Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

[es] :: Advocacy :: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: << < .. 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 297341 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2713



+700 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)02.03.2021. u 04:56 - pre 38 meseci
Ako je bitna grafika, bolje nešto sa RTX Quadro 5000 (16 GB vRAM-a), ali onda nema Xeon za te pare, već nešto tipa i7-10850H, takođe 8 jezgara, kontam da za koju stotinu $ može da se doplati do 64GB rama: https://www.amazon.com/Razer-B...2421885011&s=pc&sr=1-3

Šteta što je ovo baš mnogo para: https://www.amazon.com/ASUS-St...4&s=pc&sr=1-3&th=1

Ne znam kako bi cenovno izgledala kombinacija nekog desktopa sa tom Quadro karticom, a da se uzme za mnogo manje para laptop sa consumer RTX 20/30 karticom, jer za desktop sa kvalitetnim napajanjem i hlađenjem ne bi bio toliki problem da 24/7 tera neki rendering.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)02.03.2021. u 08:20 - pre 38 meseci
Bane: Cime si kompajlirao?

Pa to ti kazem, uz sva ogranicenja ovog testa, imamo i tu varijablu, koji je kompajler u pitanju :)

Prvo sam kompajlirao msvc-om, a zatim clang-om(rezultati koje sam postovao).
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)03.03.2021. u 00:09 - pre 38 meseci
Citat:
mjanjic:
Ako je bitna grafika, bolje nešto sa RTX Quadro 5000 (16 GB vRAM-a), ali onda nema Xeon za te pare, već nešto tipa i7-10850H, takođe 8 jezgara, kontam da za koju stotinu $ može da se doplati do 64GB rama: https://www.amazon.com/Razer-B...2421885011&s=pc&sr=1-3

Šteta što je ovo baš mnogo para: https://www.amazon.com/ASUS-St...4&s=pc&sr=1-3&th=1

Ne znam kako bi cenovno izgledala kombinacija nekog desktopa sa tom Quadro karticom, a da se uzme za mnogo manje para laptop sa consumer RTX 20/30 karticom, jer za desktop sa kvalitetnim napajanjem i hlađenjem ne bi bio toliki problem da 24/7 tera neki rendering.


Nije mi nesto bitna grafika vec mi je trebala postena masina (memorija i CPU) sa postenim ekranom a da ne bude k'o TA pec.

Prvi izbor je bio Lenovo onaj X1 Extreme 15" - koji se zabagovao u proizvodnji i nikad nije ni stigao.

Onda neki XPS 15", gde su me ljubazno obavestili da moja konfiguracija stize za "56 radnih dana" (radnih jbt)...

Na kraju mi pukao film, gledao sta ima jos i vidim ove Precision 5750 modele koji su zapravo XPS 17, samo sa "workstation" komponentama (ECC RAM, Xeon-i, Quadro NVIDIA-e i sl...) - onda jednostavno max-ovao sta mi treba.

Cene ovih masina su, na kraju, manje-vise "tu negde" - izmedju 3.5K i 5K EUR u zavisnosti koliko nabijete svega unutra. Dijagonala i nema neku ulogu.

Ono sto mi se svidja na papiru kod Dell-a je to sto je u pitanju 17" masina koja je u klasi 16" MacBook Pro-a po velicini. Jeste veci od 15" modela ali ne primetno + prilicno je tanak i sa malim "bezel-om" - otprilike kao dobre 15" masine od pre par godina (jedino sto ga odaje je masa - za to morate da uzmete masinu u ruke, onda se vidi odmah da je u pitanju druga klasa masina od "thin and light").

Ali zato i te kako ima vise mesta za hladjenje, veci ekran i sl.

Medjutim, kao sto se vidi, u praksi je cisto razocarenje.

Evo bas sad stigao kuci, pisem na laptop ekranu. Zasto? Monitor blinka. U pitanju je LG-ov 5K monitor sa Thunderbolt-om (USB-C konektor).

Da nije mozda kabl skrndelj? Mozda - ali sa ovim istim kablom, NIKAD, ali NIKAD nisam imao scan. problem sa MacBook Pro masinom. A Dell, bukvalno p*dne muva na drugoj strani sobe i krene da gubi sinhronizaciju sa monitorom.

