Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Korona i dalje ide napred

elitemadzone.org :: MadZone :: Korona i dalje ide napred

Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 85011 | Odgovora: 686 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Korona i dalje ide napred09.10.2021. u 10:38 - pre 31 meseci
Sloboda je važnija od života.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:8071:31e1:dd00:3d7c:328..



+7177 Profil

icon Re: Korona i dalje ide napred09.10.2021. u 11:49 - pre 31 meseci
Ali to je lazni izbor. Pandemija COVID19 jednostavno nije ni priblizno smrtna pa da se pribegava takvim merama kao sto su suspenzije osnovnih sloboda.

Citat:
Nebojsa_1981
To sto ja radim? Sta radim?


Ne znam sta radis, znam samo sta ne radis: donosis zakljucke ispravno.

Citat:

Podatci su sa neke referentne stranice


Da, jesu.

Citat:
, preneseni ovde,


Da, jesu.

Citat:
tebi su budalastina?


Ne, nisu.

Citat:

Osporavas izvor podataka,


Ne.

Citat:
ili same podatke,


Ne.

Citat:
ili mene koji ih prezentujem?


Ne.

Podaci su sasvim OK, kao i izvor a "ti" nisi tema.

Mogao si da skratis sve ovo, napisao sam tacno sta vidim kao problem: pricas budalastine.

Budalastina je izvoditi zakljucke sa ociglednim fundamentalnim nerazumevanjem sta oni predstavljaju i zasto nisu isti pa se zbog toga ne mogu direktno porediti. O tretmanu nepoznatog ili eliminaciji drugih faktora koji uticu na rezultat i da ne pricamo. Statistika je kompleksna disciplina razvijana vekovima koja zahteva mnogo vise paznje i razumevanja ako zelis da ti sluzi za razumevanje sveta.

Citat:

Vakcina nije idealna super-uspesna mega-giga zastita! Ali je najbolje sto imamo. Znamo da vremenom imunitet opada. I revakcinacija to resava u nekoj meri. Sve je bolje nego drzati glavu u pesku sa d00petom na vetrometini.


Mislim da se tu 100% slazemo (osim za vakcinu: neke od vakcina su mega-giga pa na kvadrat sto po vremenu razvoja to po efikasnosti). Ali ne vidim kako bilo cemu pomaze iznosenje neosnovanih tvrdnji - samo moze da ti pokvari argument.

Citat:

Tacno, ali da li treba ignorisati statistiku da ne bi licilo na kladionicu?


Upravo obrnuto - na statistiku uvek valja obratiti paznju. Ali da bi se to moglo, mora se prvo razumeti. Bez toga - dzaba ti entuzijazam.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Korona i dalje ide napred09.10.2021. u 11:49 - pre 31 meseci
Umreće 100% ljudi i svi će umreti ranije nego što su morali. Neko zbog cigareta, neko zbog hrane, neko zato što je leptir mahnuo krilima na drugom kontinentu... Računa se ono što radiš dok ne umreš.
 
Odgovor na temu

Nebojsa_1981
Ne radim, zasto bi?

Član broj: 346655
Poruke: 7
94.250.100.*



Profil

icon Re: Korona i dalje ide napred09.10.2021. u 12:03 - pre 31 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ali to je lazni izbor. Pandemija COVID19 jednostavno nije ni priblizno smrtna pa da se pribegava takvim merama kao sto su suspenzije osnovnih sloboda.

za sad...

Citat:
Nebojsa_1981
To sto ja radim? Sta radim?


Citat:
Ne znam sta radis, znam samo sta ne radis: donosis zakljucke ispravno.

Lepo, a argumentacija je? Po cemu si kompetentan da donosis sud o mojim zakljuccima?

Citat:
Mogao si da skratis sve ovo, napisao sam tacno sta vidim kao problem: pricas budalastine.

A ti si opet kompetentan za takav zakljucak?

Citat:
Budalastina je izvoditi zakljucke sa ociglednim fundamentalnim nerazumevanjem sta oni predstavljaju i zasto nisu isti.
Budalastina: koriscenje statistike bez razumevanja sta ti brojevi znace i zasto ne mogu direktno da se porede tako kao na pijaci.

Vidi, ovde sad ti vrtis budalastinu. Znacenje brojeva je da je 10 vise od 2, da je 10000 manje od 15000... pijaca ili teorijska fizika. Sta imas da razumes? Nismo valjda idioti da ne znamo da je nesto manje a drugo vece?

Citat:
Mislim da se tu 100% slazemo. Ali ne vidim kako bilo cemu pomaze iznosenje neosnovanih tvrdnji - samo moze da ti pokvari argument.

Ne znam sta je neosnovano?

