Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

elitemadzone.org :: TechZone :: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

Strane: << < .. 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 302101 | Odgovora: 571 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...24.07.2011. u 05:48 - pre 154 meseci













[Ovu poruku je menjao eloiza dana 24.07.2011. u 07:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...03.08.2011. u 05:03 - pre 154 meseci





 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...04.08.2011. u 22:59 - pre 154 meseci
Procitao sam sve a iniciralo me to sto sam pre nekoliko dana na TV-u gledao neku emisiju o pasivnoj kuci (pratili su ceo proces, trajalo je skoro dve godine...). I sta mi se tu nije svidelo, a to sam primetio i ovde na temi. Sve je podredjeno tehnickim pitanjima, potkrepljeno raznim citatima koji su opet i samo tehnicke prirode a odnose se uglavnom na materijale. Bar 90% te emisije i bar 80% ovde na temi je o tome. Nikako da se razgovara o necemu sto je, po meni, mnogo znacajno za zivotni prostor u kome se boravi a to je sam osecaj bivstvovanja u nekom prostoru koji je tehnicki toliko "pod moranje" da ono sto je meni vrlo bitno "kako ja hocu da bude da bi se ja osecao dobro tamo gde se nalazim jer ja to gradim za sebe u cilju zadovoljavanja svojih potreba" nikako ne moze da se postigne! Nadam se da se razumemo, nisam valjda preterao sa pojednostavljivanjem onoga sto hocu da potenciram?!

Meni je bitno da dnevna soba bude prostrana i sa sto vise dnevne svetlosti ali da mi ne smeta direktna sunceva svetlost popodne i predvece. 'Direktno sunce' hocu da 'imam' najkasnije do 14h, posle toga ne. Kako se to uklapa u "Pasivnu Solarnu Kucu"? Nikako, bar ja tako mislim. Da ne pricam o ostalim stvarima. Samo dnevna soba i kraj, nema sanse. Ali isto tako nema sanse ni da se ja prilagodjavam toliko da moram da se ne osecam lepo samo zato sto projekat ne dozvoljava uticaj mojih osecaja na gradnju. Pa to, po meni, nikako ne mogu da razumem! Ni jednog trenutka u to j emisiji nisam cuo od te porodice (muz, zena, troje dece) kako su oni zamislili kucu, njihove zelje u vezi stanovanja, decu niko nije ni pitao...! Samo je pricano koliko kosta i koliko je ispostovan projekat (98% u svemu!). Ne znam da li me razumete...?

Jos jedna stvar. I tamo u toj emisiji a i ovde na temi sam dosao do zakljucka da je jako bitno da se uradi sto 'hermeticnija' kuca. Znaci vazduh samo vestacki cirkulise, kad se iskljuci nema prirodnog toka. Jesam li u pravu? Ako je tako, po mom misljenju, to je vrlo stetno za zdravlje. Imam i primer. Moj ortak je napravio klasicnu, najklasicniju kucu koja postoji (cigle...). Ali, jednostavno je sve prozore napravio tako da se ne otvaraju, ni jedan prozor nije bio nista drugo nego staklo i ram. Sva vrata su bila obicna, najskuplja koja je nasao ali obicna po pitanju dihtovanja, znaci kao i u svakoj drugoj kuci ili stanu. Posle dve ipo godine svi su se razboleli (postepeno, naravno, nije bilo odjednom!) toliko da je bilo zabrinjavajuce. Vise od osam meseci su trajala ispitivanja jer niko nije kontao o cemu se radi. Na insistiranje njegove zene, koja je od pocetka bila sumnjicava (nije bila protiv, samo sumnjicava), promenili su sve prozore na kuci i u roku od dva meseca sve se vratilo u normalu, mislim na zdravlje ukucana! I doktori su potvrdili da ima i te kako veze to sa prozorima!

I tako, niko da pomene zelje a ziveti samo da bi se zadovoljilo nesto tehnicko... Meni to nema smisla. I jos nesto, nisam razumeo da li neko od diskutanata uradi nesto konkretno ili se sve svodi na suvo teoretisanje sa gomilom citata i linkova? Poce li neko da zivi u takvoj kuci, posetiste li nekoga u takvim kucama... To bih voleo da cujem.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...05.08.2011. u 19:00 - pre 153 meseci
Citat:
Sceka:
Meni je bitno da dnevna soba bude prostrana i sa sto vise dnevne svetlosti ali da mi ne smeta direktna sunceva svetlost popodne i predvece. 'Direktno sunce' hocu da 'imam' najkasnije do 14h, posle toga ne. Kako se to uklapa u "Pasivnu Solarnu Kucu"? Nikako, bar ja tako mislim.