ONO brate mili, ajd da je ovo neka 399 EUR masina iz Saturn-a - mada i za te masine je ovaj nivo fuseraja previse. Iskreno se nadam da ce sve ovo samo ubrzati Microsoft, Intel i sl. da prave svoje masine.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2713



+700 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)03.03.2021. u 00:51 - pre 38 meseci
Čim je Lenovo "zabagovao" u proizvodnji, jasno ti je, sve što se proizvede, proda se, prvenstveno u Kini i okolnim zemljama, pa SAD, pa u Evropu šta stigne. Evo ovde neki nemci hteli da poruče samo Lenovo laptopove, kao što rade i u Nemačkoj, nema ih nigde, mora da se čeka.

Dell je još pre 10 godina imao probleme sa kontrolom kvaliteta, da ne davim, jeste da su bili među najprodavanijima, ali da ploča rikne pre nego što je i prvi put uključen ili da stave one idiotske soft-touch tastere koji imaju problem sa statičkim elektricitetom... jedino je ta XPS serija kvalitetna, ali u Evropi deru sa cenama za lošije konfiguracije nego što se prodaju u SAD.

Na Amazonu ima svašta da se vidi, ali opet neki idealan laptop teško, čak i onaj najskuplji Asus nije baš toliko savršen... recimo, ne videh nešto sa više od 8 jezgara, a bar AMD tu ima procesora da može da se uglavi u jače laptopove, nekome bi možda značilo. Ono, imaš laptop sa Quadro grafikom, 128GB rama, Xeon ili i7 sa 8/16 jezgara, a ekran 1920x1080... OK, ne kažem da se nešto dobija većom rezolucijom, ali ako neko daje 5000$, čemu štednja na ekranu? I da je bar preko 90% NTSC, nego ne može da priđe ni jeftinom IPS monitoru po gamutu.


Ali, kome treba max jezgara, vidim da ovde kao opcija pored 3700x može da se odabere 3950x (16/32 jezgra/niti): https://www.originpc.com/configurator/eon15-x-amd/
Vidim da je doplata za 64GB nešto preko 300$, napucah maltene sve što sam mogao da odaberem, izašlo 4000$.

[Ovu poruku je menjao mjanjic dana 03.03.2021. u 02:04 GMT+1]
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)03.03.2021. u 01:04 - pre 38 meseci
Ja sa Win10 i periferijama mucim muku od kad sam presao na desetku i stigao prvi feature update. Drajveri popucali, nista nije bilo kako treba, renderovanje zvuka pobrljavilo na bang & olufsenu kao da pustam iz bureta muziku, trackpad krenuo da tripuje koliko prstiju drzim, graficki drajveri isto su pravili neki problem da mi poteraju integrusu na dosta veci klok od potrebnog, pa u sledecem apdejtu pri skrolovanju browsera je GPU iskoriscenost samo skakala sa nule na sto. Nikad nisam uspeo da resim dobar deo problema. Uzeo sam stari USB sa 1909, odradio instalaciju, preko alata koji je ms dobro sakrio uspeo da blokiram sve kriticne apdejte i feature apdejte (ima fora da se naglasi da postoje neprijavljeni problemi sa kompatibilnoscu) i od tad ne mucim muku, sem sto Win i dalje nazalost skida neke drajvere koji su trenutno jedini a stariji su bolje radili. Wlan mi je takodje bas pucao jedan period, AC5950 ili tako nesto.

Nisu proizvodjaci toliko krivi koliko je win apdejt. Dosta stvari za periferije win sam od desetke renderuje na neki nacin, ms hoce nesto da poboljsa ali se to ne poklapa sa svim drajverima/uredjajima i eto problema. 2004 mi uopste ne radi kako treba, cak u pocetku SMB nije nikako radio (izbacili su smb1 cak i kao dodatnu opciju). Diraju stvari koje ne treba. Samo pogledajte za realtek drajvere muke sa desetkom, ima sigurno desetina hiljada prijavljenih problema. Vecina njih nikad nije resena od strane msa nego su nadjena druga budzenja. I onda reinstalacija sistema traje 5 sati dok se podesi sve sto treba da se podesi da bi bilo ok.

