Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koronavirus COVID-19

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Koronavirus COVID-19

Strane: << < .. 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 613078 | Odgovora: 4305 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1902.05.2020. u 13:55 - pre 48 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
ademare:
Da li se radi o Bakterijskoj upali ili virusnoj , slusanje pluca je resenje , jer se virusna upala ne cuje preko stetoskopa .

To pretpostavljam da moze ako je zahvacen veliki deo zapremine pluca. Ali, ako neko kao ja ima veoma uporan kasalj vec sa par procenata pluca zahvacenih upalom, onda slusa 90% zvuk zdravih pluca i taj mali procenat nema sanse da cuje.

Mada ja nisam siguran u tacnost ove tvoje konstatacije - pluca obolelog od korone puna vode i nista sumnjivo se ne cuje?! bilo bi dobro da navedes izvor te informacije.



Ja sam mislio da ti kao poznavalac materije ne mora sve da ti se crta i da imas Internet

Evo prvi link iz Googla !

http://www.pulmologija.rs/upala-pluca-simptomi-i-lecenje/

Pise da kada se radioloski nalaz znacajno razlikuje od slusanja , onda se radi o virusu . Takodje ono sto nisam napisao u postu da kuckanje pacijenata po zidu grudnog koša ukazuje na razliku !
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1902.05.2020. u 18:25 - pre 48 meseci
Mozda si malo na brzinu citao tekst, pise:
---
Pacijenti se potom šalju na rendgen pluća, pri čemu se mogu videti jasne „ mrlje “ ili „ senke “ iznad oblasti zahvaćenih upalom pluća. Jedino kod tzv. „atipičnih pneumonija“ – nebakterijskih upala pluća može da postoji veliko nesaglasje između urednog fizikalnog nalaza i izraženih promena na snimku pluća.

U laboratorijskim analizama postoji izražen tzv. zapaljenjski sindrom (povišena sedimentacija eritrocita, povišenje broja leukocita, povišene vrednosti C reaktivnog proteina). Dokazivanje uzročnika upala pluća je potrebno, ali za započinjanje terapije ne može se uvek čekati rezultat nalaza, već se terapija započinje antibioticima po prethodnom iskustvu lekara ili empirijski.
---

Koliko ja razumem, ovde pise: kod atipicnih upala moze (a ne mora) da postoji veliko neslaganje izmedju urednog fizikalnog nalaza (pregled lekara ne ukazuje na upalu) i snimka pluca (gde se vidi upala). Atipicne upale - mogu biti posledica neceg sto nije tipicno , gljivice, paraziti, autoimune bolesti, zagadjenje, na kraju i virusi...

Lekar sa stetoskopom moze samo da cuje kolicinu sekreta u plucima, pa na osnovu tog i nekoliko drugih parametara (temp itd) moze da sumnja na tipicnu bakterijsku infekciju, ali ako sumnja na bakteriju, obicno uradi CRP, ali ni CRP nije 100% pouzdan u prvim danima infekcije.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..1e1:dd00:d8f1:2eb2:6975:b20a



+7177 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1902.05.2020. u 18:42 - pre 48 meseci
Kad smo vec kod dijagnoze, gledao sam neki od onih "TED"-style govora (nije bio TED, neki britanski dogadjaj je bio) gde je neka zena profesorka ML-a (zaboravio sam ime, izvinjavam se) objasnjavala bas slucaj analize medicinskih snimaka.

Ispostavilo se da za neke bolesti, kombinacija ML-a i ljudskih eksperata daje najbolje rezultate, zato sto ML (bar modeli za problem o kome je pricala) ne pravi greske koje prave ljudi, ali ima svoje probleme koje trenirani domenski ekspert verovatno nikad ne bi napravio. U konkretnom slucaju se lepo poklopilo da su ML i ljudi komplementarni i da su ML problemi poznati i moguce je "tretirati" ih ljudskom intervencijom.

Ako razumes ogranicenja ML modela i mozes da ih "post-procesiras" uz pomoc ljudskih mozgova dobijas jako dobru kombinaciju. Ali ovo zahteva da ML model ima selektivnost i specificnost koja su poznate i unutar zone gde se smatraju dovoljno preciznim tj. korisnim - ako variraju isto tako mora biti poznato sta izaziva varijacije, da ML model nema pristrasnost (sto je teze postici, ali je moguce testirati) i da se ML "kompetencije" ne preklapaju sa ljudskim.