„Direktno sunce' hocu da 'imam' najkasnije do 14h, posle toga ne“?!

Svaka pasivna kuća projektne organizacije „NAŠ STAN“ ima staklenik tj. terasu pod duplim staklom i šta Vas sprečava da boravite u stakleniku i uživate blagodet zimskog Sunca ako je vedar dan sa navijenim budilnikom do 14 časova?

Svaka pasivna kuća projektne organizacije „NAŠ STAN“, što se tiče vizuelne ugodnosti odn. sprečavanja zasenjivanja (tj. smanjivanja kontrasta) u zadnjem delu prostorije je građena tako da dužina poda od otvora prozora ili balkonskih vrata do suprotnog spoljneg zida kuće ne bude veća 2 x h do 2,5 x h (h je visina od poda do kraja prozora tj. skoro do plafona).

Citat:
Sceka:
Da ne pricam o ostalim stvarima. Samo dnevna soba i kraj, nema sanse. Ali isto tako nema sanse ni da se ja prilagodjavam toliko da moram da se ne osecam lepo samo zato sto projekat ne dozvoljava uticaj mojih osecaja na gradnju. Pa to, po meni, nikako ne mogu da razumem!

Niste uopšte jasni šta ste time hteli reći?

Sve pasivne kuće su građene tako da skoro prirodno stapaju sa okolinom sa maksimalnim iskorišćenjem Sunčeve energije kao što su to uradili preci u Lepenskom viru.

http://www.miloradovic.com/home%20za%20lepenski.htm

http://stedljivekuce.47.forume....php?f=60&t=9&start=10

http://www.stedljivekuce.com/v...=60&t=229&p=1574#p1574


Citat:
Sceka:
Ni jednog trenutka u to j emisiji nisam cuo od te porodice (muz, zena, troje dece) kako su oni zamislili kucu, njihove zelje u vezi stanovanja, decu niko nije ni pitao...! Samo je pricano koliko kosta i koliko je ispostovan projekat (98% u svemu!). Ne znam da li me razumete...?

Gradite kuću kako Vi želite – to je Vaše apsolutno pravo.

Citat:
Sceka: Jos jedna stvar. I tamo u toj emisiji a i ovde na temi sam dosao do zakljucka da je jako bitno da se uradi sto 'hermeticnija' kuca. Znaci vazduh samo vestacki cirkulise, kad se iskljuci nema prirodnog toka. Jesam li u pravu?

Što je kuća hermetičnija, to su manji gubici toplote iz kuće tj. manja je promaja i istovremeno veći dobitak toplote preko staklenika, Trombe-ovog zida i prozora od Sunca a prozori su normalni tj. otvaraju se i zatvaraju, samo što su prozori dobro termoizolovani sa dva ili najbolje tri stakla i low-e slojem.

Veštačka cirkulacija vazduha ima za cilj da bi se što više izmenio zagađeni unutrašnji vazduh spoljnim vazduhom, a i zimi što više indirektno iskoristila toplota toplijeg zagađenog vazduha preko izmenjivača toplote vazduh/vazduh kako bi se smanjili troškovi za dodatno grejanje svežeg spoljneg vazduha, a leti osvežava unutrašnjost kuće uz što manje učešće električne energije „Air condicion“ uređaja za hlađenje.

Citat:
ScekaAko je tako, po mom misljenju, to je vrlo stetno za zdravlje. Imam i primer. Moj ortak je napravio klasicnu, najklasicniju kucu koja postoji (cigle...). Ali, jednostavno je sve prozore napravio tako da se ne otvaraju, ni jedan prozor nije bio nista drugo nego staklo i ram. Sva vrata su bila obicna, najskuplja koja je nasao ali obicna po pitanju dihtovanja, znaci kao i u svakoj drugoj kuci ili stanu. Posle dve ipo godine svi su se razboleli (postepeno, naravno, nije bilo odjednom!) toliko da je bilo zabrinjavajuce. Vise od osam meseci su trajala ispitivanja jer niko nije kontao o cemu se radi. Na insistiranje njegove zene, koja je od pocetka bila sumnjicava (nije bila protiv, samo sumnjicava), promenili su sve prozore na kuci i u roku od dva meseca sve se vratilo u normalu, mislim na zdravlje ukucana! I doktori su potvrdili da ima i te kako veze to sa prozorima!

