Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa

elitemadzone.org :: MadZone :: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 14630 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9506
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa05.12.2011. u 13:47 - pre 150 meseci
I ne zaboravite još jednu jako važnu činjenicu, kad se govori o kalendaru: okretanje zemlje oko sunca nije isto svake godine. Desi se da nekad malo ubrza, a nekad malo uspori.
Kad se to desi, onda se u dogovoreno vreme (međunarodni dogvor, najčešće 1. januara) doda ili oduzme jedna sekunda.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9506
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa05.12.2011. u 13:59 - pre 150 meseci
I još nešto da vam pojasnim oko jevrejske Pashe i takozvane "zabrane".

Određivanje dana uskrsa je opisno. Isus Hrist je došao u Jerusalim upravo za praznik, pashu, i sledećeg petka je ubijen, a u nedelju vaskrso. Crkva je tu nedelju upamtila opisno: kao prvu nedelju, (jer, bila je nedelja) posle prvog punog meseca (jer je tako i bilo), posle prolećne ravnodnevnice. I posle pashe, naravno, jer je i Isus ubijen posle pashe ! Dakle, ne postoji "zabrana" već logično određivanje upravo tog dana, te the nedelje kada je Isus vasksro.

Problem je nastao kad su astronomi shvatili da je 21. mart daleko od ravnodnevice, pa se stoga i pri određivanju usksrsa greši.

Praktični narodi su stvar brzo i efikasno rešili. Zadrti narodi i dalje pogrešno računaju.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa05.12.2011. u 14:54 - pre 150 meseci
Citat:
atelago: Bagatelisanje kalendara je propagacija neukosti umesto spoznaje mesta i vremena u kom živimo.
Nisu periodične pojave samo dan, mesec i godina. Ima ih još podosta. Maje su znale i za periodične
promene zemljine precesije, Ptolomejevu godinu i ko zna šta još. Eto imali su i kalendar dugog
brojanja koji se završava 21. 12. 2012. To što nekom te stvari nisu važne nisu opravdanje za
bagatelisanje astronomskih istraživanja i mogućih promena koje možda zbog svog neznanja
ignorišemo i za koje smo nepripremljeni.


Izbor kalendara je konvencionalna stvar koja nema ama baš nikekve veze sa astronomijom i njenim istraživanjima. Astronomima je dovoljna i SI sekunda. Naravno, bitan im je i položaj Zemlje u odnosu na Sunce koji se meri i izračunava, pa imaju i druge jedinice mere, ali izbor kalendara nema veze sa tim. Uveli su recimo julijansku godinu kao 365.25x24x60x60 SI sekundi da ne bi vukli miliončine i milijarde u računu itd.

Citat:
HeYoo: Jel se jos uvek napredak astronomije meri tacnoscu kalendara?
Sta cemo sa letnjim racunanjem vremena? Strasna blasfemija :))


Upravo! Čiste besmislica.

Citat:
Java Beograd: I ne zaboravite još jednu jako važnu činjenicu, kad se govori o kalendaru: okretanje zemlje oko sunca nije isto svake godine. Desi se da nekad malo ubrza, a nekad malo uspori.
Kad se to desi, onda se u dogovoreno vreme (međunarodni dogvor, najčešće 1. januara) doda ili oduzme jedna sekunda.


Ta prestupna sekunda nema veze sa rotacijom Zemlje oko Sunca, već sa rotacijom Zemlje oko sopstvene ose. Srednja gregorijanska godina traje 365 dana 5 časova 49 minuta i 12 sekundi i to skoro uvek odstupa od tropske godine za mnogo više od jedne sekunde. Recimo, od prolećne ravnodnevnice 2009 do prolećne ravnodnevnice 2010 je prošlo 365 dana 5 časova 49 minuta i 30 sekundi. Tu se jednom do dve prestupne sekunde godišnje ne postiže ništa.

http://en.wikipedia.org/wiki/T...l_year#Length_of_tropical_year

No, vreme se tipično izražava u SI sekundama, tj. jedinici koja uopšte nije zasnovana na astronomskim pojavama.

