Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa

elitemadzone.org :: MadZone :: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 14462 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zzzz
milan kecman
bluka

zzzz
Član broj: 11810
Poruke: 2145
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa20.11.2011. u 10:30 - pre 150 meseci
Izgleda da si i ti nešto pobrkao.

Citat:
mmix: Sad, nije tacno ni 365.25 vec malo manje pa svakih 400 godina nemas prestupnu godinu i poslednji put je to bilo 2000e.


Korekcija ide ovako:Na svakih 400 godina izbace se 3 prestupne godine.
Svaka stota osim četristote.Zato je 2000 godina bila prestupna,ali već
2100-ta,2200,2300-ta neće biti prestupne.Naravno svaka četvrta godina osim ovih će biti prestupne.
Za ovih 0-2011 godina imamo razliku od 13 dana između ova dva kalendara.Da je svaka 400-ta ostavljena kao neprestupna razlika bi bila
5 dana.
Usvajanje Gregorijanskog kalendara je bilo prije nekih 500 godina i tada je odjednom uvedena korekcija od 10 dana.Datum je povećan za 10.Od tada je 3 puta izbacivana prestupna godina.1700,1800 i 1900.

Citat:
mmix: Razlog zasto je civilizovani svet uveo Gregorijanski ("vatikanski") kalendar umesto Julijanskog je upravo zato sto Gregorijanski radi ovu komepnazaciju ispravno za razliku od Julijanskog. Sad sto neki i dalje teraju inat zdravom razumu i matematici, to je njihov problem.


1)Gregorijanski kalendar nije posve tačan.Bolju korekciju je predložio Milanković,ali "civilizovani" svet ga nije usvojio.
2)Neke koji teraju inat zdravom razumu i matematici treba upitati
zašto se drže naprimjer jevrejskog ili islamskog kalendara.Zašto ih ne
odbace i pređu na "civilizovani"?Možda je to zbog stroge odanosti tradiciji?
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa20.11.2011. u 10:48 - pre 150 meseci
Ja bih ih pitao je l' mere vreme zbog tradicije ili da znaju koji je tacno datum.
 
Odgovor na temu

eeestablishment
srbija

Član broj: 268550
Poruke: 786
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: eeestablishment


+480 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa20.11.2011. u 15:06 - pre 150 meseci
Citat:
jandrino jato: pa nas srpski! a ne papin! i nisam se zajebavao :-)


Jel moze neko pojasnjenje ?
pozZz . . .

zašto bogati ne uživaju u bogatstvu i jelu i piću nego odmah pokušavaju da naprave

bombu i unište svijet . . . ( Bob Rock )
 
Odgovor na temu

pbenka
Bački Petrovac

Član broj: 41366
Poruke: 506
*.dynamic.stcable.net.



+54 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa20.11.2011. u 16:30 - pre 150 meseci
jandrino jato je naravno mislio na Milankovićev kalendar, koji je Milanković napravio na traženje SPC, ona ga je čak i prihvatila ali ga ne primenjuje. Milankovićev kalendar je tačniji od Gregorijanskog, ali se razlika javlja tek posle nekoliko hiljada godina.
Pavel - yt7ta
 
Odgovor na temu

atelago

Član broj: 265415
Poruke: 776
*.dynamic.sbb.rs.



+53 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa04.12.2011. u 00:12 - pre 149 meseci
Najtačnije kalendare pravile su Maje. Oni su čak imali dvadesetak kalendara za razne potrebe.
Njihovo poznavanje kretanja Zemlje u našoj galaksiji je fascinantno i neprevaziđeno do danas.
 
