Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zašto se paradajz baca u Srbiji? -- A uvozi se iz inostranstva ?!?!

elitemadzone.org :: MadZone :: Zašto se paradajz baca u Srbiji? -- A uvozi se iz inostranstva ?!?!
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 20012 | Odgovora: 144 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Zašto se paradajz baca u Srbiji? -- A uvozi se iz inostranstva ?!?!11.07.2021. u 22:43 - pre 33 meseci
Citat:
nkrgovic:
Ja sam se upravo setio da ja preko leta kupujem paradajz na organskoj pijaci u 44-om bloku. Ima jedno desert vrsta, razne sorte, crveni, zuti, ljubicasti... svi preukusni. Jedini problem je, zena je, ako se dobro secam, iz Kikinde, ubere paradajz uvece, ujutru sedne u auto, dodje na pijacu i zna da ne moze da ga vrati. Sve mora da se proda.

I kad ga kupis traje 2-3 dana. Kupis zreo, posle 3 dana vise nije to to.... Doduse, dovoljno je lep da nije problem, ne opstane tri dana. :) Obicno donese, koliko sam primetio 10-tak gajbica, sve se proda. Cena oko 200 din po kilogramu pa navise, kako koja sorta. Doduse, to je organski, sa sertifikatom, prodaje proizvodjac....

Sustina: Ima lepog paradajza i ukusnog i kvalitetnog. Nista hibrid, nista prskano, sve zdravo. Mane:

- Cena za kupca je, mozda mana, mada je primerena kvalitetu, plus se sve proda - znaci ima kupaca.
- Prodavac mora da uzgaji a onda i da se potrudi da proda. Nije da neko "dodje na vrata i plati".

I da, ako ima visak, onda prave sok i prodaju posle sok od paradajza. Isto fantastican. Isto nije jevtin. I isto se sve proda.


Bilo bi lepo da takva pijaca postoji i u NS.

Ja vise ni ne pamtim ukus paradajza.

I baš sam se pitao, zašto baš niko ne prodaje takav paradajz, a ja bih dao i 300 din za onaj paradajz koji sam jeo kao klinac, pa ne moram da ga jedem svaki dan… A verujem da nisam jedini.

Edit!
Sad izguglah, izgleda je postojala organska ukica na ribljoj pijaci :D
 
0

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Zašto se paradajz baca u Srbiji? -- A uvozi se iz inostranstva ?!?!11.07.2021. u 23:35 - pre 33 meseci
Pa to Coyote, pravi paradajz nema cenu, naspram ove koji ovi prodaju za 100-300 din po marketima.

Uvek ima to pijacama, uglavnom stariji ljudi, provern kvalitet...ono iz baste klasicno. I ne mora da bude organsko, vragu briga.

Ne zivim u BG al burazer kaze da ima i bas taj i kupuje.
Jabucar, volovsko srce i ostale sorte gajene na `normalan` nacin.

Pre 20-ak dana smo bas pricali na ovu temu i onda mi je uslikao pravi paradajz usred Beograda :D Ima toga, taman posla da nema :D
Mozes jajca od krokodila da kupis tamo, hehe
(c) 1982 sinclair research ltd
 
0

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zašto se paradajz baca u Srbiji? -- A uvozi se iz inostranstva ?!?!11.07.2021. u 23:41 - pre 33 meseci
Samo vas slušam kako sehhhrete.
Pa da se svi hrane organski i zdravo, i iz babine baštice izakuće, i sa humano uzgajanom stokom i živinom, pa 90% ljudi na svetu bi umrlo od gladi, a onih 10% preostalih bi ceo život radilo da obezbedi hranu sebi i porodici.

Ne bi bilo ni interneta da keniate kako je sva hrana sranie, ne bi bilo ni struje da vam svetli uveče, ni knjiga, ni muzike, ni lekara, ni sudija, ni prevoza.

Civilizacija je počela da se razvija kada je bilo viškova hrane. Do tada smo bili jbni skupljači i lovci. Višak hrane (masovna proizvodnja žitarica, navodnjavanje, stočarstvo) omogućio je našoj vrsti da se bavi drugim stvarima osim preživljavanja, da napreduje kao društvo.

