Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koronavirus COVID-19

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Koronavirus COVID-19

Strane: << < .. 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 611058 | Odgovora: 4305 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8092



+1755 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1903.05.2020. u 19:59 - pre 48 meseci
Poredjenje Covid 19 i gripa itd. je na nivou teorija Zavere .

To je slicno kao sto dosta ljudi tvrdi da Covid uopste ne postoji , to se dokazuje upravo nekakvim brojkama , do onih da je to Korona virus , ali da je kao i grip , mozda i slabiji i bezopasniji ?

To je na nivou prica da 5G mreza stvara Viruse i slicno

Ono sto pobornici ovih teorija , zaboravljaju da se za Grip vrse samo procene ! Niko nije siguran , ni jedna drzava koliko je stvarno bolesno , drzave kao Srbija nikada i ne racunaju grip kao razlog smrti ! Sigurno da Srbija ne bi racunala ni Koronu , da to ne rade sve ostale zamlje na planeti !

Koliko je samo takvih drzava koje ne racunaju Grip ? Srbija Nikada ne istrazuje ni ostale uzroke Smrti !! Zato imamo najvise u svetu % umrlih od Srcanih bolesti ! Zato sto 100 drugih razloga ne istrazujemo i ne evidentiramo !

U USA na primer moze se procitati da x ljudi godisnje umre od Paracetamola ! Da li je zabelezeno da je u Srbiji iko ikada umro od njega ? Naravno da nije ! Ali ne zato sto DR. Nestorovic , tvrdi da mi imamo Magarece gene , vec zato sto niko ne istrazuje !

U UK X ljudi godisnje umre od Bactrima ? Koliko ih Umre u Srbiji ? Naravno opet Niko , jer niko to ne istrazuje , vec kad neko umre u stanu ako ima porodicu lekar koji dodje da konstatuje smrt pita od cega je bolovao , rodbina kaze Srce i to je sve kakva ispitivanja i gubljenja vremena i novca !

I onda Neko ima precizne podatke za planetu koliko umre ljudi od gripa , koliko od Upale pluca , koliko od bilo cega ?

I brojanje umrlih od Korone je daleko od preciznih ! Razvijene drzave fingiraju podatke , pa je za njim u najboljem slucaju min da kradu Duplo , tj. prikazuju duplo manje , do Kine za koju se tvrdi da je Slagala za min. 20 puta !

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.unitymedia.biz.



+7176 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1903.05.2020. u 20:25 - pre 48 meseci
Ma poredjenje sa gripom je vec prosla stvar, brojevi se vise ne slazu kako god da ih interpretiras, COVID19 (zvanicne cifre, bez korekcije) je pretekao sezonski grip i kriva siba na gore bez zadrzavanja.

Svakome sa 2 grama mozga je jasno da je SARS-CoV-2 smrtniji i opasniji od tipicnih sojeva gripa koji se obicno pojavljuju iz godine u godinu (to ne znaci da se nece pojaviti neki novi soj gripa koji ce biti smrtniji, desi se to prosecno jednom u nekoliko decenija, nadam se da nece skoro, posto je ocigledno i jedna pandemija dovoljna da ceo svet paralise).

Eto sad, ostalo je da se poredi sa svim upalama pluca (mozes misliti, sta je sledece, poredjenje sa svim bakterijskim infekcijama grupisanim zajedno?). Ako se pogleda rastuca kriva umrlih od COVID19 i to poredjenje sa upalama pluca vise nece morati ni da se pominje za par meseci.

Mislim razumem ja da je nekim ljudima zanimljivo da postoji neki lobi koji nema pametnija posla nego da zatvara granice i puni ICU krevete sa ljudima koje treba samo pustiti da se malo nadisu svezeg vazduha. Ali ta prica je mozda bila zanimljiva u Januaru. Danas kada 212 zemlje na svetu imaju COVID19 pacijente i gomila zemalja na razlicitim kontinentima su imale bliski susret sa kolapsom hitne medicine, pricati takve price vise nema nikakvog smisla.

Sto se brojeva tice, naravno da poredjenje izmedju zemalja nema nikakvog smisla osim ako se brojevi ne normalizuju tako da se eliminisu razlike u metodologijama.

