Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Okolokućni aparat za zavarivanje - preporuka

elitemadzone.org :: TechZone :: Okolokućni aparat za zavarivanje - preporuka

Strane: 1 2

[ Pregleda: 26653 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Okolokućni aparat za zavarivanje - preporuka04.02.2013. u 12:01 - pre 136 meseci
Trebaju mi neka obična limena vrata na podrumu, sa okvirom od gvozdenih cijevi, međutim cijene koje mi traže majstori su krajnje smiješne, pa sam skontao da je bolje (tj. jeftinije) da kupim aparat za varenje i da sam pravim, a biće kasnije i još nekih radova sa time...

Elem, pregledao sam nekoliko starijih tema, ali me zanima da li se nešto u međuvremenu promjenilo, šta je danas u ponudi na srbijanskom tržištu i tako to.

Radi se o sporadičnoj hobi kućnoj upotrebi, znači uglavnom cevasti profili ne naročito debeli, lim, šarke na kapiji i takve sitnice...

Takođe, skoro na svakoj temi ima jedan broj onih koji kažu "Za tebe - 130A puna kapa", a odma za njima drugi "Bez 160A nemoj ni da sanjaš o varenju", pa eto da priupitam i da li se u međuvremenu postigao neki konsenzus oko te amperaže :)
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9517
89.216.32.*



+10256 Profil

icon Re: Okolokućni aparat za zavarivanje - preporuka04.02.2013. u 12:36 - pre 136 meseci
Upravo i meni ovako nešto treba ! Isto kao i Odinu, dakle, isključivo za lične "hobi" poslove. Nikad nisam vario, samo gledao. Od alata imam sve i svašta, sve radim-sve umem, ali eto, varenje mi ostalo kao još neosvojena veština.
Zainteresovano ću pratiti temu.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Okolokućni aparat za zavarivanje - preporuka04.02.2013. u 15:27 - pre 136 meseci
Nemoj da te brine što nisi vario, ne bi trebalo da je teško, bar ne za ove hobi stvari.
Ja sam vario davno, još kad sam klinac bio, u osnovnu školu sam išao.
Kupili smo neki aparat za varenje tamo negdje '87-'88, ne sjećam se tačno.
Nismo imali pojma o varenju niti ja niti moj stari, nego onako ofrlje, ali eto, držalo je dobro to što zavarimo,
čak sam jednom zavario i kostur od poni bicikla kad sam ga slomio, pa je ispalo dobro, nije se više lomio.
Bilo mi zanimljivo pa sam vario svašta, i šta treba i šta ne treba...
Poslje sam uglavnom ja vario jer se meni nisu ljepile elektrode, stari kad pokušava stalno nešto kucka pa mu se zalijepe.
Tad nisam ni znao šta sve ne znam, pa me sve to nije puno sekiralo, ali danas se ne bi usuđivao zavariti nekom bicikl -
ne bih mogao mirno spavati misleći se o tome hoće li se taj zbog lošeg vara skršiti sa bicikla.
Ali za ove neke bezvezne/bezopasne stvari oko kuće je manje-više ok...

E sad, ja tad nisam imao pojma ni šta je struja, ni šta su amperi, ... pa se sad uopšte ne mogu sjetiti
ničega o tom aparatu, ni ko je proizvođač (znam samo da je bio neki naš domaći, iz SFRJ) niti koje je jačine bio
niti kakve sam elektrode koristio.
Kad bi znao, kupio bih isti takav ili sličan bez razmišljanja.

Mada vjerujem, da je od tada ponešto od toga uznapredovalo i pojeftinilo.
Nadam se da će se javiti neko ko je bolje upućen, pa nas malo izobrazovati.
 
