Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Fiktivni eksperiment u fizici

elitemadzone.org :: MadZone :: Fiktivni eksperiment u fizici

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 8706 | Odgovora: 67 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
92.36.204.*



+33 Profil

icon Re: Fiktivni eksperiment u fizici29.03.2013. u 09:25 - pre 134 meseci
Ako navedem zakone puta: PC = x = ct i PB = x/n = vt , n = c/v > 1, PC i PB su dužine, c i v su brzine (0 < v < c), t vremenski interval (vrijeme), a ne navedem ko, kada, gdje, u odnosu na šta je izveo (realizovao) te zakone puta ("fiktivni eksperiment", koji je uvijek moguće ponoviti, ko hoće, kad hoće, gdje hoće) - ima li smisla Nedeljkovo insistiranje da navedem koordinatni sistem na koji se ti navodi odnose?! Da bi mu "udovoljio" ranije sam navodio: "U odnosu na moj dud pred kućom" (tog i tog dana, sati, minuta, sekundi,...), ili "U Tuzli, na dijelu puta od stadiona "Tušanj" do raskrsnice u MZ "Batva", 2012 godina, 7 mjeseci, 5 dana i 12 sati , pa u sljedećih nekoliko sekundi, po rođenju I. Hrista.
Ili kada Nedeljko napiše da Lorencove transformacije ("samo") služe za prelaz iz jednog u drugi koordinatni sistem i ja mu zatražim konkretan proračuna za x = ct = 5m, vt = x/n = 3m, da pokažemo gdje je to "presjedanje" iz sistema u sistem (u Nišu, ili Maloj Krsni). Naravno nikad diskusiju nismo mogli privesti nekom logičnom kraju (da konstatujemo konkretno šta je šta).
Dakle, ako je predmet posmatranja ct = x i vt = x/n , onda to možemo "osvjetljavati" sa raznih pozicija i pogleda, iz svih mogućih uglova, ali ne idimo na druge sadržaje dok ne rasčistimo (svestrano i temeljito, po smislu i sadržaju, po jasnoj i preciznoj definiciji šta je šta) to što je "na tapetu":
Dužine PC = ct i PB = vt, brzine c i v, vremenski interval t, njihova veza sa Ajnštajnovom "izmjerenom dužinom" PO = l_0 = ct_0 . Tek nakon toga trebamo ići na nove sadržaje.

Iz podatka na crtežu da je ct = 2vt, provjerite vrijednost i smisao (na ovim veličinama) "beta faktora", "Lorencovog faktora", "gama faktora", .... (može i konkretno ct = 5m, n = 2/1).
Kolika je vrijednost (iskažite vrijednost) beta faktora, Lorencovog faktora i gama faktora na sljedećem primjeru, koji sam crtao za , odnosno i . Jedinicu mjere za dužinu birajte po svojoj volji i želji (milimetar, metar, ili svjetlosna godina).
Kolika je dužina duži PA? Da li je njena dužina jednaka PA = vt/n = ct/n2? Koja dužina ima vrijednost ct - ct/n2?
Povežite to sa algebarskim iskazom iz MM eksperimenta

[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 29.03.2013. u 11:53 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bigkandor
Antispin Technologies

Član broj: 300656
Poruke: 252
*.yourproxyhost.com.



+228 Profil

icon Re: Fiktivni eksperiment u fizici29.03.2013. u 10:56 - pre 134 meseci
Crteži varaju. Ti crteži ne odslikavaju realnost već idealizovanu projekciju. Zato se iz takvih crteža ne mogu izvoditi odgovarajući zaključci.
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
92.36.204.*



+33 Profil

icon Re: Fiktivni eksperiment u fizici29.03.2013. u 11:13 - pre 134 meseci
To može vrijediti u tvojim Vukovijama! Upućujem te na linije i površine drugog reda.
Čitaj tekstove ovih fizičara. Možda ti se ponešto i rasvijetli. Posebnu molbu imam da se upoznaš sa tekstovima Ronald R. Hatch (zbog GPS sistema kao "dokaza" za STR).
Vidiš, svojom upadicom nisi osvijetlio zakone puta PC = ct i PB = vt , na tim crtežima, već skrećeš diskusiju u sasvim "druge vode". Dekartov pravougli sistem je temelj za Ajnštajnovu relativnost (za "inercijalne sisteme referencije") i batali tu priču o "zakrivljenom prostoru"! Ostavi je za neku drugu temu!

