Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Solarni koncentrator

elitemadzone.org :: MadZone :: Solarni koncentrator

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 85403 | Odgovora: 286 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MRAVIK

MRAVIK
Član broj: 326995
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Solarni koncentrator02.01.2015. u 20:52 - pre 113 meseci
Citat:
Odin D.:
Citat:
MRAVIK:
@zica49
svaki materijal ima toplotnu provodnost.
ako se sistem pregreva dolazi do reemisije dela toplote koji se ne odvede.
pravilnom optimizacijom se najvise energije iskoristi.
ako nebi oduzimali temperaturu od prijemnika on se zagreje do vise hiljada stepeni C
i doslo bi donjegovog unistenja.
Prost primer ako je stepen koncentracije 90 a relativna toplota po m2 30 C
na prijemniku se dobija 2700 stepeni C
Zamisli crni lim koji je zagrejan do 150 stepeni C puta stepen koncentracije ,dobijamo 13500 stepeni C na prijemniku.

To je samo teorija koja nema naročitog smisla sa ovim slučajem ako se vaša konkretna konstrukcija ne uklapa praktično u tu teoriju.
Da bi to znali, morali bi dobiti odgovor na pitanje:

- Za slučaj kolektora od (npr.) 25 metara u prečniku - koliki je promjer tog prijemnika u obliku kugle i kolika je veličina komada ravnih ogledala od kojih su sačinjeni reflektujući prstenovi?
(tj. kolika je širina paralelnog svjetlosnog snopa koji pada na prijemnik).

Bez tih podataka svaka takva priča je isprazna jer se može odnositi na bilo koji solarni koncentrator.


Ovaj odgovor nije ind.tajna Parametri za koncentrator 8m
ukupna povrsina reflektora je 48m2
Zapremina prijemnika 33l
povrsina prijemnika je 0,5m2
Precnik prijemnika fi 400
trake sirine 200mm
Faktor koncentracije je 1/96
za sistem od 25m proporcinalno povecaj mere osim
za trake koje ce biti do 300mm


[Ovu poruku je menjao MRAVIK dana 02.01.2015. u 22:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Solarni koncentrator02.01.2015. u 20:55 - pre 113 meseci
Citat:
MRAVIK
Ovu temu sam postavio zbog diskusije i ako nas sistem ima neke mane koje ja
argumentovano ne mogu pobiti onda cemo te delove prilagoditi u cilju dobijanja sto savrsenijeg sistema .

A o čemu ćemo diskutovati i kakvu argumentaciju koristiti kad ne raspolažemo nikakvim konkretnim detaljima i kad na konkretna pitanja
ne dobijamo nikakve konkretne odgovore.

Ta priča da je vaš sistem bolji, jeftiniji, pouzdaniji i sl. nije dokazana nikakvim konkretnim i provjerljivim podacima sa vaše strane o kojima bi se moglo diskutovati.
Zašto bi onda neko uopšte bio zainteresovan da diskutuje o praznoj priči koja se sastoji samo od nekakvih tvrdnji - ničim potkrepljenih?!

O čemu da diskutujemo?

O ovome:

Citat:
MRAVIK:Nas sistem je bolji i pogodniji od postojecih.


Evo, ja kažem da nije. Ajd' sad ti diskutuj o mojoj izjavi.
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Solarni koncentrator02.01.2015. u 21:03 - pre 113 meseci
Pitanje je da li se to pre nije radilo jer je neko negdje stavio patentno pravo na onaj reflektor iz rotirajuceg svjetla :)

Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 737
*.adsl.eunet.rs.

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Solarni koncentrator02.01.2015. u 21:03 - pre 113 meseci
Treba i ovo pogledati. Za sada najveća elektrana ovog tipa u svetu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ivanpah_Solar_Power_Facility
 
Odgovor na temu

MRAVIK

MRAVIK
Član broj: 326995
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Solarni koncentrator02.01.2015. u 21:05 - pre 113 meseci
@Odin D.
kasni post, gore su mere koje si trazio.
Ipak ces morati pogledati druge sisteme radi uporedjivanja.
Posto su kvaliteti ovog sistema u resenjima koji smanjuju cenu po kW ,
a cena je kljucna stvar.
 