Odgovor na temu

Almir87
Almir Hasanagic
elektricar-elektronicar
BiH Kiseljak

Član broj: 311459
Poruke: 203
178.236.80.*



+5 Profil

icon Re: Okolokućni aparat za zavarivanje - preporuka04.02.2013. u 16:02 - pre 136 meseci
sto se tice varenja..jacina struje na vasoj lokaciji igra veliku ulogu..zato jaci aparat(AMPERI)..ce raditi bez greske..fino ce da topi..a ne samo da "valja" ili "pljuje"kako iskusni varioci kazu,aparat od 160A,,ce da topi elektrodu od 2.5mm,,neovisno o tome kakava je struja kod vas..nisam neki ekpert oko bravarije..ali eto imam aparat za varenje od 160A i varim bet problema 2.5mm elektrodu..mada je struja losa
dvije ploce jedan izolator,mala moja to je Kondenzator...
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Okolokućni aparat za zavarivanje - preporuka04.02.2013. u 16:28 - pre 136 meseci
Ja imam ovaj



i mogu da ti kažem da čak prevazilazi potrebe nekakvog kućnog čeprkanja, jer smo sa njim varili i konstrukcije za teretne liftove, što će reći, kutije zidova od 4mm.
Ono što su mi drugi rekli da je za te aparate bitno je da imaju kontinualan izbor struje varenja, koja se obezbeđuje pomeranjem jezgra trafoa putem onog velikog dugmeta u sredini.
Inače samo varenje čelika je manje-više dečja igra, čim se ruka malo opusti, a elektroda se lepi onda kada je struja varenja mala.
Za početak će tu biti malo igranja dok se ne zavlada osećajem za potrebnom strujom, pogotovu tanjih zidova kutija, od tecimo 2-3mm, jer će se desiti koji put, možda i češće da var progori materijal i onda zine rupa, koja je TEK prava stvar za vežbanje dok se ponovo lepo ne zalije.
Moja preporuka za ovakav ili neki sličan aparat.
Ista viljuška uz dodatak trofaznog priključka vari i na 380V max do 145A, a na 220V do 135A
PS
sad sam tek primetio da ovaj na slici ima odvojene ulaze napajanja, moj to nema nego ima samo izborni preklopnik 220/380 i redukciju viljuške sa tri na monofazno,praktično se onda napaja sa dve faze.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Okolokućni aparat za zavarivanje - preporuka04.02.2013. u 17:49 - pre 136 meseci
^ Vidim da je to malo stariji aparat, tj. nemere se sad naći u prodavnici.
Umjesto toga nalazim neke koji su samo "Varstroj", bez onog "gorenje", npr. Varex 160 (~ 16,000 din), Varex 180 (~ 20,000 din).
Da li su ti aparati ok, i da li su te cijene ok?
 
Odgovor na temu

Lyinx
Gradevinar
Biro

Član broj: 310629
Poruke: 27
*.dial-up.dsl.siol.net.



+1 Profil

icon Re: Okolokućni aparat za zavarivanje - preporuka04.02.2013. u 18:25 - pre 136 meseci
Trafo aparati su vec zastareli inace su OK ali sad se vise koriste invertori moze i dobar kinez razlika je u tezini naime "moderan" aparat mozete lako nositi na ramenu jer nema vise od sta ja znam 8-10kg
ali to su aparati za zavarivanje metala koji ima vise od 1,5mm ako zelite da radite sa tanjim materialom onda vam treba tkz CO2 ili MAG aparat (MIG)

oko varstroja : http://www.varstroj.si/index.php/katalogi-pdf.html
 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Darko_zed
Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Okolokućni aparat za zavarivanje - preporuka04.02.2013. u 18:41 - pre 136 meseci
Jeste li za REl ili MIG-MAG varijantu ???

Invertor ili klasican trafo ??

