Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet - 2. deo

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1212486 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

OliverS
Muamer Avdić
muxa
Zenica

Član broj: 341498
Poruke: 81

Jabber: OliverS


+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 21:29 - pre 51 meseci
Nakon 15-tak sati radi sistem se poprilično stabilizovao. Polaz u krugove 37-38 a povrat 32-33 stepena. Temperatura nakon Vtc-a ne pada ispod 60. Jedino je potrošnja poprilično velika ali to je razumljivo jer treba vremena da se estrih i kuća ugriju.
Detaljnija testiranja i podešavanja idu sljedeće zime. Ove ću još probat izvadit patronu na vtc-u čisto da vidim kako i to funkcioniše.
Ranije sam objavio sliku otvora za čišćenje dimnjaka u kojem se vidi dosta pepela. Da li je to ok? Pitam iz razloga što mi je dimnjak predimenzionisan pa kontam da nije do toga? Izlaz iz kotla je fi80 a dimnjak fi200.
Razmišljam da ugradim ovo umjesto tih vrata za čišćenje dimnjaka
http://upmann.eu/katalog/zugbegrenzer-z4-v2a-13x19-cm.html
 
Odgovor na temu

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 21:52 - pre 51 meseci
@OliverS

Sada kada se se sve izbalansiralo ograniči da kotao radi samo u prvoj i drugoj snazi. To će drastično da smanji potrošnju, a kotao će mnogo ređe ići u gašenje na 80C, možda i neće, zavisi od balansa proizvedene i potrošene toplotne energije. To ćeš morati sam da pronađeš.
Kasnije ćeš prema spoljnoj temperaturi videti da li rad kotla samo u prvoj i drugoj snazi zadovoljava toplotne gubitke celog objekta ili ne. Menjaćeš ograničenje snage prema potrebi. Sve cevi izoluj najbolje što možeš, takođe i cela kotlarnica treba da bude izolovana-ušuškana.

Pod OBAVEZNO setuj u meniju da temperatura na kojoj kreće modulacija bude 72C (od te temperature kotao kreće da obara snage), a kao krajnju zadatu temperaturu stavi da bude 80C. Ono na video klipu nije baš preporučljivo, namešteno je da modulacija krene na 80C, previše je.
Kod ovako setovane temperature na kotlu razlika između polaza iz kotla i povrata (kada se sve izbalansira) mora da bude do 7C. Znači ako termometar na polaznom vodu pokazuje 76C, onda onaj dole u povratu posle pumpe mora da pokazuje 69C.

VTC radi svoj posao kako treba i nema tu kompromisa ukoliko na polazima ka potrošačima nema automatike koja drži polaze zatvorene dok se u kotlu ne postigne minimalno 67C. Kada dođe automatika onda donekle ima smisla izbaciti VTC, ali pošto kod tebe postoji i treći krug grejanja (dva bojlera i jedan radijator sa termoglavom) koji nije kontrolisan mešnim ventilom jer ti je ka tom trećem grejnom krugu potrebna temperatura vode 67C i više, onda je u kotlovskom krugu VTC više nego poželjan.

Srećno i lepo grejanje želim!

Ende!
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
Odgovor na temu

Beeth
Ninoslav Kostić

Član broj: 336434
Poruke: 140
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 22:06 - pre 51 meseci
@Srkson

"Kada dođe automatika onda donekle ima smisla izbaciti VTC"

Nemojte da mi izbacujete VTC, ja sam zaljubljen u taj ventil. Ni manje gvožđa - ni većeg izuma. :)

@OliverS

I nemoj da gasiš kotao do maja meseca, eventualno na kratko zbog čišćenja.
Kotao Termomont Toby b14, 150m2, veći deo poljska cigla, spoljna izolacija 10cm, cokla 5cm,
plafon 10cm vune (na manjoj kući 30cm), PVC stolarija.. AT 500l, Vtc 512(60c), Vrg 131, Esbe
Ara 661, Heat On, dig.
termo glave na svim radijatorima (dva sistema u obe kuće), Grundfos Alpha 3, Wilo 25/4.
 
