Citat:
Romel68:
@Mirkobatočina
Ako klima po EV daje 2.5 kw toplote na jedan sat pri spoljnoj temperaturi od -7 a unutrašnjoj 20 stepeni C, veličina prostorije recimo 20 kvadrata i izolacija 5cm. U istim uslovima a pri veličini prostorije sa 30 kvadrata i istoj izolaciji, znači veće su potrebe, dali će klima dati više kw toplote? Ili je onih 2.5kw bio njen maksimum? Zato me zanima!
Ako EV nema taj odgovor ili bar ne objavi uslove testiranja onda on nema smisla.
Malo cu sa zakasnjenjem pokusat odgvorit na ovo kroz par slika i dokumenata.
Eurovent testira na maximumu da bi dobio maximum uregaja na -7C....test je svakako maximalna snaga ako znamo da je zadata 30C i Fan na najacoj brzini, al se u proracun SCOPa koristi samo jedan test (onaj na Tbiv) jer je to maximum ili FullLoad.
Ovu sliku daje Mitsu koja pokazuje kako se potrebe za grejanje(nekod prostora) povecavaju kako se ide prema -10, i kako se umanjuju kad se ide prema +15.
Na tom merenju klima negreje prostor, toplota koja unutrasnja klima proizvodi izduvava u plenum-kanal(duct) i odvodi se van prostorije gde je unutrasnja postavljena, a u prostoru se odrzava konstantna T=20c.
Ili da ti odgovorim, ako na -7 daje u proseku 2,5kw i to je Tbiv za taj urergaj, ne moze vise toplote da preda, to je za nju maximum(u uslovima testa a tako se sve klime isto testiraju radi uporedbe).
Tbiv ili Bivalentna temperatura oznacuje momenat kad uregaj sam samcat ne moze postici Deklarisanu snagu proizvogjaca, do tog momenta(Tbiv) je bio Monovalentan uregaj(sam ispunjava zadato), al na nizim temperaturama od Tbiv trazi dopunsko grejanje da bi se pokrili Toplinski gubitci(Bivalentno grejannje klima+elektricni grejac sa COP=1). Sto opet znaci da ne moze vise dati od onog na Tbiv.
Eurovent objavi i test na +7C u istim uslovima (zadata 30C Fan na maximumu, usis 20C...) al je to nebitno za proracun SCOPa jer u relnim uslovima i na +7 niko nekoristi zadatu 30C i Fan zadnja crta(na +7 se hvalimo sa minimalnoj modulaciji a ne da nam klima daje 60C).
PdesignH odreguje Proizvogac, cime Deklarira(ili garantuje) odregjenu snagu sto je i poenta EnergyLabel-a. (kupac vidi EnergyLabel, vidi SCOP i odluci se)
Ako Proizvogjac izabere previsok PdesignH onda je Tbiv na manji od -10(-7C ili -4C), pa upada u igru takozvani Bekap grejac koji na kraju balade umanji SCOP.
Grejanje se racuna da nam je za Umerenu zonu potrebno ukupno 4910sati kad klima radi u PartLoadu sa delimicnim opterecenjem, al ukupna toplota predata za tih 4910 delimicnim opterecenjem jednaka je kad klima odradi samo 1400h radeci na maximumu -snage jednakoj PdesignH.....i to se vidi od prilozenog iz kalkulatora i dokumenta.
Evo
dokumenta koji u par stranica pokazuje zasto nam je grejanje potrebno 4910sati sezonski.
Pokazuje da Tbiv moze biti najmanje +2C za Average zonu.
Pokazuje i broj sati 1400 za Warm/Average i 2100 za Cold zonu.
A evo i dva primera MitsFH35 i Suzum16 kako im je proracunat SCOP koristeci Excel kalkulator koji sam negde davno skinuo i daje u manje od 1% isti proracun kao sto je na EnergyLabelu, mala razlika se javlja zbog zaokruzenja brojeva.
TOL se mora zadati -10C za proracun SCOP za Average zonu, za -15C javlja gresku....sto je i logicno.
Da se SCOP preracuna koriste se podatci iz LOT10 dokumenta, a u tom dokumentu samo podatak za -7(ili -10) je ist sa dobivenim testom na Euroventu, sve ostalo na toplije temperature -9~+15 su Delumicna opterecenja uzeti kao procenat od PdesignH jer nam grejanje (Heating Demand) na temperaturama u plusu treba sve manje i manje.
Znaci da zakljucim, SCOP nam daje pribliznu sliku realne potrebe grejanja nekog prostora, na Euroventu se mere maximumi al se to u relnosti bas sve i nekoristi (pogotovo one cifre objavljene na testu na +7)
Lot10-1
Lot10-2
[Ovu poruku je menjao Skopljan4e dana 09.08.2018. u 01:16 GMT+1]