Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

regulisanje vojne obaveze (alternativno)

elitemadzone.org :: MadZone :: regulisanje vojne obaveze (alternativno)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 815652 | Odgovora: 2827 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

blackman013
Pancevo

Član broj: 36865
Poruke: 5
212.62.46.*



+6 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)14.10.2004. u 11:43 - pre 237 meseci
POSTOJE DVA RAZLOGA:]

prvo, nigde u svetu ne postoji otkup vojske. postoji civilno i postoji pesadiska obuka (ovo drugo vazi za zemlje koje imaju placenu vojsku).

a drugo, prvo mora da dodje do skracenja na 6 meseci, pa tek onda moze da se (nekoliko godina) razmatra neko sledece olaksanje.
CrnaC
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)14.10.2004. u 12:36 - pre 237 meseci
Ovaj.. otkup vojske za drzavljane koji zive napolju postoji u Turskoj :)

Razlog sto smo mi hteli da uzmemo njihov model je prost - Turci imaju gomilu svojih drzavljana u EU - koji i ovako i onako ne bi sluzili tu armiju, pa onda rekose ajd bar da izvuku neke pare kad ne mogu nista drugo.

To je isti rezon i kod nas.

Citat:

a drugo, prvo mora da dodje do skracenja na 6 meseci, pa tek onda moze da se (nekoliko godina) razmatra neko sledece olaksanje.


Uopste ne mora, ali kod nas "mora" zato sto niko ne sme da pravi radikalne rezove.

[Ovu poruku je menjao flylord dana 16.10.2004. u 19:23 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

amavis
pancevo

Član broj: 27449
Poruke: 17
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)14.10.2004. u 14:49 - pre 237 meseci
Ja se nadam da će u skorije vreme da prosire spisak ustanova za služenje u civilu. Znam da je direktor jedne radio stanice još u martu od nadležnih u vojsci tražio da mu odobre da primi jednog vojnika (inače njegovog radnika) ali do dan danas ništa od toga.
Znači šta... dok se gospoda ne smiluje da nešto ne preduzme moraće ostali da se strpe
Inače, meni je ok. Ostalo mi je još oko 4 meseci i završio sam.
Ako neko ima neko pitanje u vezi ovog vida služenja VJ neka pita, ali konkretno



_________________________________________
Joy the free weekend!




Wallk to the dark side!
 
Odgovor na temu

DBELJIC
Dejan Beljic
Ljubovija

Član broj: 14969
Poruke: 36
195.252.80.*

Sajt: www.beljic.net


Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)15.10.2004. u 20:20 - pre 237 meseci
Evo i ja bi hteo da izlozim svoj slucaj. Pre 15-tak dana sam upisao postdiplomske studije (specijalisticke studije na FON-u) i potvrdu zajedno sa molbom za odlaganje vojnog roka poslao u vojni odsek. Juce mi je stiglo obavestenje da se molba odbija, uz obrazlozenje da specijalisticke studije ne spadaju u redovno skolovanje!!!

Da stvar bude gora ako u vojsku odem u decembru propadose i studije(+45.000 skolarina) i posao koji trenutno radim!!!

 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
..alog.smin.dialup.neobee.net.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)16.10.2004. u 05:12 - pre 237 meseci
pa oslobadaju od onoga sto su propisali jos pre 100 godina. ako si prosao regrutaciju onda si im ok.

nema sta da se pretvara, ta prica ne pije vodu ima skoro 8 godina. pa svako bi otisao sa drugom u VO i rekao vec nesto.

i veruj mi, te potvrde su poslednje sto danas zele da vide. nemaju koga da posalju u kasarne i potpuno su besni.
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
..alog.smin.dialup.neobee.net.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)16.10.2004. u 05:17 - pre 237 meseci
za dejana: pa odlazak na sluzenje vojnog roka, nije odlazak u bioskop. i posao i studije mozes da zamrznes u skladu sa zakonom.

a i ti kao da si dosao sa zurke iz new york-a, pa ne znas da postdiplomski ne odlazu odlazak!? sto se barem nisi raspitao covece.
 
