Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Termo-akumulaciona pec

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Termo-akumulaciona pec

Strane: 1 2

[ Pregleda: 41028 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
46.217.32.*



+228 Profil

icon Termo-akumulaciona pec10.07.2011. u 02:40 - pre 155 meseci

Planiram da izvadim staklenu vunu iz TA peci jer mi smeta kad se razleti po sobi. Planiram da sve stavim po starom samo bez izolacije. E sad tu se postavlja sledece pitanje.
Kod procesa akumuliranja toplote (zagrevanje cigala tokom noci) dolazice do odredjenog gubitka toplote jer nece biti izolacije. Sad sa druge strane ta toplota je opet u sobi, sto znaci da ce se temperatura u sobi povecati za odredjeni procenat, sto gledano i nije neka uzalud izgubljena toplota. Interesuje me da li je neko radio ovakav eksperiment i ako jest koliko je bilo zagrevanje spoljasneg lima TA peci, da li se mnogo uzari i da li dolazi do pucanja boje.

Razmisljao sam jos nesto u vezi TA peci, a to je da pec od 6KW zamenim sa dve manje. Soba mi je jako velika i mislim da jedna pec nece biti dovoljna, pa bih postavio dve pecu u dva kraja sobe da bih dobio ravnomernije zagrevanje prostora. Da li je neko radio nesto takvo i ako jeste kakvi su rezultati.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+98 Profil

icon Re: Termo-akumulaciona pec11.07.2011. u 06:45 - pre 155 meseci
Citat:
konislav: Planiram da izvadim staklenu vunu iz TA peci jer mi smeta kad se razleti po sobi. Planiram da sve stavim po starom samo bez izolacije. E sad tu se postavlja sledece pitanje.
Kod procesa akumuliranja toplote (zagrevanje cigala tokom noci) dolazice do odredjenog gubitka toplote jer nece biti izolacije. Sad sa druge strane ta toplota je opet u sobi, sto znaci da ce se temperatura u sobi povecati za odredjeni procenat, sto gledano i nije neka uzalud izgubljena toplota. Interesuje me da li je neko radio ovakav eksperiment i ako jest koliko je bilo zagrevanje spoljasneg lima TA peci, da li se mnogo uzari i da li dolazi do pucanja boje.
Razmisljao sam jos nesto u vezi TA peci, a to je da pec od 6KW zamenim sa dve manje. Soba mi je jako velika i mislim da jedna pec nece biti dovoljna, pa bih postavio dve pecu u dva kraja sobe da bih dobio ravnomernije zagrevanje prostora. Da li je neko radio nesto takvo i ako jeste kakvi su rezultati.
Ako izvadiš mineralnu vunu pretvaraš TA peć u običn grejalicu. TA peći su napravljene da akomuliraju (energiju noćne struje tj niže tarife) u cigle i da je veći deo dana (nekad i ceo dan) emituju u sobu održavajući zadatu temperaturu. Imao sam 2 i bile su odlične sve dok je postojala i popodne niža tarifa (15-17h valjda) gde se malo dogreje.
Efekat je jasan, nema potrebe za eksperimentom: noću nećeš moći da spavaš jer će biti pretoplo, a do podne ćeš morati da upališ ponovo grejalicu (po višoj tarifi).
Ne znam kako bi se ponašao stirodur ili neki sličan materijal na tako visokim temperaturama. Možda njime obložiti umesto mineralne vune.
Ili možda staviti vunu u aluminiumsku foliju (napraviti tanak jastuk sa punjenjem vune) koja valjda može da izrži veliku temperauru (ova tanka Al folija služi za pokrivanje kolača u rerni - doduše jednom pa se baci, ali ne vidim da joj je nešto falilo).

