Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Plaćali ste CarGo putem PayPala? NBS će vam poslati sporazum o priznanju krivice

elitemadzone.org :: MadZone :: Plaćali ste CarGo putem PayPala? NBS će vam poslati sporazum o priznanju krivice

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 19008 | Odgovora: 182 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
2a02:8071:31e1:dd00:484a:98c..



+7173 Profil

icon Re: Plaćali ste CarGo putem PayPala? NBS će vam poslati sporazum o priznanju krivice24.09.2021. u 09:53 - pre 31 meseci
@B3R1,

To sa strancima je zanimljivost mada varira vremenom (moje iskustvo) - valjda ko je sef policije ili sta li. Moja situacija je da sam i vlasnik i stranac. Neke 2015-te recimo, dodjes u Majke Jevrosime (ili kako vec da se zove sad?!) - prijavis se na ulazu, posalju te na sprat kod nacelnika, nacelnik(ca) pogleda papire koji dokazuju da si vlasnik, pasos - i napise ti ceduljicu. Ne secam se da li sam morao da platim nesto, nije ni bitno.

Ajd na stranu cela ta ideja "idenja u policiju" ali ajde to je stvar stila i kakvu sliku drzave projektujes gradjanima... ali ako je to obostrano OK, wtf, ok - "kud svi Turci...".

Ali posle par godina, stvar se promenila - ja tako krenuo "po memoriji" da uradim istu stvar kao i 2015-te - prvo se na mene izdrao lik koji sa nekom automatskom puskom stoji na ulazu "GOSPODINE!!!! KO VAS JE PUSTIO DA UDJETE!!?!". Ok, promenjen protokol? coveku los dan? - kazem mu sta je u pitanju, on onda uzme papire da gleda (optimizacija troskova - kadar moz puca iz automata i proverava papire).

"KO JE OVDE STRANAC?" (bio sa majkom ja tu, covek se zbunio posto oboje pricamo srpski je li) -
"ja sam stranac"
"GDE VAM JE PASOS"
"evo... "
"A VI NEMATE SRPSKI PASOS?"
"nemam, imam samo ovaj"
Pauza... "OK. SACEKAJTE OVDE".

Onda sad naoruzani radnik MUP-a ide kod sefa valjda (?! - ne znam, samo sam video da je otisao na sprat) i posle 5 minuta se vraca sa ceduljicom.

To je bila neka 2017 i 2018... kako je danas, ne znam. Ali ocigledno varira.

Konstanta je da je policija, da je rok 48h od ulaska u zemlju. Menja se malo ton i sl. U principu osim pusketina i dranja (sto bi neko lako objasnio mojom greskom i bio u pravu ako se zadrzimo samo na to) nigde nije bilo nicega loseg. Vise kao neko iskustvo prolaza checkpoint-a :)

Da ne bude zabune, jasno je da policija mora imati oruzano obezbedjenje svog objekta, tako da nisam video nista cudno u tome da ispred stoji "muscle" u panciru i sa automatskom puskom. Ono sto je malo neobicno bar ne prvi pogled je kolicina duznosti koje taj covek ima i sto nesto sto si zavrsavao direkt sad mora preko njega (sa vikanjem ako napravis gresku u koracima).

Mada mi ni to ne smeta iskreno, sve dok znam sta da ocekujem unapred i imam sta treba od dokumenata. Ako ljudima koji tu zive i imaju daleko vise posla sa njima to jeste OK, to je njihova stvar, mozda vole ljudi da bude tako - izgleda bezbednije bemliga.

Opet, interesantno je kako je svaka zemlja u kojoj sam bio na ovom kontinentu to malo "umila" ove poslove (ostali samo relikti tipa kad ti starija osoba kaze "you must go to the police to register" - iako svakako neces ici u policiju u toj zemlji), pa danas te stvari zavrsavas u opstini (licna dokumenta, prijave/odjave) na nekom fancy salteru - da se ne lazemo, murija tj. organi bezbednosti uvek dobiju "svoju kopiju" :) i oni imaju ovlascenja... ali ovaj direct-to-source stil je nesto sto je danas manje uobicajeno da ga vidis tako "uncut".

