Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet - 2. deo

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1212853 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 06:31 - pre 51 meseci
Citat:
Alen23:
Da malo pojasnim , moje gore napisano iskustvo je iskutvo s tacno odredjenim komponentama i s problemom koji sam imao .. Dakle da jos jednom ponovim radi se o sistemu
kotao
hidraulicna skretnica mik maring HWK 60-1 1⁄4
kotlovski razdjelnik s 3 kruga grijanja
esbe vrg 3x
Motor za mješajući ventil Seltron PROMIX AVC05 3x
HeatON regulacija 3x
wilo yonos pico 3x
VTC512 KVS 9
Grundfos 25/6 kotlovska pumpa
Salus bežični sobni termostat 3x


.. I onda sam prešao na grijanje inverterima , jako malo sam ove sezone koristio kotao ..

E ova ti je dobra,Alene.Kad si sve tako lepo napravio i skockao ONDA PREŠAO NA GREJANJE INVERTERIMA.Sad čekaš da temp.padne na neki teški minus i tih par dana premostiš sa peletom i to je to.I kod mene je slična situacija samo što sam ja prešao na gas.
 
Odgovor na temu

Beeth
Ninoslav Kostić

Član broj: 336434
Poruke: 140
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 06:57 - pre 51 meseci
I meni je zanimljiva ta kombinacija i baš sam hteo da pitam kolegu Alena: kotao 30kW, tri kruga grejanja. O kojoj kvadraturi je reč? Koliko invertera i kako je to izveo?
Kotao Termomont Toby b14, 150m2, veći deo poljska cigla, spoljna izolacija 10cm, cokla 5cm,
plafon 10cm vune (na manjoj kući 30cm), PVC stolarija.. AT 500l, Vtc 512(60c), Vrg 131, Esbe
Ara 661, Heat On, dig.
termo glave na svim radijatorima (dva sistema u obe kuće), Grundfos Alpha 3, Wilo 25/4.
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 07:39 - pre 51 meseci
Citat:
Beeth:
Jedna zajednička cev za krug, naravno, kako bi drugačije? Tačnije, iz kotlarnice mi se razdvajaju cevi za obe kuće (najobičnija T račva) ali sve u svemu dvocevni sistem, najobičniji.

Za nisku temperaturno grijanje toplom vodom, bolja varijanta je svaki radijator svoje cijevi koje mogu biti i Pex Alu Pex cijevi radi lakše montaže. Sve cijevi se spajaju na razdjelnik za radijatore.
Može se i ulaz nakon crpke spojiti u jednu debelu cijev iz koje se naprave tanji izvodi za svaki radijator, tako isto i povratni vod.
Sve se to izvodi da bi se smanjio protok kroz radijatore i tako dodatno uštedjela energija.
Citat:

Ima razlike izmedju moje instalacije i instalacije kolege kome želimo da pomognemo? :)

Kolega ima 2 kruga podno grijanje, 1 radijator i 2 bojlera za toplu vodu.
 
Odgovor na temu

OliverS
Muamer Avdić
muxa
Zenica

Član broj: 341498
Poruke: 81

Jabber: OliverS


+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 08:21 - pre 51 meseci
Da sad sve ne citiram, situacija je ovakva:
Dva termometra su bila u kvaru pa su me dodatno bunili. Jedan od njih je na povratu poslije VTC-a. Sada on drži na 60.
Trenutno nije u funkciji 3. krug na kojem su bojleri i radijator.
Sinoć sam podesio temp kotla na 80 i čekao da je dostigne. Nakon toga sam malo otvorio mesne ventile (do 1 cm) pa ću vidjeti danas kako će se ponašati.
Kotlovska pumpa je trenutno u 3.brzini pa sam je mislio smanjiti dok se sistem stabilizuje. Ona se kod prve potpale uključi kada u kotlu dostigne 50 stepeni.
 
