Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pronadjena lokacija Atlantide!?!

[es] :: Nauka :: Pronadjena lokacija Atlantide!?!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11099 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

blaza
n/a

Član broj: 961
Poruke: 743
*.vdial.verat.net.



+3 Profil

icon Pronadjena lokacija Atlantide!?!17.11.2004. u 20:54 - pre 236 meseci
Citat:

American researchers claim to have found convincing evidence that locates the site of the lost kingdom of Atlantis off the coast of Cyprus.


http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/4011545.stm
O_o
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Pronadjena lokacija Atlantide!?!17.11.2004. u 22:18 - pre 236 meseci
naravno... po stoti put!
 
Odgovor na temu

frula00
Zagreb

Član broj: 18586
Poruke: 25
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Pronadjena lokacija Atlantide!?!18.11.2004. u 20:52 - pre 236 meseci
Mislim da je tisućiti čak bliže.
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
*.mobtel.com.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Pronadjena lokacija Atlantide!?!18.11.2004. u 20:55 - pre 236 meseci
try milioniti....

ploca se vrti preko 2000 godina....


ovo je vise za madzone nego nauku, al ajde (kao i pola threadova u ovom delu foruma)
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: Pronadjena lokacija Atlantide!?!19.11.2004. u 11:15 - pre 236 meseci
Navodno, Atlantida je postojala i ratovala sa Atinom, 9000 godina pre nego što je prvi put spomenuta u nekom zapisu (Platona), tj. u vreme kada nije ni postojala Atinska država.

Po lokaciji koja je opisana, bila bi negde u blizini Amerike, jer je "posle njenog potapanja" ostalo neko "područje muljevitih sprudova" koje bi eventualno mogli da označimo kao nešto na šta bi Sargasko more izdaleka ličilo prestrašenim mornarima starog veka, ali ono se nalazi suviše daleko od Herkulovih stubova da bi se moglo reći da je "prepreka izlasku na Okean".

Po opisanoj veličini, radi se o kontinentu i po meni, mislim da je u pitanju interferencija više legendi i lošeg prevoda izveštaja ekspedicija (Egipatskih?) koje su očigledno uspostavile kontakt sa Amerikom i tamo zatekle neku od civilizacija u procvatu (Maje?), a pri ponovnom pokušaju prelaska Atlantika dospele do Sargaskog mora i uplašene se vratile sa izveštajem o "potonuću 'velikog ostrva' i ostacima koji o tome svedoče" i više nisu pokušavali. Verujem da oni nisu znali za pojam kontinenata, nego su svako kopno sa druge strane mora smatrali za ostrvo u Okeanu koji opasuje Kopno (vrlo nalik na Disksvet).

Sigurno se nisam prvi toga setio, ali do sada u Karipskom moru i Meksičkom zalivu nisu pronađeni ostaci "glavnog grada" koji bi odgovarali veličinom i planom Platonovoj Atlantidi. Zato (za sada) možemo pretpostaviti da je legenda imala i drugu realnu komponentu, nezavisnu od prve, a to je neki od gradova država na Sredozemlju koji je verovatno smatran za uzor urbanizma, svetsko čudo pre prvog napravljenog popisa svetskih čuda, a koji je možda zaista ratovao sa Atinom u njenoj mladosti, a kasnije bio uništen i potopljen u seizmičkoj katastrofi koje su česte u istočnom Mediteranu.

Dakle, Platon je verovatno povezao istorijske i legendarne izvore o potpuno nevezanim mestima i događajima da bi nam podario san o Atlantidi, ali fragmente možda možemo pronaći.

Najnovija pronađena "Atlantida" možda jeste a možda i nije ostatak tog polisa koji je ušao u deo legende. Ako njen urbanistički dizajn donekle odgovara opisu glavnog grada Atlandide, to još uvek ne znači da to mora biti ona. Morali bi pronaći neku manu, neku nelogičnu, nekorisnu karakteristiku koja bi se poklopila sa opisom, da bi bili sigurni da je to grad koji je bio model Platonu.
 
