Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li je ovo postekonomska era sa tendencijom promene društvenog uređenja?

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li je ovo postekonomska era sa tendencijom promene društvenog uređenja?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11025 | Odgovora: 54 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Da li je ovo postekonomska era sa tendencijom promene društvenog uređenja?11.10.2011. u 10:48 - pre 151 meseci
To je bulaznjenje o komunizmu.

Sistem treba da obezbedi mogucnosti da pojedinac napravi doprinos i neka zadovoljava svoje potrebe srazmerno svojim sposobnostima, naravno realnim, a ne proglasenim ili manipulativnim.

Pa ko je sposobniji, vise ce da se zadovoljava

Ukratko, ko zaradi 100 miliona, neka spiska milion na sta hoce, a ne kao ovi danas, da upropasti sto miliona da bi zadovoljio sujetu.

Poz
 
Odgovor na temu

mist
Milos Stanic
Kragujevac

Član broj: 4871
Poruke: 210
*.dynamic.sbb.rs.



+190 Profil

icon Re: Da li je ovo postekonomska era sa tendencijom promene društvenog uređenja?11.10.2011. u 11:49 - pre 151 meseci
vladd, a kako to misliš da je moguće "upropastiti 100 miliona da bi zadovoljio sujetu"? Šta ti to znači?

Drugo, sa kojim autoritetom ti nalažeš nekome ko ima 100 miliona da "potroši milion na šta hoće"? Zašto je dobro potrošiti milion, ali ne i svih 100 miliona? Kojom metodom si došao do cifre od baš jedan milion, a ne dva ili tri ili 4.8?

Baš, baš, baš bih voleo da čujem odgovor na ova pitanja.
http://www.kgonline.info - Prvi kragujevački portal i forum
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Da li je ovo postekonomska era sa tendencijom promene društvenog uređenja?11.10.2011. u 13:02 - pre 151 meseci
Ne radi se o komunizmu nego o humanizmu. Svi društveni sistemi kroz koje je ljudsko društvo prošlo su bili nehumani, a svodili su se na to da neko stiče korist tako što izrabljuje nekog drugog.

Humano društvo ne mora da bude zasnovano na jednakosti, već samo na obezbeđenju uslova svakome da se ostvari koliko može i da sebi obezbedi egzistenciju i zadovolji osnovne životne potrebe. Ko hoće više od toga, ne mora biti sputan osim da ne stiče tu veću vrednost izrabljivanjem.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Da li je ovo postekonomska era sa tendencijom promene društvenog uređenja?11.10.2011. u 13:05 - pre 151 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Prema nekim razmišljanjima, razvoj nanotehnologija će prouzrokovati novu industrijsku revoluciju i izbaciti potrebu za novcem. Ljudi će biti oslobođeni tog jarma i moći će da žive sasvim drugačije. Društvo koje nije zasnovano na novcu, u kome će ljudi imati zadovoljene sve neophodnosti za život, stvoriće drugi sistem vrednosti, po pretpostavkama, mnogo humaniji.

OK, ali ima li neka alternativa na sadasnjem tehnoloskom razvoju posto se tema tice trenutnih promena?


Citat:
mist: Za one kojima se gadi novac...

Oni mogu slobodno da ga posalju meni ;)
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2789 Profil

icon Re: Da li je ovo postekonomska era sa tendencijom promene društvenog uređenja?11.10.2011. u 13:11 - pre 151 meseci
Citat:
vladd: Sistem treba da obezbedi mogucnosti da pojedinac napravi doprinos i neka zadovoljava svoje potrebe srazmerno svojim sposobnostima, naravno realnim, a ne proglasenim ili manipulativnim.


A ko će da proceni nečiji realan doprinos? Centralni komitet ili tržište?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Shomi Li Jones
Student

Član broj: 278521
Poruke: 10
*.static.sbb.rs.



