Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Elektronska verzija Vujaklije??

elitemadzone.org :: MadZone :: Elektronska verzija Vujaklije??
(Zaključana tema (lock), by Slobodan Mišković)
Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 52088 | Odgovora: 79 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Shejn
Srbija

Član broj: 11830
Poruke: 232
195.252.101.*



Profil

icon Elektronska verzija Vujaklije??06.02.2004. u 14:10 - pre 246 meseci
Sad,znam da bas i nije tema za sajt ovog tipa,ali ko zna mozda ste negde slucajno procitali ili mozda od nekog culi za neku elekronsku verziju Vujaklije.Ako jeste molim vas da mi javite.

Pozdrav.


admin: pogledajte http://www.elitesecurity.org/tema/152782

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 01.05.2006. u 20:59 GMT+1]
 
0

drdrksa

Član broj: 1077
Poruke: 3650



+6 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??06.02.2004. u 14:13 - pre 246 meseci
Mislim da tako nesto ne postoji jos uvek.
 
0

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.vdial.verat.net

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??09.02.2004. u 16:13 - pre 246 meseci
Ja sam se čak jedno vreme nosio mišlju da platim nekom...dakltlobiro i sl. (bilo bi gotovo za nedelju desetak dana), da mi prekucaju celog Vujakliju, ali...
 
0

manijac
Bor

Član broj: 6227
Poruke: 762
216.236.216.*

Jabber: manijac
Sajt: www.instagram.com/3dn4u


+1 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??09.02.2004. u 22:50 - pre 246 meseci
Zasto kucati - Uzmes neki OCR program , Skener pa prebacuj slike u tekst.
Moja preporuka ti je FINERIDER 7
..::3DN4U::..
 
0

Safet Beriša
Malo N. Sad, malo SAD.

Član broj: 17338
Poruke: 929
*.telekom.yu



+4 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??10.02.2004. u 00:55 - pre 246 meseci
Ajde da je to neki priručnik od par desetina strana ali ovde je ipak u pitanju Vujaklija koji je blago rečeno opširna knjiga (debele su svinje ;)) a ni samo OCR prepoznavanje nije uvek na zavidnom nivou (naročito ćirilice) - ja sam nedavno skenirao nešto i pokušao da ga prepoznam FineReaderom (šesticom doduše) ali sam trebao ručno da popravljam maltene svaku treću reč tako da bi brže i efikasnije možda bilo ipak to ručno odraditi nego se zamlaćivati prvo skeniranjem, pa procesiranjem u OCR-u i onda ispravljanjem grešaka i uklopljavanjem svega toga u izlazni dokument.

Uzgred kad smo kod Vujaklije on bi polovinom 2006. trebalo da dobije konkurenciju - "Veliki rečnik stranih reči i izraza" delo dr Ivana Klajna, dr Milana Šipke i saradnika u izdanju IK Prometej.
 
0

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??10.02.2004. u 12:48 - pre 246 meseci
A da li je legalno (copyright?) da pokušamo nešto kao project Gutenberg sa Vujaklijom - da veliki broj nas uzme svako po parče da ukuca? Verujem da bi svaka debela, referentna "domaćinska" knjiga trebala da postoji i u elektronskom obliku.
 
0

Balša
Srbija

Član broj: 8626
Poruke: 469
*.yubc.net



+1 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??10.02.2004. u 14:59 - pre 245 meseci
Nije nelegalno da to uradiš (konačno, svoj primerak možeš da naučiš napamet ili da pojedeš), ali jeste nelegalno da bez saglasnosti nosioca autorskog prava tako dobijen elektronski tekst Vujaklije učiniš javno dostupnim.
 
0

NikolaVeber
NikolaVeber
neradnik na porodiljskom bolovanju
Karlsruhe

NikolaVeber
Član broj: 5115
Poruke: 1254
*.dip.t-dialin.net

Jabber: nikolaveber@jabber.org
ICQ: 121532865


Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??10.02.2004. u 15:08 - pre 245 meseci
Ali je ovo odlicna ideja - sa masovnim prekucavanjem.
Stavis uslov za registraciju na es prekucavanje jedne strane i jos nas 20k registrovanih... mashala
Pop Servis "Paradise Tours"
Java User Group Karlsruhe
IT Dan - Srbija

Officer, I saw the driver who hit me - his name was Johnny Walker.
 