Ali je autenticno - i to ima neku vrednost :-) Mozda je u pitanju fajt izmedju ministarstava - tipa unutrasnji poslovi nece da puste izvor budzetske love i informacija, ko zna... stagod.

Ono sto meni tu deluje kao problem (ali samo meni, da se razumemo - ne tvrdim da je to stvarno problem u objektivnom smislu) je sto time dajes vrlo specan signal "ko je gazda" i kakav treba da bude odnos izmedju drzave i stanovnika. Deca se od malih nogu uce cemu slusi policija (da hapsi lopove) - fakat da ti moras da ides u muriju po licna dokumenta, vozacku ili da se prijavis ko stranac bukvalno isijava vrlo jasnu poruku.

--

Evo ti i ova tema - normalizovano skroz da juris gradjane za nesto sto u ovo doba nema nikakvog smisla. Ideja tog originalnog zakona je bila zastita monetarnog sistema Jugoslavije i pomoc kontroli imovine rezidenata/gradjana. To nekako mozes i da razumes ako to stavis u pravi okvir, doba, nesigurnost itd.

Ali ovo? Sve i da neko moze da dokaze da Srbiji i dalje treba takva kontrola, ovo sto se desilo >nije< slucaj kojim taj mehanizam treba da se bavi i za koji je originalno napravljen.

PayPal transakcija je ocigledno skoro momentalno zavrsila opet nazad "u zemlji" na racunu primaoca. Ako je doslo do deviznog trgovanja to je iskljucivo tehnikalija koju gradjanin ni ne vidi. To nije kes-lova od "ispod kreveta" vec novac koji ide bankarskim tokovima regularno - dakle, bar tu konkretno tesko da imas osnove da sumnjas na jos gore radnje.

Sto se "druge strane" - gradjanina tice: nije u pitanju strani devizni racun na koji gradjanin/rezident izvlaci pare iz Srbije. Nije ni u pitanju spekulativni udar na kurs RSD od strane nekog agenta sa losim namerama. Nije u pitanju ama bas nista cime bi jedna centralna banka trebalo da se bavi... Sama ideja je obesmisljena i hvata se za cistu tehnikaliju ("placeno devizama") kako bi, vise nego jasno, firma bila sikanirana - mozda imas neka ledja, al ako se sami gradjani boje da ti udju u vozila zato sto im stizu pisma gde se pominju kazne, krivice... da vidimo kako ces da poslujes. Tony Soprano style.

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 24.09.2021. u 11:04 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 803



+634 Profil

icon Re: Plaćali ste CarGo putem PayPala? NBS će vam poslati sporazum o priznanju krivice24.09.2021. u 11:07 - pre 31 meseci
Citat:
HasoMuka:
Ranije ove godine u Srbiji je onemogućeno kladjenje na stranim online kladionicama tako što su blokirane njihove IP adrese.
Obrazloženje je navodno odliv deviza iz Srbije.

A ne, to je Zakon o igrama na srecu, u kome verovatno pise da Lutrija Srbije ima monopol na njihovo organizovanje. Verovatno je Vucko pokupio ideju za to od svog drugara Orbana. :-)

Madjari godinama imaju identican zakon, ali s tom razlikom sto oni dosledno sprovode svoje zakone. Drzavna lutrija tamo ima server koji provajderima salje black liste stranih sajtova za kockanje i kladjenje i oni su duzni da to blokiraju. Za razliku od nekih drugih stvari gde se rekreativno gadjam tramvajima - ovo je 100% tacna informaciaj, jer sam za jednog madjarskog telco operatera radio tehnicko resenje bas za to - analizu i selektivno propustanje Internet saobracaja bazirano na blacklistama koje dobijaju od lutrije. I to pre nekih 10 godina. Tada su morali da nabave neke DPI kutije samo za to.

Naravno, VPN je mama i tata za takve situacije, jer zaobilazi sve to ... i oni su svesni toga, ali eto - moraju da zadovolje zakonsku formu ...
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Plaćali ste CarGo putem PayPala? NBS će vam poslati sporazum o priznanju krivice24.09.2021. u 11:08 - pre 31 meseci
@Dimkovic: Hahaha, poslao si nauruzanog strazara-policajca po burek...