Mozda je tako nesto izvodljivo za specificne parove zemalja gde su potpuno poznate margine greske, tip testova koji se koriste i kada se koriste, standard za navodjenje COVID19 kao razloga smrti i sl.

Da ne pominjemo pouzdanost rezultata uopste tj. slucajno ili namerno "stelovanje" rezultata.

Trenutno imamo gomilu potpuno nezavisnih i razlicitih standarda prijavljivanja (nekad i unutar jedne drzave kao sto ademare primetio) tako da dok neko to sve ne sistematizuje i napravi model za transformaciju podataka iz drzave X u nesto sto moze da se poredi sa drzavom Y, jedina stvar koja ima smisla je pracenje podataka za jednu zemlju, sa pretpostavkom da se metodologija testiranja ne menja unutar iste zemlje u vremenu (sto isto tako ne mora biti slucaj - videti: Kina).

Citat:
ademare
U USA na primer moze se procitati da x ljudi godisnje umre od Paracetamola ! Da li je zabelezeno da je u Srbiji iko ikada umro od njega ? Naravno da nije ! Ali ne zato sto DR. Nestorovic , tvrdi da mi imamo Magarece gene , vec zato sto niko ne istrazuje !


Pretpostavljam da bi u Srbiji takva smrt bila kategorisana kao otkazivanje funkcije jetre (sto nije pogresno), da li bi bila pomenuta intoksikacija paracetamolom verovatno zavisi od toga da li je to bilo poznato.

Ali u svakom slucaju, sve i da Srbija prijavljuje trovanje paracetamolom kao razlog smrti, ta cifra bi svakako bila manja po relativnom broju (%) od USA. USA ima vrlo specifican problem kada je Paracetamol u pitanju: u USA ljudi lekove znaju po "brendu" i imas gomilu "brendova" (Tylenol, APAP, Excedrin i jos milion naziva) kao i milion kombinacija za sve i svasta koje ukljucuju i paracetamol u sastavu + konstantno bombardovanje na TV-u reklamama za lekove.

Tako da si imao situaciju da uzmes neko sredstvo za zubobolju, prehladu i mozda jos nesto i da sva tri proizvoda sadrze paracetamol. Fatalna doza paracetamola nije mnogo visa od maksimalne terapeutske doze, pa jos ako neko popije "2 komada" (cega god) i kombinuje vise proizvoda to je recept za unistenu jetru.

USA je donekle radila na smanjenju ovog problema - sve sto ide na recept i ima paracetamol ima "black box" upozorenje, sve sa preko 325mg po dozi vise ne sme da se reklamira. Nije obavezno obelezavanje OTC (lekova bez recepta) ali koliko se secam sve sto sam video ima upozorenje.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 03.05.2020. u 21:39 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.pool.telenor.hu.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1903.05.2020. u 20:35 - pre 48 meseci
Citat:
Poredjenje Covid 19 i gripa itd. je na nivou teorija Zavere .

Zanimljivo. Poredjenje konkretnih zvanicnih brojeva je na nivou teorije zavere? Naucih danas nesto novo

Citat:
Razvijene drzave fingiraju podatke , pa je za njim u najboljem slucaju min da kradu Duplo , tj. prikazuju duplo manje , do Kine za koju se tvrdi da je Slagala za min. 20 puta !

A ovo jelte nikako nije teorija zavere?

Znas, meni je malo muka od takvih ljudi koji imaju obicaj da ono sto kazem proglase za teoriju zavere, bez obzira sto je zasnovano na zvanicnim statistickim podacima. Narocito ako u isto vreme vole da izmisljaju sopstvene teorije zavere koje nisu zasnovane ni na cemu, a nikako nece da priznaju da je upravo to laprdanje teorija zavere. Evo, sve ti priznajem da si u pravu, samo da ne nastavljamo diskusiju, jer mi je zaista mucno da pricam sa takvim ljudima koji nemaju trunku osecaja za objektivnost.
 
Odgovor na temu

Zurg

Član broj: 340713
Poruke: 58



+368 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1903.05.2020. u 20:35 - pre 48 meseci
Citat:
dejanet:
Primer DDR vs SR Nemacka, i ako su jedna drzava 30 godina, mislim da imaju ozbiljnu razliku u % obolelih i smrtnih slucaja danas. E to je zanimljivo.


