Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Filter za ulje, rok trajanja?

elitemadzone.org :: AutoZone :: Filter za ulje, rok trajanja?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 27012 | Odgovora: 92 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Filter za ulje, rok trajanja?26.06.2011. u 13:11 - pre 155 meseci
Da li se filter za ulje menja obavezno i isključivo sa zamenom ulja? Tako bi trebalo i tako se radi u praksi, to se smatra normalnim, ali pitanje je zanimljivo iz nekoliko razloga:

Filter je filter, uvek isti. A ulja su razna: obično, polu-, sintetičko; tako da su i periodi zamene ulja različiti u zavisnosti od toga koje je ulje sipano. Ako bi sipali obično ulje koje je potrebno zameniti na 5 000 km, onda bi dakle zamenili i filter na 5 000 km. Međutim, ako sipamo sintetičko koje menjamo na recimo 15 000 km, onda bi onaj isti filter zamenili tek na 15 000 km, iako je to potpuno isti filter koji smo ranije menjali na 5 000 km. Jel' to tačno ili negde grešim? Kako sad taj filter može da traje 3 puta duže?

Neko će reći: filer skuplja prljavštinu iz motora, a i oštećuje se vremenom, pa ga je potretno zameniti. Ok, jasno. Međutim, kako onda sa običnim uljem može da izdrži tek 5 000 km a sa sintetičkim čak 15 000 km, kada su sakupljena prljavština i oštećenja samog filtera tokom vremena (kilometara) ista i za obično i za sintetičko ulje pri normalnoj upotrebi motora.

Ili, ako neko recimo koristi sintetičko ulje koje treba da se menja na 15 000 km (jednom godišnje), ali reši da ga menja na 7 500 km (2 puta godišnje) jer smatra da će tako uvek imati najkvalitetnije ulje u motoru, zašto bi onda morao da menja i filter na 7 500 km s obzirom da taj filter sa tim uljem može da "traje" 15 000 km?

Ukoliko neko nema neko konkretno saznanje/podatak o oštećenjima na filteru i gubitku svojstva filtriranja koje je u direktnoj vezi sa samim uljem koje se koristi, iz prethodnih razmišljanja mogu da izvedem zaključak da zamena ulja i zamena filtera ne moraju da budu striktno vezane jedna za drugu. Čak i ako se iskopa neka logika u tome da filter za ulje mora da se menja na 5 000 km kada se koristi obično ulje, opet ostaje zaključak da nije potrebno menjati filter za ulje kada se vrši prerana (preventivna) zamena sintetičkog ulja na 7 500 km (dva puta godišnje) već je moguće ostaviti stari filter dok ne dostigne 15 000 km. Sem ako neko nema konkretne razloge zašto to ne sme tako?
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Filter za ulje, rok trajanja?26.06.2011. u 15:19 - pre 155 meseci
Citat:
Da li se filter za ulje menja obavezno i isključivo sa zamenom ulja?


Po nekom pravilu filter se menja sa svakom drugom zamenom ulja. Obrati paznju da je upotrebljena rec zamena a ne servis. Vecina ne zeli da rizikuje zbog kvaliteta koji je i ovakav i onakav pa menja filter svaki put, ja takodje.
PS
ovo vazi ako upotrebljavas isto ulje ili bar iste gradacije.
 
Odgovor na temu

codeNO

Član broj: 185745
Poruke: 1192
*.opera-mini.net.



+76 Profil

icon Re: Filter za ulje, rok trajanja?26.06.2011. u 15:39 - pre 155 meseci
Mislim da polus/sintetika menja na 10-12000. Zato upotrebis obrnutu matematiku. Umesto da menjas na 5000 menjas filter na 10000 pa taj isti filter traje isto kao drugi filter. Kao sto predhodni rece ti si obrnuo malo, uvek se menja na svako drugo sipanje a to sto vecina menja koplet sve na 5k to je po zelji. Filter ispada da traje uvek isto
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Filter za ulje, rok trajanja?26.06.2011. u 16:38 - pre 155 meseci
Filter se menja sa svakom izmenom ulja a ne sa svakom drugom. Obavezno.

