Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?

elitemadzone.org :: MadZone :: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12

[ Pregleda: 37006 | Odgovora: 223 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zurg

Član broj: 340713
Poruke: 58



+368 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?07.07.2020. u 15:14 - pre 45 meseci
Citat:
jmalic:
Neko da mi potvrdi moju odluku? O cemu to pricas molim te?


Pričam o tvojim podsvesnim potrebama. Razumem te, nije lako otići iz rodnog kraja u beli svet. Frustracije nastaju kada se našim htenjima, potrebama, željama i ciljevima suprotstavi neka spoljašnja ili unutrašnja prepreka. Ti hoćeš da dokažeš da je za tvoju frustraciju kriva sredina i da je jedino pravo rešenje odlazak. Međutim, izgleda da nisi u potpunosti siguran u to. Možda je problem negde dublje, na primer u tvom detinjstvu? Zapitaj se samo kome u stvari dokazuješ razloge za odlazak u svet, nepoznatim likovima (da ne kažem trolovima) sa foruma ili samom sebi? Kome dokazuješ da je u Srbiji loše, drugim ljudima koji žive u Srbiji ili sebi? Koga je briga što ti odlaziš osim tebe samog? Možda te odgovori na ova pitanja iznenade i pomognu ti da zakoračiš u svoju podsvest. Kao što bi moj učitelj imao običaj da kaže, spoznaja samog sebe je put ka slobodi!
 
Odgovor na temu

jmalic

Član broj: 341613
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?07.07.2020. u 15:33 - pre 45 meseci
Au :-)

Decko, koliko to imas godina?
 
Odgovor na temu

Zurg

Član broj: 340713
Poruke: 58



+368 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?07.07.2020. u 15:48 - pre 45 meseci
Moj broj godina jednak je rezultatu Duboke Misli, odnosno Odgovoru na Konačno Pitanje Života, Vaseljene i Svega Ostalog. Zašto te zanima? Nadam se da nisi od onih...
 
Odgovor na temu

jmalic

Član broj: 341613
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?07.07.2020. u 16:09 - pre 45 meseci
Vidim svetlu buducnost tebi, zagovaras drzavni posao plus posedujes jak kapacitet za psihoanalizu , ti bi bio lud da napustas Srbiju.
 
Odgovor na temu

jmalic

Član broj: 341613
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?07.07.2020. u 16:11 - pre 45 meseci
Citat:
Zurg:
Citat:
jmalic:
Neko da mi potvrdi moju odluku? O cemu to pricas molim te?


Pričam o tvojim podsvesnim potrebama. Razumem te, nije lako otići iz rodnog kraja u beli svet. Frustracije nastaju kada se našim htenjima, potrebama, željama i ciljevima suprotstavi neka spoljašnja ili unutrašnja prepreka. Ti hoćeš da dokažeš da je za tvoju frustraciju kriva sredina i da je jedino pravo rešenje odlazak. Međutim, izgleda da nisi u potpunosti siguran u to. Možda je problem negde dublje, na primer u tvom detinjstvu? Zapitaj se samo kome u stvari dokazuješ razloge za odlazak u svet, nepoznatim likovima (da ne kažem trolovima) sa foruma ili samom sebi? Kome dokazuješ da je u Srbiji loše, drugim ljudima koji žive u Srbiji ili sebi? Koga je briga što ti odlaziš osim tebe samog? Možda te odgovori na ova pitanja iznenade i pomognu ti da zakoračiš u svoju podsvest. Kao što bi moj učitelj imao običaj da kaže, spoznaja samog sebe je put ka slobodi!



Brate koliko vidim tebe je briga, napisao si 20 linija teksta, hvala ti.
 
Odgovor na temu

Zurg

Član broj: 340713
Poruke: 58



+368 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?07.07.2020. u 16:17 - pre 45 meseci
Grešiš, nije me briga ja samo volim da se pravim pametan. Ostali na forumu su to odavno skapirali, a ti si nov pa koristim priliku.
 
Odgovor na temu

jmalic

Član broj: 341613
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+8 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?07.07.2020. u 16:29 - pre 45 meseci
Isti si kao ja.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?07.07.2020. u 16:36 - pre 45 meseci
Pa moraces jos malo da vezbas - po mom skromnom misljenju
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.pool.telenor.hu.