Dosta stvari koje moraju da se dese, ali su vec danas moguce u nekim domenima medicinskih snimaka. Ali, kao sto rekoh, cesto zahteva enormnu kolcinu trening podataka.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1902.05.2020. u 18:42 - pre 48 meseci
@ bananaphone

Ne nisi shvatio !

Ja svoj post Nisam pisao na osnovu linkovanog teksta !

Neko je trazio link kao dokaz , pa sam mu napisao prvo sto je Google izbacio !

Znaci uzmi koji god hoces link , evo sada cu staviti 2. sa pretrage pa ces videti da pise u sustini to sto pise u mom postu !

https://www.actavis.rs/terapeu...virusna-pneumonija-upala-plua/

Ako hoces moze i 3 . i koliko god hoces linkova .

Za atipicno gresis , jer ako je do 80 % bakterijske upale , a 20 % sve ostale , 80 % su tipicne , a 20 % atipicne to pise svugde .
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..1e1:dd00:d8f1:2eb2:6975:b20a



+7177 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1902.05.2020. u 19:07 - pre 48 meseci
Citat:
bananaphone
ali za započinjanje terapije ne može se uvek čekati rezultat nalaza, već se terapija započinje antibioticima po prethodnom iskustvu lekara ili empirijski


IMHO, respekt za dobre doktore, posao je prilicno za*eban.

Evo samo ovakav slucaj, imas pacijenta koji vrlo brzo moze postati les, ocigledno ima bolest pluca, ali da li je virusna ili bakterijska (+ eventualno i jedno i drugo) i o cemu se tacno radi ne mozes dovoljno pouzdano utvrdiiti odmah na licu mesta, vec moras sacekati neko vreme do kompletiranja biohemijskih analiza, za koje vreme pacijent moze da nestane.

Na osnovu iskustva moras da odlucis da li da pacijenta zakacis na IV i da opalis po jos nepoznatom patogenu industrijskom kolicinom antibiotika

Relativno laka odluka, samo mu roknes antibiotike, nece glava da ga te boli?

Pogresno. Prvo, neki antibiotici imaju nezgodne nuspojave koje za neke grupe pacijenata mogu biti stetnije od primarne bolesti.

Ako si pogresio i u koktel ukljucio nesto sto pogorsava virusnu infekciju, nisi ucinio uslugu pacijentu.

Takodje, moras racunati da svaka neadekvatna upotreba antibiotika za neki mali, ali ne nulti procenat povecava sansu da se izrodi soj bakterija imunih i na taj antibiotik. Vec duze vremena ima prilicno nezgodnih bakterija koje su razvile imunitet na skoro sve sto imamo osim jos nekoliko antibiotika, tipa MRSA (za koju i dalje postoje antibiotici koji funkcionisu, ali samo nekoliko).

Ako pacijent bas nema srece i virusna upala pluca je zakomplikovana bakterijskom i bakterijska je neko tesko s*anje tipa MRSA... izbor antibiotika ce verovatno uciniti razliku izmedju zivota i smrti. Mada i sa antibioticima koji rade, prognoze teskiih MRSA infekcija nisu sjajne. Jedina "dobra" stvar je da kombinacija virusne i MRSA upale pluca rezultuje u ishodu za 3-5 dana (ishod: pocetak poboljsanja ili krematorijum). Srecom MRSA upale pluca nisu cest slucaj u Evropi.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1902.05.2020. u 19:19 - pre 48 meseci
@ademare - sta pise na tvom novom linku?

---
Dijagnostika virusnih upala pluća

Dijagnostika virusnih upala pluća je teška jer se one često komplikuju bakterijskom infekcijom. Dobro poznavanje epidemioloških prilika i njihovo redovno praćenje naročito u zimskim mesecima može poslužiti za pravovremenu orijentaciju i odluku o lečenju. Kod najvećeg broja pacijenata postoji smanjen broj belih krvnih zrnaca (leukocita), ponekada je njihov broj povećan ali je prisutna dominacija limfocita. Za dokaz virusa koriste se indirektni (serološki) testovi iz krvi kojima se dokazuje povišen titar antitela na prisustvo virusa. Visoko senzitivna i specifična metoda, koja na bazi detekcije gena, vrši identifikaciju virusa je i PCR (polymerase chain reaction) metoda.
---
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1902.05.2020. u 19:24 - pre 48 meseci
Ma ja to covece nisam ni citao !

Trazio je neko link dokaze , eto dva linka , sada dal tu pise to ili ne ko ga zna

Blago tebi , kad imas vremena da Dangubis i citas svasta
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1902.05.2020. u 19:46 - pre 48 meseci
Banana stvarno si neozbiljan .