Citat:

Upravo obrnuto - na statistiku uvek valja obratiti paznju. Ali da bi se to moglo, mora se prvo razumeti. Bez toga - dzaba ti entuzijazam.

Sta da razumem? Sta po tebi sva ova statistika govori? Aj sta je tvoje misljenje, zivo me zanima? Ajde me ubedi da je najbolje da posedamo na ladan beton svi kolektivno, pa ko prezivi neka prica!
 
Odgovor na temu

Turmen
Software Quality Assurance Engineer
Wireless Media
Beograd

Član broj: 317274
Poruke: 424
95.180.116.*



+169 Profil

icon Re: Korona i dalje ide napred09.10.2021. u 12:44 - pre 31 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
@Turmen,

Nikada ne mogu biti sigurni - bukvalno ni jedna supstanca da je uzmes, ne mozes biti siguran da negde nekom nece skoditi, mozda cak i ubiti.

Primer: alergija na vodu - https://www.bbc.com/future/art...woman-who-is-allergic-to-water

Jedino sa cime se moze baratati su podaci prikupljeni tokom testiranja i upotrebe koji govore o efikasnosti, nezeljenim efektima, distribuciji istih...

I tu dolazimo do prve stvari - COVID19 vakcine jesu odobrene po hitnoj i privremenoj proceduri, ali ne tako sto je zrtvovan broj subjekata koji ce biti testirani, vec drasticnom optimizacijom celog procesa i "srecom u nesreci" da je startna pozicija u razvoju COVID19 vakcine bila ono sto bi normalno bila polovina puta ako ne i vise, zbog dotadasnjih radova na SARS vakcinama.

Postoji naravno mogucnost da skracena procedura (koja bi inace trajala nekoliko godina da je regularna) ne uhvati stvari koje bi bile primecene posle par godina u regularnoj proceduri, ali to je vise teorijska mogucnost nego realna posto je i regularni period previse kratak da se otkriju dugorocni efekti. Takodje takvi efekti generalno bivaju jos redji od kratkorocnih tako da se prica o nekom scenariju koji je prilicno udaljen od svakodnevice i koji bi kacio jako mali broj ljudi.

Sa druge strane, za to izgubljeno vreme bi umrlo bog te pita koliko ljudi.

Naravno, sve ovo i dalje ne znaci da neko treba da ti na silu u telo ubrizga vakcinu. Sama pomisao da se to normalizuje je jeziva. Mozda bi tako nesto bilo neophodno u slucaju daleko smrtonosnijeg agenta koji preti samom postojanju neke drzave (vrlo verovatno bi u tom slucaju vec sve slobode i prava bili suspendovani odavno). Ali COVID19? Suspendovati nepovredivost tela zbog opasnosti koju nosi SARS-CoV-2 je jako jeftina kapitulacija u necemu gde nikakva kapitulacija ne bi trebala da bude prihvatljiva.


Apsolutno se slažem sa tobom i ne sporim ja ništa od toga.. Vakcina je izmišljena na brzinu, donesena je "hitna dozvola" i dokle god je jedan život spašen tom "ubrzanom procedurom", ja nemam ništa protiv toga. Ja sam i sam zamišljao da to ide otprilike tako - izmisli se vakcina, na brzinu pusti u upotrebu, zna se nešto, ali se nešto ni ne zna o njoj (treba dodatno istražiti).. Onda se vakcinišu prioritetne grupe (stariji od toliko i toliko godina, zdravstveni radnici, bolesni od te i te bolesti), polako se kristališe situacija i prikupljaju podaci, stariji dobili zaštitu, mladi zdravi i pravi se prokužili prirodno (ili nisu) i to je to..

Ono o čemu ja pričam je moj izbor u trenutnoj situaciji da sačekam sa vakcinacijom.. Da imam 60god. ili da sam bolestan od dijabetesa ili da radim kao lekar i slično, verovatno bih pevao drugu pesmu. I da uvedu Kovid propusnice?? Šta me briga?? Ja sam sam svoj krizni štab i sam sam odlučio da dok pandemija ne bude na izmaku iskuliram sa svadbama, utakmicama, koncertima, svirkama i ostalim ceremonijama..Čak ni u teretanu ne idem, kupio 2 sprave i neki mini sobni bajs i vežbam kod kuće..

Diskriminisati na bilo koji način zdravog čoveka, koji možda iako nije vakcinisan poštuje druge mere je suludo.. Daleko od toga da sam protiv vakcine, poštujem svaki trud koji će olakšati život nama sutra - ali sam protiv fašizma i diskriminacije.

