Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet - 2. deo

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1201318 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Milenko_M
Milenko Mihajlović
Beograd

Član broj: 312732
Poruke: 231
95.180.113.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo12.11.2018. u 17:07 - pre 65 meseci
Najbolji kotao na pelet ali podrška nikakva .
Kotao Majevica 32 KW , Ferolli gorionik SUN P7
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo12.11.2018. u 18:23 - pre 65 meseci
Instalacija je malo nejasna, povratni vod.Ima li neka šema?
Koja je T na izlazu iz kotla u dimnjaču,na kojoj snazi radi, ima li modulaciju? Da li radi po principu pali-gasi ili...To što može da sagoreva pelet, višnje... ne klasifikuje ga da je najbolji(većina gorionika to može). Bitna je predaja T na zidove kotla, dužina od gorionika do dimnjače,itd. 4 promaje ima što je lepo,ali dimnjača mi je prevelika i ne podržava 93% iskorišćenja kotla. Da ima negde presek kotla da se vidi...
Ali, biće to sve ok.
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

lajkovac1
miroslav stjepanovic
ruk rudarskih masina
kolubara
lajkovac srbija

Član broj: 339313
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo12.11.2018. u 21:54 - pre 65 meseci
Pokusacu da objasnim kako radi koliko sam ja ukapirao u vezi kotla .T na izlazu iz kotla ne prelazi 60 stepeni moze ruku da drzis na njoj. Meni radi na 40 c i toliko i predaje radijatorima . Nema nikakvih gubitaka on u sebi ima 125 litara vode i to zagreje za maksimalnih 15 minuta do 40c .Ima modulaciju odlican kompjuter koji se lako steluje.Kad dostigne zadatu temperaturu gasi kotao to jest ventilator i puzni transporter i odlazi u modulaciju svakih 8 minuta ubaci kratko peleta izduva 25 sekundi i vraca se u modulaciju pumpu ciklicno ukljucuje . Prvo pumpu ukljucuje na 35c sirina dimnjace je 135 mm . Od gorionika do zida kotla gledajuci uvis ima negde oko 25cm to je prva pregrada pa onda ide druga pa treca pa tek na vrhu je dimnjaca koja nema klapnu jer dok prodje sve te prepreke vrlo malo ide u odzak ja i pre nego sam uzeo ovaj kotao prosle zime tri puta isao u fabriku i gledao uzivo kako kotao radi mislim da je vrhunski po konstrukciji nema lazi i veoma mali potrosac bas zbog velikih broja promaja. Nije zastupljen mnogo na nasem trzistu zbog cene od 2300e ali oni toliko izvoze svoje kotlove po celoj evropi i rusiji da ne mogu da proizvedu kolika je potraznja rade po nemackoj licenci sve je na njemu nemacko i elektonika komp motor reduktor puzni transporter samo se kotao radi kod njih prolazi stroge kontrole i od nemaca koji ga u nemackoj prodaju pod nekim svojim imenom sto kaze gazda ko hoce vrhunski kotao neka dodje u fabriku pa neka kupi ko nece neka kupi kotao od 130000 pa posle kuka ovo ono eto toliko ja mogu da kazem ovo mi je prva godina u oktobru je pusten u rad ja sam zadovoljan za sad.Inace imam ugrajen mesni ventil ka radijatorim i ako oni kazu da za ovaj kotao nije potreban presek kotla nemam imam samo ovu sliku https://imgur.com/a/z6dGFLr
miroslav
 
Odgovor na temu

Zoricaa

Član broj: 339326
Poruke: 1
*.gprswap.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo13.11.2018. u 08:42 - pre 65 meseci
Pozdrav svima! :)

Citajuci iskustva na netu u vezi grejanja naisla sam na ovu grupu pa bih zamolila za pomoc :) Poslednje 3-4 godine koristim kotao na pelet (Toby b12) i do sada nije bilo nekih problema. Moje pitanje (mozda malo glupo :D) da li kotao u modulaciji treba da ubacuje pelet? Do sada su stariji vodili racuna o radu kotla medjutim primorana sam da preuzmem brigu o tome. Zbunila sam se jer serviser misli da u modulaciji ne treba da ubacuje pelet i proces gasenja kotla je malo duzi. Pritom, znam da do skoro pritisak je isao max do 1,4 a sada ide preko 2,2 sto mi stvara neku paniku.
Hvala na odgovoru i pozdrav :)
 
