Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet - 2. deo

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1201028 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

evropea
bravar-zavarivac
Sakramentski

Član broj: 339081
Poruke: 107
213.55.184.*



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2018. u 10:24 - pre 65 meseci
Super ideja .Samo ne znam dal je bas preporuceno za one sto imaju trokraki i at gdje bi pumpa morala da radi neovisno o poziciji ovog mesnog.A i nemislim da se moze direktno pumpa zakacit na ovaj mikrosalter.pa mi nekako lakse nac termostat sa sondom 15 evra .
Kotao dva u jedan.Predvidjen za izgaranje peleta drveta uglja .Rucne izrade od raznih komponenti..Termoflux gorionik sa akumulacionim spremnikom Mesni Ventil trokraki esbe .Regulacija polaza St431sa sobnim termostatom bergen.
 
Odgovor na temu

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
*.dynamic.sbb.rs.



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2018. u 20:45 - pre 65 meseci
Taj prekidac nije predvidjen za pumpu u kotlovskom, vec u radijatorskom krugu. Znaci da pali pumpu kada pocne da otvara mesni ventil. Inace kosta 80 dinara.
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
Odgovor na temu

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2018. u 21:39 - pre 65 meseci


I dalje nemamo uputstvo za upotrebu.Ja ga ne vidim.
 
Odgovor na temu

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
*.dynamic.sbb.rs.



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2018. u 21:50 - pre 65 meseci
Evo
Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo07.11.2018. u 22:15 - pre 65 meseci
140 i 141 je isto?140 sam video.
 
Odgovor na temu

evropea
bravar-zavarivac
Sakramentski

Član broj: 339081
Poruke: 107
213.55.184.*



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo08.11.2018. u 09:45 - pre 65 meseci
Citat:
mladen.jovic:
Taj prekidac nije predvidjen za pumpu u kotlovskom, vec u radijatorskom krugu. Znaci da pali pumpu kada pocne da otvara mesni ventil. Inace kosta 80 dinara.


Nisam ni citao sta moze taj esbe.A mislio sam da on to vec ima kao u regulaciji a i to ima procitat u tabeli unazad nekoliko postova
.
Eto nisam se posjetio.
Ja imam regulaciju i sobni .Regulacija pali pumpe kako nastelujes A kod meneje po temperaturi vode.Mislim da sam stavio da vrte kad je vise od 50c u AT
..Odredjuje polaz a sobni uskace kad postigne sobnu zadatu.
Sobni djeluje na mesni nije na pumpu zakacen.To sam morao odradit sa tri releja i radi savrseno.Meni je taj esbe bio poskup pa sam Isao u drugom smjeru A tad sam vec imao trokraki sa motoricem.Sve je moguce samo kako ko odabere.

Ipak na forumu i na netu ima raznih mogucnosti i raznih ideja.Pa kako ko odabere.Sad da radim grijanje ispocetka nebi stavio ni esbe ni regulaciju to nedonosi ustedu a komfor moze i sa gorionikom i sa sobnim.Ali eto sad je kasno isprobano.
Kotao dva u jedan.Predvidjen za izgaranje peleta drveta uglja .Rucne izrade od raznih komponenti..Termoflux gorionik sa akumulacionim spremnikom Mesni Ventil trokraki esbe .Regulacija polaza St431sa sobnim termostatom bergen.
 