+2282 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?07.07.2020. u 21:24 - pre 45 meseci
Citat:
bananaphone:
Pa hajde sracunaj koliko ti treba da bi se penzionisao u Spaniji :) - mislim da je Spanija ostavljena ipak za ljude sa malo dubljim dzepom...

Dobro, Spanija je jedna od par evropskih drzava gde nisam bio, ali evo naprimer - Albanija. Isto ima more, a cene su medju najpovoljnijim u Evropi. Verujem da ce mu ta penzija zaradjena u nemackoj biti vise nego dovoljna.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?09.07.2020. u 08:16 - pre 45 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Dobro, Spanija je jedna od par evropskih drzava gde nisam bio, ali evo naprimer - Albanija. Isto ima more, a cene su medju najpovoljnijim u Evropi. Verujem da ce mu ta penzija zaradjena u nemackoj biti vise nego dovoljna.


Trebalo bi da je tako
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6709



+1156 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?13.07.2020. u 17:09 - pre 45 meseci
Procitah vecinu postova,
ali jos ne znam
da li je neko uspeo da ode u invalidsku,
onako bez puno maltretiranja lekarske komisije.

Ovi u NS salju u invalidsku,
samo ako si sa jednog nogom u kovcegu!
(direktiva iz "Komiteja")

Strahota!
Cekaju da umrem, pa da tako odustanem.
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

aca405
Beograd

Član broj: 83216
Poruke: 82
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?29.07.2020. u 21:05 - pre 44 meseci
Tema je odlična i na netu ima milion sajtova i YT snimaka, ali na žalost 90% saveta nije primenljivo u Srbiji.

Ovde je možda samo iznajmljivanje stana realna opcija, ali da godišnje imaš 8-11% od uloženog kapitala, teško.

U USA je lako uplatiti pare u index fondove, sa minimalnim troškovima vođenja fonda jer se samo kupuje index (S&P500 i slično) i eto u prethodnih 100-nak godina, prosečni rast ekonomije pa i fondova je oko 7% godišnje. Kada se odbije inflacija od 3% prosečno, opet fino za neku nazovi penziju (mada FIRE nije penzija već više finansijska nezavisnost, ne moram na posao a radim ako hoću i kada hoću).

Triniti studija (poznata i kao: pravilo 4%), na koju se mnogi iz FIRE pozivaju, kaže da ako imaš ulaganja koja vraćaju 4% godišnje, i možeš da živiš od tih 4%, znači da teoretski možeš beskonačno da trošiš toliko novca godišnje a da ne gubiš glavnicu. Kada na to dodaš inflaciju, to znači da ova priča sa Index fondovima ima smisla.

Evo u 5 minuta ukratko objašnjeno:


Prosto gledano, ako mislite da možete da živite sa 1000 EUR mesečno, treba vam 12k EUR godišnje x 25 godina (na 4% prinosa), što znači kapital od 300k EUR. Naravno, svako može da ubaci svoje brojke, a ja sam ovako napisao radi lakše računice. Neki tvrde da je 4% zastarelo i da treba spustiti prinose na 3.5% što znači da treba veći kapital koji donosi prihod.

U Srbiji, nisam našao ništa što ni izbliza postoji kao Vanguard, gde su smešno niske provizije za ulaganje u fond.

Oročena štednja u bankama za EUR je smešna i reda veličine 1.5%, za dinare može da se nađe i do 4% ali onda imate kursni tj. valutni rizik.

Kod naših fondova postoje provizije pri uplati/isplati, kao i godišnji troškovi za upravljanje fondom i tako da teško može da se dobije neki fin procenat prinosa, a o sigurnosti ulaganja da ne govorimo tj. poredimo sa zapadom. Na kraju samo oni zarađuju, a ne ulagači.

Molim da me neko ispravi tj. pokaže mi da nisam u pravu, jer me interesuje ova tema.

Zapravo, bio bih baš srećan da neko pojasni u šta je moguće u Srbiji ulagati, imati pristojan prinos (5-8%) a manji rizik na duže staze (npr. 10 godina).

Da li je iz Srbije moguće ulagati legalno u takve strane fondove direktno ili mora preko naših fondova, posredno gde stoji problem velikih troškova?