Odgovor na temu

Beeth
Ninoslav Kostić

Član broj: 336434
Poruke: 140
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 08:22 - pre 51 meseci
Da ali je meni instalacija odradjena 2007. godine, pre izolacije, sa kotlom na drva, tacnije Central 23, samo jedna kuća... Pa i sad kad bi radio, opet bi ovako. Razvod za svaki radijator je mnogo skuplja i komplikovanija varijanta, mislim da za tim nema potrebe. Razumem prednosti ali ne vidim neku veliku uštedu i kontrolu kada se sve uzme u obzir i stavi na papir.

Vidiš da ne možemo da se izborimo sa varijantom kotao-radijatori-kotao, samo nam još to treba. Za nas je samo i iskljucivo hermetički zatvoren integrisan kotao na pelet, u njemu termostatski na 60c, pumpa, nepovratni, expanzija. I samo da mu vire dve cevke - polaz i povrat. Parametri "tu negde", zaključani, temperatura kotla zaključana na 80c pa neka onda korisnik koji nema blage veze sa grejanjem (a i ne treba išta da zna) sipa pelet i očisti kotao u par dana. Ovo, kako sada stvari stoje, neće nam ostati drva ni čačkalice da pravimo zbog potražnje peleta.

Jedan startuje kotao prvo na drva pa onda nastavi pelet, drugi ga pali i gasi sobnim termostatom, treći "pronašao foru" da mu najmanje troši kada je u kotlu 50c, četvrti kupio kotao 30kW za 100m2... Svi troše trostruko više ali dobro, to je tu negde, ipak je to pelet, mora da se plati više od drva. A niko ne razmislja da smanji gubitke, kupi integrisani kotao na pelet, ispoštuje sva pravila grejanja...

A ne treba ni preterivati, cilj je da premostimo od oktobra do aprila sa što manje troškova, ništa više.

Kako sam ja razmišljao kada sam sada, posle drva, renovirao kotlarnicu i prešao na pelet? Krenuo sam od radijatora, ne od kotlarnice. Svi kreću od kotla a ja krenuo kontra. Kada sam rešio radijatore u svim sobama u obe kuće, ušao sam u kotlarnicu da vidim šta ću. Radijatori u obe kuće dobro dimenzionisani sa vrlo malim odstupanjima (koliko se moglo), sa odredjenim polazom iz kotlarnice u SVIM prostorijama obe kuće dobijem željene temperature (sa odvrnutim termo glavama i prigušnicama). Na svim radijatorima termo glave (digitalne), svaka kuća ima svoju centralu koja upravlja termo glavama plus aplikacije preko kojih imam kontrolu svakog radijatora ma gde da sam.

E, a onda kotlarnica... Da ne pišem, ima mnogo za pisanje, ako nekoga zanima - napišem kad stignem.
Kotao Termomont Toby b14, 150m2, veći deo poljska cigla, spoljna izolacija 10cm, cokla 5cm,
plafon 10cm vune (na manjoj kući 30cm), PVC stolarija.. AT 500l, Vtc 512(60c), Vrg 131, Esbe
Ara 661, Heat On, dig.
termo glave na svim radijatorima (dva sistema u obe kuće), Grundfos Alpha 3, Wilo 25/4.
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 09:22 - pre 51 meseci
Svaka izvedba može biti drugačija. Ukupno potrošena energija za grijanje je bitan podatak, to množimo s 20 ili 30 godina.
Neke male investicije u poboljšanje iskoristivosti kemijskog goriva su zanemarive na ukupnu potrošnju.
Iz tvog primjera je vidljivo da si težio uštedi, jedan oblik proizvodnje zamijenio s drugim, to je u redu.
Pošto si naveo da griješ prostor niskom temperaturom vode, skoro kao podno grijanje postavio sam pitanje radijatora.
Kotao koji proizvodi toplu vodu od 80°C, nije primjeren za nisko temperaturno grijanje s panelnnim radijatorima koje koristiš.
Ako si zadovoljan potrošnjom i izvedenim stanjem uživaj.