Citat:
SI second is the duration of 9,192,631,770 periods of the radiation corresponding to the transition between the two hyperfine levels of the ground state of the caesium-133 atom.


E, sad, Zemlja se ne obrne oko sopstvene ose za uvek isto vreme, pored ostalog i zbog sistematskog usporavanja usled trenja između okena i dna koje se naziva vekovnim usporenjem. Stoga se prestupna sekunda dodaje najviše dva puta godišnje i to na kraju 30 juna u 31 decembra da nam ne bi jednog dana podne palo u pola noći, a ne da nam ne bi ravnodnevnica jednom pala u junu.

Citat:
Java Beograd: I još nešto da vam pojasnim oko jevrejske Pashe i takozvane "zabrane".

Određivanje dana uskrsa je opisno. Isus Hrist je došao u Jerusalim upravo za praznik, pashu, i sledećeg petka je ubijen, a u nedelju vaskrso. Crkva je tu nedelju upamtila opisno: kao prvu nedelju, (jer, bila je nedelja) posle prvog punog meseca (jer je tako i bilo), posle prolećne ravnodnevnice. I posle pashe, naravno, jer je i Isus ubijen posle pashe ! Dakle, ne postoji "zabrana" već logično određivanje upravo tog dana, te the nedelje kada je Isus vasksro.

Problem je nastao kad su astronomi shvatili da je 21. mart daleko od ravnodnevice, pa se stoga i pri određivanju usksrsa greši.

Praktični narodi su stvar brzo i efikasno rešili. Zadrti narodi i dalje pogrešno računaju.


Na prvom vaseljenskom saboru u Nikeju 325 godine je doneta odluka da se praznovanje Uskrsa ne sme ravnati prema Pashi jer Hrišćani nemaju više ništa zajedničko sa Jevrejima, što je po njihovom značilo da ne sme nikako da padne na dan pashe, pa da treba formulisati sistem pravila koji ne zavisi od Pashe, a koji obezbeđuje da Uskrs ni slučajno ne padne na Pashu, pa je uvedeno pravilo preko ravnodnevnice. Da, usvojeno je pravilo da Uskrs mora pasti posle Pashe. Čudno shvatanje nezavisnosti, ali šta da se radi. 21 mart je izabran iz vrlo praktičnih razloga, da se ne bi vršila merenja, tako da je potpuno svejedno kada pada prolećna ravnodnevnice. 21 mart je kanonska ravnodnevnica za potrebe računanja Uskrsa.

E, sad, obzirom da je način određivanja datuma Uskrsa određen konvencionalno (a kako bi inače), onda stav o "tačnom" i "pogrešnom" računanju datuma Uskrsa ima smisla samo u kontekstu usvojenih konvencija. Papa je rešio problem pogrešnih tablica Mesečevih mena iz 277 godine, ali je uveo problem praznovanja Uskrsa na dan Pashe i pre nje.

Alo, kalendar je konvencionalna stvar u kojoj nema ničega ni "praktičnog" ni "zadrtog". Pravoslavna crkva je "zadrta" u smislu da neće sama da održava vaseljenske sabore, a katolička je "praktična" tako što je to radila i same na svoju ruku bez drugih.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa05.12.2011. u 15:28 - pre 150 meseci
Verski kalendar nije stvar zadrtosti i njemu ne treba pridavati veci znacaj nego sto treba da ima jer prosto - to je samo verski kalendar. Npr Ramazan je fiksan praznik, ali je muslimanski kalendar kraci za cini mi se 10 dana gledano po svetskom kalendaru i zato on za 30-tak godina prodje "unazad" celu godinu, moze se poklopiti i sa Bozicem i sa Uskrsom, pasti an NG ili mitrovdanske zadusnice. Mislim koga briga ? Onda razni drugi kalendari...

