Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ko kupuje silne izgradjene stanove?

elitemadzone.org :: MadZone :: Ko kupuje silne izgradjene stanove?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 15008 | Odgovora: 178 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?11.04.2021. u 18:32 - pre 36 meseci
Nadam se da je to bazirano na prethodnoj poseti Barseloni.
Bio sam jednom i nije mi se svidelo (za zivot). Ogromna guzva. Gore nego u Beogradu.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?11.04.2021. u 19:00 - pre 36 meseci
Zenina familija je zivela tamo pa je bila 2 puta po mesec dana. Pa je to njena ideja.
Ja nisam bio. Meni samo bitno da je neko more u blizini. Bio sam cak i za Kipar
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
79.101.120.*



+10246 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?11.04.2021. u 19:26 - pre 36 meseci
Ja sam bio u Lisabonu pre par godina.
Čitava Lisabonska regija je tesno povezana prigradskom železnicom, a sam Lisabon ispreplepletan se 4 metro linije.

Okean zimi greje - leti hladi. Jeste, ume da duva. Ali kao klima - idealno.

Uz to, Portugaliija je relativno siromašna zemlja, pa je cena života - među najpovoljnijim u EU.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?11.04.2021. u 19:42 - pre 36 meseci
Barselona je vrh ako ces kao turista da ides, ali za zivot mislim da je katastrofa ako nisi milioner... A i taj mit da ces kupiti jeftinije stan u Spaniji ili Italiji, nego u Bgd-u, izgleda nikad nece umreti :D

Evo https://www.idealista.com/en/v...100/?ordenado-por=precios-desc

Izabrao sam stanove od 80-100m2, najskuplji stan je 1.85 miliona, a treba da listas do 40-te strane da dodjes do oglasa gde stan mozes da kupis za 450k eura, sto je i dalje suluda cifra i za BGD.

Valencia nije losa za IT, mada je meni cela Spanija hype - kao sto sam vec rekao...
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?11.04.2021. u 20:01 - pre 36 meseci
Citat:
B3R1:
Citat:
bananaphone: Ma kakva Spanija - salim se, isti mi je utisak, mrtva srednja klasa severa EU izigrava visoku klasu...

Da citiram onu cuvenu: "I ti ces kume to isto da radis, samo sutra".


Hehe - kupim kucerinu u nedodjiji u Spaniji i izigravam wine snob-a u ranim 60-tim
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?11.04.2021. u 21:24 - pre 36 meseci
Citat:
bananaphone:
Barselona je vrh ako ces kao turista da ides, ali za zivot mislim da je katastrofa ako nisi milioner... A i taj mit da ces kupiti jeftinije stan u Spaniji ili Italiji, nego u Bgd-u, izgleda nikad nece umreti :D

Evo https://www.idealista.com/en/v...100/?ordenado-por=precios-desc

Izabrao sam stanove od 80-100m2, najskuplji stan je 1.85 miliona, a treba da listas do 40-te strane da dodjes do oglasa gde stan mozes da kupis za 450k eura, sto je i dalje suluda cifra i za BGD.

Valencia nije losa za IT, mada je meni cela Spanija hype - kao sto sam vec rekao...

Ček da te naučim nešto korisno, ako koristiš filtere, nećeš morati da listas do 40. stranice ;)

Recimo
Filter minimum 60kvm i maksimum 300K Eura. Ima oko 5000 stanova. I puno većih stanova od 60kvm
https://www.idealista.com/en/v...os-mas-de_60,pisos/mapa-google

Prvi sa liste, 86kvm za 239000E na 2-3km do centra
https://www.idealista.com/en/inmueble/91817831/


Osim ako ti ne želiš malo drugačije da prikažeš. ...

A slažem se ja da je Holandija najbolja na planeti, inače ne bi ti živeo tamo :)


No necu dalje o Barseloni, nije to tema, ne znam ni sto sam je pomenuo uopste
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?11.04.2021. u 21:56 - pre 36 meseci
Mislim da ne kapiras ono sto ja hocu da prikazem i bezveze dizes tenziju razgovora, gde tenzije uopste nema - da ne kazem da njaske, meni je Holandija prirasla srcu taman koliko i Spanija, a tebi kao IT-evcu je svakako lakse emigrirati u NL nego u Spaniju - da li je pametnije - to sam proceni.