Nije bitno na koliko menjas ulje, vec je bitno filter zameniti sa uljem. Cisto ulje - prljav filter - ne valja.
 
Odgovor na temu

HoT_Steppa

Član broj: 25399
Poruke: 1940



+398 Profil

icon Re: Filter za ulje, rok trajanja?26.06.2011. u 16:44 - pre 155 meseci
^
+1
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Filter za ulje, rok trajanja?26.06.2011. u 17:05 - pre 155 meseci
Citat:
cozmo_im:Cisto ulje - prljav filter - ne valja.


Pa upravo je to pitanje: Zašto ne valja? Filter zadržava nečistoće, jel tako? Znači, neće iz njega izlaziti kojekakve brljotine dok god vrši svoju funkciju. Količina prljavog ulja zadržanog u (ispražnjenom pa vraćenom) filteru je mizerna u odnosu na količinu svežeg ulja koje je sipano u sistem, i definitivno je manja nego količina starog prljavog ulja zadržanog u karteru i na ostalim delovima motora.

Zašto isti filter sa sintetičkim "traje" 3-4x duže nego sa običnim uljem?

Ako se filter sa jednim uljem menja na 5000 km onda se menja i sa drugim uljem na 5000 km čak i ako ne promenim ulje, a ako se menja na 20000 km onda se menja na 20000 km bez obzira koliko ulja promenio u međuvremenu. Ima li konkretan razlog zašto to nije tako?
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.dynamic.sbb.rs.



+896 Profil

icon Re: Filter za ulje, rok trajanja?26.06.2011. u 17:19 - pre 155 meseci
Pa cisto ulje ce da krene da spira necistoce i da ih unosi u vec zaprljan filter mnogo vecim intenzitetom nego staro ulje.

Obicno ima onaj obilazni ventil pa ako je ulje zaprljano previse i ne ide kroz filter eto belaja - ulje mora da udje u motor makar bilo prljavo do bola da ne bi zaribo. E sad prljavo ulje ce spasti motor od zaribavanja ali ce naneti stetu.

Filter za ulje koji se koristi na automobilu (recimo tvom) je projektovan za servisni interval koji je naznacen u servisnoj knjizici.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Filter za ulje, rok trajanja?26.06.2011. u 17:38 - pre 155 meseci
Pa i to nije tačno. Servisni interval koji je napisan u mojoj knjižici je 10 000 km, a servisni interval vozila koja su prodata par meseci kasnije je 20 000 km, dok je na zapadu taj servisni interval (i za moje vozilo) bio uvek 20 000 km. A isti filter je u pitanju. Taj servisni interval je dakle u slučaju Grand Motorsa u stvari politička odluka koliko i kako će da oderu kupca, a kad je marketing sektor Grand Motorsa zaključio da će više novca od prodaje (zbog konkurencije) doneti navođenje 20 000 km kao servisnog intervala nego što su prihodu od redovnih 10 000 km servisa, onda je tako i bilo.

No, znači, ja filter trebam da menjam na 20 000 km jer mu je to projektovani životni vek, a sintetičko ulje mogu da menjam i češće ako želim (a želim), recimo na 10 000 km, i pri tome nema razloga da menjam filter? Ako nekad u budućnosti bude postojalo ulje koje traje 40 000 km, ja opet trebam da menjam filter na 20 000 km iako ne promenim ulje? Znači da zamena ulja i filtera mogu da se poklope, ali i ne moraju.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Filter za ulje, rok trajanja?26.06.2011. u 18:33 - pre 155 meseci
Citat:
pisac
Neko će reći: filer skuplja prljavštinu iz motora, a i oštećuje se vremenom, pa ga je potretno zameniti. Ok, jasno. Međutim, kako onda sa običnim uljem može da izdrži tek 5 000 km a sa sintetičkim čak 15 000 km, kada su sakupljena prljavština i oštećenja samog filtera tokom vremena (kilometara) ista i za obično i za sintetičko ulje pri normalnoj upotrebi motora.