[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 29.03.2013. u 12:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

atelago

Član broj: 265415
Poruke: 776
*.dynamic.sbb.rs.



+53 Profil

icon Re: Fiktivni eksperiment u fizici29.03.2013. u 12:31 - pre 134 meseci

@Sprečo
Kad bismo pomoću matematike mogli otkrivati svojstva fizičkih pojava onda nam
ne bi trebalo da izvodimo realne eksperimente.
Matematika ne govori ništa o svojstvima pojava već samo kaže: ako je tako -
onda sledi ovo i ovo.
Sve tvoje matematičke majstorije su izvedene iz Lorencovih transformacija koje
slede iz jedne fizički nemoguće situacije lepo pokazane po Supeku.
Ovu temu bi trebalo koristiti za kritiku nekih zaključaka koji su usledili iz rezultata
eksperimenata na način koji je površan ili ako su tačni onda je to slučajno, a ne
na osnovu detaljnog i ispravnog naučnog rezona.
Pogledaj sliku o krivljenju prostora koja je navodno jedan od fundamentalnih dokaza
teorije relativnosti. Verovatno je Ajnštajn mislio da svetlost ne sadrži materijalne
čestice pa nije imalo razloga da je gravitacija privlači i savija, a pošto se to ipak
desilo - ostaje samo mogućnost da iskrivi prostor. Ali i kad je pokazano da je
svetlost i korpuskularne prirode, on nije ispravio svoju tvrdnju o krivom prostoru.
Posebno je čudno to što niko nije rekao da promena smera svetlosnog zraka mora
obavezno da se desi kada on pređe iz optički ređeg medijuma u atmosferu. Dakle
promena smera svetlosnog zraka je zbog loma svetlosti.

Mi smo ovde u situaciji da razmišljamo o tumačenju rezultata eksperimenata ili
tumačenju prirodnih događaja na osnovu poznatih svojstava fizičkih pojava.
Merenja i kantitativna istraživanja slede tek potom kada se sa sigurnošću ustanove
uzroci i zavisnost rezultujuće pojave.
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
89.146.188.*



+33 Profil

icon Re: Fiktivni eksperiment u fizici29.03.2013. u 13:00 - pre 134 meseci
@atelago,
Citat:
Posebno je čudno to što niko nije rekao da promena smera svetlosnog zraka mora
obavezno da se desi kada on pređe iz optički ređeg medijuma u atmosferu. Dakle
promena smera svetlosnog zraka je zbog loma svetlosti.
Ova tvoja misao (koju citiram) je i prva moja pomisao (već sam to ranije navodio) o uzrocima "zakretanja putanje kretanja" svjetlosti prilikom prolaska kroz optički gušću sredinu (koja je takva u bližoj okolini sunca punoj čestica materije). Takvu pomisao formirao sam u vrijeme i kada nisam još znao da Edingtonova mjerenja nisu bila korektna i da je njegov "izvještaj" namješten (svjesno i namjerno).
Da se to dešava zbog "zakrivljenosti prostora" zbog gravitacionog polja nikad nisam podržao (nisu ni mnogi drugi, pametniji, obrazovaniji i upućeniji od mene).
Ovo što si predočio na crtežu za pravac Sunce - Zemlja je moguće provjeriti za vrijeme potpune pomrčine na Mjesecu i potpuno je analogno "Edingotonovom eksperimentu" (posmatranju). Naravno, o zakrivljenosti prostora - nema govora!

