Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pitanje vezano za broj PI....

[es] :: Matematika :: Pitanje vezano za broj PI....

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 18643 | Odgovora: 122 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SrdjanR271
Srdjan Radosavljevic
dipl. inženjer informatike

Član broj: 174403
Poruke: 443
*.adsl.eunet.rs.



+88 Profil

icon Re: Pitanje vezano za broj PI....03.04.2011. u 23:29 - pre 159 meseci
@Gost
Čuo si za Fibonačija i njegov niz 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, ...
Neka je F[n] n-ti član niza. Tada je slažem se sa Gostom F[n+1]/F[n] racionalan broj.

Ali ako , poznat kao zlatni presek koji je iracionalan broj.
A mathematician is a blind man in a dark room looking for a black cat which isn't there.
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.proxyboost.nl.



+443 Profil

icon Re: Pitanje vezano za broj PI....04.04.2011. u 01:32 - pre 159 meseci
Ovde više nije pitanje definicija i rezultata. Pravo pitanje je kako objasniti nekome da od racionalnih brojeva može dobiti iracionalan broj. Matematičari se takvim objašnjenjima ne bave jer njih interesuje samo rezultat matematičkih operacija i dokaz da odredjene operacije daju traženi rezultat.

Način da se reši ovaj problem je da se uoči da matematički objekti svoju egzistenciju crpe iz matematičkih osobina i relacija kojima su povezani. "Realističko" posmatranje broja kao "stvari za sebe" nije primereno matematici.

Iracionalni broj je rezultat matematičke operacija koje se vrše ali izgleda da nije zgodno reći da se dobija od racionalnog broja.

Posmatranjem niza umetnutih intervala dolazi se do jedne tačke koja se nalazi u svakom od tih interval. Ta je tačka jedinstvena (dužina intervala teži nuli pa na rastojanju nula ne mogu postojati dve tačke) i može biti racionalna ili iracionalna. Da bi smo shvatili kako smo vršeći operacije nad racionalnim tačkama došli do iracionalne tačke treba uočiti da smo u stvari samo eliminisali racionalne tačke. Dakle nismo racionalne tačke nekim matematičkim operacijama "pretvarali" u iracionalnu već smo koristili matematičke operacije da eliminišemo racionalne tačke (In = a-n gde je a brojna osnova, In dužina intervala n). Na kraju, ono što je preostalo, je iracionalna tačka.

Ovo se može detaljnije izložiti ali o tome postoji literatura pa se ne bih zadržavao.
 
Odgovor na temu

Gost




Profil

icon Re: Pitanje vezano za broj PI....04.04.2011. u 07:12 - pre 159 meseci
Raduje me što konačno čujem glasove razuma.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: Pitanje vezano za broj PI....04.04.2011. u 07:30 - pre 159 meseci
Hajde, idi na taj kontrolni i dobi tog keca koga si zaslužio.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.proxyboost.nl.



+443 Profil

icon Re: Pitanje vezano za broj PI....04.04.2011. u 08:27 - pre 159 meseci
Šta se postiže takvim "savetima"?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: Pitanje vezano za broj PI....04.04.2011. u 08:43 - pre 159 meseci
Čovek govori sa visine o nečemu o čemu nema pojma, tvrdeći da najveći matematički umovi nemaju pojma, već da je samo on pametan, a ne zna ni najosnovnije stvari, jer kako i sam uviđa, upravo mu se smeši kec na kontrolnom iz matematike.

A što se tvoje prethodne godine, ti bi da rešiš neki nepostojeći "ptoblem" u matematici preko filozofije, što govori o tvom razumevanju matematike.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Gost




Profil

icon Re: Pitanje vezano za broj PI....04.04.2011. u 09:08 - pre 159 meseci
Citat:
Nedeljko: Čovek govori sa visine o nečemu o čemu nema pojma, tvrdeći da najveći matematički umovi nemaju pojma, već da je samo on pametan, a ne zna ni najosnovnije stvari, jer kako i sam uviđa, upravo mu se smeši kec na kontrolnom iz matematike.

