Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linux prebacio 4%

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 4%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: << < .. 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 348147 | Odgovora: 3057 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%25.11.2018. u 15:21 - pre 66 meseci
Automobil sam pomenuo, a nameštaja se nisam setio. Ne verovao ti ili da, u poslednjem javljanju sam hteo i o šoljici za kafu, ali rekoh da ne idem u širinu. Evo da to proširimo garderobom koju nosiš, kućom ili zgradom u kojoj živiš, mobilnim telefonom itdisl. Daklem, slažemo se.

U čemu je problem? Svi navedeni predmeti imaju najpre upotrebnu, a tek zatim i estetsku vrednost. Umetničko delo nema upotrebnu, već samo estetsku vrednost. Kompjuterske igrice ili sport nemaju ni estetsku ni upotrebnu vrednost, u najboljem slučaju to je puka zabava.

Na primer. Šoljica za kafu ti služi za ispijanje kafe, garderoba da pokrije golotinju i zaštiti od zime, auto da te preveze iz jednog mesta u drugo. Kada knjige budeš koristio da podložiš kotao, muziku sa namerom da probudiš komšije u dva ujutru itdisl, onda ćeš umetnosti da daš i upotrebnu vrednost, pa onda sve možeš da izjednačiš.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%25.11.2018. u 15:25 - pre 66 meseci
Estetsku vrednost imaju. Tu je i voice acting/muzika i kvalitet grafike.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.181.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%25.11.2018. u 15:38 - pre 66 meseci
Bradzorf

Delo primenjene umetnosti ne mora imati najpre estetsku vrednost , ali ne znaci da nije i umetnicko delo. Gde si ti nasao tu definiciju umetnosti, uzana je i neprecizna?
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%25.11.2018. u 15:40 - pre 66 meseci
Našao sam je u glavi, ali ajd da malo proguglamo, da vidimo šta kažu pametniji.

Edit. Sužavaš stvar. Ko je govorio o primenjenoj umetnosti?
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.181.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%25.11.2018. u 16:36 - pre 66 meseci
Svakako da sam govorio o primenjenoj umetnosti kad sam govorio o muzici i grafici u igrama, nisam naknadno suzio diskusiju na to
 
Odgovor na temu

bigvlada
bgd

Član broj: 41095
Poruke: 325
87.116.190.*



+94 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%25.11.2018. u 16:46 - pre 66 meseci
Citat:
Nedeljko:
@bigvlada

Ček, ček... Kako se umetnost može tržišno finansirati? Objasni van video igara. Da li se tržišno može finansirati umetnost ili samo kič?

Citat:
bigvlada: Android je zasnovan na Linuksu ali nije Linuks (uzgred, previše reklama za moj ukus). Kao što je ReactOS zasnovan na Windows-u ali nije Windows. I Linuks je zasnovan na Juniksu ali nije Juniks.


Mislim da su poređenja neodgovarajuća.

Delo A je zasnovano na delu B (odnosno, delo A je izvedeni rad iz dela B) ako delo A uključuje delo B ili njegov deo u originalnom ili izmenjenom obliku. Izmena nekog dela podrazumeva transformaciju primerka tog dela. Ti pojmovi su precizno definisani Zakonom o autorskom i srodnim pravima.

1. Android je zasnovan na Linux-u jer uključuje Linux u izmenjenom obliku.

2. ReactOS nije zasnovan na Windows-u jer ne sadrži niti jedan deo Windows-a niti u izmenjenom, niti u neizmenjenom obliku. Samo je kompatibilan sa Windows-om. Zapravo, ReactOS nije zasnovan ni na jednom drugom delu, već je napisan od nule.

3. Linux nije zasnovan na Unix-u iz istih razloga iz kojih ReactOS nije zasnovan na Windows-u. Poput ReactOS-a Linux nije zasnovan ni na jednom drugom delu. Samo je u nekoj meri kompatbilan sa Unix-om.