Moje "matematičke majstorije" su algebarski, geometrijski i fizički korektne. Njima želim pokazati zašto su osnovne formule u STR tačne i istinite, a zašto Ajnštajnovo tumačenje tih algebarskih iskaza nije korektno i istinito. Ja vjerujem matematici i geometriji, kao najpreciznijem i najtačnijem iskazu ljudskih zapažanja kojim opisuju realnu fizičku stvarnost.
Matematikom prodiremo i u sadržaje koji nisu dostupni konkretnim eksperimentalnim posmatranjima. Neku pojavu (fizičko zbivanje) možemo opisivati kvantitativno i kvalitativno (pa i onda kada nam nisu poznati uzroci, kada pojavu, zbivanje, proces i nismo potpuno shvatili i protumačili), koristeći poznate činjenice. Nova eksperimentalna ispitivanja mogu nam otkriti i nove činjenice (o istom posmatranom sadržaju) koje nismo znali prije eksperimenta.
Eksperiment i matematika su dio spoznajnog procesa. Matematika može prethoditi (inicirati, sugerisati) samom eksperimentu.

Nije kriv I. Supek za pogrešno tumačenje smisla Lorencovih transformacija već A. Ajnštajn
A. Ajnštajn – „Moja teorija“, strana 35. (citiram):


„Da smo umjesto zakona širenja svjetlosti bili uzeli za osnovu prešutnu pretpostavku stare mehanike o apsolutnom karakteru vremena i dužina, tada bismo umjesto ovih jednadžbi transformacije došli do jednadžbi

x' = x – vt , y' = y , z' = z , t' = t

Koje se često nazivaju i „Galilejeve transformacije“. Galilejeve transformacije proizilaze iz Lorentzovih jednostavno tako da u ove potonje za brzinu svjetlosti c stavimo beskonačnu vrijednost. (Napomena: Ovdje Albert Ajnštajn pravi jednu od krupnijih grešaka - stavljajući beskonačnu vrijednost za konstantu c).

Na slijedećem primjeru ćemo lijepo vidjeti kako je shodno Lorentzovim transformacijama zakon širenja svjetlosti u vakuumu sačuvan i za referentno tijelo K i za referentno tijelo K'.

Pošaljimo duž pozitivnog kraka x-osi svjetlosni signal te neka on putuje shodno jednadžbi x = ct , dakle brzinom c. Shodno jednadžbama Lorentzovih transformacija taj jednostavan odnos između x i t uvjetuje i odnos između x' i t'. Ustvari, daju nam prva i četvrta jednadžba Lorentzovih transformacija kad u njih umjesto x stavimo ct:

Iz kojih zatim dijelenjem dobivamo jednostavno x' = ct' .

Prema toj jednadžbi vlada se širenje svjetlosti ako ga promatramo u odnosu na K'. Vidi se dakle da je brzina širenja jednaka c i u odnosu na referentno tijelo K'. Isto je sa svjetlosnom zrakom koja se širi i u nekom po volji drugom smjeru. Tome se dakako ne treba čuditi, jer su jednadžbe Lorentzovih transformacija izvedene naime s tog stanovišta.“ (kraj citata Ajnštajnovog teksta).
Radi ispravnog tumačnja Lorencovih ("boost") transformacija koordinata želim ukazati i pokazati da je navedeno istinito za sve moguće brzine 0 < v < c , i kada brzina c jeste/nije brzina svjetlosti. Time, pak, želim pokazati Ajnštajnovu površnost, pogrešno razmišljanje i pogrešno tumačenje značenja tih formula. Formule su korektne, Ajnštajnovi zaključci nisu korektni, ni istiniti).

@bigkandor, imaš li štogod protiv ovih Ajnštajnovih algebarskih iskaza. x = ct i x' = ct' ?! Jesu li ova kretanja pravolinijska?
Iste te Ajnštajnove formule u mojim ispisanim tekstovima ti nikad nisi htio ni pogledati, niti o njima razmisliti!

[Ovu poruku je menjao Sprečo dana 29.03.2013. u 17:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bigkandor
Antispin Technologies

Član broj: 300656
Poruke: 252
*.yourproxyhost.com.



+228 Profil

icon Re: Fiktivni eksperiment u fizici29.03.2013. u 16:21 - pre 134 meseci
Citat:
Sprečo

Vukovijama

Šta je to?
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Fiktivni eksperiment u fizici29.03.2013. u 19:11 - pre 134 meseci
U vezi teme, naslova.

