Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"Da li će vakcina biti obavezna, ODREDIĆE STRUKA"

elitemadzone.org :: MadZone :: "Da li će vakcina biti obavezna, ODREDIĆE STRUKA"

Strane: << < .. 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 255662 | Odgovora: 2759 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: "Da li će vakcina biti obavezna, ODREDIĆE STRUKA"12.01.2021. u 22:47 - pre 39 meseci
Glupo je komentarisati članak u Blic Ženi.
https://ourworldindata.org/coronavirus

Proveri i sam.
U celom regionu, izozev u Sloveniji, zabeležen je pad novozaraženih. Pitanje je da li su "proradile" mere, uticaj zahlađenja i snega, nermalna varijacija, ili neki drugi faktor.
To je isto tako glupo generalizovati, kao kad u sred diskusije o globalnom zagravanju, neko ispali: a kako to da je juče kod nas pao sneg.

Evo uporednih grafika za naš region:


Možda su se bosanci vratili u Sloveniju?

[Ovu poruku je menjao djoka_l dana 13.01.2021. u 00:01 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
83.137.2.*



+2282 Profil

icon Re: "Da li će vakcina biti obavezna, ODREDIĆE STRUKA"13.01.2021. u 20:30 - pre 38 meseci
Procenat prirodno imuniziranih dostigao nivo potreban za imumitet krda?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
87.116.183.*



+557 Profil

icon Re: "Da li će vakcina biti obavezna, ODREDIĆE STRUKA"13.01.2021. u 20:54 - pre 38 meseci
Placebo efekat proradio u kontra smeru? Svi se jednostavno osećaju bolje, sad kad je vakcinacija počela?
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
83.137.2.*



+2282 Profil

icon Re: "Da li će vakcina biti obavezna, ODREDIĆE STRUKA"13.01.2021. u 21:44 - pre 38 meseci
Da, to je drugo moguce objasnjenje - stres itekako utice na imunitet, stigle vakcine, nema vise "svi cete umreti, groblja nece biti dovoljno velika". Plus praznici, odmori, slavlja, bonusi, novogodisnja euforija... Neki efekat jeste ocekivan, ali ne toliki!
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: "Da li će vakcina biti obavezna, ODREDIĆE STRUKA"13.01.2021. u 22:05 - pre 38 meseci
Nije baš sve tako sjajno, pošto ne živimo na izolovanom ostrvu, pogledajte kakva je situacija u svetu.
Obratite pažnju na Izrael, koji je prvi po procentu vakcinisanih (pogled na grafik jasno pokazuje zašto žure).
Amerika je prva po broju vakcina.


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: "Da li će vakcina biti obavezna, ODREDIĆE STRUKA"15.01.2021. u 15:27 - pre 38 meseci
Zanimljiva je bila emisija na RTS-u pre neko veče o vakcinaciji. Gledao sam samo kraj emisije, ali koliko sam mogao da vidim nekoliko javnih ličnosti, lekara, novinara, neznamnisamkoga. U onih desetak minuta koliko sam gledao svi su se trudili da nas ubede kako je vakcina super, kako ne bi trebalo verovati "teorijama zavere", kako će se oni lično vakcinisati, kako nema nikakvih neželjenih efekata, kako ovo ono. Pomislio sam, hebote, pa ko je o tome govorio? Dakle, ako već postoji tolika potreba da se vakcina reklamira i demantuju teorije zavere, mogli su da puste u etar i ljude sa suprotnim stavom. U suprotnom mogu jedino da zaključim da smo izloženi neviđenoj propagandi ili bar nekorektnom izveštavanju, u najmanju ruku.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: "Da li će vakcina biti obavezna, ODREDIĆE STRUKA"15.01.2021. u 17:06 - pre 38 meseci
Interesovanje za vakcinu je veoma malo medju gradjanima !

Videli smo da cak ni u kovid bolnicama i ambulantama nije bilo navale , naprotiv , tek kod obicnih gradjana koji nisu u kontaktu sa bolesnicima svaki dan , sta moze da se ocekuje ?

Za sada se preko sajta E uprava i telefona javilo za 5 dana oko 200.000 zainteresovanih . Koliko jos ima takvih ? To je tesko reci , ali max jos toliko .