Od Maca i dalje uspesno bezim, ali sledeci lap je definitivno Macbook. Em MBP ima 6 zvucnika i znam da su odradjeni da softver i hardver rade kao sat, em sve periferije sigurno moraju da rade jer nema puno razlicitih konfiguracija, em lap koristim za programiranje i multimediju, pa mi je aplikativni softver isti na svim uredjajima, jedino moram da naviknem na precice na tastaturi i to je to.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
217.138.196.21



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)03.03.2021. u 01:16 - pre 38 meseci
Jel ima neki poseban razlog sto bezis od Linux-a? Macbook ok, ali i sam kazes da ti je sve isto?
 
Odgovor na temu

mstevic
Milan Stevic

Član broj: 28701
Poruke: 226
212.237.191.*



+10 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)03.03.2021. u 08:18 - pre 38 meseci
Niste mi jasni. Ko još kupuje Dell laptop za ozbiljan rad? Oni su pukli pre nekih 10g sa kvalitetom. Najgore je što se Lenovo baš trudi da ih stigne, a HP je ispao iz trke odavno.. Nekako najbolja iskustva imam sa Fujitsu makinama.
Za Win 10 ste upravu. Gori OS nije skoro izašao!
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)03.03.2021. u 09:05 - pre 38 meseci
Ja imam sjajna iskustva sa Fujitsu laptopovima, ali njih proizvodi Lenovo. :) Ono sto je zanimljivo je da, kako je to krenulo, pre neke 3-4 godine, kvalitet Lenovo masina se popravio i sad su jako dobre. Ali ni Dell, bar ono sto sam vidjao, nije bio krs - a vidjao sam masine mladje od 5 godina koje su i dalje bile dobre. Isto kao i neke HP serije, tipa Envy, korektne su to masine.

E sad, jos nisam video nista na nivou koji je bio IBM ThinkPad ili Sony Vaio Z, ali taj kvalitet ne verujem da cemo ponovo videti skorije, to je otislo niv vodu, bas zbog previse inovacija - koje su celu pricu cinile neisplativom. Jedino Apple je ostao od tog nivoa, mada su i oni imali kikseva.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:8071:31e1:dd00:2d48:199..



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)03.03.2021. u 09:23 - pre 38 meseci
Citat:
mstevic:
Niste mi jasni. Ko još kupuje Dell laptop za ozbiljan rad? Oni su pukli pre nekih 10g sa kvalitetom. Najgore je što se Lenovo baš trudi da ih stigne, a HP je ispao iz trke odavno.. Nekako najbolja iskustva imam sa Fujitsu makinama.
Za Win 10 ste upravu. Gori OS nije skoro izašao!


Ja hteo Lenovo - ali mi je naruzbina nestala a onda se pojavila sa "bice bice, za 3-4 meseca". Cekati laptop k'o auto necu.

Dell mi nikad nije bio izbor osim do sad, a i vise nece biti.

Sledeca masina ce definitivno ponovo biti Apple - desi se njima da omanu nesto ali je generalno kvalitet ocigledno iz druge dimenzije u odnosu na nekakve Dell-ove.

@Bane, navika. Ali svejedno, laptop ide nazad na zamenu - neprihvatljivo je da masina te cene ne radi u Windows-u - bas me boli ona stvar za izgovore i objasnjenja.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)03.03.2021. u 10:19 - pre 38 meseci
Pa kad ne zivis u Srbiji. Ovde kad ti kazu "za dva najvise tri meseca" to ti dodje normalno, slusas to svaki dan od Zvoncice :)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)03.03.2021. u 10:34 - pre 38 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Jel ima neki poseban razlog sto bezis od Linux-a? Macbook ok, ali i sam kazes da ti je sve isto?


