Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nestašica ulja?

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Nestašica ulja?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 31205 | Odgovora: 143 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Nestašica ulja?28.09.2012. u 10:26 - pre 141 meseci
Već neko vreme se po novinama provlači ujudurma oko nestašice ulja i šećera. U radnjama su stvarno rafovi prazni, na kasu kad dođeš vidiš da su svi natovarili ulja dovoljno za omanju vojsku... I uopšte mi nije jasno oko čega se digla tolika frka..

Recimo evo tekst u novinama od danas:
http://www.blic.rs/Vesti/Ekono...i-gradjane-koji-previse-kupuju

Dok je meni recimo ovaj komentar zapao za oko:
Citat:
Icarus
Petak, 28. 09. 2012. 07:51h
neregistrovan korisnik
@ja : Slazem se sa Vama. Ja zivim sa devojkom u NS, i vec danima u Ideji i Univeru ne mogu da kupim 1 l ulja! Mi trosima jako malo, flasa moze da nam traje 3-4 nedelje, a ja ne mogu da kupim tu jednu flasu jer neki kupuju na pakete.


Troše jako malo i flaša traje 3-4 nedelje? Koliko tek traje onima što troše mnogo?

Ja isto živim sam sa ženom, kuvamo svaki dan, za kuvanje/prženje koristimo obično suncokretovo ulje i flaša nam traje, pa nemam pojma tačno koliko, ali sigurno mesecima... Ok za salate koristimo malinovo, ali i tu jedan bidon od 3 litra nam traje tačno godinu dana, dakle nije ni to razlog..


Pa me živo zanima koliko vi trošite ulja, i generalno šta ti ljudi koji kukaju rade sa tolikim uljem? Piju ga?


Isto i sa šećerom... Ne verujem da sam u zadnjih godinu dana kupio kilo šećera...
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Nestašica ulja?28.09.2012. u 10:31 - pre 141 meseci
Isto i kod nad dvoje. Litar ulja zaboravim kada sam kupio, a poslednje kilo secera sam kupio negde oko nove godine. U salate uglavnom ide maslinovo i to je to.

Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Nestašica ulja?28.09.2012. u 10:34 - pre 141 meseci
Kome je zapelo nek prži sa maslinovim uljem.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Nestašica ulja?28.09.2012. u 10:35 - pre 141 meseci
Isto... 1l ulja traje baš dugo, nego je to čisto psihički, plasira se da je nestašica ulja i onda piglu narod kupuje mnogo više nego što mu treba.

Inače, sve manje koristim sucokretovo ulje za prženje/pečenje a sve više maslinovo (niža klasa), a najgotivnije mi je ulje grožđanih koštica. Za salatu je naravno pametno stavljati extra devičansko maslinovo ulje.

Takođe, po unutrašnjosti se zadržalo ono da je zdravo pržiti nešto na kilo masti/ulja pa je u tim mestima potrošnja ulja sigurno veća.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Nestašica ulja?28.09.2012. u 10:38 - pre 141 meseci
Citat:
ventura: Koliko tek traje onima što troše mnogo?


Dva-tri prženja Lično ga jedva koristim, mislim da sam zadnju flašio bacio jer je stajala predugo
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
82.117.203.*



+987 Profil

icon Re: Nestašica ulja?28.09.2012. u 10:47 - pre 141 meseci
Ja i devojka trosimo jako malo ulja, otprilike 1L na mesec dana, u salatu ide maslinovo ulje. Kada se nesto przi, preostalo ulje sipamo u solju i ostavimo do sledeceg veceg przenja, a tiganj je spreman za druge svrhe (udaranje po glavi i sl. )

Dok, moj brat i njegova devojka trose nemilice, otprilike 3L na mesec dana, ali kod njih nema stednje, sipa se prilicno, posle przenja ulje se baca i sl...

EDIT:

Secer, 1kg traje oko 2-3 meseca, i to ga trosi devojka na kafu. Licno ne trosim secer.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Nestašica ulja?28.09.2012. u 10:50 - pre 141 meseci
Citat:
Igor Gajic:Kada se nesto przi, preostalo ulje sipamo u solju i ostavimo do sledeceg veceg przenja,


Ovo ti bas i nije zdrava rabota.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Nestašica ulja?28.09.2012. u 10:51 - pre 141 meseci
Zar nije da može dva puta da se prži na istom ulju, a posle ne valja?
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
82.117.203.*



+987 Profil

icon Re: Nestašica ulja?28.09.2012. u 10:53 - pre 141 meseci
Zanimljivo da postoje velike razlike u filozofiji potrosnje onih koji pamte SFRJ i onih kojima su rodjeni kasnije.