4. GNU/Linux distribucije su zasnovane na svemu i svačemu.



Hajde da uzmemo muziku za primer. Gro zarade muzičara dolazi od koncerata, ne od prodaje albuma (gde kao i pisci završavaju sa jednocifrenim procentom ukupnog profita). Neki od njih koriste identične metode finansiranje koje sam spomenuo kod video igara, metode koji su postali mogući zahvaljujući Internetu. Tu je Youtube jedan ogroman kanal za promociju.

Evo ti jedan primer - https://www.youtube.com/watch?v=4wkDxPveLB0



Mislim da nisu. Nije Linus seo i od nule smislio OS nego je detaljno proučavao Unix i napisao OS na osnovu njega. Isti slučaj je i sa ReactOS-om. Jedina razlika kod Androida je što nije morao da se vrši reverzni inženjering već je mogao da se upotrebi deo postojećeg koda. Pre nešto više od dvadeset godina je u SAD bila parnica gde je kompanija koja pravi razglednice tužila grafičkog dizajnera. Naime, grafički dizajner je gledao razglednicu (severnoamerički indijanac iz profila) i na osnovu nje je nacrtao indijanca ali sa različitom pozadinom. Izgubio je spor jer je sud presudio da je to ipak kopiranje bez dozvole iako je fotografiju samo gledao. On je stvorio nešto novo na osnovu nečeg postojećeg ali je pravno i ta nova slika nastala na osnovu postojeće bez dozvole.

@Bradzorf

Citat:
Samo ako se kao kriterijum uzme zabava korpjuterske igre se mogu smatrati za umetnost. Umetničko delo može imati funkciju da zabavi, ali i ne mora. Osim zabave, knjiga, film, muzička numera ili slika trebalo bi da u čoveku pokrenu neka pitanja i/ili osećanja, da obogate ličnost potrošača/konzumenta. Dakle, umetničko delo ima pre svega estetsku vrednost. Često se može čuti kako se za neki auto kaže da je pravo umetničko delo, u smislu dizajna naravno. Za dizajnera koji je nacrtao auto se može reći da je umetnik, ali tu postoji jedan mali problem. Taj automobil će biti umetničko delo čak i ako nema motor i menjač i ne može da se koristi kao prevozno sredstvo. Dakle, u pitanju su različite funkcije.


Ovde polaziš od pretpostavke da je svaka video igra namenjena zabavi. Nije. Video igra je medij za pričanje priča i impresija autora isto kao i svaki drugi medij. Neke video igre nemaju zvuk, druge nemaju grafiku dok trećima nije potreban bilo kakav tekst da bi prenele ono što autor(i) žele da prenesu. Ako Dostojevski u Zločinu i Kazni može da priča o moralnim dilemama Raskoljnikova onda to može da uradi i npr. This War of Mine, simulacija preživljavanja u ratu, u opsednutom gradu. Igrač konstantno mora da pravi izbore tipa da li da gladnoj deci koja mu kucaju na vrata da hranu i na taj način osudi nekog od ukućana na smrt ili da opljačka susednu zgradu i popravi sopstveni radijator. To nije zabava već obrađivanje jedne mučne teme kroz drugi medijum. Nisu sve teme ovako mučne, ima igara koje obrađuju pojmove ljubavi brata prema sestri, straha od nepoznatog ili drugarstva, na različite načine, u zavisnosti od ciljne publike.

Ovde ne uzimam u obzir video igre kao edukativno/terapeutsko sredstvo a kojima takođe nije cilj zabava.
 
Odgovor na temu

ineve74
Srbija

Član broj: 338256
Poruke: 274
*.adsl-1.sezampro.rs.