Odgovor na temu

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.cgn.dynamic.surfer.at.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo13.11.2018. u 11:01 - pre 65 meseci
Modulacija znači prilagođavanje trenutnim potrebama grejanja, znači ako treba zagrejati kuću on poveća snagu malo ,a ako je postignuta temperatura onda je održava na najslabijoj snazi dok ne bude i to puno tj prekorači za zadat parametar. Naravno da MORA da ubacuje pelet u toku modulacije.
Povećanje pritiska u sistemu je alarmantno, pod hitno proverite sa nekim ko se razume u to , po mogućnosti ne sa spomenutim majstorom.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
Odgovor na temu

lajkovac1
miroslav stjepanovic
ruk rudarskih masina
kolubara
lajkovac srbija

Član broj: 339313
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo13.11.2018. u 13:51 - pre 65 meseci
I kod mene u modulaciji povreno ubacije pelet izduva i iskjljuci se.
miroslav
 
Odgovor na temu

Milenko_M
Milenko Mihajlović
Beograd

Član broj: 312732
Poruke: 231
95.180.113.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo13.11.2018. u 15:36 - pre 65 meseci
Modulacija kod gorionika na pelet se odnosi na rad gorionika tokom grejanja ( kao što boree kaže ) . Nema veze sa gašenjem , čišćenjem ili izduvavanjem.
Ako nema modulaciju gorionik onda radi do zadate temperature i onda se ugasi.Kasnije kada temperatura padne onda se uključuje sam a predhodno mora da uradi čišćenje i izduvavanje.
Kod modulacije gorionik smanjuje postepeno snagu i u normalnim uslovima ne prekida rad .
Kotao Majevica 32 KW , Ferolli gorionik SUN P7
 
Odgovor na temu

Milenko_M
Milenko Mihajlović
Beograd

Član broj: 312732
Poruke: 231
95.180.113.*



+5 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo13.11.2018. u 15:38 - pre 65 meseci
Citat:
lajkovac1:
I kod mene u modulaciji povreno ubacije pelet izduva i iskjljuci se.


Možda tvoj gorionik i nema modulaciju ili nije uključena.

Kotao Majevica 32 KW , Ferolli gorionik SUN P7
 
Odgovor na temu

skrseni
zoran joksimovic
teh visak
kaludjerica

Član broj: 336515
Poruke: 190
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo13.11.2018. u 17:45 - pre 65 meseci
Milenko_M

gorionik ima dva moda rada jedan je da radi u modulaciji a drugi da radi samo u odredjenoj brzini
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo13.11.2018. u 23:12 - pre 65 meseci
Pored modulacije, pojedini kotlovi-gorionici imaju dodatnu opciju održavanje zadate T (vatre), tako da je to ujedno i najniža vrednost u kw. To može da traje do 240',i onda kotao ide u gašenje ako nema promene u T kotla.
Lajkovac
Čitao sam, treba da ima i rad u modulaciji. Možda ide u gašenje zbog toplog vremena, ili snage koja je konstantna(nije uklj.mod.).
Zorica
Ne paničite, vidite koliko je kada je hladan sistem. Ako je T 70 onda mora da bude 2,2. Ali, treba proveriti eksp.bocu prvenstvo pa onda dalje.

Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.public.telering.at.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo14.11.2018. u 06:57 - pre 65 meseci
Ako je hladan sistem i t 70(!) onda mora da bude 2.2 ?!? Deder objasni ovo.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
Odgovor na temu

lajkovac1
miroslav stjepanovic
ruk rudarskih masina
kolubara
lajkovac srbija

Član broj: 339313
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo14.11.2018. u 13:47 - pre 65 meseci
Citat:
Taradrina:
Pored modulacije, pojedini kotlovi-gorionici imaju dodatnu opciju održavanje zadate T (vatre), tako da je to ujedno i najniža vrednost u kw. To može da traje do 240',i onda kotao ide u gašenje ako nema promene u T kotla.
Lajkovac
Čitao sam, treba da ima i rad u modulaciji. Možda ide u gašenje zbog toplog vremena, ili snage koja je konstantna(nije uklj.mod.).
Zorica
Ne paničite, vidite koliko je kada je hladan sistem. Ako je T 70 onda mora da bude 2,2. Ali, treba proveriti eksp.bocu prvenstvo pa onda dalje.