Ceo svet ide po gregorijanskom kalendaru zato sto je njega uveo papa na zapadu u toku nekoliko vekova, a zapad dominira. Ko zna, mozda cemo sutra ici po kineskom kalendaru, mozda smo mogli ici i po Azteckom, a mzoda usvojimo i taj cuveni Milankovicev...

Citat:
Pravoslavna crkva je "zadrta" u smislu da neće sama da održava vaseljenske sabore, a katolička je "praktična" tako što je to radila i same na svoju ruku bez drugih.


?


 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9506
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa05.12.2011. u 15:33 - pre 150 meseci
Citat:
Nedeljko: Alo, kalendar je konvencionalna stvar u kojoj nema ničega ni "praktičnog" ni "zadrtog". Pravoslavna crkva je "zadrta" u smislu da neće sama da održava vaseljenske sabore, a katolička je "praktična" tako što je to radila i same na svoju ruku bez drugih.
Kalendar jeste konvencionalna stvar, i po konvenciji definicana kalendarska godina se poklapa sa astronomskom pojavom - rotaciojom zemlje oko sunca.

Imajući to u vidu, ravnodnevica treba da bude 21. marta, a ne da bude u julu. Dakle, tako je po konvenciji. Još su za vreme Cezara skapirali koliko se brzo zemlja okreće oko sunca, i skapirali pojam prestupne godine. tek su kasnije astronomi skapirali da su oni starovekovni astronomi melo pogrešili. To "malo" se posle mnogo vekova pretvorilo u nekoliko dana.

Praktični narodi su rekli: "]ebi ga, za]ebali smo stvar, nismo na vreme obratili pažnju. Ajd' da ispravimo, neće biti lako, ali ćemo posle bar opet biti mirni vekovima i milenijumima i problem kalendara viće neće postojati"
Zadrti narodi (i njihove crkve) su rekli: "E nisam pogrešio, i biće ovako kako ja 'oću. Ja sam najpametniji a svi drugi su glupi".

I tako, umesto da se problem reši i problematika stavi ad-akta, mi nesrećnici i dan danas raspravljamo ono šta je još papa Grgur rešio pre mnogo vekova. A i dakle, lažemo sebe da imamo kalendarsku godinu koja se poklapa sa okretanjem zemlje oko sunca.

- Slažem se da je ovo danas samo versko, tj. crkveno pitanje. Ali, ponavljam crkva je nekad bila nosilac društvenog života, zakona, prosvete i slično.
- Slažem se da svakojekakvi drugi kalendari mogu postojati, već prema konvenciji, kako se ko dogovri, i to je OK.



OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa05.12.2011. u 15:40 - pre 150 meseci
Citat:
I tako, umesto da se problem reši i problematika stavi ad-akta, mi nesrećnici i dan danas raspravljamo ono šta je još papa Grgur rešio pre mnogo vekova.


resio netacno. Vidis sad kazu da ni taj kalendar nije skroz ok i sta cemo sad ?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9506
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa05.12.2011. u 15:43 - pre 150 meseci
Citat:
Braksi: resio netacno. Vidis sad kazu da ni taj kalendar nije skroz ok i sta cemo sad ?
Sad nećemo ništa, nego, posle četrdesetak hiljada godina ljudski rod može opet da preskoči jedan dan, pa da tako "tera" sledećih četrdesetak hiljada godina.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa05.12.2011. u 15:48 - pre 150 meseci
e pa sad...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa05.12.2011. u 15:59 - pre 150 meseci
Citat:
Java BeogradKalendar jeste konvencionalna stvar, i po konvenciji definicana kalendarska godina se poklapa sa astronomskom pojavom - rotaciojom zemlje oko sunca.

Imajući to u vidu, ravnodnevica treba da bude 21. marta, a ne da bude u julu. Dakle, tako je po konvenciji.