@Nebojša - prijateljski savet - poseti neko stručno lice, psihologa, psihijatra, popričaj sa nekim o tome što te muči..Nije mi namera da te vređam, dobronamerno ovo kažem, primetio sam da je tvoj strah i paranoja otišla predaleko.. Na kraju krajeva ova pandemija će proći, neko će se vakcinisati, neko neće, neko će preležati, neko će se sačuvati - a psihoze koje su ljudi zapatili zbog nedostatka posla, inflacije, osećaja da su u zatvoru i ne znam ni ja čega će ostati.. A protiv njih ne postoji ni vakcina, niti se preleže za 2nedelje, nego ih je mnooogo teško izlečiti.. Pozdrav i sve najbolje u životu ti želim..

[Ovu poruku je menjao Turmen dana 09.10.2021. u 13:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:8071:31e1:dd00:3d7c:328..



+7177 Profil

icon Re: Korona i dalje ide napred09.10.2021. u 13:02 - pre 31 meseci
Citat:
Nebojsa_1981
Lepo, a argumentacija je?


Argumentaciju sam ti vec naveo. Ponovicu:

1. Nisi normalizovao brojeve zarazenih iako je to neophodno
2. Nisi normalizovao brojeve umrlih tako sto ces uporediti metode prijavljivanja, iako je to neophodno
3. Nisi uzeo u obzir pocetak vakcinacije u svakoj od zemalja kao i tok vakcinacije posto je to neophodno kako zbog pada imuniteta tako i zbog kontrolisanja % vakcinisanosti na ishode
4. Nisi uzeo u obzir tok pandemije u svakoj od tih zemalja pre nego sto si izabrao momente u vremenu da nesto poredis

A ovo su samo najocigledniji propusti.

Hej ovo je sasvm ok, svako od nas pravi propuste - probaj da budes iznad svega toga i ispitas sta je problem i zasto moras da uradis dodatne korake.

Citat:

Po cemu si kompetentan da donosis sud o mojim zakljuccima?


Svako moze da donosi sud o bilo cijim zakljuccima. Ne treba ti nikakva dozvola ili pecat za to.

Citat:

Vidi, ovde sad ti vrtis budalastinu. Znacenje brojeva je da je 10 vise od 2, da je 10000 manje od 15000... pijaca ili teorijska fizika. Sta imas da razumes? Nismo valjda idioti da ne znamo da je nesto manje a drugo vece?


Ne znam da li smo idioti ili nismo. Ali znam da si proizvoljno uzeo cifre koje ocigledno ne razumes sta znace i kako mozes da ih poredis. Vrati se gore na pocetak ovog posta za najkrupnije propuste.

Ako ti i dalje to deluje kao budalastina, probaj ponovo - sa jos vise koncentracije.

Citat:

Ne znam sta je neosnovano?


Kako sta je? Pa tvoja tvrdnja.

Nemas postupak, nego si zakljucio na osnovu necega sto ne sledi jedno iz drugog.

Citat:

Sta da razumem? Sta po tebi sva ova statistika govori? Aj sta je tvoje misljenje, zivo me zanima? Ajde me ubedi da je najbolje da posedamo na ladan beton svi kolektivno, pa ko prezivi neka prica!


Ne, najbolje je da se vecina nas vakcinise - kao sto je vec i napisano N puta. Slobodnom voljom. Pretvaranje u diktaturu nije vredno nicega - niti ces dobtii bezbednost, niti slobodu.

Sto se tice toga sta statistika govori, pa govori mnogo toga - npr, FDA link koji sam linkovao je jako dobar primer kako se iz toga formira novo saznanje o vakcinama i kako se poboljsava program.

Ali pre nego sto krenes da izvodis zakljucke ili formiras hipoteze, vrlo je bitno razumeti prirodu podataka, kako ih svesti na nesto sto moze da se poredi, koji su faktori nepoznati i sl. Zato firme zaposljavaju ljude sa zvanjem "data scientist" - za razumevanje komplikovanih stvari je potrebna cela nauka, a ni tada nije garantovano da ces razumeti nesto.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nebojsa_1981
Ne radim, zasto bi?

Član broj: 346655
Poruke: 7
94.250.100.*



Profil

icon Re: Korona i dalje ide napred09.10.2021. u 13:44 - pre 31 meseci
Citat:
Turmen:

@Nebojša - prijateljski savet - poseti neko stručno lice, psihologa, psihijatra, popričaj sa nekim o tome što te muči..Nije mi namera da te vređam, dobronamerno ovo kažem, primetio sam da je tvoj strah i paranoja otišla predaleko.. Na kraju krajeva ova pandemija će proći, neko će se vakcinisati, neko neće, neko će preležati, neko će se sačuvati - a psihoze koje su ljudi zapatili zbog nedostatka posla, inflacije, osećaja da su u zatvoru i ne znam ni ja čega će ostati.. A protiv njih ne postoji ni vakcina, niti se preleže za 2nedelje, nego ih je mnooogo teško izlečiti.. Pozdrav i sve najbolje u životu ti želim..