 
Odgovor na temu

Beeth
Ninoslav Kostić

Član broj: 336434
Poruke: 140
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 09:27 - pre 51 meseci
"Kotao koji proizvodi toplu vodu od 80°C, nije primjeren za nisko temperaturno grijanje s panelnnim radijatorima".

Objasni mi ovo, ako ti nije problem.
Kotao Termomont Toby b14, 150m2, veći deo poljska cigla, spoljna izolacija 10cm, cokla 5cm,
plafon 10cm vune (na manjoj kući 30cm), PVC stolarija.. AT 500l, Vtc 512(60c), Vrg 131, Esbe
Ara 661, Heat On, dig.
termo glave na svim radijatorima (dva sistema u obe kuće), Grundfos Alpha 3, Wilo 25/4.
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 09:43 - pre 51 meseci
Griješ radijator s toplom vodom od najviše 50-55°C, zašto bi proizvodio 80°C u proizvodnji.
Izmjenjivač u proizvodnji, protok prema krugovima potrošača s nultim padom tlaka i gubitkom temperature vode, ukupna snaga tijela za grijanje dovoljno da s toplom vodom od najviše 50°C zadovoljimo potrebe za grijanjem.
To su osnove od kojih polazimo za najveću uštedu.
 
Odgovor na temu

Beeth
Ninoslav Kostić

Član broj: 336434
Poruke: 140
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 09:58 - pre 51 meseci
Ima logike u tome, slažem se ali ja kao energent koristim pelet koji je jeftiniji od svih energenata (što u pogledu potrošnje, što u pogledu početnog ulaganja i isplativosti na duži vremenski period, što u pogledu održavanja i opsluživanja).

Ne želim da ulazimo u polemiku dalju, znam tvoje teorije u vezi sagorevanja peleta, temperature kotla i povrata. Sa njima se ne slažem sve od onog trenutka kada sam to u praksi i dokazao. Iz iskustva, t u kotlu mi je 80c i nikad neće biti ispod toga.

Gubitaka nikakvih nema na toj "visokoj" temperaturi kotla, nusprodukata minimalno (pepela, naslaga, šljake...), potrošnja minimalna da minimalnija ne može biti. Kotao suv ko barut, o kondenzaciji je glupo i da pričamo.

Šta bi ti da ja tu promenim pa da se isto grejem a potrošim manje?
Kotao Termomont Toby b14, 150m2, veći deo poljska cigla, spoljna izolacija 10cm, cokla 5cm,
plafon 10cm vune (na manjoj kući 30cm), PVC stolarija.. AT 500l, Vtc 512(60c), Vrg 131, Esbe
Ara 661, Heat On, dig.
termo glave na svim radijatorima (dva sistema u obe kuće), Grundfos Alpha 3, Wilo 25/4.
 
Odgovor na temu

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 10:16 - pre 51 meseci
@Beeth,

samo ti ne odstupaj od svoje teorije(i prakse) i drži kotao na 80 °C i biće EXTRA.
Pusti ti druge "priče".
Po tome, svi što u svom sistemu imaju podno grejanje, kotao trebaju da ograniče na 35-40 °C?????
I onda će, kao, potrošnja da im bude svedena na minimum.
Hoće, ali juče.
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 10:17 - pre 51 meseci
Citat:
Beeth:
Ima logike u tome, slažem se ali ja kao energent koristim pelet koji je jeftiniji od svih energenata (što u pogledu potrošnje, što u pogledu početnog ulaganja i isplativosti na duži vremenski period, što u pogledu održavanja i opsluživanja).

Ne želim da ulazimo u polemiku dalju, znam tvoje teorije u vezi sagorevanja peleta, temperature kotla i povrata. Sa njima se ne slažem sve od onog trenutka kada sam to u praksi i dokazao. Iz iskustva, t u kotlu mi je 80c i nikad neće biti ispod toga.

Gubitaka nikakvih nema na toj "visokoj" temperaturi kotla, nusprodukata minimalno (pepela, naslaga, šljake...), potrošnja minimalna da minimalnija ne može biti. Kotao suv ko barut, o kondenzaciji je glupo i da pričamo.