Pogrešio si junače. Ja nisam taj gost nego tvoj stari poznanik kome nikad i ni za šta nisi dao uverljiv odgovor.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: Pitanje vezano za broj PI....04.04.2011. u 09:23 - pre 159 meseci
Aha, zato se kriješ pod plaštom anonimnosti. Blam te je prethodnog imena "galet@world", odnosno "Dane Gaćeša". Ja se ne stidim da svoje stavove iznosim pod svojim punim i pravim imenom i prezimenom.

Siguran sam da bi i ti dobio keca na istom onom kontrolnom.

Slažem se da ti možda nikada nisam dao odgovor koji bi tebi bio prihvatljiv, jer tebi je u svom tvom neznanju i oholosti prihvatljivo samo ono što ide u prilog "tvojoj veličini".
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.proxyboost.nl.



+443 Profil

icon Re: Pitanje vezano za broj PI....04.04.2011. u 09:43 - pre 159 meseci
^Nedeljko


Pregledao sam moje komentare ali nisam se pozvao na filozofiju i nisam rešavao nepostojeći "ptoblem" kako ti kažeš.

"ptoblem" možda jeste nepostojeći u smislu da napred pomenuti redovi zaista daju traženi rezultat ali preterivanje je da se čoveku na taj način obraća ako mu nije jasno neko objašnjenje. Čemu onda služi matematika? Samo se dogma ne kritikuje a matematika treba redovno da proverava svoje rezultate.

Drugo, mogao si čoveku pomoći kad već znaš šta i kako.

No, čini se da si ti dobar u bubanju napamet mehaničkih šema ali se ne snalaziš kad to treba primeniti na nestandardna pitanja.


E, da, kako se logujete sa tim "Gost", hoću i ja. Xa Xa Xa
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: Pitanje vezano za broj PI....04.04.2011. u 09:58 - pre 159 meseci
Što se proveravanja tiče, zna se kako se zasniva matematika. Šta misliš kako osnove matematike proveravaju ozbiljni istraživači koji se time bave? Ovakvim naklapanjima sigurno ne.

Citat:
kandorus: Drugo, mogao si čoveku pomoći kad već znaš šta i kako.


Problem je u tome što on ne želi da mu se bilo šta objasni, nego da on nama objasni, a nema pojma. Da je hteo nešto da nauči, mogao sam da ga uputim, ali on to ne želi i onda mu ja ne mogu pomoći.


Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Gost




Profil

icon Re: Pitanje vezano za broj PI....04.04.2011. u 10:14 - pre 159 meseci

@ Nedeljko
Danas mi je izuzetno prijatan dan a tome su doprineli Đoković, SrdjanR271, kandorus i naročito ti.
Ti, zato što me nisi pohvalio, jer bih to smatrao tragedijom.
 
Odgovor na temu

kandorus

Član broj: 266404
Poruke: 429
*.proxyboost.nl.



+443 Profil

icon Re: Pitanje vezano za broj PI....04.04.2011. u 10:25 - pre 159 meseci
Ja sam problem pokušao da sagledam iz ugla nekoga ko tek usvaja znanje. I tada smatram da treba tražiti povoljniji pristup za studenta. A pored toga od suštinske je važnosti kako izlagati neku materiju i predvideti koje rezltate (u shvatanju problema) može da pruži odredjeni metod prezentiranja gradiva.

Tačno je da sve to piše u knjigama. Medjutim učenje matematike kod nas se ne zasniva na proučavanju literature već na usvajanju gradiva izloženog na predavanju. To je dosta jednostrano. Mnogo bolje bi bilo da se studentu za svaku lekciju eksplicitno navede literatura koju mora proučiti za savladavanje te lekcije. Kod nas se podrazumeva da se pročita knjiga predavača ali to je jednostrano jer je predavač već dao svoje vidjenje a njegova knjiga nije ništa drugo nego to isto vidjenje, dakle jednostrano ma kako bilo dobro.

Nije dovoljno reći "eno spisak literature na kraju knjige", već nedvosmisleno za svaku porciju gradiva šta i gde proraditi i to u "sitna crevca". Ako bi student za svaku lekciju morao iznova da konsultuje spisak od 20-30 knjiga navedenih u odeljku "literatura" to bi bilo kontraproduktivno i ne bi vodilo ničemu. U tome je smisao fakulteta da usmeri studenta kojim putem treba usvajati gradivo.