Ima i novo i polovno



 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Okolokućni aparat za zavarivanje - preporuka04.02.2013. u 18:52 - pre 136 meseci
@Lyinx
Nemam ništa protiv moderne tehnike, ali Kinezi, Kinezi.... :(
Elem, nije baš da mi je zapelo da nosam aparat okolo, sasvim mi je ok i ovaj od 20kg, a kontam i da je transformator sa polugom teže pokvariti od IGBT-a sa elektronikom :)

Međutim, ako su uporedivi sa cijenama, razmislio bih i o invertorskom, ali ne bih ako je npr. duplo skuplji.
Ima li neki taj invertorski Kinez koga možeš da preporučiš?
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Okolokućni aparat za zavarivanje - preporuka04.02.2013. u 19:01 - pre 136 meseci
Citat:
Darko_zed:
Jeste li za REl ili MIG-MAG varijantu ???

Eh, kad bih ja znao šta me pitaš, ne bih ni tražio savjete po forumu, nego bi vec vario :)

Elem, ja sam gore napisao za šta mi treba, a za svaku sam varijantu koja može tim zahtjevima da odgovori.
Rado ću poslušati savjet onih koji se u to razumiju, ako budem mogao (mislim ako se cijena uklopi u ono što sam ja spreman odvojiti za ovo hobičarenje).

Darko, imaš li neki predlog ili ponudu koju ne mogu da odbijem?
 
Odgovor na temu

paterson

Član broj: 280661
Poruke: 535



+47 Profil

icon Re: Okolokućni aparat za zavarivanje - preporuka04.02.2013. u 20:21 - pre 136 meseci
Citat:
Odin D.: Eh, kad bih ja znao šta me pitaš, ne bih ni tražio savjete po forumu, nego bi vec vario

@Odin D.,

REL varenje je onaj stari način varenja kakav si radio kao klinac, MIG je varenje golom elektrodom sa gasom argonom, a MAG je isto varenje ali sa gasom CO2, i obično su dosta skuplji od jednostavnijih REL aparata za varenje.

I ja imam REL aparat za varenje koji je kupio moj pokojni otac još od pre skoro 30 godina, i nikako da naučim variti. Stalno ga kuckam i stalno mi se lepi elektroda za metal.

Zadnjih godina ga koristim za odmrzavanje vode za piće u vodovodnoj POCINKOVANOJ cevi i to veoma uspešno.
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Okolokućni aparat za zavarivanje - preporuka04.02.2013. u 20:48 - pre 136 meseci
Citat:
Odin D.: ^ Vidim da je to malo stariji aparat, tj. nemere se sad naći u prodavnici.
Umjesto toga nalazim neke koji su samo "Varstroj", bez onog "gorenje", npr. Varex 160 (~ 16,000 din), Varex 180 (~ 20,000 din).
Da li su ti aparati ok, i da li su te cijene ok?

Ma da, taj je star već tridesetak godina, ali šljaka još uvek bez greške.
Da video sam i ja da sada ima samo tih "Varstroj", i rekao bih da je to gotovo identično ovome mom, a ponavljam, ako se i odlučiš za "trafo" bolji ti je ovaj sa kontinualnim izborom struje varenja nego oni sa diskretnim, jer bukvalno možeš da se igraš sa potrebnom strujom.
Da bi oslobodio ruku najbolje ti je da počneš da variš neke šavove od debljeg materijala, ne tanje od 3mm, čim izvučeš varnicu samo pritisni lagano elektrodu i pusti je da sama tone po šavu, tu, pod nekim uglom od 45-30°.
Ako je šav dublji samo pomalo "tovari" var gurkanjem unapred i to je to.
Kažem ti da počneš sa debljim materijalom zato što je manja mogućnost progorevanja, a variš sa 120-130A i onda nema šanse da se lepi elektroda.
Nekada su kod nas "Jadranka" elektrode bile pojam, međutim sada Bugari donose kudi kamo bolje, ne pršte mnogo za razliku od Jadrankinih, a liju var fantastično i šljaka spada sama čim se var ohladi.
Da kojim slučajem sad moram da se odlučujem za aparat uzeo bih taj varstroj bez razmišljanja.
Ja sam ovom mom napravio mala kolica sa kutijom za pripadajući sitan alat i za elektrode i tako štedim kičmu.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Okolokućni aparat za zavarivanje - preporuka04.02.2013. u 23:35 - pre 136 meseci
Citat:
paterson: MIG je varenje golom elektrodom sa gasom argonom, a MAG je isto varenje ali sa gasom CO2, i obično su dosta skuplji od jednostavnijih REL aparata za varenje.