Cela istočna Evropa bolje stoji od zapadne. Mislim da je pošteno da pohvalimo drugove zbog toga.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.pool.telenor.hu.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1903.05.2020. u 20:49 - pre 48 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ma poredjenje sa gripom je vec prosla stvar, brojevi se vise ne slazu, COVID19 je pretekao sezonski grip i kriva siba na gore bez zadrzavanja.

Ali bi za pneumoniju vec mogla da padne neka opklada - hoce li covid19 uspeti da dostigne prosek pneumonije prethodnih godina, ili nece. Za sad je na nivou planete dostigao tek 10%, ali kad gledas krivu rasta ima neke sanse da se izjednace, nije da nema.

Citat:
Svakome sa 2 grama mozga je jasno da je SARS-CoV-2 smrtniji i opasniji

za sad pneumonija ubedljivo vodi, ali imamo jos 8 meseci do kraja utakmice, moguce je da ce biti iz keca u iks, ili cak iz keca u dvojku.


E, sad, ja sam takav covek da cak i kad se izjednace da cu i dalje da tvrdim da je covid19 manje opasan, jer pneumonija ima obicaj da ubija decu do 5 godina, a covid19 pretezno stare od 70 godina, a ja sam takav - sve dok ide "po redu" , to mi je prilicno prihvdtljivo.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 03.05.2020. u 21:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7176 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1903.05.2020. u 21:15 - pre 48 meseci
Si video skoro da bolnice nemaju mesta na intenzivnoj negi zbog pneumonije? Da li si cuo da negde zatvaraju granice i uvode karantin kako ne bi morali da ostavljaju ljude da umiru zbog pneumonije?

Pretpostavljam da nisi.

Ajde, molim te, iskuliraj sa pneumonijom - daleko od toga da je upala pluca maciji kasalj ali upala pluca ne predstavlja opasnost po zdravstveni sistem. Po pojedinca, da, teska upala pluca jeste opasna stvar ali taj pojediniac nece imati problem da bude primljen u bolnicu i lecen, za drzavu pneumonija ne predstavlja opasnost koja zahteva vanredne mere.

Znas zasto ne predstavlja? Zato sto je predvidljv broj ljudi koji ce oboleti (naravno ne u "cifru") i zdravstveni sistem je kalibrisan da se nosi sa time bez kolabiranja. Pneumonija (virusna ili bakterijska) nema obicaj da odjdenom postane toliko zarazna da krene eksponencijalno da se siri i da nemas ni 3 blage na kojem broju ce se zavrsiti.

Evo jos jedne slike - ako i dalje nije jasno zasto je COVID19 mnogo veci problem od pneumonije stvarno ne znam sta da ti kazem, posto smo vec prosli "crtanje".


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.pool.telenor.hu.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1903.05.2020. u 21:32 - pre 48 meseci
Citat:
Znas zasto ne predstavlja? Zato sto je predvidljv broj ljudi koji ce oboleti (naravno ne u "cifru") i zdravstveni sistem je kalibrisan da se nosi sa time bez kolabiranja. Pneumonija (virusna ili bakterijska) nema obicaj da odjdenom postane toliko zarazna da krene eksponencijalno da se siri i da nemas ni 3 blage na kojem broju ce se zavrsiti.

Sad zvucis kao Vucic - "groblja ce biti premala da vas sve prime".
Dobro, dakle tako stvari stoje - za pneumoniju smo navikli da ubije 2.5 miliona godisnje i to nam je sasvim ok, ali se plasimo da covid19 moze do kraja godine da ubije naprimer 10x toliko? To je vec nesto. Ovo sto je do sad umrlo, to je nista, vrlo mali broj mrtvih.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1903.05.2020. u 22:55 - pre 48 meseci
Citat:
ademare:
Poredjenje Covid 19 i gripa itd. je na nivou teorija Zavere .

To je slicno kao sto dosta ljudi tvrdi da Covid uopste ne postoji , to se dokazuje upravo nekakvim brojkama , do onih da je to Korona virus , ali da je kao i grip , mozda i slabiji i bezopasniji ?