Odgovor na temu

mladen.jovic
Mladen Jovic
FK Novi Sad trener
FK Novi Sad
Kać, Novi Sad

mladen.jovic
Član broj: 330116
Poruke: 401
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+32 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.11.2018. u 11:23 - pre 65 meseci
ESBE CRC 141 je pogon sa integrisanom automatikom i namenjen je sistemima grejanja sa cetvorokrakim mesnim ventilom bez akumulatora toplote. Mada moze da se koristi i sa trokrakim mesnim ventilima u sistemima sa AT ili bez AT sa hidraulicnom skretnicom i razdelnikom. Ima mnogo opcija i nacina povezivanja. Ima tri senzora od kojih senzor S1 koji regulise t u radijatorima. Moze da je regulise da bude fiksna, ili da mu komande daje senzor spoljne t koji svakako ide uz tu automatiku. Znaci kako se menja vreme, tako se menja i t u radijatorima. Za svaki stepen spoljne t mi definisemo kolika ce biti t u radijatorima. ESBE CRC 141 poseduje jos niz drugih funkcija, na primer funkcija "Offset". To je alternativna temperatura ili alternativna paralelna kriva grejanja. To znaci da, kada je sistem hladan i kada startujemo grejanje, ima mogucnost da se, dodavanjem i spajanjem sobnog termostata koji se spoji na automatiku, aktivira alternativna radijatorska temperatura ili alternativna paralelna kriva, sve zavisi da li zelimo fiksnu t u radijatorima ili koristimo spoljni senzor i pravimo krivu, koju namestimo da bude par stepeni visa u odnosu na temperaturu ili krivu koju smo podesili da radi u standardnom rezimu. Znaci kada se grejanje upali, onda radijatori budu vreli dok se ne postigne zadata sobna temperatura, termoglave zatim reaguju i polako usporavaju naglo povecanje sobne t, a kada sobni termostat klikne, automatika se polako vraca u standardni mod i na standardnu t, odnosno krivu, tako da nam onda radijatori budu mlaki i rade onako kako smo i podesili. Sve je podeseno tako da se mesni jako polako zatvara i da ne dodje do naglih promena t kotla i njegovog pregrevanja.
Isto bitna stvar je temperaturni filter, odnosno "T constant" funkcija koja sluzi da, u odnosu na kvalitet izolacije objekta i brzine uticaja spoljne t na promenu unutrasnje, podesimo brzinu reagovanja automatike na promenu spoljne t. To znaci da, ako se za odredjeno vreme spoljna t drasticno promeni, u odnosu na kvalitativne karakteristike izolacije objekta, mi namestimo za koje vreme ce automatika da odreaguje i da poveca ili smanji t u radijatorima u odnosu na pomenutu promenu spoljne t.
Sto se tice CRC 141 on ima mogucnost da pali i gasi pumpu. (ili bilo sta drugo) Dodatak je Esbe ARA 801. Ako malo bolje pogledate to je jedna plocica na kojoj se nalazi jedan mikroprekidac i konektor za kabl. (i to kosta 25e). Otisao sam u elektro radnju i kupio isti mikroprekidac (90 dinara) i ubacio u aktuator. Leglo je 1:1, dakle nikakvo budzenje, secenje ili nesto slicno. Ti mikroprekidaci su standardni. Kada ventil krene da se okrece on zakaci mikrprekidac u upali pumpu. Kada ce zakaciti mikroprekidac zavisi od pozicije zelenog markera koji se vidi kada se izvuce tockic skroz. On zato i sluzi, da se podesi vreme paljenja tog mikroprekidaca. Ima mesto predvidjeno za taj mikroprekidac u samom aktuatoru. (ispod tockica se nalazi).
Najbitnija stavka koja ovu automatiku raylikuje od ostalih je to sto ona ima senyor S2 koji se stavlja na povrat u kotao, a ne u kotlovsku cauru na vrh kotla. Naravno neophodna je kotlovska pumpa u sistemu sa cetvorokrakim ventilom. S2 se programira tako sto mu se odrede maksimalna i minimalna t. Minimalna sluzi da zastiti kotao od kondenzacije i da ne dozvoli da u kotao udje hladnija voda od minimalne zadate. A ni da u kotao udje veca t od maksimalne zadate, da ne dodje do pregrevanja kotla. Tada automatika reaguje tako sto otvara mesni ventil i rasterecuje kotao tako sto visak toplote pusta u radijatore nezavisno da li grejanje treba ili ne sve dok kotao ne pocne da se rashladjuje. Znaci nema sta ne moze da radi. Kosta oko 280 eura, ali mora da se zna da u tu cenu ulaze i motor i automatika koja je integrisana u kuciste motora. U Srkson-ovoj tabeli nisu date realne cene automatika jer za pojedine automatike ne pise da treba dodatno i motor da se kupi, a to je od 75-120 eura na tu cenu. I naravno sve ostale funkcije koje su obeleyene da ih ne poseduje, upravo je suprotno i poseduje sve te funkcije. Cak i vezu sa uklopnim satom i kontrolim kotlovske pumpe.