+199 Profil

icon Re: Da li je ovo postekonomska era sa tendencijom promene društvenog uređenja?11.10.2011. u 15:23 - pre 151 meseci
Po meni je problem svih sistema u odzivu i rasponu povratne sprege:
Ljudi biraju ove skupštini a oni su previše visoko i previše retko se biraju da bi to radilo fino, naravno ljudi treba da direktno biraju zakonodavnu vlast ali ne samo to. Pre svega i sudstvo i policija treba da imaju izbore i to ne samo za vrhovne vođe nego i one koji imaju direktniji uticaj na pojednica (ulične murkane, šalteruše itd.)

Jednostavno oni su tu da zadovolje naše potrebe a ako nemamo veću kontrolu nad njima u skladu sa našim potrebama to je loše.
Učestaliji i raznovrsniji izbori su rešenje (elektronski sve da ne bi bilo troška).
Kada budemo birali i svako ministarstvo posebno i skupštinu i ko ima dozovlu od naroda da bude murkan, onda će lepo da radi.
 
Odgovor na temu

3MAJ86
Marko Radić
Business Development Manager, Beauty
Industry
München

Član broj: 46087
Poruke: 253
*.static.sbb.rs.

Sajt: marko-radic.blogspot.com


+137 Profil

icon Re: Da li je ovo postekonomska era sa tendencijom promene društvenog uređenja?12.10.2011. u 11:51 - pre 151 meseci
Bilo bi lepo da bude neke industrijske revolucije, mada setite se da je i ona "prva" donela mnogo toga lošeg u početku, a uglavnom se svodilo na izrabljivanje i to ponajviše dece.

Ali mislim da neki veliki preokret nije neophodan. Trebalo bi shvatiti sa kojom tehnologijom sada raspolažemo, i snimiti sve (poznate) prirodne resurse koji su nam na raspolaganju na Zemlji, i onda na osnovu toga napraviti plan razvitka i potrošnje istih, kao i definisati način obnove onih koji su obnovljivi.

Treba uložiti što više u istraživanje, najviše u sferi energetike, jer smo i dalje i te kako zavisni od neobnovljivih energenata (nafta, ugalj itd). Znam da se već ulaže u to, ali mislim da je nedovoljno, jer su energetski lobiji, koji su se obogatili zahvaljujući kapitalizmu, sada previše moćni da dozvole prodor neke tehnologije koji bi možda mogao da naruši njihov položaj. Ista priča u skoro svim granama privrede. Ali dokle god ima korupcije, ovakav sistem se neće promeniti, već će pre odvesti u propast samo zbog sujete.

Ništa nisam novo rekao, niti imam predlog za neko bolje i kvalitetnije društveno uređenje. Ono što meni izgleda fantastično, i što bi moglo da radi u praksi je The Venus Project. Ali sve i da se DANAS krene sa sprovođenjem u delo tako nečega, trebale bi decenije da se sprovede u potpunosti, i čisto sumnjam da bi moglo bez nekog globalnog sran]a da se do uradi, kao što i kažu sami tvorci projekta.
when there is a why there is no how
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Da li je ovo postekonomska era sa tendencijom promene društvenog uređenja?12.10.2011. u 13:37 - pre 151 meseci
Realan problem koji postoji je iscrpljivanje resursa i njega bi trebalo rešavati zakonskim ograničavanjem onoga što kapitalista sme da radi, a to se upravo i radi. Takođe, obzirom na neminovnost globalizacije koja je prisutna, mora postojati i globalan pravni sistem itd. E, to ide teže jer je za to potreban multipolaran odnos snaga u svetu, mada će i toga biti.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

3MAJ86
Marko Radić
Business Development Manager, Beauty
Industry
München

Član broj: 46087
Poruke: 253
*.static.sbb.rs.

