Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Davanje licne karte

elitemadzone.org :: MadZone :: Davanje licne karte

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 32368 | Odgovora: 134 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Davanje licne karte17.12.2015. u 12:41 - pre 101 meseci
Citat:
DaliborP:
Citat:
DusanSukovic:
Poenta je da postoje drzave koje ne traze licne karte i koje funkcionisu bolje od Srbije 10x.

Sta znaci "ne traze licne karte"? Svaka institucija koja hoce da potvrdi tvoj identitet trazice dokument na uvid, kakve veze ima da li je vozacka dozvola ili licna karta? Kakva je razlika u tim drzavama?



Razlika je sto je dovoljno da te pita za personalni broj kad odes u opstinu na primer, kakva licna karta?

Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Davanje licne karte17.12.2015. u 12:45 - pre 101 meseci
Citat:
DusanSukovic:
Citat:
SlobaBgd: A postoje i države koje traže lične karte a funkcionišu bolje od Srbije. Tako da taj argument otpada.



Koju bi ti soluciju izabrao? Koja ti je srcu draga?

Ja sam mislio da diskutujemo šta je bolje a ne šta ko voli.
Da se ja pitam, ozbiljno bih kažnjavao zbog nenošenja lične karte. Ali znam da je to preterano, nesprovodljivo i nepopularno.
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Davanje licne karte17.12.2015. u 12:51 - pre 101 meseci
Citat:
DusanSukovic:
Razlika je sto je dovoljno da te pita za personalni broj kad odes u opstinu na primer, kakva licna karta?

Gde to tacno? Cak i u drzavama gde ne postoji licna karta moras da pokazes dokument sa slikom.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
89.216.32.*



+10255 Profil

icon Re: Davanje licne karte17.12.2015. u 13:12 - pre 101 meseci
Sav taj privid demokratije, nesputanosti i slobode življenja u zapadnoj Evropi zapravo pada u vodu kad malo zagrebeš ispod površine i skapiraš da se svaki građanin prati i kontroliše na nekoliko načina / nivoa.

Onda, zapravo ti i ne treba nikakav ID, kad te vlast prati, i bez tvog znanja zna i gde si, i šta si, i šta radiš i sve ostalo.

Ako bi država bila ekstra organizovana, IT sistemi rade, policajac bi mogao nađe ko si i šta si i pre nego što kažeš "dobar dan". Preko nekog GPS sistema servera, naravno, ako imaš smartfon.

Što reče bakara, ne treba ti nikakav ID, kad bankar u sistemu ima sve tvoje podatke, pa i sliku. Adresu, ime i sliku ima i gradski prevoz, kako reče Dušan Suković. I oni te prate . Pa stoga i takav ID može da posluži za identifikaciju. (I naš Bus Plus ima te podatke, ali čisto sumnjam da oni znaju šta da rade sa tim podacima. Samo postoji opasnost da neki pokupi sve te podatke pa zloupotrebi).

Što je nadzor nad građanima manji i/ili država slabije organizovana, to je potrebno više dokazivati da si ti baš ti, u slučajevima kad si u banci, pošti, saobraćaju i slično, gde se već treba identifikovati.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: Davanje licne karte17.12.2015. u 13:39 - pre 101 meseci
Citat:
DusanSukovic:

Drzave koje ne vide u svojoj misiji da podjebavaju i iritiraju gradjane, vec sebe vide kao placeni servis gradjana i tako se ponasaju

Upravo to je problem što se u Srbiji još uvek razmišlja
srednjevekovno
o državi kao vlasti
i stanovništvu kao o podanicima.
Ono što je zanimljivo, neki članovi foruma, za koje bi se očekivalo da su malo bistriji,
takodje razmišljaju o državi kao o vlasti a ne kao o servisu za dobrobit gradjana.
Dok je stanje takvo nema popravljanja situacije.

Potpuno je razumljivo da se u slučaju promene adrese moraju izvršiti i promene u dokumentima.
Ali
90% ljudi i ne menja adrese.

Svako malo gradjani Srbije moraju da
trče u miliciju da izvade novu ličnu kartu
pa opet trče u miliciju da izvade još noviju ličnu kartu
pa trče u miliciju da izvade pasoš pa novi pasoš
pa trče da menjaju sobračajnu dozvolu iako se po pitanju saobraćajne dozvole nije ništa promenilo.
Pa zamena vozačke, umesto da jednom izdata vozačka važi do eventualne odluke suda da se vozačka oduzme.
Pa indeks
pa studentska legitimacija (šta će ti onda indeks ili obratno)
itd...

Sve te navedene "zamene" ne služe ničemu osim angažovanja olinjalih bespoličara koji su se do juče motali oko ulaza opštinskih odbora stranaka.


