Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zamena radijatora (priključenih na gradsku toplanu)

elitemadzone.org :: TechZone :: Zamena radijatora (priključenih na gradsku toplanu)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 856 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.mobile.kpn.net.



+2284 Profil

icon Zamena radijatora (priključenih na gradsku toplanu)29.04.2024. u 10:37 - pre 16 dana i 2h
Ima li neko iskustva sa zamenom radijatora priključenih na gradsku toplanu?
Radijatori su stari preko pola veka i zeleo bih kako renoviram koju prostoriju u stanu tako da ih zamenim nekim modernijim, estetski prihvatljivijim i laksim za ciscenje. Pretpostavljam da ako u te aktivnosti treba ukljuciti toplanu onda ce mi trebati gradjevinska dozvola i gomila dokumentacije kao da gradim novi soliter a ne odvrcem i zavrcem dva srafa. Da li je to moguce uraditi samostalno, da li voda prsti na sve strane ili sistem uopste nije pod pritiskom tokom leta?
 
Odgovor na temu

banebeograd66
beograd

Član broj: 36412
Poruke: 71
109.245.193.*



Profil

icon Re: Zamena radijatora (priključenih na gradsku toplanu)29.04.2024. u 11:03 - pre 16 dana i 2h
ako si u zgradi sistem je pod pritiskom dokle god neko ne ispusti vodu iz sistema u toj vertikali. mozes da cekas da tokom leta iz nekog razloga to uradi neko od suseda ili da pozoves toplanu (ili nekog iz toplane) da ti to sluzbeno ( privatno) odradi i naravno u oba slucaja to bi trebalo da platis , po dogovoru ... ne secam se koliko je to bilo kad sam ja to radio pre tri godine ali racunaj na par hiljadarki dinara , u zavinosti od toga koliko je halapljiv majstor...
banebeograd66
 
Odgovor na temu

rafiki
Beograd

Član broj: 48988
Poruke: 277



+63 Profil

icon Re: Zamena radijatora (priključenih na gradsku toplanu)29.04.2024. u 11:10 - pre 16 dana i 1h
U kom gradu?
U Beogradu imaš dve opcije:
a) potpuno legalnu - da tražiš od toplane da isprazni instalaciju kako bi ti zamenio radijatore (možda je bolje da ne kažeš da menjaš, nego renoviraš i hoćeš da ih opereš i prefarbaš). To se plaća X dinara na račun toplane a može da se radi samo van grejne sezone. Ne treba ti ništa od dokumentacije, možda samo prijava radova u opštini, za šta ti opet ne treba ništa.
b) da nađeš majstora koji radi u toplani. Ne moraš da nađeš onog što radi baš u tvojoj toplani, znaju oni ko drži koji reon pa će te uputiti na pravu osobu. Onda majstor prazni instalaciju, a može da ti uradi i demontažu/montažu radijatora itd... Plaćanje je solarno, čvrsta valuta majstoru na ruke. Ova varijanta može da se radi tokom cele godine.

E sad, poslednjih godina cene ovih usluga kod majstora su otišle nebu pod oblake. Rođaka je išla opcijom a) i prošla dosta jeftinije.

Pozdrav

P.S. Nisam siguran da je zamena starih tučanih radijatora novim, lepšim, aluminijumskim, uvek ispravna odluka. Kiselost vode u sistemu može da izazove preuranjeno curenje Al radijatora, a i buka se mnogo lakše prenosi preko Al radijatora.

P.P.S. Još nešto: ako ne menjaš ventile, i ako imaš i donji ventil na ulazu (tačnije - na izlazu iz radijatora) onda ne moraš da prazniš instalaciju i ne treba ti nikakva akcija iz toplane. Onda možeš sve sam da uradiš: zavrneš oba ventila, skineš radijator, staviš radijator, odvrneš ventile. Iscuriće vode koliko ima u radijatoru, ali to se može pokupiti u lavor, dva.