Zar "Fiktivni eksperiment" nije samo i iskljucivo najobicnije > razmisljanje < i nista drugo?

Izvinjavam se na mom laickom uplitanju... Hvala. :)


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Fiktivni eksperiment u fizici30.03.2013. u 10:49 - pre 134 meseci
Bravo Dimkovicu!

U fizici ne postoji "igra reci". Postoje nove reci koje se sa razlogom uvde za novootkrivene stvari i pojave. Pripisivati epitet nekoj reci ne znaci nov pojam.

Fiktivni eksperiment ne postoji. Onog trenutka kada neka aktivnost dobije naziv "eksperiment", to postaje eksperiment.

I kada se raspravlja o Fizici, recimo, onda ne treba skakutati na geometriju ili matematiku, posto su to uglavnom fizicki alati za razumevanje ili modelovanje procesa.

Eksperiment je realna stvar. Kao i jedenje. Epilog je razlicit, ali mora postojati dogadjaj. Ne postoji "fiktivno jedenje".
Da li se eksperiment odrzava u glavi, nekog sposobnog pojedinca, ili u sobi nazvanoj laboratorija, sa pripadajucom materijalnom opremom..poprilicno je svejedno, razlika je u prezentaciji eksperimenta. U oba slucaja postoji matematicki model eksperimenta.

S obzirom da su u vecini naucnici angazovani na ciljnim izucavanjima, laboratorija je samo radionica za specificnu upotrebljivost eksperimenta.

Poz
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Fiktivni eksperiment u fizici30.03.2013. u 11:52 - pre 134 meseci
Misaoni eksperimenti koje je sprovodio Ajnštajn je vrlo ozbiljan i produktivan rad. Slično je radio i mnogo ranije i Đordano Bruno.

Siguran sam da se obojica prevrću u grobu kada se po forumima pozivaju na njih, kao i mnogi drugi. I sam Njutn.



[Ovu poruku je menjao lucky88 dana 31.03.2013. u 04:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Fiktivni eksperiment u fizici04.04.2013. u 20:04 - pre 134 meseci
Razmisljanje o eksperimentu, zamisljanje eksperimenta, i dalje nije eksperiment, ni sa pridevom misaoni...
Ne moze mozak da obradi bas sve detalje u realnom vremenu, ili da posmatra vise parametara u jednom vremenskom trenutku.

Sada postoje simulacije(ranije su bili zgodni matematicki modeli), kompjuterske naravno, koje mogu sa velikom verovatnocom da "izvedu" eksperiment, i da prezentuju neke rezultate, ili dijagrame ponasanja onih detalja koji su zanimljivi.

Ali se simulacija zove simulacija, a eksperiment je nesto slozenija aktivnost, za koju se cesto ne znaju svi moguci ili postojeci parametri ili uslovi..pa se pokusava sa odrzanjem bitnih i parametara i uslova..ali i dalje moze iskrsnuti neko ogranicenje ili problem...

Eksperiment je eksperiment, i naucnici ga jako postuju, i jeste za veliko postovanje, a ne da mu se olako kace kojekakvi fiktivni pridevi..

Poz
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Fiktivni eksperiment u fizici04.04.2013. u 23:56 - pre 134 meseci
Pa eksperimenata ima više vrsta. Nisu svi eksperimenti isti. Nema veze nikakve da li je to Fizika ili druga disciplina.
Moraš da razmišljaš dok eksperimentišeš, ako se to izostavi, sledi katastrofa.

 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Fiktivni eksperiment u fizici11.04.2013. u 10:45 - pre 134 meseci
Mora da se razmislja u svakom trenutku, ali ne i da se masta.

Razmisljanje i mastanje nije bas isto.

Da li ima vise vrsta ekssperimenata..stvar je filozofije. Svaki eksperiment je razlicit, po definiciji, osim ako se ne odrede ili zanemare neki uslovi.."panta rei"..