Mogu reci da su ljudi u SFRJ bili daleko manje orijentisani na one-use potrosacki mentalitet.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Nestašica ulja?28.09.2012. u 10:55 - pre 141 meseci
Citat:
bachi:
Zar nije da može dva puta da se prži na istom ulju, a posle ne valja?


Ovo obicno bi trebalo baciti posle przenja...
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

gigamg1
Novi Sad

Član broj: 221683
Poruke: 635
*.mynsn.net.



+270 Profil

icon Re: Nestašica ulja?28.09.2012. u 11:10 - pre 141 meseci
To je nekako sve medijski naloženo.
Ovi viču o nestašicama, vlada viče da neće biti a građani u strahu od nestašice kupuju ulje i tako sami prave krizu.
Šećer isto masovno kupuju kao da će treći svetski rat da počne.
Sami proizvodimo krizu.

Ali ima tu nešto i što je poteklo od proizvođača.
Eto na primer, što se tiče šećera.
Poznajem jednog tipa koji radi u jednoj od šećerana, i kaže da je imao prilike da vidi kako direktor iste daje intervju ispred male gomile trule repe i tom prilikom izjavljuje kako je repa veoma loša ove godine dok na samo 10 metara od njega počinje gomila zdrave repe koje ima preko 200t a koju ne želi da kamera uhvati u kadar.
Čist pokušaj manipulacije cenom jer ako je repa loša onda ima i manji procenat šećera i manju iskoristivost tj manja je digestija što daje manje šećera što takođe povlači to da onoga čega ima manje, to je skuplju.
Samo polako i bez ikakve zurbe...
Resenje zavisi samo od perspektive gledanja na situaciju
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Nestašica ulja?28.09.2012. u 11:16 - pre 141 meseci
Citat:
gigamg1:  Čist pokušaj manipulacije cenom jer ako je repa loša onda ima i manji procenat šećera i manju iskoristivost tj manja je digestija što daje manje šećera što takođe povlači to da onoga čega ima manje, to je skuplju.
što se neverovatno lako i jednostavno rešava otvorenim tržištem. Pa neka se slika sa trulom repom koliko mu drago.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9517
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Nestašica ulja?28.09.2012. u 11:19 - pre 141 meseci
Što se tiče višekratnog prženja u istom ulju: sve je OK ukoliko ulje nije zagrevano preko određene temperature.

Friteza ima termostat i (ako je sve ispravno) ulje se zagreva onoliko koliko sme, pa se tako može koristiti višekratno. Ukoliko se prži u posudi na ringli, nema kontrole, pa se najčešće dešava da se ulja pregreje, i onda nije preporučljivo ponovno korišćenje.

P.S. Za fritezu je bolje koristiti biljnu mast, ili palmino ulje.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Nestašica ulja?28.09.2012. u 11:39 - pre 141 meseci
Citat:
bachi: Zar nije da može dva puta da se prži na istom ulju, a posle ne valja?


Definiši "valja" Mnogi će reći da hranu ne valja pržiti uopšte.
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
82.117.203.*



+987 Profil

icon Re: Nestašica ulja?28.09.2012. u 11:42 - pre 141 meseci
@gigamg1

Ljudi su kupovali merace kolicine secera u repi i pokazivali otkupcima da im zakidaju i do 5% kolicine secera, ali na zalost nisu mogli nista da urade. Ako neces njima da prodas mozes samo da je bacis. I onda su krenuli da seju druge kulture...
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Nestašica ulja?28.09.2012. u 11:55 - pre 141 meseci
Potrosnja ulja kod nas je uglavnom pogresna. U vecini slucajeva se hrana przi u ulju a ne u tiganju. Znaci, "milion" puta sam kod rodjaka ili prijatelja video da se u tiganj sipa neuporedivo vise nego sto je potrebno za przenje, bilo sta da je u pitanju - meso, povrce, jaja, a narocito meso. A uopste ne preterujem kad kazem neuporedivo vise nego sto je potrebno. U tiganj treba sipati samo toliko ulja da ima jako tanak sloj na celoj grejnoj povrsini i nista vise. Sve ostalo je visak i onda se przi u ulju a ne na tiganju.

