Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Porez za stan, sta raditi?

elitemadzone.org :: MadZone :: Porez za stan, sta raditi?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9087 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Porez za stan, sta raditi?20.07.2014. u 10:18 - pre 118 meseci
Kupio sam nov stan pre 4 godine. Posto mi je to prvi stan, da bih dobio povracaj pdv-a trebala mi je potvrda da ne placam porez za neku drugu nekretninu. Prijavio sam se u poresku da kupujem stan, popunio svu silnu dokumentaciju (ukljucujuci i adresu, kada se useljavam, kvadraturu, cak i onaj obrazac za porez sa detaljima (plocice, parket, tip stolarije ....). Racunao sam sa sam se tako prijavio i za placanje poreza (da sam usao u njihovu evidenciju) i da ce mi slati koliko da placam porez.
Medjutim, racun mi nikada nije stigao. Mom bratu koji je skroz isto uradio je stizao redovno. Prvo sam mislio stici ce (nije svima u zgradi stizalo u isto vreme), a onda prakticno i zaboravio na porez (nikada nisam placao jer nisam imao nista svoje pa nemam ni naviku). Inace, da se opravdam ako mogu :), sve dugove redovno izmirujem, bukvalno trenutka kada mi stigne racum, osim tv pretplate. Sada se porez redovno spominje pa sam se ponovo dosetio mog duga. Suma bi bila otprilike 3 godine po 4000, plus za ovu godinu u povecanom iznosu kao i svuda. I kamate za koje sam cuo da su zelenaske.

Sta mi predlazete da radim. Porez bih platio, ali kako da najbolje prodjem? Mislim, da izbegnem kamate ako je moguce. Nisam bas pun para da platim sve odjednom, ali bih na rate mogao da otplatim. Racunam da sam ipak (valjda) i prijavio u poreskoj da kupujem stan, i kakav, i koliko kvadrata, i gde, i trebali su vec da me evidentiraju i da mi salju te racune. Nije da sam se krio. To mi moze biti olaksavajuca okolnost? Najlepse bi bilo kada bi neko vec imao slicna iskustva.
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Porez za stan, sta raditi?20.07.2014. u 10:51 - pre 118 meseci
Ne znam kako ide to sto se tice kupovine novog stana, vezano za proceduru.

Porez na imovinu nije racun, vec resenje, tako da si u obavezi da ga placas, stiglo ti resenje ili ne.
Jbg, drzava se zakonski tako obezbedila :)

Najbolje je da zovnes Upravu javnih prihoda u svojoj opstini, ili da odes do njih.
Oni ce ti po imenu ili JMBG-u dati listing zaduzenja, pa ces videti.

Iako se porez na imovinu placa kvartalno, resenje dolazi jednom godisnje,
a iako se desi i da ne stigne, oni te bez problema zaduzuju :)

Zato je najbolje placati kvartalno, jer tako izbegavas da ti narokaju kamatu.
Do januara ove godine, kamata je bila oko 20% godisnje, ne znam kako je sad.

Video sam jednom prilikom da je moguce ostvariti i on-line uvid, ako se pre toga registrujes u Upravi JP,
ali sam zaboravio da li je to samo za neke opstine, ili za celu zemlju.