Konvencija je da prosta godina traje 365 dana, a prestupna 366 i da je pravilo za određivanje koje su godine prestupne takvo i takvo.

Trajanje rotacije Zemlje oko Sunca zove se siderička ili zvezdana godina i duža je od tropske za oko 20 minuta (zbog precesije), a tropska godina je trajanje između dve uzastopne prolećne ravnodnevnice.

No, to su prirodne pojave koje ne traju uvek isto, a ne konvencije, pa se sa srednjom kalendarskom godinom ne poklapaju praktično nikad. Otkuda ti onda zaključak da prolećna ravnodnevnica treba da bude 21 marta? Možda tebi to treba, ali meni to uopšte ne treba.

Citat:
Java Beograd: Praktični narodi su rekli: "]ebi ga, za]ebali smo stvar, nismo na vreme obratili pažnju. Ajd' da ispravimo, neće biti lako, ali ćemo posle bar opet biti mirni vekovima i milenijumima i problem kalendara viće neće postojati"


Koji su to praktičan problem rešili promenom kalendara? Jesu li usevi bolje rađali ili šta?

Citat:
Java Beograd: Sad nećemo ništa, nego, posle četrdesetak hiljada godina ljudski rod može opet da preskoči jedan dan, pa da tako "tera" sledećih četrdesetak hiljada godina.


Problem sa tim kalendarom je što Uskrs ponekad pada na dan Pashe ili pre nje. Za to ti ne trebaju nikakve hiljade godina. No, zanemarimo taj problem. Zašto bi ljudi opet nešto preskakali? Čemu to? Zašto su astronomi uzeli za vremensku jedinicu za vreme "pogrešnu" julijansku godinu od 365.25*24*60*60 SI sekundi? Šta praktično time gube? Predloži im da se "koriguju".
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9506
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa05.12.2011. u 16:06 - pre 150 meseci
Usevi su bolje ili lošije rađali i kad kalandara nije bilo uopšte.
A što se tiče sledećeg, teoretskog preskakanja, koje će teoretski doći zbog nesavršenosti Gregorijanskog kalendara, pravo je pitanje da li će ljudski rod da postoji kad dođe to vreme. Ili će eventualno preživelim amebama i paramecijumima biti svejedno za pashu i uskrs i Novu Godinu i Deda Mraza.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa05.12.2011. u 17:04 - pre 150 meseci
AH, EVO, KONACNO SAM NASAO:

http://www.pravoslavlje.net/in...%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%80%D0%B0
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa05.12.2011. u 20:22 - pre 150 meseci
Citat:
Java Beograd: Usevi su bolje ili lošije rađali i kad kalandara nije bilo uopšte.


I kakva je onda praktična razlika između različitih kalendara?

Citat:
Java Beograd: A što se tiče sledećeg, teoretskog preskakanja, koje će teoretski doći zbog nesavršenosti Gregorijanskog kalendara, pravo je pitanje da li će ljudski rod da postoji kad dođe to vreme. Ili će eventualno preživelim amebama i paramecijumima biti svejedno za pashu i uskrs i Novu Godinu i Deda Mraza.


Do nesavršenosti gregorijanskog kalendara je poslednji put došlo 2008 godine kada je gregorijanski Uskrs pao 23 marta, a jevrejska Pasha 20 aprila, a sledeći put će doći 2013 kada će gregorijanski Uskrs pasti 31 marta, a jevrejska Pasha 26 marta.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa05.12.2011. u 22:46 - pre 150 meseci


Da vidimo šta si to pronašao:

Citat:
ZABLUDA NOVOG KALENDARA
- Grigorijanska reforma kalendara kao sredstvo papske ekspanzije -


Hahaha! Ovo smeće od članka sam čitao pre 15-tak godina. Gregorijanski kalendar je "geocentričan", a julijanski "kosmocentričan". Gregorijanski su ravnali prema tropskoj godini, a julijanski prema sideričkoj (od koje odstupa koliko i od tropske). Hahaha!