To je na nivou prica da 5G mreza stvara Viruse i slicno


Ja ne mogu da verujem koliko ljudi kupuje tu piču sa 5G mrežom. Mislim ona je bila aktuelna i pre korone (pa i pre 5G bile su priče o 4G,3G...)
Narvno niko od tih ljudi nema ni najmanju potrebu da im neko objasni na koji je to način je 5G štetan, i kakve crne veze ima sa koronom. Dovoljno da se pomenu Soroš i Bill Gejts i zna se da je to napravljeno da nas ili pobiji ili kontroliše. Činjenice , nauka. Koga još briga za to. I ovako oni munipulišu i time. Glavni argument kad kažeš da nema dokaza da je 5G štetna (u nekoj ozbiljnijoj meri), a oni "pa nema daokaza ni da nije štetna. Aj ti meni dokaži da nije." I ti onda šta ćeš. Vidiš ne vredi.

I gospdja prof. dr. medicine, nardni poslanik itd. kaže ovako :

https://www.youtube.com/watch?v=I2NvIJq2FCw

Kaže žena da za ovo (koronu) niko ne zna šta je i da niko nije siguran da je to virus. Nije virus nego je kako ona kaže "partikula od genoma, proteina i lipida" ( Da jeste gospdjo. A za takvu partikulu inače čovečanstvo koristi naziv - Virus, al verujem da njeni slušaoci ne kapiraju šta je u stvari rekla )

Kaže žena čim pomene 5G ili vakcinacciju njoj se sve briše. (Ne znam kako onda možemo da gledamo celih 11min njenog lupetanja, al hajde). Kaže da radi na 60Hz i da prži ljude! (60Hz ili 600Mhz, pa dobro to je to, žena je doktorka medcne ne mora valjda da zna šta je to herz (srce ))

"Ptičiji , svinjski i ostali korona virusi" Aj što lupeta o 5G mreži to joj nije fah, al ovo je iz njene branše! Ptičiji i Snjski grip nisu korna virusi!

Preksinoć, izadjem napolje, u vazduhu zagušujući miris otrova (herbicida), osećam gorčinu u ustima koliko je koncentracija visoka. Ipak nisam ču jednog čoveka da se zapita "Ej, a možda su ti otrovi malo i štetni?" Sa druge strane čuo sam gomilu njih kako su duboku zabrinuti oko uvodjenje 5G mreže, Da sitacija bude još gora ovde kod mene moraš da se popneš na terasu kako bi uhvati 3G




[Ovu poruku je menjao dusanboss dana 04.05.2020. u 00:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8092



+1755 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1903.05.2020. u 23:38 - pre 48 meseci
@ Darko Nedeljković

Nema razloga da se ljutis . Valjda svako od nas moze imati razlicito misljenje . A nisi ti jedini koji imas takvo misljenje o virusu i epidemiji vec ima u ovoj temi nekoliko clanova sa slicnim razmisljanjem .

Tako da bilo sta sto sam napisao nikako se ne odnosi na tebe licno , i nema razloga da razlicito misljenje nazivas " Laprdanje" , mada meni to ne smeta , jer svako moze sam da oceni sta jeste , na forumu , a sta nije " laprdanje " .

Sto se tice brojanja , valjda niko na planeti ne veruje u 100% tacnost zvanicnih cifara , verovatno ni oni sto ih serviraju .

Te price nisu teorije zavere koje ja pokrecem , vec o tome pisu Najugledniji mediji u Italiji , Francuskoj , UK i odnosi se na njihove drzave . Ne bave se oni time da li su brojevi u Srbiji tacni nego njih zanimaju njihovi brojevi . I tamo niko ne hapsi novinare ako pisu o tome ili nekom drugom problemu u zdravstvu . Nije tajna , da u Italiji nisu prebrojani svi preminuli od Korone iz starackih domova , da u UK mozda nisu ni ubrajani oni koji preminu kod kuce , Francuska je staracke domove naknadno sabirala sa velikim zakasnjenjem itd. itd . To nisu teorije nego realnost , da cifre nisu savrsene .

Pa Peru je jednog dana kada je imao 12.000 pozitivnih dodao 10.000 ? Kazu kasnili testovi pa sabrali za vise dana ?

