Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prakticni lanci za sneg

elitemadzone.org :: AutoZone :: Prakticni lanci za sneg
(Zaključana tema (lock), by X Files)
Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 35489 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

darkopuric
Cacak

Član broj: 272022
Poruke: 8
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Prakticni lanci za sneg16.02.2012. u 18:11 - pre 148 meseci
Kada sam kupio kola na njima su bile zimske gume,da ih ne bih habao kupio sam letnje nove gume...
Mozda sam malo komplikovanije objasnio...ocigledno posle svega sto mi se desavalo po snegu...izgleda da ona donja granica za dubinu sare
ne treba nikako uzimati kao parametar koji je dobar preduslova da se te gume mogu tretirati kao zimske...

U vezi lanaca sam mislio na kvalitet iz prostog razloka,posto je neko u prethodnim postovima
naveo da je kupovao lance ali nisu izdrzali ni 20km i da su pukli,kostali su oko 2000,00...to me ne zanima...
Bolje odmah da platim i duplo ali da znam sta sam uradio,samo da smanjim nerviranje i ostajanje u snegu tamo negde :D

Pozdrav svima!
Samsung Galaxy S
 
0

goat
srbija

Član broj: 189682
Poruke: 954
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+53 Profil

icon Re: Prakticni lanci za sneg16.02.2012. u 18:40 - pre 148 meseci
Citat:
darkopuric: U vezi lanaca sam mislio na kvalitet iz prostog razloka,posto je neko u prethodnim postovima
naveo da je kupovao lance ali nisu izdrzali ni 20km i da su pukli,kostali su oko 2000,00...to me ne zanima...
Bolje odmah da platim i duplo ali da znam sta sam uradio,samo da smanjim nerviranje i ostajanje u snegu tamo negde


ne shvatam da neko kupuje lance da bi vozio sa njima preko 20km!?... ili imam pogrešno ubeđenje da su lanci nužno zlo, da se koriste u izuzetnim situacijama i u posebnim uslovima (npr. utaban sneg debljine preko 1cm ), da se mora voditi računa o skladnosti veličine lanaca i pneumatika, o pravilnoj montaži...

pored danas toliko kvalitetnih zimskih pneumatika, vozila 4x4, satelitskog praćenja vremenskih uslova, koliko toliko dobrog rada putarskih službi na čišćenju snega neko razmišlja o tome da kupu kvalitetne lance da bi vozio 25, 250 ili 2500km sa njima!!!?

ne shavtam takvo razmišljanje
 
+1

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Prakticni lanci za sneg16.02.2012. u 20:23 - pre 148 meseci
Citat:
goat

pored danas toliko kvalitetnih zimskih pneumatika, vozila 4x4, satelitskog praćenja vremenskih uslova, koliko toliko dobrog rada putarskih službi na čišćenju snega neko razmišlja o tome da kupu kvalitetne lance da bi vozio 25, 250 ili 2500km sa njima!!!?

ne shavtam takvo razmišljanje

U dosta slucajeva ti zimski pneumatik nece mnogo pomoci jer je on ipak za asfalt, ako vozis po snegu, blatu i sl. samo lanci dolaze u obzir, a onda ti nije svejedno da ti se ti lanci bas raspadnu.


btw, ja sam imao sinoc situaciju da se sa sve 4 zimske gume nisam mogao izvuci iz neociscenog skolskog dvorista 45 min, i to uz lopatu i 2 coveka koja su mi pomagala da se izvucem.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
0

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prakticni lanci za sneg16.02.2012. u 21:56 - pre 148 meseci
Citat:
ne shvatam da neko kupuje lance da bi vozio sa njima preko 20km!?




A da,sad sam ukapirao.Ti stavljas lance da se odglavis,pa ih skines i siguran si da se vise ne zaglavljujes.

[Ovu poruku je menjao Zarko Silic dana 16.02.2012. u 23:26 GMT+1]
 
0

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Prakticni lanci za sneg16.02.2012. u 22:28 - pre 148 meseci
Bas me interesuje s kojom lakocom ce da ih stavi kad se zaglavi :)


Ja sam isto imao juce problem da sam se zaglavio sa sva 4 zimska pneumatika ispred zgrade na ravnom... Sneg je bio do kolena, ali su bila 2 "utabana" traga. U jednom momentu kada sam pokusao u rikverc da se parkiram pod 90 stepeni u odnosu na te tragove, zaglavio sam se. Cistio sam ispod tockova, gurao me komsija, jedva smo ga mrdnuli iz mesta... Dzaba dobra sara.
 
0

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Prakticni lanci za sneg16.02.2012. u 23:08 - pre 148 meseci
Postoji pojam kriticne visine sneznog pokrivaca koja je razlicita za razlicite tipove automobila.

Kriticna dubina snega je ona velicina preko koje automobil prestaje da gazi vec pocinje da gura sneg. To je vrednost na granici izmedju gazenja i guranja snega.

