Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet - 2. deo

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1212345 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.9.*



+157 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo31.01.2020. u 14:05 - pre 51 meseci
Misliš na šemu sa closely spaced tees ,sto si stavio..To je tako i kod mene , šema je skoro ista , stavio sam slike delte kotla ,polaz povrat.. To je šema s gasnim kotlom , kako bi postavio T kotla u situaciji s peletom..Polaz bi išao od 36 do 40 max , izuzetne situacije do 45...
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo31.01.2020. u 15:04 - pre 51 meseci
Polazni vod iz kotla za pelet može biti od 45°C više, povratni najmanje 45°C zbog zaštite kotla od dugotrajne kondenzacije dimnih plinova.
Ako je temperatura vode više od toga, ne smeta. Bitno je da kotao nadoknadi gubitke potrošnje, višak nije potreban.
Možeš postaviti svoju shemu ili slike kotlovnice da vidimo razliku.
 
Odgovor na temu

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.9.*



+157 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo31.01.2020. u 16:09 - pre 51 meseci
Imam razdjelnik u radijatorksom krugu s 3 kruga tamo je jedan krug, mogu dobiti razliku 3-4° tako da i recimo s 55 mogu imati povrat iznad 50 , koliko to kw nosi...
 
Odgovor na temu

Milenko_M
Milenko Mihajlović
Beograd

Član broj: 312732
Poruke: 231
87.116.176.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo31.01.2020. u 17:34 - pre 51 meseci
Senzor gasa u kotlarnicama je obavezan u EU .Kod nas još nije ali bilo bi važno da ga svako ima u kotlarnici.
Na kupujem - prodajem može se kupiti pločica sa senzorom za 350 dinara.
Kupio sam jedan i spakovao ga u kutiju , dodao prekidač , zujalicu i par lampica iako ih ima i na pločici.
U prilogu su šema i slike povezanog senzora.
Kotao Majevica 32 KW , Ferolli gorionik SUN P7
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo31.01.2020. u 18:18 - pre 51 meseci
odlicne diskusije momci svaka cast....pera123 nisam skontao sta je krs kotao.... plamenik
kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
Odgovor na temu

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.9.*



+157 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo02.02.2020. u 08:21 - pre 51 meseci
Napravio sam malu usporedbu rada kotla na 55° vs 72° .. Dakle polaz je 55° dok je povrat iznosio 52° tj razlika je uvjek bila cca 3°..Polaz ka radijotorima je iznosio 36° povrat 5-6 ° manje...Na heatonu je rampa dizanja podesena tako da kad jednom predje 50° ne spušta se ispod tokom perioda od paljenja do stabilizacije.. Kotlovska pumpa se pali na 40°.. Na dimnajku je instaliran regulator podtlaka koji osigurava stalan podtlak od 15Pa.. Kotao je radio u oba slučaja 6 sati.. Količina pepela nakon 6 sati je hila ista , šljake takodjer je bila ista količina u šolji za sagorjevanje , T izduvnih gasova je npr na snazi 2 iznosila 70° , dok je kod 72° ona iznosila 85..Primjetio sam da je dosta manje nataloženo pepela po zidovima kotla u slučaju rada na 55°
Kotao ke očišćen u oba slučaja i evo slike kako izgleda unutra kotla prvo na 72 dvije slike , onda na 55 dvije slike..



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

litavski
jan macak
grafičar
graf ofice
kisač, srbija

Član broj: 337508
Poruke: 61
*.dynamic.stcable.net.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo03.02.2020. u 13:49 - pre 51 meseci
E sad budi pametan, al opet uglavnom većina proizvođača (kao i na forumima) daju prednost višoj temperaturi kotla, ja sam to isto probao i nisam primetio neku razliku u potrošnji al više mi se sviđa pepeo na višoj temperaturi kotla.Glavno da nema kondezacije kotla mada na pelet od vlage od 10% i ako ima jako je mala da utiče na potrošnju ili na trajnost kotla.
kotao bosh solid 2000b 27 kw
gorionik bosch pelet brenn 2000 od 7-27 kw, elektronika tech ST-717
mešajući vetil esbe vrg 141+motor esbe ara 671+trm regl balkan specijal
jedna pumpa u kotlovski krug + jedna pumpa radijatorski krug
grejna površina 200 kvadrata srednje izolovana, Pvc stolarija,
 