[Ovu poruku je menjao aca405 dana 29.07.2020. u 22:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.178.*



+557 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?29.07.2020. u 22:43 - pre 44 meseci
Citat:
aca405:
Prosto gledano, ako mislite da možete da živite sa 1000 EUR mesečno, treba vam 12k EUR godišnje x 25 godina (na 4% prinosa), što znači kapital od 300k EUR. Naravno, svako može da ubaci svoje brojke, a ja sam ovako napisao radi lakše računice. Neki tvrde da je 4% zastarelo i da treba spustiti prinose na 3.5% što znači da treba veći kapital koji donosi prihod.


Sve preko 2,7% je nerealno. Takođe samo postojanje inflacije ti govori da sa 1000 eura mesečno možeš da živiš 5 godina, 10 godina, 15 godina, a da ti možda tamo 17-te godine neće biti dovoljno za život mesečno.


Citat:
Zapravo, bio bih baš srećan da neko pojasni u šta je moguće u Srbiji ulagati, imati pristojan prinos (5-8%) a manji rizik na duže staze (npr. 10 godina).


5 - 8% nije pristojan prinos, nego bezobrazno visok prinos, kupiš šumu, godišnji prinos drvne građe je 2,7%, ni priroda ne može bolje, a kamoli američki broker, mslm može, al da deca u Gabonu umiru od gladi, i nečijoj drugoj deci da padaju rakete po glavama.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
87.116.167.*



+1342 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?29.07.2020. u 22:58 - pre 44 meseci
Može puuuno bolje i od 2-3 i od 5 i of 8% ali treba znati, a to prevazilazi okvire foruma.

Znam za puno ljudi, sa imenima i prezimenima, koji od Nove godine, računajući i pad tokom marta meseca, imaju prinos 80-100, pa i preko 100%.

Ali to je nauka koja nije laka za običnog čoveka, samo kažem da itekako postoji.

Dodaću i da taj koji je odabrao da mu prinos bude 2-3% umesto 50-100% nema mnogo veću sigurnost, tj. akcije tzv. "sigurnih firmi" su ove godine najviše pale (banke, restorani, naftne firme, osiguravajuća društva, maloprodaja, avio firme, itd).

p.s. Nisam pogledao taj klip ali ako govori o nekakvoj istoriji, tj, istorijskom prinosu, potpuno je besmislen.

Virus je promenio planetu i ko je tu promenu na vreme uočio i prilagodio se, ogroman profit je mogao da napravi.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?30.07.2020. u 01:04 - pre 44 meseci
Nebojsa - svako vidi ono sto zeli da vidi. Ja znam imenom i prezimenom ljude koji su zaradili na ovoj krizi, kao sto znam i one koji su zaradili na nekretninama na prethodnoj krizi, naravno znam i one koji su izgubili novac u krizi - njih je dosta vise
Kriza i berza su samo mehanizam za presipanje iz supljeg u prazno, nista nije stvoreno u krizi, nego se kapital prebacuje iz ruku onih koji su imali manje srece, u ruke onih koji su bili okretniji, nesto slicno sportskoj kladionici.

Ali zarada na krizi nije garantovana i nije dugorocna i svakako nije penzija, nego je stanje u kom moze da te pukne srcka.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.178.*



+557 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?30.07.2020. u 01:17 - pre 44 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic:
Znam za puno ljudi, sa imenima i prezimenima, koji od Nove godine, računajući i pad tokom marta meseca, imaju prinos 80-100, pa i preko 100%.


Znam i ja, svaka cvećara i svaka picerija, pica je dosta tanka, i samo je pospu odozgo malo, i prodaju za skupe pare 110%, a cveće samo raste iz zemlje i mnogo je lepo a skupo, jedna gladiola sto dinara, carevo oko da i ne pominjem, isto kažu da njihova znanja prevazilaze moći ovog foruma.

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
87.116.167.*



+1342 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?30.07.2020. u 01:27 - pre 44 meseci
Čemu ta glupost?

Ovi ljudi su zaradili hiljade dolara iz svoje sobe, to su obični ljudi, učitelji, ekonomisti, pravnici... nikakvi profesionalci, ali su se posvetili tome

Već sam kačio CAGR-ove nekih od njih (Compound Annual Growth Rate), a evo ti još jedan


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
87.116.167.*



+1342 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?30.07.2020. u 01:56 - pre 44 meseci
@banana

Jasno je to mada po meni baš i nije trebala preterana pamet da se vidi kuda ova kriza vodi i šta će iznedriti. Ali da bi to video, moraš da si u priličnoj meri iskusan i u priči, ali to nije nemoguće. Lično preferiram stav da je bolje da se cilja i malo više %, jer rizik skoro da nije veći (mada nije tako uvek).