+27 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%25.11.2018. u 19:42 - pre 66 meseci
Ne znam sto ste se toliko raspisali i filozofirate.
Ja licno nemogu da se nacudim da linux ima samo 2% ucesca u desktopu jer je super operativni sistem.
Ja sam pre vise od 10 godina imao ideju da za desktop obicne korisnike treba razviti jednu distribuciju u svakih 5 godina.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%25.11.2018. u 20:18 - pre 66 meseci
bojan_bozovic

Ok, evo otvorio sam wiki. Ono što je zanimljivo:

Citat:

Francuski pisac i intelekualac Andre Malro kaže: „Umetnost nije ukras dokolice, ona je teško osvajanje, jedna od odlučujućih odbrana čoveka od sudbine... umetnost je antisudbina.“


Izgleda da nije ni zabava, ali da ne idemo toliko u širinu.

Citat:

Shodno tome, nešto može biti procenjeno u potpunosti kao umetnost, ili umetnost može biti deo nekog objekta. Na primer, slikarstvo može biti čista umetnost, dok stolica, iako dizajnirana sa praktičnim ciljem i upotrebnom vrednošću, može sadržati elemente umetnosti baš u tom istom dizajnu.


Kada govorimo o igricama, nisam sporio da one u sebi mogu sadržati umetničke elemente, tako da se ovde slažem((o) sa viki).

Citat:

Umetnost koja nema funkcionalnu vrednost ili nameru se naziva lepom umetnošću, dok se delatnost koja pored umetničke vrednosti poseduje i funkcionalnu svrhu naziva zanatom. Međutim, objekat može biti klasifikovan i na osnovu namera svog tvorca koje su prisutne (ili odsutne) u samom objektu. Na primer, šolja, koja očigledno ima svoju funkcionalnu vrednost jer se može upotrebiti kao posuda, može biti smatrana umetnošću ako je namera njenog tvorca bila da prevashodno napravi ukras, dok slikanje može biti procenjeno kao zanat ako se masovno proizvodi.


Opet šolja za kafu. Neverovatno.

Citat:

Ovde ne uzimam u obzir video igre kao edukativno/terapeutsko sredstvo a kojima takođe nije cilj zabava.


Hm obrazovnu. Borhes je u svojim delima umeo da citira(bolje reći "citira") i nepostojeća dela.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%25.11.2018. u 20:31 - pre 66 meseci
Citat:
bigvlada: Hajde da uzmemo muziku za primer. Gro zarade muzičara dolazi od koncerata, ne od prodaje albuma (gde kao i pisci završavaju sa jednocifrenim procentom ukupnog profita).

Obzirom da smo kič isključili iz umetnosti, nisu svi muzičari umetnici. Mocart je primer vrhunskog muzičkog umetnika koji je umro mlad u bedi i siromaštvu. Drugi primer je Bah, koji nije bio cenjen kao kompozitor za života, kao ni Šubert, koji je treći primer vrhunskog muzičkog umetnika, koji nije imao prođu za života. Ako si pod koncertima mislio na najpopularnije rok zvezde, valjda rekosmo da kič nije umetnost.

Citat:
bigvlada: Mislim da nisu. Nije Linus seo i od nule smislio OS nego je detaljno proučavao Unix i napisao OS na osnovu njega. Isti slučaj je i sa ReactOS-om. Jedina razlika kod Androida je što nije morao da se vrši reverzni inženjering već je mogao da se upotrebi deo postojećeg koda. Pre nešto više od dvadeset godina je u SAD bila parnica gde je kompanija koja pravi razglednice tužila grafičkog dizajnera. Naime, grafički dizajner je gledao razglednicu (severnoamerički indijanac iz profila) i na osnovu nje je nacrtao indijanca ali sa različitom pozadinom. Izgubio je spor jer je sud presudio da je to ipak kopiranje bez dozvole iako je fotografiju samo gledao. On je stvorio nešto novo na osnovu nečeg postojećeg ali je pravno i ta nova slika nastala na osnovu postojeće bez dozvole.


