Ja sam jednom u cugu presao 300km, i odmarao se dva dana, a bio sam mladji, a i peglica je bila tek razradjena

. Ali to trese kao motorka.
Nego da pojasnim stav oko "teskog" ulja. Jeste nekakva cinjenica da je ulje gradacije 50-60 deblje na 100C. Ali to nije
presudna i
bitna osobina.
Sa druge strane imamo tri realna problema.
Podmazivanje kod
hladnog starta(lose podrazumeva proizvodnju vrucih tacaka na kliznim delovima), u vezi s tim
tecljivost ulja(losa cirkulacija akumulira toplotu, pa je motor topliji, ulje ga
slabije hladi).
Kao drugo, kvalitet ulja postaje vazniji, jednostavno, lose ulje ne garantuje opstanak na kliznim spojevima, ma koliko "tesko" bilo, tako da njegova teoretska debljina postaje problematicna.
I trece, temperature o kojima pricamo, nisu vise (a nisu ni bile)100C, vec 130 ili 150C, pri kojima mineralno ulje znacajno brze degradira, i ima znacajniji, strmiji pad "debljine", odnosno, ponasa se losije od sintetike gradacije 40. Tako da debljina prestaje da bude debljina, plus opstanak ili degradacija ulja na vrucim tackama(mineralno se lakse razbija), i gubitak kvalitetnog podmazivanja.
Takvi motori, kada se otvore, nakon nekoliko ciklusa zamene teskog ulja, mogu da se iskoriste za krpljenje parceta ulice, koliko bitumena imaju u sebi.
Da se prica o Amsoil-u 15W50, ili (za nijansu losiji, ali i dalje vrhunski) Mobil1 racing 15W-50, pa da prihvatim opciju kao dobar ili odlican izbor, ali ta ulja(neka su nedostupna) bi kostala previse, cak i za entuzijastu.
A benefit bi se pokazao tek na preopterecenjima motora, koja mogu i treba da se izbegavaju. Tako da je pitanje zasto ih sipati pri normalnoj eksploataciji...
Za laganu, svakodnevnu voznju, bez dzakova krompira ili kamare putnika, za vruc motor koji ionako zahteva nedeljni pregled, neka fina polusintetika bi bila
minimum dozvoljenog izbora.
Naravno, i neka jeftinija sintetika, koja je namenjena za motorcikle, ili dizele, 10W40, ili 10W30, uz nesto povecan interval zamene, mozda bi se ekonomski uklopile u prihvatljivu opciju.
To zavisi od stanja motora(da li je vredan brige, ili su prvo neophodni tezi zahvati popravke) i stanja novcanika.
Banalno nalivanje preteskih "bezimenih"(ocito je u pitanju izbor
samo po brojkicama gradacije-ostale karakteristike apsolutno zanemarene) ulja, tek da se zadovolji
jedan detalj celokupne logike podmazivanja, je, po meni, malo jaca tehnicka nepismenost, odnosno prosto
zanemarivanje nepoznate zone tehnickog obrazovanja.
I to je logika odabira ulja. Ne samo za pgl, vec uopste. Stanje motora, nacin voznje i stanje novcanika, sredstava predvidjenih za odrzavanje. Pri tome, minimum minimuma je fabricka preporuka, koja ne podrazumeva (narocito ne dugotrajno) preopterecenje motora.
Poz