Novi Sad,Kac
Kotao:Viadrus U22S(30KW)
Gorionik:B-Max Home 10-30KW
AT Centrometal 2xCAS 801
Razdelnik 3 kruga grejanja+TPV
Pumpa u kotl. krugu:Wilo Star RS 32/6
Pumpe u rad. krugu: 3xWilo Stratos Pico 30/1-6
Mesni i aut. u kotl. krugu:ESBE VRG 131+ESBE CRA 111
Mesni i aut. u rad. krugu:3xESBE VRG 131+ESBE CRC 141
Armatura i cevi:5/4 i Cu fi35
Radijatori:Faral Alba H500-190 reb+termoglave
 
Odgovor na temu

evropea
bravar-zavarivac
Sakramentski

Član broj: 339081
Poruke: 107
213.55.184.*



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.11.2018. u 12:31 - pre 65 meseci
Bas dobro objasnjenje.
Dal neko moze da mi objasni zasto moj ST 431 N bas neraguje na promjenu temperature .Naprimjer ako je napolju plus 5 isto mi i kad je plus 9.Cini mi se da bi trbalo da pomera polaz ne samo da salta one cetiri moguce temperature.

Ta kriva gdje se steluje nemam vise onu knjigicu odnijela poplava a ovdje kad skinem neki jezici sto ja ne znam.
Kotao dva u jedan.Predvidjen za izgaranje peleta drveta uglja .Rucne izrade od raznih komponenti..Termoflux gorionik sa akumulacionim spremnikom Mesni Ventil trokraki esbe .Regulacija polaza St431sa sobnim termostatom bergen.
 
Odgovor na temu

Milenko_M
Milenko Mihajlović
Beograd

Član broj: 312732
Poruke: 231
95.180.113.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.11.2018. u 19:24 - pre 65 meseci
https://kotly.com.pl/download/...l_steering_st-431_tech_eng.pdf

Ovde je uputstvo na engleskom .Ali smešni su , slike su i dalje na poljskom.

A ovde je na nemačkom.I tu su slike prevedene na nemački.
https://kotly.com.pl/download/...g_steuerung_st-431%20n%202.pdf

A što se tih temperatura tiče oni su predvideli te 4 temperature ( što bi trebalo da bude dovoljno ) a može i više tačaka da se zada .
Ali bitno je da se u meniju zada upravljanje prema spoljnoj temperaturi.Na strani 16 , IV.z) Wettersteuerung mora da se ubaci.
A na strani 11 IV.l) Arbeitsmodus mora isto model rada da se ubaci i može da se bira standardno , prema sobnoj temp , prema spoljnoj temp i kombinovano sobna i spoljna temperatura.
Ja sam samo isčitao uputstvo i nemam taj uređaj tako da ne znam ništa detaljnije.
A između tih vrednosti mora da ima promena jer to se menja po toj liniji ( krivoj) .Predpostavljam na mešnom -upravljačkom ventilu.

[Ovu poruku je menjao Milenko_M dana 09.11.2018. u 21:06 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Milenko_M dana 09.11.2018. u 21:06 GMT+1]
Kotao Majevica 32 KW , Ferolli gorionik SUN P7
 
Odgovor na temu

evropea
bravar-zavarivac
Sakramentski

Član broj: 339081
Poruke: 107
213.55.184.*



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo09.11.2018. u 21:05 - pre 65 meseci
Nece smanjivat ako nije njihov sobni.Ide na one 4 temperature.Nece neki modus da radi .Ako je tako .
Kotao dva u jedan.Predvidjen za izgaranje peleta drveta uglja .Rucne izrade od raznih komponenti..Termoflux gorionik sa akumulacionim spremnikom Mesni Ventil trokraki esbe .Regulacija polaza St431sa sobnim termostatom bergen.
 
Odgovor na temu

Milenko_M
Milenko Mihajlović
Beograd

Član broj: 312732
Poruke: 231
95.180.113.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.11.2018. u 19:04 - pre 65 meseci
Ja bi najradije vršio regulaciju prema sobnoj temperaturi.Rekao sam ima 4 mogućnosti ( standard, sobna t., spoljna t. i sobna + spoljna t. ).
Šta je kod tebe setovano koji modus?
Ako je podešeno da radi prema spoljnoj temperaturi postoje te četiri tačke koje su oni predložili ali to može da se menja ili da se doda još neka tačka.
Između tih tačaka se vrednost na regulatoru menja prema liniji između tih tačaka.Ali to sve zavisi koji je modus podešen.
Ja bi rekao da je najbolje koristiti regulaciju prema sobnom termostatu a tada mora da se izabere taj modus .
Kotao Majevica 32 KW , Ferolli gorionik SUN P7
 
Odgovor na temu

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo10.11.2018. u 21:56 - pre 65 meseci
Pogledajte kod Srkson-a na blogu koje mogućnosti ima "Heat On" pa uporedite,za nešto manje para šta dobijate!Koje sve mogućnosti On ima!
 