Odgovor na temu

Magnusartist
Grubisa Milos
Beograd, Srbija

Član broj: 43270
Poruke: 2
*.rvkds.net.



Profil

icon Re: Pronadjena lokacija Atlantide!?!27.12.2004. u 15:09 - pre 235 meseci
Nisam bas siguran da je Platon imao neki konkretni polis kao model za mit o Atlantidi. Covek je verovatno slusao razlicite legende koje imaju za osnovu realan dogadjaj. Naime, u vreme radjanja Kritsko - Mikenske kulture na ostrvu, danas znanom kao Santorini (Tira), postojao je vrlo razvijen polis koji je po kulturnim dostignucima donekle prednjacio u odnosu na kulturne artefakte pronadjene na lokalitetu u Knososu. Medjutim, doslo je do erupcije vulkana (koji se nalazio na ostrvu) pracene zemljotresom, tako da je deo ostrva na kome se nalazio grad potonuo. Danasnji ostaci grada se nalaze ispod nivoa mora, ali su na lokalitetu sprovedena arheoloska istrazivanja.

Dalja razrada legende o Atlantidi su, smatram, puka preuvelicavanja kojima su anticki pisci bili vrlo skloni. Naravno i ova teorija ima par "rupa", npr. zasto je Platon spomenuo da se Atlantida nalazila zapadno od Gibraltara?

Discovery je emitovao emisiju o ovoj "Atlantidi", ako se dobro secam, tokom proleca, pa ako je neko zainteresovan za detalje moze da "overi" njihov sajt, premda sumnjam da ce naci ista posle toliko vremena.
 
Odgovor na temu

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
213.244.197.*

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: Pronadjena lokacija Atlantide!?!27.12.2004. u 15:13 - pre 235 meseci
E, kad citam imena tema na forumu Nauka, podeseca me na casopis Trece oko.
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
Odgovor na temu

Leftist
Luka Stojanovic
Bg

Član broj: 21766
Poruke: 401
*.etf.bg.ac.yu.

Jabber: slartibartfast@jabber.cc
Sajt: www.reggae.rs


+5 Profil

icon Re: Pronadjena lokacija Atlantide!?!27.12.2004. u 16:20 - pre 235 meseci
Nije da verujem u Atlantidu, ali cisto da ubacim buvu...

Postojanje Atlantide bi moglo da objasni relativno sinhrono pojavljivanje odredjenih kulturoloskih karakteristika raznih istocno-evropskih i severno-africkih kultura, koji izgledaju pre kao da se neko sa zapada mesao po tom podrucjima, nego da su doticne karakteristike nastale na jednom lokalitetu, pa se posle sirile.
 
Odgovor na temu

Sonja3358
Beograd

Član broj: 27168
Poruke: 16
*.dial.InfoSky.Net.



Profil

icon Re: Pronadjena lokacija Atlantide!?!05.01.2005. u 21:36 - pre 235 meseci
Mene od lokacije više privlači simbolika koju Atlantida ima - raj i da li on postoji?

 
Odgovor na temu

ducka
Milos Dukic
Novi Sad

Član broj: 8386
Poruke: 596



+1 Profil

icon Re: Pronadjena lokacija Atlantide!?!01.02.2005. u 11:55 - pre 234 meseci
Citat:
Mene od lokacije više privlači simbolika koju Atlantida ima - raj i da li on postoji?

Boze kakva glupost,da li postoji raj...
OdaVNO gluplji post nisam video.I sta,ti ces sad da ocekujes da ce neko da ti da empirijski potvrdjen odgovor na pitanje...:)
 