Sto se tice placanja na rate, to stvarno ne znam, bili su skoro neki otpisi dugovanja, ako platis glavnicu,
ali i to je najbolje njih da pitas.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Porez za stan, sta raditi?20.07.2014. u 11:20 - pre 118 meseci
Najbolje je pod hitno, pod hitno(ponoviti trista puta) odes u poresku upravu i neka ti daju tvoje PORESKO ZADUZENJE sa sve kamatama, pa koliko je da je, UPLATI ODMAH, posto, po novom zakonu, osim kamata(0,3% dnevno) sleduje i KAZNA od 50000 din.
Grubo receno, nema zezanja, niti kalkulacija "kako da prodjem..."(mozes da "prodjes" samo jos vise ODRAN) osim ako se ne prezivas "podobno"...
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Porez za stan, sta raditi?20.07.2014. u 12:13 - pre 118 meseci
Pa vidite da je lik pametniji od dobrog dela srpske populacije (jelte, plaća 'sve' osim TV pretplate..), pa verujem da će se 'snaći' i oko poreza...
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Porez za stan, sta raditi?20.07.2014. u 12:43 - pre 118 meseci
Da, sto kaze ventura, prema svim dosadasnjim isklustvima najbolje prodje onaj koji nista nije placao. Meni poresko resenje jos stize na ime coveka koji je umro pre 20-ak godina, a ja sam cetvrti vlasnik posle njega. Ja sam prvih 2-3 godine placao na njegovo ime, pa prestao, sad cekam da vidim kako to izgleda kad krene prinudna naplata od coveka koji je 20 godina mrtav i kao takav nema nikakvu imovinu na svoje ime. Sto se mene tice, ja mislim da sam svoje posteno uradio, preveo sam nekretninu na sebe i platio porez na prenos apsolutnih prava i ono sto ja dugujem to cu da platim, a ono sto duguje neko drugi to me ne interesuje. Verovatno ce kad tad da se dosete i prebace sav dug na moje ime, nisam protiv toga uopste, nego sam protiv toga da ja idem u poresku upravu i trosim dragoceno vreme na ispravljanje krivih drina.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 20.07.2014. u 14:02 GMT+1]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Porez za stan, sta raditi?20.07.2014. u 12:51 - pre 118 meseci
mrkii@ pre 2-3 god naplata poreza je presla na lokalni nivo vlasti i sve informacije su preuzeli preko Informatike. treba da vidis da nisu poslali resenja kod starog vlasnika itd

e sad tebi je bitno da samo proveris jesi li u toj novoj evidenciji zaveden i to je to.

ako si zaveden a oni ti nisu izdali resenje sto se masovno desava nikakve sankcije neces da snosis!!!

e sad ako su ti poslali resenje a ti nisi primio e onda jbg snalazi se!

najbolje da proveris i bices miran.

za stan nisu to velike cifre.
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: Porez za stan, sta raditi?20.07.2014. u 13:08 - pre 118 meseci
Hvala svima na odgovorima :)

Mene ovde najvise nervira neazurnost drzave.
Samo da naglasim jos jednom da je stan nov, nije imao prethodnog vlasnika. Stan je moj, placen je porez (pa vracen jer mi je prva nepokretnost), uzeo sam potvrdu u poreskoj, popunio sijaset obrazaca ukljucujuci i sve podatke o stanu (obrasci koji se popunjavaju da bi procenili vrednost stana, i na osnovu toga i porez), tacno sam napisao i od kada pocinjem da zivim u tom novom stanu, dolazio je sudski pisar kod investitora da se upise nov stan na moje ime .... i ko zna na koliko sam jos nacina potpisao da je izgradjen nov stan u kome cu sa porodicom da zivim.

I opet mi nije stigao nikakav papir za porez na stan. Pa sta jos treba da radi gradjanin ove drzave? Zasto bi iko morao da zna da treba da placa porez na nepokretnost? Znaci sto puta treba da se ode kod njih i moli da naplate porez.

@cika dacha
Mislim da je tako nekako kao sto si ti napisao. Da mi nisu otkucali i poslali resenje. Mozda pa nisam ni zaveden. ]ebem li ga. Moracu da odem i proverim.
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Porez za stan, sta raditi?20.07.2014. u 13:17 - pre 118 meseci
Citat:
mrkii:
Mene ovde najvise nervira neazurnost drzave.


To kao da je nesto cudno za Srbiju.

Citat:
mrkii:
Samo da naglasim jos jednom da je stan nov, nije imao prethodnog vlasnika. Stan je moj, placen je porez (pa vracen jer mi je prva nepokretnost)


Ti si onda platio PDV, a porez na imovinu je druga stvar, on se stalno placa.

Citat:
mrkii:
Zasto bi iko morao da zna da treba da placa porez na nepokretnost?


Vidi odgovor na prvi citat.
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: Porez za stan, sta raditi?20.07.2014. u 13:30 - pre 118 meseci
Citat:
Ti si onda platio PDV, a porez na imovinu je druga stvar, on se stalno placa.

Znam, to je samo jos jedan moj primer da sam morao da budem u evidenciji za porez, i da stigne na naplatu, a ne ja da molim i jurim da mi naplate.
 
