Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Beograđane vara više od 500 taksista - ugradnja takozvane "turbine"

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Beograđane vara više od 500 taksista - ugradnja takozvane "turbine"

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12220 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Jagnjeca brigada

Član broj: 52969
Poruke: 311



+298 Profil

icon Beograđane vara više od 500 taksista - ugradnja takozvane "turbine"23.03.2012. u 11:28 - pre 147 meseci
Beograđane vara više od 500 taksista
B. H. | 22. mart 2012. 22:28 | Komentara: 0
Štelovanje taksimetara, ugradnja takozvane "turbine", najčešća prevara kojom se služe vozači. Ugradnja se radi "na crno" i košta oko 70 evra


Moguće štimovanje taksimetra

Divlji taksisti
ŠTELOVANjEM taksimetra više od 500 taksista vara mušterije u Beogradu. Ovom načinu "poslovanja" najčešće pribegavaju "divljaci", odnosno taksisti bez dozvole za rad. A na takve se najčešće može nabasati na Terazijama, Železničkoj stanici, preko puta Narodnog pozorišta i kod hotela "Jugoslavija".

Preko tablice najlakše ih je prepoznati, krovne table su bele.

- Ukoliko na tablici ne postoji oznaka "TX", reč je o "divljaku" - upozorava Zlatan Zlatanović, iz "Beogradskog taksija".

Ugradnja takozvane turbine, koja pumpa taksimetar, radi se "na crno" i košta oko 70 evra, a u Beogradu postoji nekoliko ljudi koji se bave ovim poslom.

Pritiskom na prekidač koji je instaliran na ne baš vidljivom mestu - ili ispod menjača ili na vratima - vozač u toku vožnje vara taksimetar (i mušteriju) i prikazuje mu da vozi, recimo, 200 kilometara na čas, a on u stvari ide 50.


- Taksisti uglavnom procene mušteriju i ako vide da mogu da je prevare to i čine - kaže Zlatanović. - Vidite, 500 prevaranata i nije veliki broj ako uzmete da u Beogradu ukupno ima 7.500 taksista. Ipak, zbog njih svi izgledamo loše već godinama. I ne treba se zavaravati da će oni odustati od varanja, pogotovo sada kada je cena za taksi nikada manja.

TRAJNO ODUZETE DOZVOLE
U POSLEDNjIH nekoliko dana protiv šestorice taksista podneta je prijava da su naplatili vožnje više od realnih cena. Protiv dvojice su doneta pravosnažna rešenja i njima su dozvole oduzete trajno, dok se sudski proces i dalje vodi protiv četvorice.
Drugi najpopularniji način prevara taksista je prelepljivanje crnim selotejpom preko brojke koja pokazuje vrstu tarife. Taksimetar se namesti na treću, najskuplju, a onda preko pola te digitalne brojke, vozač zalepi flaster. Mušteriji se iz daleka čini da je to broj jedan "1".

- Na tu prevaru treba posumnjati kada je taksimetar skoro skriven, odnosno kada se nalazi pored menjača - kaže Milenko Škorić, inženjer iz servisa "Stevčević" koji se bavi izradom taksimetra.


NAJVIŠE PREVARANATA NA ŽELEZNIČKOJ

NAJVIŠE prevaranata je na Železničkoj stanici, slažu se sagovornici "Novosti".

- Jedan taksista je ispričao da je pokupio mušteriju iz unutrašnjosti. Kada su krenuli, stranka ga je upitala "zašto vozi po prvoj klasi" - prepričava Škorić. - Taksista se okrene, izvini mu se i na taksimetru prebaci u treću "klasu".

http://www.novosti.rs/vesti/be...jane-vara-vise-od-500-taksista
"Nikad ne raspravljaj sa budalom: Prvo ce da te spusti na svoj nivo, a onda ce da te
dobije na iskustvo!"
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9519
89.216.32.*



+10256 Profil

icon Re: Beograđane vara više od 500 taksista - ugradnja takozvane "turbine"23.03.2012. u 12:18 - pre 147 meseci
Citat:
Moguće štimovanje taksimetra
Dobro jutro ! Alo ! Ovde planeta Zemlja !


Dakle, brojke su: Beograđane vara više od 500 taksista -> protiv dvojice su doneta pravosnažna rešenja ! Mašala !


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Beograđane vara više od 500 taksista - ugradnja takozvane "turbine"23.03.2012. u 12:34 - pre 147 meseci
Citat:

Štelovanje taksimetara, ugradnja takozvane "turbine", najčešća prevara kojom se služe vozači.