[Ovu poruku je menjao rafiki dana 29.04.2024. u 12:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8105



+1757 Profil

icon Re: Zamena radijatora (priključenih na gradsku toplanu)29.04.2024. u 11:28 - pre 16 dana i 1h
Ja nisam hteo da menjam radijotare. Naravno treba stare ofarbati i bice O.K. Ako imaju koju nepravilnost malo se ostruze .

Ovi aluminijumski se i brze ohlade. Jeste da se ujutro brze zagreju, ali kada iskljuce uvece, a poslednjih par godina gase u Toplani u 9 , tucani drzi koliko moze do 1 sat ! Aluminijumski se brze ohladi .
 
Odgovor na temu

BanovoBrdo1

Član broj: 348407
Poruke: 49
109.245.204.*



+3 Profil

icon Re: Zamena radijatora (priključenih na gradsku toplanu)29.04.2024. u 12:03 - pre 16 dana i 1h
Kao prvo, ja gusane nebih ni menjao uopste, samo bi ih ofarbao. Ali valjda kad ne radi grejanje su instalacije prazne?
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1640



+593 Profil

icon Re: Zamena radijatora (priključenih na gradsku toplanu)29.04.2024. u 12:17 - pre 16 dana
Ako skidas radijatore, posle 50 godina, obavezno menjaj ventile.
Bitno je da odaberes tip ventila koji ti treba, pravi ili EK.
Mozes uzeti Herz ventile koji imaju mogucnost nadogradnje termostatskih glava.
Stari i novi ventili se razlikuju po duzini. Bitno je da obezbedis 1/2" nastavke, koji se izraduju u duzini 10mm, 15mm itd.
Kod mene su ventil i navijak (donji ventil) bili razlicite duzine, a novi su iste duzine. Nastavcima kompenzujes razliku izmedju potrebne i stvarne duzine cevi.
Lakse je, nego da seces cevi i urezujes nove navoje, ili da varis nove krajeve cevi.
Idealno bi bilo da iza radijatora stavis plocice - nikada vise neces morati da krecis iza .

Postupak ide ovako:
-prijavis upravniku zgrade da je potrebno da se isprazni sistem, navedi, radi skidanja radijatora zbog krecenja.
-to ce biti organizovano za par dana, i obavestice te iz Toplane kada se zavrsi.
-od toga dana imas nedelju do dve nedelje dana da zavrsis radove. Ne moze sistem da ostaje duze vreme bez vode, jer ce zardjati.
-pristupas menjanju ventila - ako imas potrebno znanje i alat, ili angazujes majstore. Kada se stave novi ventili, mozes im javiti da ponovo dopune sistem.
-sa pouzdanim ventilima mozes da skidas i vracas radijatore u sred zime.
-onda polako imas barem 5 meseci da zavrsis posao do nove grejne sezone, ako hoces da se grejes.

Ako radijatori imaju podne nosace, ja bih ugradio zidne. Time se olaksava ciscenje poda ispod.

I ja gusane radijatore ne bi menjao, vec bi ih ofarbao belom uljanom farbom za radijatore.

Ako angazujes majstora na crno, taj mora imati suport iz Toplane na koju si povezan. Ponekad leti rade remont, pa iskljuce automatsku dopunu sistema,
sto stvara probleme da se sistem u tvojoj zgradi dopuni nakon radova.

[Ovu poruku je menjao scoolptor dana 29.04.2024. u 13:28 GMT+1]
People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1640



+593 Profil

icon Re: Zamena radijatora (priključenih na gradsku toplanu)29.04.2024. u 12:19 - pre 16 dana
Citat:
BanovoBrdo1:
Ali valjda kad ne radi grejanje su instalacije prazne?

Nisu, jer bi tada cevi i radijatori iznutra zardjali, vise nesto sto vec jesu.
Sistem se uvek drzi pod vodom.

