Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet - 2. deo

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1201230 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Boki48
JP,,Pošta Srbije", Beograd

Član broj: 346349
Poruke: 19
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo31.05.2021. u 14:22 - pre 34 meseci
Hvala puno,
Ideja mi je da napravim metalnu kutiju na kojoj će stajati kotao. U tu kutiju bi postavio gorionik sa pepeljarom.
Mislim da bi u tom slučaju toplota iz gorionika bila bolje iskorišćena jer bi je preuzimali i donji delovi glidova.
Ima li neko iskustva sa ovakvim ,,prepravkama" i da li je to bespotrebno?
 
Odgovor na temu

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
5.59.161.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo31.05.2021. u 14:43 - pre 34 meseci
Mislim da je to suvišno i neopravdano, da ne kažem, "bez veze"
 
Odgovor na temu

GMN

Član broj: 345743
Poruke: 88
213.55.225.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo31.05.2021. u 16:56 - pre 34 meseci
Citat:
Boki48:
Hvala puno,
Ideja mi je da napravim metalnu kutiju na kojoj će stajati kotao. U tu kutiju bi postavio gorionik sa pepeljarom.
Mislim da bi u tom slučaju toplota iz gorionika bila bolje iskorišćena jer bi je preuzimali i donji delovi glidova.
Ima li neko iskustva sa ovakvim ,,prepravkama" i da li je to bespotrebno?


To sam ja pravio ali imam izvirujuci gorionik .Gore mozes da regulises koliko hoces da ti izlazi na dimnjak . Ja imam dvije pumpe ali moze i sa jednom za one sto nece puno da ulazu u kotlovnicu .

Ako imas mail posalji na pp da ti posaljem sliku.

Dali donosi sta ili je bespotrebno nebi mogao bas reci jer sam puno toga nakitio pa bas ne znam od kud sam sta dobio i koliko. Radio sam na smanjenju temp polaza i na dimnim gasovima .Odklananju prasine sto gorionik podigne kad sagorijeva. Kod mene polaz ide izmedju 45 i 50 i nekako drzi na 24 sa manjim oscilacijama.
Imam i mesni sa digitalnom kontrolom ali vidim sad da mi nije ni trebo jer je temperatura tako ili 45 ili 50 a sobni pegla.
Jednom mi poplava sve to unistila od tehnike pa je radilo mehanicki.Mesni rucno podesim na 45 i sobni gasi pumpu ili gorionik .Cini mi se da je isti efekat kao i sa digitalnim regulisanjem polaza.

Najvise se gubi dizanjem hladne vode u kotlu i sistemu .I grijanje sa visokim polazom. Kotao mora d
a bude sa vecom temp od radijatorske da bi imao kapitazu .Meni je na 70 .Tako mi nekako namanje izlazi na dimnjak.Negdje oko 100-120 c
 
Odgovor na temu

Boki48
JP,,Pošta Srbije", Beograd

Član broj: 346349
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo31.05.2021. u 18:49 - pre 34 meseci
Moja je namera i bila da uradim tako da mi bude kao kod Vas, na izlazu 42-50 stepeni jer mi je toliko dovoljno osim za decembar u januar,
a da mi u kotlu bude minimum tih 67 stepeni zbog kondenzacije.
Imate li neki drugi predlog za usporavanje toka toplog vazduha,možda nešto slično kao što ima viadrus, da se naprave pregrade od šamota ili nešto slično.
 
Odgovor na temu

vladimir1981
Vladimir Šaponjić
Komercijala
Nelt
Priboj

Član broj: 340876
Poruke: 172
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+9 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo31.05.2021. u 19:55 - pre 34 meseci
Molim za jedan savet!
Imam stan od 65m2 i etažno grejanje na pelet kojim sam zadovoljan. Postoji mogućnost da će sledeću zimu moja zgrada da se nakači na gradsku toplanu na biomasu pa će se naplaćivati po utrošku. Sta mislite da li je pametno i moguće da se sa ovim mojim sistemom prikačim pa da koristim oba sistema, zavisno sta mi bude isplativije!?
Alfa Commo 15
Stan 65m2
4 radijatora
120x60
120x60
110x60
60x60
Sušač
Caleffi antikondenzacioni ventil na 55C

 
Odgovor na temu

GMN

Član broj: 345743
Poruke: 88
213.55.225.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo31.05.2021. u 22:03 - pre 34 meseci
Po utrosku ces placati duplo vise nego sad .Vise se isplati pausalno .Onda mozes kako hoces a po utrosku ces placati sve sto potrosis .Dali se isplati toplana ili pelet to sve zavisi koliko je cena kw te toplane. Po kvadratu je bolje za potrosace a sa djeliteljima potrosnje oni sebi namire i sve racunaju. A to je mali stan pa se moze grejati kako volis klima termusa.
 