Vaš ortak je napravio kardinalnu grešku jer nije uzeo u obzir obaveznu izmenu vazduha u kući dnevno i nije uzeo u obzir prirodni radioaktivni radon koji izbija iz zemlje. Da je znao za to, ne bi uradio to što je uradio i ne bi se desilo to što se desilo što se tiče bolesti.

Citat:
ScekaI tako, niko da pomene zelje a ziveti samo da bi se zadovoljilo nesto tehnicko... Meni to nema smisla. I jos nesto, nisam razumeo da li neko od diskutanata uradi nesto konkretno ili se sve svodi na suvo teoretisanje sa gomilom citata i linkova? Poce li neko da zivi u takvoj kuci, posetiste li nekoga u takvim kucama... To bih voleo da cujem.

Što se mene tiče, ne mogu Vam pomoći jer još nisam završio kuću, a u mom „komšiluku“ (u krugu od 30 km) već postoje gotove kuće, ali eto nisam stigao da ih posetim i pitam......







[Ovu poruku je menjao eloiza dana 05.08.2011. u 20:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...05.08.2011. u 20:51 - pre 153 meseci
Znaci ovako, prva poruka je datirana 22.01.2009. u 07:35. Pa ne mogu da verujem da niko nije bar bio u takvoj nekoj kuci za svo to vreme?! Mene da nesto toliko interesuje do sada bih garantovano bio u najmanje petnaestak takvih kuca. Najmanje. Zato i ne razumem toliko pricanja i teoretisanja koja malo znace ako se fizicki ne uveris u nesto. Ja sam u selu vise od polovine svog zivota boravio u kuci koja je pokrivena slamom (bar mesec dana godisnje) i tacno znam o cemu se ovde pricalo. Zidovi su bili od nabijene zemlje tako da sam i to razumeo vrlo dobro kad se pricalo o tome. Ali ja sam fizicki bivstvovao u necemu o cemu se ovde prica tako da razumem ono sto se pricalo do u tancine. A tema je kao sto znas, ti si je postavio, "PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...". Pa gde su ta iskustva i to od 2009-te godina?! To ne razumem. Bio je jedan diskutant koji je ziveo u takvoj kuci, sa pokvarenim ventilatorom - ako se dobro secam-, i osim toga sto je savetovan kako da ispravi greske koje su ostali diskutanti nasli, nista nije iskorisceno od njegovog iskustva. A pazi, on zivi u takvoj kuci a ti i ostali samo pricate o tome! Pa ja bih otisao kod njega istog momenta cim bi taj pristao da dodjem! Pa zar nisam u pravu?


Citat:
Svaka pasivna kuća projektne organizacije „NAŠ STAN“ ima staklenik tj. terasu pod duplim staklom i šta Vas sprečava da boravite u stakleniku i uživate blagodet zimskog Sunca ako je vedar dan sa navijenim budilnikom do 14 časova?


