Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Odlazak u Grcku ove godine, politička situacija, ekonomska situacija

elitemadzone.org :: MadZone :: Odlazak u Grcku ove godine, politička situacija, ekonomska situacija

Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 136123 | Odgovora: 616 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8357
*.dynamic.sbb.rs.



+1344 Profil

icon Re: Odlazak u Grcku ove godine, politička situacija, ekonomska situacija20.07.2015. u 14:35 - pre 106 meseci
Nisam pratio duskusiju, samo jedno pitanje za Ivana:

Misliš li da će Grci vratiti svoj dug? :) U kom procentu?

Lično mislim da bi trebalo sve da vrate, ali cenim da to što će vratiti će biti smešni delić onoga šta su uzeli.
 
Odgovor na temu

Otto23

Član broj: 300024
Poruke: 4



+2028 Profil

icon Re: Odlazak u Grcku ove godine, politička situacija, ekonomska situacija20.07.2015. u 14:43 - pre 106 meseci
Citat:
Grci su hteli...

Grci su hteli ono sto zeli svaki normalan covek: mir, blagostanje i prosperitet. Izglasali su lazove koji su se reklamirali pod tom parolom - a koji su postavljeni da budu u izboru, i radili su za onog ko im daje: najvishe love, kontrolishe da li ce njihove firme/firme njihovih sponzora dobiti pare za projekte/poslove, ima moc da ih ucenjuje i skine/odrzava na funkciji. A to Grcki narod nije.

Dakle, Grcki narod je izabrao stoku koja je lagala oko iskrenih ciljeva, nacina na koji ce ti ciljevi biti ostvarni i koja pod direktnom kontrolom EU (tj. krupnog kapitala/obavestajnih struktura, gde je najveci uticaj upravo Nemaca izmedju ostalog).
I sad, nisu ti sponzorisani/korumpirani politicari krivi... vec zamisli, "Grci". A nevini Nemci i ostatak EU nije znao kakvo je pravo stanje Grcke ekonomije, nije zeleo da Grcku uvede u stanje nenaplativog duga (citaj, da uspostavi kontrolu nad tom zemljom - jer ko kontrolishe tokove novca, efektivno moze da radi sta hoce).

...
Da pojasnim, zamslite da u vojsci pukovnika potkupi, uceni ili jednostavno dovede vishegodisnjim rovarenjem, na poziciju, druga suprotstavljena strana. Taj pukovnik, naredi ljudima ispod sebe da npr. uniste odredjeni most u tacno odredjeno vreme, iako naredba za tako nesto nije postojala, vec to ucini po svojoj "slobodnoj proceni"... Vojnici po naredjenju to sprovedu. Medjutim, ispostavi se da je taj most biva kljucan za snabdevanje i transfer pojacanja u kljucnom momentu, zbog cega ta zemlja izgubi npr. presudnu bitku, i biva prinudjena da se povuce/kapitulira itd.

Da li ce vojnici koji su digli taj most biti odgovorni? Ili ce mozda biti odgovoran potplaceni pukovnik/izdajnik?

Isto je i sa politicarima, ne moze "narod" da bude odgovaron za manipulaciju i izdaju interesa zemlje od strane politicara. Tako i ovaj dug mogu da naplate samo u meri u kojoj se dokaze da je potrosen u interesu Grckog naroda -> a ne u interesu onih koji su mu ga i dali na prvom mestu, i interesu njihove placene ekipe.



[Ovu poruku je menjao Otto23 dana 20.07.2015. u 22:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7173 Profil

icon Re: Odlazak u Grcku ove godine, politička situacija, ekonomska situacija20.07.2015. u 14:45 - pre 106 meseci
@frankt,

Err, Japan svoje dugove vraca, to je kljucna razlika. Mogu oni i 300% da se zaduze, ekonomija im nije sibicarska pa kreditori ne strepe da Japanci nece moci da vrate pare. Isto kao sto ja mogu da se zaduzim 1000x vise od klosara na ulici zato sto banka ne sumnja da mogu da vratim pare.