Evo sada sam i ja procitao taj link na koga se Zalis !

U prvoj recenici pise ono sto ne zelis da vidis !


"Definicija

Virusne pneumonije spadaju u grupu atipičnih pneumonija koje se karakterišu specifičnostima u kliničkoj i radiološkoj slici. Često postoji diskrepanca izmedju oskudnog fizikalnog nalaza na plućima (pregled stetoskopom) i obimnog nalaza na rentgenu pluća."


Znaci pise da je virusna pneumonija Atipicna , tvrdio si da je tipicna !

Pise da postoji razlika izmedju oskudnog fizikalnog nalaza na plućima (pregled stetoskopom) i obimnog nalaza na rentgenu pluća .


Pa sta hoces vise ?

Da ja sednem i napisem drugacije nego sto pisu lekari ne mogu !
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1902.05.2020. u 21:23 - pre 48 meseci
Citat:
ademare:...
...
Znaci pise da je virusna pneumonija Atipicna , tvrdio si da je tipicna !

Pise da postoji razlika izmedju oskudnog fizikalnog nalaza na plućima (pregled stetoskopom) i obimnog nalaza na rentgenu pluća .
...


Evo ponovo:

Citat:
bananaphone:
...
Koliko ja razumem, ovde pise: kod atipicnih upala moze (a ne mora) da postoji veliko neslaganje izmedju urednog fizikalnog nalaza (pregled lekara ne ukazuje na upalu) i snimka pluca (gde se vidi upala). Atipicne upale - mogu biti posledica neceg sto nije tipicno , gljivice, paraziti, autoimune bolesti, zagadjenje, na kraju i virusi...
...


Necu bre nista, a ponajmanje da se svadjam, samo kazem da je postaviti dijagnozu mnogo teze nego sto mi na forumu zamisljamo, i pored strucnosti i iskustva lekara i pored sve moguce dostupne tehnologije, na kraju - lekari postavljaju dijagnozu sa odredjenim procentom tacnosti, i rade frontalni napad po osecaju i iskustvu, i u odnosu na ono sto je praksa u odredjenoj zemlji.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.pool.telenor.hu.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1902.05.2020. u 23:59 - pre 48 meseci
Citat:
sa odredjenim procentom tacnosti, i rade frontalni napad po osecaju i iskustvu, i u odnosu na ono sto je praksa u odredjenoj zemlji...

Da i eto - godisnje nam umre oko 2.5 miliona ljudi od upale pluca, dobar deo tog broja pretpostavljam zbog pogresne dijagnoze, verovatno manji deo potrefljena dijagnoza, potrefljena terapija, ali pacijent ipak umro. Ja moram da priznam da dok nisam posmatrao upalu pluca iz prvog lica, verovao sam da je medicina u 21. veku gotovo svemoguca u dijagnostikovanju bolesti, ali neprijatno sam me iznenadila cinjenica da jos uvek mora da se "gleda u pasulj" da li je coveka napao virus ili bakterija, ili oboje...

Nego, imajuci u vidu ovu statistiku - korona je do sad odnela samo 10% od broja ljudi koje je statistika vec planirala da umru ove godine od upale pluca. Sto bi rekli stari ljudi - tresla se gora, rodio se mis! Postavlja se pitanje kad na kraju godine podvucemo crtu, da li ce korona uopste povecati broj umrlih od upale pluca, ili ce taj broj ostati u okvirima ocekivanog, samo ce za njihovu smrt biti okrivljen drugaciji krivac nego prethodnih godina.

Za naseg Branimira je jako bitno da se prilikom sledece pneumonije ova dijagnostika usavrsi jer on je planirao od korone da umre, a od ostalih razloga da prezivi, pa kako covek da zna - da umire ili da ne umire ako je dijagnostika neprecizna

A i da manemo sprdanje - ja sam prilicno siguran da moze da se umire na nervnoj bazi. Ako pacijentu kazes obicna pneumonija, on kaze "aha, pa ok, to je za mene rutinska stvar, prelezao sam to vec toliko puta, necu da umirem", a ako mu kazes pneumonija uzrokovana koronom, on kaze "dajte da napisem testament, pa zovite popa i Mirka Topalovica da mi uzme meru za mrtvacki sanduk". Tako da bi broj umrlih od pneumonije ove godine bilo ocekivano da se malo uveca u odnosu na prethodne, zbog tog umiranja na nervnoj bazi.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 03.05.2020. u 01:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..1e1:dd00:d8f1:2eb2:6975:b20a



+7177 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1903.05.2020. u 00:34 - pre 48 meseci
Citat:
Darko Nedeljković
Sto bi rekli stari ljudi - tresla se gora, rodio se mis!