Odgovor na temu

kaćunčica

Član broj: 271602
Poruke: 31
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2323 Profil

icon Re: Porez za stan, sta raditi?22.07.2014. u 08:50 - pre 118 meseci
Citat:
mrkii:

I opet mi nije stigao nikakav papir za porez na stan. Pa sta jos treba da radi gradjanin ove drzave? Zasto bi iko morao da zna da treba da placa porez na nepokretnost? Znaci sto puta treba da se ode kod njih i moli da naplate porez.



Koliko znam, kad kupiš nepokretnost i kad ti stigne da platiš porez na promet, tj. prenos apsolutnih prava, i platiš ga pa ti na kupoprodajni ugovor lupe onaj veliki pečat koji to potvrđuje, onda ideš u poresku, prijaviš da si postao vlasnik nepokretnosti... Iz ugla državne birokratije, ti si mogao da odradiš sve one formalnosti pred kupovinu stana, a da stan ne kupiš. Sad, kako su oni uveli praćenje i evidentiranje svih kupoprodaja zbog sprečavanja višestrukih prodaja, bilo bi logično da te stvari dalje idu automatski, ali ne idu. Isto kao što otvoriš firmu, registruješ se u APR, imaš fiskalnu kasu, redovno plaćaš sve doprinose, a u socijalnom ne vide da si zaposlen i ne menjaju ti osnov osiguranja dok im to sam ne prijaviš.

[Ovu poruku je menjao kaćunčica dana 22.07.2014. u 12:39 GMT+1]
"Ne teče reka, nego voda. Kao što ne prolazi vrijeme, nego mi"
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Porez za stan, sta raditi?22.07.2014. u 09:31 - pre 118 meseci
@mrkii

Obaveze za porez zastarevaju za pet godina.
Imaš dve opcije:
- da se praviš lud mnogo godina (svakako znatno više od pet) i uštediš na plaćanju poreza, ali za poslednjih pet platiš kamatu (kad te jednog lepog dana ipak stave u evidenciju)
- da odeš u poresko i da prijaviš nekretninu i tražiš poresko rešenje i nastaviš uredno da plaćaš


Svakako jedno imaj u vidu: poreska uprava je država u državi. Ništa, ali ništa ništa ništa šta oni zabrljaju "nema nikakve veze" a šta god ti zabrljaš - "oho-ho kamata na kamatu - uši otpadaju". Možeš ovde na forumu da se iščuđavaš do mile volje, možeš da pljuješ i psuješ lopovsku državu, možeš i onim službenicama da se naje*beš majke zato što su "lenje i ništa ne rade" - ali nikakve veze to nema. Jednog dana će "doći đavo po svoje"

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Porez za stan, sta raditi?22.07.2014. u 10:26 - pre 118 meseci
Citat:
Java Beograd:
Svakako jedno imaj u vidu: poreska uprava je država u državi. Ništa, ali ništa ništa ništa šta oni zabrljaju "nema nikakve veze" a šta god ti zabrljaš - "oho-ho kamata na kamatu - uši otpadaju". Možeš ovde na forumu da se iščuđavaš do mile volje, možeš da pljuješ i psuješ lopovsku državu, možeš i onim službenicama da se naje*beš majke zato što su "lenje i ništa ne rade" - ali nikakve veze to nema.


Lepo opisano.
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: Porez za stan, sta raditi?22.07.2014. u 11:35 - pre 118 meseci
Java, sve si u pravu, ja ovde kukam da su neazurni i neprofesionalni (sto i jesu) samo da sebi olaksam dusu i da opravdam sebe, pre svega pred samim sobom . Znam da mi to nista ne vredi.

Za sada imam tri opcije u glavi:

- da sacekam "akciju" gde se otpisuju kamate, neko spomenu da je to skoro bilo, verovatno ce opet

- da nadjem vezu da mi proveri situaciju u poreskoj i da delam u skladu sa saznanjima

- da se prijavim pa kako bude

Dug ce mi sa ovom godinom biti oko 20000 dinara glavnica tako da i sa velikim kamatama nije da cu bas morati da prodam stan.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Porez za stan, sta raditi?22.07.2014. u 11:46 - pre 118 meseci
Moj matori je godinama živeo u vojnom stanu (neotkupljen) potpuno nesvestan činjenice da je kao zakupac na neodređeno vreme obveznik poreza jednako kao i da je vlasnik stana. Nekom prilikom smo razgovarali, pa sam ga pitao koliko plaća porez, on kaže "ništa, pa nisam ja vlasnik, nego vojska". Ja mu objasnih da to nema veze, da je i kao zakupac na neodređeno obveznik poreza, ali jok, nije 'teo da čačka: "Ne mogu mi ništa".