Odgovor na temu

evropea
bravar-zavarivac
Sakramentski

Član broj: 339081
Poruke: 107
213.55.184.*



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo11.11.2018. u 03:37 - pre 65 meseci
[quote]Milenko_M:

Između tih tačaka se vrednost na regulatoru menja prema liniji između tih tačaka.Ali to sve zavisi koji je modus podešen.


Setovano po spoljnoj tem a nemam njihov orginal sobni termostat.Ali po spoljnoj ne reaguje na promjene.Ustvari samo menja te cetiri tacke. A naprimjer od nule do deset isti polaz 45 pa kad je ispod nule onda prebaci na 50 ali neprati spoljnu tem da smanjuje kako se menja napolju izmedju tih tacaka.
Kako se dodaje jos neka tacka.??
To bi bilo idalno.

Kotao dva u jedan.Predvidjen za izgaranje peleta drveta uglja .Rucne izrade od raznih komponenti..Termoflux gorionik sa akumulacionim spremnikom Mesni Ventil trokraki esbe .Regulacija polaza St431sa sobnim termostatom bergen.
 
Odgovor na temu

evropea
bravar-zavarivac
Sakramentski

Član broj: 339081
Poruke: 107
213.55.184.*



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo11.11.2018. u 04:07 - pre 65 meseci
Citat:
Goranto:
Pogledajte kod Srkson-a na blogu koje mogućnosti ima "Heat On" pa uporedite,za nešto manje para šta dobijate!Koje sve mogućnosti On ima!

Nemam heat on .Hfala na savjetu.

Kotao dva u jedan.Predvidjen za izgaranje peleta drveta uglja .Rucne izrade od raznih komponenti..Termoflux gorionik sa akumulacionim spremnikom Mesni Ventil trokraki esbe .Regulacija polaza St431sa sobnim termostatom bergen.
 
Odgovor na temu

Milenko_M
Milenko Mihajlović
Beograd

Član broj: 312732
Poruke: 231
95.180.113.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo11.11.2018. u 08:58 - pre 65 meseci
Šta piše na ekranu gore levo?
Kotao Majevica 32 KW , Ferolli gorionik SUN P7
 
Odgovor na temu

evropea
bravar-zavarivac
Sakramentski

Član broj: 339081
Poruke: 107
213.55.211.*



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo11.11.2018. u 10:02 - pre 65 meseci
Nesto sam zabrljo .Blokira sve .Nemoze se pobrisat a mislio sam bolju sliku.

Kotao dva u jedan.Predvidjen za izgaranje peleta drveta uglja .Rucne izrade od raznih komponenti..Termoflux gorionik sa akumulacionim spremnikom Mesni Ventil trokraki esbe .Regulacija polaza St431sa sobnim termostatom bergen.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Milenko_M
Milenko Mihajlović
Beograd

Član broj: 312732
Poruke: 231
95.180.113.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo11.11.2018. u 11:02 - pre 65 meseci
Dobro je podešeno za kontrolu prema spoljnoj temperaturi.
A sada pogledati koje temperature su zadate iza ventila za ove 4 spoljne temperatura.
Kotao Majevica 32 KW , Ferolli gorionik SUN P7
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Milenko_M
Milenko Mihajlović
Beograd

Član broj: 312732
Poruke: 231
95.180.113.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo11.11.2018. u 11:22 - pre 65 meseci
Te četiri temperature su dovoljne.Neznam kako se menja , ne piše a pošto nemam taj uređaj ne mogu da probam.
Ali između tih tačaka se izračunava temperatura prema toj liniji između 2 tačke.
Vrednost zadane temperature se ne menja skokovito nego kontinualno prema liniji između.
Kotao Majevica 32 KW , Ferolli gorionik SUN P7
 
Odgovor na temu

evropea
bravar-zavarivac
Sakramentski

Član broj: 339081
Poruke: 107
213.55.211.*



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo11.11.2018. u 11:43 - pre 65 meseci
Stavio sam na te cetir temperature .