Savetujes mi da posetim psihijatra? Zasto? Nisam psihijatrijski slucaj, nemam nikakav strah niti paranoju! Zelim da sto pre izadjemo iz ovog. Kostalo nas je puno, uzelo nam deo zivota. A mnogima i zivote.
Mnogo ljudi je ostalo bez posla. Ja nisam taj, cak mogu ti reci da zaradjujem i vise nego pre COVID. Mnogo ljudi radi remote, pa su moje usluge bile dosta trazene.

Ja sam prelezao COVID, vakcinisan sa obadve doze, a primicu i buster ako bude trebalo. Iskoristio sam mogucnost vakcinacije i moje pravo je da zivim normalno koliko je moguce.
Moje pravo je i da promovisem vakcinaciju ako treba i na drzak i bezobrazan nacin, bas onako kako to cine antivakseri koji se protive vakcinaciji.
Nema svrhe sa njima komunicirati na neki drugi nacin, vec onako kako to jedino mogu da razumeju. Drsko i nasilno.

Zao mi je sto neki ljudi, za koje sam mislio da su razumni, ne shvataju logiku. Ali sta je tu je. Ja necu moj stav prema antivakserima menjati.

Nego, reci mi, da li savetujes posetu pshijatru i likovima koji na svaki nacin negiraju strucno misljenje? Nije ti psihijatrijski slucaj onaj ko se boji vakcine?
A ja jesam, jer ne zelim da rizikujem sa nevakcinisanim?
Izvini, ali mislim da si nepravedan.

Misljenja sam da lekari znaju vise od svih nas ovde. I smatram da svi trebamo da radimo u skladu sa onim sto strucnjaci iz neke oblasti traze. To mi je logicno i razumno.
Otezanje sa preporucenim potezima moze da nas ugrozi. I tebe i mene i sve ostale. To mi otezanje nije ni logicno ni razumno.

Zar nije tragicno da zbog ocajnog procenta vakcinisanih, ne mogu da se lece drugi bolesnici?
Zar nije tragedija da ljudi koji imaju problema sa drugim obolenjima ne mogu da budu tretirani kako treba jer su bolnicki kapaciteti zauzeti COVID pacijentima?
Zar je moguce da patnja drugih ljudi koji cekaju "bolje dane" za neke operativne zahvate, moraju da trpe tegobe jer je umesto 300 zarazenih i 12 na respiratoru, tamo lezi 3000 zarazenih i 120 na respiratoru?
Zar nije tragedija ako neko umre, a nije morao?
Sta ima tu vama pogresno u mom stavu?


Hvala na zeljama! Naravno da ti zelim sve najbolje! Ako si nasao nesto uvredljivo u mom obracanju, veruj mi nije postojala namera. A ako ti je nesto ipak bilo uvredljivo, izvini!
 
Odgovor na temu

Turmen
Software Quality Assurance Engineer
Wireless Media
Beograd

Član broj: 317274
Poruke: 424
95.180.116.*



+169 Profil

icon Re: Korona i dalje ide napred09.10.2021. u 15:31 - pre 31 meseci
Pa vidi agresivne promotere vakcine stavljam u isti koš sa agresivnim antivakserima. I jednima i drugima je potreban razgovor sa stručnim licem da malo iskuliraju i spuste loptu i smire svoje uzavrele strasti.. Jer kao što rekoh, ova pandemija će proći, svi ćemo mi jednog dana kod svetog petra, jedina je razlika što će neko otići kao čovek a neko kao eufemizam za ženski polni organ (izvin'te što psujem)..

To "agresivno" je klučno u celoj priči.. Šta god bilo, ti nemaš pravo da smatraš da iko treba da bude zaključan, dodatno oporezovan, da se odrekne lečenja i ne znam ni ja šta.. Jer ako "nevakcinisan da se odrekne lečenja" šta misliš onda i o tome da se "pušač odrekne lečenja".. ili alkoholičar ili narkoman ili bahati vozač.. Tu smo na klizavom terenu.. Slažem se da ljudi treba da se čuvaju i da se trude da ni ne dođu do lekara, a ako dođu e onda ebiga desilo se..

Citat:
Zar nije tragicno da zbog ocajnog procenta vakcinisanih, ne mogu da se lece drugi bolesnici?