 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Davanje licne karte17.12.2015. u 13:57 - pre 101 meseci
Citat:
hotchimney: Upravo to je problem što se u Srbiji još uvek razmišlja
srednjevekovno
o državi kao vlasti
i stanovništvu kao o podanicima.
Ono što je zanimljivo, neki članovi foruma, za koje bi se očekivalo da su malo bistriji,
takodje razmišljaju o državi kao o vlasti a ne kao o servisu za dobrobit gradjana.
Dok je stanje takvo nema popravljanja situacije.

Potpuno je razumljivo da se u slučaju promene adrese moraju izvršiti i promene u dokumentima.
Ali
90% ljudi i ne menja adrese.

Svako malo gradjani Srbije moraju da
trče u miliciju da izvade novu ličnu kartu
pa opet trče u miliciju da izvade još noviju ličnu kartu
pa trče u miliciju da izvade pasoš pa novi pasoš
pa trče da menjaju sobračajnu dozvolu iako se po pitanju saobraćajne dozvole nije ništa promenilo.
Pa zamena vozačke, umesto da jednom izdata vozačka važi do eventualne odluke suda da se vozačka oduzme.
Pa indeks
pa studentska legitimacija (šta će ti onda indeks ili obratno)
itd...

Sve te navedene "zamene" ne služe ničemu osim angažovanja olinjalih bespoličara koji su se do juče motali oko ulaza opštinskih odbora stranaka.



Te papiroloske funkcije na Zapadu vecinom obavlja opstina, dok se policija bavi policijskim stvarima i time je rasterecena.
Srbija je vrlo blizu Zapada i skoro svi trendovi sa Zapada dodju za par godina kod nas, tako je i koncept "ceste selidbe" vec skoro dosao kod nas..
Problem je sto je kod nas policija ima nasledjenu ulogu Milicije iz Socijalizma gde je bio tzv "koncept naoruzanog naroda" gde je u stvari policija paravojna formacija vlastodrzaca, u kojoj delovi sluzbe cak sluze za nadziranje tekucih politickih protivnika trenutnih svinja na vlasti, a bogami u proslosti je cesto bilo i likvidacija likova koji nisu znali drzati jezik za zubima..
Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Davanje licne karte17.12.2015. u 14:03 - pre 101 meseci
Citat:
SlobaBgd:
Citat:
DusanSukovic:
Citat:
SlobaBgd: A postoje i države koje traže lične karte a funkcionišu bolje od Srbije. Tako da taj argument otpada.



Koju bi ti soluciju izabrao? Koja ti je srcu draga?

Ja sam mislio da diskutujemo šta je bolje a ne šta ko voli.
Da se ja pitam, ozbiljno bih kažnjavao zbog nenošenja lične karte. Ali znam da je to preterano, nesprovodljivo i nepopularno.



Zbog cega da kaznjavas, ako vec postoji izmisljen sistem da kazes policajcu svoj JMBG? Cemu komplikovati stvar? Moze li lakse u zivotu?

Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Davanje licne karte17.12.2015. u 14:04 - pre 101 meseci
Citat:
DaliborP:
Citat:
DusanSukovic:
Razlika je sto je dovoljno da te pita za personalni broj kad odes u opstinu na primer, kakva licna karta?

Gde to tacno? Cak i u drzavama gde ne postoji licna karta moras da pokazes dokument sa slikom.



U Danskoj ne pamtim da sam ikad u opstini pokazao neki dokument sa slikom..

pride jos:

-gospodja sa kojom treba da razgovaras nije namrgodjena salterusa koja se gusi burekom iza pancir stakla :D
Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Davanje licne karte17.12.2015. u 14:09 - pre 101 meseci
Danska je bukvalno jedna od 7-8 drzava na celom svetu gde nema potrebe imati licnu kartu. Primer ti i nije neki, pogotovo sta prozivas sve ostale da imaju neko Hitler/Staljin nasledje...
 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Davanje licne karte17.12.2015. u 14:11 - pre 101 meseci
Citat:
DaliborP: Danska je bukvalno jedna od 7-8 drzava na celom svetu gde nema potrebe imati licnu kartu. Primer ti i nije neki, pogotovo sta prozivas sve ostale da imaju neko Hitler/Staljin nasledje...


A vidi cuda: Danska je uvek bukvalno jedna od 7-8 drzava u celom svetu vrh po raznim parametrima, zacudjuce ne? Mora da su budale i kad su batalili licne karte kad idu u opstinu? Necuveno!!!


Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Davanje licne karte17.12.2015. u 14:21 - pre 101 meseci
Citat:
DusanSukovic:
Citat:
SlobaBgd:
Citat:
DusanSukovic:
Citat:
SlobaBgd: A postoje i države koje traže lične karte a funkcionišu bolje od Srbije. Tako da taj argument otpada.