-20 stavio 50c nikad nebude - 20
-10 stavio 50 ctoliko je dovoljno da ugrije
0 stavio 45 malo previse al bezicni sobni koriguje mesni
+10 stavio 40 nije lose
Cini mi se da ako nije u opciji sobni i po spoljnom senzoru ne koriguje polaz
Nemam orginal tech sto je 35 evra ali imam bezicni sto komanduje ventilu a radi tako sto kad sobni kaze dosta Ventil ide u zatvaranje dok nespane temperatura.
Jedina mana je sto kad postigne recimo 24 c u sobi ,ne spusta temperaturu polaza nego zatvara mesni dok ne spane na 23.5 ili kako nastelujes sobni.

Mozda mana a mozda prednost .Ako prati tem nije bitno dal su radijatori mlaki i li ladni.A i ne olade se tak brzo jer pumpa mesa do 35 c a dotle se i sobni aktivira pa doda.

Kad sam kupio ovu reg. nudili su samo zicani ne bezicni a meni je bilo komplikovano voditi toliki kabal.I da dodam da kad mesni zatvori onda puni AT i gorionik prebacuje na malu snagu negasi nego dopuni potroseno -Naravno da ima dana bas kao ova zima da grejanje i netreba.Pa samo se povremeno pali.

[Ovu poruku je menjao evropea dana 11.11.2018. u 13:07 GMT+1]
Kotao dva u jedan.Predvidjen za izgaranje peleta drveta uglja .Rucne izrade od raznih komponenti..Termoflux gorionik sa akumulacionim spremnikom Mesni Ventil trokraki esbe .Regulacija polaza St431sa sobnim termostatom bergen.
 
Odgovor na temu

lajkovac1
miroslav stjepanovic
ruk rudarskih masina
kolubara
lajkovac srbija

Član broj: 339313
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo11.11.2018. u 21:13 - pre 65 meseci
Pozdrav svima vec dugo citam ovaj sajt skoro sam se i registrovao , vidim da ima dosta profesionalaca sto se tice grejanja na pelet. Ja sam tek ove godine uveo grejanje na pelet pa da se predstavim kupio sam kotao pelet metalac obrenovac kotao velikih mogucnosti 25kv znam da je malo vreci za mene posto grejem 100kv ali planiram kasnije jos 50kv da dogradim pa nije islo manji a oni i ne prave manje kotlove od ovoga. Moze da sagoreva agropelet drveni pelet kospice razne granulisani ugalj do 33mm, moze i na struju na loz ulje na gas ima cetiri promaje idt.Da ja nebi sada nabrajao sve karakteristike evo linka uvezi ovoga kotla https://www.kotlovi.peletmetal...lu-na-pelet-prizvod-pelet-meta... U oktobru je pusten u rad ali sam u pocetku imao problema sa sagorevanjem peleta iz gorionika je izlazio ugljenisan pelet nije potpuno sagoreo i pretvoren u pepeo , nije to bilo dobro nastelovano od pocetka taj sto mi je pustao u rad zadrzao je se 15 minuta i otisao kako je bilo podeseno nemam pojma posto nisam nista znao.Zvao sam tehnicku podrsku dao mi telefonom da promenim neke parametre ali opet nije to bilo kako treba.Pa citajuci vas profesionalce ukapirao sta je bitno podesiti kao kolicinu vazduha pauzu dodovanja sekunde dodavanja brzine ventilatora na cekanju brzina izduvavanja itd i mic po mic sada nije lose pepeo je beo nema crnog nesagorelog peleta da izlazi iz gorionika.Pelet sam uzeo od nekog naseg prijatelja komsija ga uzima godinama pravi ga od ciste hrastovine nije los postize brzo radnu temperaturu nema neke sljake al videcemo uzeo sam 6 tona evo slike kotla i istalacije https://imgur.com/FCZWsBi https://imgur.com/6oXrIK9 https://imgur.com/EN5lmo3 https://imgur.com/AQic4Wo https://imgur.com/Hoa5efd https://imgur.com/VyNQLBS
miroslav
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1201028 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.