Kad pogledas kolone vozila za hitnu pomoc koje cekaju ispred bolnica, mislim da je poslednji zakljucak koji ces imati ovaj gore.

Problem sa COVID19 uopste nisu toliko stari ljudi (jeste problem njihova povecana smrtnost) koliko vrlo brzo sirenje i mogucnost da ti posalju ne mali % radne populacije na intenzivnu negu.

Citat:

verovao sam da je medicina u 21. veku gotovo svemoguca u dijagnostikovanju bolesti, ali neprijatno sam me iznenadila cinjenica da jos uvek mora da se "gleda u pasulj" da li je coveka napao virus ili bakterija, ili oboje...


Ne znam na osnovu cega si verovao u takvu stvar.

Osim malog broja 100% ociglednih stvari (mada cak i za "100% ocigledne" stvarii se desi ponekad da pacjient ima vrlo drugaciju prezentaciju tako da zapravo ne postoji "100% ocigledno"), gomiila bolesti imaju preklapanja u simptomima sa nekim drugim bolestima i nekad je potrebno uradiiti ogromnu kolicinu dijagnostickih testova kako bi eliminisao sve sto mozes. Ako imas screce, ostace ti samo jedna bolest na kraju, ali cesto neces biti takve srece.

Uzmii samo u obzir relativno banalnu stvar - gomila lekova imaju ogromnu razliku u aktivnosti u zavisnosti od gena osobe kao i na osnovu ishrane ili unosenja drugih lekova.

Ove poslednje 2 stvari mozes da pitas i da probas da izbegnes situaciju koju ne zelis.

Ali, recimo, gomila lekova prolazi prvo kroz jetru pre nego sto postanu "aktivni". Ono sto se desava je da unutar jetre te supstance bivaju transformisane u supstance koje su zapravo aktivne.

U zavisnosti kakva ti je funkcija jetre (ili bubrega npr.) ce zavisiti kako se lek ponasa. Ali pazi sad, tvoji geni takodje kodiraju metabolicke funkcije jetre, izmedju ostalog gomilu enzima, tipa familija citihrom P450, koji sadrzi gomilu enzima (CYPxxx).

Varijacije u kolicini raznih P450 enzima mogu uciniti drasticnu razliku u aktivnosti leka. Te razlike bukvalno mogu uciniti lek potpuno neefikasnim, ili izazvati predoziranje pacijenta.

Zato, recimo, u anesteziji koriste mali broj analgetika koji ne zavise od P450 metabolizma, zato sto greska u doziranju moze bukvalno da ti ubije pacijenta, ili da ucini da pacijent nema adekvatnu analgeziju (cak i ako je pod sedacijom i nece se secati da je osecao(la) bol, nije bas pametno to raditi zato sto nervni sistem i dalje funkcionise i moze da reaguje na jak bol lucenjem adrenalina i sl. sto ti em moze probuditi pacijenta u najgorem hororu gde je paralisan zbog opustaca misica + creva u grlu i ne moze da urla da ga procedura boli = dozivotni PTSD, em sto ti mozes napraviti dodatne probleme u toku procedure).

U slucaju "obicnih" poseta doktoru, cisto sumnjam da ce da ti testiraju gene da bi utvrdili da li imas takav i takav enzim. Dace ti lek, ako se vratis ponovo zaleci se da nema efekta, daci ti neki drugi koji, ako imas srece, ne zavisi od enzima koji nemas.

To ti je nivo.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.pool.telenor.hu.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1903.05.2020. u 01:10 - pre 48 meseci
Citat:
Kad pogledas kolone vozila za hitnu pomoc koje cekaju ispred bolnica, mislim da je poslednji zakljucak koji ces imati ovaj gore.

Mene ustvari intrigira pitanje zasto nismo imali kolone vozila sa hitnu pomoc prethodnih godina, kad pogledas sledecu tabelu:
/ / / / / / / korona / / / / obicna pneumonija
obolelih / / 4 miliona / / / 400 miliona
umrlih / / / 250.000 / / / 2.5 miliona

Iz ovoga je valjda jasno da je nema znatnog povecanja broja ni obolelih ni umrlih od pneumonije (zbirno) u odnosu na prethodne godine.