Odgovor na temu

vladimir1981
Vladimir Šaponjić
Komercijala
Nelt
Priboj

Član broj: 340876
Poruke: 172
*.com
Via: [es] mailing liste



+9 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo02.06.2021. u 12:39 - pre 34 meseci
>
Alfa Commo 15
Stan 65m2
4 radijatora
120x60
120x60
110x60
60x60
Sušač
Caleffi antikondenzacioni ventil na 55C

 
Odgovor na temu

dehi15697
Dejan Hinda
Elixir Group
Zaječar

Član broj: 158951
Poruke: 162
*.exe-net.net.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo02.06.2021. u 19:36 - pre 34 meseci
Ne znam da li sam pogrešio temu, uveo bih u kući grejanje na pelet. Molio bih za preporuku kotla, koji može da koristi sve vrste peleta, koščice... kuća je oko 100m2, 10cm stiropor, pvc stolarija, puna cigla. Postavili bismo 6 radijatora.
 
Odgovor na temu

Boki48
JP,,Pošta Srbije", Beograd

Član broj: 346349
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo21.06.2021. u 07:37 - pre 33 meseci
Trenutno sam u fazi prepravke kotlarnice.Ako neko ima detaljnu šemu ili link za povezivanje kotla sa gorionikom za pelet sa četvorokrakim mešnim ventilom, bez akumulatora toplote na otvorenom sistemu(pritisak 0,7 bara) neka mi pošalje.Ono što mene interesuje je da li se postavljaju nepovratni ventli i kolika razlika u jačini dve pumpe sme biti? Da li se može prelaziti sa 6/4 izlaza iz kotla na instalaciju od 1 col?
Hvala.
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo21.06.2021. u 11:52 - pre 33 meseci
Ako se dodaje plamenik na pelet na postojeći kotao, elektronika plamenika upravlja izgaranjem peleta i moguće s crpkom grijanja.
Nepovratni ventili nisu potrebni, sve što se proizvede se i potroši.
Što se tiče otvorenog ili zatvorenog sustava, za grijanje toplom vodom zatvoreni sustav u prednosti pred otvorenim.
Nema potrebe za dvije crpke, bitno je da se 4-putni ventil stavi što bliže kotlu, da cijevi izlaza i povrata tople vode u kotao budu što kraće i moguće jednakog promjera kao i izlaz i povrat vode u kotao. Krak prema krugu grijanja i povrat iz kruga grijanja se može redukcijama na ventilu prilagoditi potrošaču. Naravno da sve ima smisla ako ventilom upravlja elektronika.
Ako se ne planira upravljanje 4-putnog ventila, bolja varijanta je krug kotla i njegova crpka s 3-putnim ventilom tipa VTC 512 ili slično.
Druga crpka i regulacija prema krugu grijanja može s 3-putnim ventil i crpkom kruga.
Shema spajanja se može nacrtati nakon konačne odluke što se sve spaja i ugrađuje od kotla do kruga grijanja.

 
Odgovor na temu

Boki48
JP,,Pošta Srbije", Beograd

Član broj: 346349
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo21.06.2021. u 13:00 - pre 33 meseci
Hvala puno,trenutno nije u planu automatska regulacija ali se planira.
Da li je, zbog eventualnog rada na drva/ugalj neophodno ostaviti baj pas pumpe za ne daj bože ako nestane struje mada je Beograd lokacija nije skoro nestajala.
Četvorokraki ventil Esbe -6/4.I izlaz iz kotla je 6/4 i ulaz je 6/4,tu liniju onda moram odraditi isto a polaz i povrat mi je 1 col,to ću onda povezati sa reducirima na samom mešnom.
Hvala,ako se postavlja jedna pumpa ona mora biti između mešnog i povratka u kotao, naravno prema kotlu?