Odgovor na temu

DBELJIC
Dejan Beljic
Ljubovija

Član broj: 14969
Poruke: 36
195.252.80.*

Sajt: www.beljic.net


Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)16.10.2004. u 12:00 - pre 237 meseci
1. U vojnom odseku su mi rekli da postdiplomske studije odlazu vojsku i da donesem potvrdu zajedno sa molbom i da ce sve biti u redu. Desetak dana kasnije mi je stigao odgovor sa obrazlozenjem.

2. U obrazlozenju jasno pise da specijalisticke studije ne spadaju u postdiplomske studije i da se zbog toga moja molba odbija. Na konkursu koji je izasao na FON-u lepo pise POSLEDIPLOMSKE SPECIJALISTICKE STUDIJE. Ko je u pravu? FON ili neko "strucno lice" koje razmatra molbe?

Da li pripravnicki staz odlaze vojni rok na neko vreme?

Ne plasim se ja vojske niti hocu da je izbegnem samo necu da idem jos godinu dana. Zar treba da prekinem skolovanje zbog lose volje nekoga ko razmatra molbe??? Koliko ja znam po zakonu mogu do 27-me godine da odlozim vojni rok.

p.s. Moj slucaj nije usamljen. Jedan moj prijatelj i kolega kome je ostao jos diplomski rad na ETF-u, mora da saceka da prodje vojska (dobio poziv za decembar bez prava zalbe) pa tek onda da brani diplomski rad!!!

edit by FlyLord: uklonjen deo koji je sadrzavao ne primerene reci


[Ovu poruku je menjao flylord dana 16.10.2004. u 21:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Milan Andjelkovic
Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.dial.InfoSky.Net.

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)16.10.2004. u 21:13 - pre 237 meseci
Načuo sam (ne gledam mnogo TV, pa nisam siguran) da je privremeno obustavljeno civilno služenje vojnog roka zbog prevelikog brboja ljudi koji su se prijavili za to.
Takođe sam čuo da je Svetozar Marović pričao o tome kako bi oni koji se prijave za civilnu službu trebalo istu da obavljaju u svojoj struci.

Ima li neko detaljniji info?
ex.mangel
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

flylord
Član broj: 2954
Poruke: 3859
212.200.97.*

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)16.10.2004. u 21:19 - pre 237 meseci
Kako mogu da privremeno da ukinu neki zakon? Mene u vojsku odvuci nece:)
 
Odgovor na temu

Balša
Srbija

Član broj: 8626
Poruke: 469
*.yubc.net.



+1 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)16.10.2004. u 21:25 - pre 237 meseci
Mogućnost civilne službe (u načelu) garantuje zakon (odnosno Ustavna povelja), ali je njena realizacija regulisana posebnom uredbom Saveta ministara SCG.

A svaka uredba može da se ukine ili zameni novom.
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

flylord
Član broj: 2954
Poruke: 3859
212.200.97.*

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)16.10.2004. u 21:28 - pre 237 meseci
Inace na TV to nije bilo, jer ja svaki dan gledam vesti, i non stop mi je upaljen TV. Mada sam ja cuo slicne price, a cuo sam i da ce da produze sluzenje civilne sluzbe na 18 meseci.
Poz
 
Odgovor na temu

Balša
Srbija

Član broj: 8626
Poruke: 469
*.yubc.net.



+1 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)16.10.2004. u 21:45 - pre 237 meseci
Menjanje trajanja civilne službe (13 meseci) zahtevalo bi promenu zakona u skupštini SCG, što je mnogo komplikovanije i teže izvesti nego promeniti uredbu i maksimalno iskomplikovati civilnu službu.

Siguran sam da u ovom trenutku imaju sasvim dovoljno ideja kako to da učine. :(
 
Odgovor na temu

flylord
Ilić Aleksandar
Simplicity d.o.o.
Nis/Uzice

flylord
Član broj: 2954
Poruke: 3859
212.200.97.*

ICQ: 4849714


+68 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)16.10.2004. u 22:00 - pre 237 meseci
A zar bas nigde ne postoje statistike o tome kolko se ljudi prijavilo? U Nisu se prica da se za septembar prijavilo oko 600 ljudi i da samo u klinickom centru sluzi njih oko 200.
Koje su posledice za one koji su se vec prijavili ?
 
Odgovor na temu

Balša
Srbija

Član broj: 8626
Poruke: 469
*.yubc.net.