Ako je visina snega veca od kriticne visine onda ni lanci ne mogu pomoci.

Ako je visina sneznog pokrivaca manja od kriticne visine, sa ispravnim zimskim pneumaticima na ravnom putu bez nagiba, prosecni vozac ne sme da se zaglavi. Ukoliko se zaglavi, ili pneumatici nisu korektni, ili je vozac dibidus.
 
+1

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Prakticni lanci za sneg16.02.2012. u 23:40 - pre 148 meseci
Kriticna visina mi je malopre polupala suspleh.
 
0

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Prakticni lanci za sneg17.02.2012. u 08:17 - pre 148 meseci
Nisam se bas nasankao, ali mi je suspleh solidno grebao po snegu.

A zaglavio sam se ne normalnom voznjom po tragovima, nego u momentu kada sam stao i trebao se vratiti u rikverc pod 90 stepeni da se parkiram. Tada prednji tockovi nisu mogli da ispadnu iz tih tragova. I od tog momenta vise nisam mogao ni napred ni nazad
 
0

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Prakticni lanci za sneg17.02.2012. u 08:52 - pre 148 meseci
Mislite "susplastiku"? Pleh je davno zaboravljena imenica.
Ova susplastika kosta 150 eura plus jos one dve sa strane; izadje oko 200 sa zamenom. Aftermark je 4 x jetiniji, ali je uzasno los i ne traje duze od 6 meseci: pukne sam od sebe cak i ako je rec o letnjoj voznji.

Onaj ko ima Golfa, u velikom je problemu. Bolje je da malo saceka sa voznjom dok se ovaj zaostali sneg ne rascisti.

Ako je za utehu, Ceed je jos nizi.

P.S. Kriticna visina i guranje, odnosno gazenje snega se odnosi samo na frisak sneg.
 
0

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Prakticni lanci za sneg17.02.2012. u 09:34 - pre 148 meseci
Nije za ovu temu ali bi neko pre zime mogao da otvori,kao
Priprema zastitnih plastika motora.Video sam ove zime bar na tri mesta plastike koje su
ostale na putu.Licno sam jedne zime izgubio na pasatu i to kretanjem u rikverc,izgleda.
KAda se vozilo krece u rikverc,ta plastika je kao neki raonik.Mada dosta servisera pri
skidanju bukvalno kida te zabice,a u vracanju samo prisloni zastitnu plastiku.
 
0

darkopuric
Cacak

Član broj: 272022
Poruke: 8
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Prakticni lanci za sneg17.02.2012. u 10:52 - pre 148 meseci
Citat:
ne shvatam da neko kupuje lance da bi vozio sa njima preko 20km!?... ili imam pogrešno ubeđenje da su lanci nužno zlo, da se koriste u izuzetnim situacijama i u posebnim uslovima (npr. utaban sneg debljine preko 1cm ), da se mora voditi računa o skladnosti veličine lanaca i pneumatika, o pravilnoj montaži...

pored danas toliko kvalitetnih zimskih pneumatika, vozila 4x4, satelitskog praćenja vremenskih uslova, koliko toliko dobrog rada putarskih službi na čišćenju snega neko razmišlja o tome da kupu kvalitetne lance da bi vozio 25, 250 ili 2500km sa njima!!!?









Ti kao da ovih dana nisi bio u srbiji...nije nista dramaticno...kod nas redovno zakaze sluzba za ciscenje jer ih je sneg iznenadio...
Ja zivim u Cacku i ovih dana je bilo snega svuda pa i po naj prometnijim ulicama...o sprednim i da ne pricam!
Pricam sve sta se desavalo u prethodnim danima,pa sam bio prinudjen u par navrata da razmislajm o lancima...
Samo sam hteo da kazem da kad ih kupujem hocu da imam pozudanu i proverenu stvar...
Ali posto si pominjao vozila sa 4X4...to je moja sledeca zamisao...do tad mi ti pozajmi tvoju masinu dok ne prodje sneg! :D


[Ovu poruku je menjao Zarko Silic dana 17.02.2012. u 17:57 GMT+1]
Samsung Galaxy S
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Prakticni lanci za sneg17.02.2012. u 11:09 - pre 148 meseci
Citat:
CoyoteKG: Bas me interesuje s kojom lakocom ce da ih stavi kad se zaglavi


Ja sam postavljao lance na zaglavljenom pezejcu. 1984 god, Jahorina, vojnik vozac na Olimpijadi

U doticnom pitanju je samo problematicno ono "lakocom". Nije posebno tesko, ali nije prijatno. U sustini, sneg oko tocka se ocisti za dva minuta, i rukama, postavljanje lanca traje nesto duze. Petljanje sa ledenim stvarima, dvadesetak minuta na snegu nije prijatno i udobno, ali nije ni strasno.