Fala na pojašnjenju, to mi onda ne odgovara jer bih još morao da se lomatam oko tih gasova i boca, a to sve prevazilazi nivo mog interesovanja oko zavarivanja. Mislim da će REL biti sasvim ok za ono što meni treba.

Citat:
Vasastajić: Da kojim slučajem sad moram da se odlučujem za aparat uzeo bih taj varstroj bez razmišljanja.

Ma i ja bih ga uzeo samo da mi neko potvrdi da li se oni i danas prave u približnom kvalitetu kao i taj tvoj od prije 30 godina ili je u pitanju brendiranje kineskog smeća, što firme danas obično imaju običaj da rade za taj low-end/hobby segment. Tj. kupe neko srajne od Kineza, nalijepe preko toga naljepnicu sa svojim brendom i prodaju za tri puta skuplje nego što su platili Kinezima.
I onda npr. ako stoji da može da vari sa 150A onda se ispostavi da može, ali u trajanju od 0.3 s i na temperaturi od -60°C i tome slične budalaštine.
Mislim, to rade i sa daleko ozbiljnijim mašinama, pa me ne bi čudilo da je zaživilo i među ovim aparatima.

Je li neko kupio neki od ovih varstrojeva u skorije vreme i da li može da potvrdi da su navedene specifikacije tačne?

@Darko_zed
Svrno' sam na sajt, ali nisam uspio da nađem nešto "određeno" u vidu ponude proizvoda i usluga. Ima li negdje neka lista trenutne ponude ili kako to već ide?
 
Odgovor na temu

Almir87
Almir Hasanagic
elektricar-elektronicar
BiH Kiseljak

Član broj: 311459
Poruke: 203
178.236.80.*



+5 Profil

icon Re: Okolokućni aparat za zavarivanje - preporuka04.02.2013. u 23:52 - pre 136 meseci
samo nemojte invertore..zakon je TRAFO...pa makar bio i od 120A..kad elektronika "vrisne" to se ne popravlja..imam dva rashodovana..moze da se napravi..ali "skuplja pita nego tepsija"..:)
dvije ploce jedan izolator,mala moja to je Kondenzator...
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Okolokućni aparat za zavarivanje - preporuka05.02.2013. u 09:40 - pre 136 meseci
Citat:
Odin D.: Ma i ja bih ga uzeo samo da mi neko potvrdi da li se oni i danas prave u približnom kvalitetu kao i taj tvoj od prije 30 godina

Da li si razmišljao o polovnoj stvari, jer tu bi se i mogao garantovati taj neki kvalitet, dok za ovo novo...'bemliga...ja stvarno nemam nikavih iskustava sa ovim novima...imali smo u firmi jedan "mlađi" od ovog mog, samo trofazni, trafo, čak diskretan izbor struje varenja, ali je i taj bio "majka".
Mislim da ih ima u ponudi na ovim virtuelnim pijacama, pa možda tu da pogledaš.
A opet, otkud znam, mislim da je "Varstroj" preozbiljna firma da bi se zahebavala s "Kinezima".
 