Odgovor na temu

eeestablishment
srbija

Član broj: 268550
Poruke: 786
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: eeestablishment


+480 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa04.12.2011. u 08:29 - pre 149 meseci
Veliko pitanje je KAKO su Maje znali polozaj i kretanje planete zemlje kroz galaksiju ?
Golim okom i posmatranjem zvezda nesto ne verujem da je to moguce .
Da nije to znanje koje im je preneo neko drugi ?
I na kraju kako i gde je iscezla citava ta napredna civilizacija ?
zašto bogati ne uživaju u bogatstvu i jelu i piću nego odmah pokušavaju da naprave

bombu i unište svijet . . . ( Bob Rock )
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa04.12.2011. u 09:21 - pre 149 meseci
Citat:
eeestablishment: Veliko pitanje je KAKO su Maje znali polozaj i kretanje planete zemlje kroz galaksiju ?
Golim okom i posmatranjem zvezda nesto ne verujem da je to moguce .

Znali su polozaje nebeskih tela merenjem :)
Svim starim civilizacijama astrologija je bila izuzetno bitna i ulagali su puno vremena i truda u proucavanje nebeskih tela.
Posedovali su izuzetno precizne instrumente i merili npr. nebeske koordinate sa tacnoscu u minutima pa i sekundama.
To ne vazi samo za Maje vec i Vavilonce, Grke, Egipcane ....
 
Odgovor na temu

tahuti

Član broj: 53920
Poruke: 83
*.bchsia.telus.net.



+41 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa04.12.2011. u 15:20 - pre 149 meseci
Da li sam dobro razumeo Milankovićev kalendar, svaka 4ta godina je prestupna izuzev godine koje zavrsavaju sa 00 gde je prestupna godina ako je podeljena sa 9 i daje 2 ili 6.

2000/9 =222 i ostatak 2 - prestupna

2100/9 =300 ostatak 0
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+294 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa04.12.2011. u 15:48 - pre 149 meseci
Milankovićev kalendar usvojilo je osam pravoslavnih crkava.

Nemam nameru da trolujem, ali mislim da ga SPC nije usvojila samo iz razloga da 25. decembar ne bi padao na 25. decembar. Pretpostavljam da je to razlog, pošto ne postoji ni jedan racionalan razlog da se Milankovićev kalendar ne primenjuje.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa04.12.2011. u 18:02 - pre 149 meseci
SPC je povela Milankovića na taj svepravoslavni sabor, ali mislim da nije prihvatila predlog svog delegata samo zato što ga nije prihvatila Ruska Pravoslavna Crkva.

Što se racionalnosti tiče, nije postojao nijedan racionalan razlog ni za gregorijansku reformu, pa nšta. Potpuno je svejedno koji će se kalendar koristiti. Ne postoje"tačniji" i "manje tačni" kalendar, kao što ne postoje ni "tačnije" i "manje tačne" jedinice za merenje dužine ili bilo čega drugog.

A Milankovićev kalendar (koji se još zove i reformisani julijanski kalendar) su neke pravoslavne crkve prihvatile samo za praznike koji nisu vezani za Uskrs, dok Uskrs (pa samim tim i sve praznike vezane za njega) svi pravoslavni vernici slave po julijanskom kalendaru.

Mrzi me da sada sve ovo obrazlažem, ali mogu postepeno nekom drugom prilikom.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa04.12.2011. u 19:09 - pre 149 meseci
Citat:
Milankovićev kalendar usvojilo je osam pravoslavnih crkava.


tacno je da je vise pravoslavnih crkava usvojilo novi kalendar, ali isto tako je tacno da velika vecina pravoslavaca i dalje postuje stari kalendar. To je naravno zbog Rusije i Ukrajine. Pored toga, u mnogim zemljama gde je uveden novi kalendar postoje, narocito u Grckoj i veliki broj starokalendaraca.

Sto je najzanimljivije, monaska zajednica Sv. Gora sluzi iskljucivo po starom kalendaru iako je ona kanonski pod jurisdikcijom Carigradske patrijarsije koja je i bila inicijator uvodjenja novog kalendara. Og drugih istorijskih crkava kojima upravljaju Grci treba spomenuti i Jerusalimsku patrijarsiju koja je i pored velikih pritisaka odolela da ostane na starom kalendaru.