Šta bi ti da ja tu promenim pa da se isto grejem a potrošim manje?


I ja proizvodim u kotlu toplu vodu od 80-85°C, plamenik i kotao od 25 kW, najisplativija opcija. Proizvedeno spremim u AT CAS 801 od 740 litara i isto koristim narednih 6-10 sati. Kad bi imao tvoj kotao onda bi proizvodio i direktno trošio vodu temperature toliko koliko je potrebno za radijatore da održavaju izgubljeno hlađenjem.
 
Odgovor na temu

evropea 2
zavarivac
Sakramentski

Član broj: 340056
Poruke: 279
213.55.225.*



+168 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 10:39 - pre 51 meseci
Citat:
ZoranObradovic:
@Beeth,

samo ti ne odstupaj od svoje teorije(i prakse) i drži kotao na 80 °C i biće EXTRA.
Pusti ti druge "priče".
Po tome, svi što u svom sistemu imaju podno grejanje, kotao trebaju da ograniče na 35-40 °C?????
I onda će, kao, potrošnja da im bude svedena na minimum.
Hoće, ali juče.


Pa gdje si BRE nema te .Usreci se ti pa zaboravi druzinu.
 
Odgovor na temu

Beeth
Ninoslav Kostić

Član broj: 336434
Poruke: 140
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 10:48 - pre 51 meseci
Pzec, na forumu sam duže od 5-6 godina, nisam aktivno učestvovao jer nisam imao šta pametno da kažem. Moje znanje u vezi grejanja je bilo toliko malo da sam samo mogao da slušam tj. čitam. I sada nisam na nekom nivou da mogu da ulazim u dublju problematiku (profesionalac sam u sasvim drugačijoj struci) ali ne mogu da se pomirim s'tim kada neko zabaguje na osnovama.

Posebno si mi drag jer te nije mrzelo da čitaš i učiš, nesebično pomažeš drugima, posebno volim one tvoje veze sa T račvama jednu pored druge. Sve je to lepo i interesantno, čuda su tu moguća. Ali, kada pogledamo tvoj i moj sistem... Pogledaj sad kontradiktornost:

Upravo ti ne proizvodiš onoliko koliko to treba u tom trenutku. Baš u ovom trenutku, u šolji mog kotla sagoreva 2 grama peleta u sekundi. Da li ja proizvodim samo onoliko koliko trošim? Da. Kotao mi je zakucan na 80c već duže od 2h i nije mrdnuo. Dimni gasovi ne prelaze 90c. Da li znaš koliko gašenja kotla zbog zaletanja preko zadate imam od pocetka grejne sezone? 0. Kotao mi radi od 7-21h bez i jednog gašenja, non-stop.

Probio sam glavu svima u mojoj okolini pričajući o baferu kao neizbežnoj i obaveznoj komponenti u grejanju. Sistem sam i pravio tako da je ostavljeno mesto za bafer (kao slepo crevo). I najinteresantnije, pogledaj u mom potpisu, i ja imam bafer. Od 20 litara. :)

Šalu na stranu, i ja nisam izričit u tom pogledu. Puno mojih drugara i prijatelja ima bafere u sistemu, družimo se, pomažemo i istu muku mučimo - kako da to još bolje utegnemo. Ko zna šta će biti na meniju narednih sezona kod mene, ko zna do kakvih ću saznanja da dodjem narednih godina? Zato i ne smem da budem izričit. Merkam drugare i trkam se sa njima, nesebično podelim ono što znam.

Da se vratimo na proizvedeno i potrošeno, kako reče, proizvodiš 6-10 puta veću energiju na sat nego što ti je potrebna pa je trošiš 6-10 sati?