Odakle ti ideja da je zbog očajnog procenta vakcinisanih?? Rekao Kon?? E onda je sigurno istina.. Žao mi je što moram da ti srušim sneška, ali nije zbog ogromnog procenta nevakcinisanih, nego zbog nepostojanja mera, dozvoljenih svadbi, ispraćaja, festivala, koncerata i slično.. U poslednjih mesec dana znam 20 osoba koji su se zarazile.. Šta ako bih ti rekao da je 15 njih vakcinisano?? Jeste niko nije imao problema, ali je i tih 15oro moralo da stane u red, ode da se testira, pregleda, uzme antibiotike i ode na kontrolu.. Uglavnom su mlađi ljudi pa su podjednako dobro svi podneli virus..


Citat:
Sta ima tu vama pogresno u mom stavu?


Pogrešno je što "laješ na pogrešno drvo".. Nama je zdravstveni sistem u kolapsu, lekari odlaze u inostranstvo, ostale su vezare koje nemaju pojma sa životom i što je organizacija loša.. i tu ti nije kriv ni vakcinisani ni nevakcinisan nego "više instance" ali nećemo da pričamo o politici. A "kovid propusnice" nisu nikakavo rešenje već puko "primoravanje" na vakcinaciju.. Ono kao ne teramo te da se vakcinišeš, ali ako se ne vakcinišeš, ne možeš u prodavnicu, pozorište, bioskop, ne možeš u bus, avion, preko granice, na posao i slično.. Evo ja sam pre par dana rekao prijatelju da ako uvedu kovid propusnice (a neće, to je svima jasno) i posle 6 meseci bude rešena pandemija (ali stvarno rešena, ne ono javili na dnevniku da smo "pobedili koronu" kao prošle godine u predizbornoj kampanji), ja ću prvi otići na vakcinaciju..

Citat:
Hvala na zeljama! Naravno da ti zelim sve najbolje! Ako si nasao nesto uvredljivo u mom obracanju, veruj mi nije postojala namera. A ako ti je nesto ipak bilo uvredljivo, izvini!


Opušteno, mene nisi uvredio ni na jedan način :)
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Korona i dalje ide napred09.10.2021. u 15:50 - pre 31 meseci
Citat:
Turmen: A "kovid propusnice" nisu nikakavo rešenje već puko "primoravanje" na vakcinaciju.. Ono kao ne teramo te da se vakcinišeš, ali ako se ne vakcinišeš, ne možeš u prodavnicu, pozorište, bioskop, ne možeš u bus, avion, preko granice, na posao i slično..

Osim ako nesto ne zeznu, ovo nije tacno. Kovid propusnica nije samo potvrda o vakcinaciji vec i negativan test ne stariji od nekog broja dana. I jedno i drugo ne garantuju 100% tvoju bezbednost po okolinu ali je povecavaju. Isto kao sto vozacka dozvola ne garantuje da si potpuno bezbedan po druge ucesnike u saobracaju ali ipak nije isto kao da sve zive puste da voze.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8095



+1755 Profil

icon Re: Korona i dalje ide napred09.10.2021. u 16:28 - pre 31 meseci
Danas su Rezimski tabloidi objavili da u Bolnicama , nasim , Polovina bolesnika je Vakcinisano !

Ali da na Intezivnoj 90 % nije !


Sada Pokojni bivsi nacelnik VMA , Ministar Zdravlja nije verovao u Vakcine !!

I ove trudnice sto umiru svaki dan , nijedna nije vakcinisana ?


Umiru od Korone i oni vakcinisani i te kako , ali jos uvek manje od Nevakcinisanih .
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Korona i dalje ide napred09.10.2021. u 16:32 - pre 31 meseci
Citat:
Shadowed:
Cak i da se uvede obavezna (a nece, ocito im je frka i propusnice da uvedu), to bi znacilo da ako se ne vakcinises platis kaznu. Ovo o cemu Ivan prica je prisilna vakcinacija i ne znam da li je ikada primenjena a i ako jeste, to su izuzetne situacije.

Postavlja se pitanje kako je zamisljeno to sa kaznom. Ok, platim jednom koliko god da je i da li sam sa potvrdom o placenoj kazni miran do kraja zivota, ili sutra opet dodje policajac i napise jos jednu kaznu jer se ni sutra nisam vakcinisao? Ako do kraja zivota moze svakog dana da mi pise kaznu i ako je kazna veca od onog sto prosecan covek moze da zaradi, onda bi to bila defakto prisilna vakcinacija, jer bih pre ili kasnije ostao bez ustedjevine kolika god da je i birao hocu li da se vakcinisem ili da umrem od gladi. Sad ce neko da kaze - pa nije prisilno, mozes da izaberes da umres nevakcinisan, ali je to onda gotovo isto kao smrtna kazna, zar ne?