Odlukama carigradskog sabora iz 16 veka pod predsedavanjem patrijarha Jeremije ZABRANJENO NAJSTROZIJE prihvatanje tzv. papskog kalendara pod pretnjom ANATEME. Ta se odluka kao sto vidimo ne postuje, a crkve koje je postuju ne samo da opominju druge crkve vec se u najmanju ruku ponasaju kao da ovaj raskol ne postoji ili cak malo po malo otvaraju pitanja prelaska na novi kalendar.

Pri tom se navode sasvim banalni razlozi. Tvrdi se da kalendar nije bitan, a mora da se menja. Zatim navodi se dijaspora koja ima probleme zbog toga. Ovo je moj omiljeni argument koji me uvek nasmeje. Kakva je to tek nebuloza. Zamislimo da neki dijasporac zivi u seriajtskoj zemlji. Da li onda matica mora da prihvati Muhameda da on ne bi imao neprijatnosti ? Zatim, svako ko zivi u nepravoslavnoj zemlji moze uvek da uzme slobodan dan za neki veci praznik. Uskrs je uvek u nedelju, a dva dana za Bozic i slavu moze uvek da dobije. Uostalom ni u matici neko ce morati da radi i dezura i na ove dane. E aako to ne moze pa onda brate pravoslavni nemoj da zivis u nepravoslavnoj zemlji...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa04.12.2011. u 19:50 - pre 149 meseci
Citat:
Braksi: Sto je najzanimljivije, monaska zajednica Sv. Gora sluzi iskljucivo po starom kalendaru iako je ona kanonski pod jurisdikcijom Carigradske patrijarsije koja je i bila inicijator uvodjenja novog kalendara.


Kako to misliš inicijator? Zar nije SPC koja je dovela Milankovića inicijator?

Citat:
Braksi: Og drugih istorijskih crkava kojima upravljaju Grci treba spomenuti i Jerusalimsku patrijarsiju koja je i pored velikih pritisaka odolela da ostane na starom kalendaru.


Pitanje kalendara nije versko, već praktično pitanje. Za razliku od gregorijanskog kalendara koga je uveo papa koji je bio hrišćanin, julijanski je uveo Julije Cezar, koji je bio mnogobožac, pa je crkva glatko prihvatila taj kalendar.

Citat:
Braksi: Odlukama carigradskog sabora iz 16 veka pod predsedavanjem patrijarha Jeremije ZABRANJENO NAJSTROZIJE prihvatanje tzv. papskog kalendara pod pretnjom ANATEME.


Ne znam za tu odluku. Imaš li neki izvor?

Citat:
Braksi: Ta se odluka kao sto vidimo ne postuje, a crkve koje je postuju ne samo da opominju druge crkve vec se u najmanju ruku ponasaju kao da ovaj raskol ne postoji ili cak malo po malo otvaraju pitanja prelaska na novi kalendar.


Pa, takav "raskol" zaista i ne postoji. Kada bi crkve prevazišle verske razlike (oko kojih raskol zaista postoji), došlo bi do ujedinjeja i prirodno bi se prihvatio jedinstveni kalendar.

Citat:
Braksi: Pri tom se navode sasvim banalni razlozi. Tvrdi se da kalendar nije bitan, a mora da se menja. Zatim navodi se dijaspora koja ima probleme zbog toga. Ovo je moj omiljeni argument koji me uvek nasmeje. Kakva je to tek nebuloza. Zamislimo da neki dijasporac zivi u seriajtskoj zemlji. Da li onda matica mora da prihvati Muhameda da on ne bi imao neprijatnosti ? Zatim, svako ko zivi u nepravoslavnoj zemlji moze uvek da uzme slobodan dan za neki veci praznik. Uskrs je uvek u nedelju, a dva dana za Bozic i slavu moze uvek da dobije. Uostalom ni u matici neko ce morati da radi i dezura i na ove dane. E aako to ne moze pa onda brate pravoslavni nemoj da zivis u nepravoslavnoj zemlji...


Kalendar može, a ne mora da se menja.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bakancs

Član broj: 15095
Poruke: 186



+14 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa04.12.2011. u 19:56 - pre 149 meseci
Citat:

Nemam nameru da trolujem, ali mislim da ga SPC nije usvojila samo iz razloga da 25. decembar ne bi padao na 25. decembar. Pretpostavljam da je to razlog, pošto ne postoji ni jedan racionalan razlog da se Milankovićev kalendar ne primenjuje.