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo21.06.2021. u 13:45 - pre 33 meseci
Automatsku regulaciju za krug kotla treba izvesti, automatika je za zaštitu kotla i manju potrošnja goriva. Poželjna povratna temperatura vode u kotao od 45°C do 55°C ( zaštita kotla od dugotrajne kondenzacije dimnih plinova )
Ne smeta ako je ta voda više temperature, kada krug grijanja potražuje manju količinu toplinske energije, za plamenik na pelet nema smisla održavati 60°C ili više na strani povrata, kada se istim može regulirati izlazna temperatura vode iz kotla na oko 60-65°C što je dovoljno za povremeno grijanje. Ako se planira grijanje 24 sata onda voda za krug grijanja može biti od 45-50°C.
Pelet je vlažnosti do 10% i zaštita kotla s povratnom vodom od 45°C je ispravno podešen krug kotla.
Ako nema napajanja električnom energijom, plamenik se gasi i nema opasnosti za kotao koji je svojevrsna akumulacija zbog veće količine vode u kotlu, ne treba by-pass. Crpka tako kako si napisao, poželjno s većim protokom, promjera 5/4 cola, kao što je 32-60-180 ili slično.
 
Odgovor na temu

Boki48
JP,,Pošta Srbije", Beograd

Član broj: 346349
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo21.06.2021. u 15:01 - pre 33 meseci
Ok ideja mi je bila da, samo u slučaju kada kotao koristim na drva i ugalj imam baj pas.
Imate li neku ideju za rešenje automatike, pa da to spremim za sledeću godinu, šta bi se još trebalo odraditi na instalaciji (čaure za senzore ili slično)kako se kasnije samo stavio motor na četvorokraki i sve povezalo kako treba sa nekom upravnom jedinicom?
Hvala
 
Odgovor na temu

dusanmijat

Član broj: 282068
Poruke: 1128
31.223.128.*



+125 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo21.06.2021. u 15:41 - pre 33 meseci
Kada se lože drva i ugalj, jedna pumpa, na toj poziciji koja je pomenuta, kako se vrši regulacija polaza prema radijatorima????
Biće ti mnogo žao, kasnije, ako sad uštediš koliko je trošak za jednu pumpu
Sretno
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo21.06.2021. u 15:52 - pre 33 meseci
Citat:
Boki48:
Ok ideja mi je bila da, samo u slučaju kada kotao koristim na drva i ugalj imam baj pas.
Imate li neku ideju za rešenje automatike, pa da to spremim za sledeću godinu, šta bi se još trebalo odraditi na instalaciji (čaure za senzore ili slično)kako se kasnije samo stavio motor na četvorokraki i sve povezalo kako treba sa nekom upravnom jedinicom?
Hvala

Možeš ugraditi, postavi ventil koji može biti zatvoren ili otvoren. Za pelet ventil treba biti zatvoren.
Ako postoji mogućnost da se mijenja gorivo i da ventil nema automatiku, bolje crpku postaviti u krug grijanja iza 4-putnog ventila na toplu vodu. Ekspanzijsku posudu ispred crpke na toplu cijev iz kotla prema 4-putnom ventilu.
Druga mogućnost je izvedba s 2 crpke, krug kotla i krug grijanja, posebno.
Obično su senzori za automatiku u svojem tijelu koje se može montirati direktno uz cijev. Senzor su pričvrsti uz cijev i dodatno izolira sve zajedno.
 
