Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 27234 | Odgovora: 126 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

radojko2
Bivsi TV serviser
Pancevo

Član broj: 107079
Poruke: 180
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put13.03.2013. u 16:07 - pre 135 meseci
Sa jednog Site'a komentar na sve ovo(uze mi gospodja rec iz usta), citiram:
milesa

Ja ne kukam, ja sam besna zato što me svi redom pljačkaju, bezobrazno i bez mere. Odmah da ti kažem da ništa ne dugujem, sve sam uredno i na vreme platila. Gradila kuću, platila sve što su od mene tražili za početak izgradnje, pa i ono za infra strukturu,platila kanalizaciju a morala da kopam sengrup,platila vodovodu, a od komšije vukla vodu, platila asvalt, a gazila blato 5 godina, kad sam do struje došla, platila banderu i priključak jako mnogo, kada sam telefon uvodila platila za priključak 1000 maraka i čekala godinu dana da mi priključe telefon. Evo sada gospođa ministarka će da pravi velike ekološke proekte, a ja mora da plaćam. Moj dinar se ugradio u sve i svašta, nova ministarka nastavlja istu praksu, a za svoje pare ne dobijam ništa. Nije mi jasno zašto ja koja ću da budem kupac, zašto ja da plaćam tamo nekima da naprave centralu, da se ogazde, pa meni koja sam učestvovala u izgradnji toga prodaju finalni proizvod po tržišnoj ceni.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put14.03.2013. u 07:23 - pre 135 meseci
Tačno tako, žeMska je objasnila ono što svi mi mislimo.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put14.03.2013. u 10:16 - pre 135 meseci
Citat:
bachi: Tačno tako, žeMska je objasnila ono što svi mi mislimo.

Ta komentatorka je odličan primer jednog prostog (da ne kažem priglupog) prosečnog stanovnika ove države.

Neću da ulazim u detalje tog njenog komentara, jer ako je ona platila nešto 100 maraka a trebalo je 1000 maraka, to znači da nije izmirila svoje obaveze, iako je njoj možda i tih 100 maraka kao nekome 10 hiljada. Ali nebitno, da se osvrnemo na ovu poruku u svetlu ove situacije sa strujom, i da možda napravim jednu sličnu analogiju.

Građani Srbije žele da jedu kvalitetan hleb. Protestuju, kaže neće da jedu onaj Sava hleb, to je čist stiropor, sunđer, to je nezdravo, deca nam postaju gojazna, ljudi masovno obolevaju.. Hoće da jedu hleb od integralnog brašna, raženi, zdrav! Nije to problem. Međutim Sava hleb košta 50 dinara, raženi košta 200 dinara. Rekao bi čovek, pa ako hoće da jedu raženi, eto im ga, neka ga kupe na tržištu i rešen problem. Međutim, u narodu se digne kuka i motika, oće raženi hleb, ali po ceni od 50 dinara (i to je previše).
Naši političari kako nemaju osnovnu fiskalnu odgovornost, umesto da odjebu rulju i objasne zašto ne može da dobiješ nešto po nerealnoj ceni, oni naprave deal sa pekarima i kažu, vi proizvodite taj hleb, sve što napravite država će da vam plati to 200 dinara (inače niko neće da ga pravi ya 50 dinara, ne može da pokrije ni trošak materijala), a onda će država to da proda svojim građanima po 50 dinara kako se oni ne bi bunili i slučajno me smenili sa vlasti.

O ovom gore tekstu zameni hleb sa strujom, beli hleb neka su nuklearke/akumulaciona jezera/termoelektrane, a raženi hleb neka su obnovljivi izvori i to ti je identična situacija na ovu temu sa strujom.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put14.03.2013. u 10:27 - pre 135 meseci
Tako, sad je ventura objasnio ono oko cega se svi prave blesavi.