Medjutim, ma koliko eksperimenti izgledali razlicito, sto zbog teme, uslova ili vremena odvijanja, u sustini imaju identicne osobine, zato se i zovu eksperimenti.

Pripremu, realne uslove(ne imaginarne), metode merenja i metode obrade podataka. U tim koracima su svi identicni..

Tzv "misaoni" eksperiment ne sadrzi ni jedan od navedenih detalja, pa se prostije naziva mastarijom, recimo u slozenijem vidu..

Poz
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Fiktivni eksperiment u fizici11.04.2013. u 11:32 - pre 134 meseci
Misaoni eksperimenti nisu maštanje. Samo nerazvijena imaginacija vodi u maštu i maštarenje,
što je suprotno od seriosnog misaonog procesa.
Ako u imaginaciji se krećemo do ruba materijalnog univerzuma, naprimer, to ne bi trebalo da bude mašta.
Takođe , moguće je u mislima proći kroz niz jednačina bez da ih zapisujemo na papir. Ili obaviti neki hemijski eksperiment.
To je napredni rad. I subjektivne je prirode.A subjektivno ili mikrouniverzum u nekoj tački vodi do makrouniverzuma.
Eksperimenti u laboratoriji ma koliko realni se činili imaju i imaginarnu komponentu, a i odavno utvrđeno da sam akt posmatranja
utiče na ishod nekih eksperimenata, može se reći da opažanje eksperimenta praktično "stvara" eksperiment.

[Ovu poruku je menjao lucky88 dana 11.04.2013. u 12:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Fiktivni eksperiment u fizici13.04.2013. u 08:58 - pre 134 meseci
Mozes u mislima proci kroz nizeve jednacina, ali to i dalje nije eksperiment. Resavanje postojecih, ili formiranih jednacina nije eksperiment.

Mozes da zamislis prolaz elektrona kroz kabal, ali pri ekspermentu ce doci do raznih drugih pojava, koje se takodje mogu zamisliti ali ne i znati tacna(ili priblizna) vrednost.

Recimo reflektovani stojeci talas, nastao zbog karakteristika kabla..moze se imati "svest" o stojecem talasu, da postoji, ali se ne moze zamisliti izmerena vrednost u odredjenom trenutku. Ili kolicina uticaja..

Moze se zamisliti potencijal cestica u vakuumu, ali se ne moze zamisliti njihova tacna-priblizna velicina..

U eksperimentu se variraju realni uslovi, koji zavise od osobina realnih materijala od kojih je sacinjen eksperiment, i finalni efekat eksperimenta se dobija u relativno kratkom periodu, minut, sat, dan..ili nekoliko nedelja, a to je vreme za koje ni jedan mozak, a retko koji racunar, moze da obrati toliku kolicinu varijabila(realnih karakteristika svih objekata u eksperimentu).

Zato se pri eksperimentima i rade medju merenja i medju podesavanja, da se eliminis uticaji spojeva, provodnika, greske instrumenata, nezeljenih pojava zbog uticaja okoline..

Sto se ne moze zamisljanjem ostvariti, posto se mozak u jednom trenutku bavi jednom petljom, odnosno razmisljanjem o jednom detalju...

Moze se zamisliti eksperiment, kao kotura, razradjivati detalji, ali staza realnog eksperimenta se ne moze zamisljanjem otkriti, posto ima previse uticaja, raskrsca, varijabli..i sve bi moralo biti zapisano, i veoma uslovljeno..sko ovo, ako ono..i na kraju bi to bio jedan "ako" eksperiment..

Sto se svemira tice, postoje odredjena merenja i osmatranja(u mogucnostima civilizacije), ali je sve ostalo u domenu teorija ili teorema, koje su na poprilicno labavim nozicama, a "aksperimenti: se mogu izvoditi samo tamo gde poostoje uslovi i eksperimentator, u blizoj orbiti, masta nije od neke pomoci..

Poz

P.S.
Pominjanje "seriosnog", da ne kazem oziljnog razmisljanja, i "ruba materijalnog univerzuma" je kontradiktorno. Neupotrebljivo..