Pa rekao bih da je upravo to i razlog..

Sa običnim uljem menjaš i ulje i filter na 5000km, sa sintentičkim uljem menaš na 15 hiljada, jer je samo ulje bolje i ima manje prljavštine i oštećenja, pa je i sam vek trajanja filtera duži...
 
Odgovor na temu

goat
srbija

Član broj: 189682
Poruke: 954
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+53 Profil

icon Re: Filter za ulje, rok trajanja?26.06.2011. u 19:29 - pre 155 meseci
posle 5000 i posle 15000kkm filter se ne i do pola ne "zatvori"-propusna moć mu se ne smanjuje ispod 50%.... on se ne oštećuje.... on samo skuplja menaničke nečistoće veličine preko 5 mikrometara
kada se ulje menja menja se i on jer u njemu ostaje "toksično ulje sa svim hemijskim primesama" koje kontaminitraju novo ulje koje treba biti kontaminirano tokom upotrebe...

stvarno mi nije jasno ko obuva nove cipele preko predhodno isprljanih čarapa!?

 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Filter za ulje, rok trajanja?26.06.2011. u 19:31 - pre 155 meseci
@ventura
Ali to bi direktno značilo i da je vek motora 3x duži kada se koristi sintetičko ulje, jer se 3x manje haba (sa običnim se za 5000 pohaba kao sa sintetičkim za 15000), a i to nije tačno. Možda razlika postoji u nekom procentu, ali svakako je vrlo daleko od 3x (bar za normalno korišćene motore na normalnim vozilima). Opet znači da nema potrebe da se filter menja 3x češće.

[Ovu poruku je menjao pisac dana 26.06.2011. u 20:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Filter za ulje, rok trajanja?26.06.2011. u 20:02 - pre 155 meseci
Citat:
goat: kada se ulje menja menja se i on jer u njemu ostaje "toksično ulje sa svim hemijskim primesama" koje kontaminitraju novo ulje koje treba biti kontaminirano tokom upotrebe...


Kako se kontaminira ako filter zadržava čestice, a nije mu istekao životni vek (tj. sposobnost filtriranja)? Ako misliš da se hemijski "kontaminira" (u šta sumnjam da može biti na iole značajnom nivou), onda ću da ponovim da se verovatno više starog "kontaminiranog" ulja zadrži u motoru i karteru nego što se zadrži u filteru koji se skine, ocedi, i vrati. Znači da se novo ulje svakako "kontaminira" ukoliko nisi isprao motor u međuvremenu.
 
Odgovor na temu

Milojkovic

Član broj: 210126
Poruke: 1029
91.150.71.*



+106 Profil

icon Re: Filter za ulje, rok trajanja?26.06.2011. u 20:15 - pre 155 meseci
Gde je Pisac tu su i besmislena pitanja i trivijalna naklapanja.
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3739
*.crnagora.net.



+1232 Profil

icon Re: Filter za ulje, rok trajanja?26.06.2011. u 22:03 - pre 155 meseci
pisac, toliko su ti glupa pitanja da to nije normalno...

Citat:
pisac:
Ali to bi direktno značilo i da je vek motora 3x duži kada se koristi sintetičko ulje, jer se 3x manje haba (sa običnim se za 5000 pohaba kao sa sintetičkim za 15000), a i to nije tačno. Možda razlika postoji u nekom procentu, ali svakako je vrlo daleko od 3x (bar za normalno korišćene motore na normalnim vozilima)


Kako ovo mozes da isprobas? U vozilo u koje treba da se sipa sinteticko ulje ne mozes sipati mineralno pa ga mijenjati na kraci period. Moze se sipati samo ulje koje je fabrika propisala za odredjeni motor i nijedno drugo.
Citat:
pisac:
Zašto isti filter sa sintetičkim "traje" 3-4x duže nego sa običnim uljem?

