Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nema vise bonova i abonentske!!!!!

elitemadzone.org :: MadZone :: Nema vise bonova i abonentske!!!!!

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 25139 | Odgovora: 118 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.vdial.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Nema vise bonova i abonentske!!!!!29.06.2004. u 12:56 - pre 240 meseci
pa ja mislim da imamo jedan mnogo ozbiljniji problem od uvodjenja ozbiljnijeg placanja studija i boljeg regulisanja izbora kandidata koji bi zapravo zaista trebalo da studiraju, naime u pitanju je sam profesorski kadar koji je mahom nesposoban, deformisan, ili pobegao u ovih 10-15 godina potpune nivelacije naseg skolstva sa nulom. donosenje zakona, sprovodjenje istih i uterivanje haracha je najmanji problem u nizu problema koji postoje. ok, nema vise bonova, np. da li su studije kvalitetnije zbog te cinjenice, ili npr. cinjenice da ce godina studija na ETF-u kostati 2000E? kako god bilo, tzv. "reforma skolstva" ce trajati, pa bar narednih 10-20 godina dok ponovo ne budemo imali, ako budemo uopste imali, dovoljno sposoban kadar, kao i dovoljno dobre uslove da proizvodimo kvalitetnu visoko-skolsku radnu snagu, a ne kvazi-naucnike.
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

markom
Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.lina.net

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Nema vise bonova i abonentske!!!!!29.06.2004. u 13:01 - pre 240 meseci
Kabume, taj problem se ne rešava abonentskim knjižicama. Naprotiv, rešava se, na žalost, "žrtvovanjem" (uglavnom već stradalih) generacija, tj. podizanjem cena školarina, uterivanjem novca u budžet, povećavanjem plata (pozitivna motivacija, je li) univerzitetskih profesora, kako bi se privoleli stručnjaci da dođu na univerzitet. Dakle, sveobuhvatno povećanje kvaliteta studija. Kad studije dostignu određeni kvalitet, a da to pritom ne znači dovođenje novog Caje na ETF, već da se poveća prolaznost, sposobnost studenata za samostalno privređivanje i preživljavanje, tek onda možemo da pričamo o dodatnim beneficijama za studente i besplatnom studiranju.

Na žalost, ja mislim da je vreme za egzibicije ka besplatnom/beneficiranom studiranju prošlo, kao i da dolazi. U ovom trenutku na žalost nije tu.

Marko.
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.vdial.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Nema vise bonova i abonentske!!!!!29.06.2004. u 13:12 - pre 240 meseci
ja bih te ipak ispravio, time se tek zapocinje dug proces posto je tesko znacajno povecati plate zaposlenih na fakultetu u kratkom vremenskom periodu, kao i dati dovoljne beneficije da se privuku znacajne kolicine sposobnog kadra. sa druge strane, povecanjem cena studija pojavice se i konkurentne institucije koje ce nuditi sticanje "papira" iste, ili vece validnosti za manju kolicinu vremena i truda, tako da ulecemo u veliki broj potencijalnih vrtloga.
visoko-obrazovanom kadru koji zeli da ostane pri univerzitetu, a ne zeli, bar direktno, da ide u industriju je takodje potrebno ponuditi dovoljno dobre uslove kako bi se zadrzali pri istom, a to ukljucuje, pored dobrih plata, npr. kredite za resavanje stambenog pitanja, dobre uslove za istrazivanja i usavrsavanje itd. itd. a to sve kosta i moze se postici samo na duge staze. dakle, bar 10-20 godina, sa tim da moja procena konvergira ka 20 godina ukoliko ne uletimo u jos neki "mracni" period, sto uopste nije iskljuceno i cak tipujem na 1-2 "rupe" u tzv. reformama u tom periodu, sto ce jos dodatno produziti celu ovu mucnu situaciju sa obrazovanjem.
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

markom
Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.lina.net

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Nema vise bonova i abonentske!!!!!29.06.2004. u 13:19 - pre 240 meseci
To što ti piušeš iznad, nije ništa različito od onog što ja kažem. Prosto, kolo mora negde da se preseče i nešto (neko) mora biti žrtvovan. To znači, par generacija će ispaštati. Ako ne ispšašta tih par generacija sada, ispaštaće daleko više posle njih. To je osnov moje diskusije.