Osim u kolokvijalnom mozgodrcenju..ali to i dalje nije "eksperiment" nego razmozgavanje..i gubljenje vremena..ako nekome to nije "naucni zadatak", ili zarad "prezentacije" ili afirmacije nauke..
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Fiktivni eksperiment u fizici14.04.2013. u 18:11 - pre 133 meseci
Citat:
vladd: Mozes u mislima proci kroz nizeve jednacina, ali to i dalje nije eksperiment. Resavanje postojecih, ili formiranih jednacina nije eksperiment.

Mozes da zamislis prolaz elektrona kroz kabal, ali pri ekspermentu ce doci do raznih drugih pojava, koje se takodje mogu zamisliti ali ne i znati tacna(ili priblizna) vrednost.

Recimo reflektovani stojeci talas, nastao zbog karakteristika kabla..moze se imati "svest" o stojecem talasu, da postoji, ali se ne moze zamisliti izmerena vrednost u odredjenom trenutku. Ili kolicina uticaja..

Moze se zamisliti potencijal cestica u vakuumu, ali se ne moze zamisliti njihova tacna-priblizna velicina..

U eksperimentu se variraju realni uslovi, koji zavise od osobina realnih materijala od kojih je sacinjen eksperiment, i finalni efekat eksperimenta se dobija u relativno kratkom periodu, minut, sat, dan..ili nekoliko nedelja, a to je vreme za koje ni jedan mozak, a retko koji racunar, moze da obrati toliku kolicinu varijabila(realnih karakteristika svih objekata u eksperimentu).

Zato se pri eksperimentima i rade medju merenja i medju podesavanja, da se eliminis uticaji spojeva, provodnika, greske instrumenata, nezeljenih pojava zbog uticaja okoline..

Sto se ne moze zamisljanjem ostvariti, posto se mozak u jednom trenutku bavi jednom petljom, odnosno razmisljanjem o jednom detalju...

Moze se zamisliti eksperiment, kao kotura, razradjivati detalji, ali staza realnog eksperimenta se ne moze zamisljanjem otkriti, posto ima previse uticaja, raskrsca, varijabli..i sve bi moralo biti zapisano, i veoma uslovljeno..sko ovo, ako ono..i na kraju bi to bio jedan "ako" eksperiment..

Sto se svemira tice, postoje odredjena merenja i osmatranja(u mogucnostima civilizacije), ali je sve ostalo u domenu teorija ili teorema, koje su na poprilicno labavim nozicama, a "aksperimenti: se mogu izvoditi samo tamo gde poostoje uslovi i eksperimentator, u blizoj orbiti, masta nije od neke pomoci..

Poz

P.S.
Pominjanje "seriosnog", da ne kazem oziljnog razmisljanja, i "ruba materijalnog univerzuma" je kontradiktorno. Neupotrebljivo..

Osim u kolokvijalnom mozgodrcenju..ali to i dalje nije "eksperiment" nego razmozgavanje..i gubljenje vremena..ako nekome to nije "naucni zadatak", ili zarad "prezentacije" ili afirmacije nauke..


Pa nije kontradiktorno razmišljanje o rubovima univerzuma. Cela nauka praktično stoji iza toga da je sistem zatvoren.
Jednostran i jednoumni pogled na stvari vodi nauku ka rubu propasti.
Eksperimentator samim svojim prisustvom utiče na ishod eksperimenta sa subatomskim česticama,to ukazuje na interakciju.
Pa se tako u imaginaciji stvara protok ideja koje se materijalizuju i potvrde u praksi.
Opažanje je stvaralački čin. O tome govore naučne teorije, naprimer teorija Mnogih Svetova Hjua Evereta Trećeg (Hugh Everett III).

A Misaoni eksperiment jeste upravo to Eksperiment. Inače ga ne bi nazivali eksperimentom već nekako drugačije.
Nemogućnost da se to uvidi ukazuje na nedostatak imaginacije. :=)

btw. Imaginacija odnosno misaone slike, su elektromagnetne prirode ____ Dokazano i potvrđeno i u zvaničnoj nauci,
kao i graničnim oblastima.