Sajt: marko-radic.blogspot.com


+137 Profil

icon Re: Da li je ovo postekonomska era sa tendencijom promene društvenog uređenja?12.10.2011. u 13:57 - pre 151 meseci
E pa to oko multipolarnosti i jeste problem, jer onome ko je jači (a jači tlači) nije problem da dođe i da uzme sve prirodne resurse onog slabijeg, dok je potrošnju svojih resursa ograničio različitim pravilima i zakonima. To se upravo i dešava, tj. dešavalo se oduvek, i dešavaće se. Samo što me malo plaši je to da će oni slabiji u potpunosti ostati bez svega što bi moglo da im se uzme, pa će i ovi jači biti u problemu kada počnu svoje da troše više nego što bi trebalo :)

Živo me interesuje šta će biti kada presuši nafta. I šta bi bilo da se DANAS potroše poslednje rezerve nafte. Da li bi sutra svet bio u žešćem ratu ili u nekom drugom stanju? Da li mogu da čujem neko mišljenje na ovo pitanje, ako nije preveliko skretanje sa teme.
when there is a why there is no how
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Da li je ovo postekonomska era sa tendencijom promene društvenog uređenja?12.10.2011. u 14:27 - pre 151 meseci
Citat:
Nedeljko: A ko će da proceni nečiji realan doprinos? Centralni komitet ili tržište?


Ni CK ni trziste, posto je "dobra praksa" pokazala da nekako razni vidovi "CK" (kako god se zvale birokrate), imaju jako puno upliva i uticaja na doticni imaginarni termin.
Koji inace sluzi za zamlacivanje, kao floskula "slobodno trziste"..realan termin kao "zeleni marsovac" ili upotrebni kao "slobodni svemir"..prosto ne postoji..

Prosta ekonomija, zasnovana na racunu, sto se produktivnih aktivnosti tice, a sto se ostalih vrednosti tice, komparacijom i pozicioniranjem, u odnosu na realne reference.

Da se ne bi pitali sta su realne reference, stvar su dogovora i dosadasnjih iskustava. Mora pita od sira, ne moze od ..izlucevina...

Poz
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Da li je ovo postekonomska era sa tendencijom promene društvenog uređenja?12.10.2011. u 14:53 - pre 151 meseci
OK, dogovorili smo se oko načina računanja vrednosti cipela. Ja proizvodim cipele i ti proizvodiš cipele. Na šta će se svesti ta proizvodnja? Pa, na prilagođavanje tom načinu računanja.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Da li je ovo postekonomska era sa tendencijom promene društvenog uređenja?12.10.2011. u 16:32 - pre 151 meseci
Ne bas, to ne moze tako da funkcionise. Dogovoricemo se o mnogim stvarima samo ne o ceni cipele.

Dogovoricemo se da je repromaterijal 30-40% ukupne cene, dogovoricemo se da zarada ne bude vise od 15%, dogovoricemo se da marza ne bude veca od 10%, porez recimo 5-10%...

Ako pazarimo sirovinu po razlicitim cenama, razlicita je i cena cipela...ono sto MI nudimo je kvalitet proizvodnje i tehnologije, neko sije, neko lepi a neko i sije i lepi...


Na potrosacu je da odabere cipelu prema svojim kalkulacijama i mogucnostima.


Poz
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Da li je ovo postekonomska era sa tendencijom promene društvenog uređenja?12.10.2011. u 16:48 - pre 151 meseci
Citat:
Shadowed: OK, ali ima li neka alternativa na sadasnjem tehnoloskom razvoju posto se tema tice trenutnih promena?


Sumnjam. Potrebno je drugačije razmišljanje a do toga teško da će doći u ovim uslovima. Mislim da se ljudsko društvo u stvari počelo unazađivati i da sve više liči na robovsko društvo.

 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Da li je ovo postekonomska era sa tendencijom promene društvenog uređenja?12.10.2011. u 16:49 - pre 151 meseci
Ja mislim da je ljudska priroda takva da uvek tezi robovlasnickom uredjenju ma kakva pocetna postavka bila.
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Da li je ovo postekonomska era sa tendencijom promene društvenog uređenja?12.10.2011. u 18:14 - pre 151 meseci
Citat:
Shadowed: Ja mislim da je ljudska priroda takva da uvek tezi robovlasnickom uredjenju ma kakva pocetna postavka bila.


Ima resenja i za to, ispred nosa nam je: umesto robova ROBOTI!
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

DrFill2Good

Član broj: 288484
*.dynamic.sbb.rs.