O Kineskim brojevima i koliko su puta umanjeni , pisalo se odavno na forumu , te postove nisam pisao ja , vec drugi clanovi , pominjala se i cifra smanjenja broja korisnika Mobilne telefonije u Kini itd. Mozda u to vreme nisi detaljno pratio temu .

Posle takvih natpisa po stranim medijima , Kinezi su Naprasno , mesec dana posle kraja epidemije , dodali preko 1.000 preminulih na cifru koju su imali do tada ? Nimalo sumnjivo ?
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2708



+700 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1904.05.2020. u 02:18 - pre 48 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Dobro, dakle tako stvari stoje - za pneumoniju smo navikli da ubije 2.5 miliona godisnje i to nam je sasvim ok, ali se plasimo da covid19 moze do kraja godine da ubije naprimer 10x toliko?


Dobro, hajde onda navedi tačno na KOJU upalu pluća misliš kad kažeš da je uzrok 2.5 miliona umrlih godišnje?

Upala pluća ima na desetine uzroka, ali ova konkretna uzrokovana virusom COVID-19 je samo JEDNA od njih. I onda tu JEDNU porediš sa ko zna koliko drugih koje si strpao u isti koš.

Isto važi za sezonski grip, kojih ima ko zna koliko različitih po mutacijama, a ko zna koliko njih umre od virusa prehlade jer su imali i neke druge hronične zdravstvene probleme, pa lekari to sve podvedu po sezonski grip. Čim imaš temperaturu u januaru, to je sezonski grip, iako si možda grip pobedio, ali je ostala bakterijska infekcija.



Ali, da se vratimo jednostavnom pitanju: da li je korektno sabrati sve uzročnike upale pluća koje su dovele do smrtnog ishoda kod pacijenata i taj broj staviti naspram broja umrlih od jednog konkretnog virusa?
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.pool.telenor.hu.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1904.05.2020. u 07:39 - pre 48 meseci
Citat:
ademare:
Nema razloga da se ljutis . Valjda svako od nas moze imati razlicito misljenje . A nisi ti jedini koji imas takvo misljenje o virusu i epidemiji vec ima u ovoj temi nekoliko clanova sa slicnim razmisljanjem .


Problem je sto ja nisam ni napisao nikakvo misljenje, nego uporedio konkretne zvanicne brojeve umrlih od pneumonije i korone, pa naisao na reakcije da je to taboo, da se to ne sme, pa sve do toga da je poredjenje tih brojeva teorija zavere. Kako moze poredjenje dva zvanicno naucno prihvacena broja da bude teorija zavere? Ni moja ljutnja nije usmerena na tebe licno, nego na modu da kad ti se nesto ne svidja, makar to bili zvanicni podaci, jednostavno kazes "a, to je teorija zavere". Ja se iskreno nadam da je to bio jednokratni ispad, jer ako si sklon da redovno kad god ti se nesto ne svidja izvuces iz rukava floskulu "a, to je teorija zavere", onda ne vidim kako bi bilo kakva dalja ozbiljna diskusija bila moguca.

Citat:
Sto se tice brojanja , valjda niko na planeti ne veruje u 100% tacnost zvanicnih cifara , verovatno ni oni sto ih serviraju .

Pa dobro, ali neverrovanje znanicnim ciframa se drugim recima kaze - teorija zavere, zar ne



 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.pool.telenor.hu.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1904.05.2020. u 07:48 - pre 48 meseci
Citat:
mjanjic:

Dobro, hajde onda navedi tačno na KOJU upalu pluća misliš kad kažeš da je uzrok 2.5 miliona umrlih godišnje?


Ne znam jesi pratio poslednjih par strana - kod upale pluca pojma nemas koji je uzrok, a i za lekara je to vecita enigma. Na stranu sto obicno 2 ili vise uzrocnika idu zajedno. A ako ja za svoje sopstvene pneumonije nemam pojma koji je uzrok, kako se onda moze napraviti statistika? Pneumonija se uvek statisticki evidentirala tako, uzrok nebitan.

Sva diskusija je krenula od Branimirove tvrdnje da ce od korone sigurno da umre, a od bilo kog drugog uzrocnika sigurno nece. Ja samo objasnjavam da ni jedno ni drugo uopste nije sigurno - od obicne pnneumonije se umire za sad vise nego od korone. Barem na nivou statisticke godine. Ako se gleda nedeljna statistika, izgleda da korona pobedjuje poslednjih par nedelja.