Drugo, mnogi propagiraju otkaze kao resenje. Dobro, to mozda ako covek radi neki nebitan posao i ako u svakom zanimanju imamo otprilike isti procenat nevakcinisanih. Ali, sta cemo ako medju na primer kamiondzijama ima 99% nevakcinisanih, ti dodjes i kazes - hocete da se vakcinisete ili otkaz, oni odgovore hocemo otkaz, imamo dovoljno ustedjevine a i prijace nam godinu-dve odmora posto radimo 15 sati dnevno. I, naizgled svi srecni svi zadovoljni, ali sutra nema goriva na pumpi, nema nista da se kupi u prodavnici, ma nema ni para u banci ni vakcina u domu zdravlja, neko i to treba da transportuje... Ne uzima se u obzir mogucnost da ljudi koji danas ne veruju vakcinama, isti ti vec najmanje par godina ne veruju ni bankama pa nisu u kreditima vec redovno stavljaju deo zarade u slamaricu, da ne veruju ni neoliberalnoj kapitalistickoj ekonomiji pa su mnogi vlasnici nekog parceta zemlje gde mogu da gaje sopstvenu hranu, da ne veruju ni elektrodistribuciji pa su takvi medju prvima koji su na krovove podigli solarne panele i tako dalje da ne nabrajam, takvi se odavno spremaju za svakakve eventualije. Teoretski bi mogli da razviju totalno nezavisnu ekonomiju, da proizvode i usluge menjaju izmedju sebe i da zabrane pristup vakcinisanima na svoju teritoriju. Sve to neko treba dobro da izvaga pre nego sto donese odluku da podeli stanovnistvo drzave/planete na dve izolovane polovine. Pretpostavljam da bih ja mogao da zabranim pristup vakcinisanima u svoju firmu? Ako to uradim medju prvima, moglo bi se desiti da postanem milioner, jer bi nevakcinisani bili ogromno trziste koje je totalno nepokriveno konkurencijom... Dajete otkaze nevakcinisanima - super, eto i kapaciteta radne snage za moju firmu, nekada sam se mucio da nadjem dobre radnike, a tada bih na raspolaganju imao nov ogroman izvor strucne radne snage... Znaci, nevakcinisani radnici, nevakcinisani klijenti, totalno paralelna ekonomija sadasnjoj, mogucnosti za nastanak, rast i razvoj potpuno novih firmi, uz istovremenu mogucnost za propast postojecih koje bi birokratija lisila polovine trzista.... Tako je to kad mali Perica zamislja da moze da pootpusta nevakcinisane i da sve i dalje perfektno funkcionise...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Korona i dalje ide napred09.10.2021. u 16:55 - pre 31 meseci
Citat:
pctel: Postavlja se pitanje kako je zamisljeno to sa kaznom. Ok, platim jednom koliko god da je i da li sam sa potvrdom o placenoj kazni miran do kraja zivota, ili sutra opet dodje policajac i napise jos jednu kaznu jer se ni sutra nisam vakcinisao? Ako do kraja zivota moze svakog dana da mi pise kaznu i ako je kazna veca od onog sto prosecan covek moze da zaradi, onda bi to bila defakto prisilna vakcinacija, jer bih pre ili kasnije ostao bez ustedjevine kolika god da je i birao hocu li da se vakcinisem ili da umrem od gladi. Sad ce neko da kaze - pa nije prisilno, mozes da izaberes da umres nevakcinisan, ali je to onda gotovo isto kao smrtna kazna, zar ne?

Ne znam kakva je praksa ali je logicno da dobijes neki "grejs period" da ispravis prestup (pricamo o situaciji da je uvedena obavezna vakcina). Kao sto kada te u gsp-u uhvate da se svercujes, platis kaznu i dobijes kartu kojom mozes da se vozis narednih 24h (ili je bar tako bilo ranije). Naravno, ovde bi taj period trebao biti duzi.
Ali ako nemas da platis kaznu, to nije isto kao i smrtna kazna sto bi cinilo obaveznu vakcinaciju prisilnom. Procedura bi bila kao i za bilo koji drugi prekrsaj za koji nemas para da platis kaznu.
Napominjem da je ovo samo diskusija o obliku obavezne vakcinacije. Nisam za njeno uvodjenje.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Korona i dalje ide napred09.10.2021. u 16:55 - pre 31 meseci
Citat:
Turmen:
Ali realnost je da su takvi ljudi verovatno u stvarnosti tihi, da se verovatno i druže sa nevakcinisanima, da se ne upuštaju u mnogo velike rasprave, a da svoje neke frustracije istovaruju po forumima i društvenim mrežama

