Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet - 2. deo

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1212661 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo27.09.2021. u 18:42 - pre 31 meseci
quote]dexaomo:
Kovan ekoline 20kw,ili Kepo.
Oba kotla su super, i rade u kontinuitetu.
Kepo kotao ima 3mv i i svoju pumpu kao uslov za garanciju i u kotlu min. 60°C.
Kovan daje semu povezivanja.
Ja bih napravio HS i pumpu u povrat kota, pa tek onda 3mv ili 4mv sa pumpom na toploj vodi.
Ako se planira motorni pogon MV, onda ESBE ili IVAR. Ekspanziona posuda na HLADNOJ cevi, i okrenuta "naopacke". Ako ode guma, sa donje strane je ventil i lako se proveri da li ide vazduh ili voda(preporuka od pok. ZMAJDINA). Cevi za instalaciju su ok od 1,5mm bakar,a razvod po kuci 1-1,2mm.
Ako investitor ima crtež, majstor tako radi, Ako nema, onda majstor radi kako želi. I uvek imaju nešta da izbace iz projekta 😃.
Ovde je situacija takva da bi bilo super HS, i iz nje dva nezavisna voda za svaku kuću.
Nepovratni, 3mv, pumpa termomanometar, ventili sa holenderom. Tako za svaki vod. 3 pumpe minimum, a ako ima podno, to proširuje spisak.
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

dexaomo
zavarivac tig/rel
pipetech
Pancevo/Omoljica

Član broj: 346653
Poruke: 23
*.simobil.net.



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo28.09.2021. u 17:34 - pre 31 meseci
Hvala na odgovoru . Pretpostavljam da bi trebalo nesto vako da se uradi.
[img] https://imageupload.io/i/LkgWN8ABD9 [/img]

[Ovu poruku je menjao dexaomo dana 28.09.2021. u 19:12 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dexaomo dana 28.09.2021. u 19:13 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

k.i.z.a

Član broj: 121376
Poruke: 370
*.internet.mts.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.09.2021. u 12:22 - pre 31 meseci
Pozdrav momci,
Nije me bilo odavno, opravdano odsutan.
Sistem pelet, spremnik 1000l rade ful. U polaznom vodu od spremnika ka radijatorima imam trokraki ESBE ventil. Stavii bih na njega automatsku regulaciju koja na osnovu sobne temperature zaokrece mesni ventil to je regulacija Esbe CRB114.
Zna li ko kako to radi? Konkretno me zanima da li kada zadovolji sobnu temperaturu iskljuci pumpu grejanja i radijatori pocnu da se hlade ili modulira polaznu temperaturu vode tako da uvek drzi tople radijatore?
Ima li ko?
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.09.2021. u 18:32 - pre 31 meseci
Može, a može i ovako. https://photos.app.goo.gl/TdkG6HPR7Xbq4imp6

Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.09.2021. u 20:07 - pre 31 meseci
Citat:
k.i.z.a:
Pozdrav momci,
Nije me bilo odavno, opravdano odsutan.
Sistem pelet, spremnik 1000l rade ful. U polaznom vodu od spremnika ka radijatorima imam trokraki ESBE ventil. Stavii bih na njega automatsku regulaciju koja na osnovu sobne temperature zaokrece mesni ventil to je regulacija Esbe CRB114.
Zna li ko kako to radi? Konkretno me zanima da li kada zadovolji sobnu temperaturu iskljuci pumpu grejanja i radijatori pocnu da se hlade ili modulira polaznu temperaturu vode tako da uvek drzi tople radijatore?
Ima li ko?

Ako je kontrola prema sobnoj temperaturi, kada se zadovolje uvjet određen postavkama, crpka se isključi i radijatori se hlade.
Za konstantno grijanje treba kontrola temperature vode koja ulazi u krug grijanja i koja izlazi iz kruga grijanja, delta T, tako se crpka kruga ne isključuje.
Za takav spoj treba 2 crpke za krug grijanja, jedna koja dodaje toplu vodu samo na zahtjev regulacije i druga koja je stalno uključena.
Primjer kako se može spojiti spremnik s krugom grijanja.
https://i.postimg.cc/DwN7nX0y/NTGDT.jpg