Odgovor na temu

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo03.02.2020. u 22:25 - pre 51 meseci
Drvo(pelet) sa 0% atmosferske vlage sadrži 50% vode u raznim oblicima,tako da ovih 10% atmosferske i ne čini preterano opterećenje za sagorevanje.Višak svakako škodi!
Logika kaže da ta voda treba kroz dimnjak što pre a lakše je sa višom temperaturom.E mera je kvaka.
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo04.02.2020. u 08:02 - pre 51 meseci
Citat:
Alen23:
Napravio sam malu usporedbu rada kotla na 55° vs 72° .. Dakle polaz je 55° dok je povrat iznosio 52° tj razlika je uvjek bila cca 3°..Polaz ka radijotorima je iznosio 36° povrat 5-6 ° manje...Na heatonu je rampa dizanja podesena tako da kad jednom predje 50° ne spušta se ispod tokom perioda od paljenja do stabilizacije.. Kotlovska pumpa se pali na 40°.. Na dimnajku je instaliran regulator podtlaka koji osigurava stalan podtlak od 15Pa.. Kotao je radio u oba slučaja 6 sati.. Količina pepela nakon 6 sati je hila ista , šljake takodjer je bila ista količina u šolji za sagorjevanje , T izduvnih gasova je npr na snazi 2 iznosila 70° , dok je kod 72° ona iznosila 85..Primjetio sam da je dosta manje nataloženo pepela po zidovima kotla u slučaju rada na 55°

Ako je temperatura polaznog voda prema radijatorima bila 36°C i u jednom i u drugom slučaju, veća temperatura vode u kotlu od 72°C je i veća temperatura povratnog voda, učešće zraka mora biti manje i samim tim i izgaranje lošije, to se vidi na prilogu.
Nisi napisao razliku u potrošnji u jednom i drugom slučaju, to je nikako ne može biti isto.
U slučaju kada je kotao radio na 72°C nisi napisao koliko je bio povratni vod u kotao.

Citat:
Goranto:
Drvo(pelet) sa 0% atmosferske vlage sadrži 50% vode u raznim oblicima,tako da ovih 10% atmosferske i ne čini preterano opterećenje za sagorevanje.Višak svakako škodi!
Logika kaže da ta voda treba kroz dimnjak što pre a lakše je sa višom temperaturom.E mera je kvaka.

Možeš navesti za pelet gdje je ta voda koji su oblici u tih 50%
Logika koju si naveo može se primijeniti na drvnu sječku i kotlove predviđene za rad s sječkom.
 
Odgovor na temu

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.9.*



+157 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo04.02.2020. u 08:53 - pre 51 meseci
Da , postavke zraka nisu mjenjane , u oba slučaja su iste.. U stvari ove postavke zraka su namještene za drugi pelet sa sastavom 50% bukva ,50% meko drvo( nisu napisali koje ) , pri T polaza od 72°, dok sam ovde u ovoj usporedbi koristio 100% bukov pelet , i naravno da ima prostora da se regulacijom zraka to dovede na puno bolju nivo..
Što se tiče potrošnje ona je vidno manja , sad kad kazem vidno znači da nisam vagao pelet već sam tank napunio do vrha u oba slučaja i tako odokativno procjenio potrošnju.. Vanjski uvjeti su bili dovoljno slični da ne mogu uticati na razliku u potrošnji..
Razlika povrsta u oba slučaja je oscilirala oko 3° u sitnim pomjeranjima gore dole...
 
Odgovor na temu

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo04.02.2020. u 09:49 - pre 51 meseci
http://www.forum.hr/showpost.php?p=73830429&postcount=6554

Dobro štivo.
 