 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Beograđane vara više od 500 taksista - ugradnja takozvane "turbine"24.03.2012. u 10:55 - pre 147 meseci
Da su rekli kako se konkretno od toga odbraniti (neplacanjem racuna posle) mozda bi i bilo neceg korisnog u clanku :)
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Beograđane vara više od 500 taksista - ugradnja takozvane "turbine"24.03.2012. u 11:45 - pre 147 meseci
Bitno je da oni sve znaju: ko ugradjuje, gdje ugradjuje, koliko kosta, kako izgledaju prevaranti, kakve su im registracije, kakve su im table, kako varaju, gdje se mogu naci....

Pretpostavljam da cemo uskoro citati ovakve vijesti:
"U Beogradu trenutno djeluje oko 200 pljackasa banaka. Obicno se mogu vidjeti u tom i tom kaficu na Trgu Republike, gdje najcesce i planiraju akcije. Oruzje nabavljaju na dva mjesta u gradu, kod P.M. (45) iz Zarkova i B.R. (37) iz Zemuna, po cijeni od 350€ za kratke cijevi i 450€ za duge. Na glavi nose takve i takve kackete, a mozete ih prepoznati i po nacinu na koji se pozdravljaju, kao i po koznim jaknama marke te i te i Adidas patikama model taj i taj. Uprava grada savjetuje gradjanima da u slucaju kada u banci spaze nekog od njih - ne ulaze u tu banku, da ne bi bili opljackani."

E, fala vi od srca...
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+165 Profil

icon Re: Beograđane vara više od 500 taksista - ugradnja takozvane "turbine"24.03.2012. u 19:11 - pre 147 meseci
mozda im bude kazna od 5000-10000din za divlje taxiste.A za prave kazna od 2000-5000din.


 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

boccio
Član broj: 7594
Poruke: 2458
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Beograđane vara više od 500 taksista - ugradnja takozvane "turbine"25.03.2012. u 11:42 - pre 147 meseci
Ovo je jedna od onih reportaza gde trebamo biti odusevljeni nivoom istrazivackog novinarstva u Srbiji. Jebt patak, pa ovakve stvari ni CNN ne razotkriva!

Nastranu divljaci, oni nisu najveci problem taxi-prevoza ovog grada, vise jedna benigna i izuzetno iritirajuca pojava, tipa herpesa ili hemoroida :) Mada -- meni, kao rodjenom Beogradjanu se stvaro povraca i tuga me hvata kako nam izgledaju "ulazne tacke" - aerodrom, zeleznicka i autobuska stanica. Svaki put me tuga obuzme kad dodjem na bilo koju od te tri. Pa ni taj cuveni aerodrom godinama nisu drzali divljaci, vec ekipa pretezno iz Beo-taksija. Divljaci su presrecni da ugrabe neku voznju i uzmu koju kintu, dok ovim somovima svaka voznja premala, mrzi ih da zaverglaju kljuc za manje od 2,000 din. Oni godinama terorisu aerodrom, ne ti nesretni divljaci, njima je to samo "marketinski" natovareno.

Elem, mene u duhu predizborne kampanje interesuje kada ce sa taksistima biti reseni sledeci problemi (evo lepe teme za wannabe-novinara iz Novosti koji je otkrio toplu vodu)
-Da postoji nacin da se izda pravi racun sa relacijom, ne blokce ko u kafanama 80-ih.
-Da ne moram svaki put da odgovaram na glupa pitanja "a hocete X ili Y ulicom?" (klasicno lovljenje u mutnom - nije moj posao da znam kojim putem hocu da stignem - mozes samo da me pitas da li hocu najkracim ili najbrzim putem)
-Da mogu da platim karticom u vozilu (kad moze baba u trafici da ima pos terminal, moze i on)
-Da ne pusi u taksiju dok se ja sedim u njemu :)

I jos jedna stvar koja mi nikad nije bila jasna, a to je nepostojanje razlike u klasama vozila. Sumanuto je da batica koji vozi keca is '82 naplacuje voznju isto kao i tip koji taksira u nekom novijem mercedesu C/E klase i ima osam puta vece troskove odrzavanja vozila (da ne pricam o komforu putnika). Ako vec ne mogu (a ne mogu) da uniformisu taksi vozila, onda bar neka naprave klase.




Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Beograđane vara više od 500 taksista - ugradnja takozvane "turbine"25.03.2012. u 12:50 - pre 147 meseci
Citat:
boccio:  Pa ni taj cuveni aerodrom godinama nisu drzali divljaci, vec ekipa pretezno iz Beo-taksija. Divljaci su presrecni da ugrabe neku voznju i uzmu koju kintu, dok ovim somovima svaka voznja premala, mrzi ih da zaverglaju kljuc za manje od 2,000 din. Oni godinama terorisu aerodrom, ne ti nesretni divljaci, njima je to samo "marketinski" natovareno.

Pa...verovatno nisi odavno bio na aerodromu...aerodrom je sredjen. Uvedeni su vauceri, padobranaca ima ali jako retko, policija tera one koji pokusaju da stanu na polaz, na dolaz ulaze po redu. Mislim da je sada tamo najsigurnije da neces biti prevaren.
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Beograđane vara više od 500 taksista - ugradnja takozvane "turbine"25.03.2012. u 15:35 - pre 147 meseci
Citat:
vilil1: Pa...verovatno nisi odavno bio na aerodromu...aerodrom je sredjen. Uvedeni su vauceri, padobranaca ima ali jako retko, policija tera one koji pokusaju da stanu na polaz, na dolaz ulaze po redu. Mislim da je sada tamo najsigurnije da neces biti prevaren.

Baš sam jutros došao sa aerodroma i po prvi put koristio vaučer sistem :)

A inače kad god dolazim, i u onih 20 metara od izlaza sa carine do vrata aerodroma, nema šanse da mi bar trojica njih ne ponude taksi... Tako da ako ih policija tera, nešto i ne rade svoj posao..
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Beograđane vara više od 500 taksista - ugradnja takozvane "turbine"25.03.2012. u 16:54 - pre 147 meseci
Sa tim likovima sto salecu ljude ne znaju kako da se izbore. Jedino da stalno neki pandur tu dezura. A, primetio si da vise nema parkiranih taksista gde stignu. Sada im je "baza" ona rupa kod parkinga, tu se prijave, i kako koji odlazi sa dolaza, sledeci zauzima njegovo mesto, pa ni na dolazu nema neke guzve, osim tih 8-9 redovnih.

Evo i kako je BG podeljen u zone i koliko kostaju -

http://www.beg.aero/putnici/sa_i_do_aerodroma.323.html
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Beograđane vara više od 500 taksista - ugradnja takozvane "turbine"25.03.2012. u 17:05 - pre 147 meseci
Citat:
vilil1: Sa tim likovima sto salecu ljude ne znaju kako da se izbore. Jedino da stalno neki pandur tu dezura.

Nije to ništa strašno, niti boljka samo Beogradskog aerodroma, te divlje taksiste viđam po aerodromima od azije do amerike...
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.shabakah.net.



+702 Profil

icon Re: Beograđane vara više od 500 taksista - ugradnja takozvane "turbine"25.03.2012. u 17:33 - pre 147 meseci
Jeste istina da ih ima jos kao sto je BEG ali od to nije tolika uteha koliko je veliki smor kada odes u neku vukojbnu i vidis da to ipak moze da funkcionise bas kako treba. Npr. Mumbaj, na samom izlasku iz aerodroma sedi cikica i ispisuje one blok-racune. Kazes adresu i cepaj. Ne znam kako je danas u BEG ali otkad je sistem uveden pa do pre nekoliko nekoliko meseci onaj pult na izlazu je zvrjao prazan i voznja se nije mogla naruciti. Naravno, glavonje u koznjacima uredno nacickane ispred izaza.
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

Jagnjeca brigada

Član broj: 52969
Poruke: 311



+298 Profil

icon Re: Beograđane vara više od 500 taksista - ugradnja takozvane "turbine"26.03.2012. u 11:20 - pre 147 meseci
Sada svi cute i za obavezne fiskalne racune? Sta je sa tim?


Prosle godine je bila aktuena ova informacija:

Vesti » Beta 30.08.2011
Obavezni fiskalni računi u taksi vozilima

Beta utorak, 30. avgust 2011.
BEOGRAD, 30. avgusta 2011. (Beta) - Taksisti u Srbiji moraće od 1. januara 2012. godine da uvedu fiskalne kase, izjavio je državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede i trgovine Srbije Vladimir Matović.

On je agenciji Beta kazao da je donošenje novog Zakona o prevozu u drumskom saobraćaju, koji obuhvata celu problematiku te delatnosti, bio glavni razlog zašto prošle godine taksisti nisu uveli fiskalne kase.

Taksisti, advokati i obrazovne ustanove trebalo je da uvedu fiskalne kase 1. marta prošle godine, ali je Vlada Srbije to odložila prvo do 31. avgusta 2010. godine zbog štrajkova advokata i taksista, a onda je ponovo odložila tu obavezu za taksiste do 31. decembra 2011. godine.