Odgovor na temu

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 22:10 - pre 51 meseci
@Beeth

Ma naravno, nisam ni ja za izbacivanje VTC-a, jasno je da je u ovakvoj konstalaciji nezamenljiv. :-)

Međutim zaista se isti može zanemariti ako su svi potrošački krugovi kontrolisani automatikom, ali o tome nekom drugom prilikom.
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
Odgovor na temu

Beeth
Ninoslav Kostić

Član broj: 336434
Poruke: 140
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 22:18 - pre 51 meseci
@Srkson

Da, može se kod svih zanemariti samo ne kod mene, ja sam uvek bio crna ovca, sve kod mene nešto nije moglo. Kod svih može samo kod mene ne. :) A zašto? :)
Kotao Termomont Toby b14, 150m2, veći deo poljska cigla, spoljna izolacija 10cm, cokla 5cm,
plafon 10cm vune (na manjoj kući 30cm), PVC stolarija.. AT 500l, Vtc 512(60c), Vrg 131, Esbe
Ara 661, Heat On, dig.
termo glave na svim radijatorima (dva sistema u obe kuće), Grundfos Alpha 3, Wilo 25/4.
 
Odgovor na temu

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 22:25 - pre 51 meseci
@Beeth

Pa sami rekoste, zato što ste zaljubljeni u VTC! :-)
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
Odgovor na temu

Beeth
Ninoslav Kostić

Član broj: 336434
Poruke: 140
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 22:27 - pre 51 meseci
@Srkson

Odgovor je tačan. :)
Kotao Termomont Toby b14, 150m2, veći deo poljska cigla, spoljna izolacija 10cm, cokla 5cm,
plafon 10cm vune (na manjoj kući 30cm), PVC stolarija.. AT 500l, Vtc 512(60c), Vrg 131, Esbe
Ara 661, Heat On, dig.
termo glave na svim radijatorima (dva sistema u obe kuće), Grundfos Alpha 3, Wilo 25/4.
 
Odgovor na temu

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.9.*



+157 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.01.2020. u 22:47 - pre 51 meseci
Identično se dešavalo i kod mene ..Pustim oko podne , sistem se stabilizira u ponoć , dakle dodje na neku razliku polaz povrat od 5-6°... Potrošnja isto moze biti velika ako se kotao često palio i gasio u tih 15 sati , dakle upadao u konstantni loop kao kod mene.... Ukoliko VTC ima protok kad se izvadi patrona probati obavezno tako ako nema protok , skinuti veentil i probati..

Hidraulicna skretnica ima svoje osnovne principe a glavni je balans protoka izmedju radijatrskog i kotlovskog kruga..Tako imaamo tri situacije ..
1. Kadaa je protok kroz HS u balansu
2. Kada je protok radijatorskog kruga veći od kotlovskog kroz HS ( problematično )
3. Kada je protok kotlovskog kruga veči od radijatorskog Kroz HS (manje problematično)

Kako hidraulična skkretnica razdvajan krugove grijanja , tako kotlovski krug gura vodu od kotla do HS i nazad u kotao a radijatorski od HS do radijtora i nazad u HS..
Ukoliko je protok kotovskog kruga veči on če gurati tu vodu u radijatorski krug a protok radijtorskog kruga će gurati hladnu radijatorsku vodu u kotlovski krug .. Dakle bitno je da krugovi budu u balansu s protokom..
To se lako odradi racunjanem protoka krugova tako d ukupan protok radijatorskih krugova bude isti kao protok kotlovskog kruga i tako odaberemo pumpe i podesimo protok na istim..
Sad kada izmeddju kotla i HS s jedne stranei HS i radijatora ss druge strane ubacimo mješajuće ventle onda imamo dodatno računjane protoka tako da isti budu u balansu. S obzirom da mješajući ventili imaju uvjek raazličit stepen otvorenosti taako imaju i varijabilni protok , tako da moramo izracunati protoke kotlovskog i radijatorskog kruga s varijabilnim protokom.. Takodjer ovi ventili se ne otvaraju sinhronizovano tako dda je i protok sinhronizovan već naprotiv svaki se otvara po svojim proncipima sto dodatno komplikuje stvar ,..

Da bi se to izbjeglo neophodno je da kotlovski krug ima fiksni protok koji odgovara maksimalnom protoku radjatorskog kruga a da bi to imao izmedju kotlaa i HS ne smije da bude mješajućih ventila .. U tom slučaju kotlovski krug će nesmetano gurati vodu u HS , dok će radijatorski imati pristup vrućoj vodi iz kotlovskog kruga.

 
Odgovor na temu

Beeth
Ninoslav Kostić

Član broj: 336434
Poruke: 140
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo30.01.2020. u 05:50 - pre 51 meseci
To baš tako radi. I jedino i ispravno rešenje nije skidanje VTC-a već ono što sam ranije i predložio i što si ti ovde delimično predložio (a zanemario najvažnije).