Koju bi ti soluciju izabrao? Koja ti je srcu draga?

Ja sam mislio da diskutujemo šta je bolje a ne šta ko voli.
Da se ja pitam, ozbiljno bih kažnjavao zbog nenošenja lične karte. Ali znam da je to preterano, nesprovodljivo i nepopularno.



Zbog cega da kaznjavas, ako vec postoji izmisljen sistem da kazes policajcu svoj JMBG? Cemu komplikovati stvar? Moze li lakse u zivotu?

Eto vidiš da nije isto ono što neko voli i ono što je bolje. To važi za sve koji svoj izbor zasnovan na "srcu drago" promovišu kao opšte pravilo za sve. Ja sam bar svoj "srcu drag" izbor racionalno procenio kao ne baš dobar.
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Davanje licne karte17.12.2015. u 15:00 - pre 101 meseci
Citat:
SlobaBgd:
Da se ja pitam, ozbiljno bih kažnjavao zbog nenošenja lične karte. Ali znam da je to preterano, nesprovodljivo i nepopularno.

Pa kod nas je to kaznjivo. Skoro je moj drug platio kaznu, mislim da je 5.000.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Davanje licne karte17.12.2015. u 15:45 - pre 101 meseci
Je l'? Znam da je kažnjivo, ali nisam znao da se zakon primenjuje.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Davanje licne karte17.12.2015. u 16:37 - pre 101 meseci
[quote]DusanSukovic:
Citat:
hotchimney
Svako malo gradjani Srbije moraju da
trče u miliciju da izvade novu ličnu kartu
pa opet trče u miliciju da izvade još noviju ličnu kartu
pa trče u miliciju da izvade pasoš pa novi pasoš
pa trče da menjaju sobračajnu dozvolu iako se po pitanju saobraćajne dozvole nije ništa promenilo.
Pa zamena vozačke, umesto da jednom izdata vozačka važi do eventualne odluke suda da se vozačka oduzme.
Pa indeks
pa studentska legitimacija (šta će ti onda indeks ili obratno)
itd...
.


Najjače je kad mi traže izvod iz matične knjige rođenih ne starije od 6 meseci (mada mislim da su to ukinuli poslednjih godina), kao da sam mogao u zadnjih 6 meseci da se rodim na nekom drugom mestu... O_o
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Davanje licne karte17.12.2015. u 16:43 - pre 101 meseci
Citat:
SlobaBgd:
Je l'? Znam da je kažnjivo, ali nisam znao da se zakon primenjuje.

Da, da...
Nocu, negde u gradu su policajci hteli da ga legitimisu.
Nisam siguran, ali mi se nesto cini da je imao rok od 7-8 dana da plati pola kazne.

Citat:
CoyoteKG:
Najjače je kad mi traže izvod iz matične knjige rođenih ne starije od 6 meseci (mada mislim da su to ukinuli poslednjih godina), kao da sam mogao u zadnjih 6 meseci da se rodim na nekom drugom mestu... O_o

Pa ako cemo da detaljisemo, zensko moze da promeni prezime prilikom udaje, sad moze i pol da se menja :)

Sad je ukinuto to za izvod iz MKR, vazi samo za uverenje o drzavljanstvu,
ali negde traze original izvod, pa ti za sledecu stvar opet sledi vadjenje novog...
Jbg, birokratija kod nas, sta ces... :/
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: Davanje licne karte17.12.2015. u 16:46 - pre 101 meseci
Citat:
CoyoteKG:

Najjače je kad mi traže izvod iz matične knjige rođenih ne starije od 6 meseci (mada mislim da su to ukinuli poslednjih godina)

Ništa se ne ukida, pre će biti da se pojačava.
Može samo da se desi da se nisu setili
da traže "ne starije od 6 meseci".
Oni koji znaju da koriste "copy/paste" ništa ne propuštaju.

No kad si pomenuo izvod iz matične knjige rodjenih
to obično traže državne institucije recimo pri zapošljavanju.
Za zaposlenje u školi treba i "psihološka procena".
Pogadjate "ne starije od 6 meseci".
Šta može da se desi sa čovekom "za šest meseci"? Da poludi? Da oglupavi?
Ali, hebiga, partijska stoka vrši i "psihološke procene".
Treba to zaposliti.

PS. Pri izboru kandidata direktor ne mora uzeti zaozbiljno "psihološku procenu".
Pa kad ne mora onda čemu?