[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 04.05.2020. u 10:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2708



+700 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1904.05.2020. u 11:55 - pre 48 meseci
Umire se i prirodnom smrću više nego od bilo čega drugog, što ne znači da se ne treba čuvati zaraze ili bilo čega drugog što može da pretekne tu prirodnu smrt.

A oni koji umiru od upale pluća, najčešće umiru zbog svoje neodgovornosti.
Imao sam teča koji se sam hvalio da leti voli da celu noć drema na travi pored bunara, prija mu ta svežina. Pod stare dane organizam više nije mogao da podnese neodgovorno ponašanje prema zdravlju, bio dva puta u bolnici zbog upale pluća, umro kod kuće ko zna od čega (pluća, srce...) jer je i dalje nastavio da se neodgovorno ponaša prema svom zdravlju.

I onda od tih 2.5 miliona koji umru zbog upale pluća, koliki procenat je onih koji su sami krivi za to jer su bili neodgovorni prema svom zdravlju uprkos saveta lekara?

A koliko bi tek bilo umrlih od ovog koronavirusa, kad bismo svima dozvolili da se tako neodgovorno ponašaju?

Zato nema smisla tek tako porediti brojeve. Ne kažu džabe da statistika pokazuje sve, a ne govori ništa. Odnosno, kad god hoćeš da izvučeš zaključak koji tebi odgovara, samo se pozoveš na neku statistiku.
Oni koji su se bar malo bavili statistikom kao naukom, znaju da je za tumačenje statističkih podataka potrebno poznavanje oblasti, mada se i tada mogu izvući pogrešni zaključci.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.pool.telenor.hu.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1904.05.2020. u 16:57 - pre 48 meseci
Citat:
I onda od tih 2.5 miliona koji umru zbog upale pluća, koliki procenat je onih koji su sami krivi za to jer su bili neodgovorni prema svom zdravlju uprkos saveta lekara?

A koliko bi tek bilo umrlih od ovog koronavirusa, kad bismo svima dozvolili da se tako neodgovorno ponašaju?

Zato nema smisla tek tako porediti brojeve.

Moze jos jednom - zbog cega nema smisla? Dakle, ljudi od pneumonije umiru jer su neodgovorni (cudna tvrdnja) i to je u redu, a od koronavirusa bi isto umirali jer su neodgovorni, ali to nije u redu?

Kao sto vidimo - to "dozvoljavanje ljudima da se neodgovorno ponasaju" je dugorocno potreba i neminovnost. Kratkorocno ima smisla, nije sporno. Kad god postoji najava da se dostigne maksimum zdravstvenog sistema treba pojacati mere da ne dodje do "pucanja". Ali kad je iskoriscenost zdravstvenog sistema daleko ispod maksimuma, treba ljudima sve vise dozvoljavati da se neodgovorno ponasaju i na kraju ako je moguce sva ogranicenja neodgovornog ponasanja im ukinuti. Situacija je jednostavno takva da "zabranjivanje ljudima da se neodgovorno ponasaju"dugorocno vodi ka unistenju ekonomije, a uz svu podrsku tome kad je zdravstveni sistem pred pucanjem, ne postoji ni jedan logican razlog da se ne "dozvoljava ljudima da se neodgovorno ponasaju" ako zdravstveni sistem nije iskoriscen do maksiuma. Do istog zakljucka su dosli i ovi nasi strucnjaci, tako da na delu imamo postepeno prema potpunom "dozvoljavanje ljudima da se neodgovorno ponasaju". Moguce je da zdravstveni sistem nece moci da izdrzi totalno dozvoljavanje, nego ce negde morati da se povuce rucna, to niko ne zna, nego ce morati eksperimentalno da se utvrdi. Ali, doci ce decembar, vreme visiokog rizika i niskog imuniteta, tada se "dozvoljavanje ljudima da se neodgovorno ponasaju" mora ukinuti, politicarima se mora zabraniti da organizuju koncerte novokomponovanih estradnih umetnika, da postavljaju jelke od 84 hiljade evra po trgovima i da trose milione na rasvetu. Nema doceka nove 2021, to je jasno i ja to podrzavam. Maksimalno iskoriscenje leta da se zarazi sto veci broj ljudi i da se stekne sto visi nivo kolektivnog imuniteta, potom na zimu lockdown kad zdravstveni sistem ne bude mogao da izdrzi nikakav drugi scenario.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.pool.telenor.hu.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1904.05.2020. u 17:16 - pre 48 meseci
Meni je interesantno sta radi Belorusija.... Vaskrsji vikend je Srbija provela "pod kljucem", dok je Belorisija organizovala tradicionalni "Subotnik" - nesto poput nasih radnih akcija iz druge polovine proslog veka, druzenje i zajednicki rad neverovatnih 2.3 miliona ljudi! Tolika kolicina ljudi koji se "neodgovorno ponasaju" nije vidjena u novijoj istoriji, rekao bi mjanjic. I im se desilo nesto? Nije. Imaju mnogo manje umrlih nego Srbija koja je bila pod kljucem, mada bi svako pa naravno i ja ocekivao da ce imati mnogo vise (kratkorocno). Dugorocno bi drzave koje "dozvoljavaju ljudima da se neodgovorno ponasaju" mogle proci dosta bolje od onih koje to ne dozvoljavaju - sto po kriterijumu broja mrtvih, sto po kriterijumu unistavanja ekonomije...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.unitymedia.biz.