Ne razumem ovo sa budilnikom? Ali da ponovim, objasnim... Necu da "mogu da boravim tamo gde je neko rekao da mogu to da radim" i necu nikakav staklenik nego terasu otvorenu skroz da eventualno ima samo drvenu ogradu! Hocu da moja dnevna soba ima ceo zid sa prozorima i izlazom na ogromnu otvorenu terasu (nikako zastakljenu, pa hocu da izadjem na terasu, pobogu, a ne u staklenik!), drugi zid ceo u prozorima, ostala dva zida bez prozora. I to tako da su direktni suncevi zraci prisutni u toj prostoriji samo do 14h, posle da ih nema! Ja tako hocu da bude. Ne zelim drugacije i ne zelim da "mogu bez sprecavanja". Jer to je nesto sto je bitnije od bilo cega drugog a narocito ne zelim da neko toliko rukovodi mojim nacinom zivljenja da se ja prilagodjavam tehnickim mogucnostima objekta. Ne poseduje objekat mene nego ja njega! Objekat (kuca, stan) mora da bude prilagodjena meni po svim mojim kriterijumima a nikako i ni po koju cenu obrnuto! Jel' sad malo razumljivije? Zato ne mogu da svatim kako niko o tome ne prica nego se svi 'prilagodjavaju', te mora da bude okrenuta na jug, te ovo te ono i to samo gotovim resenjima nekih tamo! Pa necu tako, moja kuca, moja pravila. Ionako ceo zivot zivimo po nekim tudjim pravilima, od kad se ujutru probudimo pa dok ne dodjemo kuci. E tad ja hocu da bude po mome a ne i kucu da mi neko po nekim pravilima napravi! Pa ako ima pameti, hajde da ti projekanti po mojim zeljama i potrebama isprojektuju Pasivnu Solarnu Kucu. Sve ostalo ima koliko hoces oko nas, zovi je ovako ili onako, potpuno sve jedno!


Citat:
Sve pasivne kuće su građene tako da skoro prirodno stapaju sa okolinom sa maksimalnim iskorišćenjem Sunčeve energije kao što su to uradili preci u Lepenskom viru.


:) Pa nije bitno sto se tako stapaju ako ne zadovoljavaju osnovnu bit svega a to je moje potrebe. I u cemu je poenta citirane recenice? Pa imam i veliki izbor peciva u pekari pa biram koje pecivo mi se svidja. Ali i postoji mogucnost da ja kuci sam ispecem pecivo koje je potpuno onako kako ja hocu i to me zadovoljava u potpunosti u odnodu na ostala koja je neko drugi pekao po svojim pravilima a koje konzumiram samo u zavisnosti od trenutnog raspolozenja. Tako bi ja da se 'ispece' kuca kako to meni odgovara a da pri tom bude Pasivna Solarna Kuca!


Citat:
Veštačka cirkulacija vazduha ima za cilj da bi se što više izmenio zagađeni unutrašnji vazduh spoljnim vazduhom, a i zimi što više indirektno iskoristila toplota toplijeg zagađenog vazduha preko izmenjivača toplote vazduh/vazduh kako bi se smanjili troškovi za dodatno grejanje svežeg spoljneg vazduha, a leti osvežava unutrašnjost kuće uz što manje učešće električne energije „Air condicion“ uređaja za hlađenje.


Vestacka cirkulacija je vestacka, tacka. Vestacka cirkulacija podrazumeva vestacki pritisak u kuci. To znam jer ceo zivot radim u studijima koji su bolje 'hermetizovani' od svake Pasivne Solarne Kuce (ili u najmanju ruku identicno tako jer je Studio i zvucno i po svim drugim pitanjima potpuno, 100% izolovan!) tako da savrseno znam sta je to kad danima, nedeljama, mesecima i godinama radis po desetak i vise sati pod vestackom cirkulacijom vazduha. Apsolutno je 'dzaba' sto postoje najskuplji filteri na svetu (koji su ugradjeni u ventilacione sisteme skoro svih studija o kome sam radio!) kad se to 'oseti' i to prilicno! Ali ja to ne mogu da promenim, to je tako zato sto je namena prostora takva da drugacije ne moze i to ne samo kod nas nego je tako i svuda u svetu. I to je ok, tamo radim ali jos i da tako bude i tamo gde ne radim nego zivim?! Pa nece da moze. :) I garantujem da to nije dobro ni zdravo. Ne pricam napamet, vise od trideset godina tako radim pa imam puno iskustva sa vestackom cirkulacijom vazduha, vestackim osvetljenjem...! Ne valja to, nikako ne valja, veruj mi.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...05.08.2011. u 21:41 - pre 153 meseci
U pravu ste što se tiče pričanja i teoretisanja.

Temu sam otvorio u ovom forumu jer je najposećeniji i ima mnogo članova nadajući da će se javiti nekolicina koji već imaju takve ili slične kuće ili da imaju komšiju u blizini da ovde prenesu šta znaju o tome, ali na moju žalost ovaj forum, sem „jozimira“ (onaj sa pokvarenim ventilatorom), nijedan od hiljadu vlasnika solarnih kuća građenih u bivšoj SFRJ ne posećuje ovaj forum.