 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2713



+700 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1903.05.2020. u 02:21 - pre 48 meseci
Za broj umrlih od običnih upala pluća je neka procena, ne znam da se nekome piše da je umro od upale pluća, osim ako je baš tada ležao u bolnici kad je imao upalu ili je bio hronični bolesnik koga je upala pluća dotukla.
Mislim da su te brojke za grip, a ne za upalu pluća, jer oni koji obole od sezonskog gripa ili čak prehlade mogu da umru i zbog problema sa srcem, bakterijskih infekcija jer je imunitet oboren zbog gripa, itd.

Ono što je bitno: zdravi ljudi ne umiru od običnog gripa; običan grip se relativno lako prenosi jer virus lebdi u vazduhu, a najbolji način je da se stekne imunitet, bilo vakcinacijom ili tako što se osoba zarazi kad joj je imunitet jak.
Zato se kod hroničnih bolesnika i preporučuje vakcinacija protiv sezonskog gripa.

Za koronavirus nema vakcine, slično kao što nije bilo za SARS i nikada nije napravljena jer je virus nestao iz populacije, pa je bilo besmisleno praviti vakcinu.
Za ovaj koronavirus takođe ne vidim poentu pravljenja vakcine, jer dok oni naprave vakcinu i testiraju je, virus će biti istrebljen. Čemu onda vakcinacija, ako virusa više nema kod ljudi, a ako se i prenese sa neke životinje na čoveka, sigurno će biti u pitanju neka druga mutacija protiv koje vakcina neće biti delotvorna.

Uglavnom, šta god pričali, da nisu preduzete kakve-takve mere da se uspori ili spreči širenje virusa, videli biste koliko bismo imali umrlih.

To što će neko da priča kako 10 puta više ljudi umire od običnog gripa nema veze sa životom, jer treba posmatrati po zemljama, starosnu strukturu i sl. Ne znam da je od gripa umro neko ko ima 40 godina, a pre toga je bio zdrav i nikada nije imao zdravstvenih problema, a od koronavirusa umiru i takvi. OK, ne umiru u procentu kao stariji od 60-70 godina, ali umiru. Hoće li neko da kaže "OK, veća nam je šteta za ekonomiju nego da dopustimo da umre i neko iz nerizičnih grupa"?

Uostalom, tada bi se virus širio nekontrolisano, pa bi bilo zaraženo više od polovine populacije, određen procenat zaraženih ima teške simptome i često moraju na intenzivnu negu, a nema zdravstvenog sistema koji bi to izdržao, čak i da je takvih 1% od zaraženih.

A porediti sa običnim gripom... koliki procenat zaraženih običnim gripom mora na intenzivnu negu, ili čak i ako ne mora, ima bolove i oporavlja se mesec dana?

Pričati sad koliko umire od običnog gripa ili koliko je umrlo od svinjskog gripa ili ptičjeg gripa je besmisleno. Ti virusi se nisu tako lako prenosili, ni SARS se nije tako lako prenosio kao COVID-19 (virulentnos), pa su potrebne drastičnije mere nego u vreme pojave SARS-a. Kinezi su imali iskustvo sa ranijim virusima, a mi na zapadu smo oguglali na "pandemije" (setite se fijaska sa vakcinama protiv ptičjeg gripa, a virus nije mutirao dovoljno da bi se prenosio između ljudi, mogao je samo da se prenese sa ptice ili živine na čoveka, ne i dalje sa čoveka na čoveka), pre toga MERS i svinjski grip...
A i SARS je 2002-2003. godine zakačio ozbiljnije samo Kanadu od zapadnih zemalja, i tu je bilo "samo" 250 umrlih ili tako nešto.

Kad se ovaj virus pojavio, svi su mislili da će biti slično... kad su videli šta se dešava u Italiji, bilo je već kasno, na stotine zaraženih je bilo u većini zapadnih zemalja i bilo je nemoguće odrediti kontakte zaraženih.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.pool.telenor.hu.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1903.05.2020. u 09:33 - pre 48 meseci
Citat:
Za broj umrlih od običnih upala pluća je neka procena, ne znam da se nekome piše da je umro od upale pluća, osim ako je baš tada ležao u bolnici kad je imao upalu ili je bio hronični bolesnik koga je upala pluća dotukla.
Mislim da su te brojke za grip