Nego vi zamišljate da će neko da vas hrani zdravom i prirodno uzgajanom hranom, a vi ćete za to vreme da glumite programere, servisere, filozofe i mrsimude. Koji će k'rac seljaku programer i filozof? Da hrani još jednu debelu mrcinu dok se muči da prehrani sopstvenu porodicu? Nego treba da zavrnete rukave i da se posvetite prirodno uzgajanoj hrani koju toliko želite. Pa biste videli koliko rada i vremena treba da se uzgoji dovoljna količina raznovsne hrane da se od nje živi. A ne da lupetate kako vaša staramajka nije koristila hemiju na paradajzu, samo je zalivala plavim kamenom! Ej bre, koje je to ludilo!

[Ovu poruku je menjao SlobaBgd dana 12.07.2021. u 00:51 GMT+1]
 
+1

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Zašto se paradajz baca u Srbiji? -- A uvozi se iz inostranstva ?!?!12.07.2021. u 00:50 - pre 33 meseci
Ma jok. Gledacemo sad ceo svet kako zivi i kako se hrani.
Naravno da ima svega i svacega.
Al ako neces sam sebi da ugodis, nece niko i to je sigurno.

Ne moze se u BG kupovati organska hrana i sve zdravo i sl. jednostavno nam standard ne dozvoljava - vecini.

Jedan stan u BG kosta kao 2 kuce negde na selu sa ogromnom bastom i plus da kupis traktor i nekoliko osnovnih priklj. masina.

Naravno da ce 99% ljudi ostati u gradu, jer mu je lakse da robuje nekoj budali tamo za neku platu, sedi u nekoj prciji od kancelarije, nego da se sam pocne starati o sebi i proizvodidi hranu za sebe.

Takvi likovi obavezno dodju na selo kod rodbine na 10 dana, kao da pobegnu od grada ( to mi nije jasno ) i uvek se dobro provedu...al da dodju da zive, jok.

Samo jedan primer.
Drugar radio u jednoj firmi ( od kuce, uglavnom ) kao programer 10 godina...plata ludilo 100, 000 i jace...Sve je to ok.
Dok jednog dana nije psihicki puko. Ohebo to, ulozio u neke masine i sada uziva na selu.
A na pitanje, da li bi ponovo radio taj posao, naravno da ne.
Potpuno drugaciji covek u pozitivnom smislu, otarasio se robstva.



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 12.07.2021. u 02:00 GMT+1]
(c) 1982 sinclair research ltd
 
+1

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Zašto se paradajz baca u Srbiji? -- A uvozi se iz inostranstva ?!?!12.07.2021. u 05:59 - pre 33 meseci
Zabluda je da plavi kamen nije hemija. To je bakarno jedinjenje i deluje prvenstveno protiv bakterija, a deluje i na gljivice. Postoje i novija sredstva takođe na bazi bakra.
 
0

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zašto se paradajz baca u Srbiji? -- A uvozi se iz inostranstva ?!?!12.07.2021. u 08:14 - pre 33 meseci
@gilopile
Citat:
Ma jok. Gledacemo sad ceo svet kako zivi i kako se hrani.

Naravno da ćemo gledati. Tržište hrane je odavno globalizovano, pa jedemo pasulj tetovac iz Kirgistana i futoški kupus iz Albanije. Da ne piše na deklaraciji ili da ti neko ne kaže, ne bi ni znao šta jedeš. I seme za taj paradajz koji hvališ pravljeno je možda u Bugarskoj ili Francuskoj ili Vijetnamu. Jedino što ga čini domaćim je što ga uzgajaš u svojoj avliji. Kao kada bi uzgajao domaće nojeve na svojoj zemlji, i kritikovao afričke nojeve jer nisu domaći ko ovi tvoji.
Citat:
Ne moze se u BG kupovati organska hrana i sve zdravo i sl. jednostavno nam standard ne dozvoljava - vecini.

Skupa bi bila i tebi da moraš da je kupuješ, da plaćaš tuđi rad, tuđu zemlju, tuđi transport, tuđi zakup tezge. Ovako kako ti radiš, za svoju dušu, kada se nađe vremena, to je rekreativno, hobi baštovanstvo, ekstezivna proizvodnja, i smešno je i pominjati baštuizakuće kao primer poljoprivrede. To je poljoprivreda jednako kao što je drvna industrija kada ja napravim radni sto za kompjuter za sebe. Da ne govorim da misliš da se hraniš zdravo jer uzgajaš svoj paradajz (isti kao onaj u Maxiju u Beogradu), a kupuješ hleb pravjen od ko zna čije pšenice i sa ko zna kojim aditivima i tragovima mišjeg izmeta u brašnu, i ko zna kako skladišten i transportovan. Kupuješ govedinu ili ćuretinu, rečnu ili morsku ribu, a znaš da stoka i živina uzgajana na farmama gde od teleta/jajeta ne vide belog dana, i gde ih kljukaju hormonima i antibioticima.