Modulaciju koliko znam ima e sad kako radi nisam dovoljno strucan da objasnim ali mogu da opisem ono sto vidim kotao se totalno gasi kada temp padne na 30 stepeni kad dostigne trenutno radi na 40 stepeni toliko i predaje radijatorima povezan je termostatom na 22 stepena i toplo je svuda u kuci. Kada dostigne zadatu temp gasi ventilator i puzni transpoter i miruje ako temp ne padne za 8 minuta na kratko se ukljucuje ventilator i puzni transporter nekoliko sekundi doda malo peleta izduva i opet miruje i sve tako ukrug. Ono sto ima na displeju za podesavanja ide ovako vreme dodavanja,vreme pauze dodavanja broj lozenja , vreme izduvavanja, pauza izduvavanja brzina ventilatora, brzina ventilatora na cekanju , servisni parametri , vreme ukljucivanja pumpe, itd.
miroslav
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo14.11.2018. u 18:13 - pre 65 meseci
Citat:
boree: Ako je hladan sistem i t 70(!) onda mora da bude 2.2 ?!? Deder objasni ovo.

Objasni ti šta si napisao. Da li sim tako napisao?
Lajkovac
Niko od nas nema uvid u program i rad kotla. Morate imati neku brošuru sa uputstvom pa sami ili ako neko ima takav pa da razmenite iskustva(ili servise).Ako kotao na hladnom vremenu pali gasi kada dostigne zadatu T, nije rad u modulaciji. Npr.kod mene(ograničio sam gornju snagu kotla na 15kw od max. 33kw)startuje sa 15kw,i kada se približi na 75*(oko 72)on smanji snagu na 12kw,pa na 9 i na kraju 6kw.Radi na 6, pa ako T u kolu opadne za stepen-dva, sam podiže snagu dalje.
Ako je T sa radom u modulaciji od 6kw u blagom porastu od 75* koliko sam zadao, kotao ide u održavanje T. To može da traje od 10'-240'(a mogu i da isključim održavanje). E sada propratite rad i natpise na displeju.
Da,pritisak mi je 1,0 bar hladan sistem i ide do 1,8 bar kada je 75°. Visina oko 6m.
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

boree

Član broj: 315472
Poruke: 1377
*.public.telering.at.



+56 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo14.11.2018. u 23:22 - pre 65 meseci
Ok, daj objašnjenje za ovo drugo da na 70c mora biti 2,2bara.
Objekat 145m2, kotao toby20, 4k meš.ventil sa trmrglt1.1, izolacija 5cm stiropor sa svih strana plus
10cm staklene vune u folija sendviču na ploči.
Parametri raznih korisnika Toby kotlova : https://goo.gl/Qphrli by: koyote®
 
Odgovor na temu

evropea
bravar-zavarivac
Sakramentski

Član broj: 339081
Poruke: 107
213.55.211.*



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo15.11.2018. u 17:31 - pre 65 meseci
Hfala Milenko na trudu .Aman ti neotvaras pp.Ovaj ostoicev kotao nije bas po JUSU a ni DIN nije blizu.Temperatura izduvnih gasova 160 i najmanja radna temperatura 55 c a kotao vec radi na 40 i izduv je manji od 60 .Nepije vodu .Hfata neiskusne.

[Ovu poruku je menjao evropea dana 15.11.2018. u 18:58 GMT+1]
Kotao dva u jedan.Predvidjen za izgaranje peleta drveta uglja .Rucne izrade od raznih komponenti..Termoflux gorionik sa akumulacionim spremnikom Mesni Ventil trokraki esbe .Regulacija polaza St431sa sobnim termostatom bergen.
 
Odgovor na temu

lajkovac1
miroslav stjepanovic
ruk rudarskih masina
kolubara
lajkovac srbija

Član broj: 339313
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo15.11.2018. u 21:24 - pre 65 meseci
evropea to sto pricas uopste nije tacno to da li tebi pije vodu ili ne pije kotao moze da radi i ispod pola snage moze i na 37 stepeni, tako je konstruisan sa 4 promaje da na 40 stepeni mozes ruku drzati koliko hoces na izduvu na dimnjaci da li je po jusu ili dinu ne znam i neinteresuje me bitno je da odlicno greje i malo trosi peleta izuzetno stedljiv kotao a struje trosi 200w. Kotao se pravi po nemackoj licenci i prodaje se i nemcima za njihovo trziste pod drugim imenom izvozi u sve zemlje evrope rusije i nordijske zemlje ako je tako kao sto ti pricas onda cela evropa nezna sta kupuje i laze evropu kotao je jedinstvene konstrukcije sa izuzetnom elektronikom da mu nema premca i svi drugi proizvodjaci ima jos dosta trce i da uce kako se pravi kotao zato i jeste najbolji kotao jer u srbiji a sire nema nikakvu konkurenciju a ako bas zelis cuti da li je po jusu ili dinu mogu ti dati telefon gospodina ostojica pa da ti on licno objasni njegov sistem rada poz.
miroslav
 