Ali da se vratim na temu, ukratko - cena m2 u Barseloni je bar duplo veca od Bgd-a. Ko misli durgacije - zivi u iluziji.
A stvar je u tome sto je najbolji kraj u Barseloni, bolji nego u Bgd-u - i 5x skuplji, ali najgori kraj u Barseloni, ne mozes naci u Srbiji, ne mozes naci na Balkanu - i on je mozda i jeftiniji nego Bgd.

Slicno je i sa Amsterdamom, jel ima m2 za ispod 3000e? Ima kako ne - eve: https://www.funda.nl/koop/amst...ent-41293410-kikkenstein-3836/ - realno izgleda bolje od pola NBGD stanova, metro ti je na 5min, samo sto ti ovde zena nece smeti sama prosetati ulicom u sred bela dana 5min do metroa, a ti posle 9 uvece ako izadjes, riskiras da ti klinac utera noz medju creva, zbog mobilnog

Realnost je da ti treba bar 400-450+k da bi kupio stan u iole pristojnom kraju u okolini Amsterdama, a da bi digao kredit za taj stan treba ti minimalno 90-100k plata bruto, sto se ne dobija tek tako na corave IT oci ni u NL, sto ce reci da za IT inzenjera to vise nije primamljiva prica, ili je granicno - pitanje je da li vredi sve muke dugorocno, kao sto je Beri i rekao u svom postu.

Inflacija je nabila cene u nebesa a plate su ostale iste, isti taj talas inflacije sad udara i u Srbiju.
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?11.04.2021. u 22:31 - pre 36 meseci
Pa nije da dizem tenziju,
Često upadnes u taj neki svoj "mod" da trolujes i nameces svoje misljenje po svaku cenu.
Pa evo opet, bas nema smisla da postavis link i pokazes da stanovi kostaju 1.4 mil... i da tek od 40. stranice ima za 450K.

Rekoh, slazem se da je Holandija bolja, možda malo sarkasticno, ali se slazem. I to mnogo bolja u skoro svakom smislu.
A eto imam cak i ponudu za IT da predjem u Amsterdam da radim direktno za firmu za koju radim vec 2 godine iz Srbije.

Ali nekako mi je odbojna ta ideja za sada.
Par puta sam bio sluzbeno, doduse na po 3 dana pa nisam nesto preterano ni stigao da obidjem ni osetim Amsterdam.
Uvek me hvatalo neko kisno vreme, a valjda je to nesto normalno tamo. Ja bih uvenuo.
Ono sto sam video mi se svidja, ali prva odbojna stvar je sto videh po kolegama da uglavnom putuju po 1-1.5h na posao.
A u IT sferi su, pa ocekujem da im nisu bas tako male plate.

Nemam neku finansijsku potrebu da odlazim iz Srbije, zaradjujem OK, ali me brine sve ostalo što je vezano za državu... Zdravstvo pre svega, zagađenost... Što bi Pisac rekao "pobegao" bih samo zato što sam "neuspešan", odnosno ne mogu da uspem da popravim bar te dve stvari zbog kojih sam zabrinut.

No da se vratim na temu, kad pomenuh Barselonu, to je kao neko naivno dečje razmišljanje, samo se iznenadih kad videh da ima nekretnina i za manje od 200K i to trosobnih stanova, a plate su sigurno veće bar duplo nego u NS ili BG. Znam znam, bolji je onaj stan od 1.85 mil, ali to u nekom drugom životu :)

Znam da je pametnije ici severnije, Nemacka, Austrija... ali mi se to ne svidja. Cak bih radije i u Lisabon koji je Java pomenuo.
Obicno ne biram "pametno", ako se secas ja sam od onih koji je kupio Alfu, ne VW :), i to kad je bila na jos gorem glasu nego sad. I eto vozim je već 10 godina bez i najmanjih problema.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.telemaxx.net.