I jos plus sto nahvataju , tu i tamo , 10 % tj. oko 700.000 gradjana je neki max. koji realno mogu da postignu za vakcinu . I to ne jednu vec sve zajedno . Jer navodno po interesovanju vodi Ruska , sto znaci da se javljaju ljudi , kojima je glavni izvor informacija , neko poput Nestorovica , i slicnih . Dobro on je protiv bilo koje , ali ima ona Baba sto promovise Rusku vakcinu , o kojoj niko realno nista ne zna , nema podataka naucnih osim da je Ruska ?

Ali masama je i to dovoljno ?

Jedino je sigurno da u Ruskoj nema cipovanja , jer Rusi imaju primitivnu elektronsku industiju , ne mogu da naprave ni cip koji bi stao u spric
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: "Da li će vakcina biti obavezna, ODREDIĆE STRUKA"15.01.2021. u 17:23 - pre 38 meseci
Prijavio sam se za rusku vakcinu. Glavni razlog je proverena tehnologija koju koriste. Razmišljao sam i o Astrazeneki, koja koristi istu tehnologiju, ali sam ipak odustao zbog starih vesti o kontraindikacijama. Uglavnom, ukoliko ruska ne bude dostupna ili se pokaže da ima kontraindikacije, Astrazeneka mi je druga na listi. U svakom slučaju svi ćemo mi pre ili kasnije umreti, tako da nema razloga za brigu.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: "Da li će vakcina biti obavezna, ODREDIĆE STRUKA"15.01.2021. u 17:45 - pre 38 meseci
Hm, ja bih ipak da umrem kasnije.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: "Da li će vakcina biti obavezna, ODREDIĆE STRUKA"15.01.2021. u 17:50 - pre 38 meseci
Naravno, zato ćeš i doneti odluku u vezi sa vakcinacijom. Dobro je što vakcinacija nije obavezna, pa svako može da u određenoj meri sam utiče na dužinu svog života. Kakva god da je odluka i ishod, važno je ne sekirati se unapred.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.telemaxx.net.



+7169 Profil

icon Re: "Da li će vakcina biti obavezna, ODREDIĆE STRUKA"15.01.2021. u 19:16 - pre 38 meseci
Citat:
BuzzLightyear:
Prijavio sam se za rusku vakcinu. Glavni razlog je proverena tehnologija koju koriste. Razmišljao sam i o Astrazeneki, koja koristi istu tehnologiju, ali sam ipak odustao zbog starih vesti o kontraindikacijama. Uglavnom, ukoliko ruska ne bude dostupna ili se pokaže da ima kontraindikacije, Astrazeneka mi je druga na listi. U svakom slučaju svi ćemo mi pre ili kasnije umreti, tako da nema razloga za brigu.


Ovako i treba da bude: doneo si odluku na osnovu informacija, slobodnom voljom.

Super bi bilo i da postoji samo jedna vakcina koja radi nesto, a ne vise vakcina razlicitog tipa koje su u testovima pokazale spektakularnu efikasnost.

Covecanstvu nikad ovako nije bilo dobro sto se medicine tice.

Ipak, moram malo da se osvrenm na Sputnik-V ali i na "Oxford" - iako ce se na kraju ispostaviti da su u pitanju vrlo dobre vakcine, neko ko zeli da donosi odluke na osnovu informisanosti treba da zna:

Sputnik V

1. Rusija je odobrila koriscenje Sputnik-V vakcine rano u Avgustu, u stadijumu koji je daleko ispod uobicajenih normi

Na osnovu poznatih podataka se vidi da je regulator u Rusiji to znao: prakticno Rusi izvode fazu 3 testiranja na celoj populaciji, sto se moglo i videti ogranicenim brojem datih vakcina u tom periodu.

Meni je jasno zasto su to uradili: broj stanovnika koji zeli da se vakcinise + broj obolelih, hteli su "akcelerator" da stignu druge. Eticki problem je nacin na koji je to uradjeno ali stagod, svako o tome treba da sudi kako misli, bitno je da se zna sta i kako.

2. I jos trenutno, Sputnik-V ima mnogo manju pokrivenost testiranja. Ovo ne bi trebalo vise da utice na statistike kako se preslo iznad nekog praga da nije sledeceg...