[Ovu poruku je menjao lucky88 dana 14.04.2013. u 20:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Fiktivni eksperiment u fizici14.04.2013. u 22:53 - pre 133 meseci
Ne, pobrkao si silne stvari i nastupas sa proizvoljnim tvrdnjama.

Ne postoji "cela" nauka, posto bi tog trenutka prestala da bude nauka. I uvek ima oponenata nekakvom zamisljanju ili koncipiranju stvari koje nisu vidjene-primecene-izmerene.

Takodje je pogresan uticaj coveka na subatomske cestice, prakticno, subatomske cestice vise mogu stete coveku da naprave.

Da su tako labilne i osetljive, ne bi se pravio CERN, vec bi se to radilo u mikrolaboratorijama. A ne sa maksimalnim, trenutno mogucim, energetskim instalacijama..

TAko da je "misaoni eksperiment" jos jedna "izvrnuta logika", razblebetavanja sa recima, filozofijom, nekakvim "opazajima"..

Prosto ne znam kako bi lekar mogao da "opazi" temperaturu, promene na plucima..da nema konkretnog merenja, snimanja..

Svemir je jedna realnost, a bajke su zamisljene. Realnost se konkretno meri realnim, istina dogovorenim velicinama, da bi se napravila realna korelacija.

Sa ispraznom imaginacijom se mogu formirati nove merne jedinice, nove metode poredjenja, novi svemiri, novo postojanje..i na kraju, ishodiste je u Lazi...

Poz
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Fiktivni eksperiment u fizici18.04.2013. u 11:00 - pre 133 meseci
Citat:
vladd:

Svemir je jedna realnost, a bajke su zamisljene. Realnost se konkretno meri realnim, istina dogovorenim velicinama, da bi se napravila realna korelacija.

Sa ispraznom imaginacijom se mogu formirati nove merne jedinice, nove metode poredjenja, novi svemiri, novo postojanje..i na kraju, ishodiste je u Lazi...:) Poz


Imaginacija nije isprazna, tu se mnogo greši. Imaginacija je realna tvorevina. Kada u imaginaciji se poseti Planeta
u drugoj galaksiji, sigurno je i da se i bilo tamo, da se to desilo, prosto ne može da se promaši. Ali kakve će se impersije steći
zavisi od sposobnosti percipiranja.
Sposobnost percepcije je vrlo važna, a i skoro glavni razlog ,zašto se sprovode mehanički, hemijski,
elektromagnetni i drugi ogledi, proizvodi energija, radi itd.
U razvijenim civilizacijama nema toga, odnosno taj put je odavno pregažen.
Sigurno je da se i ljudska vrsta kreće tim putem, uz sva moguća ometanja upravo pripadnika te iste ljudske vrste.

Dug je put do otkrića skrivenih mogućnosti ljudskog duha. Na sreću, sa sveukupnim razvojem, i taj put se skraćuje.
Ali,naprimer, Mravinjak koji stoji skriven dugo vremena negde u zabiti, sa uređenim razvijenim poretkom,
će verovatno doživeti katastrofu, kada ogromni bageri krenu da raskrčuju šumu i grade autoput kroz tu prašumu.
I ljudska civilizacija je sigurno više puta kretala iznova. Postoje bezbrojni dokazi o tome.

"Proizvoljne tvrdnje" koje se često pominju kao argument,je prilično istrošena fraza,
i treba razmisliti nekoliko puta pre nego što se upotrebi.
To što ti govoriš je čista mehanika, i treba da se kaže precizno, da se govori o eksperimentalnom radu ograničenog dometa,
u okviru materijalnih i tehničkih resursa dostupnih na ovom nivou tehnološkog razvoja.

Najveća tajna moderne fizike," je ta da niko od fizičara više ne razume realnost.
Kvantna teorija daje opis realnosti kao talasnih polja sa potencijalnim mogućnostima kada nisu posmatrana,
a pretvaraju se u manifestacije ,čestice (kvante) kada ih posmatramo. To je Kolaps Talasne funkcije.

Nijedan fizicar danas ne može da kaže što je to posmatranje.