Odgovor na temu

gane1

Član broj: 47360
Poruke: 624
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Pronadjena lokacija Atlantide!?!25.02.2005. u 20:59 - pre 233 meseci
Citao sam puno o Atlantidi,i uglavnom je Platon u pismima Kritiji pripovedao o "...velikoj i naprednoj zemlji iza Heraklovih stupova..."!Danas se zna da je pod Heraklovim stupovima mislio na Gibraltarski prolaz!Najveci utisak je na mene ostavila jedna mala knjiga stampana kod nas /OTO MUK TAJNA ATLANTIDE/,pre svega zato sto se autor trudio da empirijski i hronoloski potkrepi svoju tezu da je Atlantida bila u Atlantiku izmedju Evrope i Amerike,pa je po njemu neki meteor udario u Zemlju tako strasno da joj je pomerio cak i osu!On time objasnjava i trenutni nestanak mamuta,jer je indikativno da i danas u polarnim oblastima ljudi u ledu pronalaze mamute kojima je u zelucu jos nesvaren sadrzaj,i /po meni/logicno je pitanje kako su "uspeli"da se tako brzo zamrznu!Sve u svemu ako vas interesuje ova prica svakako potrazite ovu knjigu otvara celu pricu na jedan nov nacin,a autor je dovoljno ubedljiv!
 
Odgovor na temu

SerbianRenegade
NOVI SAD

Član broj: 50064
Poruke: 157
*.www.dial-up.TeamNET.ws.



Profil

icon Re: Pronadjena lokacija Atlantide!?!02.03.2005. u 21:21 - pre 233 meseci
Ja mislim da je Antlantida stvarno postojala i da je nestala (potonula),e sad nesto tripujem:Sta ako je pronalazak Antlantide nekako povezan sa Cunamijem,cunami je nastao kako kazu pomeranjem tektonskih ploca,koje su izazvale zemljotres i napravile ogromne talase a sta ako nije do tektonskih ploca sta ako su ameri ceprkali po ajde da kazemo antlantidi i onda doveli do prirodne katastrofe,ili mozda aktivirali neki odbrambeni mexanizam antlantide i tako izazvali katastrofu,po legendi na antlantidi su bila smestena neka od najsavremenijih oruzija koja nasi naucnici jos nisu pronasli,mozda je amerima bilo vaznije da pronadju oruzije da bi odrzavali svetski poredak ili tako nesto,ipak ja mislim da smo svi culi ili procitali negde da je antlantida unistila samu sebe,sta moze bititako jako da potopi celo ostrvo,mozda isto ono sto je izazvalo cunami?
Ili ce ti zivot biti cvece ili tebe vise biti nece
 
Odgovor na temu

gane1

Član broj: 47360
Poruke: 624
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Pronadjena lokacija Atlantide!?!03.03.2005. u 18:57 - pre 233 meseci
Ako je u pitanju cunami,pitanje je onda sta je nateralo zemljinuu osu da se nagne cini mi se 23 stepena!
 
Odgovor na temu

FozzieBgd
Miloš Kovačević
Beograd

Član broj: 33040
Poruke: 17
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Pronadjena lokacija Atlantide!?!03.03.2005. u 19:18 - pre 233 meseci
XAXAXA! Ova dva poslednja posta mi nisu ličila ni na Treće oko... Više možda na Zonu sumraka... Sorry, guys, ali ne preterujte... Mi sa Balkana smo majstori u iznalaženju teorija zavere u svemu i svačemu (evo npr. ja sam ubeđen da su nam ljubav prema masnoj hrani ugradili Ameri pre 100nak godina i to tako da smo ubeđeni da je masna prasetina nacionalno jelo, a sve da bi nas bar holesterolom potamanili ;) ) (hej, ovo je sarkazam!!), ali cunami nastao zbog toga što su Ameri petljali sa ostacima Atlantide?! Hej bre!

Ako je Atlantida ikada postojala (ne zaboravite da je Platon, koji je pisao o ovoj naprednoj državi pisao i knjigu pod nazivom "Država" u kojoj opisuje kako bi idealna država trebalo da izgleda, a i generalno njegove knjige i dijalozi su stvar fikcije i nešto što je trebalo tadašnjim filosofima da pojasni neka Platonova razmišljanja, zašto ne bismo priču o Atlantidi shvatili kao njegovu aluziju da je svet i tada bio jadan i da bi sve države trebalo da budu kao Atlantida?) i ako je Platon, Grk, znao za nju u doba kada se oko sveta moglo putovati jedino snovima i maštom, onda otkud nekome ideja da Atlantida može biti negde tamo oko Indonezije i sl?!?!?!

