Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)

elitemadzone.org :: MadZone :: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 26320 | Odgovora: 144 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)19.03.2017. u 08:37 - pre 85 meseci
Ne znam da li ste ispratili pricu oko ideja da svi gradjani imaju minimalni prihod i ako ne rade ono sto smatramo normalnim poslom... Pre 2-3 dana sam procitao interviju sa lokalnim piscem i istoricarem, gde je on izneo interesantnu argumentaciju zasto je to dobro resenje. E sad - ja sa slazem sa vecinom njegovih pogleda na danasnje vreme, samo nisam siguran da je ta plata za sve gradjane, resenje problema, kog interesure moze da procita:

https://www.52-insights.com/ru...asic-income-interview-politic/
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)19.03.2017. u 08:54 - pre 85 meseci
I kakve veze to ima sa Srbijom i državnim poslom?
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)19.03.2017. u 09:39 - pre 85 meseci
Citat:
SlobaBgd: I kakve veze to ima sa Srbijom i državnim poslom?


Mislio sam da je paralela ocigledna... Primas crkavicu od drzave a ne radis nista...
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)19.03.2017. u 09:51 - pre 85 meseci
A ti znaš (ili misliš da znaš) da se u državnim firmama ne radi ništa? Nisi proveo ni pola sata na radu u nekoj državnoj firmi, zato tako lupaš. Ja jesam i mogu da tvrdim da je situacija bitno drugačija. Naravno, ima institucija gde se baš 'lade jaja, ali to su uglavnom agencije i ministarstva gde rukovodeći i visokostručni kadar 'vata zjala. Ali ni u privatnom sektoru nije praksa da visoki menadžment oznoji košulju u toku radnog vremena (osim kada se pokvari klima).
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)19.03.2017. u 10:06 - pre 85 meseci
Naravno da znam - i to da li sam proveo neko vreme u drzavnoj firmi je irelevantno (a cisto zbog tvoje provokacije - radio sam neko vreme u drzavnoj firmi, a sa mnogima sam saradjivao), ne moras da budes koka da bi prepoznao mucak :D

Drzavne firme u Srbiji su leglo javasluka i nepotizma, politickog zaposljavanja i ne produktivnosti, to ne znaci da su svi ljudi i sve firme takve, postoji licna inicijativa i kvalitetni ljudi koji pokusavaju da naprave nesto u opstoj atmosferi trulezi, ali u takvim firmama koje zaista nesto i rade, mogao bi da otpustis 2/3 zaposlenih, jer efektivno maksimalno 1/3 nesto radi, a da to se nista ne promeni sto se tice produktivnosti, i da ponovim - ja pricam o proseku.
Poenta je - uglavnom se plata, koja jeste mala, u drzavnim firmama u Srbiji prima za jos manju kolicinu korisnog rada (opet cast izuzetcima)...

I samo da pojasnim, ja nikako nisam protiv drzavnih firmi, i ne daj boze da sam za to da se privatizuju firme poput Telekoma, ali stavljati neki visok nivo radnih navika i drzavne firme u Srbiji u istu recenicu je pomalo smesno...

Sa druge strane mogao bi nesto da kazes i o temi koju sam postavio a ne u prvom postu totalna digresija :D

 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)19.03.2017. u 10:15 - pre 85 meseci
O tome se dosta priča, recimo: https://www.youtube.com/result...ery=ted+universal+basic+income

Dosadašnji eksperimenti sa UBI (unconditional basic income ili universal basic income) su pokazali neke interesantne rezultate, mada svi ukazuju na to da je potrebno još eksperimenata, Recimo, smatralo se da UBI može da smanji mobilnost radne snage, da će ljudi da prestanu da traže posao ako imaju obezbeđen prihod, ali je UBI čak povećao preduzetništvo, povećao broj osoba koji završavaju srednju školu i čak smanjio broj ljudi koji su bili hospitalizovani.

Ono što je još uvek veliki problem je kako obezbediti sredstva da celokupno stanovništvo neke države bude na taj način obezbeđeno, kao i problem ekonomske imigracije.
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)19.03.2017. u 10:31 - pre 85 meseci
Citat:
SlobaBgd: A ti znaš (ili misliš da znaš) da se u državnim firmama ne radi ništa? Nisi proveo ni pola sata na radu u nekoj državnoj firmi, zato tako lupaš. Ja jesam i mogu da tvrdim da je situacija bitno drugačija.

Reci da me zajebavas?!?

Citat:
bananaphone: Drzavne firme u Srbiji su leglo javasluka i nepotizma, politickog zaposljavanja i ne produktivnosti, to ne znaci da su svi ljudi i sve firme takve, postoji licna inicijativa i kvalitetni ljudi koji pokusavaju da naprave nesto u opstoj atmosferi trulezi, ali u takvim firmama koje zaista nesto i rade, mogao bi da otpustis 2/3 zaposlenih, jer efektivno maksimalno 1/3 nesto radi, a da to se nista ne promeni sto se tice produktivnosti

Tacno tako.