Medjutim, 25. decembar ce uvek padati na 25. decembar... :D
" This time next year, we will be millionaire's " - Del Boy :O)
------------------------------------------------------------
" Even a brick wants to be something" - Louis Kahn
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa04.12.2011. u 21:05 - pre 149 meseci
Inicijator uvodjenja novog kalendara nije bio Milankovic to je besmislica, jer onda bi bio uveden upravo njegov kalendar a ne gregorijanski. Glavni inspirator prelaska na novi kalendar je bio Emanuel Metaksakis (Meletije) i za to je imao podrsku u politickom i crkvenom rukovodstvu Grcke. Medju Grcima je odmah izbio raskol, ali vremenom je preovladala zvanicna struja, to je i normalno posto se gomila sveta pa i vernika ne interesuje previse za problematiku.

Iako vodeca sila pravoslavnog sveta Rusija ostaje na starom kalendaru ugleda Grka kao najstarijeg pravoslavnog pa i hriscanskog naroda prevelik je. Pored toga, Grci su i jedina pravoslavna zemlja koja nije bila komunisticka pa nije bilo uputno ni pridikovati i poucavati Grke sta je u redu a sta ne. Zato je ovo pitanje iako veoma ozbiljno uvek imalo kompromisni stav pa se tvrdi kako to nije dogmatsko (sto je gore) vec kanonsko pitanje.

Tako ima i paradoskalnih situacija da recimo SPC odbija da opsti sa grckim starokalendarcima da ne bi kvarila tradicionalne prijateljske odnose sa GPC !

No, sada ono najvaznije. Glavni argument da je papski kalendar bolji je u upravo ovaj:

Citat:
Za razliku od gregorijanskog kalendara koga je uveo papa koji je bio hrišćanin, julijanski je uveo Julije Cezar, koji je bio mnogobožac, pa je crkva glatko prihvatila taj kalendar.


zapravo oba argumenta su besmislena. Odluke pape s obzirom da nije pravoslavac nikako ne mogu obavezivati pravoslavne, a Cezar je uveo kalendar ne zbog pravoslavlja vec za drzavne potrebe. Takav kalendar se slucajno komotno uklapa u pravoslavno bogosluzbenu godinu i to zbog pravila pashalije koje je starije dogmatsko pravilo od onog o ne prihvatanju papskog kalendara (jer je papa tek kasnije i promenio kalendar), a to je:

ZABRANA SLAVLJENJA USKRSA pre ili zajedno sa jevrejskom Pashom.

Zato pravoslavne crkve nisu menjale to pravilo pa tako Grci (Bugari i Rumuni) slave uskrs kao i ostali pravoslavci ne bivajuci pri tom dosledni i ne sledeci gregorijanski kalendar sasvim. Iz ovog kosmara proistice drugi problem, a to je skracenje petropavlovskog posta kod novokalendaraca i dr.



 
Odgovor na temu

atelago

Član broj: 265415
Poruke: 776
*.dynamic.sbb.rs.



+53 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa04.12.2011. u 22:49 - pre 149 meseci
Citat:
Nedeljko: Kalendar može, a ne mora da se menja.


Ma nije valjda? Kalendar se mora usaglašavati sa periodom obilaska Zemlje oko Sunca.
Ako to ne činimo onda nam i ne treba - brojaćemo dane i gotovo, a periodičnost vremenskih uslova
i posledice te periodičnosti nas ne interesuju???
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa04.12.2011. u 23:34 - pre 149 meseci
Pa i ne mora. To sto ce tvoj cukun, cukun, cukun.. unuk ocekivati leto u nekom drugom mesecu nema bas neke prakticne implikacije.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa05.12.2011. u 00:42 - pre 149 meseci
Citat:
Braksi: Inicijator uvodjenja novog kalendara nije bio Milankovic to je besmislica, jer onda bi bio uveden upravo njegov kalendar a ne gregorijanski.