Ako se filter sa jednim uljem menja na 5000 km onda se menja i sa drugim uljem na 5000 km čak i ako ne promenim ulje, a ako se menja na 20000 km onda se menja na 20000 km bez obzira koliko ulja promenio u međuvremenu. Ima li konkretan razlog zašto to nije tako?

Opet isto... i ovo pitas zadrto u svakom od svojih postova... U vozilu u kojem se ulje mijenja na 15.000 i filter se mijenja na 15.000... To nije kako ti kazes "isti onaj filter koji se mijenja na 5.000" filteri su razliciti i ne mozes isprobati nikako osim u slucaju da stavis neodgovarajuci filter ili neodgovarajuce ulje...
Inace sva ova ovolika prica i onakve bljuvotine o skidanju pa vracanju istog starog filtera sa auta samo zbog ustede od 5-6 eura koliko taj filter kosta... Ne vidim drugi razlog zbog cega bi pokrenuo ovu besmislenu temu... Ja inace mislim da je taj tvoj fokus u veoma jadnom stanju i to tvojom krivicom... to se vidi za X tema koje si postavio...

Ovo sto kazes da zamjena ulja i filtera "mogu da se poklope ali i ne moraju" je totalna glupost na nivou osobe kojoj je hitno potrebno posmatranje... najbolje je da zamjenis onda samo filter kad je njegov interval zamjene i da vratis staro ulje u motor... ti definitivno nisi normalan... je li tebi zao da kupis novi filter kad mijenjas ulje ili sta je u pitanju, reci otvoreno...

P.S. Sto se tice toga da u svakoj temi moras da pricas sve najgore o ljudima iz fordovog servisa, govoris o tome kako oni hoce da oderu kupca pa su zato pomjerili servisni interval sa 10 na 20.000 km i ostale gluposti... To su promijenili jer je izasao novi tip vozila sa novijim tipom motora itd i ne mijenjaju to oni vec je to direktiva iz centrale forda, makar ona dolazila iz marketinske sluzbe oni se tome moraju povinovati... Ono sto ti ne znas je da uopste ne moraju biti jednake kilometraze kod servisnih intervala za ovo nase podneblje i za Njemacku a obicno i nisu jednaki ni kod vecine drugih proizvodjaca... razlozi su uglavnom u losijem gorivu i u problemima koje ono izaziva a vezani su i za niz drugih djelova motora pa preko njih i za ulje...


[Ovu poruku je menjao Nocni dana 26.06.2011. u 23:15 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Milojkovic

Član broj: 210126
Poruke: 1029
91.150.71.*



+106 Profil

icon Re: Filter za ulje, rok trajanja?26.06.2011. u 22:13 - pre 155 meseci
Iz pocetka mi je bilo i zanimljivo da slusam njegova naklapanja i mogao sam da ih podnesem u domenu sale i zabave, ali je ovo sad postalo toliko besmisleno i zaslo je debelo u zonu koja se ne moze opisati bez koriscenja neprikladnih ( a sasvim primerenih) opisnih pojmova za ovu kategoriju likova.

PS.Tek sad shvatam mudre reci onog dobronamernog obavestajca sto nas je upozorio sa kakvim likom imamo posla i koje cemo posledice imati ukoliko doticnom damo prostora da se"razmahne".
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Filter za ulje, rok trajanja?26.06.2011. u 23:11 - pre 155 meseci
Citat:
Nocni: P.S. Sto se tice toga da u svakoj temi moras da pricas sve najgore o ljudima iz fordovog servisa, govoris o tome kako oni hoce da oderu kupca pa su zato pomjerili servisni interval sa 10 na 20.000 km i ostale gluposti... To su promijenili jer je izasao novi tip vozila sa novijim tipom motora itd i ne mijenjaju to oni vec je to direktiva iz centrale forda, makar ona dolazila iz marketinske sluzbe oni se tome moraju povinovati...