@Nebojsa, jasno je svakom da Grci nece vratiti sve, ono sto se sad radi je obezbedjivanje da ce bar nesto da vrate.

@Otto23, nije dovoljno "hteti" blagostanje, vec se isto mora i zaraditi. Sa penzionisanjem u 50 i pretezno sivom ekonomijom i mahinacijama svih vrsta to nije moguce.

ironicno je to sto Grci bez ovih ucena ne bi ni pokusali da urede svoj cirkus od drzave.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 20.07.2015. u 15:58 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Otto23

Član broj: 300024
Poruke: 4



+2028 Profil

icon Re: Odlazak u Grcku ove godine, politička situacija, ekonomska situacija20.07.2015. u 15:03 - pre 106 meseci
Blagostanje se ne postize "htenjem", vec uspostavljanjem pravne drzave i zastitom interesa te drzave/naroda koji te je izglasao (poverio odredjene funkcije na upravljanje) na prvom mestu... ako postavis EU pijune, oni naravno ne stite interese te drzave/naroda, vec ekipe koja vuce konce u EU. Dakle, ti hoces prosperitet radom, smanjenjem korupcije, upstavljanjem reda u zemlji... a dobijes sponzorisanu stoku, koja ne radi za tebe, vec interese drugih... i naravno ne sprovodi ono zasta je i postavljena, vec celu zemlju zakopa jos dublje po nalogu sponzora. Dok sponzori tog zakopavanja, veselo trljaju ruke, znajuci da iako taj dug ne moze da se naplati nikada - sada imaju kontrolu nad funkcionisanjem cele zemlje... pa ce se i "ulaganje" naplatiti vishestruko -> a dug naravno ostaje, posto je to i kranji cilj... tj. metod upravljanja.

I onda, na sve to zalepe "Grci su hteli", "Lenji Grci", "rasipnici"... mora "cvrsta" ruka da dodje da im uredi zemlju... posto oni "neznaju".
Moze, ali juce... nisu Grci Srbi.

[Ovu poruku je menjao Otto23 dana 20.07.2015. u 16:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Odlazak u Grcku ove godine, politička situacija, ekonomska situacija20.07.2015. u 15:32 - pre 106 meseci
Citat:
Otto23

I onda, na sve to zalepe "Grci su hteli", "Lenji Grci", "rasipnici"... mora "cvrsta" ruka da dodje da im uredi zemlju... posto oni "neznaju".
Moze, ali juce... nisu Grci Srbi.


Pitam jednog starijeg Grka gde mogu da kupim dobro vino...

- U supermarketu

- Nemojte supermarket, to su sve kineska vina, vi ih uvezete i samo zamenite etiketu. :D

- Aaa, ti mislis ono domace. Odes kod coveka kuci koji ima svoj vinograd i sam pravi vino?

- Da.

- E, to ces tesko da nadjes. Mi Grci smo veoma lenj narod. Volimo pare ali ne volimo da radimo. Zato kod nas ima dosta radnika iz inostranstva. Srbija, Albanija, pa i Pakistan i Avganistan. Malo ih placamo, oni dobro rade...mi uzivamo. ;)

- Hahaha, bas vam hvala na iskrenosti.

- Nema problema. ;)
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Odlazak u Grcku ove godine, politička situacija, ekonomska situacija20.07.2015. u 19:03 - pre 106 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
... Isto kao sto ja mogu da se zaduzim 1000x vise od klosara na ulici zato sto banka ne sumnja da mogu da vratim pare.

Potpuno tacno, apsolutno. Medjutim, mene interesuje zasto bi uopste (u kom to ludilu?!) neko dao pare klosaru?

Zasto niko ne krivi one koji daju "klosaru" jer, kako si to lepo i slikovito opisao, se vrlo dobro zna da "klosar" ne moze da vrati. Nije "klosar" kriv sto trazi - nego onaj ko mu da.