Problem je i to sto se kod nas uglavnom nepripremljno meso stavlja u tiganj. A to je uslovljeno "nemanjem vremena" onih koji pripremaju obrok. Mnogo je bolje meso nauljiti i zaciniti i ostaviti da malo "odmori" pa onda na minimumu ulja isprziti u tiganju. Ne sme bez imalo ulja jer nije zdravo ma koliko ulja da ima na namirnici pre pripremljenoj mora se tiganj "zamastiti" ali samo minimalno!

Medjutim, mnogo je lakse i brze ono sto se uglavnom radi - tiganj na sporet (plotnu, plin...) u tiganj krknes odokativno ali da ne fali ulja, kad pocne da vri nabacas sirovo meso i to sto vise komada da se ne gubi vreme, ako se setis posolis ako ne kasnije ces ili se soli u nekoliko navrata, pa se malo gleda TV ili caska telefonom, pa se u neko doba prevrne meso "da ne zagori", usput doda jos 'malkice soli jer nece smetati', pa se nastavi sa TV-om ili telefonom ili sa cim god, pa te zvuk prene iz neke te aktivnosti pa okrenes meso jos jednom da se i sa druge strane ovako zapece kao sa ove koje je imace vec prepeceno, izvadi se direktno na tanjir i jede sa ako se imalo vremena da se jos nesto od priloga napravi. Ulje se koristi "po secanju", a najmanje nekoliko puta - sa svim primesama namirnica koje su samo dodavane za przenje...

Za dobro pripremanje obroka treba malo vremena pre samog przenja, koriscenja sporeta, ali i stalna prisutnost prilikom samog przenja. Da se na vreme okrene, dovoljno isprzi ali ne preprzi... i obavezno bacanje ulja svaki put. Moze i da se iskoristi za jos nekoliko puta ali treba samo malo razmisliti o tome da osim prvog koriscenja svako sledece je u stvari ulje koje je ne samo termicki vec tretirano vec i sa primesama drugih elemenata/sastojaka a sve to nikako ne moze da bude zdravo.

Kakao god, a u vezi pitanja iz naslova teme, nestasice su kod nas uglavnom uzrokovane nepotrebnom/neracionalnom upotrebom kao i nepotrebnim skladistenjem vecih kolicina u domacinstvima. Kad se na to sve doda cesta pojava netacnih informacija u medijima a i lazi nekih proizvodjaca i trgovaca a sve zarad vece prodaje, nije cudno sto malo, malo pa nestasica ulja i secera.

Upotreba secera je posebna prica i obimna tema pa ne bih sad o tome.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
82.117.203.*



+987 Profil

icon Re: Nestašica ulja?28.09.2012. u 11:59 - pre 141 meseci
24 kitchen uvesti u osnovnu skolu kao obavezan predmet
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: Nestašica ulja?28.09.2012. u 12:02 - pre 141 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić:Definiši "valja" :D Mnogi će reći da hranu ne valja pržiti uopšte.

A otkud znam, tu priču sam čuo još kao klinac, valjda se posle dešavaju neki hemijski procesi koji su kancerogeni/loši.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Nestašica ulja?28.09.2012. u 12:07 - pre 141 meseci
Citat:
Sceka: Potrosnja ulja kod nas je uglavnom pogresna. U vecini slucajeva se hrana przi u ulju a ne u tiganju. Znaci, "milion" puta sam kod rodjaka ili prijatelja video da se u tiganj sipa neuporedivo vise nego sto je potrebno za przenje, bilo sta da je u pitanju - meso, povrce, jaja, a narocito meso. A uopste ne preterujem kad kazem neuporedivo vise nego sto je potrebno. U tiganj treba sipati samo toliko ulja da ima jako tanak sloj na celoj grejnoj povrsini i nista vise. Sve ostalo je visak i onda se przi u ulju a ne na tiganju.


Zavisi i kakav je tiganj onda. U onim klasičnim će ti tako zagoreti dok si rek'o keks
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Nestašica ulja?28.09.2012. u 12:16 - pre 141 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić:U onim klasičnim će ti tako zagoreti dok si rek'o keks :)


Kuvarice manje zbori , da ti rucak ne zagori.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Nestašica ulja?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 31205 | Odgovora: 143 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.