+7169 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?11.04.2021. u 22:34 - pre 36 meseci
Ej Amsterdam jbt... ali pazi kad je u Karlsruheu DE postena gajba oko 100 kvm isto 400-500K EUR.

https://www.mcmakler.de/immobi...emberg/karlsruhe/suedweststadt

Karlsruhe - centar sveta inace, k'o Amsterdam je li :-))))

Berlin, u kome sam ziveo 2003-2007 u prelepoj gajbi (direkt na reci - odmah do NL ambasade inace) koju su nudili za 250K EUR (meni budali pucala ona stvar da kupujem, e zivote ;-), na istom mestu sada moze... ali nece ispod 800K-1M EUR.

https://atlas.immobilienscout2...e/10179-berlin-rolandufer-18#/ --- obrati paznju, na reci tu vise >nema< (a kad ima... hehe, bolje da ne znas - a meni pucao sto*ko dok sam blejao tamo u isturenom Berlin home office-u)

Evo nesto najblize toj gajbi danas: https://www.immobilienscout24.de/expose/123947765#/

900K EUR, 11.5K EUR kvadrat.

Znaci, 2003-ce si komotno mogao kao, sta znam, senior sw. dev da kupis takve gajbe, bez da se nesto posebno i iscimas - danas... jedino ako ti mama i tata ostave nekoliko stotina hiljada EUR, mada i tad ces morati da imas solidnu platu za ostatak.

Mislim ono, 1M kredit bas da ti daju na lepe oci... i ne ide.

Sto je najgore, u Berlinu plate i nisu neke - bar sto se startupa i IT-a tice... dakle, ostaju standardne delatnosti: mediji, pravo, bankarstvo i politika + naravno Kinez :-)

Holandija je jos MNOGO grdja, zato sto je dozvoljavala sumanuto primamljive kreditne kombinacije tipa - zivi ceo zivot u gajbi i placaj samo kamatu i tako to - u DE to nije postojalo, pa su same cene bile stabilnije. Mada i u NL-u koliko vidim po WOZ-u se ipak malo usporilo sve to sad (nije AMS, vec Delft). Cak mislim da sam primetio i blagi pad na papiricu od Belastingdienst-a :-)

"Bile" --> kljucna rec.

Posle fin. krize 2008 i EU krize neposredno kasnije, Oracle ili sta god koriste kao bazu radi brrrrrrr (Oracle = nova stamparija love je li) i milijarde i milijarde novih evrica se slivaju u industriju nekretnina zato sto je to najlaksi nacin za banke da upumpaju svu tu novo stvorenu lovu.

Brzo i efikasno - imas EUR za 0% p.a., uvalis plebsu za 1 - 1.5% p.a. i da te bog vidi (deluje malo, a? probajte sa obimom koji se meri milijardama EUR - 10-15 miliona EUR godisnje na svaku milijardu koja je zapravo upis u bazu :-).

Racunica - trenutno u UK "ostalo" ("outstanding") 1620 milijardi EUR duga za nekretnine, u Nemackoj 1600 milijardi EUR, NL 745 milijadi -- znaci, bankice komotno po 7.5 (NL) do 16 (DE/UK) milijardi EUR namaknu od toga na kamaticama godisnje. Malo li je za DB record-e?

Plebs se nalozi ko besan na "nikad jeftinije kredite" i potraznjom digne cene u nebesa.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.telemaxx.net.



+7169 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?11.04.2021. u 22:50 - pre 36 meseci
@CoyoteKG,

Imam ex kolegu iz Nero-a, Nemac - posle Nera radio u vecoj gaming firmi i presao da radi u Barselonu i tamo valjda otvorio lokalni office iste DE firme.

Super mu, poslednji put smo se videli na nekoj veceri i picu oko MWC-a 2017-me (ala ide vreme u pm).