E, imam ja vise takvih prijatelja, kad se vidimo raspravljamo 10 minuta o tome kako bi nas oni prisilno vakcinisali a mi kako cemo se braniti i to je to, predjemo na neke desete teme, jedemo, pijemo... Situacija je bukvalno ista kao kad se sretnu dva prijatelja od kojih je jedan okoreli partizanovac, a drugi zvazdas, prosto je obicaj da budu bucni 10 minuta pokusavajuci svaki da ubedi drugog kako je njegov tim bolji od protivnickog. Ili kad se razlikuju politicki, religiozni ili hilo koji drugi pogledi. Ali, nije to sve tako jednostavno ako umom prevlada strah i osecaj da od drugog preti neka velika opasnost, to otvara put ekstremizmu, sukobima i zlocinima kakve smo vidjali na ovim prostorima devedesetih. Sva ta retorika - onaj drugi je opasan po tebe, trebalo bi ga proterati/zaplasiti/uceniti/povrediti/ubiti je mozda totalna novost za vecinu planete, ali nama sa ovih prostora koji se secamo devedesetih bi morala biti vise nego poznata i bolje da nam se i nepotrebno upali alarm u glavi pa da razmisljamo kako spreciti da se to sve ne ponovi, nego da se probudimo kad taj animozitet preraste kriticnu velicinu i otrgne se kontroli. Secam se devedesetih kao da je bilo juce i potpuno stojim iza tvrdnje da je vrlo lako izazvati rat izmedju dve grupe ljudi - samo ih ubedis da svakoj grupi preti opasnost od one druge i oni pocnu da se kolju i ubijaju verujuci da se na taj nacin stite...

[Ovu poruku je menjao pctel dana 09.10.2021. u 18:09 GMT+1]
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Korona i dalje ide napred09.10.2021. u 17:25 - pre 31 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Pre ili kasnije ces ostati bez kinte ako nastavis da insistiras, a onda ti sledi igla ili zatvor.

Interesantno pitanje je - moze li u zatvor bez vakcine

Gledam pre par dana, u nemackom zatvoru imaju mali fudbalski stadion, jedni jure za loptom, drugi zvizde, pevaju, urlaju, navijaju... Prvo sto mi je palo na pamet je bilo - sigurno su ih prvo vakcinisali.

Citat:
Ali cuti, dobro je - i dalje imas izbor! Nije samo igla, nego moze eto i zatvor.
Da, pazi stvarno kako je mali izbor metoda prisile u 21. veku, samo zatvor. A kako je nekad divno bilo, ima giljotina ima seca glave jataganom, ima vesanje, ima nabijanje na kolac, ima maljem u glavu, ima gasna komora, svasta nesto ima


Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Nebojsa_1981
Ne radim, zasto bi?

Član broj: 346655
Poruke: 7
94.250.100.*



Profil

icon Re: Korona i dalje ide napred09.10.2021. u 17:55 - pre 31 meseci
... kako stvari stoje neki nisu odmakli od "ko`ca i konopca"
civilizacija zapela, nemamo nikakvu sansu. Neki bi se radije vratili na kolac i konopac nego sto bi se cipovali... Sta znam, mozda im tako i treba...

Prica jedan antivakser -
"znas, u vakcini ima nesto pa postanes neplodan"
Gledam ga, njemu 60 godina, bas ce da mu naskode.


Eto, definitivno sam i ja stava da ne treba nikog prilisno vakcinisati. Nije za svakog ni da zivi.
Ali i dalje mislim da takvog treba testirati svaki dan, i sve mu to naplatiti po "trzisnoj" ceni! Cena slobode izbora
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Korona i dalje ide napred09.10.2021. u 18:15 - pre 31 meseci
Opusti se malo.
 
Odgovor na temu

Nebojsa_1981
Ne radim, zasto bi?

Član broj: 346655
Poruke: 7
94.250.100.*



Profil

icon Re: Korona i dalje ide napred09.10.2021. u 18:33 - pre 31 meseci
Citat:
Bradzorf012:
Opusti se malo.

Tebe neko nesto pitao?
 
Odgovor na temu

Turmen
Software Quality Assurance Engineer
Wireless Media
Beograd

Član broj: 317274
Poruke: 424
95.180.116.*



+169 Profil

icon Re: Korona i dalje ide napred09.10.2021. u 19:45 - pre 31 meseci
Citat:
Shadowed: Osim ako nesto ne zeznu, ovo nije tacno. Kovid propusnica nije samo potvrda o vakcinaciji vec i negativan test ne stariji od nekog broja dana. I jedno i drugo ne garantuju 100% tvoju bezbednost po okolinu ali je povecavaju. Isto kao sto vozacka dozvola ne garantuje da si potpuno bezbedan po druge ucesnike u saobracaju ali ipak nije isto kao da sve zive puste da voze.