Što se tiče konkurentih institucija - odlično. I treba da bude što više privatnih škola. Osnovnih, srednjih, viših i visokih. Ko sebi može da priušti neka izvoli. Ja znam neke veoma sposobne i dobro obrazovane ljude koji su završili privatne univerzitete po Srbiji. Daleko su sposobniji kadar od svojih "kolega" sa državnih fakulteta (khm, ekonomisti). Ja tu ne vidim nikakav problem. Konkretna osoba koja mi je pala na pamet je pritov za vreme svojih studija debelo odradila svoju ne malu školarinu...

Marko.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net



+7169 Profil

icon Re: Nema vise bonova i abonentske!!!!!29.06.2004. u 13:20 - pre 240 meseci
Ja mislim da cela konvergencija nema sanse da se desi bez paralelnog razvoja privrede jer ona i postavlja zahteve za visoko obrazovanim kadrom odredjenog profila.

Ono sto je problem je "kokoska jaje" slucaj - dakle, da bi se podstakla trzisna ekonomija potreaban je univerzitetski kadar - a taj kadar je u periodu od 1990-2000 bio onemogucen da putuje van Srbije na usavrsavanje, ili su cistim darvinizmom sposobni jednostavno otisli napolje. Postavlja se pitanje - ko ce voditi razvoj zemlje, i ima li Srbija uopste dovoljno kredibilnih strucnjaka da oblikuju (zakonski i upravljacki) razvoj privrede - ili je potrebno sacekati na novu generaciju ljudi sa osecajem za trzisnu ekonomiju, da ne kazem "cash flow" ?

Nisam siguran da pitanje hrane za studente (ne znam zasto markome to mesas sa besplatnim studiranjem, to niko ne potencira - hrana spada u standard studenata) neko resenje za negativnu selekciju... ja bas nesto mislim suprotno, no dobro.. videcemo.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Nema vise bonova i abonentske!!!!!29.06.2004. u 13:28 - pre 240 meseci
A da li vi mozete malo da pogledate kako su napredne zemlje resile taj problem kokoska-jaje? Mi nemamo dovoljno obrazovanih gradjana a ako bismo povecali cenu studiranja to bi se jos vise smanjilo. Ali sa druge strane i kvalitet studija je los jer nema finansiranja. Ali postoji resenje da bude finansiranja i da svako moze da studira. A bitno je da svako moze da studira jer ljudi nemaju para. Evo kako je to reseno ovde na Novom Zelandu. Ti kada upises fakultet dobijes racun za tu godinu. Ti taj racun posaljes jednoj vladinoj ustanovi i oni plate racun za tebe. Kada se zaposlis i prestanes da studiras oduzima ti se 15% od plate dok se ne isplati tvoj kredit (sa kamatom!).

Eto, opet ko ima volje da studira a nema para, moci ce da studira i da se posveti studijama a ne da mora da radi dva posla jer mu trebaju pare za studije a zbog tog rintanja ne moze brzo da zavrsi studije.
 
Odgovor na temu

koja

Član broj: 5645
Poruke: 129
*.beotel.net



Profil

icon Re: Nema vise bonova i abonentske!!!!!29.06.2004. u 13:56 - pre 240 meseci
markom,
pa reci ti meni da li si ti imao nesrecno detinjstvo ili sta vec.
ti sve od reda mrzis.
o cemu ti govoris, zurke, banchenje, drogiranje. kako lupas gluposti. pa da neko moze svako veche da pravi zurke, da banchi, da finansira sebi drogu, da li bi mu bilo tesko da plati sebi neki skup restoran i zivi u hotelu, a ne da trazi da se hrani u studentskoj menzi. taj ko moze to sve sebi da priusti, on se ni ne zali.
zurke naravno da postoje, da li ti mozda one smetaju jer nisi ni na jednu bio pozvan????? protiv zurki nemam nista protiv. bitno je odrediti prioritete pa znati na koju zurku da odes a na koju da ne odes, sta ti je bitnije, da odes na tu zurku ili to vece da uchis. to je sve deo zivota.
jos jedna stvar, sta je tebe briga ko se sa kim *ebe, pa ako nemas devojku nemoj tvoje frustracije ovde da potenciras.
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