Elem, kad je krenuo da se zali.... ono rant od 1h

Ali umro sam od smeha, zato sto BUKVALNO svaka stvar u rant-u ko da prica o Srbiji :-))))) Boleo me stomak - zamisli Nemca koji totalno isfrustrirano rpica "EJ ZAMISLI, TRAZE MI NEKE PARE DA PLATIM ZA PARKING IAKO GA IMAMO U ZGRADI - NECU... I SVAKO MALO MI BLOKIRAJU ULAZ SKOTOVI" (ja, koma...) - o birokratiji, infrastrukturi, odnosu Madrida i Barselone, ludilima lokalnim i da ne pricam.

Ali sve u svemu - ne bi se on micao odatle, niti nazad u DE.

Ali kljucna stvar - lik je sad direktor, prima DE platu u Barseloni, nemam pojma kolika je ali sumnjam da nije solidno veca od lokalnih (ono solidno - nekoliko puta).

E onda moze, da - super. Jos ako dolazis iz Srbije bukvalno ti nista smetati nece.

Ali ako hoces da radis tamo za lokalce, dobro vidi koja kinta u pitanju posto se secam necega davno i bilo je prilicno "meh" (do pitanja a kako prezivljavaju jbt).
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?11.04.2021. u 23:10 - pre 36 meseci
@CoyoteKG - opet - ni u jednom momentu nisam rekao da je NL bolja, zato sto to i ne mislim - rekao sam da je tebi kao nekom ko radi u IT - dostupnija od Spanije, odnosno mozes lako da dodjes u NL ako hoces - sto si i sam potvrdio u svom postu, bas zato i nije nikakva eksluziva. Da li se isplati dolaziti - to nisam siguran zaista, kao sto Ivan rece - vremena su se promenila.
Sto je putovanja od 1-1.5h na posao tice, to je veoma atipicno za NL, posto si za 2-2.5h u Briselu ili Dizeldorfu, mozda ako zivis u Hagu a radis u Amsterdamu, i ides prevozom, ali i za to treba manje od 1h.

Spanija je malo mnogo teza - opet kao sto rekoh - u Valenciji ima nesto internacionalnog IT-a a i normalniji je grad za zivot od Barselone, mozda jos Malaga, ali dobro sad. Poenta je da je cena nekretnina u Spaniji dodatno nabijena od strane bogatih emigranata, koji lovu ne prave u Spaniji. Bukvalno cela zapadna EU gleda TV emisije gde se lokalci sele u bolji zivot u Spaniji, prodaju svoju stracaricu u Londonu za potpuno iracionalne pare i kupuju daleko bolju nekretninu u Spaniji, i umesto 5 funti - placaju pivo 3e i njima je top, zato sto njihov zivot u Spaniji ne zavisi ni po cemu od lokalne ekonomije. A Barselona je u centru tog cirkusa, kao sto mozes da vidis, ima 40 strana po 30 nekretnina - sa cenom m2 iznad 5k eura, a cena ide i do 18k eura za m2. Hebiga ko LA, ukratko - sta ces tamo ako nemas milion na racunu, da se guras sa klosarima i narkomanima dok vodis decu u skolu? To je sve sto hocu da kazem.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7169 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?11.04.2021. u 23:34 - pre 36 meseci
Upravo,

@CoyoteKG, u Spaniji konkurises svim baby boomerima iz UK/DE/NL/CH (pogotovu UK/DE) koji su likvidni po 1M EUR+, deca su im se odavno osamostalila, nemaju vise nikakvih velikih troskova u lokalu, bukvalno hoce da svojih poslednjih par decenija provedu u lepom zivotu i hebe im se sto sve preplacuju vise puta.

Secam se ziveo par godina u Sheveningen-u direkt na plazi do Kurhaus hotela - izuzetno popularno mesto za matore Nemce (Severno more, lepa atmosfera sa finim povetarcem ;) a prakticno sve ostalo im poznato ako ne i isto)... znaci zbog njih, lokali - hamburger 20 EUR, porcija neke brze przene ribe 10-15 EUR, znaci ne pricam o finoj ribi ili nekom fine dining-u, to pomnozi sa bar 2 - udri. Bole ih, penzosi - lokali puni, cepa se u 3 dela sa vincem, hlebicem sa puterom maslinama ovo ono. Ali nesto ne mogu da zamislim omladinu da se otvori 20 EUR za burger jbt (ne, burger >nije< od Wagyu krave, nije cak ni od crnog Angusa) a kamo li sve to + dezert, vince i sta god jos :)

Mislim, naravno, svako ima svoje razloge i treba da proba i vidi gde vec zeli da zivi kako izgleda - ali dobro proveri racunicu!