Drugo, ja ne znam zasto ljudi uopste potenciraju grejanje na struju? Sama cinjenica da neko ocekuje da to funkcionise je odraz neznanja I nerazuemvanja. Za svaki kg uglja koji bi kuci spalio da ugrejes sobu (uz termalno iskoriscenje od 100%) termoelektrana mora da spali minimum 3 kg da bi proizvela ekvivalentnu kolicinu elektricne energije. Ovo me potpuno podesca na onu pricu sa pacenicima koji vozaju Priuse, kako su cisti I ekoloski a zog njihove "ciste svesti" se daleko od oka spaljuje tone i tone uglja I zagadjuju daleko vise nego sto bi I najkrzaviji dizel u tim kolima za ekvivalentnu upotrebu.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

radojko2
Bivsi TV serviser
Pancevo

Član broj: 107079
Poruke: 180
37.19.107.*



+40 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put14.03.2013. u 10:35 - pre 135 meseci
Lepo je to objasnjeno sa hlebom ali tom istom pekaru kad ja kupim lokal, kupim masine za mesanje testa i samu pec za pecenje hleba ocekujem da i hleb dobijem malo jeftinije jer sam ucestvovao (neko sa radom ,neko sa idejom a neko tj narod sa sredstvima)
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put14.03.2013. u 10:40 - pre 135 meseci
Citat:
mmix: Ovo me potpuno podesca na onu pricu sa pacenicima koji vozaju Priuse, kako su cisti I ekoloski a zog njihove "ciste svesti" se daleko od oka spaljuje tone i tone uglja I zagadjuju daleko vise nego sto bi I najkrzaviji dizel u tim kolima za ekvivalentnu upotrebu.

Čisto da imaš cifre ako ti budu trebale u diskusiji :)
Moderni turbo dizel motori, recimo 2.0 TDI danas izbacuje oko 130-150grama CO2 na 100km.

Tesla Model S, potroši 17kWh energije da bi prešla 100km, a da bi se proizvela ta količina energije u Srbiji, u atmosferu se ispusti 12.75 kilograma CO2!
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put14.03.2013. u 10:45 - pre 135 meseci
Citat:
radojko2: Lepo je to objasnjeno sa hlebom ali tom istom pekaru kad ja kupim lokal, kupim masine za mesanje testa i samu pec za pecenje hleba ocekujem da i hleb dobijem malo jeftinije jer sam ucestvovao (neko sa radom ,neko sa idejom a neko tj narod sa sredstvima)

Pogrešno si razumeo ove subvencija.

Neće tebi država da pomogne da kupiš lokal, nabaviš opremu, nećeš dobiti brašno jeftinije. Ne, ti moraš da uložiš sopstveni novac, da uzmeš kredit od banke po komercijalnim uslovima, da brašno kupiš na tržištu.. Jedino što država na kraju uradi je da kupi taj hleb od tebe po 200 dinara , koji kasnije preproda narodu za 50 dinara.

Drugačije bi bilo kada bi tebe država subvencionisala sa 30-60% vrednosti investicije u startu, pa samim tim hleb ti nećeš prodavati državi za 200 dinara, već za 90-100 dinara, ali logika je opet ista.. I taj novac je morao da dođe od negde. Međutim Srbija ne subvencioniše investicije, već samo otkupljuje finalni proizvod po povlašćenoj ceni, a sve pre toga je samo i isključivo na teret investitora.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.rs.



+896 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put14.03.2013. u 10:59 - pre 135 meseci
Citat:
mmix:
Drugo, ja ne znam zasto ljudi uopste potenciraju grejanje na struju? Sama cinjenica da neko ocekuje da to funkcionise je odraz neznanja I nerazuemvanja.


U vecini se slazem sa vama, ali vi i dalje ne kapirate jednu stvar koju ja i bachi govorimo. Imas gomilu prigradskih naselja gde su gradjene zgrade bez infrastrukture za drugi vid grejanja - nema dimnjaka, nema podruma, nema prostora okolo za odlaganje uglja ili briketa/drveta. Kao kod mene u naselju. Neki imaju, neki ne, zavisi od faze i mesta gradnje.

Dodatni problem je nemogucnost uvodjenja daljinskog sistema grejanja. Evo, mi smo pisali nekoliko peticija za to i nikad nista. A nove zgrade imaju daljinsko grejanje? Naravno svi bi to sami finansirali ali nikad se nista nije realizovalo, jednostavno nadlezne zabole.

Vec sam objasnio da su varijante da se ili prave dimjaci po zgradi sto zahteva dozvolu, pri tom onaj ko nema podrum, mora negde da izgradi nesto gde ce drzati drvo ili ugalj a to moze biti samo javna povrsina - opet treba dozvola. Mislim moze sve to i nelegalno ali je rizik.

Elem, takvih recimo ima preko 15.000 kod mene u naselju. I - nasta da se greju? Na vazduh?

Da li bi ti busio zidove u svojim sobama i izbacivao sulundare?