Mislim da su poslovi za stanovnistvo mup-a iz Majke Jevrosime sada na Toplicinom vencu u zgradi Tanjuga, ono LK, pasos i slicno.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Plaćali ste CarGo putem PayPala? NBS će vam poslati sporazum o priznanju krivice24.09.2021. u 11:37 - pre 31 meseci
Citat:
B3R1:
A ne, to je Zakon o igrama na srecu, u kome verovatno pise da Lutrija Srbije ima monopol na njihovo organizovanje. Verovatno je Vucko pokupio ideju za to od svog drugara Orbana. :-)


Ne piše. Problem sa on-line kockarnicama je što ne plaćaju porez u Srbiji. To SVAKA zemlja rešava na sličan način.

https://www.paragraf.rs/propisi/zakon_o_igrama_na_srecu.html
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Plaćali ste CarGo putem PayPala? NBS će vam poslati sporazum o priznanju krivice24.09.2021. u 12:07 - pre 31 meseci
Imam osecaj da sam pao sa Marsa, pa ako moze neko ukratko da mi objasni Srbiju. Dakle konkretno, sta mi nije jasno - godine 2013 vlast Srbije je uspela da omoguci koriscenje PayPala. Sam ministar trgovine je izjavio da je to ogroman uspeh, da je Srbija sada deo globalnog trzista i dodao citiram "Ovo je velika stvar i za privredu Srbije, za potrošače i sve građane naše zemlje''.

Osam godina kasnije, Srbija svoje gradjane i svoju privredu koja koristi PayPal proglasava kriminalcima/prestupbnicima/prekrsiocima zakona.

Ima li igde trunke logike u celom tom besmislu?!
Ako je PayPal stetan za Srbiju, zasto se ne zabrani?
A i zasto samo PayPal, zasto se ne zabrani McDonalds, Lidl, strane banke... ma sve strane kompanije koje izvlace novac gradjana Srbije van Srbije.
Ali, cekaj malo, vlast ne samo da ih ne zabranjuje, nego im daje milione evra da dodju, prikupljaju devize i polako odnose?
Hebe lud zbunjenog, a na zalost mi svi ovde smo u ovoj drugoj grupi.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Plaćali ste CarGo putem PayPala? NBS će vam poslati sporazum o priznanju krivice24.09.2021. u 12:17 - pre 31 meseci
I ja imam osećaj da si pao sa Marsa.
Nije problem PayPal. Problem je PLAĆANJE U DEVIZAMA REZIDENTU.

Možeš PayPal-om da platiš u inostranstvu.
Kada bi imao na PayPal računu dinare (a nemaš), mogao bi da platiš rezidentu u dinarima.
Ono što je zabranjeno, to je da u domaćem platnom prometu rezidentu plaćaš devizama (osim u slučajevima kada je to dozvoljeno).

Situacija je ista kao kada bi otišao u Maxi i probao da platiš evrima. Prvo, ne bi prihvatili. Drugo, čak i ako bi prihvatili, a uhvate ih u tome, njih bi žestoko kaznili, a ni ti ne bi prošao bolje.
Radi se o zaštiti domaće valute i sprečavanju, pre svega trgovaca, da ne prihvate dinare.
Kada bi to bilo dozvoljeno, svako bi mogao da kaže, e kod mene se od sutra primaju samo evri, ili funte, ili japanski jeni... Dopuni niz.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Plaćali ste CarGo putem PayPala? NBS će vam poslati sporazum o priznanju krivice24.09.2021. u 12:19 - pre 31 meseci
Citat:
Ali, cekaj malo, vlast ne samo da ih ne zabranjuje, nego im daje milione evra da dodju, prikupljaju devize i polako odnose?


Tačnije vlast pozajmljuje milijarde evra da bi subvencionisala strane investitore, koji pokupe novac i odu, a vlast prodaje prirodne resurse da bi izmirila dug istim tim investitorima od kojih je novac i pozajmila.
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 803



+634 Profil

icon Re: Plaćali ste CarGo putem PayPala? NBS će vam poslati sporazum o priznanju krivice24.09.2021. u 12:33 - pre 31 meseci
Citat:
pctel: Imam osecaj da sam pao sa Marsa, pa ako moze neko ukratko da mi objasni Srbiju.