Odgovor na temu

Boki48
JP,,Pošta Srbije", Beograd

Član broj: 346349
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo21.06.2021. u 16:02 - pre 33 meseci
OK, inače mi je namera bila da stavim dve pumpe.Jedna prema kotlu 32/6 a druga koju sad imam wilo 25/6 prema kući. Iste maksimalne snage od 84w.
Jednu ću povezati sa nalegajućim (u slučaju skidanja gorionika) a drugu ću povezati na gorionik pa kad ga skinem povezaću direktno neka radi stalno.
Jel to ok?
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo21.06.2021. u 16:11 - pre 33 meseci
Ako je izvedba s 2 crpke, onda svejedno da li će gorivo biti pelet ili drvo.
Crpku kotla kontrolira temperatura tople vode u kotlu, to je isto za sva goriva.
Crpku kruga grijanja kontrolira temperatura vode prije crpke kruga grijanja.
Evo neka shemu kao prijedlog za raspravu.
Bolje odmah riješiti sve detalje.

https://i.postimg.cc/CLKzwGnB/CG2C.jpg




[Ovu poruku je menjao pzec dana 21.06.2021. u 17:39 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Boki48
JP,,Pošta Srbije", Beograd

Član broj: 346349
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo21.06.2021. u 17:09 - pre 33 meseci
Moj gorionik ima mogućnost povezivanja na dve pumpe preko senzora koji sam i pomislio postaviti na ova označena mesta na crtežu.Jedino je problem što je minimalna temperatura za setovanje 60 stepeni pa sam pomislio da taj senzor postavim na mesto polaza iz kotla za paljenje pumpe kotlovskog kruga (kad skinem gorionik direktno da radi stalno) a drugi (koji je u stvari predviđen za pumpu za AT) na mesto pre pumpe za kuću.Pa kad skinem gorionik prebaciću na nalegajućiJedino što mi je nepoznato je ovaj motor, pretpostavljam da je od četvorokrakog ventila koji verovatno reaguje prema temperaturi povratnog voda.To ću uraditi kasnije ako je moguće.
Udavih.
 
Odgovor na temu

GMN

Član broj: 345743
Poruke: 88
213.55.224.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo21.06.2021. u 17:14 - pre 33 meseci
Kotlovska pumpa ima dobru ulogu da citav kotao drzi topao .Stvara kapitazu tako da kad se hladna voda povrati iz radijatora nekako se bezbolno razblazi a proces traje .Kod mog sestrica radila firma sa malom temperaturom polaza 55 c I tvrdi da to stedi a treba dva dana da se sistem izbalansira. Nesmije ugasit nocu jer ne moze da podigne tako brzo.Strucnjaci stavili da sva toplota ide direktno u sistem sa termickim glavama . Ima garanciju samo nema komoditet.
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo21.06.2021. u 19:34 - pre 33 meseci
Citat:
Boki48:
Moj gorionik ima mogućnost povezivanja na dve pumpe preko senzora koji sam i pomislio postaviti na ova označena mesta na crtežu.Jedino je problem što je minimalna temperatura za setovanje 60 stepeni pa sam pomislio da taj senzor postavim na mesto polaza iz kotla za paljenje pumpe kotlovskog kruga (kad skinem gorionik direktno da radi stalno) a drugi (koji je u stvari predviđen za pumpu za AT) na mesto pre pumpe za kuću.Pa kad skinem gorionik prebaciću na nalegajućiJedino što mi je nepoznato je ovaj motor, pretpostavljam da je od četvorokrakog ventila koji verovatno reaguje prema temperaturi povratnog voda.To ću uraditi kasnije ako je moguće.
Udavih.


Ako su senzori tako kako pišeš, taj drugi isključi plamenik kada se u AT postigne zadana temperatura, toj senzor služi kao prekidač uključeno / isključeno. Ne može kontrolirati crpku kotla, kontrola samo nekim mjestom u kotlu.
Ako možeš to nacrtati da vidimo što se može iz istog najbolje iskoristiti.
4-putni ventil za zamišljeno grijanje na pelet, nema svrhe bez motora kojim se regulira protok kroz ventil koji je regulacija kruga kotla i kruga grijanja. Za dodatnu regulaciju kruga grijanja može se koristiti drugi ventil, mogući problem je da plamenik ne može isporučiti toliko malo toplinske energije koliko zahtjeva krug. Za to služi modulacijski kotao i njegova elektronika. Ovo što imaš je najbolja kombinacija tako kako sam predložio ili još bolje dodati akumulacijski spremnik koji se puni na neku zadanu temperaturu, potrošnja je u tom slučaju neovisna o proizvodnji.
Tako koristim i ja plamenik koji puni akumulaciju. Za sada je to varijanta koja će biti u budućnosti, dizalica topline umjesto paleta.

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1201230 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.