Odgovor na temu

MRAVIK

MRAVIK
Član broj: 326995
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Solarni koncentrator02.01.2015. u 21:08 - pre 113 meseci
Citat:
flighter_022:
Treba i ovo pogledati. Za sada najveća elektrana ovog tipa u svetu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ivanpah_Solar_Power_Facility

Da njihovi programeri imaju strasne probleme sa navodjenjem svih ogledala u fokus.
Posto svako ogledalo ima drugacije podesavanje po azimutu i elevaciji ,puta hiljde ogledala? .........
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Solarni koncentrator02.01.2015. u 21:19 - pre 113 meseci
Citat:
MRAVIK:
Posto su kvaliteti ovog sistema u resenjima koji smanjuju cenu po kW ,
a cena je kljucna stvar.

Kako? kad ste u startu bespotrebno iskomplikovali parabolu!
Kako? Kad se ide na neke trake/prstenove kao reflektor a opste poznato da je reflektor za tu talasnu duzinu idealna parabolicno sfericna zrcalna povrsina.


Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Solarni koncentrator02.01.2015. u 21:23 - pre 113 meseci
Citat:
MRAVIK: @Odin D.
kasni post, gore su mere koje si trazio.
Ipak ces morati pogledati druge sisteme radi uporedjivanja.
Posto su kvaliteti ovog sistema u resenjima koji smanjuju cenu po kW ,
a cena je kljucna stvar.

Mislim da niko ovdje, uključujući i mene, nema namjeru da gleda milion solarnih kolektora i da upoređuje zbog čega su gori od tvoga, pri čemu se ne zna
na čemu se zasniva navodna prednost tvog sistema, pa nam samo ostaje da nagađamo. Pa milion nagađanja puta milion kolektora... niko od nas neće
poživjeti toliko dugo, čak ni svi članovi ES-a u zbiru.

Korektno bi bilo da ti - koji nešto tvrdiš - navedeš argumentaciju za svoje tvrdnje, pa da vidimo da li one piju vodu, a ne da tražiš od nas
da na blanko tvrdnje dokazujemo suprotno.

Ako znaš konkretne mane ili osobine koje postoje kod drugih konkretnih sistema (koji su u ekonomskoj eksploataciji), a koje tvoj sistem navodno rješava/poboljšava/pojeftinjuje...
onda ih navedi, pa da probamo da vidimo da li je to tačno.

A ovaj način, da ti bez ikakvih konkretnih dokaza (izjave nisu dokazi) tvrdiš da je nešto bolje, pa tražiš od nas da dokazujemo suprotno bauljajući po
internetu među milionima solarnih koncetratora - zaista djeluje smiješno i nije primjereno odraslom čovjeku.

Sve najbolje i pozdrav.
Odjavljujem se dok se rasprava ne uozbilji.
 
Odgovor na temu

MRAVIK

MRAVIK
Član broj: 326995
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Solarni koncentrator02.01.2015. u 21:28 - pre 113 meseci
@zica49
Posto se svi delovi seku na laserskim cnc masinama ,
ovaj koncentrator je montaznog tipa ,i ono sto se cini komplikovanim ne predstavlja problem.
Funkcionalnost je na prvom mestu.
 
Odgovor na temu

mbm

Član broj: 66632
Poruke: 93



+10 Profil

icon Re: Solarni koncentrator02.01.2015. u 21:33 - pre 113 meseci
Citat:
MRAVIK:
Citat:
flighter_022:
Treba i ovo pogledati. Za sada najveća elektrana ovog tipa u svetu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ivanpah_Solar_Power_Facility

Da njihovi programeri imaju strasne probleme sa navodjenjem svih ogledala u fokus.
Posto svako ogledalo ima drugacije podesavanje po azimutu i elevaciji ,puta hiljde ogledala? .........