A onaj „jozimir“ iako ima pasivnu kuću i živi u njoj, NEĆE da prenese svoja iskustva na ovoj temi iako sam ga preko pp molio da prenese svoje utiske. Neće čak ni da pomene da je u međuvremenu rešio problem sa ventilatorima i da prenese svoje nove utiske ovde o tome u odnosu na pređašnje stanje.

I zbog toga sam i odustao od ovog foruma, jer mi se smučilo da samo ja, pa ja povremeno stihijski ubacujem citate, video klipove tek toliko da pobudim zanimanje za to. Ali to NIKOGA ne interesuje čak iako je na moje čuđenje ova tema jedan od najposećenijih.

Drugo, bio sam kod nekolicine od njih u svom „komšiluku“ koji imaju pasivne kuće i dao sam im adresu foruma da prenesu svoja iskustva i ..... ništa. Jedan od vlasnika je pre tri godine umro, drugi je prezauzet svojim privatnim biznisom, a treći je nezainteresovan,.....

I zahvaljujem na Vašem iskustvu u vezi veštačkog ubacivanja vazduha.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...05.08.2011. u 21:48 - pre 153 meseci
Pa ok, a sta si ti uradio sa svojom kucom? Malo je bez veze da propada, ipak je rec o dvadesetak godina (kol'ko me secanje sluzi) jel' da?


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...05.08.2011. u 21:59 - pre 153 meseci
Tačno je da stoji već punih 20 godina jer nas je od 1990 godine zadesila ekonomska kriza i rat, pa navodno pokušavam naći neki kompromis, ali u ovakvoj pasivnoj solarnoj kući nema kompromisa u cilju energetske efikasnosti, a to znači da danas zahteva mnogo više finansijskog ulaganja nego u odnosu na 1990 godinu. Bilo je onda sve relativno jeftino, a danas je sve bukvalno skupo.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...05.08.2011. u 22:14 - pre 153 meseci
Pa ja bih onda batalio to. Bolje je da se iskoristi bilo kako nego da propada, a ocigledno propada. Ali nemoj da me shvatis pogresno, samo razmisljam.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...15.12.2011. u 01:30 - pre 149 meseci
Na Rubu Znanosti - 2009-04-27 - Kuće Budućnosti

http://vimeo.com/20363674

„Prosli smo dalek put od slamnatih koliba od blata i bez prozora. Cijeli niz inovacija o kojima niti ne razmisljamo pretvorio je sklonista od nepogode u komforne domove. Popis izuma je dug, prozori, dimnjaci, brave, parketi, fasade, sustavi centralnog grijanja, tekuca topla i hladna voda, svakojaki novi materijali. Uistinu nista spektakularno. Osim ako sve to ne zamislimo iz perspektive coveka iz 17. stoljeca. No put nikad ne zavrsava. Neki od novih koraka mogli su se videti na natjecanju u dizajnu solarnih kuca koje se pod nazivom 'Solar Decathlon' svakih nekoliko godina odrzava u Vosingtonu. Ideja doma koja nas ne odvaja od okolisa vec se prozima s njime bila je vidljiva na svakom koraku. Osim ispunjavanja zadatka da se svaki dom mora snabdjevati energijom direktno od sunca, studenti dvadesetak svetskih sveucilista natjecali su se u deset disciplina vezanih uz energetsku ucinkovitost i dizajn. Neka od prikazanih resenja mozda ce vec za koju godinu osvanuti u vasem domu. Do tada cemo domove buducnosti koji suradjuju sa okolisem gledati ovde, Na Rubu Znanosti.“
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...03.03.2012. u 05:37 - pre 146 meseci
http://www.ekokuce.com/arhitek...vhaus-kuca-u-velikoj-britaniji

Crossway: Prva PassivHaus kuća u Velikoj Britaniji
18/01/2012 - 16:57



Crossway je jednoporodična kuća u Kentu (Velika Britanija) koja svojim dizajnom oduzima dah. Ova pasivna solarna kuća je prva u Velikoj Britaniji koja je dobila PassivHaus sertifikat zbog izuzetne uštede energije.

Arhitekta Richard Hawkes je osmislio zero-carbon kuću nalazeći inspiraciju u lukovima srednjevekovnih građevina. U isto vreme demonstrirao je kako se lokalni materijali i zanati mogu primenjivati u proizvodnji visoko održivih i energetski efikasnih zgrada.