Sto se teme tice
Citat:
djoka_l: ali je UBI čak povećao preduzetništvo

Logicno, jer:

Citat:
Veliki broj ljudi odustaje od preduzetničkih aktivnosti upravo zbog straha od propasti i gubitka koji nastaje ako ih pobedi konkurencija ili ako naprave lošu tržišnu procenu (investiraju u proizvod koji tržištu nije potreban). Takvi ljudi sada imaju manje razloga za strah, jer znaju da ih u slučaju propasti na tržištu očekuje zagarantovani dohodak.

http://www.dusanpavlovic.in.rs...ohodak_i_ekonomski_razvoj.html
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)19.03.2017. u 10:35 - pre 85 meseci
Bananaphone, ja i pišem o temi i o naslovu koji si ti, ne znam iz kog razloga, tako sročio. I dalje ne mogu da se složim da se u državnim firmama (sudstvo, državna putarska preduzeća, bolnice, gradski saobraćaj, mnoga komunalna preduzeća...) ne radi dovoljno. Možda nema dovoljno sredstava ili je loša organizacija i koordinacija, možda je oprema zastarela, ali to nije do zaposlenih već prvenstveno do političkih struktura. I da ponovim, znam o čemu govorim, nisam samo čuo da se u državnim firmama ništa ne radi, pa hajde da opletem po njima.

Ako hoćeš da staviš fokus na inicijativu koja već postoji i u Finskoj, Švajcarskoj..., šta si koji moj stavljao državni posao u Srbiji u naslov? Hteo si da budeš kritičan? Ili dobro zvuči: ne rade ništa i primaju crkavicu. Samo što je to pod a) predubeđenje, i b) netačno.

Inače, o inicijativi mislim sledeće: sasvim je OK da se država ne shvata kao firma u kojoj treba zaslužiti, zaraditi da bi živeo, i da dostojanstvo i ljudski odnos prema građaninu ne treba da zavise od dubine džepa. E sad, koliko će to uspeti u praksi, druga je stvar. Znam da su valjda Švajcarci na referendumu odbili da se kod njih uvede praksa stalnog prihoda, i da su i Danci imali sličnu inicijativu koja nije prošla. Zanimljivo, zemlje sa razvijenom socijalnom politikom ne pristaju na ovakve stvari.

[Ovu poruku je menjao SlobaBgd dana 19.03.2017. u 11:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)19.03.2017. u 10:58 - pre 85 meseci
Slobo - dokazujes nedokazivo, ne znam iz kojih razloga i motiva, da li ti je to standardni nastup na forumu da teras svima kontru ili radis u drzavnoj firmi gde se zaista nesto i radi pa te pogadja ovakva prica, ustvari, nije ni bitno.

Evo dacu ti jadan od pozitivnijih primera iz Srbije. Telekom Srbije je firma koja stvarno posluje odlicno, kao drzavna firma, na konkurentnom trzistu, i to ne moze bez ljudi koji znaju svoj posao i koji ga na kraju krajeva rade. Ali Telekom ima 9-10k zaposlenih. VIP i Telenor imaju po ±1k, i to nije da se tih 1k ubija od posla, i Telenor i VIP su onako, firme gde se dosta lade jajca.

Sad me ubedi da Telekom Srbije ne bi radio podjednako dobro sa 1/3 zaposlenih, recimo da ima 3-3.5k umesto 9-10k, sto je i dalje 50% vise zaposlenih, nego sto imaju VIP i Telenor zajedno...

Na kraju krajeva - pa cela Srbija se smeje seriji drzavni posao, koja je bazirana na stereotipu drzavne firme u Srbiji.

Meni je fokus na ovoj inicijativi osnovnih prihoda, koji je u neku ruku i prisutan u zemljama Beneluksa, prakticno socijala je sa svim davanjima maltene visa od tog prvog predloga osnovnih prihoda koji se pominjao u NL.

Problem je u tome sto ce kroz 10-20g predvidja velika kriza, gde ce mnogi poslovi jednostavno nestati, a vlasnici masina koje budu menjale ljude (recimo automobili koji sami voze - menjaju taksiste, ili vozace kamiona) ce postati basnoslovno bogati, pa se pokusava naci model gde ce to suludo bogatstvo da se prelije malo i na raju, da bi se izbegle krize i ratovi u buducnosti. Bar je to neko moje razumevanje osnovne price koja provejava ispod ove inicijative...

 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)19.03.2017. u 11:39 - pre 85 meseci
Citat:
Slobo - dokazujes nedokazivo, ne znam iz kojih razloga i motiva, da li ti je to standardni nastup na forumu da teras svima kontru ili radis u drzavnoj firmi gde se zaista nesto i radi pa te pogadja ovakva prica, ustvari, nije ni bitno.

Šta si očekivao, da se svi složimo sa tvrdnjama koje iznosiš? Ne lupam svima kontru, samo onima koji olako iznose procene i prodaju ih kao činjenice. Primer: Telekom o kojem pišeš pokriva i mobilnu i fiksnu mrežu, a ti ga upoređuješ sa VIP-om i Telenorom koji u najvećem broju slučajeva iznakmljuju resurse i usluge baš od Telekoma. Da li se u VIP-u i Telenoru ubijaju od posla ili ne, nije moje da cenim, nisam njihov korisnik, ni akcionar.