Svi su sada pametni, i spocitavaju "klosaru" sve negativno - a u isto vreme se svi prave blesavi oko toga da su davali tom istom "klosaru". Bili su naivni dok su davali, verovali su na rec "klosaru" i slicno je nebuloza.

Ili se namerno daje "klosaru" da bi se kasnije moglo svasta reci za tog istog "klosara" i imati ga kao "roba" (ako moze)?

Mislim, sad se tek kao zna, saznalo da su Grci lenj narod, da su lagodno ziveli od datih para, da nece da rade, da... Pa malo smesno, A?!


Pozdrav!

"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Odlazak u Grcku ove godine, politička situacija, ekonomska situacija20.07.2015. u 19:14 - pre 106 meseci
To je to Sceko, baš slikovito rečeno i potpuno tačno!
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Odlazak u Grcku ove godine, politička situacija, ekonomska situacija20.07.2015. u 19:21 - pre 106 meseci
Citat:
Sceka:
Medjutim, mene interesuje zasto bi uopste (u kom to ludilu?!) neko dao pare klosaru?

Zasto niko ne krivi one koji daju "klosaru" jer, kako si to lepo i slikovito opisao, se vrlo dobro zna da "klosar" ne moze da vrati. Nije "klosar" kriv sto trazi - nego onaj ko mu da.

Ovo je bitno pitanje, ja jos nisam video zadovoljavajuci odgovor.

Moglo bi, ako ima moderatora, da se ova tema izdvoji od letovanja u Grckoj, da se prebaci u podforum Ekonomija
i da se onda tamo diskutuje.
 
Odgovor na temu

Otto23

Član broj: 300024
Poruke: 4



+2028 Profil

icon Re: Odlazak u Grcku ove godine, politička situacija, ekonomska situacija20.07.2015. u 20:39 - pre 106 meseci
E da, bio sad u Grckoj - stig'o juce :)

Cene hrane manje vishe kao u Srbiji (BG), s' tim sto je nesto skuplje do 10-15%, a nesto blago jeftinije. Extremi su maslinovo ulje koje duplo i vishe jeftinije za isti kvalitet... i sladoledi koji su skupi prema ovdasnjim cenama. Giros 1.8 do 2.5 Evra... kafe za poneti 1 Evro, krofna na plazi 1.5 Evra (1.2 u pekari). Peskiri, majce, kupaci, maske, razne stvari za plazu itd. mnogo jeftinije nego u Beogradu. Tako da, ko treba to da menja ili nema, bolje da kupi u Grckoj.

Sve prodavnice su pune, sve radi normalno. Ja nisam koristio usluge banaka, vec sam nosio kesh, tako da ne znam nista po tom pitanju. Internet im je sh*t (ima prekida u manjim mestima, gde ja uglavnom idem), svake godine ista prica (dobro se raspitati, pre odlaska, kome treba za posao).

...
I btw. ja iskljucivo idem u apartman, jer jednostavno ne volim satnicu (od-do), niti dress code za doruckom i vecerom. Tj. volim da jedem pola sata-sat posto se probudim, pa makar to bilo i u 13-14h... i to u majci i gacama, na terasi ako je moguce :), bez ljudi i zabora okolo, konbara i slicnog. Sto bi se reklo - na miru. Bazeni me ne interesuju, niti animatori i oni njihovi (glupi) programi za zabavu... tako da realno, hotel izbegavam. Volim sam da kuvam, i na prvom mestu mi je uzivanje na plazi sa detetom (tamo gde nije guzva, i gde nema 10 redova lezajki) tako da totalno razumem pisca :).

Imho, Grcka je za mene idealno mesto. Niko te negleda popreko, niti te smara napadno (Turska npr.). Imas sirok izbor opcija, od izleta, organizovane zabave i hotela, pa do totalnog ostavljanja na miru... i kupanja na 20+ metara do prvog sledeceg suncobrana.