Pričaš napamet o nečemu o čemu nemaš pojma. Odem na sajt http://www.etis.ford.com/, tamo ukucam svoj broj šasije, i dobijem koliki je moj servisni interval: 20 000 km. To što Grand Motors lupeta 10 000 km u svojim servisnim knjižicama, to je upravo iz razloga koje sam i naveo: da uzmu više para. A na tom sajtu takođe dobijem i šta sve treba da se menja a šta ne treba da se menja u svakom servisnom intervalu već u svakom drugom. I naravno, ono što ne treba da se menja do 40 000 km, je u Grandu menjano svakih 10 000 km.

Možeš mene da posmatraš i procenjuješ na razne načine, ali daleko od toga da sam naivan i glup da padam na te jeftine pilićarske/majstorske fazone.

Citat:
Nocni: Kako ovo mozes da isprobas? U vozilo u koje treba da se sipa sinteticko ulje ne mozes sipati mineralno pa ga mijenjati na kraci period. Moze se sipati samo ulje koje je fabrika propisala za odredjeni motor i nijedno drugo.


Fabrika je propisala za moj motor polusintetičko ulje "Formula E" koje se menja na 20 000 km. Posle je unapredila to ulje u sintetičko "Formula F" koje se takođe menja na 20 000 km. Reci mi Noćni, da li bi ti držao polusintetiku 20 000 km u motoru? Evo znam da Vladd ne bi držao ni sintetiku toliko dugo, a kamoli polu-.

Svejedno, suština je sledeća: Servisni interval je 20 000 km i to je vek trajanja filtera. Ja mogu da menjam polu-sintetiku na 7500 km, ili sintetiku na 10 000 - 15 000 km, a pri tome da menjam filter na 20 000 km jer on toliko traje. Ukoliko neko ne ospori to sa tehničke tačke u kojoj će pokazati da stvarno ima realnog razloga da se filter obavezno promeni zajedno sa uljem (a sve do sada izrečeno o obaveznoj promeni su samo pretpostavke, verovanja i naklapanja), onda je to tako.

Ti možeš da smatraš da je takav postupak "totalna glupost na nivou osobe kojoj je hitno potrebno posmatranje", ali tvoje mišljenje o meni ne pobija zaključak koji je izveden gore izrečenim. Dakle, da bi pobio zaključak, ti treba da pokažeš zašto se filter mora menjati zajedno sa uljem. Ako to ne uspeš, onda jednostavno filter ne mora da se menja sa uljem, a ti misli o kome god hoćeš šta god hoćeš.

I sem toga, da li sam ja igde pomenuo da sam ikada promenio ulje a da nisam zamenio filter? Što ne znači ni da neću u budućnosti, ali to šta ću ja raditi uopšte nije tema. Ja ću možda da sipam i zejtin u motor a umesto filtera stavim stare gaće, ali to uopšte nije tvoja briga niti ima veze sa ovom temom.

Citat:
Milojkovic: Iz pocetka mi je bilo i zanimljivo da slusam njegova naklapanja i mogao sam da ih podnesem u domenu sale i zabave, ali je ovo sad postalo toliko besmisleno ...


Imao sam ja jednog "kolegu" iz osnovne škole, koji je imao običaj kada ga neko pita za neku ulicu ili nešto, a on uzme pa ga uputi u potpuno suprotnom smeru. I onda, kada ovaj ode u pogrešnom smeru, a tip se samozadovoljno smeška, valjda mu ego poraste i dobije na sopstvenom značaju . Uvek je mene bilo sramota umesto njega. E, ti si isti takav lik. Ovaj Noćni je naporan i tvrdoglav ali ponekad mu se omakne pa i pomogne nešto konkretno, ali ti... 90% pogrešnih smerova. U svakom slučaju, vas dvojca i presvetli sveznajući nepogrešivi zarsilic umete da upropastite temu kada vam se ne dopada, samo zato što se vama ne dopada. Ko da pa vama mora sve da se dopada, jel' to neki zakon na ovom forumu?