Lako je reci da smo nepismeni pa se grejemo na struju :) Lako bih ja da imam uslova presao na drugi vid grejanja, ali eto, tako je kako je.

I nadlezni ne zele nista da preduzmu iako HOCEMO DA PLATIMO.

Tamo gde apsolutno postoje uslovi za drugu vrstu grejanja naravno da je glupo grejati se na struju i to je vise "komfor" - ljude mrzi da menjaju, ali to je vec drugacija prica.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put14.03.2013. u 11:11 - pre 135 meseci
Citat:
cozmo_im: Lako je reci da smo nepismeni pa se grejemo na struju :) Lako bih ja da imam uslova presao na drugi vid grejanja, ali eto, tako je kako je.

I nadlezni ne zele nista da preduzmu iako HOCEMO DA PLATIMO.


Pa problem je upravo u tome sto ti neces da platis. Tvoja prica je realana, ali iskreno zasto bi ja morao da placam zbog toga? Jesam vas ja tukao po usima da kupujete stanove u kojima je jedini vid grejanja struja? Ja nemam nista protiv da se vi grejete na struju, ali onda platite realnu cenu toga, znaci sve od kopanja uglja, njegovog sagorevanja, odrzavanja elektrana, elektrodistributivne troskove i brate, grejte se do mile volje. Samo bi onda racun za struju u sezoni bio minimum tri puta veci nego cena uglja utrosenog za taj period, mzoda cak i cetiri puta sa svim pratecim troskovima. A to vi necete da platite, nego moramo mi svi ostali koji se ne grejemo na struju da placamo i subvenciju vama i svu onu toplotu koju TENT baci u vazduh i reku. I onda posto ste stegli za vrat politicare, EPS mora da izmislja neke nebulozne troskove koji nisu politicki kontrolisani.

Nema besplatnog rucka, ako si ga ti potplatio znaci da ga je neko drugi preplatio.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put14.03.2013. u 11:17 - pre 135 meseci
Citat:
mmix:Drugo, ja ne znam zasto ljudi uopste potenciraju grejanje na struju? Sama cinjenica da neko ocekuje da to funkcionise je odraz neznanja I nerazuemvanja.
Ne kapiram šta si ovde hteo da kažeš ?

Kako to misliš da "to" ne može da funkcioniše ?
Ja se grejem na struju. Šta ja to ne znam i ne razumem ?

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put14.03.2013. u 11:21 - pre 135 meseci
Razumeo si ti. Funkcionise, ne u smislu ispravnog grejaca, vec u smislu energetskog bilansa i napravljenih troskova. Ti si sam izneo cifre koje placas, pa sad da upredimo to sa cenama ostalih energenata koje bi platio da grejes 100kvm?

Ili cemo sad da pricamo kako se jeftinija struja pravi od jeftinijeg uglja?
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put14.03.2013. u 11:31 - pre 135 meseci
A zašto misliš da je kao pojedinac treba da razmišljam o energetskom bilansu ? WFT !?

- Zaposlen sam i ja i žena, deca u školi, i ko bi onda mogao da loži kotao po ceo dan ?
- Sve i da mogu, što da se mučim ugljem/drvima, kad mogu malim prstom da mrdnem termostat ili uključim prekidač ?
- Da li iko normalan bira skuplju varijantu grejanja kad ima jeftiniju ? (i mogućnosti da koristi jeftiniju)

Budimo realni i objektivni:
- Jedan jedini let aviona emituje onoliko CO2 koliko i moj porodični auto za čitav njegov životni vek.
- Jedna proizvoljna vožnja (taktička ?!) ne-nuklearnog velikog bojnog broda emituje više CO2 koliko i celo moje naselje za 100 god.

O kojim mi ciframa i energetskim bilansima onda pričamo ? Ko je ovde lud ? Ja svakako nisam zbunjen. Jel' ja sad treba da se borim protiv poplave time što ću da naprstkom da odvadim malo vode ? Da budem veći katolik od pape ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put14.03.2013. u 11:42 - pre 135 meseci
Citat:
Java Beograd: A zašto misliš da je kao pojedinac treba da razmišljam o energetskom bilansu ? WFT !?

Do sada nisi morao jer je ova država idiotska, ali vrlo brzo ćeš itekako morati da razmišljaš, osim ako nemaš baš mnogo love pa te boli uvo koliko te šta košta.