Sa jakom kotlovskom i niskom temperaturom kotla - ne postoji šansa da to radi.


Kotao Termomont Toby b14, 150m2, veći deo poljska cigla, spoljna izolacija 10cm, cokla 5cm,
plafon 10cm vune (na manjoj kući 30cm), PVC stolarija.. AT 500l, Vtc 512(60c), Vrg 131, Esbe
Ara 661, Heat On, dig.
termo glave na svim radijatorima (dva sistema u obe kuće), Grundfos Alpha 3, Wilo 25/4.
 
Odgovor na temu

OliverS
Muamer Avdić
muxa
Zenica

Član broj: 341498
Poruke: 81

Jabber: OliverS


+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo30.01.2020. u 06:00 - pre 51 meseci
Moram ugasiti kotao jer mi se ne grije kuća u kojoj još ne živim :)
Mozda se sistem i ranije izbalansirao al sam ja tek nakon 15 h ušao u kotlovnicu. U biti to mi i nije toliko bitno, jer kad se prvi put ugrije nemam namjeru gasiti.
Detaljnije podešavanje kotla ću ipak raditi kad uselim u kuću i vidim kakve su potrebe.

Molim za mišljenje vezano za dimnjak?
 
Odgovor na temu

evropea 2
zavarivac
Sakramentski

Član broj: 340056
Poruke: 279
213.55.225.*



+168 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo30.01.2020. u 07:02 - pre 51 meseci
Citat:
Beeth:
To baš tako radi. I jedino i ispravno rešenje nije skidanje VTC-a već ono što sam ranije i predložio i što si ti ovde delimično predložio (a zanemario najvažnije).

Sa jakom kotlovskom i niskom temperaturom kotla - ne postoji šansa da to radi.



Svaka cast gospodine na oba odgovora.Jedino je to ispravno navedeno.Neko ko daje pogresne odgovore u svrhu svoje koristi nije ni potreban na forumu.Ako se sistem ne moze da izbalansira i jos mu smanjis snagu da se muci i dalje u nedogled nije resenje.A I OVO SA TERMICKIM MI SE SVIDJA.Stavis pa skines samo zato da nabavis automatiku.A i sa tom automatikom to ocigledno nece raditi.

Na forumu ima postenih i iskrenih ljudi i onih sto bih navracali svakoga radi svoje koristi.Ko je ikad sjedio u kotlarnici sam moze zakljuciti sta i kako.




[Ovu poruku je menjao evropea 2 dana 30.01.2020. u 08:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Beeth
Ninoslav Kostić

Član broj: 336434
Poruke: 140
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo30.01.2020. u 07:48 - pre 51 meseci
Moj sistem je jako prost (u potpisu su podaci), ne znam za prostije rešenje a da su svi uslovi zadovoljeni i krajnji rezultat dobar. Sigurno ima mesta i tu za neke dodatke, neka poboljšanja, ko zna... Saznaćemo narednih sezona. :)

Ja četvorokraki ventil ne volim i u startu sam gledao da ga izbegnem. "Jednim dupetom dve lađe..." ne volim pa to ti je. U startu je izgledalo primamljivije, 4mv-automatika-kontroler... i to je sve. Međutim - ne. Epa to ne može da radi bez jos jedne pumpe u kotlovskom, pa nije hidraulički ispravno (mora skretnica)... Pa svašta nešto. I na kraju opet jednim ventilom rešavaš dve stvari - meni to nije rešenje.

Tačno je to što tvrdi kolega Srkson, može se izbeći VTC ako automatika brine o povratu u kotao i polazu ka radijatorima na četvorokrakom ali smatram da je rešenje sa dva trokraka bolje. Nema kompromisa. Preciznije je u svakom pogledu, prostije i elegantnije. :)

Hvala na lepim rečima. Samo opušteno. :)


Kotao Termomont Toby b14, 150m2, veći deo poljska cigla, spoljna izolacija 10cm, cokla 5cm,
plafon 10cm vune (na manjoj kući 30cm), PVC stolarija.. AT 500l, Vtc 512(60c), Vrg 131, Esbe
Ara 661, Heat On, dig.
termo glave na svim radijatorima (dva sistema u obe kuće), Grundfos Alpha 3, Wilo 25/4.
 