3. Svi rezultati javno objavljeni i vezani za Sputnik-V nisu provereni ("peer review")

Kao sto rekoh, ne sumnjam da ce Sputnik V ispasti dobra vakcina - ali to ne menja ovo gore.

AstraZeneca-Oxford

Ovde imamo drugaciju situaciju - na osnovu onoga sto se zna je jasno da nesto debelo nije bilo OK sa rezultatima (ne na nacin na koji se prvo pomisli, ali svejedno - nacin koji zabrinjava iz drugih razloga).

Posto ovde imamo daleko vecu transparenciju (zbog zahteva medjunarodnih testova), moze se rekonstruisati cela prica:

https://www.reuters.com/articl...o-troubled-start-idUKKBN28Y0Y5

"Kontradikcije" su zanimljivo stivo :-)

Ako procitate sve, postoji razumna sumnja da je doslo do "mid-course correction" manevra u sred klinickih testova, koji je izvrsen na nacin koji bi mogao uvek da se atribuira postenoj greski. Koga ne mrzi, procitajte ceo tekst pa ce biti jasno: neki detalji su bukvalno otrivajuci bez da prelaze "prag" za neku krivicu u buducnosti, fascinantno :-)

OK, neko ce reci - ako na kraju ispada da je vakcina vrlo dobra, koga briga?

Paaaaaa.. nije bas OK sluziti se ovakvim trikovima bilo kako bilo (zato sto tolerancija ovakvih stvari samo vodi ka dizanju uloga - pre ili kasnije ce krenuti da se pojavljuju lesevi kao posledica).

Takodje, BBC "kampanja" koja je prakticno bio sponzorisani "damage control" manevar je spektakularan kako se laze bez lazi. Dobro stivo.

Eticki, ovo su manje mahinacije od "pustanja u upotrebu" Sputnik V... ali svejedno, nisu OK. Ono sto je gore su bile kritike mRNA vakcina od strane istrazivaca Oxford vakcine (ima ih malo . I to u isto vreme dok su oni, eto tako, slucajno nalazili "dzep" sa ljudima koji su dobili manju dozu ali su kao grupa bili mnogo vise zasticeni.

Neko dobro napisao: mnogo smo bolji u znanju za proizvodnju vakcina nego u znanju komunikacije sa javnoscu :-)


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 15.01.2021. u 20:47 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: "Da li će vakcina biti obavezna, ODREDIĆE STRUKA"15.01.2021. u 20:22 - pre 38 meseci
Citat:
ademare:
Interesovanje za vakcinu je veoma malo medju gradjanima !

Videli smo da cak ni u kovid bolnicama i ambulantama nije bilo navale , naprotiv , tek kod obicnih gradjana koji nisu u kontaktu sa bolesnicima svaki dan , sta moze da se ocekuje ?

Za sada se preko sajta E uprava i telefona javilo za 5 dana oko 200.000 zainteresovanih . Koliko jos ima takvih ? To je tesko reci , ali max jos toliko .


Medju starijim ljudima ima puno zainteresovanih a oni se ne prijavljuju preko sajta vec uglavnom ili zovu telefonom ili idu direktno.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: "Da li će vakcina biti obavezna, ODREDIĆE STRUKA"15.01.2021. u 20:27 - pre 38 meseci
Evo vodja sutra docekuje licno Avion sa kazu njegovi mediji 1 Milion doza Kineskih Vakcina !?

Posto ima dve , ovo je Sinofarm , mada i tu ima dve razlicite , ali slicne !


Eto ko hoce da bira moze da Bira izmedju Kineske i Kineske Jer nista drugo nema , ili nema za mase . Pfizer stize na kasicicu , sa najavom smanjenja ! Naravno ne samo za nas vec smanjenje za Evropu , jer prosiruju kapacitete .


Pricaju ljudi opleo Nestorovic , valjda da opravda Orden , po Pfizerovoj , pa sve detaljno sa sajta , imaju linkovi isti i na ovoj temi , sve nalazi mane Pfizerovoj preko znvanicnog izvestaja sa zvanicnog sajta ! Te misevi onako , te ljudi ovako itd !

Ajda neka taj Genijalac ode na Sinofarm sajt , nema veze Chrom prevodi Kineski odlicno , pa neka procita Zvanican izvestaj o testiranju Sinofarm vakcine i neka da , analizu !