People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

član

Član broj: 287386
Poruke: 884



+800 Profil

icon Re: Zamena radijatora (priključenih na gradsku toplanu)29.04.2024. u 12:41 - pre 16 dana
Citat:
Darko Nedeljković:
Ima li neko iskustva sa zamenom radijatora priključenih na gradsku toplanu?
Radijatori su stari preko pola veka i zeleo bih kako renoviram koju prostoriju u stanu tako da ih zamenim nekim modernijim, estetski prihvatljivijim i laksim za ciscenje. Pretpostavljam da ako u te aktivnosti treba ukljuciti toplanu onda ce mi trebati gradjevinska dozvola i gomila dokumentacije kao da gradim novi soliter a ne odvrcem i zavrcem dva srafa. Da li je to moguce uraditi samostalno, da li voda prsti na sve strane ili sistem uopste nije pod pritiskom tokom leta?


mozes i bez ispustanja vode, nadjes majstora koji ima ovaj uredjaj:
https://www.etaz.rs/rems-aparat-za-zamrzavanje-frigo-2
obicno imaju sve malo bolje opremljene firme i zamene ti bez da ikog sa strane moras da ukljucujes.
ali verujem da bi te odrali kao musa jarca za tu uslugu.

ako je samo estetike radi, mozes da probas i sa jeftinijom varijatnom, da stavis samo maske na radijatore koje isto mogu solidno da izgledaju, samo sto bi ciscenje u tom slucaju bilo jos teze.
ovako nesto: https://www.pinterest.de/akidjurovic/maske-za-radijatore/
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1640



+593 Profil

icon Re: Zamena radijatora (priključenih na gradsku toplanu)29.04.2024. u 12:46 - pre 16 dana
Verujem da bi se vlasnici tog aparata izuzetno obradovali kada bi im neko trazio uslugu upotrebe istog, van grejne sezone.
Mozda bi dali i popust.
People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

BanovoBrdo1

Član broj: 348407
Poruke: 49
109.245.204.*



+3 Profil

icon Re: Zamena radijatora (priključenih na gradsku toplanu)29.04.2024. u 13:03 - pre 16 dana
Citat:
Darko Nedeljković:
ali verujem da bi te odrali kao musa jarca za tu uslugu.


i ja sam hteo da napisem da moze i tim nacinom ali zbog ovoga ipak nisam.
 
Odgovor na temu

BanovoBrdo1

Član broj: 348407
Poruke: 49
109.245.204.*



+3 Profil

icon Re: Zamena radijatora (priključenih na gradsku toplanu)29.04.2024. u 13:04 - pre 16 dana
Citat:
scoolptor:
Citat:
BanovoBrdo1:
Ali valjda kad ne radi grejanje su instalacije prazne?

Nisu, jer bi tada cevi i radijatori iznutra zardjali, vise nesto sto vec jesu.
Sistem se uvek drzi pod vodom.

znaci da ne treba kupovati polovne gusane koji su vec neko vreme skinuti sa mreze?
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1640



+593 Profil

icon Re: Zamena radijatora (priključenih na gradsku toplanu)29.04.2024. u 13:10 - pre 16 dana
Citat:
znaci da ne treba kupovati polovne gusane koji su vec neko vreme skinuti sa mreze?


Ne znam. Zavisi od stanja. Ja bih uvek uzeo nove.

Ja sam prosle godine praznio sistem u zgradi da bih demontirao radijatore i menjao ventile. To da sistem mora biti pod vodom su mi rekli momci iz Toplane.

Kada sam skidao ventile, iz jedne cevi je izasao grumen rdje. Voda koja se ispusta iz radijatora je boje rdje.


People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

BanovoBrdo1

Član broj: 348407
Poruke: 49
109.245.204.*



+3 Profil

icon Re: Zamena radijatora (priključenih na gradsku toplanu)29.04.2024. u 13:19 - pre 15 dana i 23h
ja nisam znao da ima novi gusani, mislio sam da su davno prestali sa proizvodnjom istih
 
Odgovor na temu

BanovoBrdo1

Član broj: 348407
Poruke: 49
109.245.204.*



+3 Profil

icon Re: Zamena radijatora (priključenih na gradsku toplanu)29.04.2024. u 13:19 - pre 15 dana i 23h
Citat:
scoolptor:
Citat:
znaci da ne treba kupovati polovne gusane koji su vec neko vreme skinuti sa mreze?