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+68 Profil

icon Re: Termo-akumulaciona pec11.07.2011. u 19:55 - pre 155 meseci
Umesto staklene vune (vrlo štetna) stavi mineralnu vunu presovanu, ili još bolje kamenu. Potrebna snaga za zagrevanje prostorija 400-600 W/m^2. Grejanje strujom je najneekonomičnije, ali ako nema drugog rešenja...A jesi li razmišljao o izolaciji zidova i plafona. Pa prozori i vrata.
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
77.29.101.*



+228 Profil

icon Re: Termo-akumulaciona pec12.07.2011. u 19:30 - pre 155 meseci
Citat:
tihi2: Ako izvadiš mineralnu vunu pretvaraš TA peć u običn grejalicu. TA peći su napravljene da akomuliraju (energiju noćne struje tj niže tarife) u cigle i da je veći deo dana (nekad i ceo dan) emituju u sobu održavajući zadatu temperaturu. Imao sam 2 i bile su odlične sve dok je postojala i popodne niža tarifa (15-17h valjda) gde se malo dogreje.
Efekat je jasan, nema potrebe za eksperimentom: noću nećeš moći da spavaš jer će biti pretoplo, a do podne ćeš morati da upališ ponovo grejalicu (po višoj tarifi).
Ne znam kako bi se ponašao stirodur ili neki sličan materijal na tako visokim temperaturama. Možda njime obložiti umesto mineralne vune.
Ili možda staviti vunu u aluminiumsku foliju (napraviti tanak jastuk sa punjenjem vune) koja valjda može da izrži veliku temperauru (ova tanka Al folija služi za pokrivanje kolača u rerni - doduše jednom pa se baci, ali ne vidim da joj je nešto falilo).


Idemo redom. TA pec akumulira toplotnu energiju u ciglama, stklena vuna sluzi samo da bi se gubljenje te toplote smannjilo( produzilo vreme gubljenja toplote), tako da uporedjivanje sa grejalicom i nije bas ispravno. Mene vise interesuje za koliko ce se povecati zagrevanje spoljasnog lima TA peci bez izolacije i za koliko ce se vremena ubrzati hladjenje peci. Zagrevanje cigala ce uraditi svoje, kad se cigle zagreju trebace im odredjeno vreme da se ohlade. U Makedoniji i dalje postoje dve tarife, tako da ce pec nocu akumulirati energiju i po potrebi danju se dogrevati.


Citat:

djura63:
Umesto staklene vune (vrlo štetna) stavi mineralnu vunu presovanu, ili još bolje kamenu. Potrebna snaga za zagrevanje prostorija 400-600 W/m^2. Grejanje strujom je najneekonomičnije, ali ako nema drugog rešenja...A jesi li razmišljao o izolaciji zidova i plafona. Pa prozori i vrata.


Nije problem u izolaciji, radi se o novoj zgradi, izolacija je odlicna. U stanu imam centralno grejanje (parno), medjutim javlja mi se jedan problem kod koriscenja parnog grejanja. Ovde toplifikacija iskljuci parno u 21.00-21.30 uvece, parno placam cele godine i kad dodje zima ja se opet ne ogrejem. Ja ustajem oko podneva ili posle 13.00-14.00, a legnem u 03.00-04.00. Kad mi iskljuce parno u 21.00, dok da legnem ja se smrznam. Nema opcija da placam vecu cenu, ali da mi ne iskljucuju parno. Zato mislim da odjavim parno, a da ubacim TA peci.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+98 Profil

icon Re: Termo-akumulaciona pec12.07.2011. u 23:26 - pre 155 meseci
Citat:
konislav: Mene vise interesuje za koliko ce se povecati zagrevanje spoljasnog lima TA peci bez izolacije i za koliko ce se vremena ubrzati hladjenje peci. Zagrevanje cigala ce uraditi svoje, kad se cigle zagreju trebace im odredjeno vreme da se ohlade. U Makedoniji i dalje postoje dve tarife, tako da ce pec nocu akumulirati energiju i po potrebi danju se dogrevati.
A zašto bi postojala bilo kakva razlika u temperaturi cigala i spoljašnjeg lima peći ako nema izolacije? I ovako, sa izolacijom, na TA peći se ne može držati ruka, a bez izolacije bi to bilo i opasno vrelo - sigurno preko 100*C. Mislim da sam negde pročitao da se cigle greju na 150-200*C, a da je usijani grejač sigurno preko 500*C.
Akomulacija toplote će postojati, ali najviše 2-3 sata. Dok se TA peć puni, u sobi će biti pretoplo, skoro kao da radi grejalica od 6kw.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

radarac66
elektronski tehnicar, taze peMzioner
beograd

Član broj: 225948
Poruke: 1365
95.180.83.*



+52 Profil

icon Re: Termo-akumulaciona pec13.07.2011. u 14:30 - pre 155 meseci
termostat za TA pec je do 240oC, znaci i cigle se greju na tu temperaturu,,,
pa ko voli neka skida izolaciju
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
46.217.37.*