Ono po čemu je ova kuća karakteristična je krov u obliku luka dug 20 metara i tanak samo 120mm, koji je izrađen od ručno napravljenih pločica od lokalne gline. Oko 26.000 glinenih pločica prirodno regulišu vlažnost vazduha, i ceo krov se ponaša kao ogromna termalna masa koja reguliše temperaturu unutar kuće. Takođe, na njega je dodato 20 tona šljunka, 40 tona zemlje i posađena je vegetacija radi još bolje termičke izolacije. Iako su potrošli pozamašnih 85.000 funti za krov, dobili su kuću jedinstvenog dizajna.

Iste glinene pločice korištene su i za izgradnju stepeništa.



Za super izolaciju debljine 30cm upotrebljeno je 10 tona recikliranih novina, 30 tona izmrvljenih flaša, konoplja i vuna, a na betonske podove unutar kuće nanešena je mešavina izmrvljenih flaša i smole, koja je kasnije ispolirana.

Na prozore sa trostrukim zastakljenjem je potrošeno 43.000 funti. Pored toga što su ovi prozori izuzetno skupi, predstavljaju još jednu prednost u izolaciji, i između drugog i trećeg stakla se nalaze roletne, koje se u toku toplih letnjih dana spuštaju čime se sprečava pregrevanje kuće.



Da bi se obezbedio stalno svež vazduh instaliran je ventilacioni sistem koji iz toplog vazduha unutar kuće izvlači ustajali vazduh i zamenjuje ga svežim. Za proizvodnju električne energije koriste se solarni paneli povezani na elektro distributivnu mrežu, a za grejanje vode kotao na biomasu snage 11kW. Sistem za prečišćavanje otpada i sakupljanje kišnice su još neke od prednosti ove kuće.

Na izgradnju prve PassivHaus kuće u Velikoj Britaniji potrošeno je ukupno 445.000 funti. Vlasnik kaže da je život u njoj savršen. Nikada im nije hladno jer temperatura ni u najhladnijim zimskim danima ne pada ispod 16°C, a relativna vlažnost vazduha se reguliše na 51%.

Zbog značajne energetske uštede i prodaje viška električne energije generisane solarnim panelima elektro-distributivnoj mreži, ova kuća umesto računa na kraju godine zaradi oko 1.800 funti.

3D turu kuće možete pogledati na: http://360.sc/JN8F6T79
 
Odgovor na temu

Zeka_SD
Smederevo

Član broj: 147910
Poruke: 58
178.79.44.*



+83 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...03.03.2012. u 21:58 - pre 146 meseci
Emisija Grand design je pratila izgradnju ove kuće, krov se urušio prilikom izgradnje...
:)
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...03.03.2012. u 22:55 - pre 146 meseci
Citat:
Zeka_SD: Emisija Grand design je pratila izgradnju ove kuće, krov se urušio prilikom izgradnje...

Link?
 
Odgovor na temu

ventura

ventura
Član broj: 32
Poruke: 7781
92.46.102.*



+6455 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...04.03.2012. u 05:38 - pre 146 meseci

Citat:
eloiza: http://www.ekokuce.com/arhitek...vhaus-kuca-u-velikoj-britaniji

Crossway: Prva PassivHaus kuća u Velikoj Britaniji
18/01/2012 - 16:57

Sve je to super, samo gde je tu energetska efikasnost i zero-carbon?

To je kao ona prica o nula emisija ako vozis Tesla elektricni auto, a niko ne racuna koliko CO2 je otislo u atmosferu da bi se napravila ta struja, pa kad to uzmes u obzir vidis da Tesla izbacuje 130g CO2/km, a recimo Audi A6 2.0 TDI, izbacuje samo 112g CO2/km...

Tako i ova prica sa kucom u UK, primer ekstreman ali vrlo slikovit. Potrosili su 5 puta vise novca i energije da bi napravili 'energetski efikasnu' i 'zero carbon' kucu, zagadili su vise , potrosili su vise energije i novca nego sto bi ta kuca potrosila na grejanje/hladjenje/energiju za 300 godina, sto je slozicete se mnogo vise od zivotnog veka prosecne kuce...