 
Odgovor na temu

k.i.z.a

Član broj: 121376
Poruke: 370
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+10 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.09.2021. u 21:33 - pre 31 meseci
Ovako se povezuje i ima sondu polaznog voda.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo29.09.2021. u 22:23 - pre 31 meseci
Citat:
k.i.z.a:
Pozdrav momci,
Nije me bilo odavno, opravdano odsutan.
Sistem pelet, spremnik 1000l rade ful. U polaznom vodu od spremnika ka radijatorima imam trokraki ESBE ventil. Stavii bih na njega automatsku regulaciju koja na osnovu sobne temperature zaokrece mesni ventil to je regulacija Esbe CRB114.
Zna li ko kako to radi? Konkretno me zanima da li kada zadovolji sobnu temperaturu iskljuci pumpu grejanja i radijatori pocnu da se hlade ili modulira polaznu temperaturu vode tako da uvek drzi tople radijatore?
Ima li ko?

Da bi bio 100% siguran, traži od Z.Obradovića ili SRKSONA šemu. Tu je urađeno baš kako treba, više mogućnosti.

Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

borivoje2301
Pirot
Nis/Babusnica

Član broj: 179524
Poruke: 3
*.internet.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo30.09.2021. u 00:06 - pre 31 meseci
Pozdrav,

Molim vas za pomoc.

U šocetku sam bio totalni laik, ali sada posle dana i dana citanja o sistemima grejanja, jos vise sam zbunjen.

Naime, trebamo se usleiti uskoro u kuću. Kuća je u nizu, biće dobro izolovana (umetnuta izmedju dve kuce).

Razveden je radijatorski sistem na prizemlju i spratu kuce (2 x 50 m2) + poseban krug podnog grejanja u prizemlju.
Kotao je Megal bujanovac 17,5 kW na pelet.

Imam nedoumica:
1. Da li je potreban Baffer tople vode, i koji semu vezivanja da usvojim protočni ili slepo crevo?
2. Da li se investicija u bafer isplati kod kotla na pelet?
2. Kako nejefikasnije da resim kontrolu grejanja?

Kontam, ako stavim sobni termostat (sistem bez bafera) on ce isključivati kotao, i tako neću dobro kontrolisati grejanje radijatora na spratu kuće?

Ono sto znam (valjda)
1. trokraki ventil na podnom razvodu, pumpa stalno radi. Temperatura 22-25 C .

Molim vas za neki predlog -šemu jer sam totalno sludjen.



 
Odgovor na temu

Bambi78
Bojan Milenkovic
Pozarevac

Član broj: 346670
Poruke: 25
*.dynamic.a1.rs.

Jabber: Narodni Front 25


Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo02.10.2021. u 17:22 - pre 30 meseci
Pozz, ljudi. Treba mi Vasa pomoc.
Elem,imam kuću na dva sprata, oko 170kvm. Kuća je izgrađena od pre pečene pune cigle, omalterisana, pa onda je došao 5 cm stiropor. Na tavanskoj ploči je 10cm kamene vune. Prozori nisu pvc već dupli Slovenija les. Solidni. 😁
Imam centralno grejanje u kuci, viadrus u22. Posto mi je vise muka od uglja i od drva, prešao bi na pelet. E sad nagradna pitanja.
Da li je pametnije ugraditi gorionik sa setom za povecanje iskoriscenosti u ovaj moj kotao, koji gorionik i koju jacinu istog ili kupiti nov kotao na pelet, koji i koju jacinu.
Ima li neko predstave koliko bi peleta trošio za sezonu sa ovom mojom kućom?
Pomagajte drugovi hoću da se utepam. 😂😂😂
 
Odgovor na temu

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo02.10.2021. u 22:36 - pre 30 meseci
Citat:
Bambi78 Ima li neko predstave koliko bi peleta trošio za sezonu sa ovom mojom kućom?


Koliko si do sad trošio drva,uglja,koja je temperatura bila u prostoru,ceo dan bilo grejanje,noćno....Energiju ćeš istu potrošiti...
 
Odgovor na temu

gml

Član broj: 346638
Poruke: 311
31.223.128.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo03.10.2021. u 08:00 - pre 30 meseci
Citat:
k.i.z.a:
Ovako se povezuje i ima sondu polaznog voda.


