Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?

elitemadzone.org :: MadZone :: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 14255 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

RoRa
Ranko Rodić
Sremčica

Član broj: 60631
Poruke: 354
*.dynamic.sbb.rs.



+117 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?21.11.2014. u 19:45 - pre 113 meseci
Koliko je meni poznato bazne stanice se povezuju sa fiksnom mrežom a to je, bar u Srbiji, gotovo uvek mreža Telekoma Srbije. Eventualno ako je potrebno održavati konekciju između dva mobilna telefona koji su "vezani" za istu baznu stanicu možda nije potreban izlazak na fiksnu mrežu. Da vas potsetim, Srbija je morala zakonom naterati Telekom Srbije da mobilnim operatorima stavi na raspolaganje svoju mrežu pod relativno povoljnim, ne monopolskim, cenama.
Naravno da plaćaju sadašnji korisnici i to ne samo stvarne troškove već i troškove širenja mreže. Cena priključka na fiksnu mrežu danas je par hiljada dinara. Novi korisnici se privlače na sve moguće načine, prvi meseci su za nove korisnike praktično besplatni, da bi se ogromni troškovi raspodelili na što veći broj korisnika.
 
Odgovor na temu

rafiki
Beograd

Član broj: 48988
Poruke: 275



+62 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?21.11.2014. u 21:55 - pre 113 meseci
Hoces da kazes da do svake bazne stanice ide po jedna fiksna linija? A cemu onda sluzi cela transportna mreza, mini linkovi i ostala cudesa na koje mobilni operateri trose gomile novca?

Zanima me i kako se tom fiksnom linijom prenosi paketski saobracaj?

To da je Srbija "morala zakonom da tera Telekom" na nesto je samo predstava za neupucene. Srbija, kao vlasnik Telekoma, ne mora nikakvim zakonom da upravlja Telekomom, vec kao vecinski vlasnik moze da donosi sve odluke vezane za poslovanje firme. Moze i da je proda, ako hoce, a "kao" ne moze da utice na odredjivanje cene usluga?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+629 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?22.11.2014. u 07:53 - pre 113 meseci
Citat:
RoRa:
Koliko je meni poznato bazne stanice se povezuju sa fiksnom mrežom a to je, bar u Srbiji, gotovo uvek mreža Telekoma Srbije

Nekad bilo i to samo delimično - ili RR linkom ili preko SHDSL-a (na bakarnom kablu a ne preko fiksne linije, odnosno, priključka na fiksnu telefonsku mrežu. Sada su BS povezane ili optikom ili RR linkom

Citat:

Naravno da plaćaju sadašnji korisnici i to ne samo stvarne troškove već i troškove širenja mreže. Cena priključka na fiksnu mrežu danas je par hiljada dinara. Novi korisnici se privlače na sve moguće načine, prvi meseci su za nove korisnike praktično besplatni, da bi se ogromni troškovi raspodelili na što veći broj korisnika.

Ovo nije tačno. Cena novog priključka i kod Telekoma i kod SBB-a je 1 dinar.
Ni prva rečenica nije najjasnija - pa valjda u cenu ama baš svakog proizvoda ne ulaze samo troškovi proizvodnje nego i razvoja, amortizacije i ostalih troškova poslovanja plus zarada proizvođača?! Mislim da ni u socijalizmu nisu formirali cene samo na osnovu stvarnih troškova proizvodnje (tj da su 'na nuli'), ali za to nisam siguran.
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?22.11.2014. u 07:54 - pre 113 meseci
Citat:
rafiki
Zanima me i kako se tom fiksnom linijom prenosi paketski saobracaj?

Kaže se "paketni" saobraćaj, ne "paketski".
Ne upuštam se u vašu raspravu samo navodim da je kroz kabl moguće, normalno i radi se odavno "teranje paketa". Nije to nikakva nauka samo na jednoj strani imaš digitalnu opremu koja pravi "pakete", na drugoj opremu koja ih raspakuje. Ta tehnologija se koristi jako dugo i kod nas.
Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?22.11.2014. u 08:30 - pre 113 meseci
Citat:
MyWay:
... pa valjda u cenu ama baš svakog proizvoda ne ulaze samo troškovi proizvodnje nego i razvoja...
... Mislim da ni u socijalizmu nisu formirali cene samo na osnovu stvarnih troškova proizvodnje (tj da su 'na nuli'), ali za to nisam siguran.

Razvoj je najskuplja stvar. Od mnogih često čuješ rečenicu "kako mogu Kinezi to tako jeftino da prodaju". Mogu zato što su najveći lopovi na svetu. Oni nemaju svoj proizvod, sve je kopija nečega. Nema razvoja, nema ničega, samo prosta tehnologija za reprodukovanje ovoga ili onoga.

Otići ću predaleko ako uđem u tu tematiku. Da li je vama normalno da zemlja koja ima nekoliko puta manji nacionalni dohodak pozajmljuje novac zemlji sa mnogo većim nacionalnim dohodkom? Da li je normalno da Kina pozajmljuje novac Americi? Pa jeste zato što je u Kinu prebačena gotovo sva američka proizvodnja i oni ne pozajmljuju pare već samo izvlače svoj profit. U tom svetlu treba posmatrati i kineske kopije. Da li naivno verujete da Kinezi mogu sve da kopiraju, a izvorni proizvođaći ćute? Naravno da ne, samo su se dosetili kako da nam izvuku još para. Gađaju jednu brojnu kategoriju kupaca u svetu koja nema dovoljno novca za originale i kupuje te kopije za nekoliko puta manju cenu.