markom
Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.lina.net

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Nema vise bonova i abonentske!!!!!29.06.2004. u 14:41 - pre 240 meseci
Kao prvo, ja sam imao sve sem nesrećnog detinjstva. Daleko od toga, takoreći.

Drugo, kao student bi trebalo da znaš da u diskusijama može da se učestvuje i sa distance, tj. bez ličnog vređanja.

Treće, ne znam da li si u mojim porukama primetio znakove navoda. Znaš, oni obično služe da se skrene pažnju na nešto što je neko drugi rekao, a u konkretnom slućaju služe da karikiraju mišljenje.

E, sad, ja ne znam ko je ovde frustriran. Ti koji ne možeš da podneseš tuđe mišljenje ili ja koji sam sasvim spreman da čujem tvoje mišljenje.

Ja sam isfrustriran jedino činjenicom da sam znao da je samo pitanje vremena kad će neko da me "prozove" po ovom osnovu.

Tako, kad sam to izrekao, malo lične prozivke. Ako nisi u stanju da svoje mišljenje artikulišeš, argumentuješ i izneseš, nisi sposoban ni da studiraš, već samo da kopaš njivu. Dakle, izvoli, bavi se poslom za koji si sposoban. Prepusti studije onima koji vrede.

Marko.

P.S. Priču o frustracijama ne bi trebalo da pokreću nepotpisane "ličnosti", a još manje oni koji ni ne znaju šta to znači...
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Nema vise bonova i abonentske!!!!!29.06.2004. u 14:51 - pre 240 meseci
Citat:
Mi nemamo dovoljno obrazovanih gradjana a ako bismo povecali cenu studiranja to bi se jos vise smanjilo....

Ne slazem se prvim delom izjave, iz sledecih razloga:
Da mi stvarno nemamo dovoljno "obrazovanih gradjana" ili da preciznije kazem strucnjaka, takve bismo aktivnije trazili i (po definiciji trzisne ekonomije) davali im vece plate. Plate bi rasle dokle god se ne popuni broj potrebnih radnika sa visokim obrazovanjem, sto znaci da kad ih stvarno ne bi bilo dovoljno kod nas, zbog visokih plata takvi bi dolazili i iz stranih drzava. Ono sto se desava je upravo suprotno - ne treba nam toliko strucnjaka, pa zato takvima dajemo male plate i oni odlaze tamo gde su potrebniji. Eto, da prihvatim neko kompromisno misljenje, mozda ih i nemamo koliko nam treba, ali zato ih drugi imaju jos manje i trebaju im mnogo vise nego nama.

@Koja
Nema razloga da toliko napadas markom-a, jer jasno da se njegova izjava odnosi na "studente" koje uopste ne zanima ni knjiga ni predavanje a ne na one koje pored toga u trenucima dokolice zanimaju i druge stvari.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Nema vise bonova i abonentske!!!!!29.06.2004. u 15:02 - pre 240 meseci
pctel, nasa drzava je siromasna i ne moze za sve poslove da nabije cene. Naravno da svi idu za vecom platom ali ipak neko ostane. Recimo da je 20% (lupam). E ali da vise njih zavrsava fakultet onda bi i tih 20% predstavljalo veci broj i mogla bi i da se zapocne neka proizvodnja...