Citat:
IUOP_1:

vazi samo za uverenje o drzavljanstvu

Opet, kako gde. Nekad traže "ne starije od šest meseci"
a opet na jednom ponovljenom konkursu ne traže (iako su pre 8 meseci tražili "ne starije od šest meseci" uverenje o drzavljanstvu).
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Davanje licne karte17.12.2015. u 16:52 - pre 101 meseci
Citat:
SlobaBgd:
Citat:
DusanSukovic:
Citat:
SlobaBgd:
Citat:
DusanSukovic:
Citat:
SlobaBgd: A postoje i države koje traže lične karte a funkcionišu bolje od Srbije. Tako da taj argument otpada.



Koju bi ti soluciju izabrao? Koja ti je srcu draga?

Ja sam mislio da diskutujemo šta je bolje a ne šta ko voli.
Da se ja pitam, ozbiljno bih kažnjavao zbog nenošenja lične karte. Ali znam da je to preterano, nesprovodljivo i nepopularno.



Zbog cega da kaznjavas, ako vec postoji izmisljen sistem da kazes policajcu svoj JMBG? Cemu komplikovati stvar? Moze li lakse u zivotu?


Eto vidiš da nije isto ono što neko voli i ono što je bolje. To važi za sve koji svoj izbor zasnovan na "srcu drago" promovišu kao opšte pravilo za sve. Ja sam bar svoj "srcu drag" izbor racionalno procenio kao ne baš dobar.

Nisu oni nista batalili kako se tebi cini...

jednostavno imaju razvijen informacioni sistem i ceo drzavni sistem im je jako dobro umrezen, tako da ti si u bazi...
Ne treba ti nikakav ID dokument kada je dovoljno da izdiktiras svoj "licni broj" salterusa unese i odmah vidi da si to ti, a pritom vidi i gde zivis i gde imas racun da li ti je uplaceno zdravstveno i koliko si kreditno zaduzen i da li si osudjivan.
Jednostavno vidi vise nego da si joj samo pokazao LK...

Koji ce joj q onda tvoja LK

Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Davanje licne karte17.12.2015. u 17:00 - pre 101 meseci
Citat:
bakara: Nisu oni nista batalili kako se tebi cini...

jednostavno imaju razvijen informacioni sistem i ceo drzavni sistem im je jako dobro umrezen, tako da ti si u bazi...
Ne treba ti nikakav ID dokument kada je dovoljno da izdiktiras svoj "licni broj" salterusa unese i odmah vidi da si to ti, a pritom vidi i gde zivis i gde imas racun da li ti je uplaceno zdravstveno i koliko si kreditno zaduzen i da li si osudjivan.
Jednostavno vidi vise nego da si joj samo pokazao LK...

Koji ce joj q onda tvoja LK ;)



Preterujes, postoji zakon o zastiti podataka koji se aktivno primenjuje..
Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Davanje licne karte17.12.2015. u 17:03 - pre 101 meseci
Citat:
Java Beograd:
Sav taj privid demokratije, nesputanosti i slobode življenja u zapadnoj Evropi zapravo pada u vodu kad malo zagrebeš ispod površine i skapiraš da se svaki građanin prati i kontroliše na nekoliko načina / nivoa.

Onda, zapravo ti i ne treba nikakav ID, kad te vlast prati, i bez tvog znanja zna i gde si, i šta si, i šta radiš i sve ostalo.

Ako bi država bila ekstra organizovana, IT sistemi rade, policajac bi mogao nađe ko si i šta si i pre nego što kažeš "dobar dan". Preko nekog GPS sistema servera, naravno, ako imaš smartfon.

Što reče bakara, ne treba ti nikakav ID, kad bankar u sistemu ima sve tvoje podatke, pa i sliku. :) Adresu, ime i sliku ima i gradski prevoz, kako reče Dušan Suković. I oni te prate :). Pa stoga i takav ID može da posluži za identifikaciju. (I naš Bus Plus ima te podatke, ali čisto sumnjam da oni znaju šta da rade sa tim podacima. Samo postoji opasnost da neki pokupi sve te podatke pa zloupotrebi).

Što je nadzor nad građanima manji i/ili država slabije organizovana, to je potrebno više dokazivati da si ti baš ti, u slučajevima kad si u banci, pošti, saobraćaju i slično, gde se već treba identifikovati.


Mislis da se u Srbiji ne prati? Sloboda, a? :)

Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Davanje licne karte17.12.2015. u 17:16 - pre 101 meseci
Citat:
DusanSukovic:

Preterujes, postoji zakon o zastiti podataka koji se aktivno primenjuje..

Pa niko i ne objavljuje tvoje podatke, vec prosto te vrlo lako identifikuju kad im kazes svoj broj.

Samo objasnjavam zasto je besmisleno nositi tamo nekakvu zastarelu LK.

Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Davanje licne karte

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 32368 | Odgovora: 134 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.