Pa, i jeste prihvaćen njegov kalendar, a ne gregorijanski.

[quote]Braksi: No, sada ono najvaznije. Glavni argument da je papski kalendar bolji je u upravo ovaj:
Citat:
Nedeljko
Citat:
Nedeljko: Za razliku od gregorijanskog kalendara koga je uveo papa koji je bio hrišćanin, julijanski je uveo Julije Cezar, koji je bio mnogobožac, pa je crkva glatko prihvatila taj kalendar.


E, sad vidi kako vadiš citate iz konteksta. Napisao sam

Citat:
Nedeljko: Pitanje kalendara nije versko, već praktično pitanje. Za razliku od gregorijanskog kalendara koga je uveo papa koji je bio hrišćanin, julijanski je uveo Julije Cezar, koji je bio mnogobožac, pa je crkva glatko prihvatila taj kalendar.


Dakle, to je bio argument da to nije versko pitanje, već praktično pitanje (kada je mogao da se prihvati kalendar Julija Cezara koji je bio mnogobožac, po čemu ne može papski ili bilo koji drugi), a ne da je gregorijanski kalendar "bolji". Naprotiv, u vezi toga sam napisao:

Citat:
Nedeljko: Što se racionalnosti tiče, nije postojao nijedan racionalan razlog ni za gregorijansku reformu, pa nšta. Potpuno je svejedno koji će se kalendar koristiti. Ne postoje"tačniji" i "manje tačni" kalendar, kao što ne postoje ni "tačnije" i "manje tačne" jedinice za merenje dužine ili bilo čega drugog.


kao i

Citat:
Nedeljko: Kalendar može, a ne mora da se menja.


Dalje, u vezi ovoga

Citat:
Braksi: Cezar je uveo kalendar ne zbog pravoslavlja vec za drzavne potrebe. Takav kalendar se slucajno komotno uklapa u pravoslavno bogosluzbenu godinu i to zbog pravila pashalije koje je starije dogmatsko pravilo od onog o ne prihvatanju papskog kalendara (jer je papa tek kasnije i promenio kalendar), a to je:

ZABRANA SLAVLJENJA USKRSA pre ili zajedno sa jevrejskom Pashom.

Zato pravoslavne crkve nisu menjale to pravilo pa tako Grci (Bugari i Rumuni) slave uskrs kao i ostali pravoslavci ne bivajuci pri tom dosledni i ne sledeci gregorijanski kalendar sasvim. Iz ovog kosmara proistice drugi problem, a to je skracenje petropavlovskog posta kod novokalendaraca i dr.


ako bi se poštovala sva pravila sa Nikejskog sabora o praznovanju Uskrsa, Uskrs se ne bi nikada ni slavio, a ako bi se slavio, datum slavljenja bi se češće poklapao sa gregorijanskim Uskrsom, nego sa julijanskim. Pravila o praznovanju Uskrsa sa Nikejskog sabora su jednostavno protivrečna, a i ako im se progleda kroz prste u vezi protivrečnosti, dobijaju se sasvim drugi datumi od ovih kada se Uskrs slavi bilo gde. Evo pravila:

1. Određivanje datuma Uskrsa ne sme imati nikakve veze sa jevrejskom Pashom.
2. Uskrs mora pasti posle jevrejske Pashe.
3. Uskrs mora pasti posle prolećne ravnodnevnice za koju se kanonski uzima 21 mart.
4. Uskrs mora pasti u nedelju.
5. Uskrs pada u prvu nedelju počev od prvog punog meseca posle prolećne ravnodnevnice.
6. Za pun mesec se računa da pada 14 dana posle mladine.
7. Za Mesečevu fazu koja se vidi uveče na nebu smatra se da pripada sutrašnjem danu.

Pravila 1 i 2 se međusobno isključuju, što tadašnje vladike nisu bile u stanju da shvate. No, ako odbacimo pravilo 1 ili "smatramo" da je u saglasnosti sa pravilom 2, tj. da iz njega "proističe", šta onda?