Kada sam skidao ventile, iz jedne cevi je izasao grumen rdje. Voda koja se ispusta iz radijatora je boje rdje.


tako i smrdi
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1640



+593 Profil

icon Re: Zamena radijatora (priključenih na gradsku toplanu)29.04.2024. u 13:24 - pre 15 dana i 23h
Citat:
BanovoBrdo1:
ja nisam znao da ima novi gusani, mislio sam da su davno prestali sa proizvodnjom istih


Ja mislim da ih i dalje proizvode

People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 807



+640 Profil

icon Re: Zamena radijatora (priključenih na gradsku toplanu)29.04.2024. u 15:21 - pre 15 dana i 21h
U zgradi kod moje pokojne majke lik je bez icije dozvole postavio podno grejanje i prikacio ga na zajednicku instalaciju. Drugi je menjao sve radijatore, takodje nikoga nije pitao, vec je cekao leto kada se ionako ispusta voda iz sistema. Ja sam inace protiv takvog gradjevinskog divljastva, ali ljudi to rade. A bio je i lik koji je skinuo radijatore, pa otisao na odmor. U medjuvremenu su pustili vodu ... dalje ne treba ni da pricam.

Moj glas definitivno ide u korist onoga sto je rekao @scoolptor, pa da ga citiram:
Citat:
scoolptor:
-prijavis upravniku zgrade da je potrebno da se isprazni sistem, navedi, radi skidanja radijatora zbog krecenja.
-to ce biti organizovano za par dana, i obavestice te iz Toplane kada se zavrsi.
-od toga dana imas nedelju do dve nedelje dana da zavrsis radove. Ne moze sistem da ostaje duze vreme bez vode, jer ce zardjati.
-pristupas menjanju ventila - ako imas potrebno znanje i alat, ili angazujes majstore. Kada se stave novi ventili, mozes im javiti da ponovo dopune sistem.
-sa pouzdanim ventilima mozes da skidas i vracas radijatore u sred zime.
-onda polako imas barem 5 meseci da zavrsis posao do nove grejne sezone, ako hoces da se grejes.

S malom korekcijom - leti sistem puste bez vode i po mesec dana, ali ne racunaj na to! Medjutim, zamena svih ventila moze da se obavi za sat-dva. Nakon montaze ventila obavezno prodji sve punktove i vidi da slucajno negde nesto ne curi. Ako curi - resavaj to pre montaze radijatora. Potrebna su ti dva ventila - gornji, koji moze da ima termostaticku glavu (zaokruzen crvenom bojom na slici dole) i donji (plava boja), koji sluzi samo za zatvaranje dovoda vode - npr. kada se radijatori skidaju radi farbanja. U vecini starih zgrada tog donjeg ventila nema. Vidi sliku.

Noviji radijatori ponekad mogu na sebi da imaju dodatne male ventile (vidi sliku) - ovaj gore je za ispustanje vazduha, ovaj dole je za ispustanje vode iz samog radijatora pre skidanja.

Zamrzavanje cevi, koje predlaze @clan ti ne bih preporucio, jer ta procedura traje izuzetno dugo, majstori koji imaju taj apart su retki, mnogi ga iznajmljuju na sat i zato je to prilicno skupa intervencija. Drugi problem je sto ta intervencija ne moze da se radi na vrucoj cevi, vec iskljucivo na mlakoj ili hladnoj, sto iskljucuje mogucnost primene te metode u vreme grejne sezone.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

BanovoBrdo1

Član broj: 348407
Poruke: 49
109.245.204.*



+3 Profil

icon Re: Zamena radijatora (priključenih na gradsku toplanu)29.04.2024. u 22:44 - pre 15 dana i 14h
Kod mene je to ovako. Ne znam da li je i ovo ventil?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1640



+593 Profil

icon Re: Zamena radijatora (priključenih na gradsku toplanu)30.04.2024. u 07:15 - pre 15 dana i 5h
Vidim da imas podne nosace.
Posto sam malo proucio tematiku zidnih nosaca za gusane radijatore, podelicu svoje iskustvo.
Mozda nekom zatreba.