Realno, ako u Beogradu npr. danas imas solidne IT prihode koji su uporedivi sa "zapadnim" - tvoj kvalitet zivota ce neminovno biti par puta veci (ako ne i vise), em su nekretnine jeftinije (cesto i dosta jeftinije u odnosu na urbane centre poput vec pomenutog Amsterdama, Frankfurta, Minhena, Ciriha, Barselone - ali i manjih mesta poput Haga, Stutgarta, Bazela, ...), em imas vrlo verovatno porodicnu infrastrukturu.

Naravno ima stvari koje su losije, ima i zelje da se zivi negde drugde, zelje za drugacijom sredinom, nekome lezi druga klima - i to je sve OK, ali dobro stavi stvari na papir i obavezno to usaglasi sa sopstvenim potrebama (gde si vec u zivotu - ono, imas familiju, planiras familiju, imas decu, koliko - pa sve ubaci u formulu).

--

Trenutna situacija je takva da se u nekim stvarima (poput nekretnina) kupovna moc drasticno skresala. Da li ce ovo pratiti i druge stvari, videcemo.

Takodje vidi i IT plate!!!!!

U Nemackoj po Minhenu, Frankfurtu, Stugartu ili cak i Karlsruhe-u nije neobicna stvar da si placen i solidno preko 100K EUR p.a. ako si bitan, znaci ne kao neki kur. senior direktor, VP, SVP - vec kao opasan baja ekspert.

U mnogim drugim EU zemljama, da se pojavis i trazis, sta znam, 150K EUR za neku vrlo senior / dir platu pali bi u fit osim ako nisu neka USA firma gde i dalje stede pare posto u EU equity comp jeste bu*ja u odnosu na US.

U Francuskoj i UK i dalje imas pun Q pozicija u Parizu ili Londonu gde kazu - solidna plata, 40-50K EUR/GBP... ej jbt, sa tim u garazi ne mozes da zivis :-)

U Holandiji - zavisi gde, ako je AMS onda OK - mozda su plate nize nego u DE, ali zato imaju jos valjda 30% ruling, samo skresan (@bananaphone, na 5 ili 8 god sad?) - u pocetku bilo 10 god... 30% manji porez placas, i super.

Svajcarska - jake plate, ali i sve ostalo jako :-)

Spanija - kao sto bananaphone rece - ima regiona gde je IT kul. Ali, ono sto sam ja licno video, ono - plata k'o u Nemackoj osnovna plata kad dodjes da radis kao IT-ovac... a cena zivota ne naivna. E, sad, mozda za neku stranu firmu, trange frange... samo vidi koliko ces da se iscimas za to.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
dynamic-62-240-24-69.cpe.sn.co.rs.



+1064 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?12.04.2021. u 00:03 - pre 36 meseci
Ivan: "Takodje vidi i IT plate!!!!!"

Prosek je sad nesto kao u dobrim drzavnim firmama. Dakle, tu su i ostala zanimanja. Ako mislis da je prosek od 900 evra nesto veliko
i da je dovoljno da uzmes stan izracunaj koliko je meseci protrebno za otplatu stana ciji je kvadrat 2500 evra.
Na stranu to, ja vec pominjem da na zivot trosim jedno 1000 evra mesecno, na to dodaj i kredit za stan.

 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?12.04.2021. u 00:21 - pre 36 meseci
I lignje!
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?12.04.2021. u 00:31 - pre 36 meseci
Citat:
Branimir Maksimovic: ja vec pominjem da na zivot trosim jedno 1000 evra mesecno

Samo ti ili cela porodica?
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
dynamic-62-240-24-69.cpe.sn.co.rs.