Citat:
* * *

Na Saboru Istočnih Patrijaraha 1583. Konstantinopoljskog Jeremije, Aleksandrijskog Silvestera i Jerusalimskog Sofronija sa drugim Arhijerejskim Sinodima, izrečena je anatema na sve one koji slede Grigorijanski kalendar:

Pošto crkva staroga Rima, koja kao da se raduje zbog sujete svojih astronoma, nesmotreno izmenila prekrasne odredbe ο svetoj Pashi kojih su se pridržavali hrišćani, i koje su ustanovili i odredili 318 Svetih Otaca Prvog Svetog i Vaseljenskog Sabora Nikejskog, koje su poštovali hrišćani svih zemalja i po kojima su praznovali - toga radi pojavila se sablazan. Jer su pred našu Smernost stali ljudi Jermeni, pitajući ο praksi praznovanja, pošto i njih prisiljavaju da prime ove novotarije.
Zbog toga smo i morali da kažemo šta su ο ovome ustanovili Sveti Oci. Naša Smernost, razmotrivši stvar zajedno sa Najblaženijim Patrijarhom Aleksandrijskim i Najblaženijim Patrijarhom Jerusalimskim i drugim članovima Sinoda, u Duhu Svetom, razjašnjavajući ono što su ο ovome odlučili Sveti Oci, određuje:
Ko ne sledi običaje Crkve ο Svetoj Pashi i mesecoslovu (kalendaru) onako kako su nam predati od Sedam Svetih Vaseljenskih Sabora, koji su ih za nas dobro ustanovili da ih sledimo, nego želi da prati Gregorijansku Pashaliju i Mesecoslov, taj - pošto se, kao i bezbožni astronomik, suprotstavlja svim odredbama Svetih Sabora i hoće da ih izmeni ili oslabi - neka bude anatema, odlučen od Crkve Hristove i sabranja vernih. Vi, pravoslavni i blagočestivi hrišćani prebivajte u onome što ste naučili, u čemu ste se rodili i u čemu ste vaspitavani, a kada bude neophodno i krv svoju prolijte da biste sačuvali otačku veru i ispovedanje; čuvajte se i pazite ovih, neka vam pomogne Gospod naš Isus Hristos i neka molitva naše Smernosti bude sa svima vama. Amin.


* * *

Po pitanju izmene Svete Pashe i Mesecoslova Kiril Arhiepiskop Konstantinopoljski i Vaseljenski Patrijarh 1756. godine takođe je izrekao anatemu na one koji slede papsku sablazan:

Najčasniji klirici naše Hristove Velike Crkve i drugi najpobožniji jereji i najprepodobniji jeromonasi, pojci u crkvama našeg grada, sledbenici nebotajnika Pavla, koji govori: Ako vam neko bude blagovestio suprotno od ovoga što smo vam mi blagovestili, makar bio i anđeo s neba, da bude anatema; ako je jerej ili mirjanin da bude odlučen od Boga, proklet, i po smrti da ne istrune nego da prebiva u večnim mukama. Kamen i železo neka se raspu i raspadnu - oni nikad i nikako. Neka naslede gubu Gijezijinu i vešanje Judino; neka prebivaju na zemlji kao Kain, stenjući i drhteći; i gnev Božiji neka bude na glavama njihovim i udeo njihov neka bude sa izdajnikom Judom i bogoborcima judejima; zemlja neka se otvori i neka ih proguta, kao nekada Datana i Avirona; Anđeo Božiji neka ih goni sa mačem u sve dane života njihovog, i neka podlegnu svim prokletstvima Patrijaraha i Sabora, pod večnim odlučenjem i u mukama ognja večnog. Amin.