Ali trebalo bi da se omoguci da studenti steknu pojam o vrednosti njihovih studija ali da im omogucis da ipak mogu samo da se fokusiraju na studije. Zato je najbolje da se placa skolovanje (recimo 1000 evra godisnje) ali da drzava to placa a ti posle dajes od plate kao sto moras da dajes za socijalni i zdravstveno...Naravno neki koji imaju para mogu sami da plate da im ne bi isla kamata na kredit. Ili ako se zaposlis u boljoj firmi da izaberes da dajes vise od 15% da bi sto pre otplatio...Neka fleksibilnost mora da se omoguci.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
217.26.79.*



+10246 Profil

icon Re: Nema vise bonova i abonentske!!!!!29.06.2004. u 15:03 - pre 240 meseci
Citat:
Evo kako je to reseno ovde na Novom Zelandu. Ti kada upises fakultet dobijes racun za tu godinu. Ti taj racun posaljes jednoj vladinoj ustanovi i oni plate racun za tebe. Kada se zaposlis i prestanes da studiras oduzima ti se 15% od plate dok se ne isplati tvoj kredit (sa kamatom!).


Kako jednostavno, sa malo reci, a sve je receno.

1. Ti kada upises fakultet dobijes racun za tu godinu.
U normalnim zemljama niko ne trazi pare unapred. Ako se zna ko si ti (ime, prezime, adresa ...) podrazumeva se da ces da platis racun koji ti je urucen ili poslat na adresu.

2. Nenapisano: ... Kad zavrsis studije ...
To se valjda podrazumeva.

3.Kad se zaposlis ...
Zaposlis se ??? Kao konobar ili kao taksista ?

4. ... oduzima ti se 15% od plate
Dobijas platu svakog meseca ?

5. dok se ne isplati tvoj kredit (sa kamatom!)
Sa kamatom ,logicno, niko lud ne daje pare za dz, pa ni drzava.

A stvarno me zanima, sta se desava kad neko ne zavrsi studije ? Ne mislim pritom na dzabalebarose, vec na realnost, mora da postoje i takvi, iz bilo kog razloga.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

markom
Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.lina.net

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Nema vise bonova i abonentske!!!!!29.06.2004. u 15:05 - pre 240 meseci
Citat:
A stvarno me zanima, sta se desava kad neko ne zavrsi studije ? Ne mislim pritom na dzabalebarose, vec na realnost, mora da postoje i takvi, iz bilo kog razloga.


U Čileu taj ide u vojsku dok ne otplati dug državi.

Marko.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Nema vise bonova i abonentske!!!!!29.06.2004. u 15:26 - pre 240 meseci
Citat:
Java Beograd: A stvarno me zanima, sta se desava kad neko ne zavrsi studije ? Ne mislim pritom na dzabalebarose, vec na realnost, mora da postoje i takvi, iz bilo kog razloga.

Pa nista, i dalje daje 15% od plate dok ne otplati ono sto je uzeo za studije bez obzira na to da li ih je zavrsio ili nije. Ali zato nece neko biti veciti student jer ce znati da ce vise para morati i da vrati. Zato ako nekome ne ide studiranje taj ce pre i da batali studije i da se zaposli i da se od njegove plate daje drzavnom budzetu.

Desava se da se nekom uopste ne zaposli pa da ga muz/zena izdrzava ali ljudi uglavnom idu na studije da bi posle radili pa u proseku bi se drzavi ipak isplatilo.

Citat:
3.Kad se zaposlis ...
Zaposlis se ??? Kao konobar ili kao taksista ?