Hahahahaha ... e, dobro ti je ovo!
Citat:
Dakle ovako, godine 2013 vlast Srbije je uspela da omoguci koriscenje PayPala. Sam ministar trgovine je izjavio da je to ogroman uspeh, da je Srbija sada deo globalnog trzista i dodao citiram "Ovo je velika stvar i za privredu Srbije, za potrošače i sve građane naše zemlje''.

Osam godina kasnije, Srbija svoje gradjane i svoju privredu koja koristi PayPal proglasava kriminalcima/prestupbnicima/prekrsiocima zakona.

Posto imam neka ogranicena iskustva sa PayPalom, mogu da pokusam da objasnim ovo. Kada na svom PayPal nalogu zelis da primas pare moras da ga povezes sa nekim bankovnim racunom.

Problem je nastao zato sto je CarGo povezao svoj PayPal nalog sa svojim deviznim, a ne dinarskim racunom. Oni su potom uradili app za mobilni preko koje narucujes vozila i placas voznju i u toj app su verovatno koristili PayPal API. Na drugoj strani, velika vecina ljudi koji narucuju robu sa Interneta u Srbiji imaju one hibridne dinarsko-devizne kartice, gde kada placas nesto u Srbiji terete ti dinarski racun, a kada placas van Srbije terete ti devizni racun. Nekoliko nasih banaka ima takve opcije, bilo je i na ovim forumima rec o tome. Verovatno su mnogi te kartice povezali i sa svojim PayPalom.

Ljudi su potom koristili CarGo aplikaciju i povezali svoje PayPal naloge s njom. PayPal je teretio njihovu karticu i naplatio im je taj trosak u evrima umesto u dinarima, a banka je cimnula pare s njihovih deviznih, a ne dinarskih racuna. I tu su prakticno nesvesno usli u prekrsaj, jer su platili uslugu domacoj firmi u devizama sto po zakonu nije dozvoljeno. S druge strane, mnogi ljudi ne znaju da je to prekrsaj, jer kod nas devize cirkulisu vec decenijama u upotrebi kada je rec o kupoprodaji i izdavanju stanova, automobila, umetnickih slika ... i niko se ne buni za to. Da, zakon postoji. Ali primenjuje se veoma retko, selektivno.

Ovde ocigledno hoce da upropaste CarGo i sada su nasli nacin da to urade tako sto zastrasuju njihove musterije.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8083



+1753 Profil

icon Re: Plaćali ste CarGo putem PayPala? NBS će vam poslati sporazum o priznanju krivice24.09.2021. u 13:50 - pre 31 meseci
To bi bilo logicno objasnjenje u Nl ili na Marsu ali u Srbistanu nije tako .

Bilo kakvo placanje Paypalom u okviru teritorije Srbistana je Zabranjeno !

Nije vazno za koji racun je vezan Paypal racun Uvek transakcije idu u Devizama! Znaci mnogi ljudi su vezali Paypal racun za svoj Dinarski racun na koji na primer primaju platu . Isto tako je i CarGo vezao na svoj dinarski racun ! Ali bez obzira na to transakcije uvek idu u devizama !

Bez obzira sto kada se nesto kupi Paypal moze da ispise cenu u dinarima i da ispostavi racun u dinarima , te dinare banka kod koje je racun , premece u devize , devize salje na drugi racun , pa ako je on dinarski onda se opet premece u dinare .

Tako je od prvog dana dolaska Paypala nije to nista od juce !

Tako je i dogovoreno u startu sa Paypalom , zato valjda nije ni hteo da dodje ranije !

A tako ne bi bilo kada bi Paypal stvarno imao Dinar kao jednu od valuta sa kojom posluje , a on bez obzira na zamajavanje korisnika sa natpisima oko dinara , vrsi on i to nepovoljniju konverziju dinara opet u devize ! Tako da ako Paypal " naplati " gradjaninu Srbistana 1.000 dinara , on mu u stvari naplati X.X Eura , samo ga je zeznuo za konverziju i dodatno zaradio !
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Plaćali ste CarGo putem PayPala? NBS će vam poslati sporazum o priznanju krivice24.09.2021. u 15:02 - pre 31 meseci
Citat:
djoka_l:
I ja imam osećaj da si pao sa Marsa.
Nije problem PayPal. Problem je PLAĆANJE U DEVIZAMA REZIDENTU.