+255 Profil

icon Re: Da li je ovo postekonomska era sa tendencijom promene društvenog uređenja?12.10.2011. u 19:07 - pre 151 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Sumnjam. Potrebno je drugačije razmišljanje a do toga teško da će doći u ovim uslovima. Mislim da se ljudsko društvo u stvari počelo unazađivati i da sve više liči na robovsko društvo.

Da, a glavni robovlasnik je NOVAC. Svi njemu robujemo. Ok je racunica vrednosti neke robe (cipele) na osnovu cene materijala, tehnologije, rada i profita. Medjutim problem je kada stvarnu vrednost procenjujemo prema fiktivnoj vrednosti neceg imaginarnog, tj. novca.
Cipela je i danas podjednako vredna kao i pre 20, 50 ili 100 godina ako je gledamo kao upotrebnu vrednost. Vrednost ciplele izrazene kroz novac sada i pre 50 godina je ogromna. Vrednost novca sada i pre 50 godina se razlikuje. Razlika u toj vrednosti je mehanizam porobljavanja sveta (globalizacija).
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Da li je ovo postekonomska era sa tendencijom promene društvenog uređenja?13.10.2011. u 00:08 - pre 151 meseci
Citat:
DrFill2Good: Da, a glavni robovlasnik je NOVAC.


Ako tvoj pametno ulozeni novac radi za tebe onda si ti robovlasnik a novac je tvoj rob, zar ne?
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Da li je ovo postekonomska era sa tendencijom promene društvenog uređenja?13.10.2011. u 00:40 - pre 151 meseci
Citat:
3MAJ86
Živo me interesuje šta će biti kada presuši nafta. I šta bi bilo da se DANAS potroše poslednje rezerve nafte. Da li bi sutra svet bio u žešćem ratu ili u nekom drugom stanju? Da li mogu da čujem neko mišljenje na ovo pitanje, ako nije preveliko skretanje sa teme.

Nafta neće nikada presušiti, već će samo vremeno postajati sve skuplja i skuplja za eksploataciju, a samim tim će ekonomski isplative postati i neke druge alternative koje danas to nisu.

Mada tu postoji i još jedan smer, a to je biodizel/bioetanol, koji je poprilično skuplji od 'klasičnog' goriva, ali ima tu prednost da iako mu je cena visoka, ona je relativno stabilna jer je u pitanju obnovljivi a ne fosilni izvor energije.. Tako da pretpostavljam da kada cena nafte dostigne cenu biogoriva, da će se fokus lagano prebaciti na njih, ako do tada ne budu jeftinija neka druga alternativna rešenja (električni automobili, neke nove vrste goriva i sl.)
 
Odgovor na temu

DrFill2Good

Član broj: 288484
*.dynamic.sbb.rs.



+255 Profil

icon Re: Da li je ovo postekonomska era sa tendencijom promene društvenog uređenja?13.10.2011. u 00:52 - pre 151 meseci
Citat:
Onaj: Ako tvoj pametno ulozeni novac radi za tebe onda si ti robovlasnik a novac je tvoj rob, zar ne?

Ti mozes da imas nesto novca i da malo mesetaris sa njim (uspesno ili neuspesno) ali to ne znaci da si ti gospodar novca, pre ce biti da si samo karika u lancu pravog gospodara.
 
Odgovor na temu

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Da li je ovo postekonomska era sa tendencijom promene društvenog uređenja?13.10.2011. u 01:39 - pre 151 meseci
Jedan primer ulaganja novca:

Ako za svoj novac kupim npr. seosko gazdinstvo, njive, sumu, itd tako da ekonomski ne zavisim vise od bilo koga, da li sam i dalje ja rob novcu ili je novac odradio dobar posao za mene tj. oslobodio me? Uzmimo da resim da zemlju obradujem starinski pa ne kupujem vestacko djubre, ni naftu, ni traktor, itd. a porez na imovinu uplatim unapred za narednih 100 godina.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li je ovo postekonomska era sa tendencijom promene društvenog uređenja?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11025 | Odgovora: 54 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.