Kotao Termomont Toby b14, 150m2, veći deo poljska cigla, spoljna izolacija 10cm, cokla 5cm,
plafon 10cm vune (na manjoj kući 30cm), PVC stolarija.. AT 500l, Vtc 512(60c), Vrg 131, Esbe
Ara 661, Heat On, dig.
termo glave na svim radijatorima (dva sistema u obe kuće), Grundfos Alpha 3, Wilo 25/4.
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 11:14 - pre 51 meseci
Svjestan gubitaka AT u stanju čekanja moram tako kako sam opisao, plamenik i kotao imaju najbolji učinak na najvećoj snagi.
Razlika između mog pisanja i tvog je što pišem o izvedbama koje imam kod sebe ili nemam, težim prema onima koje nemam, ti pišeš o stanju kod sebe i to je u redu, na forumu ne moramo nešto imati da bi mogli samo o tome pisati. Stečeno znanje primijeniti donosi poboljšanje, nitko nije umro s istim znanjem s kojim se rodio.
Hvala ti i ja lijepe riječi koji se mi uputio.
Zašto kotao ne radi dalje od 21 sat, noći su hladnije od dana i grijanje bi trebalo raditi od 0-24. Tako je kod mene.
 
Odgovor na temu

Beeth
Ninoslav Kostić

Član broj: 336434
Poruke: 140
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 11:33 - pre 51 meseci
Dok nisam sve namotao kučinom i teflonom, mogao sam samo da nagađam.

Nisam vas poslušao u vezi expanzije, stavio sam je posle kotlovske pumpe. I šta sad? Ništa. Expanzija na 1.5, na hladno 1.3, u radu 1.5.

Nisam vas poslušao u vezi nepovratnog u krugu kotla, stavio sam sa oprugom. I šta sad? Opet ništa. Gura pumpa 25/4 uštrojena na 50% snage ko da ga nema.

Da li znaš još neku "budalu" poput mene koja kupi 13kW kotao za 150m2? Retke su... :)

E, a šta sam sve naučio ovde? Puno toga. I o grejanju a i o ljudima. Što se grejanja tiče hvala svima, odužiću se sada zajednici. Što se ljudi tiče opet hvala, nije na odmet podsetiti se.

Ipak je bolje pisati samo o onome što je provereno, iz prakse. Ja ću, Boga mi, tako. Za ostalo, neka se obrate projektantima, oni bi trebalo da znaju teoriju. I trudiću se da spasem obične smrtnike poput mene da ne moraju da se zaglibe do guše da bi se ugrejali. Ko hoće da sluša - dobar je, ko neće - neka bije glavu sam pa će naučiti na teži način.
Kotao Termomont Toby b14, 150m2, veći deo poljska cigla, spoljna izolacija 10cm, cokla 5cm,
plafon 10cm vune (na manjoj kući 30cm), PVC stolarija.. AT 500l, Vtc 512(60c), Vrg 131, Esbe
Ara 661, Heat On, dig.
termo glave na svim radijatorima (dva sistema u obe kuće), Grundfos Alpha 3, Wilo 25/4.
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 12:22 - pre 51 meseci
I prije u raspravi oko tvojih i mojih prijedloga naveo sam ono što je prihvatljivo po pravilima hidraulike.
Tvoj odabir je neki standard koji se koristio kod izvedbi s 1 crpkom koja je bila na polaznom vodu iz kotla, tada je posuda mogla biti prije na istoj cijevi ili u donjoj zoni, opet na usisnoj strani crpke. Posuda iza crpke na tlačnoj strani nije ispravno po pravilima. Ventil može biti i jedan i drugi, taj koji si odabrao ima veći otpor, veći pad tlaka tamo gdje ne treba.
Oko snage kotla nisam napisao takav komentar kao tvoj, zašto nije dovoljno 13 kW i to je previše za 150 m2.
Sve u svemu napravio si bolje od onog što si htio. http://www.elitemadzone.org/t497768-108#3898359
 
Odgovor na temu

Beeth
Ninoslav Kostić

Član broj: 336434
Poruke: 140
91.187.148.*



+29 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 13:53 - pre 51 meseci
Ma neee, PTV je bio samo eksperiment, čak šta više ostavio sam ja sve priključke za eventualne dodatke na sistem... Nikad nisam imao nameru da grejem PTV peletom, to beše samo "šta bi bilo kad bi bilo" i dal da ostavim tu priključke.