Možeš PayPal-om da platiš u inostranstvu.
Kada bi imao na PayPal računu dinare (a nemaš), mogao bi da platiš rezidentu u dinarima.
Ono što je zabranjeno, to je da u domaćem platnom prometu rezidentu plaćaš devizama (osim u slučajevima kada je to dozvoljeno).

Situacija je ista kao kada bi otišao u Maxi i probao da platiš evrima.

Pa ja zaista svojom evro masterkard karticom placam u Maxi-u. Je li bolje da idem odmah da se dobrovoljno prijavim za zatvor, ili da sacekam da mi u pola noci upadne specijalna jedinica sa dugim cevima?

Ili je kriminal samo ako preko PayPala placam u evrima, a u Maxi-u mogu legalno?

Citat:
Nije vazno za koji racun je vezan Paypal racun Uvek transakcije idu u Devizama! Znaci mnogi ljudi su vezali Paypal racun za svoj Dinarski racun na koji na primer primaju platu . Isto tako je i CarGo vezao na svoj dinarski racun ! Ali bez obzira na to transakcije uvek idu u devizama !

Bez obzira sto kada se nesto kupi Paypal moze da ispise cenu u dinarima i da ispostavi racun u dinarima , te dinare banka kod koje je racun , premece u devize , devize salje na drugi racun , pa ako je on dinarski onda se opet premece u dinare .

Tako je od prvog dana dolaska Paypala nije to nista od juce !

Tako je i dogovoreno u startu sa Paypalom , zato valjda nije ni hteo da dodje ranije !

Aha, sada je mnogo jasnije samo je suvise ludo da bi bilo istinito - znaci drzava Srbija je sa PayPalom namerno ugovorila nacin da sopstvene gradjane na prevaru ucini kriminalcima?! Imam osecaj da tu ima nekog osnova za tuzbu protiv Srbije. Ne odgovara mi da budem kriminalac, to mi nanosi dusevnu bol i patnju, drzava je duzna da mi nadoknadi sto me na prevaru dovela u taj polozaj.

Inace, da li je uopste legalno imati racun kod PayPal? Zar to nije protivno onom zakonu koji kaze da je rezidentima zabranjeno da imaju racune u inostranstvu? Definitivno bi vlast trebala da objasni ljudima u Srbiji te rupe u zakonu koje im omogucuju da koriste PayPal a da ne budu kriminalci, jer je takvo nesto sigurno moguce, cim su ih tako pompezno doveli.


Citat:
Ono brate ako hoces pravi takav sistem, daj bre na Kinu se ugledaj a ne na te mlakonje

Sta fali Kini - na Aliexpressu sve cene u dolarima, jos nisam cuo da neko trazi da im se plati u juanima.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.telemaxx.net.



+7173 Profil

icon Re: Plaćali ste CarGo putem PayPala? NBS će vam poslati sporazum o priznanju krivice24.09.2021. u 15:13 - pre 31 meseci
Citat:
djoka_l:
I ja imam osećaj da si pao sa Marsa.
Nije problem PayPal. Problem je PLAĆANJE U DEVIZAMA REZIDENTU.

Možeš PayPal-om da platiš u inostranstvu.
Kada bi imao na PayPal računu dinare (a nemaš), mogao bi da platiš rezidentu u dinarima.
Ono što je zabranjeno, to je da u domaćem platnom prometu rezidentu plaćaš devizama (osim u slučajevima kada je to dozvoljeno).

Situacija je ista kao kada bi otišao u Maxi i probao da platiš evrima. Prvo, ne bi prihvatili. Drugo, čak i ako bi prihvatili, a uhvate ih u tome, njih bi žestoko kaznili, a ni ti ne bi prošao bolje.
Radi se o zaštiti domaće valute i sprečavanju, pre svega trgovaca, da ne prihvate dinare.
Kada bi to bilo dozvoljeno, svako bi mogao da kaže, e kod mene se od sutra primaju samo evri, ili funte, ili japanski jeni... Dopuni niz.


Problem je sto uopste neko misli da jedan gradjanin treba o takvim budalasitnama da razmislja.