Odgovor na temu

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.9.*



+157 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo30.01.2020. u 08:16 - pre 51 meseci
Citat:
Beeth:
To baš tako radi. I jedino i ispravno rešenje nije skidanje VTC-a već ono što sam ranije i predložio i što si ti ovde delimično predložio (a zanemario najvažnije).

Sa jakom kotlovskom i niskom temperaturom kotla - ne postoji šansa da to radi.



Sad šta je jako ? Kako ćeš kod Muamera da podesiš protok pumpe kad isti ne zavisi od pumpe već od otvorenosti VTC ventila ? Protok kotlovske mora biti isti i veći od radijatorskog kruga , jedino tako će ispravno raditi bez potrebe da e sistem stabililizira 10-15 sati... Rješenje da se ne gasi sistem do maja nije rješenje nikakvo.. S niskom temperaturom kotla neće da radi dok je tu VTC .Bez VTC moze e birati T pollaza.Sad koju T kotla staviti, ovaj Kenda kotao se gasi na 80 tvornički ..Ako se stavi T kotla , od recimo 70 ° mora se staviti i visok hissterezis od 8° , no kad se kotao ugasi on se ponovo pali na 70 -8° , dakle na 62° , a kad znamo da je VTC otvoren u fullu na 70+/-5° , krenuće da zatvara i opet ima problem ..
Elektronika isto neće nista pomoći ako jeu ovom sistemu VTC, vjerovatnije da će odmoći.. VRG ventil je sad u fksnom polozaju s konstantnim protokom odredjenemim protok pumpe , koja ima fiksan maksimalni protok.. Kad se stavi elektronika otvorenost ventila neće biti ista i mijenjaće se protok u zavisnosti od otvorenosti ventila , tako da će se protok povećavati sto opet poggoršava situaciju..
U sisteu bez VTC elektronika je jako poželjna radi puno razloga..
Da rezimiram , ovakav sistem je na jako klimavim nogama , mala promjena protoka dovodi do disbalansa i prekida u grijanju a kolega će se u to uvjeriti kad krene da aktivno koristi grijanje ...
Sad mozemo mislit da ne gasenjem grijanja do maja smo riješili probleem ali nismo... Ovako kako je sada period od paljenja kotla od izjednačavanja temperatura s dva kruga moze potrajati satima , sa trii kruga i dan , to nije rješenje jer će sutraneko napraviti isti sistem , ubaciti tu vtc i opet biti savjetovan da ne kasi grijanje do maja , sto j suludo.. Meni isti sistem bez VTC radi pravilno , onako kako treba , poštujući osnovno pravilo HS o balansu protoka.. Takoder kako mi je protok kotlovskog kruga jednak ili veći od radijatorskog i uz T polaza od kotla 70+° , povrat u kotao nije ispod 60°...
Nije mi jasno čemu insistirati na VTC ventilu , imati sistem na staklenim nogama , kad balansom protokaa see lako obezbjedi zaštita povrata.. Nerazumljivo..

Muamere , dimnjak imas prevelik , koji vuče jako..Kotao ima prinudnu promaju plus pritisak iz dimnjaka utiče loše na sagorjevanje ,povečava potrošnju i vuče pepeo u dimnjak ..Kotao trazi podtlak od 12Pa dok taj dmnjak moze povući i do 100Pa.. Rjesenje jeste regulator podtlaka ( isti koliko sam upratio na forumu imaju još par članova i ja ) koji isto moraš kupiti onako kako struka nalaze a ne napamet..
Regulator podtlaka ti je obavezan u tvom slučaju...


[Ovu poruku je menjao Alen23 dana 30.01.2020. u 09:35 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Alen23 dana 30.01.2020. u 09:43 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Alen23 dana 30.01.2020. u 09:43 GMT+1]
 
Odgovor na temu

evropea 2
zavarivac
Sakramentski

Član broj: 340056
Poruke: 279
213.55.225.*



+168 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo30.01.2020. u 08:29 - pre 51 meseci
Moze digitalno.Sto rece gospodin pzec.Mozes da gledas u one brojeve ali sto se mora mora.Nekako je lakse stavit termicki nego cetverokraki pa motoric pumpa regulator polaza i sve drangulije.Najgore je sto to ja sve imam i znam kako radi.Tacno zbog toga sam uvideo sta treba a sta netreba.Da nebude cas kazes dobro je cas nevalja.Ne nije to tako.Razlog je sto moze ovako i onako kad se postuju odredjena pravila. A nakraju se svodi sve na jedno.Sistem se mora izbalansirat i natjerat da trosi samo ono sto gubi.A dali moze i zasto ne moze to je druga prica.
 