+7176 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1904.05.2020. u 19:22 - pre 48 meseci
@Darko Nedeljković,

Problem koji ti potpuno propustas iako ti je nacrtan nije "ukupan broj umrlih od XYZ", vec osobina da XYZ moze da ti kompletno blokira sve medicinske resurse za intenzivnu negu.

Pneumonija (ne-COVID19 tipa) to ne cini.
COVID19: to cini, bukvalno statisticki predvidljivo

Znas zasto pneumonija to ne cini?

Zato sto postoji sasvim pristojan statisticki model raznih izazivaca pneumonije i njihova kontribucija opterecenju ICU resursa je poznata i predvidljiva. Zdravstveni sistem svake ozbiljne zemlje je to odavno uracunao u planiranje kapaciteta i zato neces videti da bolnice ostaju bez ICU kreveta zbog pneumonije.

Ako ces u ovom momentu opet da pomenes 2.5 miliona umrlih, stani malo.

Znas sta ce da se desi ako ti COVID19 preokupira 100% ICU resursa? Razmisli.

Smrtnost >svih< bolesti koje zahtevaju intenzivnu negu ce da ode u nebesa, zato sto... neces imati ICU resurse, vec ces ljudima jedino moci da kazes "zao nam je, puno srece".

To ce ukljuciti i te tvoje pneumonije, gde ce umesto 2.5 miliona verovatno da ti umre mnogo vise ljudi, zbog % onih kojima treba intenzivna nega koju nece dobiti.

Znas koja ti je prognoza prezivljavanja ako imas nesto sto zahteva ICU a nema mesta? Otprilike kao da bacas novcic.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.unitymedia.biz.



+7176 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1904.05.2020. u 19:36 - pre 48 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Meni je interesantno sta radi Belorusija.... Vaskrsji vikend je Srbija provela "pod kljucem", dok je Belorisija organizovala tradicionalni "Subotnik" - nesto poput nasih radnih akcija iz druge polovine proslog veka, druzenje i zajednicki rad neverovatnih 2.3 miliona ljudi! Tolika kolicina ljudi koji se "neodgovorno ponasaju" nije vidjena u novijoj istoriji, rekao bi mjanjic. I im se desilo nesto? Nije. Imaju mnogo manje umrlih nego Srbija koja je bila pod kljucem, mada bi svako pa naravno i ja ocekivao da ce imati mnogo vise (kratkorocno). Dugorocno bi drzave koje "dozvoljavaju ljudima da se neodgovorno ponasaju" mogle proci dosta bolje od onih koje to ne dozvoljavaju - sto po kriterijumu broja mrtvih, sto po kriterijumu unistavanja ekonomije...


Jesi pogledao krivu rasta broja obolelih i umrlih u Belorusiji? Ide u pogresnom smeru, na gore.

Takodje, koliko mogu da primetim, epidemija je u Belorusiji pocela vrlo kasno u odnosu na druge zemlje, tek pocetkom Aprila.