Inace nije prvi put da ministarstva daju idiotske informacije - sta reci o ovome:

https://www.danas.rs/ekonomija...ma-decenijama-se-nije-menjala/

Citat:

Ministar finansija Srbije Siniša Mali ocenio je danas kao „maliciozne“ tvrdnje dela medija o obaveznom plaćanju poreza svih državljana Srbije koji rade kod stranih poslodavaca u inostranstvu, i ukazao da to zbunjuje građane i istakao da nema potrebe da odjavljuju prebivalište u Srbiji.


Da li treba reci nesto na ovo? Ovo je visoko ludilo. Covek komotno savetuje ljudima da krse zakon (bar onima koji ne zive u Srbiji de-facto).

Ovo verovatno da bi mogli jednog dana da im posalju pisamca da su prekrsili zakon i da dodju da "priznaju".

A onda ce na ES-u biti temeljno objasnjeno sta su prekrsili i kako je to svuda normalna stvar, od Finske do Australije.

Cela ova prica je farsa i potpuno ignorisanje sustine da zakoni i drzava treba da sluze gradjanima a ne obrnuto. Nije nikakav problem svaku birokratsku budalasitnu opravdati nekakvom nakaradnom birokratskom logikom. Sve ima svoj paragraf, sve odobreno, pecatirano.

I onda ti kao normaln covek u 21-vom veku moras da zoves advokata da pitas da li smes da platis nesto svetski poznatim servisom, ili ce te proglasiti za kriminalca.

To je sustina, a ne neke price da li je nesto legalno ili ne.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Plaćali ste CarGo putem PayPala? NBS će vam poslati sporazum o priznanju krivice24.09.2021. u 15:32 - pre 31 meseci
Citat:
Pa ja zaista svojom evro masterkard karticom placam u Maxi-u. Je li bolje da idem odmah da se dobrovoljno prijavim za zatvor, ili da sacekam da mi u pola noci upadne specijalna jedinica sa dugim cevima?


Znači, pao si sa Marsa?
Sve kartične transakcije, bilo da je kartica Master, Visa ili neka deseta, kada se plaća u zemlji VALUTA KLIRINGA JE DINAR.
Kada plaćaš u inostranstvu našim Masterom, Visom ili bilo kojom karticom koja je izdata u zemlji, valuta kliringa je EUR.

Možeš da imaš karticu sa Kajmanskih ostrva, kad plaćaš u Maxiju PLAĆAŠ DINARIMA. Konverziju radi mreža (Masters).

Da dodam još nešto: POSTOJE INSTITUCIJE, nazovimo ih "Banke", koje imaju pravo da rade sa devizama. Možeš ti da imaš u banci samo evre, da plaćaš u Maxiju, ali onda Banka radi konverziju, a plaćanje Maxiju ide u dinarima.
PayPal nije banka.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Plaćali ste CarGo putem PayPala? NBS će vam poslati sporazum o priznanju krivice24.09.2021. u 15:48 - pre 31 meseci
Citat:
Je li bolje da idem odmah da se dobrovoljno prijavim za zatvor, ili da sacekam da mi u pola noci upadne specijalna jedinica sa dugim cevima?


A ovo se na engleskom zove "back to the square one".
Niko nikome nije upadao u pola noći sa dugim cevima. Poslato je PISMO, a u njemu piše da se predlaže sporazumno prihvatanje krvice, samo uz opomenu, jer većina ljudi koja je preko PayPal plaćala CarGo nije znala da krši Zakon.
A onda gomila priča kako to nije OK, trebalo je da samo ćute i prave se ludi.

Posle ove halabuke, nikome više neće pasti na pamet da koristi PayPal rezidentima, samo će CarGo da bude kažnjen...
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Plaćali ste CarGo putem PayPala? NBS će vam poslati sporazum o priznanju krivice24.09.2021. u 16:10 - pre 31 meseci
https://tmconsulting.co.rs/eng...l-and-how-to-use-it-in-serbia/

Citat:
# PayPal in Serbia – is it legal?


Hereinafter we will explain how PayPal in our country can be used legally and when not.

Our Law interprets PayPal as a foreign e-money institution. According to the official statement of the National Bank of Serbia, in Serbia payment transactions with foreign countries via foreign electronic money institutions are permitted. This means that in Serbia, individuals and legal entities can use PayPal for payment, purchase and billing to foreign completely legal, but there are some limitations.