Odgovor na temu

evropea 2
zavarivac
Sakramentski

Član broj: 340056
Poruke: 279
213.55.225.*



+168 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo30.01.2020. u 08:50 - pre 51 meseci
[quote]Alen23:
Citat:
Beeth:
To baš tako radi. I jedino i ispravno rešenje nije skidanje VTC-a već ono što sam ranije i predložio i što si ti ovde delimično predložio (a zanemario najvažnije).

Sa jakom kotlovskom i niskom temperaturom kotla - ne postoji šansa da to radi.



Sad šta je jako ? protok kotlovske mora biti isti i veći od radijatorskog kruga , jedino tako će ispravno raditi bez potrebe da e sistem stabililizira 10-15 sati... Rješenje da se ne gasi sistem do maja nije rješenje nikakvo.. S niskom temperaturom kotla neće da radi dok je tu VTC .Bez VTC moze e birati T pollaza.Sad koju T kotla staviti, ovaj Kenda kotao se gasi na 80 tvornički ..Ako se stavi T kotla , od recimo 70 ° mora se staviti i visok hissterezis od 8° , no kad se kotao ugasi on se ponovo pali na 70 -8° , dakle na 62° , a kad znamo da je VTC otvoren u fullu na 70+/-5° , krenuće da zatvara i opet ima problem ..

Meni se sistem izbalansira za nepun sat .Za nekih 45minuta nekad se desi da se jednom ventil zatvara ali samo onda kad potrazuje preveliku temperaturu polaza.Sa smanjenom snagom i ogranicavanjem gorionika balansiranje moze da potraje ili da se nedogodi.

Sve napisano ima smisla ali treba malo poradit na podesavanju.Za ovaj zugregler .Ja sam ga imao i skinuo jer kad ima ventilator i onaj leptir na dimnjaci nem tu bas nekog velikog podesavanja.Kod prirodne promaje ima ucinka ali za nesagoreli pelet ja bi radije okrivio ventilator i prenisku temperaturu kotla.
 
Odgovor na temu

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.9.*



+157 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo30.01.2020. u 08:57 - pre 51 meseci
N znam kakav imaš sistem pa ne mogu reći nista , sto se tiče dimnjaka njemu vuče pepeo u dimnjak sto je jasan znak da se mora ugraaditi regulator podtlaka.. MOze probati sa smanjenjem brzine ventilatora na kotlu , no kako e podtlak dimnjaka mijenja u zavisnosti od vremena tako jednom namjestene postavke ventilatora na kotlu neće važiti ako se promjene vanjski uslovi i s njimaa i podtlak dimnjaka.. Regulatorom podtlaka obezbjdjujemo konstantan podtlak i onda kad jdnom namjestimo ventilatore na kotlu spram sagorjevanja peleeta ne treba ih više mijenjati sve dok se ne promjeni pelet jer svaka promjena peleta trazi i sitna podesavanja sagorjevanja a samim tim i ventilatora kotla.
 
Odgovor na temu

Beeth
Ninoslav Kostić

Član broj: 336434
Poruke: 140
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo30.01.2020. u 09:16 - pre 51 meseci
@Alen23

Ne mogu da tražim, kopiram i citiram. Odluči se pa da znamo:

1. Kotlovska jednaka maksimalnom protoku radijatorske
2. Kotlovska jednaka sa radijatorskom

Ja bi dodao i treću, jedinu ispravnu ali ti nikako da razmisliš o njoj:

3. Kotlovska ista ili manja od minimalne radijatorske

A što se tiče grejanja poda do maja, nikakve veze nema sa sistemom. Ne dozvoliti da se kuća ohladi je jedno od osnovnih pravila za dobro grejanje.

P.S. @Alen23
Koju pumpu u kotlovskom krugu imaš?
Kotao Termomont Toby b14, 150m2, veći deo poljska cigla, spoljna izolacija 10cm, cokla 5cm,
plafon 10cm vune (na manjoj kući 30cm), PVC stolarija.. AT 500l, Vtc 512(60c), Vrg 131, Esbe
Ara 661, Heat On, dig.
termo glave na svim radijatorima (dva sistema u obe kuće), Grundfos Alpha 3, Wilo 25/4.
 