Odgovor na temu

evropea
bravar-zavarivac
Sakramentski

Član broj: 339081
Poruke: 107
213.55.184.*



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo16.11.2018. u 04:10 - pre 65 meseci
Lajkovac .
Izvinjavam se javno ako si se nasao pogodjenim .Samo bi te zamolio da ako vec nisi procitao tehnicko upustvo gdje jasno pise da ne moze ispod 55 sto tvrdim da je nisko i premalo .A temp.izduvnih gasova 160 c pise jasno .Verovatno mjerena nekim istrumentom ne prstom na dimnjaci.

Jasno kaze da je taj Ostoic sarena laza.

A isto bi te zamolio da iscitas bar 50 postova unazad da se imformises koliko mora bit temperatura ispod ili iznad kondensa ili uzgon na dimnjaku.Svejedno sto je Ventilator ugradjen.
Po cijoj je licenci to nije bitno.I nije merodavno a pogotovu gdje se izvozi.Samo da znas da nijemci sami imaju brzu i jeftinu izradu subvencije pa bas nemare za nekim jeftinim produktom bez osnovnih standarda .Ako si nekad cuo za kontrolu kisika u sagorevanju i protoku sitnih cestica neko ti spomenuo lambdu i slicne stvari i usput spomenuo izmenjivac .Sto mi bas nelici daleko od cumurasa kad ga vidim.Bez obzira na te cetiri promaje sto se spominju.

Ali eto dok si ocaran Ostojicevim kotlom usput procitaj i misljenje iskusnih.Nebi ja da donosim dobre i lose karakteristike.Kad saznas malo vise mozda ces biti zahfalan ovim ostalim ako ne vec meni,...…….
Kotao dva u jedan.Predvidjen za izgaranje peleta drveta uglja .Rucne izrade od raznih komponenti..Termoflux gorionik sa akumulacionim spremnikom Mesni Ventil trokraki esbe .Regulacija polaza St431sa sobnim termostatom bergen.
 
Odgovor na temu

Grada22
Pancevo

Grada22
Član broj: 240740
Poruke: 465



+147 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo16.11.2018. u 13:44 - pre 65 meseci
Ne 50 postova, novi clan treba da odvoji dan-dva vremena i da procita Grejanje na pelet-1.deo!
Mnoge su stvari do detalja razjasnjene. Cak ni pok. Zmajdin, strucnjak bez premca, nikad nije rekao "ovaj kotao je najbolji". A video ih je i analizirao na desetine!
Miroslave, koliko si razlicitih kotlova gledao u radu, koliko si tona peleta spalio u svom pa sad vices "ovaj moj je najbolji na svetu, a i sire. Tako kaze proizvodjac"
Ik ben Rufus, ik ben in Nederland geboren.
 
Odgovor na temu

lajkovac1
miroslav stjepanovic
ruk rudarskih masina
kolubara
lajkovac srbija

Član broj: 339313
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo16.11.2018. u 17:06 - pre 65 meseci
Citat:
evropea:
Lajkovac .
Izvinjavam se javno ako si se nasao pogodjenim .Samo bi te zamolio da ako vec nisi procitao tehnicko upustvo gdje jasno pise da ne moze ispod 55 sto tvrdim da je nisko i premalo .A temp.izduvnih gasova 160 c pise jasno .Verovatno mjerena nekim istrumentom ne prstom na dimnjaci.

Jasno kaze da je taj Ostoic sarena laza.