Socijalizam je mogao da funkcioniše i malo drukčije, nije sve bilo bazirano samo na profitnoj osnovi. Najzad u ekonomiji je poznato da država mora da preuzme neke resurse koji nisu konkurentni, a moraju da postoje. Dobar primer je železnica koja do nedavno nije bila profitibilna grana pa je po pravilu bila u vlasništvu države. Postoje i subvencije i prefrencijali, primovi itd., drugim rečima brojni mehanizmi za stimulisanje proizvodnje i izvoza nečega što se prodaje za nižu cenu od proizvodne pa država nadoknađuje razliku. To se masovno radi u poljoprivredi. To su radile i nesocijalističke zemlje. Recimo da je Japan na početku ekspanzije auto industrije izvozio automobile koji su u inostranstvu bili osetno jeftiniji nego u Japanu. Domaći kupci su nadoknađivali razliku da ne bi bilo gubitaka. Socijalizam je imao jedan specifičan mehanizam koji je mogao da funkcioniše dok je postojao "treći svet", a to je kliring (obračunski dolar). To je u praksi razmena tako da smo mogli da dobijamo i jeftiniju naftu i druge sirovine iz tih zemalja pod povoljnim uslovima. I tako dalje, ima toga mnogo...
Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

bin.sys

Član broj: 325059
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+219 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?22.11.2014. u 09:52 - pre 113 meseci
Citat:
Razvoj je najskuplja stvar. Od mnogih često čuješ rečenicu "kako mogu Kinezi to tako jeftino da prodaju". Mogu zato što su najveći lopovi na svetu. Oni nemaju svoj proizvod, sve je kopija nečega. Nema razvoja, nema ničega, samo prosta tehnologija za reprodukovanje ovoga ili onoga.


Mi imamo razvoj
, pa je zato mobilna telefonija skupa kod nas.

P.S.
Šalim se naravno, svaka čast momcima!
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?22.11.2014. u 11:05 - pre 113 meseci
Citat:
Java Beograd:
Mogu. Ne naplaćuju korišćenje, već vlasništvo broja. Sada je oko 700 din

Ne mogu, nemam fiksni od 2003. godine.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

RoRa
Ranko Rodić
Sremčica

Član broj: 60631
Poruke: 354
*.dynamic.sbb.rs.



+117 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?22.11.2014. u 11:56 - pre 113 meseci
@ rafiki
Pravite razliku između fiksne MREŽE i fiksne LINIJE.
Pod fiksnom mrežom podrazumeva se sve što povezuje, u smislu komunikacija, praktično nepokretne tačke A i B.
Dakle elementi fiksne mreže su:
- ukopani u zemlju ( bakarni kablovi, koaksijalni kablovi, optička vlakna itd)
- vise u vazduhu ( kablovi svi vrsta)
- "trče" kroz vazduh ili vakuum ( radio relejni i satelitski linkovi)
Mobilna telefonija se oslanja na bazne stanice a bazne stanice se oslanjaju na fiksnu MREŽU.
Nadam se da je ovo kraj priče o organizaciji mobilne telefonije
Vlasnička struktura nad fiksnom mrežom menja se tokom vremena. U početku, vlasnici su bili isključivo, kao monopol, nacionalne telefonske kompanije. U SFRJ (Srbiji) to je bilo preduzeće PTT saobraćaja. Danas, na najopterećenijim pravcima mobilni operatori imaju ekonomsku računicu da izgrade vlastitu fiksnu MREŽU. Ovim izbegavaju da Telekomu plaćaju uslugu prenosa.Nije važno što ta mreža uglavnom "leži" na koaksijalnim odnosno optičkim kablovima.

[Ovu poruku je menjao RoRa dana 23.11.2014. u 07:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?23.11.2014. u 08:46 - pre 113 meseci
Nije direktno vezano za temu, ali sinoć sam doživeo iznenađenje. Pričao sam malo duže sa jednim čovekom iz Bijeljine. SBB ima dobar pregled potrošnje na internetu tako da odmah možete da vidite i koliko ste potrođili na neki razgovor. Nisam mogao da verujem svojim očima - telefoniranje prema BiH 16 din/minut! A prema Zoni 1 (Italija, Austrija na primer) je 6 din/minut. BiH je svrstana u istu zonu kao i Novi Zeland, Pakistan, Panama, Paragvaj, Peru i mnoge druge udaljene zemlje. Nisu me ništa prevarili, sve to piše na sajtu samo nisam gledao. Verovatno je tako zato što plaćaju uslugu Telekomu-Srpske, a za udaljene zemlje imaju svoje linkove. Sve je to još uvek dosta jeftinije nego da sam zvao sa mobilnog, ali eto tek da se zna, možda nekome bude od koristi.
Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Zašto je mobilno telefoniranje skuplje od fiksnog?

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 14255 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.