Linux su mi svi serveri, kod kuce, dedicated i VPS ("cloud"). Davao sam sansu mnogim linuxima tokom 15 godina pocev od mandrakea, posle ubuntua kad je maltene gradio ime, cistom debianu, pa fedori, i onda i ovim rolling release poput archa ili minta, zaboravio sam tacno. Nazalost i tu sam imao problema vezanih za optimizaciju, ali neka bude izolovano na laptop, jer na desktopu zbog igara i toga sto imam ogromnu kolicinu aplikativnog softvera imam i stvari koje su samo za Win. Linux CLI mi KIDA, nikad ga ne bih menjao, ali sa grafikom sam ceo zivot imao problema.

Necu da spominjem Mandrake jer je to bilo neko drugo vreme kad nismo imali ni normalan net, ali skoriji pokusaji migracije na linux su se zavrsavali tako sto proizvodjac uredjaja ima neke custom drajvere za bas taj laptop koje linux ne moze da povuce (zvuk je opet zezao, bio je 5x tisi i ne nesto kvalitetan). Elan touchpad takodje nisam mogao lepo da podesim jer nemaju aplikativni deo drajvera i nisam mogao da ga podesim po volji. Ajde, nije strasno toliko bilo, ali sam imao problema sa grafikom. Rendering teksta je bio dosta cudan i mutan, i grafika mi je uvek lose radila na Linuxu. Youtube nije mogao da se pusti a da ne secka, skrolovanje je seckalo, izmenjao sam dosta kljuceva u firefox configu i nisam dosao do zadovoljavajuceg rezultata. Takodje, uspeo sam da undervoltujem CPU kao i na Winu, ali baterija je znatno krace trajala, u proseku 4h a na Win 7-9. Jednostavno, dosta stvari linux pri instalaciji nije mogao da povuce jer ne postoji, grafika je radila kao da imam genericki drajver...
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
217.138.196.21



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)03.03.2021. u 13:16 - pre 38 meseci
Ok, sve pet ali gledam sta se dobija za 100k dinara, recimo intel mac book air sa 128GB SSD i 8giga rama.
A ko hoces M1 pro najjeftiniji je s 200K dinara 8GB rama i 256GB SSD. Meni to mnogo para.
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)03.03.2021. u 14:05 - pre 38 meseci
Tu si u pravu. Neka solidna klasa laptopova su hp probook na primer, acer swift 3/5, ovo ispod su bas plastikaneri napravljeni da imaju sto jace komponente (jer obican covek to uglavnom gleda) ali sve ostalo je na katastrofalnom nivou, trackpad, tastatura vrlo cesto, sama sasija, zvucnici, mikrofon, kamera, kvalitet panela, hladjenje i brda stvari. Ta srednja klasa, znaci prvi modeli koji nisu osnovni su kod nas 100k+. U svetu bas i nije tako, tipa swift 3 koji kod nas sa i3 procesorom kosta 100k+ je na zapadu "budget" uredjaj. Sto nasi nabijaju cene to je druga prica.

Sa druge strane, toliko OS-ova i distroa sam izvrteo na laptopu, toliko Win10 buildova, drajvera dok nisam dosao do onoga "ovako treba da radi" da kad prevedes vreme u novac, mogao sam da dodam 50k i izbegnem te stvari da osnovnim MBPom recimo.

Ako izbegnes ove osnovne laptopove ispod 100k i gledas Thinkpade itd, smanji se drasticno razlika u ceni kada poredis sa Macom, bilo air ili pro. Samo znam koliko zivaca sam izgubio dok nisam doveo sve pod konac da sam rekao "sledeci je macbook" i jednostavno ako bas imam toliku potrebu za laptopom, uzecu ga da on meni sluzi a ne ja njemu. Ako nemam pare, jbga, uzecu sta imam. Ali ako mi posao donekle zavisi od toga i slobodno vreme gde bih uzivao u filmovima/serijama na njemu, browsovanju, trosik na sredjivanje istog da radi kako treba, ispadne mi kao da sam kupio Juga i trudim se da ga dovedem do stanja da na autoputu mogu da idem konstantno 130 svaki dan i da mi trosi 5 litara, sto je mozda i izvodljivo ali trazi vremena i truda (i poznavanja materije), a mogao sam da uzmem nesto skuplje i resim se muka.