A isto bi te zamolio da iscitas bar 50 postova unazad da se imformises koliko mora bit temperatura ispod ili iznad kondensa ili uzgon na dimnjaku.Svejedno sto je Ventilator ugradjen.
Po cijoj je licenci to nije bitno.I nije merodavno a pogotovu gdje se izvozi.Samo da znas da nijemci sami imaju brzu i jeftinu izradu subvencije pa bas nemare za nekim jeftinim produktom bez osnovnih standarda .Ako si nekad cuo za kontrolu kisika u sagorevanju i protoku sitnih cestica neko ti spomenuo lambdu i slicne stvari i usput spomenuo izmenjivac .Sto mi bas nelici daleko od cumurasa kad ga vidim.Bez obzira na te cetiri promaje sto se spominju.

Ali eto dok si ocaran Ostojicevim kotlom usput procitaj i misljenje iskusnih.Nebi ja da donosim dobre i lose karakteristike.Kad saznas malo vise mozda ces biti zahfalan ovim ostalim ako ne vec meni,...…….


KOTAO NA PELET PELET METALAC 25
Kotao na pelet: 5-25 kw
Broj promaja: 4 promaje.
Površina promaja- izmenjivača je stvarnih 4m2.
Zagreva od 50-300 m2 zavisi od stepena izolacije objekta.
Zapremina koša 150kg.
Zapremina vode u kotlu: 125 L
Dimenzije – KOTAO NA PELET 25 KW – TIP: PMK- 25
– ŠIRINA : 1230 mm
– VISINA: 1530 mm
– DUŽINA: 1060 mm
– VISINA OSE DIMNJAČE: 1235 mm
– PREČNIK DIMNJACE: fi-135 mm
Težina kotla: 400 kg
Debljina kotlovskog lima: 4 – 6mm
Temperatura izduvnih gasova : 65 c
Zbog veoma male temperature na dimnjači i veoma malih toplotnih gubitaka, dovoljno je umesto limenih kolena i cevi na dimnjači prema dimnjaku postaviti aluminijumsko rebrasto crevo od kuhinjskog aspiratora.
Radna temperatura vode u kotlu: 40-80 c
Potrošnja struje kotla: 0,08 kw/h
Ispitni pritisak : 7 bari
Priključak: 230 v 50 Hz

To sto si procitao je da ne moze ispod 55c i temp izduvnih gasova 160 to je za onaj drugi kombinovani a ovo je za moj kotao pa izvoli pa dobro procitaj. Nas narod ima dobru izrteku ne kudi konja koga nisi jahao poz
miroslav
 
Odgovor na temu

lajkovac1
miroslav stjepanovic
ruk rudarskih masina
kolubara
lajkovac srbija

Član broj: 339313
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo16.11.2018. u 17:21 - pre 65 meseci
Citat:
Grada22:
Ne 50 postova, novi clan treba da odvoji dan-dva vremena i da procita Grejanje na pelet-1.deo!
Mnoge su stvari do detalja razjasnjene. Cak ni pok. Zmajdin, strucnjak bez premca, nikad nije rekao "ovaj kotao je najbolji". A video ih je i analizirao na desetine!
Miroslave, koliko si razlicitih kotlova gledao u radu, koliko si tona peleta spalio u svom pa sad vices "ovaj moj je najbolji na svetu, a i sire. Tako kaze proizvodjac"

Druze sve sam ja postove procitao od prvog do poslednjeg i divim se ljudima koji stvarno mnogo znaju o kotlovima svaka cast ali ni u jednom postu nisam procitao da neko kudi kotao koji nije imao niti koristio niti zna mnogo o njemu. Ja nisam rekao da je najbolji na svetu to proizvodjac tvrdi ja sam prosle zime isao triput kod tog proizvodjaca u fabriku i uzivo gledao kako radi kotao i koliko je mali ptrosac peleta u odnosu na druge kotlove , meni sada trosi jedan dzak pelketa na 24 sata verovaliili ne ja sam prezadovoljan radi na temp 40c i zagreva mi 100kv izolovane kuce sa 10 stiroporom i pvc stolarijom na nasem trsistu zadnjih godinu dana gledao sam mnoge kotlove vecina po karakteristikama ne moze ni da primirise ovom kotlu jedino su jos dva kotla mogla po slicnim karakteristikama da dodju u obzir to su defro uni koji je slican ovom ali cena mu je oko 3500e i nesto jeftiniji burnit sistem ali ni jedan od njih opet nema ono sto ovaj ima moze da radi i na sruju ,na gas, loz ulje to me je i opredelilo za ovaj kotao navedite mi jos jedan slican mozda ja ne znam poz.
miroslav
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1201318 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.