+1064 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?12.04.2021. u 00:31 - pre 36 meseci
Sloba:"I lignje"

Pa Slobo ne mozes sve imati. Ili ces da trosis na hranu ili ces da stekas za stan ;)
U svakom slucaju prosecna IT plata nije dovoljna da imas oba ;)
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
dynamic-62-240-24-69.cpe.sn.co.rs.



+1064 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?12.04.2021. u 00:32 - pre 36 meseci
Citat:
Shadowed:
Citat:
Branimir Maksimovic: ja vec pominjem da na zivot trosim jedno 1000 evra mesecno

Samo ti ili cela porodica?


Cela porodica naravno. Bilo bi bas mnogo samo ja ;)

 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 794



+630 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?12.04.2021. u 00:35 - pre 36 meseci
Citat:
CoyoteKG:
Rekoh, slazem se da je Holandija bolja, možda malo sarkasticno, ali se slazem. I to mnogo bolja u skoro svakom smislu.

Hajde ovako, pokusaj nekakvog neutralnog misljenja, nakon 21 godine provedene ovde ...

Pozitivne strane
* Uredjena drzava, cak preterano uredjena (nekima je to i minus ... de gustibus non disputandum est)
* Uredjene drzavne sluzbe, sve zavrsavas na jednom salteru, u poslednje vreme vecinu toga od kuce, preko Interneta.
* Fantasticna infrastruktura - putevi, zeleznica, javni prevoz do svakog mesta na barem svakih sat vremena, jedan od najvecih evropskih aerodroma direktno povezan sa vecinom zemalja ...
* Maltene svi govore engleski, ukljucujuci i one polupismene, tako da ti je pocetno snalazenje mnogo bolje nego npr. u Spaniji.
* Dodatak uz prethodno - u Amsterdamu sve redje govore holandski, a Amstelveen (juzno predgradje Amsterdama) Holandjani zovu "Little Mumbai". Pametnom dosta.
* Bicikl kao osnovno urbano prevozno sredstvo, za koji postoji takodje sjajna infrastukrtura, gusta mreza staza itd.
* Kultura sporta, vezbanja i onog trckanja ujutru sto je ovde normalno cak i za 80-godisnjake, a u Beogradu cudno (ok, ja se na to nisam bas primio, priznajem - lenj sam).
* Cistoca i tisina gotovo svugde (izuzev u centru Amsterdama, ali tamo ionako samo mladji i zele da zive ...).
* Prisustvo velikih globalnih IT igraca (FAANG i ostala bratija) koji stalno traze nove IT strucnjake i spremni su da ih debelo plate ... ponekad cak i preplate!
* Sjajni benefiti u mnogim IT firmama (13. plata, bonusi, placene obuke, ponegde i placeno zdravstveno osiguranje i to najskuplji paketi ...).
* Brzi Internet u skoro celoj zemlji (preko kabla - DOCSIS 4.0 uz 1Gbps, u nekim vecim gradovima ima i optike ...), mobilna svuda 4G, pocinje da se uvodi i 5G.
* Zakoni o radu koji stite radnika do maksimuma (25 dana godisnjeg odmora, placeno bolovanje do 2 godine, otkaz na licu mesta dobijas samo ako se na poslu pobijes i slicno ...)
* Kultura na poslu - nema lupanja vratima, vikanja, dranja, vredjanja, psovanja ... sve se radi strogo po planu, bez previse stresa i bez ad hoc poteza (ovo Ameri i Kinezi vide kao minus) ...
* Sjajne mogucnosti za sopstveni biznis - registrujes se kao samostalni preduzetnik za 1 dan, onda placas porez samo ako ostvarujes profit, ali odmah ulazis u PDV sistem itd.
* Poreske olaksice za strance - 30% manji porezi na istu bruto platu prvih 5 godina (nekad bilo 10 godina, pa 8 godina ... sada je 5 ... sta ces ...).
* Izvanredno tercijarno zdravstvo (klinike - hirurzi) ... Primarno i sekundarno su, doduse, katastrofa ... izuzetak su fizioterapeuti - ima ih na svakom cosku i ok su.
* Od nedavno - barem u IT struci - rad od kuce postaje default ... verovatno ce tako ostati i u daljoj buducnosti.