0

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.dialup.blic.net



+4 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??10.02.2004. u 16:52 - pre 245 meseci
Autorska prava u "normalnim zemljama" ističe određen broj godina nakon autorove smrti.
Trebalo bi se raspitati ko je nosilac autorskih prava i (zašto da ne) pokrenuti projekat prebacivanja Vujaklije u digitalni oblik.
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
0

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Gojko Vujovic
Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??10.02.2004. u 16:59 - pre 245 meseci
Znam nekoga ko je već napravio elektronsko izdanje ali još uvek pokušava da nađe način da to komercijalizuje, pošto ne može da nađe način da dobije prava za izdavanje toga. Ne mogu da otkrivam identitet, ali vrlo je kvalitetno urađeno. Ako neko zna detalje i kome se obratiti za ovo, neka javi, pa se možda elektronsko izdanje i pojavi u prodaji.
 
0

Balša
Srbija

Član broj: 8626
Poruke: 469
*.yubc.net



+1 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??10.02.2004. u 17:18 - pre 245 meseci
Da li je taj pokušao da ode u Prosvetu, koja je izdavač rečnika, i porazgovara s nekim?

U svakom slučaju, iluzorno je očekivati da će prava tek tako "dobiti", već on može samo:

1. da kupi prava za elektronsko izdanje, i to za velike pare.

2. da vlasnik prava otkupi od njega gotov projekat elektronskog izdanja, za fiksnu sumu ili procenat od prodaje.

Jer, ne zaboravimo, u elektronskom izdanju ili ne, ono što čini glavnu vrednost toga nisu mogućnost pretraživanja, šarene ikone ili luksuzan povez, već tekst rečnika.


Postoji jedna osoba koja je, slično razmišljajući, unela u elektronski oblik Rečnik srpskog jezika Matice srpske, a (koliko čujem) tome dodala i dosad objavljeni deo Rečnika SANU. I onda je Institutu za srpski jezik SANU (koji je izdavač) ponudio da on lično to pakuje i prodaje, da Institut stane iza toga, a da zauzvrat Institut dobije procenat. Dakle, ne on da dobije procenat, nego Institut.

I posle se čudom čudio zašto su ga odbili.

Da je otišao kod Webstera, Cambridgea ili Collins Cobuilda sa sličnom ponudom (uz pretpostavku da njihova elektronska izdanja još ne postoje), tamo bi tek popadali sa stolica od histeričnog smeha, a potom bi ga izbacili napolje naglavačke.
 
0

Safet Beriša
Malo N. Sad, malo SAD.

Član broj: 17338
Poruke: 929
*.telekom.yu



+4 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??10.02.2004. u 19:39 - pre 245 meseci
Citat:
Prema važećim ugovorima WIPO, imovinska prava autora traju za života autora i 70 godina posle njegove smrti (važeći ZASP predvidja trajanje od 50 godina post mortem). Ovaj rok omogućava autorima i naslednicima ostvarivanje materijalne koristi u razumnom vremenskom periodu eksploatacije dela. Autorskopravna zaštita obuhvata i moralna prava autora, koja izmedju ostalog podrazumevaju i pravo paterniteta (priznanja autorstva na delu), pravo protivljenja izmenama dela koje bi mogle naneti štetu ugledu i reputaciji autora.


Preuzeto sa http://www.yupat.sv.gov.yu/A_autorsko_sadrzaj.htm (Zavod za intelektualnu svojinu SCG)

Citat:
Milan Vujaklija (1891-1955)


Preuzeto sa http://www.prosveta.co.yu/KapitalnaIzdanja.htm (IP "Prosveta")

To znači da po važećem zakonu (ako je taj od 1998. važeći, tj. ako nije menjan) autorsko pravo ističe 2006. godine.
 
0

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??11.02.2004. u 12:34 - pre 245 meseci
Dobro, a neka wikipedia stranih reči i izraza? To bi obezbedilo nezastarevanje, eliminisalo problem autorskih prava (ipak, radi se o javno dostupnim činjenicama) ali bi sa druge strane dovelo do ubacivanja pogrešnih referenci...
 
0

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Gojko Vujovic
Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??11.02.2004. u 13:49 - pre 245 meseci
Citat:
Safet Beriša:
To znači da po važećem zakonu (ako je taj od 1998. važeći, tj. ako nije menjan) autorsko pravo ističe 2006. godine.


Odlično, onda će verovatno sačekati još malo, da rečnik postane public domain.
 
0

Safet Beriša
Malo N. Sad, malo SAD.