+1 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)16.10.2004. u 22:23 - pre 237 meseci
Vojska sigurno ima tačne statistike, ali one očigledno nisu za javnost. Pre mesec dana u novinama se pominjalo da ima ukupno tri hiljade ljudi na civilnoj službi, a da je još toliko "na čekanju". Moj je utisak da je prava brojka mnogo veća.

Pravi problem zapravo je u tome što vojni vrh i dalje misli da je ovoj zemlji neophodna stajaća vojska od preko 50.000 regruta. Taj broj oni trenutno ne mogu nikako da popune, i otuda panika.
 
Odgovor na temu

amavis
pancevo

Član broj: 27449
Poruke: 17
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)16.10.2004. u 23:30 - pre 237 meseci
Ne znaju oni koliko se ljudi prijavilo za civilno sluzenje i koliko ih na sluzenju trenutno ima. Sve su to prepustili opstinama da rade na tome.
Ali postoji jedan, mozda, problem:
Kada se obratis odredjenom organu u opstini u vezi civilog sluzenja oni te upute na neki veci nivo. A kada izlozis porblem njima, oni kazu: "To ti vidi u tvojoj opstini. To je u njihovoj nadleznosti."




Sve u svemu, pokusavam da kazem da smo pukli ko breskva.
Ko se snadje neka uziva.
Wallk to the dark side!
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
*.vdial.verat.net.



+165 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)17.10.2004. u 02:13 - pre 237 meseci

Pa nisam baš siguran da će produžiti civilno služenje ili ga ukinuti.Logičo je da smanje trajanje služenja u civilu kako bi ostali regruti došli na red, jer 13 meseci je mnogo ako pogledamo na to da svaka 3 meseca jedna klasa regruta ide u vojsku.Nelogično je da ukinu iz razloga jer su obavezni da pošuju i sprovode zakone koje propisuje Međunarodna Zajednica,EU,NATO,baš su zbog njih i ovaj zakon doneli......inače nebi oni da nije bilo pritiska verujte!!!!!

Takođe dosta ima i nekih nejasnih stvari što se tiče služenja u civilu ...navodim vam neke primere:
-U nekim gradovima u civilno služenje obuhvaćene su samo medicinske ustanove,domovi za decu i stare.A znamo da u manjim mestima ima samo 1 od tih ustanova a regruta npr.1000 od kojih je npr. njih 100 se odlučilo za civilnu.Što znači da u startu nemože biti ispunjen zahtev regruta da se opredele za civilno.Ako se poigramo prostom matematikom i izračunamo da jedna takva ustanova za rok od 13 meseci služenja primi ne više od 15 vojnika-civila,neki od njih bi morali čekati preko 8 godina da dođu na red.....
-Ako pogledate Crnu Goru, videće te da gotovo sve škole i fakulteti imaju sporazum sa VJ,što u Srbiji nije slučaj ako izuzmemo npr.Beograd,Novi Sad ...veće gradove.
-To da bi svaki vojnik-civil trebalo da radi u svojoj struci (po Maroviću)opet povlači za sobom nelogičnosti.Ako je neka osoba Mašinske,Hemiske,Elektro stuke a u njegovom mestu ima samo npr. Medicinski Centar..u tom slučaju kuda!!!!Znači opet diskriminacija...

Po meni ovaj zakon koji su doneli (ponavljam)ne svojom voljom,inače nebi ga oni ni doneli da su se pitali,već nakon 1god. od stupanja na snagu donosi dosta problema i razmišljanja onim koji bi hteli da služe u civilu...
Logično je da:
- smanje civilno na 9-10 meseci
-svakih 6 meseci ide jedna klasa regruta
-sve ustanove uključujući i:Škole,Opštinske Ustanove,Vatrogasna Udruženja,Pošte,El.Distribucije,Aerodrome,Luke,Carine itd.
-već jednom reorganizuju VJ, jer bez toga ovo što navodim neće još dugo da se reši.



 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.yubc.net.



+7177 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)17.10.2004. u 03:04 - pre 237 meseci
postoji jos jedna alternativa a to je prebacivanje u rezervni sastav.

Ovo se dobija ako dobijes stalni boravak ili drzavljanstvo neke druge drzave - u tom slucaju se pise zahtev generalstabu i oni to obicno resavaju pozitivno ako si do tad uredno odlagao vojsku, nisi bezao i sl....