Negativne strane
* PRENASELJENOST - namerno bolodvano, alfa i omega svih tamnih strana Nederlandistana. :-) Peta najgusce naseljena zemlja sveta, proveri na Vikipediji.
* Korolar koji proistice iz prethodne aksiome - tesko se nalaze stanovi, cak i za rentu (o cemu smo vec dosta govorili).
* Drugi korolar - vreme cekanja, liste cekanja, zakazivanje termina za sve od obicnog šišanja do ozbiljnih specijalistickih lekarskih pregleda.
* Treci korolar - guzve i kolone od po 5-10 km na putevima u spicu - svakodnevna pojava.
* Cetvrti korolar - za ove s decom - Holandjani imaju izuzetan natalitet, tu su jos i drugi imigranti, a kvalitetnih skola i vrtica je malo ... zakljucak izvedi sam ...
* Dugo putovanje kuca-posao, jer su kompanije razbacane po zemlji (u IT ovo vise nije toliko bitno, sada se ionako radi od kuce), a ako ides kolima tu su i pomenute guzve.
* Drski biciklisti koji ti seku put kako im dune, ni ulicu ne mozes da predjes jer ne staju pesacima (i to im je tako dopusteno), vozacima izlecu zdesna i izludjuju ih ...
* Preskupo parkiranje u centrima gradova.
* Izmisljanje novih nameta i drpanje para samo zato sto im se moze (npr. one razne ekoloske takse, mislim Greta Tunberg i tako to ...)
* Prenatrpano primarno i sekundarno zdravstvo - na obican ocni ili usni pregled cekas i do godinu dana (bilo i pre korone) ... ali ako si zdrav, ovo te ne tangira preterano.
* Preskupo zdravstveno osiguranje - racunaj na 100-150 evra po glavi mesecno, plus 385 evra godisnje participacije (sopstveni rizik). Za decu do 18 je doduse besplatno.
* Porez na sluzbeni auto - ako ti ga firma dodeli, placas svake godine izvestan procenat vrednosti tog auta drzavi, sto je jedinstveni slucaj u EU.
* Poldermodel ... duga prica, TL;DR == beskrajno poslovno sastancenje radi najbanalnih glupih detalja projekta sve dok se ne postigne apsolutni konsenzus ... sto potraje mesecima.
* Pasivni rasizam (van firme!) - neces ga osetiti kada si svez stranac, ali posle par godina, kako se uklapas u njihovo drustvo i sistem osecaces ga sve vise ...
* Sebicnost i samozivost lokalaca, guranje i laktanje na svakom mestu i apsolutno odustvo osecaja za druge ljude u svakom pogledu ...
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
*.77.4.pool.telefonica.de.



+768 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?12.04.2021. u 08:03 - pre 36 meseci
Bas mi je bilo 10 godina ovih dana od kada sam dosao iz Beograda za Minhen. Dobar trenutak za jedan recap :) Sto se stanova ovde tice to je otislo preko 100% za 10 godina. Stan od 100 kvm je tada kostao 500k sad je takav preko milion ladno. Ja sam se jedno vreme zanosio da cemo kupiti svoju nekretninu, ali je nemoguce ispratiti toliki rast. Sad su pare za ucesce umesto u banci, u ETF fondu pa on placa kiriju umesto mene. Koliko vidim poslednjih godina ljudi odavde uglavnom ulazu kapital u stanove u Beogradu i to placaju u keshu, ladno, pa eto delom odgovora ko placa te cene...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
79.101.120.*



+10246 Profil

icon Re: Ko kupuje silne izgradjene stanove?12.04.2021. u 08:13 - pre 36 meseci
Citat:
B3R1:* PRENASELJENOST - namerno bolodvano, alfa i omega svih tamnih strana

PRENASELJENOST najviše ne volim. Definitivno.

Ja svoju starost zamišljam u nekom Vajomingu, Nebraski ili Montani. Ovaj fazon:



Mada me privlači i sever Vojvodine - Banat/Bačka. Neki salaš, da u tišini odmorim kosti
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Ko kupuje silne izgradjene stanove?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 15008 | Odgovora: 178 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.