A sta nema zvanicnih podataka ?

Pa kako to

 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: "Da li će vakcina biti obavezna, ODREDIĆE STRUKA"15.01.2021. u 20:51 - pre 38 meseci
Negde sam procitao da je ta Kineska uspesna u 50.1% sa testiranja u Brazilu. Uslov da bi se odoborila tamo, bio je da je uspesna u procentu vecem ili jednako 50.1%. ??
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7169 Profil

icon Re: "Da li će vakcina biti obavezna, ODREDIĆE STRUKA"16.01.2021. u 00:47 - pre 38 meseci
Mislis na sinovca tj. Sinovac vakcinu? :-) Nije 50.1%, to bi bilo stvarno vrlo glupo - vec 50.4%

Ali zaboravi sve te cifre. To su citati bazirani na neobjavljenim testovima. Bukvalno "kaze proizvodjac - mame nam".

Trenutno jedini podaci koji su objavljeni u naucnom zurnalu su iz prve i druge faze testiranja, sa ukupno 744 ucesnika (https://www.thelancet.com/article/S1473-3099(20)30843-4/fulltext) - na stranu smesno mali broj (pogotovu ako se uzme u obzir o kojoj zemlji se radi), faza 1 i 2 nisu uopste ni namenjene za ocenu efikasnosti.

Sto ljudi kazu i u samom citiranom radu :(

Ali, sve i da se ovo zanemari - cak i 50.4% efikasnost nije losa, pogotovu ako se uzme u obzir da vakcina ne trazi nikakvu specijalnu logistiku za dostavu. Naravno, uz vakcine koje imaju >92% efikasnost ovo ne izgleda tako primamljivo, ali je daleko od neupotrebljivog.

Mnogo veci problem je velika razlika izmedju objavljenih rezultata testova - Turska i Indonezija npr. - mada to verovatno vise govori o njihovim protokolima nego o bilo cemu drugom. Ista prica - neobjavljeni rezultati, bazirani na preliminarnim rezultatima - birao ko te pita i kako. Verovatno upotreba za lokalni marketing, ali svejedno...

Citat:
ademare
Eto ko hoce da bira moze da Bira izmedju Kineske i Kineske Jer nista drugo nema , ili nema za mase . Pfizer stize na kasicicu , sa najavom smanjenja ! Naravno ne samo za nas vec smanjenje za Evropu , jer prosiruju kapacitete .


Pa OK, Pfizer verovatno nije ni racunao da ce biti ovako dobri - sumnjam da je neki baja mogao da se pojavi ispred borda i da kaze da ce moci da zavalja 2 milijarde komada u 2021, kad ono... :-)

Na kraju krajeva, to je dobra stvar - blagi pad u dostavi, kako bi ljudi mogli da prosire kapacitete za evropsku proizvodnju

https://www.fiercepharma.com/p...out-box-manufacturing-ceo-says

Citat:

But he does see a potential scenario where, after the pandemic phase is done, Pfizer has “repeated business because there’s COVID around” that “we want to keep controlled or that because there are new strains”—and in that situation, the company might use “prices that reflect cutting-edge technology,” similar to those for other next-gen vaccines.


Izgleda mu se zapio PR tim, ili je bio off-script covek - objasnjava kako je cena vakcine "ispod vrednosti" (vrednost je kljucna rec ovde, OK do sada dobro sve ide - ovo je odobreno od pravne sluzbe :-) - i onda penal: kad prodje pandemija, mozda ce koristiti cene koje oslikavaju "cutting edge tehnologiju".

"Cutting edge" koja ce do tada biti prozvedena vise milijardi puta? OK ponovo... Ili mozda "cutting edge" ima jos neko -drugacije- znacenje, u kom slucaju mu pravna sluzba nije dobra vec imaju crni pojas.

Salu na stranu, od 0 do 2 milijarde komada za godinu dana je nista manje od impresivnog.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
83.137.2.*



+2282 Profil

icon Re: "Da li će vakcina biti obavezna, ODREDIĆE STRUKA"16.01.2021. u 00:52 - pre 38 meseci
Citat:
djoka_l:

U celom regionu, izozev u Sloveniji, zabeležen je pad novozaraženih. Pitanje je da li su "proradile" mere, uticaj zahlađenja i snega, nermalna varijacija, ili neki drugi faktor.