Domestic physical and legal persons are not permitted to perform payment transactions through PayPal in Serbia because it does not support the dinar as a currency.

In other words, receiving money from customers from abroad and paying suppliers in foreign is legal, and receiving money from buyers from Serbia and paying to suppliers in Serbia through PayPal is not legal.

PayPal will be able to use it to perform payment transactions only when it is registered in Serbia, and from the NBS receives a license and permit for electronic money issuing in country.


Sav forum pun mudrijaša, a niko se nije ni potrudio da pročita pod kojim uslovima može da se koristi PayPal u Srbiji.
 
Odgovor na temu

BuzzLightyear

Član broj: 345017
Poruke: 71



+432 Profil

icon Re: Plaćali ste CarGo putem PayPala? NBS će vam poslati sporazum o priznanju krivice24.09.2021. u 16:14 - pre 31 meseci
Za krivično delo neophodan je umišljaj.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Plaćali ste CarGo putem PayPala? NBS će vam poslati sporazum o priznanju krivice24.09.2021. u 16:22 - pre 31 meseci
Ignorantia legis non excusat - Nepoznavanje zakona ne opravdava (važi još od rimskog prava)

Ajde ti sad nađi u bilo kom zakonu da je potreban umišljaj.
Da li, recimo, ako zgaziš pešaka na pešačkom prelazu to radiš iz umišljaja?

Međutim, tačno je da se često uzima kao olakšavajuća okolnost, u zavisnosti od krivice ili prekršaja, to što je moguće da nisi znao zakon.
I upravo je to ovde slučaj. NBS PREDLAŽE da se obustvai postupak, zbog okolnosti da počiniocu nije bilo poznato da krši zakon.
Jedna mala nelagodnost u svemu tome je što, kao prekršilac, moraš jedino da odeš do NBS i priznaš da si nehotično prekršio zakon, a onda ti neće biti izrečena kazna.
A onda se ovde iznose nebuloze o birokratskom ćefu i dugim cevima u mračnoj noći.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8083



+1753 Profil

icon Re: Plaćali ste CarGo putem PayPala? NBS će vam poslati sporazum o priznanju krivice24.09.2021. u 16:28 - pre 31 meseci
Paypal svakako nije Domaca banka ! I ne moze se meriti i izjednacavati sa domacim bankama , koje izdaju kartice itd .

Za gradjane Srbije Paypal ne pruza sve usluge kao za gradjane EU !!

Opcija paypal novcanik i druge ne postoje u Srbiji ! Takodje se sredstva ne mogu drzati na PP racunu , vec se po pravilu automatski prebacuju na devizni racun koji gradjanin ima kod domace banke !

Na primer refund od neke kupovine preko inostranog sajta , automatski ide na racun banke , ne stoji kod Paypala.


Sa Paypalom je legalno placati za robu i usluge koje prodaju strani drzavljani koji se nalaze u inostranstvu ! Znaci Nelegalno je i da strani drzavljan iz hotela u Beogradu placa Paypalom za robu i usluge u Srbiji .

Preko paypala se moze primati novac iz inostranstva , po raznim osnovama , pa i za prodatu robu i usluge . Upravo je ta ideja bila izreceni hvalospevi , o novoj mogucnosti itd , a ne za prodaju roba i usluga unutar Srbije !


Ovo nije nikakva novost , jer kako bi smo mi znali za to , koji znamo ? Vise puta u javnosti je to naglasavano i saopstavano od strane NBS !

Nepoznavanje zakona ne oslobadja od krivice .

Tako da je ovde super sto gradjani koji nisu znali za postojanje zakona , dovoljno je da potpisu neki papiric i nikom nista .
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Plaćali ste CarGo putem PayPala? NBS će vam poslati sporazum o priznanju krivice24.09.2021. u 16:29 - pre 31 meseci
Citat:
djoka_l:

Znači, pao si sa Marsa?
Sve kartične transakcije, bilo da je kartica Master, Visa ili neka deseta, kada se plaća u zemlji VALUTA KLIRINGA JE DINAR.