Vidi, ako mene pitaš za mišljenje, na vrhuncu pandemije jedini koristan podatak koji treba da sadrži ta propusnica je da li si ti trenutno pozitivan ili negativan.. Vakinisan si?? Super plusić za tebe, ali daj da vidimo da li si pozitivan ili negativan ukoliko želiš na more / utakmicu / koncert / kafanu / sajam knjiga ili gde već.. Opet logistički je to neizvodljivo, ali to je jedini podatak koji je proveren.

Citat:
Nebojsa_1981
Ali i dalje mislim da takvog treba testirati svaki dan, i sve mu to naplatiti po "trzisnoj" ceni! Cena slobode izbora :D


Nije moguće proizvesti toliko testova.. Ali da, SVE treba testirati svaki dan, a vakcinisani mogu da dobiju popust od 20%. A opet tu se nameće pitanje zašto trošiti test na zdravog čoveka koji nema simptome.. I ako je odgovor "možeš da budeš pozitivan a da nemaš simptome" - zašto se vakcinisati protiv virusa koji možeš da dobiješ a da ne primetiš da si ga dobio :)

Citat:
pctel: E, imam ja vise takvih prijatelja, kad se vidimo raspravljamo 10 minuta o tome kako bi nas oni prisilno vakcinisali....

[Ovu poruku je menjao pctel dana 09.10.2021. u 18:09 GMT+1]


Bogu hvala mi u društvu ni ne pričamo o tome.. Padale su po neke "konstruktivne rasprave" u početku, ali niko niko nije primoravao, ucenjivao u fazonu "neću da blejim sa tobom ako se (ne) vakcinišeš".. Sad jednostavno ne pričamo o tome, štaviše od nas 6-7 u užem društvu, ja jedini nisam ni vakcinisan ni preležao, dva drugara su vakcinisana i skoro su preležali a tri drugara su preležali i nisu se vakcinisali. A kad su svi bili pozitivni, ja sam jurcao po gradu, išao im u kupovinu, ulazio na gajbu, blejao sa njima i eto - ništa..
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:8071:31e1:dd00:3d7c:328..



+7177 Profil

icon Re: Korona i dalje ide napred09.10.2021. u 20:35 - pre 31 meseci
@Turmen,

Ako cemo tako, ni "trenutno negativan" test nije garantovan indikator. Mozda je test dao lazni negativ ili si se zarazio neposredno pre tako da se to jos ne vidi na testu.

Tacno je da, bez obzira na to, mere provere smanjuju rizik donekle - ali mislim da ne rade nista sto se propagacije talasa tice pogotovu sa ovim "unapredjenim" varijantama. Dovoljno je da prodje jedan, a uvek prodje - i sirenje se nastavlja.

Australija - najbolji moguci primer. Ono, pristup prepisan iz neke zatvorske kolonije, i?

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/australia/

Ako je neko mislio da su Australijanci od toga nesto pametno naucili...



Bez brige - nisu.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Turmen
Software Quality Assurance Engineer
Wireless Media
Beograd

Član broj: 317274
Poruke: 424
95.180.116.*



+169 Profil

icon Re: Korona i dalje ide napred09.10.2021. u 20:56 - pre 31 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: @Turmen,

Ako cemo tako, ni "trenutno negativan" test nije garantovan indikator. Mozda je test dao lazni negativ ili si se zarazio neposredno pre tako da se to jos ne vidi na testu.

Tacno je da, bez obzira na to, mere provere smanjuju rizik donekle - ali mislim da ne rade nista sto se propagacije talasa tice pogotovu sa ovim "unapredjenim" varijantama. Dovoljno je da prodje jedan, a uvek prodje - i sirenje se nastavlja.

Australija - najbolji moguci primer. Ono, pristup prepisan iz neke zatvorske kolonije, i?

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/australia/

Ako je neko mislio da su Australijanci od toga nesto pametno naucili...



Bez brige - nisu.


Naravno, moguć je i lažno negativan test, moguće je verovatno i falsifikovanje i zloupotreba raznoraznih potvrda i mislim da je u Srbiji praćenje i provera tih kovid propusnica logistički neizvodljiva. Kad se sve to sabere, dolazimo do toga da su Kovid propusnice potpuno besmislene i da, osim toga što bi agresivni zagovornici vakcinacije poput Nebojša bili malo srećniji :)

Ja recimo mislim da bi pandemiju rešila vakcinacija učinkovitom vakcinom ugroženih grupa i karantin od pola godine dok se ta vakcinacija sprovodi.. I to je to, ukoliko bi se i posle desio novi talas, ugrožene grupe bi bile zaštićene, zdravi ljudi sa jakim imunitetom bi mogli da se prokuže prirodnim putem i to je to.. Mislim, nisam epidemiolog, tako da verovatno grešim, ovo je više moje laičko razmišljanje.

A za Australiju nemam komentar :/
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Korona i dalje ide napred

Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 85011 | Odgovora: 686 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.