Jedno je korišćenje znanja stečenog iz knjiga o Unix-u, a drugo ugrađivanje autorskog dela ili nekog njegovog dela u originalnom ili izmenjenom obliku. Taj grafički dizajner nije samo gledao sliku, nego ju je precrtavao. To jeste oblik kopiranja. Ručno kopiranje je upravo to. Kopiranje ne mora biti mašinsko.

Međutim, Linus nije prekucavao Unix-ov programski kod ni sa papira, ni sa ekrana, ni iz sećanja, već je koristio znanja o Unix-u. To je drugo. Na taj način bi mogao da povredi nečija prava isključivo ako uleti u nečiji patent.

Svojevremeno su SCO i MS tužili Linux da neovlašćeno koristi programski kod Unix-a, iza Linux-a su na sudu stali Red Hat i čini mi se IBM i tužioci su izgubili spor.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bigvlada
bgd

Član broj: 41095
Poruke: 325
87.116.191.*



+94 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%27.11.2018. u 15:55 - pre 65 meseci


Naravno da nisu svi muzičari umetnici. Ne shvatam poentu navođenja gornjih primera, ja mogu tako da kažem da je Leonardo imao i para i mecene koje su ga podržavali, da je Tuluz Lotrek bio u stanju da gotovo ignoriše kralja Milana koji je došao u njegov studio da kupi sliku. Pričali smo o metodama finansiranja umetnosti, dao sam ti primer muzičara koji koristi metode široko rasprostranjene u industriji video igara da bi finansirao svoju pasiju. Ovo poslednje mi nije jasno, da li po tebi samo klasična muzika spada u umetnost? Ne moramo da govorimo o rok zvezdama, da si se zadesio na pravom mestu u pravo vreme mogao si u Sava Centru pre nekoliko godina da slušaš Najdžela Kenedija koji je svirao violinu za ljude koji su se tu zatekli, kao uvertira za koncert. I to je jedan vid promocije.


U čemu se razlikuje gledanje fotografije i crtanje na osnovu nje i gledanje kako određeni deo operativnog sistema funkcioniše i pravljenja tog dela od nule ali sa istom funkcionalnošću? Dotični grafički dizajner je samo gledao sliku, nije je postavio na prozor pa precrtavao. Da, SCO je na kraju izgubio, ali posle koliko godina potezanja po sudovima? Da je to tako jednostavno ne bi toliko dugo trajalo. Ali to u krajnjem slučaju nije ni važno, moja poenta je da je Linuks nastao na osnovu Juniksa. Linus nije mogao da ga napiše od nule da nije poznavao Juniks i način na koji on funkcioniše. Kao što ni grafički dizajner nije mogao da napravi crtež toliko blizak originalu da nije posmatrao originalnu fotografiju (dobro, u teoriji je mogao ali verovatnoća za tako nešto se piše sa mnogo nula).
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mediaworksit.net.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%27.11.2018. u 16:55 - pre 65 meseci
Tržišno finansiranje umetnosti baš i ne funkcioniše. Na tržištu najbolje prolazi kič.

Indijanac je precrtan. Gledanje u sliku i crtanje istoga toga to sa većim ili manjim uspehom se zove ručno umnožavanje. To što je metoda umnožavanja manje delotvorna od precrtavanja pomoću pausa ne menja činjenicu da to jeste ručno umnožavanje.

Unix nije ni literatura, ni priručnik, već programski kod. Linus možda nije ni video te sorseve, niti im imao pristup. Kako je onda mogao da ga prekuca ili na drugi način kopira? Da nije možda kopirao binarne sekvence? Nešto mi se ne čini da Linux tako nešto ima u sebi, već bih pre rekao da sve što ima u Linux-u ima sors. Dakle, koji je oblik programskog koda kopirao i na koji način?

Razvlačenje sudskog procesa govori samo o tome da su tužioci imali para za razvlačenje.

- Ej, vidi ovu liniju Unix-a!
- Gde je ta linija u Linux-u?
- Pa, evo je!
- Pa, očigledno nemaju veze.
- Ej, vidi ovu drugu liniju Unix-a!
...