Citat:
Java Beograd
- Zaposlen sam i ja i žena, deca u školi, i ko bi onda mogao da loži kotao po ceo dan ?

Imaš dve varijante:
1. Ko prvi dođe u hladnu kuću, naloži kotao.
2. Koristiš kotao na briket/pelet sa automatskim doziranjem koji putem termostat održava tempaturu u kući

Citat:
Java Beograd
- Sve i da mogu, što da se mučim ugljem/drvima, kad mogu malim prstom da mrdnem termostat ili uključim prekidač ?

Pa šta ima da se mučiš pa da voziš sam automobil.. Lepo uzmeš privatnog šofera i bog da te vidi. Uživancija.

Citat:
Java Beograd
- Da li iko normalan bira skuplju varijantu grejanja kad ima jeftiniju ? (i mogućnosti da koristi jeftiniju)

Struja je trenutno jeftina kao što i onaj raženi hleb košta 50 dinara.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put14.03.2013. u 11:49 - pre 135 meseci
Citat:
ventura: Struja je trenutno jeftina kao što i onaj raženi hleb košta 50 dinara.
Super za mene !
Ili misliš da bih ja trebalo da rezonujem ovako: "No, no, cena struje nije realna. Nije lepo grejati se nerealno niskom cenom struje ! Bolje da platim n puta više i malo se pomučim onim kotlom."

Grejaću se na struju dok god mi je finansijski povoljnije. Onog momenta kad ne bude bilo - onda ću da kupim drva.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put14.03.2013. u 11:49 - pre 135 meseci
Pa ti sve to mozes zato sto ti nakaradno drustvo omogucava da mozes, na teret drugima. Ja placam iz svog dzepa tvoju privilegiju da malim prstom vrtis potenciometar i itekako imam prava da se bunim zbog toga. Da ti moras da placas struju shodno trosku koji napravis itekako bi lozio i smisljao sta ces i kako ces. Ovako te boli pozadina, vrtis potenciometar i kukas kako je struja skupa iako je debelo podplacujes u odnosu na realne troskove proizvodnje.

I kakve veze imaju avioni i brodovi sa time. Oni kupuju gorivo na trzistu po realnoj ceni.

A energetski bilans je vrlo prost, pa da ti prestavim i ciframa

1. Ti potrosis 1KwhT energije.

1a. To moze da dodje u tvom gorioniku uz efikasnost od 90ak posto, dakle potrosices 1.1Kwh energije iz primarnog energenta

1b. Grejes se na struju. pretvaras 1KwhE u 1KwhT
Eletrodistribucija ima trosak od oko 10%, dakle elektrana moa da isporuci 1.1KwhE
parni eletrogenerator ima iskorisecnje od 33%, dakle na ulazu mora da mu se obezbedi 3.3kWhT energije
gorionici nisu savrseni, nek im je efikasnost 90% to znaci da EPS mora da potrosi 3.6kWh energije iz primarnog energenta da bi ti na kraju potrosio 1KWhT vrteci potenciometar, dok se ostalih 2.6kWhT BACA.

3.6 : 1.1 = appx 3.3, to je tvoj energetski bilans za grejanje na struju. Da li ti placas racun za struju 3.3 puta vise nego sto potrosi pera koji se lozi na ugalj, drva ili gas (pod uslovom da iste energente nije ukrao)? Ne placas, jer da ljudi placaju realnu cenu struje ne bi EPS poslovao u crvenom i morao da izmislja nove namete.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put14.03.2013. u 11:52 - pre 135 meseci
1. Koliko sam ti dužan za ovu grejnu sezonu ?
2. Ko ti brani da koristiš jeftinu struju ?
3. Zašto misliš da me interesuje energetski bilans ? Mene interesuje samo porodični finansijski bilans.
4. Jel misliš da ja lično treba da spašavam EPS iz "crvenog bilansa" ? Isti onaj koji je proneverio stotine miliona € ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put14.03.2013. u 11:55 - pre 135 meseci
2.6x puta tvoj trenutni racun :)

Zezam se, nisi ti meni nista duzan, ali ako mislite da to moze da funckionise u nedogled, grdno se varate. Ta auto-destruktivna energetska politika koja se sprovodi ne moze da ima srecan kraj. na kraju cemo svi da ispu*imo kad sistem kolapsira, kao sto je na dobrom putu da to uradi. I onda neces imati struje ni za TV ni za komp, ni za frizider i onda ecs dva puta dnevno da otvaras zamrzivac da ne odmrzne dok nema struje tokom restrikcija. Onda ce te interesovati sto nema struje, ali u ogledalo pogledati neces.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5318

Sajt: www.bachi.in.rs


+2827 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put14.03.2013. u 11:57 - pre 135 meseci
Pa ako država već baca tu silnu energiju, zašto onda ne subvencionišu na primer kupovinu kotlova na pelet, tamo gde ne može gas?