A sad za ovo naginjanje Zemljine ose: ako stvarno misliš da je moguće da neka prirodna pojava koja se desi NA ZEMLJI pomeri Zemlju, onda si slobodno nabavi brodić sa jedrom, sedi u njega i uperi ventilator u jedro pa vidi da li ćeš se kretati... Ako se dobro sećam (a pamćenje mi je zarđalo), to ima neke veze sa zakonima fizike, nemogućnosti stvaranja perpetuum mobile-a (zakon održanja energije) i inercijalnim silama...

Ispravite me ako grešim...
 
Odgovor na temu

gane1

Član broj: 47360
Poruke: 624
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Pronadjena lokacija Atlantide!?!04.03.2005. u 21:33 - pre 233 meseci
Pa gresis!Prvo PAZLJIVO procitaj pa repliciraj!OTO MUK je napisao da je METEOR udario u Atlantidu i da se zbog toga nagnula zemljina osa!Ja sam knjigu procitao i pricam o njoj kao citalac,prema tome nije mi namera da autorove navode i obrazlozenja osporavam ili podrzavam!Izracunata /po njemu/ sila koja je bila dovoljna da osu nagne za 23 stepena je dovoljna da unisti jedan kontinent!Dalje je poredjenjem stanista mamuta pre udarca sa lokacijama na kojima se i danas nalaze zamrznuti objasnio da se zamrzavanje desilo vrlo brzo,u dan-dva,pa je zaista logicno pitanje kako se tako brzo desila promena da predeli koje su nastanjivali biljojedi u dan-dva postanu okovani ledom da ni zivi svet nije stigao da migrira!A pomenuta brzina je nesumnjiva,nauka dokazuje da se nalaze i danas /nedavno u Rusiji/ mamuti koji su odlicno ocuvani zamrznuti i da imaju jos nesvaren sadrzaj zeluca!Toliko o knjizi,a svaka slicnost sa prasetinom je slucajna!
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Pronadjena lokacija Atlantide!?!05.03.2005. u 23:52 - pre 233 meseci
Atlantida je predmet interesovanja i naucnika a neka istrazivanja dovode do zakljucka da se u atlantiku u neko davno vreme zaista nalazilo povece ostrvo koje je nasalo u kataklizmi koju je izazvao udar metora u zemlju u oblasti centralne amerike (objasnjenja kazu da je upravo veliki zaliv u centralnoj americi deo potoljenog kratera a i inace staleitki snici to gpodrucja otkrivaju nekoliko veliciki i manjih kratera koji po svom rasporedu odgovaraju mogucim udarima parcadi meteora.

Takav udar je izazvao ozbiljne tektonske poremecaje tako da je ostrvo kje senalazilo u atlantiku prosto potonulo i to veoma duboko tako da ne postoje nikakve sanse da se uopste nadju neki ostaci eventualne civilizacije koja se na njemu nalazila.

Udar emetora je izazvao u globalno ledeno doba, a samo potonuce ostrva je n akaju ispala pozitivna stvar jer je to ostvrvo bilo na putu golfske struje i sprecavalo da ona dopre do severnih delova zapadne evrope tako da je tamo klima bila mnogo ostrija.

Napredna civilizacija Atlantide se objasnjava na prilicno jednostavan nacin. S obzirom da se ostrvo nalazilo na putu Golfske struje ona je stvarala veoma povoljnu klimu koja i se mogla opisati rajskom. Uslovi za razvoj ljudske civilizacije su bili mnogo povoljniji nego na Evropskom kontitentu i ona je zaista postala naprednija, naravno ne mnogo naprednija ali dovoljno da je za kontinentalce izgledala potpuno drugacija.