Mislim, svako insistiranje na zdravom, neprskanom (osim "malo" plavim kamenom), svojom rukom branom paradajzu je licemerno jer se kroz veliku većinu namirnica hraniš jednako loše kao i Beograđanin, Parižanin ili Moskovljanin. A ako hoćeš da se ozbiljno zdravo hraniš i da zdravo živiš, za to ti treba ili mnogo para, ili mnogo znanja, vremena, prostora i radne snage. Znači, da sam uzgajaš svoju pšenicu za brašno, svoju ribu, svoju stoku (i da je paseš na prirodnom pašnjaku), svoje svinje (hranjene žirom iz šume poviše kuće), svoje ovce i koze za mleko, sir, kajmak kiselo mleko, svoju njivu krompira i drugu kupusa, svoju šumu sa ogrevnim drvetom za prirodno i zdravo dimljenje mesa u pušnici... Imaš li para, znanja, zemlje, snage i dovoljno ruku da tako živiš? Nemaš. Pa šta si se onda u'vatio za paradajz kada sa svih drugih strana jedeš isto ono što i ja koji od zemlje imam dve saksije Adama i Eve u dnevnoj sobi?

individualno bavljenje ratarstvom i živinarstvom, u bašti izakuće je dobro za psihu, dobro je i fizički, mentalno odvoji čoveka sat-dva dnevno od drugih briga i aktivnosti. Provedeš vreme napolju, na vazduhu, suncu vetru... Psihoterapija! I dok se na sve to gleda kao na hobi, na dopunu ionako ne mnogo zdrave trpeze ručno gajenim povćem, to je u redu. Nečiji hobij su čudniji i besmisleniji pa takve ljude ne osuđujemo. Ali kada se od zdrave hrane pravi globalna ideologija i kada ljudi pomisle da su nešto pametniji, bolji ili svesniji od drugih jer su uzgojili dva reda paradajza i da sad tako treba svi na svetu da rade, a ko se ne hrani zdravo, ko ne gaji čeri paradajz u saksiji na terasi taj treba da jede g@vna, onda je to ne samo smešno i licemerno, već i znak da takvi "aktivisti" veze nemaju sa realnim životom oko sebe. I od poljoprivrede znaju dve pijace i četiri nakupca u Beogradu. Čak ne gledaju ni Znanje - imanje!
 
+3

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
79.101.120.*



+10255 Profil

icon Re: Zašto se paradajz baca u Srbiji? -- A uvozi se iz inostranstva ?!?!12.07.2021. u 10:07 - pre 33 meseci
Evo, ja da se složim sa Slobom ! Potpisujem sve šta je rekao, s tim što je mnogo bolje sročio nego što bih ja.

Tako je Slobo, lepo si rekao licimurima.

Čitam već na tri stranice teme, i svi mi objašnjavaju kako ja jedem g0vn@, i kako su oni super cool likovi, pošto jedu neki paradajz nepravilnog oblika, poluzelen, ali "ukus i miris je do jaja".



Zdrava hrana?
Samo i jedino ako živiš na malom i dalekom grčkom ostrvu, i čuvaš kozu, i hraniš se kozijim sirom, maslinama i crnim hlebom.

Ne znam baš tačno, kako bi došao do crnog hleba, ali, dakle, podrazumeva se onda da imaš i parče zemlje, i gajiš žito. Mora tu i neka vodenica da se nađe, ali dobro, valjda ima na ostrvu.

Naravno, kad udari led pred žetvu a koza lipše - ti umireš od gladi. Ali, nema veze, jer si živeo i hranio se zdravo.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
0

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Zašto se paradajz baca u Srbiji? -- A uvozi se iz inostranstva ?!?!12.07.2021. u 10:19 - pre 33 meseci
Podrzavam gajenje baste iza kuce!

ali mislim da ovde vecina nije probala da posadi paradajz iza kuce i da dobije upotrebljiv rod jer da jeste,
onda bi znali da ako nece da mu to pojedu bube mora sa necim ga prska ili da rucno skida insekte da ga ne pojedu.