Super je varijanta ako sam samo ja glup, a sa drzavom sve u redu. Medjutim, ja mislim da 99% drzavljana Srbije ne zna sta je to KLIRING. Niti treba da zna. Takodje, kada su u pitanju online transakcije nikog korisnik ne treba da razmislja da li je to "placanje u zemlji" ili "placanje u inostranstvu".

Citat:
Možeš da imaš karticu sa Kajmanskih ostrva, kad plaćaš u Maxiju PLAĆAŠ DINARIMA. Konverziju radi mreža (Masters).

Zasto PayPal ne radi isto to?! Drzava Srbija mu odobrila da ne radi? Ali jedan Pera Peric mora da zna da je ono sto je drzava Srbija zvanicno odobrila PayPalu nelegalno i da ako to radi ON krsi zakon?! Izvini, pao sam sa Marsa, deluje mu toliko ludo da ludje ne moze biti.

Citat:
Da dodam još nešto: POSTOJE INSTITUCIJE, nazovimo ih "Banke", koje imaju pravo da rade sa devizama. Možeš ti da imaš u banci samo evre, da plaćaš u Maxiju, ali onda Banka radi konverziju, a plaćanje Maxiju ide u dinarima.
PayPal nije banka.

Zasto onda radi sa devizama? Drzava Srbija mu odobrila?

Nego, ovde ima jos jedan (mnogo veci) problem. Ako sam dobro razumeo, strana firma bez problema moze da pruza usluge drzavljanima Srbije koristeci PayPal kao kanal naplate. Domaca firma to isto ne moze. Ovo je ocigledna diskriminacija domacih firmi sa ciljem da se iste uniste u korist stranih firmi, koje ce preueti njihovo mesto na trzistu, zar ne?
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Plaćali ste CarGo putem PayPala? NBS će vam poslati sporazum o priznanju krivice24.09.2021. u 16:56 - pre 31 meseci
Citat:
Zasto PayPal ne radi isto to?! Drzava Srbija mu odobrila da ne radi? Ali jedan Pera Peric mora da zna da je ono sto je drzava Srbija zvanicno odobrila PayPalu nelegalno i da ako to radi ON krsi zakon?! Izvini, pao sam sa Marsa, deluje mu toliko ludo da ludje ne moze biti.


Zašto Pera Perić može u banci da zameni 100 evra, a ako ga uhvate da to radi na ulici dok nekom tipu daje 100 evra i on i taj tip budu kažnjeni (ako ih uhvate)?
Da li zato što tom tipu na ulici država Srbija nije dozvolila da radi?

Pa upravo tako. PayPal NIJE BANKA. On ne posluje po srpskim zakonima. Kod njih ne možeš da držiš dinare, oni ne plaćaju u dinarima domaćim licima. Po zakonu, onda ne može da se koristti od strane rezidenata za plaćanje rezidentima u Srbiji.
A to što imaš ino karticu - da li znaš da je ZABRANJENO da imaš račun u stranoj banci?
Da li znaš da samo neke kategorije građana imaju pravo da drže novac na računima stranih banaka (oni koji su na privremenom boravku, koji rade u stranim predstavništvima domaćih firmi, službenici ambasada Srbije, za nekle specijalne svrhe, tipa lečenje u inostranstvu i slično).

I da, Srbija dozvoljava bankama da rade sa devizama. Da, srpske firme imaju prava da drže devize na svojim računima u bankama, da, srpski građani imaju prava da drže devizno štednju, da, srpski građani imaju pravo da nke stvari plaćaju u devizama u Srbiji, što je regulisano članom 34 Zakona o deviznom poslovanju, ali srpski građani nemaju pravo da plaćaju vožnju taksijem u devizama, niti taksi službe imaju pravo da naplaćuju u devizama svoje usluge u Srbiji.
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Plaćali ste CarGo putem PayPala? NBS će vam poslati sporazum o priznanju krivice24.09.2021. u 17:01 - pre 31 meseci
@pctel Upravo tako.

Znaci, Pera Peric osim zakona o deviznom poslovanju, treba da zna do detalja implementaciju integracije PP-a sa CarGo aplikacijom, kao i kompletan data flow diagram rada PayPal-a servisa u slucaju Srbije.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Plaćali ste CarGo putem PayPala? NBS će vam poslati sporazum o priznanju krivice

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 19008 | Odgovora: 182 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.