Ne, brojevi se odnose bas na upalu pluca, uzrokovanu bilo kojim virusom (ukljucujuci grip i HIV) + uzrokovanu bilo kojom bakterijom + uzrokovanu bilo kojom gljivicom. Statistika se vodi pocevsi od 1990 godine. Ljudi sa hronicnim bronhitisom imaju mnogo vece sanse da se razbole i umru od pneumonije, ali to nije preduslov. Osim bronhitisa pogodni preduslovi za upalu pluca su pusenje (ukljucujuci sekundarno), zivot u zagadjenoj sredini, losa ishrana, nedostatak vitamina A, nedostatak cinka, losa higijena, nedostatak fizickih aktivnosti kao i pogresna dijagnostika i lecenje. Kod ljudi preko 70 godina zanemarljiv je procenat onih koji su umrli od pneumonije a nisu ziveli u zagadjenoj sredini ili pusili.

Citat:
Za koronavirus nema vakcine...

Pa eto, za pneumoniju imamo vise vrsta PCV vakcina (pneumococcal conjugate vaccine). Te vakcine su za 30 godina postepeno smanjile smrtnost za trecinu (sa 3.5 miliona ljudi godisnje na 2.5 miliona). Toliko o rezonovanju - kad se pronadje vakcina nema vise umiranja.

Citat:
Ne znam da je od gripa umro neko ko ima 40 godina...

Dobro, broj umrlih od pneumonije izmedju 15 i 49 godina je oko 170.000 godisnje. Otprilike neka statistika je da je od korone u istoj starosnoj grupi umrlo nekih 10.000-15.000 ljudi, odokativno, ako neko zeli nek pronadje tacnu informaciju. Znaci opet ni 10%.

Problem sa pneumonijom je sto tamani decu do 5 godina, sto korona ne radi. Trecina umrlih od pneumonije su deca do 5 godina. Sad, ja ne znam da li je moguce naci podatke za sve drzave, ako je moguce videce se da je za neke drzave korona bas, bas zanemarljiva opasnost u odnosu na pneumoniju, a sigurno ima primera kod kojih je korona prestigla pneumoniju (tipujem na Belgiju, Spaniju i Italiju). Prvo sam nasao za UK - 60k godisnje umre od pneumonije, do sad 30k od korone, s ti da se ocekuje da vecina umrlih od korone udje u statistiku od pneumonije, jer uglavnom svi koji su pod rizikom umiranja od pneumonije izazvane koronom su bili pod rizikom umiranja i od pneumonije izazvane bilo cim drugim, pa ono sto je prvo naislo od toga su i umrli i manje je ostalo kandidata za umiranje od drugih uzrocnika. Ali, to moramo da sacekamo da prodje godina, pa da onda preciznije uporedimo statistiku. Za sad, kako stvari stoje, marketing budzet korone je neuporedivo veci od onog koji ima pneumonija izazvana drugim uzrocnicima, a smrtnost je obrnuta tome - obicna pneumonija je u 95% drzava zastupljeniji uzrocnik od korone.

Citat:
A porediti sa običnim gripom... koliki procenat zaraženih običnim gripom mora na intenzivnu negu, ili čak i ako ne mora, ima bolove i oporavlja se mesec dana?

Ja sam poredio sa pneumonijom, a otprilike 100% ljudi sa pneumonijom imaju bolove i oporavljaju se mesec dana. Kad ne bi uzimali odgovarajuce lekove, blizu 100% bi zavrsili na intenzivnoj nezi... Tako je barem bilo sa mnom, svaki put. Mesec dana bolovanje i puna kesa lekova, pa mesec dana rada od kuce, pa onda treci mesec mogu da se vratim normalnim radnim aktivnostima. KOd korone, imajuci u vidu da se jos eksperimentise sa lekovima tako sto maltene biraju iz apoteke sta ima po sistemu "eci, peci, pec", procentualna potreba za intenzivnom negom i nije nesto visoka.

Citat:
setite se fijaska sa vakcinama protiv ptičjeg gripa, a virus nije mutirao dovoljno da bi se prenosio između ljudi, mogao je samo da se prenese sa ptice ili živine na čoveka, ne i dalje sa čoveka na čoveka...

Da, pun je youtube snimaka od pre 10 godina - isti DR Kon kao i danas samo malo manje celav, prica istu pricu koju prica i danas, da se svi moramo vakcinisati ili cemo umreti. A za dlaku izbegao krivicno gonjenje zbog tih prica i sumnje da mu je neko potplatio da tako prica...