Prostora za razvlačenje ima koliko hoćeš.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.181.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%27.11.2018. u 17:17 - pre 65 meseci
Nedeljko

Radi se o tome da su unix specifikacije kopirane ali api je otvoren. Linus je koristio gotov api.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 27.11.2018. u 18:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%27.11.2018. u 20:10 - pre 65 meseci
Nisi u pravu.

Unix specifikacije su dokument pisan na prirodnom jeziku (engleskom), a Linux je program pisan na programskom jeziku C. Da je specifikacija kopirana, kod ne bi mogao da se kompajlira jer C kompajler ne razume engleski. Implementacija specifikacija se ne smatra prevođenjem specifikacija sa prirodnog jezika na programski, već zasebnim autorskim delom.

Takođe, postoji presuda da ako program A koristi od programa B samo API bez implementacije API-ja, onda se program A ne smatra izvedenim radom iz programa B.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bigvlada
bgd

Član broj: 41095
Poruke: 325
87.116.190.*



+94 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%29.11.2018. u 20:29 - pre 65 meseci
Citat:
Nedeljko:
Tržišno finansiranje umetnosti baš i ne funkcioniše. Na tržištu najbolje prolazi kič.

Indijanac je precrtan. Gledanje u sliku i crtanje istoga toga to sa većim ili manjim uspehom se zove ručno umnožavanje. To što je metoda umnožavanja manje delotvorna od precrtavanja pomoću pausa ne menja činjenicu da to jeste ručno umnožavanje.

Unix nije ni literatura, ni priručnik, već programski kod. Linus možda nije ni video te sorseve, niti im imao pristup. Kako je onda mogao da ga prekuca ili na drugi način kopira? Da nije možda kopirao binarne sekvence? Nešto mi se ne čini da Linux tako nešto ima u sebi, već bih pre rekao da sve što ima u Linux-u ima sors. Dakle, koji je oblik programskog koda kopirao i na koji način?

Razvlačenje sudskog procesa govori samo o tome da su tužioci imali para za razvlačenje.

- Ej, vidi ovu liniju Unix-a!
- Gde je ta linija u Linux-u?
- Pa, evo je!
- Pa, očigledno nemaju veze.
- Ej, vidi ovu drugu liniju Unix-a!
...

Prostora za razvlačenje ima koliko hoćeš.



Brkaš finansiranje nečega sa popularnošću istog. Teško da ćemo ikada doći u obrnutu situaciju gde je 98% radova iz neke oblasti umetničko delo a 2% otpad.

Koje crno ručno umnožavanje? Gledaš fotografiju na stolu i na osnovu nje praviš svoju od nule. Nije tip kopir mašina. Niti je tehnologija izrade ista. Svašta.

Uf. Ja ne poznajem VMS operativni sistem. Sve što znam o njemu je da je radio na VAX računarima. I da je autor kasnije radio na Windows NT-u. Ja ne mogu na osnovu toga da napišem OS koji će se ponašati kao VMS. Treba mi duboko poznavanje tog OS-a da bih mogao da pokušam nešto slično. Clean room reverse engineering se obavlja tako što osoba A detaljno opiše šta neki program radi, kako se ponaša i kako izgleda i to stavi na papir. Zatim osoba B koja nije imala bilo kakvog dodira sa programom uzme i na osnovu samo zabeleški osobe A napiše program koji se ponaša kao originalan. To je proces koji je korišten za klonove BIOS-a pc računara. Linus nije iz malog prsta isisao znanje o Juniksu nego je detaljno proučavao kod Miniksa. A postojala je i literatura i priručnik o istom jer je isti razvijan u edukativne svrhe.