Kako god da se zaposlis ti ces da dajes deo od plate. Ako ces da radis posle kao taksista, tvoj je problem sto si zavrsavao studije.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Nema vise bonova i abonentske!!!!!29.06.2004. u 15:35 - pre 240 meseci
Kojo, da li mozes da obrises svoju poruku? Mislim da si malo preterao. Marko je mozda mogao da ti obrise poruku ali to ne bi bilo fer jer njega prozivas. Zato je najbolje da sam obrises svoju poruku. Sve sto mislis moze i na lepsi nacin da se kaze.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net



+7169 Profil

icon Re: Nema vise bonova i abonentske!!!!!29.06.2004. u 15:43 - pre 240 meseci
Citat:
pctel: Ne slazem se prvim delom izjave, iz sledecih razloga:
Da mi stvarno nemamo dovoljno "obrazovanih gradjana" ili da preciznije kazem strucnjaka, takve bismo aktivnije trazili i (po definiciji trzisne ekonomije) davali im vece plate. Plate bi rasle dokle god se ne popuni broj potrebnih radnika sa visokim obrazovanjem, sto znaci da kad ih stvarno ne bi bilo dovoljno kod nas, zbog visokih plata takvi bi dolazili i iz stranih drzava. Ono sto se desava je upravo suprotno - ne treba nam toliko strucnjaka, pa zato takvima dajemo male plate i oni odlaze tamo gde su potrebniji.


Pctel, ajde ovako...

Podaci kazu da je 2001 na birou bilo 3.1% onih sa visokom skolskom spremom - pa je ocigledno da tu nesto ne lezi, bice da oni ipak nadju posao, dok je 54% onih sa srednjom strucnom spremom.

http://www.worldbank.org/wbi/a...ia_jobcreation_dinkic_serb.pdf

I, na kraju - ko ce da ti gradi ekonomiju? Beraci malina ili ljudi koji mogu da traze kapitalne investicije i cine menadzmentski tim - i ko treba da bude u menadmentskom timu kad podnosis biznis plan, Djura vodoinstalater, Mile TV serviser i Zika fizikalac... uz duzno postovanje svim tim profesijama, ali one sigurno ne predstavljaju cilj razvoja jedne drzave, niti nesto sto drzava moze da ponudi na globalnom trzistu.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Nema vise bonova i abonentske!!!!!29.06.2004. u 15:49 - pre 240 meseci
u nekim zapadnim zemljama za koje sam siguran (SAD npr.) mozes da studiras ako imas lovu ili ako si dobar djak pa dobijes stipendiju od neke firme ili organizacije... ova druga institucija kod nas ne postoji pa bi se ovakvi krupni koraci kod nas sveli na to studiraju samo deca bogatih roditelja... kako medju njima ima mnogo lenjivaca (jer vecina nasih bogatasa nije dosla do bogatstva dugogodisnjim mukotrpnim radom u privatnom biznisu jer, jelte, on nije ni postojao, pa stoga ni decu nisu vaspitavali u radnom duhu) doslo bi do toga ili da se drasticno smanji broj dipl. ali i da kvalitet takvih veoma opadne... sto znaci da ovakvi koraci bez postojanja stipendiranja samo nanose stetu...
evo vam moj slucaj:
upisao sam faks kao 11.-ti ispod crte i bio samofinansirajuci u prvoj godini... ocistio sam je u roku i presao u redovne sto mi je donelo povlastice u vidu abonetske, smestaja u domu i kredita tek u trecoj godini... do kraja studija sam izbio medju najbolje studente u generaciji ostavivsi daleko iza sebe one koji su bili medju prvima na upisnoj listi i ne samo ja vec mnogi koji su u pocetku bili "nesto ispod crte"...
da nije bilo ove "finansijske injekcije" od strane drzave ja verovatno nikad ne bih finansijski izdrzao studiranje jer kad imas predavanja pre podne a vezbe popodne nema sanse da radis... jedva nadjes vremena i za ucenje... da nije bilo tih "zurki" i tog "je*anja" ja bih verovatno psihicki pukao i napustio faks, jer nisam osoba koja moze samo da nabije glavu u knjigu 6+ godina...
zato smatram da je ovo potpuno pogresan korak drzave... u svakom zitu ima kukolja ali ako ne posejes ni zito, *urac ces da zanjes...
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

markom
Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.lina.net

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Nema vise bonova i abonentske!!!!!29.06.2004. u 15:56 - pre 240 meseci
Vidiš, takve kao što si ti, država i treba da pomaže. Reci sad iskreno, koliko je takvih procentualno u odnosu na one koji studiraju? 1%, 2%, 5%, 10%?