Sve bi to lepo bilo da nije došlo vreme da se otkupi stan. I onda "došao mečki na rupu". U procesu otkupa, morao je da podnese dokaz da ne duguje ništa za porez, otišao po potvrdu, i izašao sa pet rešenja, za poslednjih pet godina, sa rokom plaćanja 15 dana. Sva sreća pa su bili dovoljno trezveni, mogli su da mu daju i dvanaset rešenja (za dvanaest godina), po posle on na sudu da se poziva na zastarelost. I šta je mogao nego da plati. Sa kamatom za pet godina. I to onom, neustavnom "kamatom na kamatu". "Žalba ne odlaže izvršenje". Plati, pa onda traži pravdu na sudu. "Će tužiš tatka što ti *ebo majku".
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: Porez za stan, sta raditi?22.07.2014. u 12:01 - pre 118 meseci
Kolika je bila kamata u odnosu na glavnicu za tih 5 godina?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Porez za stan, sta raditi?22.07.2014. u 12:21 - pre 118 meseci
Ne znam. Odavno sam se odvojio od roditelja, pa ne znam ni cifru glavnice. Samo znam da je ovako bilo.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Porez za stan, sta raditi?22.07.2014. u 13:28 - pre 118 meseci
Citat:
mrkii: - da nadjem vezu da mi proveri situaciju u poreskoj i da delam u skladu sa saznanjima.

Sta ti je Srbija, covek navikao da trazi vezu i aktivira mehanizme mita i korupcije, pa to cini cak i da bi saznao svoja poreska zaduzenja
Ipak, nije tako, svako moze da ode u porsku upravu i dobije nekakav pin za pristup svojoj poreskoj stranici. Kamata se racuna od datuma kad je izdato resenje, tako da ja mislim da ako danas nemas izdatih resenja na tvoje ime, ne mozes sutra imati visegodisnju kamatu na resenje koje danas nije postojalo. To je onako kako je logicno, mada kao sto ti je Java objasnio, ako poreski inspektor odluci da je danas 2010 godina, onda ima tako i da bude, za njih ne samo da ne vaze drzavni zakoni, vec ni Njutnovi ni Ajnstajnovi, oni putuju kroz vreme bez ikakvih problema

Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Porez za stan, sta raditi?22.07.2014. u 15:52 - pre 118 meseci
Citat:
mrkii:
Kolika je bila kamata u odnosu na glavnicu za tih 5 godina?

U to vreme su zatezne (kaznene) kamate bile i po 25% i vise. Za 5 godina, to dodje nekoliko puta vise za kamatu nego za glavnice, cak i po proporcionalnom metodu (konkretno izadje preko 3x vise tada).

Java, ta "neustavna kamata" valjda ne moze u banci za kredit a ne za porez?
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Porez za stan, sta raditi?23.07.2014. u 14:54 - pre 118 meseci
Kad kupis stan sa kupoprodajnim ugovorom u roku od 15 dana si duzan da podneses PP, nakon toga platis porez na prenos AP (ti si taj deo zavrsio)

Kada imas overenu tu dokumentaciju te papire nosis u katastar, nakon placanja taksi i upisa postajes "zvanicni" vlasnik i poreski obveznik za tu nekretninu.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Porez za stan, sta raditi?08.08.2014. u 11:40 - pre 118 meseci
Citat:
vladd:
po novom zakonu, osim kamata(0,3% dnevno) sleduje i KAZNA od 50000 din.


Par reci oko ovoga.
U UJP ne znaju nista oko ove kazne koja se spominje u novinama, ljudi stalno dolaze i pitaju ih.
Misle, ali nisu sigurni, da se ona odnosi na neplacanje poreza za prenos apsolutnih prava (kupoprodaja nekretnine, npr).
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Porez za stan, sta raditi?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9087 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.