A dobar ti je argument serija kojoj se svi smeju. Misliš da se moteli vode kao u seriji Falični pansion? Ili da je pokret otpora bio kao u seriji Alo alo? Smeju se jer se Državni posao dotiče mnogih tema, društvenih, porodičnih, vrednostnih. Da je to samo parodija na rad u državnoj službi, ne bi bila toliko uspešna. I da ponovim - to je parodija.

I sve je ovo i dalje u vezi sa temom, dokle god je naslov takav kakav jeste, i dok tvrdiš da se u državnoj službi ne radi ništa.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)19.03.2017. u 11:50 - pre 85 meseci
Vazi...
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)19.03.2017. u 12:37 - pre 85 meseci
Ono sto je sigurno sa startnom platom je da ce kafa u kaficu skociti sa 3 na 8 EUR.
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)19.03.2017. u 12:43 - pre 85 meseci
Citat:
SlobaBgd: dok tvrdiš da se u državnoj službi ne radi ništa.

Znam dosta ljudi koji rade u javnom sektoru (birokratija) i vecina (oni bliskiji) se cesto sprdaju sa mnom o tome kako nista ne rade,
pa te stvarno ne razumem kako mozes da tvrdis suprotno...?
Ti nisi neki trol ili flejmas (jel se tako kaze?) da namerno udaras kontru za nesto sto je ocigledno.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)19.03.2017. u 13:19 - pre 85 meseci
Jedino što je ovde očigledno je pljuvanje, pljuvanje po onima koji nisu "mi" ili "ja". Ne znam kome je to u interesu, ko širi tu priču i propagandu, ali mu očigledno dobro ide.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)19.03.2017. u 13:25 - pre 85 meseci
Citat:
...koji rade u javnom sektoru (birokratija)

Ja sam mislio da ljudi koji učestvuju u temi znaju o čemu pričaju, ali izgleda da imam prevelika očekivanja. Bar da pročitaju ponešto iz ove teme, gde sam naveo primere koji su suprotni od "ne rade ništa", ali jok...
Dakle, da rezimiram: javni sektor nije samo birokratija. Čak je "birokratija" manji deo javnog sektora. I među službenicima (ili pežorativno birokratijom) ima mnogo sektora, službi i grana koje baš baš rade.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)19.03.2017. u 13:42 - pre 85 meseci
@SlobaBgd

Pa izgleda da su ti(nam) očekivanja prevelika. Ne znaju razliku ni između javnog preduzeća i javne ustanove, budžetske firme i one koja prihode ostvaruje na tržištu. Meni nije teško da shvatim bananu, ne živi ovde, a voli da prosipa pamet, ali mi nisu jasni oni koji žive ovde i iznose takve stereotipe.
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)19.03.2017. u 14:03 - pre 85 meseci
Jao, izvnite molim vas, ocigledno sam pogresio.
Uopste se ne desava da se ovde radna mesta kupuju i nasledjuju, da se stranacki i preko drugih veza zaposljava, jer se tu zapravo mnogo radi, a plate su male, pa zato svi beze odatle.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)19.03.2017. u 15:33 - pre 85 meseci
I kakve to ima veze sa tim da li se na državnom poslu radi? Ja sam svojevremeno preko veze bio zaposlen u sudu, i dokle god sam bio tamo, radio sam koliko god sam mogao. Ne samo ja, već i 90% drugih službenika, većina sudija, svi iz obezbeđenja ili tehničkog sektora. Ostajalo se prekovremeno radilo se subotom, cimalo se i fizički iako sam bio deo "birokratije". Plus se posao obavljao u najkraćem mogućem vremenu.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)19.03.2017. u 19:26 - pre 85 meseci


Procitah ovaj tekst, i to je otprilike osnovna prica koja provejava - kao socijalna jednakost. Ali u principu to vec postoji, socijalni programi su jaki u dobrom delu razvijenih zemalja EU, meni se ipak cini da se spremaju za krizu koja ce nastati sa ekspanzijom robota, kad se velika nezaposlenost nece moci kompenzovati sa izmisljanjem potpuno nepotrebnih poslova (sto rade danas), nego ce davati svakom gradjaninu minimalna primanja...
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)19.03.2017. u 20:22 - pre 85 meseci

Pa nekom ce i to prijati...ne radi nista, seta, zuji okolo, druzi se s prijateljima, vozi biciklu, bavi se rekreativnim sportom a roboti rade za njega ili vec neko ko je dovoljno lud i sposoban...A on od drzave dobije dovoljno za ...za hranu, struju, i osnovne potrepstine. Dal je to vec vidjeno u nekom SF filmu??? Ja bih bio i sa tim zadovoljan. Radim po ceo dan, ne vidim ni "belog dana" i kao nesto zaradjujem, a kad pogledam... imam upravo za te osnovne potrepstine...I usisivac moram da uzmem na "karticu", a kao nesto zaradjujem...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Univerzalni prihodi (ili ti u Srbiji - drzavni posao)

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 26320 | Odgovora: 144 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.