"S obzirom da delatnost taksi prevoza nije oslobodjena Zakonom o fiskalnim kasama, već uredbom, uvodjenje obaveze evidentiranja prometa preko fiskalne kase može biti regulisano izmenom navedene uredbe u delu koji se odnosi na delatnost taksi prevoza, a o tome može odlučivati Vlada Srbije", kazao je on.

Predstavnik udruženja taksista Beograda (SITAB) Željko Raković rekao je agenciji Beta da taksi prevoznici nemaju ništa protiv fiskalizacije, ali da nemaju osnove uslove za rad i da pored plaćanja svih obaveza ne mogu samostalno da plate po 200 evra za kupovinu fiskalnog aparata.

...

(Beta, 30.08.2011)
"Nikad ne raspravljaj sa budalom: Prvo ce da te spusti na svoj nivo, a onda ce da te
dobije na iskustvo!"
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Beograđane vara više od 500 taksista - ugradnja takozvane "turbine"26.03.2012. u 11:36 - pre 147 meseci
Brigado, daj makar proveri svoje informacije -

"BEOGRAD - Taksisti u Srbiji neće morati od 1. januara 2012. godine da u vozila ugrade fiskalne kase, kako je ranije bilo predviđeno, već je ta obaveza odložena za 2013. godinu.

Kako su agenciji Beta danas kazali u Ministarstvu poljoprivrede i trgovine Srbije, uredba o obavezi uvođenja fiskalnih kasa u taksi vozila produžena je do 31. decembra 2012. godine."

http://www.rtv.rs/sr_lat/drust...e-tek-2013.-godine_292272.html
 
Odgovor na temu

mist
Milos Stanic
Kragujevac

Član broj: 4871
Poruke: 210
*.dynamic.sbb.rs.



+190 Profil

icon Re: Beograđane vara više od 500 taksista - ugradnja takozvane "turbine"26.03.2012. u 23:04 - pre 147 meseci
Citat:
vilil1
Evo i kako je BG podeljen u zone i koliko kostaju -

http://www.beg.aero/putnici/sa_i_do_aerodroma.323.html


Jbt, pa vožnja taksijem od aerodroma do grada košta više nego pojedine avio karte. Sjajno.

Ali na primer, u Užicu, gde grad ne reguliše rad taksija, radi tržište, pa je cena od UŽICA do aerodroma u BG ista kao od Aerodroma u BG do tzv. 5. zone po beogradskom cenovniku:

http://500-600.com/cenovnik



http://www.kgonline.info - Prvi kragujevački portal i forum
 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Beograđane vara više od 500 taksista - ugradnja takozvane "turbine"27.03.2012. u 01:19 - pre 147 meseci
zar nema do aerodroma vise onaj bus, cini mi se da je kretao sa Slavije ?
 
Odgovor na temu

Devanagari
Belgradesh, Srbistan

Član broj: 255755
Poruke: 52
*.shabakah.net.



+702 Profil

icon Re: Beograđane vara više od 500 taksista - ugradnja takozvane "turbine"27.03.2012. u 03:06 - pre 147 meseci
Citat:
mist:Ali na primer, u Užicu, gde grad ne reguliše rad taksija, radi tržište, pa je cena od UŽICA do aerodroma u BG ista kao od Aerodroma u BG do tzv. 5. zone po beogradskom cenovniku:

Svako ko ne zna nista o razlici izmedju slobodnog trzista i nazadnjackih ekonomskih sistema, mogao bi da nauci sve na tu temu na zivim primerima, prostim uporedjivanjem nacina na koji su taksi usluge organizovane u Uzicu i Beogradu.

Jadanje jednog uzickog taksiste, jos od pre par godina:
Citat:
Dok u Beogradu pojedina taksi udruženja naplaćuju samo start 140 dinara, u Užicu taksisti prevoze putnike po ceni od 49 dinara po jednom kilometru.

"Jeftiniji smo od gradskog prevoza. U lokalu ovde, autobus je 40 dinara po osobi. Odu bukvalno ljudi sa pijaca, na pijacu, deca idu taksijem u školu“, kaže predsednik taksi udruženja "Leptir" Dragan Mijailović.