Odgovor na temu

welding-i
dipl.ing.mas.
ZONA VAR DOO
Beograd

Član broj: 239006
Poruke: 131
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.var.rs


+22 Profil

icon Re: Okolokućni aparat za zavarivanje - preporuka05.02.2013. u 09:49 - pre 136 meseci
Citat:
Almir87: samo nemojte invertore..zakon je TRAFO...pa makar bio i od 120A..kad elektronika "vrisne" to se ne popravlja..imam dva rashodovana..moze da se napravi..ali "skuplja pita nego tepsija"..:)

Zasto se ne popravlja invertor? Primer: Mi smo jedan od nasih invertora kupili 2004 godine. Platili ga tada 700 EUR.
Do danas popravljan 2 puta, prvi put 2009 god, drugi put 2012 god. Prva popravka 150 EUR, druga 120 EUR. Aparat je krajem 2012 god, posle popravke, prosao atestaciju, da je kalibrisan u skladu sa fabrickim vrednostima i da je bezbedan za rad... Aparat se koristi profesionalno tj skoro svakodnevno, za svakojaka zavarivanja, uglavnom na terenu.

Za kucnu primenu, za povremeni rad sa rutilnim elektrodama, slazem se da invertor verovatno nije najbolji izbor zbog vece cene u odnosu na "trafo". Medjutim sve ostalo je na strani invertora. Manja tezina, mnogo stabilniji luk, mogucnost rada sa bazicnim elektrodama tj sa skoro svim elektrodama, daleko bolji radni ciklusi.
Vecina trafo aparata ima jako lose radne cikluse, tako da ponekad bas nervira kako se aparat cesto pregreva i mora da se ceka da se ohladi.

"Trafo" aparat za zavarivanje je, po meni, samo za onoga ko ne zeli da potrosi mnogo novca a ima tek povremeno neke manje bitne zavarivacke radove.
Za ozbiljnije zavarivanje je ipak to danas bacanje para i cesto gubljenje vremena dok se aparat "hladi". Plus, sa nekim "trafoima" se tesko radi, imaju bas los luk, pa se onda pocetniku i ogadi zavarivanje.
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Okolokućni aparat za zavarivanje - preporuka05.02.2013. u 12:13 - pre 136 meseci
Citat:
Plus, sa nekim "trafoima" se tesko radi, imaju bas los luk, pa se onda pocetniku i ogadi zavarivanje.

Da, zaboravih da sam imao prilike za bliski susret sa takvim "nekim" i to su uglavnom bili iz OTC ponude, dakle neki "kinez", pa je takvo i mučenje sa njim bilo, tipično kinesko.
To jedva da može elektrodu od 1.5mm da vuče, a da se ne pregreva, izbacuje mrežni osigurač, lepi elektrode, šta god da mu radiš, jednostavno, đubre vašarsko.
Ako jedna opravka invertora košta skoro koliko i nov "trafo" Varex ili "Varstroj"(što je, mislim, u principu isto)onda tu i nema baš mnogo manevarskog prostora za premišljanje, pogotovu što su kvarovi na njima, kod normalnog rukovanja, gotovo nemogući.
 
Odgovor na temu

welding-i
dipl.ing.mas.
ZONA VAR DOO
Beograd

Član broj: 239006
Poruke: 131
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.var.rs


+22 Profil

icon Re: Okolokućni aparat za zavarivanje - preporuka05.02.2013. u 13:04 - pre 136 meseci
Citat:
Odin D.:
Ma i ja bih ga uzeo samo da mi neko potvrdi da li se oni i danas prave u približnom kvalitetu kao i taj tvoj od prije 30 godina...

Ne, takvi "trafo" aparati, kao sto su bili pre 30 godina se ne prave ili bar ne u tim kolicinama kao nekada. I kada bi se pravili ne bi kostali 40 EUR-50 EUR. Ti tadasnji su bili namenjeni profesionalcima, koji su znali sta kupuju. Kada su se pojavili invertori, profesionalci su se okrenuli ka njima, pa je ta industrija kao takva propala. Ali su se dosetili da navijaju alu-trafoe, obicno pod-dimenzionisane, jer sta zna pocetnik da li je trafo proracunat kako treba. Zatim, deklarisanje radnih sposobnosti je stvar "casne reci". Sto ne bih slagao, napisao ono sto ljudi zele da pise i uzeo pare, kad, ako to ja ne uradim, uradice moj konkurent.

