Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta odabrati od izolacije

elitemadzone.org :: TechZone :: Sta odabrati od izolacije

[ Pregleda: 5782 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Commandant Carlos
Student
Beograd

Član broj: 299470
Poruke: 75
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+85 Profil

icon Sta odabrati od izolacije16.03.2013. u 18:27 - pre 134 meseci
Na leto trebalo bi da vrsim renoviranje kuce a jedna od stavki je i stavljanje izolacije prva dilema je sta upotrebiti za fasadu da li mineralnu vunu ili stiropor? Tu su negde po termalnim karakteristikama jedino sto me brine je nacin postavljanja da li je jedan sistem komplikovanjiji od drugog.

Cene za stiropor sam nasao okvirne koje iznose sa sve fasadom:

debljina izolacije:

20cm = 21.4e/m2

25cm = 23.25e/m2

30cm = 25.1e/m2

Ovo su cene za beli stiropor(jesu li ovo realne cene), da li neko zan cenu za grafitni.
I da li bi neko znao reci cenu postavljanja staklene vune za iste debljine izolacije?
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Sta odabrati od izolacije16.03.2013. u 21:04 - pre 134 meseci
Da li si razmisljao o knauf-u.

http://www.knauf.rs/book/index.htm
 
Odgovor na temu

Commandant Carlos
Student
Beograd

Član broj: 299470
Poruke: 75
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+85 Profil

icon Re: Sta odabrati od izolacije16.03.2013. u 22:01 - pre 134 meseci
moze li se kamena vuna postavljati u debljini od 25cm
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Sta odabrati od izolacije17.03.2013. u 07:53 - pre 134 meseci
Moze,ako imas tiplove te duzine,za koja ja ne znam da postoje.Morao bi sam nesto improvizovati .
Knauf sa svim slojevima je 10 cm.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Sta odabrati od izolacije17.03.2013. u 08:11 - pre 134 meseci
bolje stavi multipor
http://www.ytong.rs/rs/content/sta_je_ytong_multipor_1798.php
 
Odgovor na temu

Commandant Carlos
Student
Beograd

Član broj: 299470
Poruke: 75
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+85 Profil

icon Re: Sta odabrati od izolacije17.03.2013. u 13:24 - pre 134 meseci
Za sad u igri je Austrotherm EPS® PLUS zbog svog niskog koeficijenta toplotne provodljivosti od λ = 0,03 W/mK jedino sto je njegova cena po kubiku negde oko 50e/m3, dok obican beli ima λ = 0,037 W/mK

dok multipor ima λ = 0,045 W/mK to je za 50% vise, da zidam ispocetka stavljao bi njega ovako da bi dobio odgovarajuci prolaz toplote a da mi zidovi ne budu debeli po metar moram koristiti nesto sa manjim koeficientom toplotne provodljivosti.

Koliko sam ja cuo staklene i kamene vune su jeftinije od stiropora negde orjentacione cene za staklenu vunu su 19.5 e/m3 , kamena vuna 24.5e/m3 dok je obican beli stiropor EPS 38.6 e/m3

Premalo mi je 10cm kamene vune to mi ne zavrsava posao ni malo.
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Sta odabrati od izolacije17.03.2013. u 14:30 - pre 134 meseci
Vlaga iz kuće može da uđe u staklenu vunu i da tamo ostane. Vuna je sa spoljne strane premazana vodonepropusnim slojem pa vlaga nema gde da ode. Vlaga neće napraviti nikakvu direktnu štetu ali će smanjiti sposobnost vune da spreči prolaz toplote.

Možda je vuna jeftnija, ali se koristi skuplji lepak i instalacija je komplikovanija (pipavija), pa samim tim i skuplja. Iz ova dva razlog vuna ne bi trebalo da dođe u obzir.

Što se tiče različith vrsta stiropora tu ti glavnu ulogu ima cena. Možeš da ugradiš tanji a teži ili deblji a lakši stiropor, to mu dođe isto. Pitanje je samo da li je neka kombinacija skuplja od druge. To moraš sam da proveriš.

Inače 30 cm stiropor je za pasivne kuće i to ti verovatno ne treba. Nemački standard za već postojeće kuće je zid koji je ekvivalentan sa 20 cm stiropora. Znači, ako živiš u Srbiji (koja je južnije od Nemačke) 12 cm stiropora može da ti bude sasvim dovoljno. Npr. 12 cm stiropora plus blok od kuće i dođeš do ekvivalenta od 16-17 cm stiropora.

 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Sta odabrati od izolacije17.03.2013. u 14:36 - pre 134 meseci
Citat:
Commandant Carlos: Za sad u igri je Austrotherm EPS® PLUS zbog svog niskog koeficijenta toplotne provodljivosti od λ = 0,03 W/mK jedino sto je njegova cena po kubiku negde oko 50e/m3, dok obican beli ima λ = 0,037 W/mK

Ta poređenja λ koeficijenata nemaju naročitog smisla dok ne uradiš proračun, ili barem grubu estimaciju sveukupnih toplotnih gubitaka, uključujući prozore, vrata, podove, plafone, hladne mostove....
Može se desiti da gubici toplote kroz same fasadne zidove budu manji (ili znatno manji) nego kroz gore pomenute druge toplotne "rupe", pa da ti tih 0.007 W/mK razlike izmedju EPS-PLUS i običnog na kraju ispadne zanemarljivo u svemu.

Naravno, ako pare nisu bitne - onda uzmi ono što je bolje.
Ali ako si ograničen sa budžetom - onda možda postoji najoptimalniji način da ga raspodjeliš, npr. da na fasadu staviš jeftiniji stiropor, a da od razlike para na plafon naljepiš barem 1-2 cm stiropora...
Prema mojim nekim ograničenim iskustvima - neizolovan plafon je najzaebaniji igrač: najtopliji vazduh je upravo ispod plafona i ako iznad neizolovanog plafona nemaš stan koji se grije manje-više ti je svejedno da li je stiropor na fasadi 5 ili 25 cm debljine...

No, da bi znao da li to ima smisla, moraš ipak napraviti neki proračun da vidiš šta se tu zbiva.
Na nekoj temi o podovima sam i ja tako nešto morao da računam, sad ću da potražim link...

... evo ga: http://www.elitemadzone.org/p3180937

Tu imaš primjer kako se računa toplotna provodljivost višeslojnog materijala i kako se može izračunati koliko energije se gubi kroz njega za neku razliku temperatura sa jedne i druge strane. Mada, postoje već gotovi kalkulatori za te stvari na internetu, ali nisam uspio naći konkretno neki koji mi računa vate [W], pa sam ja radio ovako ručno.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Sta odabrati od izolacije

[ Pregleda: 5782 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.