P.S. Primetio sam ove godine (mada, mozda je to moje subjektivno misljenje) malu zabrinutost kod Grka... tj. vidim domacini (vlasnici apartmana, kafana) da sede i razmisljaju sa ne bas veselim licem. Tj. kad su sami izgleda kao da su zabrinuti. Sto nije nista cudno, s' obzirom da sam bio bas u memontu kad se pregovaralo oko para, potencijalnog izlaska iz Evrozone itd.


 
Odgovor na temu

Otto23

Član broj: 300024
Poruke: 4



+2028 Profil

icon Re: Odlazak u Grcku ove godine, politička situacija, ekonomska situacija20.07.2015. u 20:47 - pre 106 meseci
E da, povodom "lenjosti" Grka... mozete jako povoljno kupiti domace cedjeno ulje od maslina (ljudi imaju svoje maslinjake od kojih prave ulje), prodaju voce direktno iz kamiona blizu plaza, tako da moze sve zivo da se pazari relativno povoljno. Sa vremena na vreme, prolaze kamioni sa svezom ribom - ribari ih razvoze i prodaju direkno zainteresovanima (svaki dan ima razlicite ribe u zavisnosti od ulova) - naravno ima i ribarnica, ali ja vishe volim 100% sveze, to jutro izvadjeno.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Odlazak u Grcku ove godine, politička situacija, ekonomska situacija20.07.2015. u 20:51 - pre 106 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:Err, Japan svoje dugove vraca, to je kljucna razlika. Mogu oni i 300% da se zaduze, ekonomija im nije sibicarska pa kreditori ne strepe da Japanci nece moci da vrate pare. Isto kao sto ja mogu da se zaduzim 1000x vise od klosara na ulici zato sto banka ne sumnja da mogu da vratim pare.


Još kad bih uspeo da objasniš sam sebi (meni ne moraš) zašto se Grčka ekonomija uništava potpuno kontraproduktivnim "merama štednje" pa dug postaje sve veći u odnosu na prihode, odnosno sve su manje šanse da se vrati bez rasprodaje cele zemlje. Evo neka ostrva su već prodata, kupuju bogati amerikanci :D

Kao što rekoh, meni ne moraš ništa da objašnjavaš, objasni onako sam sebi za sebe.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Odlazak u Grcku ove godine, politička situacija, ekonomska situacija20.07.2015. u 21:01 - pre 106 meseci
Citat:
Sale_123:Imam ja jedno pitanje za sve one koji su bili u Grckoj. Zbog ovog svega sto se desava, planirao sam ponijeti kes umjesto kreditne kartice. Zanimam me, kakvo je vase iskustvo sa ostavljanjem vrijednih stvari u sefu u sobi. Da ili ne? Idemo na sitoniju.


Pitaš kao da nikada nisi bio na Sitoniji... meni tamo deluje toliko bezbedno da ja čak nekada ni vrata ne zaključavam od sobe (kada imamo jedan ključ a nismo zajedno). Mada, možda je to stvar izbora lokacije i smeštaja pošto ja uvek idem tamo gde nema skupih automobila i ekskluzivnih plaža/hotela/kafića odnosno gde je sve jeftino, a možda grčke ili uvozne lopovčine biraju samo bogataške smeštaje za operisanje (tamo gde ima mnogo BMW-a, Mercedesa, Audija, itd...)