Što se anatema tiče, koje su tačno od ovih bacili?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa05.12.2011. u 23:53 - pre 150 meseci
sta hahaha ?!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9506
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa06.12.2011. u 08:16 - pre 150 meseci
Ti Nedeljko nikako da shvatiš da Uskrs treba da bude posle prolećne ravnodnevnice.

Hrišćanska Crkva je fiksirala prolećnu ravnodnevnicu za datum: 21. mart. Realno, prolećna ravnodnevnica je pobegla od 21. marta po Julijanksom kalendaru za 14 dana.
Jedni narodi i njihove crkve su uveli Gregorijanski kalendar, pa je kod njih ponovo ravnodnevica 21. marta. Drugi narodi i crkve su i dalje "slepi kod očiju" i ne žele da vide da 21. marta po njihovom kalendaru nije ravnodnevica.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa06.12.2011. u 11:07 - pre 150 meseci
Uskrs i jeste posle prolećne ravnodnevnice, ali ti nikako ne shvataš da postoje dve prolećne ravnodnevnice. Jedna je trenutak kada tačka na Zemlji u kojoj je Sunce u zenitu prelazi sa južne na severnu poluloptu, a druga ravnodnevnica je 21 mart. Ona prva nije relevantna za praznovanje Uskrsa, već druga.

Dakle, 21 marta jeste relevantna ravnodnevnica.

E, sad, ovo jeste malo karikirano, ali suština je ta da se u kontekstu računanja datuma Uskrsa uzima da je ravnodnevnica 21 marta svejedno kad je.

Drugo što ne shvataš je da praznovanje Uskrsa na dan Pashe ili pre nje jeste zabranjeno, a to se sa gregorijanskim Uskrsom dešava.

Citat:
Braksi: sta hahaha ?!


Pa, žena piše budalaštine. Tropska godina je vezana za geocentričnu teoriju! Pitaj astronome koliko to ima smisla. Astronomi su odavno odbacili geocentričnu teoriju, ali ne i tropsku godinu kao jednu od mogućih jedinica za merenje vremena. To jedno s drugim nema blage veze. Podnaslov "Gregorijanska reforma kao sredstvo papske ekspanzije" dovoljno govori o ozbiljnosti članka. Evo, Protestanti su prihvatli taj kalendar, pa nisu postali Katolici. Prihvatile su ga i nehrišćanske kulture, pa se niko nije pokrstio zbog toga. Koriste ga i ateisti, pa nisu zbog toga postali vernici.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

pbenka
Bački Petrovac

Član broj: 41366
Poruke: 506
*.uns.ac.rs.



+54 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa06.12.2011. u 11:23 - pre 150 meseci
Koliko sam ja ovde shvatio, sreću kvari ustvari vreme jevrejske Pashe. Kako je uređena dužina godine u jevrejskom kalendaru?
Pavel - yt7ta
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa06.12.2011. u 11:39 - pre 150 meseci
Citat:
Jedni narodi i njihove crkve su uveli Gregorijanski kalendar, pa je kod njih ponovo ravnodnevica 21. marta. Drugi narodi i crkve su i dalje "slepi kod očiju" i ne žele da vide da 21. marta po njihovom kalendaru nije ravnodnevica.


ti bi eventualno mogao da osnujes crkvu svetog 21. marata :-)

 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa06.12.2011. u 12:03 - pre 150 meseci
Kakve veze uopste ima kog datuma se sta desava.
Datumi su samo konvencija. Vrlo vazno da li je ravnodnevnica 21. marta, 29. novembra ili 65. limburga....
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa06.12.2011. u 14:20 - pre 150 meseci
Upravo tako! Crkva nije "uvela pravilo" o ravnodnevnici 21 marta koje bi Sunčev sistem bio dužan da poštuje da ne bi bio izopšten iz Crkve, nego je jednostavno uvela pravilo po kome se za ravnodnevnicu uzima 21 mart, tj. da Uskrs ne sme pasti pre 22 marta.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 14630 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.