Što se tiče domaćih fondova poznato je da su oni opšta katastrofa...Njihov bum je bio 2007. tačno pred krizu, kada su nicali kao pečurke posle kiše.

Većina ih je totalno bankrotirala a neki su na manje od 10 % od onoga šta si uložio (dakle dao si im 100k eur, a sada posle 13 godina imaš ukupno 8 ili 10 hiljada...).

Citat:
Zapravo, bio bih baš srećan da neko pojasni u šta je moguće u Srbiji ulagati, imati pristojan prinos (5-8%) a manji rizik na duže staze (npr. 10 godina).

Niko to to ne može objasniti zato što u Srbiji to apsolutno nije moguće, čak ni deo od toga.

Dalje, svi laici pa i ti, prvo što gledate je provizija a i to je potpuno pogrešno. Provizija je najmanji problem u odnosu na činjenicu da loši fondovi jedu uloženu supstancu, itd.


 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.160.*



+557 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?30.07.2020. u 02:02 - pre 44 meseci
Koja glupost? Čemu takav rečnik?

Svi znaju da je zarada na cveću i picama 110%, jedino što čovek mora da radi, da se bavi time, pa ne odgovara pojmu penzija - o čemu se priča ovde, isto kao berza, nije penzija jer mora da se radi, makar i iz sobe.

Prvo si rekao da je nauka koja prevazilazi okvire foruma, a onda da su uspeh ostvarili obični ljudi domaćice i učitelji, ali uz posvećivanje poslu, ako nauka prevazilazi forum nije za obične ljude, ako jeste za učitelje i pravnike slobodno održi kurs, ima ljudi tih kapaciteta na forumu.

Ako si zbog mene okačio taj carg molim te nemoj, verujem da može da se zaradi 400%, al ja bih plaćao samo da ne gledam takve sličice.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7169 Profil

icon Re: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?30.07.2020. u 02:06 - pre 44 meseci
Citat:
bananaphone
Kriza i berza su samo mehanizam za presipanje iz supljeg u prazno, nista nije stvoreno u krizi, nego se kapital prebacuje iz ruku onih koji su imali manje srece, u ruke onih koji su bili okretniji, nesto slicno sportskoj kladionici.


Berza je samo izuzetno efikasan sistem za trgovinu, ni manje ni vise. Mahinacije na berzi su samo brza verzija mahinacija koje su ljudi radili ranije.

Krize i bumovi su posledica fakta da je "trziste" zapravo kompleksan dinamicki sistem sa specijalnim privilegovanim cvorovima (centralne banke, regulatorne agencije) koji pokusavaju da optimizuju situciju na njihovoj teritoriji sa, naravno, kanjenjem. Takodje, ni jedan ucesnik u ovom dinamickom sistemu nema perfektno znanje o ostalim ucesnicima, sto ceo sistem cini "lokalnim" i vrlo ogranicava mogucu dinamiku.

Odluke ljudi, logicno, takodje imaju kasnjenje u odnosu na dogadjaj uzrocnike pa zbog svega toga ekonomija ima cikluse / oscilacije.

Ali sustina ekonomije nisu ti ciklusi vec porast broja ljudi na planeti, porast efikasnosti bukvalno u skoro svakom delu zivota i, naravno, inovacije svih vrsta koje prosecnom coveku danas daju vise _cega god_ (ves masina, automobila, televizora, struje, hrane, itd.) nego pre 100 godina. Vise ljudi + vise robe = veca privreda.

Osim nekih vrlo specificnih stvari, stvaranje vrednosti se ne desava na berzi vec se desava konkretno u privredi. Ako neko ulaze kintu u indeksne fondove, on u principu ulaze u rast privrede te zemjle.

Ako je neko HFT-ovac, to je onda druga stvar (vecina njegovog profita ili gubitka proizilazi iz transakcija na berzi - dakle njemu/njoj je zapravo posao HFT-ovanja i to je samo sebi cilj). Ali takvi , iako mozda zanimljivi medijima, cine mali % privrede.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Rano penzionisanje - ima li forumasa kojima je to uspelo, ili su na dobrom putu da im uspe?

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12

[ Pregleda: 37006 | Odgovora: 223 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.