Drugi fakulteti su imali dobru praksu da se savladavanje gradiva zasniva na proučavanju literature (plus predavanja). Kolokvijumima se proverava urednost proučavanja literature i student umesto bubanja u potpunosti sagledava gradivo. Ne znam da li je i danas tako jer sve više knjiga pišu predavači (bar ono što vidim po knjižarama) i učenje se opet svodi na indirektno bubanje predavanja.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Pitanje vezano za broj PI....04.04.2011. u 10:45 - pre 159 meseci
Kandorus, ok je to sve, al' ono sto je Nedeljko video a ti ne je o kome se zapravo radi.
Galet je jedini za ovih 10god koliko ES postoji koji je uspeo da bude banovan zbog troll-ovanja na matematici i fizici.
 
Odgovor na temu

edisnp

Član broj: 269233
Poruke: 478
*.adsl.eunet.rs.



+27 Profil

icon Re: Pitanje vezano za broj PI....04.04.2011. u 10:55 - pre 159 meseci
Znaci li to da je i ovo on http://www.elitesecurity.org/t426645-Lose-Hitno-pomoc
حياتي هو العلم بلدي (الرياضيات)
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Pitanje vezano za broj PI....04.04.2011. u 11:39 - pre 159 meseci
Ne znaci. "Gost" je upisano na mesto nick-a kada neko postuje neulogovan. To je dozvoljeno samo na nekim forumima (npr. predlozi i pitanja, it berza poslova i sl.). Iz nekog razloga poslednjih mesec-dva je dozvoljeno i na matematici. Prijavljeno je pa se ceka da neko od admina popravi.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: Pitanje vezano za broj PI....04.04.2011. u 11:57 - pre 159 meseci


Izgleda da nije, a nije ni jedini koji je banovan zbog trolovanja. Čak mi nije ni poznato da je banovan.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: Pitanje vezano za broj PI....04.04.2011. u 11:59 - pre 159 meseci
Citat:
Gost: @ Nedeljko
Danas mi je izuzetno prijatan dan a tome su doprineli Đoković, SrdjanR271, kandorus i naročito ti.


Drago mi je ako si raspložen, a još draže ako sam ja doprineo tome. Želim ti sve najlepše.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2790 Profil

icon Re: Pitanje vezano za broj PI....04.04.2011. u 12:01 - pre 159 meseci
@kandorus

Sve je to lepo što pišeš o spuštanju na nivo studenta, ali ovde se radi o nekome ko odbija da bude student, već isključivo profesor i to ne neki normalan, koga možeš i da ispraviš kada pogreši, nego neko odbija svaki input i ima samo output.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

igorpet

Član broj: 18898
Poruke: 553
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+46 Profil

icon Re: Pitanje vezano za broj PI....04.04.2011. u 12:11 - pre 159 meseci
Od broja do pozdrava i cestitki

Simpaticno je gledati kako ljudi diskutuju o necemu sto je otkriveno i definisano pre vise od 2.000 godina ... sa argumentima koje bi skoro i sam Arhimed mogao lako da pobije ...
Poenta je otkriti nesto cime bi se ljudi zanimali sledecih 2.000 godina (ako prezivimo kao vrsta toliko) a ne pobijati i izvrtati ono sto je vec dokazano ...
 
Odgovor na temu

Gost




Profil

icon Re: Pitanje vezano za broj PI....04.04.2011. u 12:18 - pre 159 meseci
Banovan sam zato što sam jednom važnom čoveku zbog neobjašnjenog brisanja teme uputio preoštre reči.
To priznajem - nije trebalo, ali bio sam revoltiran. Takođe mislim da je banovanje bila preoštra kazna.
Ali šta je tu je. Kako ja trolujem i da li uopšte trolujem vidi se i na osnovu ove teme pa procenite sami.
Nedeljko, zahvaljujem na lepim rečima. I ja tebi želim sve nabolje. Naše čarke su sporedna stvar.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Pitanje vezano za broj PI....

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 18643 | Odgovora: 122 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.