Pod prolećnom ravnodnevnicom se podrazumeva 21 mart, tako da je nevažno kada astronomski ona zaista pada. 21 mart se jednostavno uzima kao definicija prolećne ravnodnevnice za potrebe računanja datuma Uskrsa. No, za mesečeve faze ništa tako ne piše, tj. ravna se prema stvarnoj mladini. Šta misliš, da pravoslavna crkva konsultuje opservatoriju ili se oslanja barem na amaterska posmatranja Meseca? Ne, napravljene su tablice računanja datuma Uskrsa prema tablicama Mesečevih mena koje je napravio neki aleksandrijski astronom u trećem veku (277 godine) i po kojima se Mesečeve mene ponavqaju periodično na svakih 19 godina. To jeste približno tačno, ali postoji neka greška koja se vremenom nagomilava, tako da ono što kažu te tablice odavno nema blage veze sa stvarnim Mesečevim menama, tako da odavno nisu više u skladu sa odlukama prvog vaseljenskog sabora održanog 325 godine u Nikeji.

Teolozi pitanje kalendara smatraju sekundarnim i tercijalnim. To se lako može promeniti. Stvar je u tome da se odluke vaseljenskih sabora ne mogu menjati na saborima nižeg ranga, a pravoslavna crkva ne želi da održava vaseljenske sabore sama. Dakle, mnogo se pališ na nevažne stvari.

Citat:
atelago: Ma nije valjda? Kalendar se mora usaglašavati sa periodom obilaska Zemlje oko Sunca.
Ako to ne činimo onda nam i ne treba - brojaćemo dane i gotovo, a periodičnost vremenskih uslova
i posledice te periodičnosti nas ne interesuju???


Vremenski uslovi ionako nisu periodični. Niko ko se intersuje za meteorološke prilike ne gleda u kalendar, već prati vremensku prognozu koja se oslanja na meteorološka merenja i proračune, a ne na kalendar. Stari Egipćani su imali kalendar čija godina je imala uvek usto ttrajanje koje nije bilo ni 365, nego 360 dana. Oni su smatrali da im je praktično da broj dana u godini ima veliki broj delilaca. Prolećna ravnodnevnica obrne ceo kalendar (dakle, prođe kroz sve mesece) za 70 godina. Znaš li koliko je ta civilizacija dugo trajala?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa05.12.2011. u 01:44 - pre 149 meseci
Citat:
Teolozi pitanje kalendara smatraju sekundarnim i tercijalnim. To se lako može promeniti. Stvar je u tome da se odluke vaseljenskih sabora ne mogu menjati na saborima nižeg ranga, a pravoslavna crkva ne želi da održava vaseljenske sabore sama. Dakle, mnogo se pališ na nevažne stvari.


pitanje kalendara nije najvaznije odnosno nije bilo sve dok Meletije nije napravio smutnju izazivajuci raskol unutar pravoslavlja. Takodje, Meletije je bio i jeretik.
 
Odgovor na temu

atelago

Član broj: 265415
Poruke: 776
*.dynamic.sbb.rs.



+53 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa05.12.2011. u 05:34 - pre 149 meseci
Bagatelisanje kalendara je propagacija neukosti umesto spoznaje mesta i vremena u kom živimo.
Nisu periodične pojave samo dan, mesec i godina. Ima ih još podosta. Maje su znale i za periodične
promene zemljine precesije, Ptolomejevu godinu i ko zna šta još. Eto imali su i kalendar dugog
brojanja koji se završava 21. 12. 2012. To što nekom te stvari nisu važne nisu opravdanje za
bagatelisanje astronomskih istraživanja i mogućih promena koje možda zbog svog neznanja
ignorišemo i za koje smo nepripremljeni.
 
Odgovor na temu

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa05.12.2011. u 13:37 - pre 149 meseci
Jel se jos uvek napredak astronomije meri tacnoscu kalendara?
Sta cemo sa letnjim racunanjem vremena? Strasna blasfemija :))
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Prestupna godina - nesto mi se tu ne poklapa

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 14462 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.