Kad imas gorionik na pelet ili kotao na pelet netrebas spremnik toplote.Razlog da imas modularni rad .Mesni treba i moze se rucno podesiti na dvije temperature .Stavis jednu 45 za prelazni period i drugu 50 recimo kad zazimi . Sve regulises sobnim .Modularni rad mozes i sam da napravis na dozatoru. Sve ostalo su bajke i bacanje para.
 
Odgovor na temu

gml

Član broj: 346638
Poruke: 311
31.223.128.*



+3 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo03.10.2021. u 10:52 - pre 30 meseci
Citat:
k.i.z.a:
Pozdrav momci,
Nije me bilo odavno, opravdano odsutan.
Sistem pelet, spremnik 1000l rade ful. U polaznom vodu od spremnika ka radijatorima imam trokraki ESBE ventil. Stavii bih na njega automatsku regulaciju koja na osnovu sobne temperature zaokrece mesni ventil to je regulacija Esbe CRB114.
Zna li ko kako to radi? Konkretno me zanima da li kada zadovolji sobnu temperaturu iskljuci pumpu grejanja i radijatori pocnu da se hlade ili modulira polaznu temperaturu vode tako da uvek drzi tople radijatore?
Ima li ko?


Radi tako da na osnovu spoljnje temperature zaokrece mesni ventil .Ili na osnovu sobne temper zaokrece mesni ventil .Dovoljno dobro da zazalis sto si bacio pare .Sam odredis dvije temperature za prelaz i zimu i to ti je to .Sve ostalo radi sobni.Ali ne da gasi pumpu niti gorionik nego da djeluje na dozator. Sve radi a temperatura konstantna. Netrebas spremnik.
Mozes to sve izvesti i sa sobnim termostatom i mesnim rucno .Vidim da si ugradio spremnik i platio a nekako je lakse da si urdio odrzavanje temp na dozatooru nego ugradio spremnik 1000 l sto trosi a ne stedi .
 
Odgovor na temu

Bambi78
Bojan Milenkovic
Pozarevac

Član broj: 346670
Poruke: 25
*.3gnet.mts.telekom.rs.

Jabber: Narodni Front 25


Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo03.10.2021. u 14:44 - pre 30 meseci
Citat:
Goranto:
Citat:
Bambi78 Ima li neko predstave koliko bi peleta trošio za sezonu sa ovom mojom kućom?


Koliko si do sad trošio drva,uglja,koja je temperatura bila u prostoru,ceo dan bilo grejanje,noćno....Energiju ćeš istu potrošiti...



Trošio sam oko 15 tona kostolackog uglja i oko 7-8 metara drva. To je kada sam se grejao kombinovan ugalj-drva. A kad samo na drva oko 25 metara bukva-bagrem.
 
Odgovor na temu

Bambi78
Bojan Milenkovic
Pozarevac

Član broj: 346670
Poruke: 25
*.3gnet.mts.telekom.rs.

Jabber: Narodni Front 25


Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo03.10.2021. u 14:45 - pre 30 meseci
U kući je bilo oko 23-24 stepena preko dana. Noću 20.
 
Odgovor na temu

Bambi78
Bojan Milenkovic
Pozarevac

Član broj: 346670
Poruke: 25
*.3gnet.mts.telekom.rs.

Jabber: Narodni Front 25


Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo03.10.2021. u 14:48 - pre 30 meseci
Jos jedno pitanje... Sta mislite o gorionici a na agro pelet i da li ga neko koristi?
 
Odgovor na temu

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo03.10.2021. u 17:28 - pre 30 meseci
Citat:
Bambi78: U kući je bilo oko 23-24 stepena preko dana. Noću 20.


25m3x600(kg/m3)x2,5kwh=37500kwh:4(kwh/kg peleta)=9375kg
Toje računica da zadržiš sve uslove komfora.Da sam i pogrešio ali ispod 6t peleta nećeš proći.

 
Odgovor na temu

Bambi78
Bojan Milenkovic
Pozarevac

Član broj: 346670
Poruke: 25
*.3gnet.mts.telekom.rs.

Jabber: Narodni Front 25


Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo03.10.2021. u 20:57 - pre 30 meseci
Ja bi bio zadovoljan da to bude do 6 tona.
Malo me brine ona brojka koju si izračunao. 🤔🤔🤔
 
Odgovor na temu

kavic
Djordje Mileusnić
Da da
Jakovo
Beograd, Srbija

Član broj: 339565
Poruke: 71
*.mbb.telenor.rs.