O eksperimentima sa subatomskim česticama i interakcija tih čestica i svesti su govorili neki eksperimentatori, naprimer
Amit Gosvami, , Profesor fizike Univerziteta Oregon.
Takođe ima puno eksperimenata koji ukazuju na neobične aspekte realnosti.Naprimer prfesor Alan Aspekt.

Imaginacija može da bude isprazna, kao i svaki drugi rad.
Mislim ,tema je prilično široka, pa se treba precizirati.
Eksperiment ne mora da bude ni produktivan ni uspešan, pa je opet eksperiment.
A Misaoni eksperimeti su itekako produktivni, utoliko što se dolazi u kontakt sa "nevidljivim" aspektima realnosti.
Pa je samo pitanje percepcije koliko će biti uspešan. Ima primera da su mnoga Otkrića u Fizici došla kao neka vizija i slično.

poz

[Ovu poruku je menjao lucky88 dana 18.04.2013. u 12:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Fiktivni eksperiment u fizici18.04.2013. u 13:51 - pre 133 meseci
Citat:
lucky88: ...
Opažanje je stvaralački čin. O tome govore naučne teorije, naprimer teorija Mnogih Svetova Hjua Evereta Trećeg (Hugh Everett III).
...

Jok, more.

Opazanje - neaktivnost, prikupljanje podataka bez ikakve akcije.

Stvaralacki cin - akcija sa rezultatom.

Opazanje - primetis na stolu brasno, kvasac i vodu. Konstatujes to i odes u prodavnicu da kupis hleb. Tacka.

Stvaralacki cin - od brasna, kvasca i vode umesis hleb, ispeces ga (sa hrskavom koricom) i jedes. Milina!

'el' vidis razliku?

Citat:
lucky88: Imaginacija nije isprazna, tu se mnogo greši. Imaginacija je realna tvorevina. Kada u imaginaciji se poseti Planeta
u drugoj galaksiji, sigurno je i da se i bilo tamo, da se to desilo, prosto ne može da se promaši.
...
...

Ovim si sve rekao. Ubuduce sve sto budes napisao se moze vrednovati sa ovim citiranim koje moze sluziti kao jedinica za to sa nazivom l88. Ovaj citat je cista desetka, 10 l88-mica. Predhodnom citatu se moze dodeliti 6 l88-mica...


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

lucky88

Član broj: 105296
Poruke: 416



+117 Profil

icon Re: Fiktivni eksperiment u fizici18.04.2013. u 15:46 - pre 133 meseci
Grešiš "big time". No ima vremena da se uvek nešto novo doda u svoju kolekciju znanja.

Jedino postoji nedoumica oko mikrouniverzuma i ponašanja čestica u njemu.
Po Everetu svako posmatranje i merenje nekog događaja dovodi do cepanja univerzuma na dva.
Tako da pečenje hleba u jednom iniverzumu se desilo i stvari nastavljaju da teku u tom smeru, dok u drugom
nastalom univerzumu se desilo nešto drugo, naprimer hleb nije ispečen ili je izgoreo i slično.
Oba nastala univerzuma nastavljaju da se nezavisno razvijaju.

Stavove koje sam ja izneo nisam ja izmislio. Pa nije u redu da se po meni imenuju.

pozdrav

[Ovu poruku je menjao lucky88 dana 18.04.2013. u 18:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Fiktivni eksperiment u fizici19.04.2013. u 15:37 - pre 133 meseci
Kako nisi izmislio kad je to u tvom postu napisano. Nisam ja valjda pisao tvoj post?! Ako nisi ti izmislio onda se navede ko je izmisljator izmisljenoga, jasno i glasno. Ovako - sve sto napises je tvoja izmisljotina.

Pusti sad mikrouniverzum i cestice u njemu. Objasni kako si to imaginarno posetio Planetu u drugoj Galaksiji i fakat si bio tamo? Dokaz! Dokaz da si bio tamo! Sve ostalo ti je @vladd lepo i prostim recima objasnio na ovoj strani.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Fiktivni eksperiment u fizici

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 8706 | Odgovora: 67 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.