Ne bi mi bilo drago da me shvatite kao kritičara vašeg rada. Ipak STRAŠNIH PROBLEMA kod praćenja motorima za fokusiranje ovakvih ogledala definitivno nema. Tvrdnja je na žalost besmislena. To skoro svi mi koji se bavimo embedded aplikacijama znamo iz prve ruke. (Ako je iole pristojno plaćeno biće pristojno urađeno i problema ovog tipa nema)

Ja ne tražim od vas da iznosite bilo kakve druge detalje koji zalaze u vaše tehnološke tajne ali ću vam BESPLATNO dati predlog da se centralni stub za prihvatanje zračenja rotira brzinom koja se može podešavati prema toplotnom kapacitetu materijala , brzini odvođenja energije , brzini dovođenja energije. Zato je dovoljna i obična parabola.



 
Odgovor na temu

MRAVIK

MRAVIK
Član broj: 326995
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Solarni koncentrator02.01.2015. u 21:36 - pre 113 meseci
Citat:
Odin D.:
Citat:
MRAVIK: @Odin D.
kasni post, gore su mere koje si trazio.
Ipak ces morati pogledati druge sisteme radi uporedjivanja.
Posto su kvaliteti ovog sistema u resenjima koji smanjuju cenu po kW ,
a cena je kljucna stvar.

Mislim da niko ovdje, uključujući i mene, nema namjeru da gleda milion solarnih kolektora i da upoređuje zbog čega su gori od tvoga, pri čemu se ne zna
na čemu se zasniva navodna prednost tvog sistema, pa nam samo ostaje da nagađamo. Pa milion nagađanja puta milion kolektora... niko od nas neće
poživjeti toliko dugo, čak ni svi članovi ES-a u zbiru.

Korektno bi bilo da ti - koji nešto tvrdiš - navedeš argumentaciju za svoje tvrdnje, pa da vidimo da li one piju vodu, a ne da tražiš od nas
da na blanko tvrdnje dokazujemo suprotno.

Ako znaš konkretne mane ili osobine koje postoje kod drugih konkretnih sistema (koji su u ekonomskoj eksploataciji), a koje tvoj sistem navodno rješava/poboljšava/pojeftinjuje...
onda ih navedi, pa da probamo da vidimo da li je to tačno.

A ovaj način, da ti bez ikakvih konkretnih dokaza (izjave nisu dokazi) tvrdiš da je nešto bolje, pa tražiš od nas da dokazujemo suprotno bauljajući po
internetu među milionima solarnih koncetratora - zaista djeluje smiješno i nije primjereno odraslom čovjeku.

Sve najbolje i pozdrav.
Odjavljujem se dok se rasprava ne uozbilji.


Odgovor je jednostavan, sve sto sam naveo kao vrline na nasem sistemu su mane kod drugih sistema.
nema miliona vrsta koncentratora,barem onih koji su do sada izradjenih mogu se kategorizovati u nekiliko grupa.
Mi smo ipak pogedali skoro sva resenja i nije dugo trajaloi nije bas toliko tesko bilo.
Da nebi odgovarao na vec odgovoreno ,potrebno je procitati moje objave od pocetka.

 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Solarni koncentrator02.01.2015. u 21:36 - pre 113 meseci
Citat:
MRAVIK: Da njihovi programeri imaju strasne probleme sa navodjenjem svih ogledala u fokus.
Posto svako ogledalo ima drugacije podesavanje po azimutu i elevaciji ,puta hiljde ogledala? .........

Nema ništa puta hiljadu.
Isti jednostavan kontroler, jednom napravljen, se može koristiti beskonačno mnogo puta bez ikakvog dodatnog rada i komplikovanja.

Citat:
MRAVIK: @zica49
Posto se svi delovi seku na laserskim cnc masinama ,
ovaj koncentrator je montaznog tipa ,i ono sto se cini komplikovanim ne predstavlja problem.
Funkcionalnost je na prvom mestu.

Šta sprečava proizvođače drugih rješenja da elemente svojih konstrukcija sijeku na CNC masinama?
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Solarni koncentrator02.01.2015. u 21:42 - pre 113 meseci
Citat:
MRAVIK: Odgovor je jednostavan, sve sto sam naveo kao vrline na nasem sistemu su mane kod drugih sistema.