Heh. Tokom osamdesetih npr. svaki tekst procesor je imao sopstvene kombinacije tastera za sve i svašta. To je trajalo dok Apple nije tužio Microsoft i Digital Research za krađu "Look and Feel" Mac OS-a. Posle šamarčine koju su popili na kraju tog procesa svaki program je mogao bez problema da koristi danas opštepoznate skraćenice ctrl+c, ctrl+v bez bojazni od tužbe. To što je SCO tripovao da može da im pođe za rukom ono što Apple-u nije je druga stvar. Veoma često postoji samo jedno racionalno i optimalno rešenje da se napiše deo programa.

Ne moraš da kopiraš nečiji kod da bi se smatralo da je nešto nastalo na osnovu nečeg drugog. Deca pišu sastave u školi na osnovu knjige koju su pročitali, prepričavaju je svojim rečima. Ne mogu pisati o njoj a da je nisu pročitali. Linus nije kopirao kod Juniksa, kopirao je njegovu funkcionalnost i njegove mogućnosti, što je sasvim legalno.

Ukratko, nije mi jasno zbog čega imaš toliki otpor ka izjavi da je Linuks nastao na osnovu Juniksa?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%29.11.2018. u 22:21 - pre 65 meseci
Citat:
bigvlada: Teško da ćemo ikada doći u obrnutu situaciju gde je 98% radova iz neke oblasti umetničko delo a 2% otpad.

Upravo zbog toga tržišno finansiranje umetnosti slabo funkcioniše.
Citat:
bigvlada: Koje crno ručno umnožavanje? Gledaš fotografiju na stolu i na osnovu nje praviš svoju od nule. Nije tip kopir mašina. Niti je tehnologija izrade ista. Svašta.

"Na osnovu nje praviš od nule". Baš čudno. U Zakonu o autorskom i srodnim pravima možeš da pročitaš da se ručno prepisivanje smatra oblikom umnožavanja. Svejedno je da li se umnožavanje obavlja ručno ili mašinski.
Citat:
bigvlada: Linus nije iz malog prsta isisao znanje o Juniksu nego je detaljno proučavao kod Miniksa. A postojala je i literatura i priručnik o istom jer je isti razvijan u edukativne svrhe.

Minix nije Unix. Unix je bio vlasništvo nekih preduzeća, a Minix vlasništvo profesora Tanenbauma.

Takođe, Minix, kao i Unix, nije mogao da bude korišćen u Linux-u legalno, a da Linux bude pod GPLv2.

Pravljenje programa sa istom funkcionašću nije pravljenje izvedenog rada, osim ako je kopiran deo koda (što može da bude i prekucavanje) u izmenjenom ili neizmenjenom obliku jer program i specifikacija programa nisu isto.
Citat:
bigvlada: Ne moraš da kopiraš nečiji kod da bi se smatralo da je nešto nastalo na osnovu nečeg drugog.

Prouči prvo pojam izvedenog rada. Imaš ga i ovde

https://en.wikipedia.org/wiki/Derivative_work
Citat:
bigvlada: Deca pišu sastave u školi na osnovu knjige koju su pročitali, prepričavaju je svojim rečima. Ne mogu pisati o njoj a da je nisu pročitali.

Interesantan primer koji pokazuje besmisao postojećih zakona.
Citat:
bigvlada: Linus nije kopirao kod Juniksa, kopirao je njegovu funkcionalnost i njegove mogućnosti, što je sasvim legalno.

To nije izvedeni rad u pravnom smislu. Tehnički, naravno da je to činjenica.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mediaworksit.net.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%30.11.2018. u 11:45 - pre 65 meseci
Ako je priča zaštićen deo sadržaja književnog dela, decu treba poslati na vešala. Bolje da imaju kečeve, nego da povređuju autorska prava.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bigvlada
bgd

Član broj: 41095
Poruke: 325
87.116.190.*



+94 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%01.12.2018. u 11:08 - pre 65 meseci
Citat:
Nedeljko:
Citat:
bigvlada: Teško da ćemo ikada doći u obrnutu situaciju gde je 98% radova iz neke oblasti umetničko delo a 2% otpad.