Najvaznije je, dok je leto i toplo vreme, dobro uvezbati postavljanje konkretnih lanaca.

Izucavanje sta kako i gde ide, za sta se kaci i kako se postavja, na hladnoci, snegu i vejavici je daleko od pameti


Poz
 
0

joojant200

Član broj: 1953
Poruke: 712



+47 Profil

icon Re: Prakticni lanci za sneg17.02.2012. u 13:28 - pre 148 meseci
Citat:
Najvaznije je, dok je leto i toplo vreme, dobro uvezbati postavljanje konkretnih lanaca


Dzabe sto sam vezbao na toplom - brzo se zaboravilo, ali kad sam prosle nedelje na minus xx petljao da stavim preko pola sata na jedan tocak (sve sa uputstvom sa slikama pored mene, a lanac se lepi za ruku), a drugi stavio za 5 minuta mislim da sam sad zapamtio za ceo zivot kako se stavljaju oba lanca za 2 minuta i skidaju za 1 minut :)
Sreca pa sam imao rezervnu jaknu i tople rukavice- bez njih nista.

 
0

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Prakticni lanci za sneg17.02.2012. u 13:47 - pre 148 meseci
@zarko

Ipak je 3,500 din ne znam odakle ti 150e.
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Prakticni lanci za sneg17.02.2012. u 14:06 - pre 148 meseci
Citat:
[url=/p3057847]... mislim da sam sad zapamtio za ceo zivot kako se stavljaju oba lanca za 2 minuta i skidaju za 1 minut
Sreca pa sam imao rezervnu jaknu i tople rukavice- bez njih nista.


Znaci moze da se zapamti

Lepo sam napisao,DOBRO uvezbati, a ne namontirati jednom ili dvaput na rezervnu gumu i od srece popiti gajbu piva

Poz

 
+1

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Prakticni lanci za sneg17.02.2012. u 14:24 - pre 148 meseci
Ja ne znam da ih montiram :). Al sve se nadam da nije neka zaebancija. Tako da cu verovatno da se smrznem i da popi*dim kada me muka natera da moram da ih stavim, a nisam prethodno izvezbao
 
0

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Prakticni lanci za sneg17.02.2012. u 14:29 - pre 148 meseci
Jeste zaebancija kada po mraku, na minusu, dok lije sneg kao iz kabla, pokusavas da skapiras ono uputstvo...
 
0

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Prakticni lanci za sneg17.02.2012. u 14:31 - pre 148 meseci
Ima da se smrznes, onda onaj izraz sa popi.., pa da se ponovo smrznes..

Bitno je da se otvore lanci(iz paketa), da se nauci napamet kako izgledaju u rastavljenom stanju(i izokretanom, upletenom), kako da se inicijalno postave na podlogu, zatim procedura stavljanja oko tocka, prvo zadnji deo(unutrasnji deo tocka), pa se raspletu i urede, zatim kacenje sa prednje strane, sakupljanje kojekakvih visuljaka, i na kraju zatezanje...

Poz

P.S.
Jedan kolega, "saborac", je imao dobar fazon(mene je prosto mrzelo) da rasiri novine po stolu, izvadi lance iz kese, rasprostre lanac na novinu, namesti ga da bude simetrican, i savije novinu kao koru za pitu. Takva dva paketa u gepeku, raspakuju se za minut i postavljaju na tocak u sledecem minutu...

Ja sam vise voleo Lego sistem, da odmrsim lance...i sada cesto volim da odmrsim najlon na pecanju
 
0

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Prakticni lanci za sneg17.02.2012. u 15:45 - pre 148 meseci
Nisam nikad postavljao lance, da li mogu da se postave na tocak bez nailazenja tocka preko lanca?

mada mislim da mi je jednostavnije da nosim komad kanapa u gepeku i on moze dobro da pomogne.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
0

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Prakticni lanci za sneg17.02.2012. u 17:11 - pre 148 meseci
Moze da se postavi bez nailazenja na lance. Tako i treba da se postavlja. Ako je postavljanje rutina onda ne traje duze od 15 sec. Za toliko vreme ga postavljaju momci kod uspona na Kopaonik.

P.S. Susplech (nemacki pravilno: Abschirmblech)? Ako je rec o plasticnom podu ispod motora kod VAGa (za G4 je to 1J0 825 236 01C http://home.comcast.net/~mbrac...eHosting/R32/SplashShields.bmp) onda mu je cena od 120 do 180 eura plus dve bocne plasrike od po 40 EURa. Obicno i one puknu kada pukne pod. Aftermark kosta oko 5 x manje ali ga ne treba stavljati jer ne vredi ni toliko koliko kosta.

http://www.ebay.com/itm/390390...ash=item5ae51c242d&vxp=mtr

 
0

elitemadzone.org :: AutoZone :: Prakticni lanci za sneg
(Zaključana tema (lock), by X Files)
Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 35489 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.