Ne može se samo reći - e od sada ima da plaćate struju 10 puta skuplje i ko vas hebe. Valjda pre toga mora malo da se podigne standard građana i da se radi na jeftinom kreditiranju izolovanja stanova/kuća, solarnih panela i kotlova na pelet ili biomasu.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put14.03.2013. u 12:07 - pre 135 meseci
U, al ti je rezon

Drzava duradi nesto, ako drzava nuradi nesto, onda drzva duradi nesto?

Uzmi kredit pa kupi kotao. I ko koze da se ne subvencionise?

http://www.kombank.com/srp/tekst.asp?id=450
http://www.procreditbank.rs/st...951/krediti-za-ustedu-energije

Krediti za unapređenje energetske efikasnosti uz subvencionisanje kamate od strane Fonda za zaštitu životne sredine Republike Srbije
Krediti se odobravaju za:

nabavku, postavljanje izolacije i zamenu spoljašnje stolarije,
nabavku i ugradnju energetski efikasnih peći, kotlova ili podstanica, odnosno revitalizaciju postojećih, nabavku i ugradnju sistema za regulaciju potrošnje toplotne energije (pumpe sa promenljivim protokom, termostatski ventili, regulatori protoka i sl.), revitalizaciju ili zamenu sistema za razvod tople vode u smislu eliminacije curenja vode i postavljanje izolacije,
smanjenje korišćenja električne energije za grejanje korišćenjem grejne opreme veće energetske efiksnosti (toplotne pumpe), energetski efiksasne opreme za sagorevanje biomase, solarnih kolektora, povećanje efikasnosti termotehničkih sistema ugradnjom sistema automatske regulacije,
nabavku i ugradnju energetski efikasne opreme za sagorevanje biomase,
izvođenje drugih radova i nabavka opreme kojom se unapređuje energetska efikasnost


Al sto bi se neko cimao sa time kad mzoe da arci struju i da ne razmislja.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Marko83
bez

Član broj: 264513
Poruke: 122



+767 Profil

icon Re: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put14.03.2013. u 12:08 - pre 135 meseci
Ko o cemu @ventura o jeftinoj struji - kako ti vise ne dosadi nije mi jasno

Meni nije jasno zasto bi nekog bilo briga za sta korisnik, koji redovno placa struju, istu i koristi?
Grejanje toplotnim pumpama je apsolutno najisplativije grejanje.

Uporedjivanje cene uglja po kojoj termoelektrane dobijaju i cene po kojoj Pera ili Zika dobijaju je logicki veoma pogresno.
Kako uopste poredite cenu kg uglja za termoelektrane sa MP cenom kg uglja za Peru ili Ziku?

EPS ima svoj proizvod i prodaje ga po nekoj ceni. Imaju neki tvrdnje da bi racun za struju u grejnoj sezoni trebao biti tri puta veci. Veoma smela tvrdnja.
Da li imate kakav dokaz za takvu tvrdnju?
Valjalo bi da se podsetite verovatno najkorisnijeg posta na ovom forumu vezano za ovu temu: link

Da je cena struje tako potcenjena kao sto pricate pa EPS bi stavio kljuc u bravu jos pre 20god.
Sa ovom cenom ima i za Kolubaru i za Palmu i za svaku politicku partiju koja je bila na vlasti u poslednjih 20god, ima i za bar 30% viska zaposlenih i za gomilu onih koji kradu struju i za ogroman broj onih koji ne placaju struju...

Kada bi se malo utegao EPS i eliminisale ove kradje i nepotrebni troskovi i sadasnja cena struje bi bila i vise nego dovoljna

Zato što, kada uporediš VW i BMW koji koštaju isto, shvatićeš da za svaki taj evro koji čini cenu ta dva auta, kod VW dobijaš više nego kod BMW-a. Isto važi i MB.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: E a sada cemo i vetrenjace da placamo...racun za struju po koznakoji put

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 27234 | Odgovora: 126 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.