Ali eto moj utisak i iskustvo je tako da u krajevima gde ja boravim (odnosno gde su sve jeftini automobili i obične peščane plaže za porodična letovanja) nema potrebe ni vrata da zaključavaš ni prozore da zatvaraš.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Odlazak u Grcku ove godine, politička situacija, ekonomska situacija20.07.2015. u 23:11 - pre 106 meseci
Citat:
Otto23: E da, povodom "lenjosti" Grka... mozete jako povoljno kupiti domace cedjeno ulje od maslina (ljudi imaju svoje maslinjake od kojih prave ulje)

He, sad ce da ispadne da ti namerno kontriram ali nije tako. Nego cisto zbog razjasnjenja..."Domace" ulje ne postoji. Domace u smislu da vlasnik maslina pravi to ulje. Naime, kada se masline pokupe, (to je ono jeftinije ulje, a od ubranih maslina se pravi vrhunsko), vlasnik ih tera u fabriku. saceka obicno par meseci i dolazi po ulje. Bira u sta ce da mu uspu ulje. Flase od litar ili limenke raznih zapremina. Koliko znam svo ulje je hladno cedjeno. Usur je oko 10%.

Skupljaci (beraci) su vecinom iz slabo razvijenih zemalja. Recimo sever Grcke "drze" Bugari, (i ne samo branje maslina, vec vecinu poslova obavljaju oni), juznije ima dosta Srba koji su "oduvek" tu radili, a sada svi imaju veliku konkurenciju u Albancima koji rade i za manje pare. Dnevnica za skupljanje maslina ide 30-40e, sa klopom. Radi se obicno deset sati.

Inace, nikada, ali bas nikada, ne treba verovati Grcima kada nesto zele da vam prodaju. Obicno dobijete rog za svecu. ;)
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Odlazak u Grcku ove godine, politička situacija, ekonomska situacija20.07.2015. u 23:58 - pre 106 meseci
Moglo bi se reci i "Inace, nikada, ali bas nikada, ne treba verovati Kinezima, Italijanima, Madjarima, Nemcima... kada nesto zele da vam prodaju." i bio bi potpuno u pravu. Jer, to je tako. Samo poznati, prijatelji i po neko od rodbine mozda daju/prodaju onako ljudski. Sve ostalo je logicno da je trgovina kao takva, kupac hoce da zaradi, tacka.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

madmax-wifi

Član broj: 167175
Poruke: 386



+248 Profil

icon Re: Odlazak u Grcku ove godine, politička situacija, ekonomska situacija21.07.2015. u 00:00 - pre 106 meseci
Citat:
Sceka:
Medjutim, mene interesuje zasto bi uopste (u kom to ludilu?!) neko dao pare klosaru?
Zasto niko ne krivi one koji daju "klosaru" jer, kako si to lepo i slikovito opisao, se vrlo dobro zna da "klosar" ne moze da vrati. Nije "klosar" kriv sto trazi - nego onaj ko mu da.

Slicna prica kao i sa hipotekarnim kreditima u SAD, i ko je na kraju profitirao, ko je izgubio sve a ko je odgovarao zbog toga...
Masa ljudi je u SAD ostala na ulici, a nekretnine propadaju prazne.
JP Morgan i Goldman Sachs su se mnogo nasekirali izasli su jos bogatiji iz te price...
 
Odgovor na temu

plague
Software Developer
Auckland, NZ

Član broj: 46734
Poruke: 623
*.136.4.181.host.layer2.co.nz.



+373 Profil

icon Re: Odlazak u Grcku ove godine, politička situacija, ekonomska situacija21.07.2015. u 00:07 - pre 106 meseci
Citat:
IUOP_1:
Citat:
Sceka:
Medjutim, mene interesuje zasto bi uopste (u kom to ludilu?!) neko dao pare klosaru?

Zasto niko ne krivi one koji daju "klosaru" jer, kako si to lepo i slikovito opisao, se vrlo dobro zna da "klosar" ne moze da vrati. Nije "klosar" kriv sto trazi - nego onaj ko mu da.

Ovo je bitno pitanje, ja jos nisam video zadovoljavajuci odgovor.

Moglo bi, ako ima moderatora, da se ova tema izdvoji od letovanja u Grckoj, da se prebaci u podforum Ekonomija
i da se onda tamo diskutuje.