[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 03.05.2020. u 10:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2713



+700 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1903.05.2020. u 15:35 - pre 48 meseci
Sve to OK, nego koliki procenat pacijenata sa upalom pluća mora na intenzivnu negu - ne mislim da samo leži u bolnici, nego da mora na respirator ili drugu vrstu intenzivne nege (ventilatori i sl.)?

I sad zamisli da ti hronični bolesnici koje svake godine zakači upala pluća, zakače i covid-19 jer su države rešile da ne preduzimaju nikakve mere sprečavanja širenja virusa - da li bi možda smrtnost kod tih pacijenata bila 100%? Ili 80%? KO je spreman da uopšte dozvoli nešto tako?


Ovde baratamo brojkama koje su rezultat kakvih-takvih mera za sprečavanje širenja virusa i time daleko manjeg broja zaraženih nego što bi bio da nisu preduzimane nikakve mere.
One priče da u Italiji umire isto ljudi kao i svake godine, i da oni zapravo sve preminule računaju kao da su umrli od posledica koronavirusa su jedna strana tvrđenja onih koji veruju u teoriju zavere da je covid-19 ništa manje opasan od običnog gripa, ali ta grupa ljudi nikako da nam objasni zašto onda nema mesta ni u krematorijumima, nego moraju sanduke da ređaju u prostorije koje se koriste za druge namene?


Nego, imamo grupu ljudi koja veruje u to što veruje i samo promoviše argumente koji im odgovaraju, a ostale argumente ignorišu.
Ne vidim koji je smisao porediti broj umrlih od običnog gripa, ili od upale pluća, sa brojem umrlih od covid-19.

Možemo tako da poredimo i broj umrlih od ebole sa brojem umrlih od sezonskog gripa, i da izvučemo zaključak da je ebola smešna u poređenju sa sezonskim gripom, te da ne treba preduzimati nikakve mere za sprečavanje njenog širenja. Koliki procenat populacije neke afričke zemlje bi preživeo sledećih 10 godina?

Zato, apsolutne brojke nisu za poređenje niti ima smisla porediti ih. Ne postoji karantin niti samoizolacija protiv upale pluća ili sezonskog gripa, a da ne pominjem viruse prehlade kojih ima preko 100 i koji takođe mutiraju, nekada do te mere da budu gori od sezonskog gripa - a od virusa prehlade može da oboli i neko ko zadnjih pola godine živi sam u planini i nije imao kontakt sa ljudima, jer taj virus je stalno tu u nama ili oko nas. Niti taj karantin ima smisla, jer bi onda od jedne do dve trećine populacije stalno bilo na bolovanju od jeseni do proleća.
Ali neke mere protiv ovog poslednjeg koronavirusa evidentno imaju smisla, jer za njega nije dovoljno popiti par šolja čaja, preznojiti se i sutra virus nestane. Čak i kod onih sa blagim simptomima virus je prisutan bar 7-10 dana.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.pool.telenor.hu.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1903.05.2020. u 16:22 - pre 48 meseci
Citat:
Ne vidim koji je smisao porediti broj umrlih od običnog gripa, ili od upale pluća, sa brojem umrlih od covid-19.

Smisao je otprilike sledeci:
1) mnogo je verovatnije da cemo zauvek da zivimo u drustvu covid-19, nego da ce on da nestane, isto kao sto smo oduvek ziveli u drustvu raznih prouzrokovaca upale pluca
2) vec decenijama umire 2-4 miliona ljudi godisnje od upale pluca izazvane ovim ili onim - nista novo, uklopicemo se u uobicajenu statistiku
3) ljudi su se stitili i lecili na nacine za koje se smatra da su najefikasniji. To rade i ove godine, stite se i lece kako misle danje najbolje.
4) nacini zastite i lecenja se po malo menjaju vremenom, ali bolest ostaje
5) novi uzrocnici se stalno pojavljuju, novi lekovi se stalno pronalaze, broj umrlih ostaje decenijama neki uobicajen, sa tendencijom blagog pada iz decenije u deceniju, stopom manjom od 1% godisnje
Itd.