Upravo zbog toga tržišno finansiranje umetnosti slabo funkcioniše.
Citat:
bigvlada: Koje crno ručno umnožavanje? Gledaš fotografiju na stolu i na osnovu nje praviš svoju od nule. Nije tip kopir mašina. Niti je tehnologija izrade ista. Svašta.

"Na osnovu nje praviš od nule". Baš čudno. U Zakonu o autorskom i srodnim pravima možeš da pročitaš da se ručno prepisivanje smatra oblikom umnožavanja. Svejedno je da li se umnožavanje obavlja ručno ili mašinski.
Citat:
bigvlada: Linus nije iz malog prsta isisao znanje o Juniksu nego je detaljno proučavao kod Miniksa. A postojala je i literatura i priručnik o istom jer je isti razvijan u edukativne svrhe.

Minix nije Unix. Unix je bio vlasništvo nekih preduzeća, a Minix vlasništvo profesora Tanenbauma.

Takođe, Minix, kao i Unix, nije mogao da bude korišćen u Linux-u legalno, a da Linux bude pod GPLv2.

Pravljenje programa sa istom funkcionašću nije pravljenje izvedenog rada, osim ako je kopiran deo koda (što može da bude i prekucavanje) u izmenjenom ili neizmenjenom obliku jer program i specifikacija programa nisu isto.
Citat:
bigvlada: Ne moraš da kopiraš nečiji kod da bi se smatralo da je nešto nastalo na osnovu nečeg drugog.

Prouči prvo pojam izvedenog rada. Imaš ga i ovde

https://en.wikipedia.org/wiki/Derivative_work
Citat:
bigvlada: Deca pišu sastave u školi na osnovu knjige koju su pročitali, prepričavaju je svojim rečima. Ne mogu pisati o njoj a da je nisu pročitali.

Interesantan primer koji pokazuje besmisao postojećih zakona.
Citat:
bigvlada: Linus nije kopirao kod Juniksa, kopirao je njegovu funkcionalnost i njegove mogućnosti, što je sasvim legalno.

To nije izvedeni rad u pravnom smislu. Tehnički, naravno da je to činjenica.


Kakvo god bilo finansiranje umetnosti, uvek će 98% radova biti otpad, jer je lakše nparaviti otpad i više ljudi je u stanju da to uradi.

Kako da ne. Ljudi koji "ručno prepisuju" slike se zovu falsifikatori a ne verujem da su na njih mislili kada su pisali zakon o autorskim pravima. Ti nisi shvatio poentu tog primera. Poenta je bila da čovek nije mogao da stvori sliku toliko blisku originalu da nije imao uvid, tj. pogled na originalnu sliku.

Ajde, stvarno Minix nije Unix? Minix je kao i Linux, iskopirao ideje i funkcionalnost Unix-a u edukativne svrhe. Linus ne bi bio u stanju da počne sa pisanjem Linuksa da nije imao uvida u to kako je Minks napisan. Tj. mogao je, disasembliranjem Juniksa, ali bi to bilo mnogo teže i duže bi trajalo. Naravno da je program sa istom funkcionalnošću izveden rad. Nije mekintošev sistem nastao tako što je Stiv Džobs sedeo, trljao prsten i mumlao javlja mi se nego je iskopirao ideje sa Xerox Parc mašine, tj. njen grafički korisnički interfejs. Pa je posle hteo da spreči Microsoft i Digital Research da urade isto, bezuspešno.