Zato sto drzava nije klosar i drzava uvek moze da zaradi ako hoce. Ako vec imas problema da razumes ovakva poredjenja, najbolji naziv za Grcku bi bio "neko od bankara koji su izazvali svetsku ekonomsku krizu". Jer su ziveli bogatije nego sto mogu, lagali su sve redom i naduvavali balon, i onda kada je puklo ostalo je ovo sto je ostalo. Covek ne moze metaforu da uvede bez ljudi koji ce sve tumaciti bukvalno.

I pre nego sto se uhvatis kako su ti bankari spaseni od strane USA i kako Grcka treba biti spasena - slazem se. Amerikanci su spasili svoje banke, neka Grci spasu svoju drzavu. Cisto da se ogranicim malo od buduceg trolovanja.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Odlazak u Grcku ove godine, politička situacija, ekonomska situacija21.07.2015. u 01:14 - pre 106 meseci
Citat:
Sceka:
Citat:
Ivan Dimkovic:
... Isto kao sto ja mogu da se zaduzim 1000x vise od klosara na ulici zato sto banka ne sumnja da mogu da vratim pare.

Potpuno tacno, apsolutno. Medjutim, mene interesuje zasto bi uopste (u kom to ludilu?!) neko dao pare klosaru?

Zasto niko ne krivi one koji daju "klosaru" jer, kako si to lepo i slikovito opisao, se vrlo dobro zna da "klosar" ne moze da vrati. Nije "klosar" kriv sto trazi - nego onaj ko mu da.

Svi su sada pametni, i spocitavaju "klosaru" sve negativno - a u isto vreme se svi prave blesavi oko toga da su davali tom istom "klosaru". Bili su naivni dok su davali, verovali su na rec "klosaru" i slicno je nebuloza.

Ili se namerno daje "klosaru" da bi se kasnije moglo svasta reci za tog istog "klosara" i imati ga kao "roba" (ako moze)?

Mislim, sad se tek kao zna, saznalo da su Grci lenj narod, da su lagodno ziveli od datih para, da nece da rade, da... Pa malo smesno, A?!


Pozdrav!


Postoje tu dve stvari. Jedna je da si tudju hiperbolu upotrebio kao metaforu. Naravno da je to sa klosarom preterivanje. Nije Grcka na tom nivou (ni sada, pa ni onda). Bili su na nekom nivou (ne)poverenja ali su zbog laziranja izvestaja i malverzacije sa dodatnim zaduzivanjima (cela stvar sa Goldman&Sachs) prikrili koliko su zaista za nepoverenje.
Druga je to nisu oni njima toliko dugo davali na poverenje. Grcka je neko vreme normalno pozajmljivala novac. Pa su onda poceli i na kvarno sa laziranjem podataka. Onda se to otkrilo kao i da im je situacija losija nego sto su predstavljali i da ce imati problema da vracaju dugove. Onda su Grci trazili pomoc kako bi imali para da vracaju dugove i Trojka im nije tek tako davala (posto se videlo da ne mogu tako lako da vracaju) vec su im trazili da sprovedu razne reforme. Ovi rekli "'ocemo, majke mi". Nesto su uradili, nesto nisu. Cela prica se ponovila. Opet, nesto od obecanog su uradili, nesto nisu (uglavnom nisu). Usput im je oprosteno 100 milijardi.
E sad je dosla situacija da nema love dok se dogovorene mere ne sprovedu (plus nacin sprovodjenja izmenjen da bude sigurnije) jer se shvatilo da na "majke mi" ne vredi.


That being said, postoji mogucnost da su neke od tih stvari bile poznate, predvidjene i/ili isplanirane, ALI je pogresno trvrditi bilo da jeste ili da nije tako jer ni za jedno ni za drugo nema dokaza. Naravno, ljudi po obicaju ne mare za bilo kakve dokaze vec tvrde da je onako kako se njima svidja.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9506
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Odlazak u Grcku ove godine, politička situacija, ekonomska situacija21.07.2015. u 06:34 - pre 106 meseci
Ovde nije u pitanju samo Grčki dug.