Možeš ti navoditi do prekosutra.
Međutim, ono što nas najviše interesuje su dokazi koji potkrepljuju te navode.

Kao što vidiš u mom prethodnom odgovoru na tvoje dvije tvrdnje - obe su lako porušene u dvije rečenice.
Tvoje pretpostavke da je sinhronizacija velikog broja ogledala problematična i da je samo vama lako da iz nekog razloga sječete materijal na CNC-u su očigledno pogrešne.

Pretpostavljam da se ta ideja o navodnoj prednosti vašeg rješenja bazira i na raznim drugim pogrešnim pretpostavkama ili proračunima.
No, o tome možemo diskutovati tek kad ih iznesete.
 
Odgovor na temu

mbm

Član broj: 66632
Poruke: 93



+10 Profil

icon Re: Solarni koncentrator02.01.2015. u 21:50 - pre 113 meseci
Dok čekam na neka stvarno dobra rešenja idem da slušam "Waiting for the sun".

 
Odgovor na temu

MRAVIK

MRAVIK
Član broj: 326995
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Solarni koncentrator02.01.2015. u 21:53 - pre 113 meseci
Citat:
mbm:
Citat:
MRAVIK:
Citat:
flighter_022:
Treba i ovo pogledati. Za sada najveća elektrana ovog tipa u svetu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ivanpah_Solar_Power_Facility

Da njihovi programeri imaju strasne probleme sa navodjenjem svih ogledala u fokus.
Posto svako ogledalo ima drugacije podesavanje po azimutu i elevaciji ,puta hiljde ogledala? .........


Ne bi mi bilo drago da me shvatite kao kritičara vašeg rada. Ipak STRAŠNIH PROBLEMA kod praćenja motorima za fokusiranje ovakvih ogledala definitivno nema. Tvrdnja je na žalost besmislena. To skoro svi mi koji se bavimo embedded aplikacijama znamo iz prve ruke. (Ako je iole pristojno plaćeno biće pristojno urađeno i problema ovog tipa nema)

Ja ne tražim od vas da iznosite bilo kakve druge detalje koji zalaze u vaše tehnološke tajne ali ću vam BESPLATNO dati predlog da se centralni stub za prihvatanje zračenja rotira brzinom koja se može podešavati prema toplotnom kapacitetu materijala , brzini odvođenja energije , brzini dovođenja energije. Zato je dovoljna i obična parabola.

Da tacno je da programeri lako naprave program ,u praksi na licu mesta treba "upucati"svako ogledalo u saradnji sa mehanicarina,
U nasem sistemu svi rade sa jednim tracker sistemom.

Sto se tice rotirajuceg prijemnika ,to nismo zeleli iz razloga sto se tu dobija jedna slaba tacka spoja koji je tesko izvesti da ne curi.
Ako pogledas neka resenja na netu koja imaju glomazne izolovane cevi za dovod i odvod fluida.
Te cevi imaju najmanje cetiri savitljiva creva koja se savijaju i po azimutu i po elevaciji i tesko ih je temperaturno izolovati.
Zamisli npr.u Africi mora sistem po azimutu da se okrene 360 stepeni,sta ce se desiti sa tim glomaznim cevina?





 
Odgovor na temu

MRAVIK

MRAVIK
Član broj: 326995
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Solarni koncentrator02.01.2015. u 21:57 - pre 113 meseci
Citat:
Odin D.:
Citat:
MRAVIK: Da njihovi programeri imaju strasne probleme sa navodjenjem svih ogledala u fokus.
Posto svako ogledalo ima drugacije podesavanje po azimutu i elevaciji ,puta hiljde ogledala? .........

Nema ništa puta hiljadu.
Isti jednostavan kontroler, jednom napravljen, se može koristiti beskonačno mnogo puta bez ikakvog dodatnog rada i komplikovanja.