Iz tvog linka o izvedenim radovima:

In Sega Enterprises, Ltd. v. Accolade, Inc.,[20] the court excused Accolade from copyright infringement liability on fair use grounds. Nintendo and Sega produced video game consoles. Each stored the games in plastic cartridges that provided game data to the consoles. By way of analogy, the Sega hardware console's "platform" differed from Nintendo's, as a Macintosh platform differs from that of a PC. Hence, a video game cartridge that works on one system does not work on the other. Sega and Nintendo sought to "license" access to their hardware platforms, and each company developed software "locks" to keep out cartridges that did not have the proper "key." Accolade sought a license from Sega for its key, but negotiations broke down over price. Accolade then decided to reverse engineer Sega's lock and key system. To do so, it had to download (copy) all of the computer code from Sega's product and disassemble it (translate it from machine code into human-readable assembly). Accolade succeeded and began to market new video games that it independently wrote, which were capable of being operated in Sega consoles. This led to copyright infringement litigation, in which Sega alleged that the downloading was improper copying (reproduction) of Sega's code. The court held that Sega was trying to use the copyright in its computer code to maintain a monopoly over the sale of video games, to which it was not legally entitled. Accolade downloaded the computer code only to ascertain how the lock worked, so that it could make a key that would permit its games to work in Sega consoles. The court held that such a use was fair use: "We conclude that where disassembly is the only way to gain access to the ideas and functional elements embodied in a copyrighted computer program and where there is a legitimate reason for seeking such access, disassembly is a fair use of the copyrighted work, as a matter of law.


Kao što vidiš, u pravnom smislu je dozvoljeno rasturiti program na froncle kako bi se proučile ideje na osnovu kojih je napisan i kako bi se te ideje upotrebile u drugom programu koji će nastati na osnovu ideja prvog programa. To se isto desilo sa BIOS-om. Samo što su tamo koristili i gorepomenuti princip čiste sobe da bi predupredili svaku vrstu tužbe.

Ne možeš da staviš patent na ideju.

Tvoj kontinuirani otpor činjenici da je Linuks nastao na osnovu Juniksa je zabavan.

Okani se sarkazma, ne ide ti od ruke. Bolje da si upotrebio Kapetana Kopirajta.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%01.12.2018. u 13:16 - pre 65 meseci
bigvlada

1. Postoji sudska presuda da Linux nije derivat Unix-a.

2. Zašto recimo Microsoft ne tuži druge proizvođače Office alata da isporučuju istu funkcionalnost? Kako to LibreOffice može da bude pod MPLv1.2 licencom, a da ne plaća nikakvu kiriju Microsoft-u i da ga Microsoft ne tuži.

3. Ako ja iskopiram Mona Lizu i prodam kopiju, to je legalno pod uslovom da je prodam kao kopiju, jer je autor Mona Lize (Leonardo) umro pre više od 70 godina, pa su materijalna autorska prava na Mona Lizu zastarela. Falsifikat bi bio u pitanju samo ako tu kopiju predstavim kao original.

4. Što se slike Indijanca tiče, na izlazu (papir) je bio dobijen takav Indijanac, tako što je na ulazu (oči) korišćen postojeći Indijanac. To se nipočemu ne razlikuje od fotokopiranja, osim što umnožavanje ne vrši mašina, nego čovek.

5. Besmisao postojećeg zakona se vidi i u problemu sa kojim se susreću zaposleni u Biblioteci Svetozar Marković. Imaju projekat digitalizacije, pri čemu ne mogu da odrede vreme smrti autora novinskih članaka jer je autor nepoznat (ostavio je samo inicijale).
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%01.12.2018. u 13:58 - pre 65 meseci
Novembar 2018 - 2.08%.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mediaworksit.net.



+2790 Profil

icon Re: Linux prebacio 2%03.12.2018. u 10:33 - pre 65 meseci
Vidiš, deca u školi čitaju lektiru i pišu sastave po tome, pepričavajući radnju svojim rečima. Taj sastav sadrži radnju knjige, koja je bitan element književnog dela. Prema tome, sastav je izvedeni rad napravljen neovlašćeno, pri čemu deca te izvedene radove javno saopštavaju pred celim odeljenjem.

Decu treba na vešala. Bolje da imaju kečeve, nego da krše autorska prava.

Kakav besmisao od zakona!
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Linux prebacio 4%
(TOP topic, by flighter_022)
Strane: << < .. 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 348147 | Odgovora: 3057 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.