 
Odgovor na temu

Milojkovic

Član broj: 210126
Poruke: 1029
91.150.71.*



+106 Profil

icon Re: Filter za ulje, rok trajanja?26.06.2011. u 23:23 - pre 155 meseci
Da bih ti smisleno odgovorio na jos jednu u nizu tvojih besmislica i insinuacija" da tebi nece niko da pomogne" a i kad to cini cini to na pogresan nacin predlozio bih ti da se u vezi svih tvojih problema obratis nekom kompetentnijem da ne kazem strucnijem i kvalifikovanijem.
Mislim da kljuc resenja svih tvojih problema neces naci na ovom niti bilo kom forumu.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Filter za ulje, rok trajanja?26.06.2011. u 23:36 - pre 155 meseci
Citat:
Milojkovic: Da bih ti smisleno odgovorio na jos jednu u nizu tvojih besmislica i insinuacija" da tebi nece niko da pomogne" a i kad to cini cini to na pogresan nacin ...
Kada nemaš ništa pametno da kažeš u nekoj temi, ili kada temu smatraš krajnje glupom i smešnom u odnosu na svoje intelektualne kapacitete i svoja stručna saznanja, bilo bi dobro da treniraš ignorisanje te teme. I ti i ostali navedeni gore. Ako možete da se sudržite.

Dakle, misliš da je tema o tome zašto je menjanje filtera obavezno sa menjanjem ulja, glupa? Odlično... pomisli samo u sebi: "ovaj pisac opet lupeta budalaštine", ignoriši temu i idi radi nešto korisno za sebe . Tema u kojoj niko ne učestvuje će postepeno pasti na dno strane pa na dno foruma, a ti ćeš biti srećan što su glupe teme maknute sa tvog ekrana, i moći ćeš da daješ i dalje pogrešne i podsmešljive savete u nekim drugim temama koje smatraš zanimljivijim
 
Odgovor na temu

DrJekyll

Član broj: 26330
Poruke: 849



+152 Profil

icon Re: Filter za ulje, rok trajanja?26.06.2011. u 23:44 - pre 155 meseci

U tom filteru se nalazi pola litra starog ulja, jel ti to nije dovoljan razlog za zamenu?

 
Odgovor na temu

Milojkovic

Član broj: 210126
Poruke: 1029
91.150.71.*



+106 Profil

icon Re: Filter za ulje, rok trajanja?26.06.2011. u 23:47 - pre 155 meseci
Citat:
pisac: Kada nemaš ništa pametno da kažeš u nekoj temi, ili kada temu smatraš krajnje glupom i smešnom u odnosu na svoje intelektualne kapacitete i svoja stručna saznanja, bilo bi dobro da treniraš ignorisanje te teme. I ti i ostali navedeni gore. Ako možete da se sudržite.

Dakle, misliš da je tema o tome zašto je menjanje filtera obavezno sa menjanjem ulja, glupa? Odlično... pomisli samo u sebi: "ovaj pisac opet lupeta budalaštine", ignoriši temu i idi radi nešto korisno za sebe ;). Tema u kojoj niko ne učestvuje će postepeno pasti na dno strane pa na dno foruma, a ti ćeš biti srećan što su glupe teme maknute sa tvog ekrana, i moći ćeš da daješ i dalje pogrešne i podsmešljive savete u nekim drugim temama koje smatraš zanimljivijim :D


Da li imas zdravstvenu knjizicu?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Filter za ulje, rok trajanja?

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 27012 | Odgovora: 92 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.