Marko.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Nema vise bonova i abonentske!!!!!29.06.2004. u 16:04 - pre 240 meseci
Da, mali je to procenat. Ali taj procenat i treba da dobije stupendije. Ona "moja" ideja ne iskljucuje stipendije. Ovde dobri studenti dobiju stipendije pa ne moraju da pozajmljuju pare od drzave.
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.mobtel.co.yu

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Nema vise bonova i abonentske!!!!!29.06.2004. u 16:30 - pre 240 meseci
evo malo i preciznijih statistickih informacija na globalnom nivou, koje bi odredjeni ovde trebalo da pogledaju pre nego sto cvrsto zauzmu stav:

broj ljudi upisan u vise/visoke skole po zemljama:

http://www.uis.unesco.org/TEMP...s/education/enrol_tertiary.htm

uporedite nas tu negde sa moldavcima i rumunima (njih ima skoro 3 puta vise nego srba ako neko ne zna, 23mil cini mi se)

a evo ga i ocekivano prosecno vreme skolovanja (kompletnog):

http://www.uis.unesco.org/TEMP...l/HTMLTables/education/sle.htm

znaci, u holandiji, na novom zelandu kod saleta gde se "robuje drzavi sa 15% plate" i gore kod markoma na islandu je to 16 godina (8+4+4?), sve fina deca, na vreme zavrsavaju studije.
a kod nas?
hm da, overloadujemo visoko obrazovanim kadrom...

u sledecoj tableti smo izgleda preskoceni, ali zbog komparacije pogledajte i ovo:

http://www.uis.unesco.org/TEMP...le_Literacy_Country_Age15+.xls

trenutno kod nas je oko 33% polupismeno, 97% muskaraca pismeno, 93% zena pismeno. steta sto ova tabla ne belezi "polupismenost" ...

a evo i tabele sa trajanjem obaveznog obrazovanja, i sa koliko godina se pocinje i zavrsava. ni tu ne "prednjacimo" nesto kako se kod nas popularno misli.

http://www.uis.unesco.org/TEMP...ables/education/compulsory.htm


evo ih i podaci o procentu javne potrosnje na obrazovanje (i po tipu obrazovanja)

http://www.uis.unesco.org/TEMP...TMLTables/education/EduExp.htm

mi smo preskoceni, ali izgleda da smo se ovde svi slozili da je kod nas katastrofalno malo (najmanje u regionu i evropi), to jedina cinjenica koju neki ovde prihvataju...
nesto oko 2.8 % ako me pamcenje drzi?



 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.client.comcast.net



+18 Profil

icon Re: Nema vise bonova i abonentske!!!!!29.06.2004. u 16:31 - pre 240 meseci
Prelazak na sistem sa skupljim fakultetima nije los, jer ce da se smanji 'stancovanje' diplomiranih ekonomista / arhitekata / elektrotehnicara, itd. i time vrati neka vrednost diplomi. Danas je potrebna diploma sa ekonomskog da bi neko radio na salteru u banci - dakle nesto tu nije u redu.

Ako bi se ta slavina zavrnula, stvar bi se polako vratila u normalu - ljudi sa srednjom skolom bi radili poslove primerene njihovom nivou obrazovanja, a ovi sa fakultetom nesto drugo. Vrednost diplome u drustvu bi se drasticno povecala.

Nazalost, u tom prelasku ce nastradati nekoliko (desetak?) novih generacija koji ce se zateci na trzistu koje trazi diplomu i za potpuno leve poslove, a pritom je oni sami nece imati zbog reforme fakulteta. Ali dobro, to ne bi bio prvi put da se generacije zrtvuju jer su se rodile u nezgodno vreme na nezgodnom mestu.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Nema vise bonova i abonentske!!!!!

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 25139 | Odgovora: 118 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.