[Ovu poruku je menjao -zombie- dana 18.10.2004. u 03:00 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
..alog.smin.dialup.neobee.net.

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)17.10.2004. u 13:08 - pre 237 meseci
pre ce da se skrati sluzenje vojnog roka u civilnoj ustanovi, nego sto ce da se produzi. jer verovali ili ne i ovo sto se sada desava je pod prismotrom za to predvidjenih organa iz evrope. poenta i jeste u tome da niko ne sme da se "kaznjava" i da sva sluzenja moraju da se vremenski usklade. i naravno, kako je neko pomenuo, preveliko je interesovanje i tesko se stize na red.

takodje bih predlozio malo ciscenje teme. napisacu veceras lepo sta jeste "regulisanje vojnog roka" i mislim da bi to trebalo da bude naslov ove teme, jer se ovaj naslov pojavio u vreme kada su zahtevi za civilno bili krstom proganjani. tako su se odomacile dve fraze "sluzenje vojske" (sluzenje vojnog roka u kasarnama) i "civilno sluzenje" ili "alternativa" ili "alternative" ili "necu u vojsku".

a te dve suprostavljene fraze su se i pojavile u skladu sa sivim delovanjem vojske po novinama ("u cuvilno idu samo sektasi"; "ukida se...") i sada smo postali zrtve namerno i svesno nametnutnih lazi.
 
Odgovor na temu

aleksandaraleksandar
aleksandar
[earth].[europe]

Član broj: 13175
Poruke: 2895
*.com
Via: [es] mailing liste

Sajt: aleksandaraleksandar.blog..


+6 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)17.10.2004. u 22:09 - pre 237 meseci
regulisanje vojne obaveze:

1. oslobadjanje
1.1. oslobadjanje iz prvog puta
1.2. oslobadjanje iz n-tog puta
2. odlaganje
2.1. odlaganje na 2 godine
2.2. odlaganje na 2 godine, do 32 (35) godine
3. sluzenje vojnog roka
3.1. sluzenje vojnog roka u kasarni - 9 meseci
3.2. sluzenje vojnog roka u kasarni - 13 meseci
3.3. sluzenje vojnog roka u civilnoj ustanovi - 13 meseci
4. ispisom iz knjige drzavljanja

-----------------------------------------------------------------------------------------

ako neko misli da sam pogresio, ili da moze bolje da se predstavi
gornja tabela neka kaze, pa cu da prepravim.

moja zelja je bila da se samo tacno predstavi ono o cemu se ovde
diskutuje i da se nastavi, (barem sam ja tako razumeo naziv teme i
prvi post) sa razmenom informacija koje bi dovele do pravnog zavrsetka
bilo koje od pomenutih tacaka koje regulisu vojnu obavezu.

potpuno je izlisno, a posebno pored osvezenja mozga koje je gojko
naveo kao link, raspravljati o "legalnosti obicajnog prava" i
subjektivnim pogledima na razresenja buduce zakonske regulative.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: regulisanje vojne obaveze (alternativno)17.10.2004. u 22:14 - pre 237 meseci
Citat:
E da, jel sada daju pasos ako nisi odsluzio vojsku ?


Naravno da daju - do 27-me godine na 5 godina, a od 27-me godine na 10 godina, ili ako doneses vojnu knjizicu gde pise da si odsluzio vojsku dobijas odma pasos na 10 godina.

Pravo na slobodno kretanje (pasos) ti drzava ne moze uzeti po mnogim poveljama, i to je razlog zasto je u 2002 konacno na inicijativu tadasnjeg ministra odbrane, Borisa Tadica, vojnim odsecima protumacen zakon donesen 1996 (i od tada je poceo da se primenjuje - do tada je VJ odredjivao ko sme a ko ne sme dobiti putnu ispravu) !!!

Citat:
Eto malopre saznao da ne moze niko da se odrekne drzavljanstva dok ne odsluzi :).


Ali moze da se prebaci u rezervni sastav kad dobije drugo drzavljanstvo i u tom slucaju si fakticki izbegao vojsku.


[Ovu poruku je menjao -zombie- dana 18.10.2004. u 02:34 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: regulisanje vojne obaveze (alternativno)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 815652 | Odgovora: 2827 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.