U pitanju je i ustrojstvo grčke države, važeći zakoni i ukupno stanje u društvu / državi. A ono je takvo, da i sve kad Grci sad ne bi imali ni dolar duga, opet ne bi mogli da žive (kao država) bez tuđe pomoći i novih kredita.

E to je ono šta uviđaju kreditori EU, i to ono zašto im se ne daju novi krediti bez uslova. Jer, onolika budžetska davanja, onolika poreska nedisciplina, onolika korpcija - vodi ponovo direktno u propast.

Dakle, braćo Grci ne može to tako. Morate da dovedete državu u red, bar u prosek EU, što se tiče ovih glavnih budžetskih stvari. I mojne se pravite ludi.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Odlazak u Grcku ove godine, politička situacija, ekonomska situacija21.07.2015. u 07:46 - pre 106 meseci
Citat:
plague:
Zato sto drzava nije klosar i drzava uvek moze da zaradi ako hoce.

Pa teoretski, moze.
U praksi, vidimo mnogo zemalja koje ne zaradjuju.
Ocigledno, postoji nesto sto sprecava vlast da pomeri zemlju u pravcu gde ima zaradjivanja.

Citat:
plague:
Ako vec imas problema da razumes ovakva poredjenja, najbolji naziv za Grcku bi bio "neko od bankara koji su izazvali svetsku ekonomsku krizu". Jer su ziveli bogatije nego sto mogu, lagali su sve redom i naduvavali balon, i onda kada je puklo ostalo je ovo sto je ostalo.

A svetsku krizu su izazvali bankari?! Zanimljivo...

Citat:
Shadowed:
Bili su na nekom nivou (ne)poverenja ali su zbog laziranja izvestaja i malverzacije sa dodatnim zaduzivanjima (cela stvar sa Goldman&Sachs) prikrili koliko su zaista za nepoverenje.
Druga je to nisu oni njima toliko dugo davali na poverenje. Grcka je neko vreme normalno pozajmljivala novac. Pa su onda poceli i na kvarno sa laziranjem podataka. Onda se to otkrilo kao i da im je situacija losija nego sto su predstavljali i da ce imati problema da vracaju dugove. Onda su Grci trazili pomoc kako bi imali para da vracaju dugove i Trojka im nije tek tako davala (posto se videlo da ne mogu tako lako da vracaju) vec su im trazili da sprovedu razne reforme. Ovi rekli "'ocemo, majke mi". Nesto su uradili, nesto nisu. Cela prica se ponovila. Opet, nesto od obecanog su uradili, nesto nisu (uglavnom nisu). Usput im je oprosteno 100 milijardi.
E sad je dosla situacija da nema love dok se dogovorene mere ne sprovedu (plus nacin sprovodjenja izmenjen da bude sigurnije) jer se shvatilo da na "majke mi" ne vredi.

Mozda, ne kazem, mada mi prica deluje malo nategnuto.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 731
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Odlazak u Grcku ove godine, politička situacija, ekonomska situacija21.07.2015. u 09:13 - pre 106 meseci
Citat:
IUOP_1:A svetsku krizu su izazvali bankari?! Zanimljivo...


Mislim da jesu . U dobroj meri. U to vreme (pre 2008) dovoljno je bilo da američki državljanin ode u banku sa ličnom kartom ,stavi hipoteku na kuću koju kupuje i uglavnom bi mu bio odobren kredit.
Gle čuda veliki broj tih ljudi nije vratio dugove jer nisu bili sposobni da ih vraćaju ni kad su ih uzeli . Banke zaplene kuće , preplave tržište nekretninama i naravno ne mogu da ih prodaju ni po cenama daleko nižim od tržišnih.
I sta da rade jadni bankari koji nikako nisu to mogli da predvide , uzmu pare od države, i onda ce svet mora to da plati i eto krize.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Odlazak u Grcku ove godine, politička situacija, ekonomska situacija

Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 136123 | Odgovora: 616 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.