Član broj: 17338
Poruke: 929
*.telekom.yu



+4 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??11.02.2004. u 15:24 - pre 245 meseci
Samo da napomenem jednu stvar pošto nisam baš bio precizan u prošlom postu - ne ističe celokupno autorsko pravo već samo imovinska prava dok moralna prava ne ističu (nikad). Sad da ih ne quotujem ovde ona se nalaze u članovima od 14. do, i zaključno sa 18. članom Zakona o autorskim i srodnim pravima. A u vezi sa tim je i član 100. istog zakona:

Citat:
Član 100.

(1) Po isteku roka trajanja imovinskih prava autora o zaštiti moralnih prava autora staraju se udruženja autora i institucije iz oblasti nauke i umetnosti.

(2) Pored subjekata iz stava 1. ovog člana, svako lice ima pravo da štiti paternitet i integritet dela, kao i da se suprotstavi svakom obliku nedostojnog iskorišćavanja autorskog dela.


Tako da ne znam da li će dotična osoba morati da prijavi nekom (i kome) da hoće da izda elektronsku verziju Vujaklije, najbolje bi bilo da popriča sa nekim ko se bavi takvim stvarima (neki izdavač, advokat specijalizovan za slučajeve u vezi sa zaštitom autorskih prava...).
 
0

mikajlo
Geronimo
's-Gravenhage

Član broj: 20719
Poruke: 8
*.adsl.wanadoo.nl



Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??12.02.2004. u 23:17 - pre 245 meseci
Draga gospodo,

drago mi je da vidim da postoji interesovanje za elektronsku verziju Vujaklije, što znači da nas trud nije bio uzaludan. Naime moj prijatelj Pedja i ja upravo završavamo verziju 1.1 Vujaklijinog rečnika u elektronskom formatu. Na žalost ova verzija za sada radi smo na Win32 platformi.
Ako je neko zainteresovan da razvija aplikaciju za neku drugu platformu, kao opciju nudimo kompletan rečnik u ćiriličnom i latiničnom pismu u obliku XML fajlova.
Verzija 1.1 aplikacije ima sledece mogućnosti pretraživanja:
-cela reč
-početni deo reči
-krajnji deo reči
-pretraga prema poreklu reči
-pretraga prema reči koja je deo objašnjenja

Rezultat pretrage se prikazuje u html formatu.
Aplikacija radi na ćiričičnom i latiničnom pismu.

Problem je taj što i mi još uvek ne znamo kako da regulišemo prava izdavanja.
Ima li iko kakav proveren pravni savet da nam da?

Pisite na: [email protected]

Set the controls to the hart of the Sun!
 
0

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.dialup.blic.net



+4 Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??12.02.2004. u 23:52 - pre 245 meseci
Hajde, kad uberete novac za svoj trud okačite rječnik na Net, pa da bude dostupan svima i na svim platformama. OK?
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
0

Djapeto Potente

Član broj: 23455
Poruke: 40
*.ptt.yu

Jabber: recnik@sezampro.yu


Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??14.02.2004. u 22:18 - pre 245 meseci
Demo verzija Vujaklije ce uskoro biti dostupna za sve zainteresovane i naravno bicete obavesteni gde da je preuzmete!!!
 
0

Toni
Dorćol, Beograd

Toni
SuperModerator
Član broj: 15
Poruke: 655
*.mobtel.co.yu

Jabber: toni@elitesecurity.org
ICQ: 16451419
Sajt: egoideas.com


Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??16.02.2004. u 17:08 - pre 245 meseci
oduševljen sam

vujaklija mi je uglavnom NA monitoru
i ako bude sve kako treba bice u dnu monitora u tray-u :)

ja sam bio pričao sa nekim ljudima koji se bave prepisivanjem
čak sam i Ćaleta cimao da priča sa nekim ljudima iz JVS-jevog odeljenja za prebacivanje starih knjiga u elektronski oblik

mada to sada nema veze kada već postoji elektronski oblik :)

sumljam da će Milan da nam zameri :)
Jel potpis treba pisanim ili
štampanim slovima?

___________________________________
______
[url=http://www.dizajnzona.com/foru
ms/]dizajnzona.com[/url]
[url=http://www.netizenfaction.com/
]netizenfaction.com[/url]
egoideas.
com

levodesn
o.com
 
0

Rade




Profil

icon Re: Elektronska verzija Vujaklije??23.03.2004. u 02:53 - pre 244 meseci
Pa sada mi nije jasno nista, da li ovaj Mikajlo iz Holandije ima vec Vujakliju u elektronskom obliku ili ne... I gde je ta demo verzija za sve... gde da se preuzme iako je win32 platforma.... Nema veze...
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Elektronska verzija Vujaklije??
(Zaključana tema (lock), by Slobodan Mišković)
Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 52088 | Odgovora: 79 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.