+4 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo03.10.2021. u 21:07 - pre 30 meseci
Citat:
Bambi78:
Citat:
Goranto:
Citat:
Bambi78 Ima li neko predstave koliko bi peleta trošio za sezonu sa ovom mojom kućom?


Koliko si do sad trošio drva,uglja,koja je temperatura bila u prostoru,ceo dan bilo grejanje,noćno....Energiju ćeš istu potrošiti...



Trošio sam oko 15 tona kostolackog uglja i oko 7-8 metara drva. To je kada sam se grejao kombinovan ugalj-drva. A kad samo na drva oko 25 metara bukva-bagrem.



Nista te nije slagao... Ja sam trosio za dve kuce ukupne kvadrature 170,180...16,17 tona kamenog uglja, sad trosim 8 do 9 tona peleta po sezoni, temperatura u kuci oko 24... Tako da racunaj min 8....ja nisam verovao kad su mi pricali za 8 tona peleta...
Kotao na pelet, Radijator kraljevo 25 kw, jedna kuca 120 m2
radijatroskog grejanja, druga kuca 60 m2 podnog grejanja,
Hidraulicka skretnica oko 100 litara, danfusova elektronika
pracenja spoljne i unutrašnje temperature. Izolacija na
jednoj kuci 5 na drugoj 10 cm stiropora, na ploci na tavanu
10 cm stiropora. Od 06 do 23- 26 stepeni, od 23 do 6h - 19
stepeni
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo03.10.2021. u 21:41 - pre 30 meseci
Za tu kvadraturu, to je previše. Ako je stolarija solidna, i imate bilo kakvu izolaciju-nije sve do kvaliteta peleta već do kvaliteta peći na pelet. Kod RK mali (kratak) put plamena od gorionik do izlaska u dimnjaču.
Za viadrus nikada ne bih koristio za Pelet. Z.Obradović ima viadrus i ECOPELL, ali njemu je dosta toga odradio ZMAJDIN, pa se on sada hvali kako malo troši. Imao je i Željezara, ali on koristi sitni ugalj-grah u gorioniku. E on je sam uštelovao i fali se da je sve super...svi mu verujemo jer nije dao ni jednu sliku. Ako još hoćete neki savet, kupite integrisani Kovan ili Kepo. Možete kupiti i tropromajni sa donjim sagorevanje na drva i u njega ugraditi Ekopell Guča-strašno dobra kobinacija-mala potrošnja, veliki % iskorišćenja peleta i T koja se stvara u kotlu.Ima takvu komb.moj drug i greje oko 450m2 i nije izašao na 9t a na Tari je.Normalno,uredio je kotlarnicu po preporuci.
Ima ovde novi član koji neodoljivo podseća na Želju.
Pozdrav

[Ovu poruku je menjao Taradrina dana 03.10.2021. u 23:04 GMT+1]
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

Bambi78
Bojan Milenkovic
Pozarevac

Član broj: 346670
Poruke: 25
*.dynamic.a1.rs.

Jabber: Narodni Front 25


Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo03.10.2021. u 23:42 - pre 30 meseci
Citat:
kavic:
Citat:
Bambi78:
Citat:
Goranto:
Citat:
Bambi78 Ima li neko predstave koliko bi peleta trošio za sezonu sa ovom mojom kućom?


Koliko si do sad trošio drva,uglja,koja je temperatura bila u prostoru,ceo dan bilo grejanje,noćno....Energiju ćeš istu potrošiti...



Trošio sam oko 15 tona kostolackog uglja i oko 7-8 metara drva. To je kada sam se grejao kombinovan ugalj-drva. A kad samo na drva oko 25 metara bukva-bagrem.



Nista te nije slagao... Ja sam trosio za dve kuce ukupne kvadrature 170,180...16,17 tona kamenog uglja, sad trosim 8 do 9 tona peleta po sezoni, temperatura u kuci oko 24... Tako da racunaj min 8....ja nisam verovao kad su mi pricali za 8 tona peleta...


Trosis 8 tona sa kotlom na pelet?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1212661 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.