Kod nas primeri nisu tako drasticno slikovito glupi pa da moze svako da ukapira, ali pokusajte da stavite na papir razliku kostanja ovakve kuce u odnosu na obicnu, velike kompromise koje morate da pravite, i na kraju koliku ustedu dobijate, i da li se to isplati na nivou od 40tak godina koliko je zivotni vek jedne prosecne kuce.
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...04.03.2012. u 06:11 - pre 146 meseci
Citat:
ventura
Kod nas primeri nisu tako drasticno slikovito glupi pa da moze svako da ukapira, ali pokusajte da stavite na papir razliku kostanja ovakve kuce u odnosu na obicnu, velike kompromise koje morate da pravite, i na kraju koliku ustedu dobijate, i da li se to isplati na nivou od 40tak godina koliko je zivotni vek jedne prosecne kuce.

@Ventura,
sve je tačno kako si napisao što se tiče zero-carbon.

Što se tiče cene te pasivne solarne kuće u odnosu na običnu kuću, već sam rekao na prvoj strani ove teme (http://www.elitemadzone.org/t352030-0#2278957), s tim je da taj zaključak važio pre oko 30 godina kada je sve bilo relativno jeftino u odnosu na današnji period.

I dalje stoji stav da uopšte pasivna solarna kuća košta samo za oko 15% do u vrh glave 20% više u odnosu na običnu kuću, a isplati se prema mojoj gruboj proceni za oko 10 godina.

Edit:

Pre 30 godina je tadašnji propis (prema nemačkom DIN-u jer nije postojao tadašnji JUS propis za pasivne solarne kuće) za debljinu spoljne termoizolacije je oko 10 cm tj. U (koeficijent prolaza toplote) je oko 0,3 W/m2K, a sadašnji propis za U je oko 0,15 W/m2K što znači da zahteva deblju spoljnu termoizolaciju za više od oko 2 puta.

[Ovu poruku je menjao eloiza dana 04.03.2012. u 07:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2921 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...04.03.2012. u 09:06 - pre 146 meseci
@eloiza

Dokle si ti stigao sa svojom kucom?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...04.03.2012. u 09:36 - pre 146 meseci
Citat:
bakara: Dokle si ti stigao sa svojom kucom?

Za sad još ništa u zadnjih 21 godinu, a dovde sam stigao:

http://www.elitemadzone.org/t352030-14#2787309

tj. tako izgleda na ovoj slici:



Zašto pitate?

Inače, imam nameru na proleće nešto preduzeti na dovršavanju te kuće ali korak po korak na duži vremenski period.
 
Odgovor na temu

Zeka_SD
Smederevo

Član broj: 147910
Poruke: 58
178.79.44.*



+83 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...04.03.2012. u 10:22 - pre 146 meseci
Citat:
eloiza: Link?
Citat:
eloiza: Link?



grand design s9 e4
:)
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...04.03.2012. u 14:22 - pre 146 meseci

Zahvaljujem na video klipu.

Nakon odgledanog klipa, ipak moram priznati da je ta pasivna kuća zaista NEPOTREBNO veoma komplikovana za izgradnju. To se zove ekstravagancija.

Prvo, unutrašnja tavanica te ekstravagantne kuće je zaista mnogo visoka. Najidealnija visina svake prostorije je oko 2,5 m.

Drugo, svi unutrašnji zidovi su drveni. Znači, sem u podu i u tavanici, faktički nema termoakumulaciju toplote unutar zidova radi dužeg i prijatnijeg zračenja toplote nakon prestanka priliva Sunčeve energije ili loženja lokalne peći na nekoliko dana.

Treće, južno orijentisani prozori nemaju, sem venecijanera između stakala, zaštitu u obliku ispusta iznad prozora od visokih direktnih letnjih Sunčevih zraka.


Ne bih hteo da reklamiram neku firmu, ali naša projektna firma sa tadašnjim vrhunskim solarnim arhitektama zaista se potrudila da napravi što jednostavnije, što prostije projekte za izgradnju relativno malih pasivnih solarnih kuća koji može svaki da sagradi sa klasičnim materijalima i klasičnim alatima, a da nimalo ne izgubi na efikasnosti iskorišćavanja solarne energije i skladištenja toplote unutar masivnih konstrukcija u podu, zidovima, tavanskoj AB ploči uz uslov da se propisno izvede celokupna spoljna termoizolacija, dobra zaptivenost a sa tim i ugradnja na žalost veoma skupih prozora i balkonskih vrata sa što manjim U - koeficijentom prolaza toplote.