Jedan deo tih trafo aparata su, vec sam rekao, bacanje para. Imaju mali tzv OCV tj napon otvorenog kola, sto prakticno znaci da tesko pale cak i najbolju rutilnu elektrodu, elektroda se lepi, pravi kratak spoj, dize struju, a koja onda izbacuje osiguirac, luk nije stabilan vec secka, pa inace OK elektroda prsti i pljucka umesto da se razliva, radni ciklus je takav da se posle 2 elektrode 2.5 mm, mora cekati da se ohladi aparat, trose dosta struje (u poredjenju sa invertorom), zahtevaju instalaciju sa jacim osiguracem...

Verujem da ipak ima pristojnih trafo aparata i danas. Na kraju, svako ko zeli da kupi, moze poneti par parcica lima, i par elektroda pa probati aparat kod prodavca. Zahtev je da mora elektroda da se lako pali, da se lepo razliva dok se vodi, i da termo zastita ne iskljuci aparat posle 1 elektrode...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9517
89.216.32.*



+10256 Profil

icon Re: Okolokućni aparat za zavarivanje - preporuka05.02.2013. u 13:13 - pre 136 meseci
Citat:
welding-i: Jedan deo tih trafo aparata su, vec sam rekao, bacanje para. Imaju mali tzv OCV tj napon otvorenog kola, sto prakticno znaci da tesko pale cak i najbolju rutilnu elektrodu, elektroda se lepi, pravi kratak spoj, dize struju, a koja onda izbacuje osiguirac, luk nije stabilan vec secka, pa inace OK elektroda prsti i pljucka umesto da se razliva, radni ciklus je takav da se posle 2 elektrode 2.5 mm, mora cekati da se ohladi aparat, trose dosta struje (u poredjenju sa invertorom), zahtevaju instalaciju sa jacim osiguracem...
I onda, ja kao amater koji hoće da nešto uradi po kući budem dvostruko hendikepran: em nevešt, em loš aparat, i ukupan rezultat - NULA.

Šta je to OTC ponuda ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Lyinx
Gradevinar
Biro

Član broj: 310629
Poruke: 27
*.dial-up.dsl.siol.net.



+1 Profil

icon Re: Okolokućni aparat za zavarivanje - preporuka05.02.2013. u 13:32 - pre 136 meseci
Citat:
Odin D.:
@Lyinx
Nemam ništa protiv moderne tehnike, ali Kinezi, Kinezi.... :(
Elem, nije baš da mi je zapelo da nosam aparat okolo, sasvim mi je ok i ovaj od 20kg, a kontam i da je transformator sa polugom teže pokvariti od IGBT-a sa elektronikom :)

Međutim, ako su uporedivi sa cijenama, razmislio bih i o invertorskom, ali ne bih ako je npr. duplo skuplji.
Ima li neki taj invertorski Kinez koga možeš da preporučiš?



Sad ne zam ima li kod vas (nisam iz srb) tehnicke trgovine Baumax, Bauhaus , OBi.. ?
naime kod njih imas inverter hoby (kinez za oko 200Eur) a ima garanciju od 3-5 godina pa tako nema panike

Kod nas su recimo ovi invertori jeftiniji ili iste cene kao trafo varianta naravno hoby da se razume ne profi

ja za teren (hoby) koristim recimo inverter MMA kineza a inace samo MIG/MAG kad jednom varis sa MIG/MAG onda nisi bas sretan kad moras koristiti MMA varenje dakle elektrode

Na youtubu imas puno filmica za ucenje tako da malo pogledaj recimo MMA Welding ili MIG ili MAG Welding (ista masina samo zavisi koji plin koristis)
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Okolokućni aparat za zavarivanje - preporuka

Strane: 1 2

[ Pregleda: 26653 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.