Problem s tom raspalom zemljom je sto se protiv slobodnog trzista bune prvensveno oni kojima bi to donelo najvecu korist i bolji zivot, dok u isto vreme kao odlucne, preduzimljive i sposobne ("ume da se snadje") prepoznaju i simpatisu vodje kriminalnih kartela koji su svoj posao legalizovali kroz visoku politiku (da ne imenujem eksplicitno po forumima).
Nakon velike svetske katastrofe, Srbija će biti u prilici da povrati Kosovo i Metohiju
 
Odgovor na temu

Hapless joint

Član broj: 297301
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+497 Profil

icon Re: Beograđane vara više od 500 taksista - ugradnja takozvane "turbine"27.03.2012. u 07:57 - pre 147 meseci
Kliknem nasumice na temu, a ono samo iskacu slobodno-trzisni ziloti.

Da, tacno je - kada pocnu taxijem da se voze djaci u skolu i penzioneri do pijace da kupe kilo krompira, to znaci da je tu oblast regulisalo i nivelisalo slobodno trziste, ali ne tako sto je djake i penzionere napravilo punisicima, vec tako sto je taxiste napravilo toliko ocajnima da jos jedino razmisljaju o tome kako danas da zarade 'iljadu dinara da bi prehranili porodice i platili struju, jer kad bi poceli da razmisljaju o prekosutra i nadalje (porezi, majstori, takse, novi auto jednog dana, cena goriva ...) jedino resenje bi im bilo da se posamoubijaju.

Za koliko te taxista iz Kragujevca doveze od Kragujevca do Beograda, za toliko ce te i beogradski taxista vratiti nazad ... nemoj da se brines za slobodno trziste.

 
Odgovor na temu

mist
Milos Stanic
Kragujevac

Član broj: 4871
Poruke: 210
*.dynamic.sbb.rs.



+190 Profil

icon Re: Beograđane vara više od 500 taksista - ugradnja takozvane "turbine"27.03.2012. u 08:57 - pre 147 meseci
Jesam, priznajem, zilot slobodnog tržišta. Je l' treba da me je sramota? Ne valja to što se zalažem za slobodu? Sloboda je loša? Za koga?

Šta ne valja u slobodnom tržištu taksi usluga, npr.? Ti voliš više da skupo plaćaš taksi usluge? Svaka ti čast. Sledeći put kad se budeš vozio taksijem, ti plati duplo.

Da je to istina što ti pričaš, crne hronike bi bile prepune samoubivenih taksista iz Užica koji gladuju. Ali ne, zapravo, u Užicu ima više taksista po glavi stanovnika i više ljudi hrani svoje porodice na taj način. Sigurno ih hrane slabije nego taksisti u Beogradu, ali zato građani, potrošači, kojih ima neuporedivo više nego taksista, žive bolje.

Tržište na kome je otvoren ulaz i izlaz i u kome ulaz ima tako male troškove kao što to ima tržište taksi usluga - prima nove agente (taksiste) sve dok se ponuda toliko poveća i cena toliko smanji da se svima podjednako isplati da vrše te usluge. Oni kojima se ne isplati, imaju slobodu da izađu sa tržišta.

Pored toga, korisnici usluga imaju takoreći savršenu informaciju o ceni usluga. Broj ponuđača je toliki da samostalno ne mogu da utiču na cenu usluge na tržištu. Tražnja je skoro potpuno elastična, tako da malo povećanje cena usluge vodi do toga da ponuđač gubi skoro sve mušterije. Skoro školski primer savršene konkurencije.

Ne znam da li je baš tačna tvrdnja da će isto da me košta kada me kragujevački taksista vozi do BG i kada me beogradski taksista vozi do KG.
http://www.kgonline.info - Prvi kragujevački portal i forum
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9519
89.216.32.*



+10256 Profil

icon Re: Beograđane vara više od 500 taksista - ugradnja takozvane "turbine"27.03.2012. u 09:54 - pre 147 meseci
Ja sam već uputio preporučeno pismo skupštini grada, u kojem sam tražio da se ograniči broj frizera i Java developera u Beogradu. Bilo je to pre par godina, i još nisam dobio zvaničan odgovor. Pa na šta to liči, da i Kurta i Murta mogu, kako im se prohte da se late tastature, besplatno downladuju J2EE i Net Bean i šta ? Sad smo isti ?

A verujem da bi mi baš bilo dobro, kada bi na primer svima ostalima bilo zabranjeno da se bave Eclipsom, Springom, EJB, JBos, Struts, J2EE, Android i slično. Samo ja i moji ortaci ! Ekstra ! A kad nam nešto ne odgovara, a mi blokiramo Brankov most.

( Svastika je frizerka, pa sam zato i za njenu branšu tražio. )
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Beograđane vara više od 500 taksista - ugradnja takozvane "turbine"

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12220 | Odgovora: 47 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.