Citat:
MRAVIK: @zica49
Posto se svi delovi seku na laserskim cnc masinama ,
ovaj koncentrator je montaznog tipa ,i ono sto se cini komplikovanim ne predstavlja problem.
Funkcionalnost je na prvom mestu.

Šta sprečava proizvođače drugih rješenja da elemente svojih konstrukcija sijeku na CNC masinama?

 
Odgovor na temu

MRAVIK

MRAVIK
Član broj: 326995
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Solarni koncentrator02.01.2015. u 22:11 - pre 113 meseci
Citat:


secenje na cnc masinama bio je odgovor na pitanje da li je zakomplikovan sistem.
I da zahvaljujuci tehnologiji nije problem precizno izradititi nas koncentrator.
A ne da smo jedini koji to rade.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Solarni koncentrator02.01.2015. u 22:34 - pre 113 meseci
Citat:
Posto ovo ipak nije emisija "znanje na poklon" neke detalje ne mogu objaviti.
Jedna od opcija je postavljanje Stirling generatora u fokus ,tako se direktno dobija el.energija.
a sa elektricnom energijom se radi SVE.
vec postoje takve solarne plantaze . Nas sistem je bolji i pogodniji od postojecih.
Namerno ne zelim kaciti neke linkove,potrazite ih sami nije eticki da pokazujem prstom neke sisteme i njihove nedostatke.


Trazila se diskusija, a PREZENTACIJA je fascinantno digla temperaturu do nebuloznih visina.

Odgovor o ponasanju uredjaja u Srbiji(da zanemarimo Juznu kaliforniju, oni NECE dati pare ni u jednoj opciji) nije napisan...kao prvo
Kao drugo, cemu bulaznjenje o 1600C, da se fascinira imalac 1/3 miliona dolara? Ili neka publika..

Ne trazim konkretno resenje, vas uopsteno, ali NI TO nije moguce dobiti, i TO nije "znanje na poklon"..BTW, sto se "znanja" tice bi bilo vise diskusije ko kome treba da "poklanja"..., meni Vase NIJE POTREBNO..ni na poklon.
A uzgred je i pod patentom, pa ne bih da nekome placam neka patentna prava...

I kao trece, spominjanje CNC masina je potpuno nepotrebno, sa tehnicke strane, niko ovde nije fasciniran preciznim izradama i ne pada u nesvest na spomen CNC.

Jasna, netehnoloska pitanja su postavljena, CEMU sluzi dodatno osvetljavanje fokusa, ako recimo neka postojeca i funkcionalna resenja koriste DEO sfere, zbog problema pregrevanja.

Da li je moguce dobiti odnose postojeceg zracenja u Srbiji i efekta temperature i regulacije u fokusu ovog ogledala..kao PROST tehnicki podatak...za koji se traze sredstva..

Cudi me da nije aplicirano kod tehnoloskih projekata..ali nebitno...mada je to najrealniji izvor sredstava..
 
Odgovor na temu

bln.sys

Član broj: 326654



+170 Profil

icon Re: Solarni koncentrator02.01.2015. u 22:56 - pre 113 meseci
Ako sam dobro shvatio glavna stvar je korišćenje ravnih ogledala umesto paraboličnih, što smanjuje cenu izrade.
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Solarni koncentrator02.01.2015. u 23:10 - pre 113 meseci
Citat:
Da,ovaj solarni koncentrator je zasticen patentom P-2013/0219

Citat:
Da zasticen je, Ciscenje i odrzavanje je reseno i podpada pod tehnolosku tajnu.

Citat:
U kompletne tehnicke detalje ne mogu ulaziti ipak su oni tehnoloska tajna.

Citat:
Tehnicki detalji su nasa tehnoloska tajna.


Patent je javni dokument u koji svako ima slobodan uvid.
Prema tome, ako postoji patent na ovaj "izum" besmisleno je skrivanje detalja koji bi bili već ionako javno dostupni da patent postoji.

Prema tome, ili nema patenta ili nema tih vaših "tehnoloških tajni", ili nijednog ni drugog.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Solarni koncentrator

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 85403 | Odgovora: 286 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.