Imamo tri elementa:

KUD nosac


NUT nosac


PUT-P nosac


KUD i NUT nosaci idu u paru.
KUD nosac se nabija u rupu F16-17mm koja se busi u nosecem zidu.
KUD nosac ima dva zljeba, i montira se tako da su zljebovi okrenuti na gore.
Prilikom montaze KUD nosaca treba obratiti paznju na poziciju radijatora u odnosu na ventile na cevima.
Razlike u potrebnoj duzini cevi se mogu kompenzovati montazom nastavaka, kao sto sam ranije rekao.
Zavisno o broju rebara, postavlja se potreban broj KUD nosaca.
Za radijator prosecne velicine dovoljna su dva KUD nosaca.
KUD nosac se postavlja na 1/3 visine radijatora posmatrano sa gornje strane.

Ja sam se licno opredelio za bolje resenje od KUD nosaca - uzeo sam cev od 3/8", isekao je, i urezao po jedan zljeb, i ofarbao.
Cev mi se nekako cini jacom od savijenog lima.

NUT nosac se postavlja na radijator tako sto se srafi za dva rebra, na pozicijama koje odgovaraju instaliranim KUD nosacima,
tako da je siri deo sa zadnje strane radijatora. Moguce je fino podesavanje po visini.

Prilikom montaze radijatora, NUT nosac se kaci o jedan od dva zljeba KUD nosaca.
Vazno je da svi NUT nosaci lepo legnu u zljebove KUD nosaca. Zbog ovog treba obratiti paznju na dubinu montaze KUD nosaca,
posebno ako je zid kriv.

Kada se radijator okaci postavkom NUT nosaca u zljebove KUD nosaca, moguce je odredjeno bocno pomeranje radijatora -
dovoljno za razdvajanje od holendera ventila.

PUT-P nosac, je zapravo odstojnik, koji odbacuje donji deo radijatora od zida. Montira se na 1/3 visine radijatora, posmatrano
sa donje strane, na strani radijatora suprotnoj od donjeg ventila (navijka).
Montira se na kraju, kada je sve lepo upasovano, a da cevi nisu napregnute.

Prilikom montaze radijatora, nije potrebno da se pravi nagib.

Sve sto sam naveo je moje licno misljenje. Mozda negde gresim. Ispravite me.




[Ovu poruku je menjao scoolptor dana 30.04.2024. u 08:26 GMT+1]
People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

B3R1
Berislav Todorovic
NL

B3R1
Član broj: 224915
Poruke: 807



+640 Profil

icon Re: Zamena radijatora (priključenih na gradsku toplanu)30.04.2024. u 09:08 - pre 15 dana i 4h
@BanovoBrdo1:

Ti imas nesto noviji tip, mislim da se takvi radijatori jos uvek rade, jer znam da su u zgradi ETF-a pre 30 godina, bas kada sam ja diplomirao, promenili sve radijatore i stavili su bas te.

U stanu moje majke ima ovo na slici dole, za sta mislim da se vise nigde ne proizvode i svi u toj zgradi koji su renovirali stanove su ta cudesa promenili.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

BanovoBrdo1

Član broj: 348407
Poruke: 49
109.245.204.*



+3 Profil

icon Re: Zamena radijatora (priključenih na gradsku toplanu)30.04.2024. u 11:16 - pre 15 dana i 1h
Sto se nosaca tice, on je okacen i na dva zidna i na dva podna.. Ne znam zasto kad je ovde sve beton osim dva unutrasnja gipsana zida
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Zamena radijatora (priključenih na gradsku toplanu)

Strane: 1 2

[ Pregleda: 856 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.