Odgovor na temu

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.9.*



+157 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo30.01.2020. u 09:34 - pre 51 meseci
Citat:
Beeth: @Alen23

Ne mogu da tražim, kopiram i citiram. Odluči se pa da znamo:

1. Kotlovska jednaka maksimalnom protoku radijatorske
2. Kotlovska jednaka sa radijatorskom

Ja bi dodao i treću, jedinu ispravnu ali ti nikako da razmisliš o njoj:

3. Kotlovska ista ili manja od minimalne radijatorske

A što se tiče grejanja poda do maja, nikakve veze nema sa sistemom. Ne dozvoliti da se kuća ohladi je jedno od osnovnih pravila za dobro grejanje.


Ovo pod 1 i 2 ti je isto .. Tebe buni ovo "maksimalni" ..Kazem maksimalni jer kad imas mješajući ventil onda imaš i varijabilan protok a varijabilno znaci od minimalnog do maksimalnog i protok u toj situaciji nikad nije isti..Valjda sad je jasnije..

Protok kotlovskog dijela i radijatorskog dijela mora biti u balansu dakle protoci moraju biti isti.. Protok kotlovskog dijela moze biti veći od radijaroskog , neće smetati grijanju ukoliko isti nije drastično veći.

Ovo pod 3 , pola je tacno a pola netacno.. Upravo problem i jeste ako je protok kotlovskog dijjela manji od radijatorskog ..Opisao sam ti gore pravila oko hidraulicne skretnice i posljedice disbalansa protoka da se ne ponavljam..

Naravno pod protk ne mislim na brzinu pumpe već na protoke a brzinu pumpe prilaagodjavamo balansu protoka... KOd mene je pumpa na 1 , i protok pumpe na 1 je isti s protokom radijatorsog dijelaa kad je VRG ventil ful otvoren , kako se ventil zatvara onda se i protok radijatorskog dijela smanjujee pa tako protok kotlovskog bude veći , ali to ne ometa grijaje ..

Sto se tiče grijanja cijelu noć ne vidim neki razlog, ja imam dobro izoliran objekt nemam potrebe da drzim grijanje 24 sata.. T je 24 , ugasim u 11 recimo u jutro bude 1,1.5,2° manje , zavisno od vanjske T..
Izolirani objekti su termički tromi i ne vidm pottrebu 24 satnog grijanja u mom slučaju...
 
Odgovor na temu

Beeth
Ninoslav Kostić

Član broj: 336434
Poruke: 140
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo30.01.2020. u 09:46 - pre 51 meseci
Nažalost, nije tako.

Eto, meni radi grejanje bez problema, nemam problema sa startom, na pamet mi ne pada da skidam VTC.

Imam relativno dobru izolaciju i 24h grejem objekte.


Kotao Termomont Toby b14, 150m2, veći deo poljska cigla, spoljna izolacija 10cm, cokla 5cm,
plafon 10cm vune (na manjoj kući 30cm), PVC stolarija.. AT 500l, Vtc 512(60c), Vrg 131, Esbe
Ara 661, Heat On, dig.
termo glave na svim radijatorima (dva sistema u obe kuće), Grundfos Alpha 3, Wilo 25/4.
 
Odgovor na temu

Alen23

Član broj: 335755
Poruke: 1344
82.118.9.*



+157 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo30.01.2020. u 10:04 - pre 51 meseci
Radilo je i meni ! Samo jedan krug , zagrije se za 45 minuta.. Kada se uključi drugi ili drugi i treći T u oba pada rapidno i sve se vrati na početak , Kda se strataju dva ili tri kruga istovremeno trebalo je cca desetak sati da podigne T polaz na 40°..
Dakle protoci... S jednim krugom upaljenim prrotok je manji nego s dva ili 3 i odgovara protoku kotlovskog dijela u tome je stvar.. Razumiješ ?

Ne vidim ovde u tvom potpisu da imas HS ili ti ovaj AT od 20l sluzi kao HS ? Jasno je da ( po treći put da napisem ) pišem o sistemu grijanja s HS i dva ili više krugova grijanja..Vidim da imas jedan krug i sistem s HS i s jednim krugom grijanja radi bez problea jer protoci odgovaraju ali ti to vjerovatno nisi znao ,slučajno si ubo , sto bi se reklo...
AKo nemaš HS onda se ovo pravilo i problem ne odnosi na tebe ..

Drugo , ja ne kritikujem VTC , on ima svoju primjenu ali more se znati gdje i u kojoj šemi...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1212486 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.