Odgovor na temu

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.9.*



+157 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo04.02.2020. u 10:23 - pre 51 meseci
Gorane , ramzi je ovde pričao o sagorjevanju u onom početnom dijelu , od paljenja do stabilizacije , ja sam tako razumio njegov post ..Meni je u jednom slučaju kotlovska pumpa bila namještena da se pali na iznad 50° , mozda na 55 , ne sjećam se tačno sad , i onda mi se dešavalo intenzivno znojenje kotla u donjem dijelu, gdje se jasno čulo cvrčanje a i vidljivo je golim okom u vidu jako sitnih mjehurića u tom donjem dijelu , i na kraju loženja kad se kotao ohladi tu na tom dijelu je bila ,da tako kazem , fleka od kondenzacije , jasno vidljiva ... Sad taj problem sam rješio namjestanjem paljena pumpe na 40° , u kotlovdkom krugu , kotao se ravnomjerno zagrijava , nema razlike donja- gornja zona , sto je i uzrokivalo kondenzqciju u tom početnom dijelu rada kotla... Povrat kad predje 50° ne spušta se nikako ispod tokom cijelog perioda stabilizacije , dok pumpa od starta mješa vodu i tako ne pravi razliku T vode izmedju polaza i povrata...
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo04.02.2020. u 11:00 - pre 51 meseci
Citat:
Goranto:
Drvo(pelet) sa 0% atmosferske vlage sadrži 50% vode u raznim oblicimaa.


Ako napišeš sadrži onda je možeš i odstraniti, to što se dešava u procesu izgaranja nema veze s mojim pitanjem ni tvojom tvrdnjom da "sadrži"
 
Odgovor na temu

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo04.02.2020. u 11:15 - pre 51 meseci
Citat:
Srkson:
Ovakva izvedba, da se pumpa u kotlovskom krugu uključuje istovremeno kada i kotao-gorionik, potpuno je prihvatljiva.
Tom cirkulacijom se voda unutar kotla greje ravnomerno. Bez te cirkulacije voda bi se u gornjoj zoni kotla grejala više nego u donjoj zoni kotla. Međutim, kada bi se pumpa u kotlovskom krugu uključivala na 60°C preko kapilarnog ili nekog drugog termostata (čija je kapilara-sonda u čauri kotla), ili preko elektronike kotla - došlo bi do mešanja hladnije vode iz donje zone kotla sa vrelom vodom iz gornje zone kotla, pa bi temperatura vode malo pala, te bi onda odreagovao kapilarni termostat ili elektronika kotla, te isključio na kratko pumpu u kotlovskom krugu da se opet dosegne 60°C u kotlu i tako u krug. Kod ovakve postavke skoro je pa sigurno da će doći do neželjene kondenzacije na povratu u kotao!
Zato predlažem da pumpa u kotlovskom krugu radi uvek kada radi i kotao-gorionik.


https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
Odgovor na temu

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo04.02.2020. u 11:37 - pre 51 meseci
ocigledno da ramziju diploma nije stigla brzom postom .....prava prica

kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
Odgovor na temu

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo04.02.2020. u 11:43 - pre 51 meseci
“jednostavno je nezamislivo dobro izgaranje bio mase , u situaciji kad je ložište hladno i još opterečeno rosom”

Alen23--
Ložište nije hladno samo na početku već tokom celog procesa izgaranja.Šamot utopljava plamen a to retko ko ima u Kotlu.Sa šamotom se TDP podiže ali je sagorevanje bolje pa se vise dobije nego izgubi,lim sa druge strane ima vodu koja je 80°C (ako je manje situacija je još gora) a šamot se zagreje na temperaturu plamena i njemu je toplo.Iz dima treba oduzimati energiju ne od plamena zato i postoje izmenjivači.

Pzec—
Sadrži znači da je tu.Neće da iziđe sama ili ako stisnemo rukom pelet ali nekom magijom iz vatre se pojavi.Neću da polažem Temodinamiku nisam Toma.
 
Odgovor na temu

litavski
jan macak
grafičar
graf ofice
kisač, srbija

Član broj: 337508
Poruke: 61
*.dynamic.stcable.net.