To poredjenje sa Srbijom cini besmislenim osim ako se iskljucivo ne fokusiras na identicni period epidemije u Srbiji. Brojanje mrtvih nema smisla sve i ako ignorisemo problem standarda za prijavljivanje, Belorusija jednostavno nije u istoj fazi epidemije.

Mozda ce Belorusi da se izbore sa virusom sa manje zrtava na kraju, ali u ovom momentu ne vidim ni jedan razlog za takve pretpostavke posto su u fazi rasta.

Gde ce ta faza da se zaustavi zavisi od toga sta ce konkretno da rade, a posto od gledanja u pasulj nema nista, jedino sto mozes da kazes da Belorusi trenutno imaju brzo rastuci broj obolelih (i mrtvih).

Sacekaj jos nekoliko nedelja pre davanja ocena kako Belorusija izlazi na kraj sa ovim posto su prakticno na pocetku. Mozda ce biti efikasni i saseci stvar, mozda nece.

Ako je tacno da ih toliko boli ona stvar za socijalno distanciranje, sanse da ce da za*bu matematiku su prilicno mrsave.

Uzgred, ista ovakva glupost se tvrdila u vezi sa Rusijom (niska kolicina obolelih kao indikator da su izbegli problem). Ono sto se desilo je samo to da je Rusija imala kasnu pojavu epidemije. Kada je epidemija pocela, Rusija prolazi podjednako lose kao i bilo koja druga zemlja. Privremeno mozda i gore zato sto su verovatno podcenili problem misleci da su se nekako provukli dok su druge zemlje u Evropi imale vrh epidemije.

Nema magicnih resenja za COVID19 - a ni provlacanja.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1904.05.2020. u 20:44 - pre 48 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:Meni je interesantno sta radi Belorusija.... Vaskrsji vikend je Srbija provela "pod kljucem", dok je Belorisija organizovala tradicionalni "Subotnik" - nesto poput nasih radnih akcija iz druge polovine proslog veka, druzenje i zajednicki rad neverovatnih 2.3 miliona ljudi! Tolika kolicina ljudi koji se "neodgovorno ponasaju" nije vidjena u novijoj istoriji, rekao bi mjanjic. I im se desilo nesto? Nije. Imaju mnogo manje umrlih nego Srbija koja je bila pod kljucem, mada bi svako pa naravno i ja ocekivao da ce imati mnogo vise (kratkorocno). Dugorocno bi drzave koje "dozvoljavaju ljudima da se neodgovorno ponasaju" mogle proci dosta bolje od onih koje to ne dozvoljavaju - sto po kriterijumu broja mrtvih, sto po kriterijumu unistavanja ekonomije...

Da, stvarno. S obzirom da Srbija i Belorusija imaju iste mere protiv pandemije, istu gustinu stanovnistva, isto opste zdravstveno stanje stanovnista, istu starosnu demografiju, stanovnici se identicno ponasaju relevantno za epidemiju, epidemija je krenula u isto vreme, istu migraciju stanovnistva iz inostranstva, i sve ostale relevantne stvari, zaista je interesantno da u Belorusiji i pored subotnika ima manje umrlih nego u Srbiji.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8092



+1755 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1904.05.2020. u 20:57 - pre 48 meseci
Mene cudi da je tamosnji Diktator Lukasenko , uopste dozvolio da se prikaze bilo koja cifra sto se tice umrlih od Korone !

Poznata je njegova izjava , da Niko nije umro od Korone , vec da svi umrli imaju jos neku bolest od koje su umrli ?

Za stanje u Belorusiji , sama Rusija mi izgleda kao Demokratski Diznilend , cak bi mogao reci da stepen domace Diktature je daleko ispod Diktature u Belorusiji .

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.pool.telenor.hu.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1904.05.2020. u 21:31 - pre 48 meseci
Citat:
cak bi mogao reci da stepen domace Diktature je daleko ispod Diktature u Belorusiji

Pod "domace" podrazumevas srbiju/crnu goru? Mada, nije ni bitno. Ne bi bilo dobro da temu pretvorimo u merenje ciji je veci - stepen diktature.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Koronavirus COVID-19

Strane: << < .. 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 611058 | Odgovora: 4305 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.