E, da, ima nesto o cemu sam se samo povrsno informisao. Kazu da rezultat PCR testa zavisi od broja ciklusa multiplikacije. Znaci, ako se rade testovi sa 40 ciklusa multiplikacije, test ce generisati 1000x vise virusne RNK, nego onaj sa 30 ciklusa multiplikacije. Nakon nekog broja ciklusa, prakticno svi bi bili pozitivni, pa je SZO valjda zabranila da se koristi vise od 40 ciklusa? Nije mi poznato da li je za jednu drzavu broj ciklusa multiplikacije uvek isti, pa ako pretpostavimo da to neko stalno menja, onda cemo imati povecan ili smanjen procenat novozarazenih, sve i da je situacija na terenu sve vreme konstantna, tako da struka moze da steluje broj novozarazenih po zelji, povecanjem ili smanjenjem broja ciklusa, ako je to uopste tako?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
83.137.2.*



+2282 Profil

icon Re: "Da li će vakcina biti obavezna, ODREDIĆE STRUKA"16.01.2021. u 01:05 - pre 38 meseci
Citat:
ademare:
Interesovanje za vakcinu je veoma malo medju gradjanima !

Odakle takva informacija? Koliki % gradjana uopste ima tehnicke mogucnosti pristupa eupravi - ne samo kompjuter i internet, nego i cip + znanje? Novine pisu da je interesovanje odlicno, ja mislim isto tako. Krajnji rezultat bi mogao biti oko 50% vakcinisanih.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7169 Profil

icon Re: "Da li će vakcina biti obavezna, ODREDIĆE STRUKA"16.01.2021. u 01:10 - pre 38 meseci
Citat:
Darko Nedeljković
E, da, ima nesto o cemu sam se samo povrsno informisao. Kazu da rezultat PCR testa zavisi od broja ciklusa multiplikacije
...
sve i da je situacija na terenu sve vreme konstantna, tako da struka moze da steluje broj novozarazenih po zelji, povecanjem ili smanjenjem broja ciklusa, ako je to uopste tako?


Neobicno da se odjednom brines za validnost rezultata posto komotno ignorises citave DIMENZIJE problema: recimo vremensku dimenziju kada sa 2 "snimka" pokusavas da tumacis trendove, ili prostornu dimenziju kada poredis drzave bez ideje o neophodnoj normalizaciji.

Ali odjednom si postao vrlo zainteresovan za varijacije u protokolu biohemijske analize uzoraka? Cemu covek da zahvali ovakav nagli skok interesa za detalje?

Wow, od 0 do 100 dok nisi stigao ni da kazes "sofizam"!

"Rezultat PCR testa" ne zavisi od "broja multiplikacije", vec je broj ciklusa pojacavanja deo samog protokola i rezultata, koji naravno imaju veze sa tim brojem. Maksimalan broj ciklusa je obicno definisan od strane drzavnih agencija i iznad tog broja se testovi ne prihvataju.

--

"Struka" bi mogla da steluje broj ovako "po zelji" - ali to je totalni idiotizam, zato sto uzorci ostaju i pre ili kasnije bi to neko provalio. Ako hoce nesto da steluju, daleko je lakse da steluju knjige. Isti ucinak, manje cimanja.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
83.137.2.*



+2282 Profil

icon Re: "Da li će vakcina biti obavezna, ODREDIĆE STRUKA"16.01.2021. u 01:24 - pre 38 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Covecanstvu nikad ovako nije bilo dobro sto se medicine tice.

Znam. Toliko nam dobro ide da mi je neprijatno.
I ne kaze se nikad, nego nikad u novijoj istoriji
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
83.137.2.*



+2282 Profil

icon Re: "Da li će vakcina biti obavezna, ODREDIĆE STRUKA"16.01.2021. u 01:38 - pre 38 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
ne zavisi od "broja multiplikacije", vec je broj ciklusa pojacavanja

Eto,a ja se brinuo bezveze. Multiplikacije nikako nisu dobre, ali su pojacavanja (za jos toliko) sasvim ok, pa sad mogu mirno da spavam
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: "Da li će vakcina biti obavezna, ODREDIĆE STRUKA"

Strane: << < .. 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 255662 | Odgovora: 2759 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.