Ok, ono što znam iz prakse - koristiću da pomognem onima u nevolji.

Btw, eto mene sa kršenjem nekih pravila... :)

[Ovu poruku je menjao Beeth dana 29.01.2020. u 16:05 GMT+1]
Kotao Termomont Toby b14, 150m2, veći deo poljska cigla, spoljna izolacija 10cm, cokla 5cm,
plafon 10cm vune (na manjoj kući 30cm), PVC stolarija.. AT 500l, Vtc 512(60c), Vrg 131, Esbe
Ara 661, Heat On, dig.
termo glave na svim radijatorima (dva sistema u obe kuće), Grundfos Alpha 3, Wilo 25/4.
 
Odgovor na temu

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.9.*



+157 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 17:41 - pre 51 meseci
Citat:
lavbanjalucki:
Citat:
Alen23:
Da malo pojasnim , moje gore napisano iskustvo je iskutvo s tacno odredjenim komponentama i s problemom koji sam imao .. Dakle da jos jednom ponovim radi se o sistemu
kotao
hidraulicna skretnica mik maring HWK 60-1 1⁄4
kotlovski razdjelnik s 3 kruga grijanja
esbe vrg 3x
Motor za mješajući ventil Seltron PROMIX AVC05 3x
HeatON regulacija 3x
wilo yonos pico 3x
VTC512 KVS 9
Grundfos 25/6 kotlovska pumpa
Salus bežični sobni termostat 3x


.. I onda sam prešao na grijanje inverterima , jako malo sam ove sezone koristio kotao ..

E ova ti je dobra,Alene.Kad si sve tako lepo napravio i skockao ONDA PREŠAO NA GREJANJE INVERTERIMA.Sad čekaš da temp.padne na neki teški minus i tih par dana premostiš sa peletom i to je to.I kod mene je slična situacija samo što sam ja prešao na gas.



Tako ispalo , baš sam se posvetio da to sve skockam i onda ovi s kvalitetom peleta sve to zeznu.. Ostaje šljake koji god kupiš , jako malo ali dovoljno da ako ne očistiš posudu za sagorjevanje ono se skameni i pozačeplja rupice koje kasnije ekserima moram izbijati , što opet obvezuje svakodnevno usisavanje posude .. Nije ni to presudno , s inverterima je pjesma sto se tiče tih fizikalija oko kotla , a troškovi grijsnja nikakvi...
 
Odgovor na temu

Beeth
Ninoslav Kostić

Član broj: 336434
Poruke: 140
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 18:15 - pre 51 meseci
@Alen23

Zanima me varijanta sa inverterima, ako možeš pojasni kako si zamenio 30kw kotao i tri kruga grejanja inverterima? Ja bi voleo da isto to uradim jer je grejanje puno isplativije ali računam da mi puno invertera treba. Ili ima nešto što ne znam?
Kotao Termomont Toby b14, 150m2, veći deo poljska cigla, spoljna izolacija 10cm, cokla 5cm,
plafon 10cm vune (na manjoj kući 30cm), PVC stolarija.. AT 500l, Vtc 512(60c), Vrg 131, Esbe
Ara 661, Heat On, dig.
termo glave na svim radijatorima (dva sistema u obe kuće), Grundfos Alpha 3, Wilo 25/4.
 
Odgovor na temu

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.9.*



+157 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 18:57 - pre 51 meseci
Citat:
Beeth:
I meni je zanimljiva ta kombinacija i baš sam hteo da pitam kolegu Alena: kotao 30kW, tri kruga grejanja. O kojoj kvadraturi je reč? Koliko invertera i kako je to izveo?



Posalo sam ti na PP ... Krenuo sam pisati na temi pa sam vidio da je sve o klimama , ovo je tema o peletu , pa da nebi ovi iz režije isjekli mateijal , a bas sam se raspisao

Klimatizacija


Dodat link ka odgovarajućem forumu.

Režija 😉
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1212853 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.