+228 Profil

icon Re: Termo-akumulaciona pec13.07.2011. u 14:53 - pre 155 meseci
Kako sam vec napisao u prvom komentaru i mene je najvise mucilo pregrevanje spoljasnosti TA peci. Moram da smislim kako da resim problem sa staklenom vunom t.j. izolacijom.
 
Odgovor na temu

djura63

Član broj: 267593
Poruke: 725
79.101.230.*



+68 Profil

icon Re: Termo-akumulaciona pec14.07.2011. u 10:57 - pre 155 meseci
http://www.rovex.co.rs/norveskiradijatori/grejalice.html
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9489
89.216.32.*



+10253 Profil

icon Re: Termo-akumulaciona pec14.07.2011. u 11:22 - pre 155 meseci
Ove slike nisu moje, već mi je poslao ortak koji ih je skinuo sa neta. U slici je opisano kako se menja izolacija. U pitanju je presovana kamena vuna.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9489
89.216.32.*



+10253 Profil

icon Re: Termo-akumulaciona pec14.07.2011. u 11:25 - pre 155 meseci
I još par slika
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
46.217.39.*



+228 Profil

icon Re: Termo-akumulaciona pec16.07.2011. u 14:51 - pre 155 meseci
@Java Beograd

Hvala. Pogledao sam slike, dobro se covek setio.
 
Odgovor na temu

djolekrepac

Član broj: 62085
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Termo-akumulaciona pec26.10.2011. u 18:25 - pre 151 meseci
Ja sam pre par dana zamenio izolaciju kamenom vunom, ali je jos nisam ukljucivao. Moj drugar je isto to uradio, i ima problem, pec dosta smrdi. Da li to ima veze sa samom vunom, u smislu da ce uvek tako smrdeti, ili je to samo u pocetku, dok ne pregori vuna?
 
Odgovor na temu

Goran Mijailovic

Član broj: 12684
Poruke: 6907



+437 Profil

icon Re: Termo-akumulaciona pec26.10.2011. u 18:46 - pre 151 meseci
Prestace vremenom.
 
Odgovor na temu

djolekrepac

Član broj: 62085
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Termo-akumulaciona pec26.10.2011. u 19:14 - pre 151 meseci
Znaci znao sam. Kako sada da objasnim mojima da ce da midi. Trazili su da menjam staru zato sto je smrdela, kad eto.


[Ovu poruku je menjao djolekrepac dana 26.10.2011. u 21:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

c_odica
&
Novi Sad

Član broj: 292729
Poruke: 4
*.adsl-a-6.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Termo-akumulaciona pec27.10.2011. u 19:24 - pre 151 meseci
Vidim da ste u toku , pa da vas pitam kako se zove to na sta se slazu te cigle to belo taj izolator ne mogu nigde da skontam koji mu je naziv i dge ima da se kupi to poludecu rasklopio sam pec i sad to ne mogu da nadjem a ono sto je bilo u njoj sve se raspalo valjda vremenom i sad tako cekicam i trazim po netu.. ako neko ima info molio bih za pomoc, hvala unapred!
 