Polako pomeras cenovne granice na gore kad se opeces. Takva je situacija da je kontrola kvaliteta i posvecenost uredjajima nize klase nikakva jer vecina onih koji ih uzimaju ni nemaju nikakva ocekivanja od istih sem da i5 radi kao i5.
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2713



+700 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)03.03.2021. u 18:36 - pre 38 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ok, sve pet ali gledam sta se dobija za 100k dinara, recimo intel mac book air sa 128GB SSD i 8giga rama.
A ko hoces M1 pro najjeftiniji je s 200K dinara 8GB rama i 256GB SSD. Meni to mnogo para.


Ja danas otkucao poruku u vezi toga, izletela neka obaveza, minimizovao prozor i tek sad primetio da mi je ostao :(
Evo cele poruke:


MacBook je postao ozbiljna mašina i u najjeftinijoj varijanti. Ranije su to bili neki dvojezgarni i5 procesori, 8GB rama, još ima na spisku pojedinih prodavaca tih modela sa 128GB SSD-om...
Pre neku sedmicu dvoje kolega uzelo 13.3" Air, novi M1 čip sa 8 jezgara (doduše, 4 su low-power i nižih performansi, ali opet, bolje je i 4+4 nego i5 sa 2 jezgra), 8GB ram, 256GB SSD, postoje ona ML jezgra, kao i GPU koji nije za bacanje (nije za igranje ili neki zahtevan 3D, ali je bolji od onih integruša kod Intela).

Cene su oko 150-160k (kod jedne firme vidim da je 152k ona "web cena"), ali su oni dobili za po 126k dinara u okviru neke veće porudžbine. Za taj novac nema apsolutno ništa tog kvaliteta, jedino je problem da li nekome odgovara 13.3", mada meni bi čak i sa 17" trebao normalan monitor za efikasniji rad.
E, sad koliko su do pre nekoliko meseci koštali laptopovi u toj kategoriji sa Win, bolje da ne pričam, a i sad su cene prejake. Međutim, bar kod 15.6" modela već za taj novac postoje konfiguracije sa ozbiljnom grafikom, za 160k čak i sa RTX 2060 i to 6-core Intel ili 8-core AMD. Kakav je kvalitet kućišta, tastature, ekrana... to je posebna priča, ako sve treba da bude vrhunsko, onda treba preko 2000€.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
217.138.196.21



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)03.03.2021. u 18:42 - pre 38 meseci
mjanjic:"Cene su oko 150-160k"

to za air, pro ide od 200k
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)03.03.2021. u 19:20 - pre 38 meseci
Ima za 150 K .

https://www.tehnomedia.rs/it-u.../apple-mba-13-3-mgn93ze-a.html
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
217.138.196.21



+1064 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)03.03.2021. u 19:33 - pre 38 meseci
Ja samo gledam iStyle. Tako skupa stvar samo tamo.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+837 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)03.03.2021. u 19:37 - pre 38 meseci
Gledao sam mac-mini m1 (oko 800), ali samo da bi iskompajlirao jedan moj hobi projekat i eventualno ga bacio na apple store.
Medjutim, kasnim sa kodom, a imam i solidan za*eb, jer deo koji je u net core ne mogu da iskompajliram za m1 cpu, dok batice u ms-u ne puste fix. Tako da sam stavio tu akciju na cekanje.

Elem za glavnu dev masinu, tesko da bi isao na mac sa m1 u ovom trenutku, a intel mac alternative znaci opet stari cpu, koji i onako plus/minus imam na sto mesta.
Tako da cu sacekati(docekati) m2 najverovatnije...
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)03.03.2021. u 20:12 - pre 38 meseci
@dejanet: Imas da iznajmis Mac sa M1 na AWS-u. Iskompajliras i ides dalje, za par dolara. :)

@Bane: Poredis MacBook (Air ili Pro) sa konfekcijskim laptopom. ThinkPad X ili T, Dell XPS ili neki ThinkPad P / Dell Precision su slicna klasa windows masine - i cene za Apple su zapravo vrlo konkurentne. Geldao sam svojevremeno Fujitsu, oni su jedno 30% skuplji nego Apple, HP Envy je isto slican rang.... Jednostavno, to su masine koje nude odredjene stvari koje laptop od 60-70K dinara ne nudi. Konkretno: Fantasticna izrada (ne kao ovo sto je Ivan slao), tastatura, trackpad koji radi kao zmaj (ogroman, precizan, a kad spustis ruke da kucas provali da su dlanovi i onda sam ignorise), fantastican ekran, baterija koja traje 12-14h bez problema.... To su sve stvari koje ti u biznis laptopu trebaju.