Verovatnoca da ce vam sve propasti cak i kada ga prskate je vrlo velika, nije bas tako prosto doci do zdravog ploda.

Ja i ne zelim organski paradajz, zelim jeftin kvalitetan industrijski hibridni paradajz.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
0

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
79.101.120.*



+10255 Profil

icon Re: Zašto se paradajz baca u Srbiji? -- A uvozi se iz inostranstva ?!?!12.07.2021. u 10:43 - pre 33 meseci
Ja probao da gajim cherry paradajz iza kuće, i batalio ćorava posla.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
0

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Zašto se paradajz baca u Srbiji? -- A uvozi se iz inostranstva ?!?!12.07.2021. u 11:10 - pre 33 meseci
Gde baš čeri kad je on nastao od jedne odvratne životinje! Vo je donaća životinja, zato je volovsko srce domaći paradajz. Riba list je odvratna. Ako mi ne verujete pitajte vođu.
 
0

eeestablishment
srbija

Član broj: 268550
Poruke: 787
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: eeestablishment


+480 Profil

icon Re: Zašto se paradajz baca u Srbiji? -- A uvozi se iz inostranstva ?!?!12.07.2021. u 16:23 - pre 33 meseci
Mi od svake teme napravimo raspravu .

Eto , paradaiz u pitanju a kao da su '' cetnici i partizani ''

Ako ce mo u finese , ja recimo volim kada je paradaiz hladan i ako nije tako bude mi bljutav kao da pijem mlako pivo .

Ove god. sam se slatko najeo salate iz svoje baste



i to ne zato sto sto sam neki fan zdrave ishrane , naprotiv , jednostavno volim samo kad je nesto ukusno ( i ako bi moglo jeftino )

Evo , bas imam dojavu da se od 18h u DIS-u prodaje svinjska plecka i but bez koske po 360 din .

Dal je meso genetski modifikovano , Brazilsko ili majmunsko uopste me ne zanima , odo da stanem u red dok ima . . .


zašto bogati ne uživaju u bogatstvu i jelu i piću nego odmah pokušavaju da naprave

bombu i unište svijet . . . ( Bob Rock )
 
0

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Zašto se paradajz baca u Srbiji? -- A uvozi se iz inostranstva ?!?!12.07.2021. u 18:04 - pre 33 meseci
Ja u DISu kad god sam kupio snicle bi pustile gomilu vode i skvrcile se prilikom przenja. Ne salim se :). Ajd bas javi da li vredi za tih 300 din

Najbolje meso mi je iz Metro-a, a kad mi je mrsko do Metroa onda Univer.
 
0

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Zašto se paradajz baca u Srbiji? -- A uvozi se iz inostranstva ?!?!12.07.2021. u 18:11 - pre 33 meseci
Usput budi receno, videh u Lidlu taj paradajz volovsko srce. Nisam prob'o.
 
0

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1335
*.gprswap.mts.telekom.rs.



+559 Profil

icon Re: Zašto se paradajz baca u Srbiji? -- A uvozi se iz inostranstva ?!?!12.07.2021. u 18:27 - pre 33 meseci
Citat:
SlobaBgd:
Da ne govorim da misliš da se hraniš zdravo jer uzgajaš svoj paradajz (isti kao onaj u Maxiju u Beogradu), a kupuješ hleb pravjen od ko zna čije pšenice i sa ko zna kojim aditivima i tragovima mišjeg izmeta u brašnu, i ko zna kako skladišten i transportovan. Kupuješ govedinu ili ćuretinu, rečnu ili morsku ribu, a znaš da stoka i živina uzgajana na farmama gde od teleta/jajeta ne vide belog dana, i gde ih kljukaju hormonima i antibioticima.


Igrom slučaja i prirodom posla pomagao sam nekim drugarima kad su čistili neke silose žito mlinsko pekarske industrije.

Unutra osim žita, i naslaga žita iz šezdesetih kad je silos sazidan ima: prašine, peska, šljunka, betona, metalnog otpada, golubova, golubijih gnezda, jaja, mladih, mrtvih, izmeta, i sve to isto od pacova i miševa.. ljudi posao rade pod gas maskama valjda je to dovoljan podatak. I sve to u silosu koji je uredno očišćen prethodne godine, zamisli one koji nisu očišćeni od kako su sazidani, a ima i takvih..

Nemoj da pricas?
 