Odgovor na temu

riki_korg
dragan ristic
muzicar
Kos Kamenica

Član broj: 291666
Poruke: 26
178.175.93.*



Profil

icon Re: Termo-akumulaciona pec10.11.2011. u 23:25 - pre 151 meseci
To je svakako staklena vuna koja se zbog godina starosi i temperature pocne da trosi i pomalo se oseca znaci vreme je de se zameni. Moja je TA pec 3,5 kw magnohrom kraljevo i ima 21 godinu i svrseno radi. Svake sezone je koristim ali samo kao radijator u decijoj je sobi znaci samo akumulira a ne pustam je da duva onda je pretoplo i neprijatno za spavanje (susi vazduh). Jedini problem koji sam imao je termostat koji menjam vec treci put jer nikako da nadjem odgovarajuci kao sto je bio onaj prvi. On je podnosio temperaturu kad je ukljucim na 3 a sa ovim nama sanse samo na 2 ako ostane malo vise on izbaci pa ja moram da skinem poklopac i da srafcigerom ga ponovo startujem. Inace ja mislim da su najpouzdanija i najsigurnija grejna tela.
riki
 
Odgovor na temu

riki_korg
dragan ristic
muzicar
Kos Kamenica

Član broj: 291666
Poruke: 26
178.175.93.*



Profil

icon Re: Termo-akumulaciona pec10.11.2011. u 23:33 - pre 151 meseci
Ovo sam video negde kako je covek napravio TA pec da i kad je totalno hladna duva toplo u momentu. Naime u donjoj zoni je postavio jos jedan grejac koji je vezao na poseba prekidac koji je lepo upakovao na pec. U momentu kad ga ukljuci on se zagreje i onaj isti ventilator izduvava toplo. Dobra inovacija recimo niste kuci nekoliko dana i normalno je da je pec iskljucena i kad dodjete startujete ovaj sistem i za 10 minuta imate toplu sobu. Zaista korisno
riki
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Termo-akumulaciona pec11.11.2011. u 09:07 - pre 151 meseci
Citat:
riki_korg:  Naime u donjoj zoni je postavio jos jedan grejac koji je vezao na poseba prekidac koji je lepo upakovao na pec.

To se zove kalorifer, koji je vesto upakovan u pec
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

c_odica
&
Novi Sad

Član broj: 292729
Poruke: 4
*.adsl-a-11.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Termo-akumulaciona pec15.12.2011. u 12:28 - pre 150 meseci
Evo ovako drustvo pitao sam vas goze za tu podnu izolaciju pa ste rekli neki da te to staklena vuna, nije to staklena vuna nego nesto poput krede belo i izolatore je kontaktirao sam MAgnohrom kraljevo i kupio kod njih oni ga zovu podna izolacija za TA pec, za dvojku moju sto sam narucio je 1000 dinara i to savrseno pasuje ima izbusene rupe gde duvalica duva kroz nju e da imenjao sam jos neke stvari na pr. ventilator komplet je 1400 din, one tockic na njoj sto podesavas temperaturu je 70 , a termostat onaj sobni sto ukljucujes ventilator je 800 kinti tako da to sam promenio i sve sljaka inace taj stari ventilator sto sam izvadio je i 78 god :))) znaci da je ona verovatno toliko stara.... promenio sam i grejac unjoj bio je spiralni on je mislim 300 din ako i toliko 1 kw, e da posto sam ih dobio vec za dz i nije mi se svidjala boja ja sam je prefarbao u belu izgleda kao nova tako da nije puno ulaganja a izplati se.
Sto se tice racuna za struju mogu vam reci sad pouzdano inace dobijamo oko 3200 din kad se ne grejemo , evo sad ovaj mesec dobili 5600 din komlet sto znaci da smo na grejanje utrosili 2400 din sto priznacete nije puno , a u stanu je prilicno toplo nikad ispod 21., inace imam 2 komada jedna je 2 kw a druga 3.5 kw . svaka preporuka za peci ko se razmiljsa jos uvek.
 
Odgovor na temu

c_odica
&
Novi Sad

Član broj: 292729
Poruke: 4
*.adsl-a-11.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Termo-akumulaciona pec15.12.2011. u 12:40 - pre 150 meseci
Izvinite malo zbog svrakopisa na brzaka sam kucao,
da dodam jos nesto ako imate nekih pitanja posaljite na mail ili ovde svejedno , pomocu vam rado jel znam koliko sam se ja iscimao oko nekih delova tako da sam sad prostudirao sve i mogu vam pomoci da se ne cimate ko ja bzvz, pozdrav
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Termo-akumulaciona pec

Strane: 1 2

[ Pregleda: 41028 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.