Edit:
U mom slučaju moram priznati da za izgradnju dimnjaka i betonske stalaže, južno-orijentisanih betonskih zidova i AB ploče zahtevao veliki broj dasaka za šalovanje, a to znači i mnogo rada. Iste te korišćene daske većinom su iskorišćeni za zakivanje istih na celokupnom krovu iznad rogova.

[Ovu poruku je menjao eloiza dana 04.03.2012. u 16:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...20.05.2012. u 13:10 - pre 144 meseci
http://www.ekokuce.com/arhitek...ecosense-pasivna-kuca-u-kanadi

EcoSense pasivna kuća u Kanadi

30/12/2011 - 16:59



Bračni par iz Vankuvera u Kanadi je počeo zidanje svog doma sa ciljem da žive u domu koji funkcioniše u skladu sa prirodom. Ovaj par je za dvadeset meseci svojim rukama podigao kuću koristeći blato, glinu, slamu i druge prirodne materijale dostupne u oblasti u kojoj žive.

Rezultat je održiva kuća koja poseduje:
- solarne fotonaponske panele i vetrogenerator koji su povezani na elektro distributivnu mrežu
- solarne kolektore za grejanje
- kompostnu toalet šolju
- sistem za sakupljanje kišnice
- sistem za preradu otpadnih voda
- pasivan solarni dizajn



Oni definišu ekološke objekte kao “objekte izgrađene korišćenjem lokalnih i neznatno prerađenih prirodnih materijala sa sistemima korišćenja vode, energije i otpada, uz najviše moguće neutralan uticaj na životnu sredinu“. Takođe, na njihovom imanju se održavaju seminari i ture razgledanja u cilju razmene iskustava i edukacije ljudi o održivoj gradnji.

Krov je izolovan staklenom vunom (R-40) bez formaldehida, a podovi stirodurom (R-12.5). Većina unutrašnjih zidova su ispunjeni mešavinom slame i gline. Korišćen je beton sa visokim postotkom elektrofilterskog pepela (letećeg pepela), kako bi se umanjio karbonski otisak. Spoljašnji zidovi su omalterisani krečnim malterom koji je skoro u potpunosti neutralne emisije ugljenika, a za pigmentaciju su koristili okside gvožđa.

Kako su postigli pasivni dizajn?

- na severnoj strani kuće nema ni jednog prozora, ali sa ostalih strana ih ima dosta čime je postignut visok stepen osunčanosti.
- dimnjak je napravljen od prirodnih materijala
- postavljeni su cevasti krovni prozori kojima se obezbeđuje prirodno osvetljenje za delove kuće koji ga nemaju dovoljno
- fiberglas prozori sa okvirom visoke izolacione efikasnosti
- koriste se solarni paneli snage 2kW i LED rasveta
- 60 solarnih cevi zagreva vodu za podno grejanje
- za dodatno zagrevanje zimi se koristi peć na drva



Pošto je kuća sagrađena od prirodnih materijala, kao što su zemlja za podove, prirodni malter i prirodne mlečne boje bez VOC komponenti, ona je zdrava i ne proizvodi toksične gasove.

Sakupljanjem kišnice se obezbeđuje 37.854 litara vode godišnje za navodnjavanje bašte. Ušteda vode se postiže i toaletima bez ispiranja, slavinama sa niskim protokom vode i korišćenjem tuša umesto kade. Nakon dve godine je urađena bakteriološka analiza komposta, i rezultati su pokazali da se on može koristiti za đubrenje bašte. Otpadne vode se filtriraju i koriste za navodnjavanje voćki.

U kuhinji se nalaze dva frižidera i zamrzivač koji rade na jednosmernu struju, a za kuvanje se koristi butan boca. Većina cevi je reciklirana, kao i 80% drveta korišćenog za konstrukciju.







 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: PASIVNA SOLARNA KUĆA (mit ili stvarnost ?!) - troškovi, materijali, iskustva,...

Strane: << < .. 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 302101 | Odgovora: 571 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.