+1

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1335
*.gprswap.mts.telekom.rs.



+559 Profil

icon Re: Zašto se paradajz baca u Srbiji? -- A uvozi se iz inostranstva ?!?!12.07.2021. u 18:28 - pre 33 meseci
Ali sve to nije razlog da individualni proizvođači budu poniženi i ucenjeni cenom otkupa toliko da bacaju svoj proizvod.
Nemoj da pricas?
 
0

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
79.101.120.*



+10255 Profil

icon Re: Zašto se paradajz baca u Srbiji? -- A uvozi se iz inostranstva ?!?!12.07.2021. u 18:46 - pre 33 meseci
A šta tebe sprečava da ponudiš malo više, na primer 50 din, otkupiš sve, i onda prodaš i zaradiš ?! Odlična prilika za laku zaradu.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
+1

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1335
*.gprswap.mts.telekom.rs.



+559 Profil

icon Re: Zašto se paradajz baca u Srbiji? -- A uvozi se iz inostranstva ?!?!12.07.2021. u 19:13 - pre 33 meseci
Isto što i tebe - sistem. Sistem je namešten tako da su u stanju da država A uvozi budzašto iz države B, i država B uvozi skoro džabe iz države A, da obe drže proizvođače na minimumu, a zarađuju od razlike. Naravno u nekim drugim državama sve to isto koriste da poprave standard stanovništva, pa bar za hranu ne brinu ljudi.
Nemoj da pricas?
 
0

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Zašto se paradajz baca u Srbiji? -- A uvozi se iz inostranstva ?!?!12.07.2021. u 20:57 - pre 33 meseci
Citat:
Java Beograd:
A šta tebe sprečava da ponudiš malo više, na primer 50 din, otkupiš sve, i onda prodaš i zaradiš ?! Odlična prilika za laku zaradu.

Mozda zato sto se ne bavi time.
Mozda se uhvatio opravljanja oluka kao neceg gde vidi da moze da popravi svet, i verovatno to jako dobro radi cim na forumima ne vidimo temu o kvazi majstorima koji ne znaju da poprave oluke.

Ali to ne znaci da zbog toga sto nije kvalifikovan za bilo sta drugo da treba da cuti.
Imas u dobro poznatoj temi o malinarima vec milion puta prezvakano o hladnjacarima, gde je takodje milion puta receno "sto ti ne napravis hladnjacu", pa se dobro secam smo dosli do zakljucka da ne moze svako to da radi ni da se bavi izvozom, jer su tenderi namesteni za pojedince. Mislim da sam ja bas otvorio tu temu da pljujem po malinarima, pa onda eto diskusijom promenio misljenje i stao na stranu malinara.
 
0

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1335
*.gprswap.mts.telekom.rs.



+559 Profil

icon Re: Zašto se paradajz baca u Srbiji? -- A uvozi se iz inostranstva ?!?!12.07.2021. u 22:22 - pre 33 meseci
Jednom je malo falilo da popravim svet olucima, ali baš u tom trenutku iz tri različita pravca jurili su ka istom odredištu voz, brod i avion ..

Javina primedba je na mestu, ko nije ponudio 50 dinara, otkupio par tona, prodao i zaradio stvarno ne bi trebalo da se javlja.
Nemoj da pricas?
 
0

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9514
79.101.120.*



+10255 Profil

icon Re: Zašto se paradajz baca u Srbiji? -- A uvozi se iz inostranstva ?!?!13.07.2021. u 06:29 - pre 33 meseci
Dobro, ja sam malo karikirao.

Poenta je bila da je tržiša cena onakva kakva je. Posle petnaestak toplih i sunčanih dana u Julu - paradajz rodi u ogromnim količinama.
I to se jednostavno u tom momentu ne može prodati, jer navike potrošača se neće promeniti odjednom, posle "petnaestak toplih i sunčanih dana"

Nema tu veze nikakva Albanija, niti tu postoje tenderi, a još manje "namešteni tenderi", niti ništa. Prosto, liberalno tržište.

U Španiji, jelda, organizuju ono gađanje paradajzima, po ulicama ... Kad? Pa kad rodi u nenormalnim količinama.

Rešenje? U tom momentu otkupiti i preraditi u sok / pire sav tržni višak.


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Zašto se paradajz baca u Srbiji? -- A uvozi se iz inostranstva ?!?!
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 20012 | Odgovora: 144 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.