A sada ti meni reci koji je smisao insistiranja da se korona ne poredi sa ostalim uzrocnicima upale pluca? Sta, kao, od korone se stitimo, a od ostalih se ne stitimo? To uopste nije tacno. Od korone se stitimo vise nego od ostalih uzrocnika? Ne verujem da to iko moze izmeriti - za druge uzrocnike potrose se stotine ili hiljade tona medikamenata i vakcina, za covid-19 se toga potrosi mnogo manje, ali se "potrosi" vise distanciranja, policijskih casova, kazni za ljude koji cuvaju ovce kad je zabranjeno i ostalih medicinskih mera koje su na raspolaganju. Covid-19 bi imao mnogo vise posledica da nista ne preduzimamo, a u slucaju ostalih uzrocnika ishod bi bio isti i kad ne bismo nistanpreduzimali? Opet netacno da ne kazem totalno suludo razmisljanje - posledice i jednih i drugih uzrocnika bi bile visestruko pogubnije da se nista ne preduzima. Ja bih bas voleo da procitam jedan suvisli razlog zasto covid-19 nema smisla porediti sa ostalim uzrocnicima, ali pazi, razmisli dobro i daj jedan ali stvarno dobar i logican, za koji cu ja da ti kazem "svaka ti cast, u pravu si, taj kriterijum ne postoji kod drugih uzrocnika" a ne 10 totalno bezveznih koji u vecoj ili manjoj meri postoje kod svih ostalih uzrocnika.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1903.05.2020. u 17:23 - pre 48 meseci
Prosto je kao pasulj, udje grip, virus ili bakterija u staracki dom i ubije 0 do 1 za mesec dana, udje covid XIX i pobije pola doma za 2 nedelje.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.pool.telenor.hu.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1903.05.2020. u 19:01 - pre 48 meseci
Da, ali poredjenje i ne pravim za jedan staracki dom, nego za celu planetu, ili najmanje drzavu. Ispod drzave se mogu sloziti da nema smisla porediti. Udje covid-19 na planetu, ubije 250k za cetiri meseca, udju ostali uzrocnici pneumonije, ubiju 10x toliko, to je sustina.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.unitymedia.biz.



+7177 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1903.05.2020. u 19:33 - pre 48 meseci
U toj sustini si potpuno propustio sitnice kao npr. lako prenosenje koje je u drugoj kategoriji u odnosu na grip.

COVID19 je bukvalno okupirao 100% ICU kapaciteta nekih drzava, imas slike iz Rusije npr. gde kolone vozila hitne pomoci cekaju na red da dostave pacijenta. U Japanu nekog nesrecnika nisu primili u nekoliko desetina bolnica zato sto nemaju mesta.

Lekari ne stavljaju po automatizmu ljude u vestacku komu i kace na ventilatore, ovde se radi o vrlo konkretnom problemu koji je prepoznat i zbog kojeg bukvalno sve drzave pokusavaju merama izolacije da sprece momenat da moraju da biraju ko ce da ostane ziv a ko ce najverovatnije da ide pod zemlju.

Porediti to sa upalama pluca ili gripom nije smisleno. Epitet SARS se ne daje iz zezanja i to prvo "S" u nazivu ima vrlo konkretne implikacije. Lekari nisu komedijasi i ako oni koriste epitet "tezak" u imenu bolesti to obicno znaci da postoji sansa da umres od nje koja nije za ignorisanje.

Sto se brojeva tice, ne propusti da COVID19 krive globalno i dalje idu na gore bez trenda da se kriva "tupi". Ako bolest nastavi ovim tokom da se siri u sledecih par meseci, cak ni brojcano poredjenje sa upalama pluca nece imati smisla.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1903.05.2020. u 19:33 - pre 48 meseci
Staracki domovi su dobar uzorak za ispitivanje, za stariju populaciju. Zadovoljavaju mnoge statisticke kriterijume: isti zivotni stil, ista klopa, relativno homogena grupa, slicne godine... itd.
Znaci po tom retko tacnom statistickom podatku 30-50% survival rate za Belgiju, mozes sa prilicnom sigurnoscu, da zakljucis koliko bi ljudi umrlo iz te grupe, iz te zemlje, kada bi se svi zarazili u kratkom periodu.

Sto se drzave tice, pisao sam, duga prica ukratko, napravi se uzorak kao za izbore, koji ukljucuje sve kategorije stanovnistva i redovno se testira za vreme i posle pandemije. Takvi rezultati su validni za upravljanje krizom, naucna ispitivanja i ostalo..

Takodje, stat. podaci mogu biti validni do nivoa jedne drzave nikako sire. Zasto ?
Pa drzava propisuje vakcine, standarde u hrani, lekovima, socijalnoj i zdravstvenoj zastiti itd..

Primer DDR vs SR Nemacka, i ako su jedna drzava 30 godina, mislim da imaju ozbiljnu razliku u % obolelih i smrtnih slucaja danas. E to je zanimljivo.


 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Koronavirus COVID-19

Strane: << < .. 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 613078 | Odgovora: 4305 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.