tl;dr : Pogledaj koliko kosta ThinkPad X1 Carbon, ThinkPad T ili Dell XPS - i uporedi sa MacBook Air, ili 13" Pro. Apple je, sa novim modelima, zapravo vrlo povoljan. ;)
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
46.183.103.*



+7177 Profil

icon Re: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)03.03.2021. u 21:11 - pre 38 meseci
Ako se iskljuce neke zesce akcije i sl. - Apple masine su neznatno skuplje od PC masina obicno, mada sa njima se dobija i nesto vise softverski.

Jedini nacin da slicne PC masine (ovo pricam pre M1, posto trenutno >nema< slicnih PC masina sto se performansi i mobilnosti tice) je da budu na nekom od debelih popusta, tipa ono sto Lenovo radi na onom njihovom sajtu sto izgleda kao craiglist.

Ali, sta znam, meni su tako "sevnuli" X1 Extreme Gen3 solidan popust preko 500 EUR - 2 dana kasnije kad sam hteo da ga kupim, prrrc - neeeema. Dobio sam utesni popust od 5% (slagali da je 10%) ako se prijavim na SPAM listu + na kraju balade, taj laptop nikad nije ni napravljen vec je zavrsio kao ponistena narudzbina zbog neozbiljnog datuma dostave.

Apple nema takve marketinske kampanje - jedino obaranje cena se vidja eventualno pred kraj prodaje nekog modela, i to obicno samo kao nesto jeftinije max-ovane konfiguracije. Takodje, trude se da to tako bude u svim kanalima - Apple daje minimalne marze preprodavcima, tako da je prakticno nemoguce dati neki ludacki popust bez da to ne bude 100% finansirano od strane prodavca, i to na vrlo veliku stetu njegovu.

Iskreno, vise cenim Apple - laptop od 3-4-5K EUR nije pakovanje brijaca ili otirac koji mogu dobiti 30% nize ako se pretplatim na neku za*banciju... takav marketing deluje kao da je ciljna grupa trgovina cilimima na pijaci a ne ozbiljna roba koja treba da sluzi 2-3 godine bar.

Bilo kako bilo, ako se gledaju cene bez popusta - razlike su nebitne.

Pricam o slicnim masinama. Apple ne ucestvuje u "plastikaner za 399 EUR" segmentu (niti u gaming segmentu, ali ovaj nije ni deo price), vec iskljucivo u segmentu masina za posao i kreativni rad srednje i vise klase.

Taj segment popunjavaju masine koje su predvidjene da sljakaju optimalno ceo svoj radni vek, sa visokom snagom, dugom autonomijom na baterijama i, cesto, maksimalnom prenosivoscu mogucom za velicinu i snagu. Na to dodati i ekran i sl. ako se radi o kreativnim profesionalcima, ili profesionalne graficke kartice ako se radi o nekim arhitektama, inzenjerima i sl. Ili drugi ekstrem - ultra portabilne ali i dalje vrlo brze masine sa odlicnim ekranima za poslovne profesionalce na putu.

Takve laptopove koristim tamo negde od 2001 - znaci evo vec 20 godina. Ne secam se ikad "super jeftinih" dilova ako ste hteli ovako nesto gore.

To "mnogo jeftinije u odnosu na Apple" je ili neki bargain-basement popust, ili je masina "uporediva" samo prividno citajuci brojke (oooo, CPU ima istu frekvenciju, ima istu kolicinu RAM-a... ekran iste dijagonale - to je to). Samo je dovoljno obicno taj "dil decenije" uzeti u ruke, i sve postaje jasno.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Gde vidite Intel-a za nekih 2 do 5 godina? :)

Strane: << < .. 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 297341 | Odgovora: 3024 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.