Nakon katklizme, iznad Atlantika prema Americi vrlo dugo je vazuh bio prepun prasine, cneci taj prostor nedostupnim i time se objasnjava zasto je u legendama mnogih starih naroda postojalo verovanje da na zapadu nema nicega i da se tamo moze naci samo smrt...

Sve ovo su naravno pretpostavke ali su se ljudi potrudili da pretpostavke zasnuju na realnim naucnim cinjenicama i legendama starih naroda.
 
Odgovor na temu

gane1

Član broj: 47360
Poruke: 624
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Pronadjena lokacija Atlantide!?!06.03.2005. u 08:49 - pre 233 meseci
Upravo na ovaj nacin je OTO MUK bazirao pomenutu knjigu o Atlantidi,doduse ima tu mnogo detalja ,pisac se mnogo potrudio da svaku tvrdnju obrazlozi cinjenicama a same cinjenice je cak matematikom podrzao!Medjutim sve to ne moze da stane u post ili dva pa sam neke navode grubo uprostio!Licno preporucujem svakom koga ova materija zanima da je procita!
 
Odgovor na temu

NO COMMENT
Aleksandar Cosovic
bar - montenegro

Član broj: 50771
Poruke: 9
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Pronadjena lokacija Atlantide!?!06.03.2005. u 22:58 - pre 233 meseci
slazem se ja sa vasim stavovima do sada,ali mi nije jasno kako je taj meteor udario bas u atlantidu pored toliko naseljenih mesta na zemlji,i kako je moguce da su nadjeni svi tragovi vezani za mamute a nijedna kost coveka u predelu atlantide
NO COMMENT
 
Odgovor na temu

gane1

Član broj: 47360
Poruke: 624
*.dialup.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Pronadjena lokacija Atlantide!?!08.03.2005. u 20:40 - pre 233 meseci
Iznesen stav nije moj /nas/!Pricam o necemu sto sam procitao!Proracunima je autor dosao do zakljucka koliki bi trebao da bude meteor da izbaci zemlju iz ose,pa je kaze dalje na mestu udara pukla zemljina kora koja je izazvala vulkansku erupciju pod vodom,i po njemu tada je nastupilo "...cetrdeset dana i noci bez sunca,a iz neba je padala kisa koja pticama slepila krila...",sto on objasnjava pepelom koji se oslobodio posle erupcije jer je sama erupcija bila podvodna,itd...!U svakom slucaju sam to procitao davno ali je /po menivredi procitati!Inace je po njemu Atlantida bila /"...iza Herkulovih stupova..."/,dakle izmedju Evrope i Severne amerike,pa nisu na njoj ostaci mamuta vec u Sibiru /najcesce/!
 
Odgovor na temu

FozzieBgd
Miloš Kovačević
Beograd

Član broj: 33040
Poruke: 17
213.244.197.*



Profil

icon Re: Pronadjena lokacija Atlantide!?!16.03.2005. u 18:24 - pre 232 meseci
Izvinjavam se duboko ako sam nekoga uvredio...

Sve ovo i dalje meni ne objašnjava otkud Platon tamo... Iza Herkulovih stubova malo je Grka išlo da bi do njih mogao da stigne ijedan dokaz o Atlantidi... Plus, vremenski se sve malo ne poklapa, jer je udar asteroida za koji se sumnja da je istrebio dinosauruse i doneo ledeno doba bio mnogo pre pojave čoveka na Zemlji. Nakon pojave čoveka najveća kataklizma je bila supererupcija vulkana Sveta Jelena u Americi pre 620 hiljada godina i posle nje je 2 godine nebo cele Zemlje bilo zamračeno, a na Zemlji je ostalo svega par hiljada ljudi... A udare spoljnih tela niko ne pominje niti postoje geološki dokazi kao što postoje za udar gorepomenut (po celoj Zemlji postoji sloj iste crne prašine na otprilike istoj dubini u tlu, koja vremenski i sastavom odgovara udaru asteroida u današnji meksički zaliv...
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Pronadjena lokacija Atlantide!?!

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11099 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.