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo04.02.2020. u 11:52 - pre 51 meseci
Srkson:
Ovakva izvedba, da se pumpa u kotlovskom krugu uključuje istovremeno kada i kotao-gorionik, potpuno je prihvatljiva.
Tom cirkulacijom se voda unutar kotla greje ravnomerno. Bez te cirkulacije voda bi se u gornjoj zoni kotla grejala više nego u donjoj zoni kotla. Međutim, kada bi se pumpa u kotlovskom krugu uključivala na 60°C preko kapilarnog ili nekog drugog termostata (čija je kapilara-sonda u čauri kotla), ili preko elektronike kotla - došlo bi do mešanja hladnije vode iz donje zone kotla sa vrelom vodom iz gornje zone kotla, pa bi temperatura vode malo pala, te bi onda odreagovao kapilarni termostat ili elektronika kotla, te isključio na kratko pumpu u kotlovskom krugu da se opet dosegne 60°C u kotlu i tako u krug. Kod ovakve postavke skoro je pa sigurno da će doći do neželjene kondenzacije na povratu u kotao!
Zato predlažem da pumpa u kotlovskom krugu radi uvek kada radi i kotao-gorionik.

Totalno u pravu, isprobano u praksi.
kotao bosh solid 2000b 27 kw
gorionik bosch pelet brenn 2000 od 7-27 kw, elektronika tech ST-717
mešajući vetil esbe vrg 141+motor esbe ara 671+trm regl balkan specijal
jedna pumpa u kotlovski krug + jedna pumpa radijatorski krug
grejna površina 200 kvadrata srednje izolovana, Pvc stolarija,
 
Odgovor na temu

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.9.*



+157 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo04.02.2020. u 12:38 - pre 51 meseci
Ok Gorane , sve stoji , ja sm se osvrnuo na praktične rezulrate koje sam dobio u svom sistemu , na svom kotlu.. Praktično stanje u kotlu nije nimalo lošije na 55° za razliku od 70+° , takodjer zrak nije namjesten pa u oba slučaja moze biti daleko bolje , tragova kondenzacije nema ,kotao je suh , nema smola , katrana , šljake ima isto u oba slučaja , kotao očistim samo prašenjem zidova kotla lagano , s metlicim..
Dskle tu nisam vidio nikakvu razliiu , da bi drzao T kotla većom.. Opet ako je na većoj T kotoa bolje sagorevanje onda bi se to trebalo odrsiti i na bolju iskoristivost te na manju potrošnju a u mom slučaju potrosnja je vidno manja na manjoj T kotla.. Kod mene su 3 kruga , cca 300m2 , kotao moze potošiti 5-6 kg samo da stabilizira sistem i to smanjenje je bas vidno , za razliku od nekoga ko s recimo 5 kila cvrlji i grije pola dana s 2 kw snage kome je a rqzlika mozda i manje izrazena ..
Opet da rezimiram , u prakticnom dijelu imam jednako dobro stanje kotla i vidno manju potrošnju s manjom T polaza.. Povratna T kotla mi je iznad 50° , tačnije vrti se oko 52°..
 
Odgovor na temu

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo04.02.2020. u 13:28 - pre 51 meseci
Tu istu temperaturu kotla možeš da držiš i sa šamotom al to nisi probao.
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo04.02.2020. u 13:30 - pre 51 meseci
Citat:
Alen23:
Opet da rezimiram , u prakticnom dijelu imam jednako dobro stanje kotla i vidno manju potrošnju s manjom T polaza.. Povratna T kotla mi je iznad 50° , tačnije vrti se oko 52°..


Sad zamisli da ručno podesiš 3-putne ventile i isključiš upravljanje istih, radijatore podesiš termo glavama.
Umjesto 3-putnih ventila mogu se koristiti termostatski ventili, drže zadanu temperaturu sve dok je ulaz tople vode više od zadane izlazne temperature vode.
Podesiš temperaturu tople vode iz kotla malo više ( 5-7°C ) od temperature vode prema radijatorima.
Tako nadoknadiš temperaturu u prostoru koliko je izgubljeno hlađenjem, ako temperatura prostora prelazi željene vrijednosti, smanji temperaturu vode u kotlu. Nikada ne bi trebao postići željene temperaturu prostora, stalno 0,5°C manje od očekivane temperature.
Grijanje bi trebalo raditi stalno, 24 sata dnevno.
Tako podešen sustav grijanja se može smatrati idealnim i ima najmanju potrošnju i najmanje gubitke, sva dodatne kontrole i upravljanja nisu potrebna, jedan dan to sve postaje elektronički otpad koji je štetan je sadrži teške metali kao što su olovo, kadmij, živa berilij i ostale opasne tvari.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1212345 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.