Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2484257 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.02.2013. u 21:24 - pre 136 meseci
Citat:
Gavara:
Na mestu gde napraviš površinski kolektor možeš samo da posadiš travu. Sa prostorm koji su meni dali ja sam napravio u Bukovcu najbolje što sam mogao. A to što će pumpa trošiti po sezoni 200kwh više jer zemlja oko nje osiromašuje to je neznatna cifra.
Ja u principu više očekujem od tog kolekotra sledeće grejne sezone dok se zemlja slegne i lepo prione uz cevi.
Trenutono završavamo ugradnju jedne voda/voda od 30 KW. Pošto je upitanju javni objekat za sada nesmem reći ni gde. Nadam se da će obezbediti potrebne priključke i da ćemo testirati grejanje već ove sezone. Ova na vodu će i hladiti pa jedva čekam da vidim i tu kako se ponaša



Gavro na kojoj je dubini kolektor u Bukovcu? a mozes ako hoces i kukuruz da sejes.Kod mene je citav park iznad kolektora jedino ne mozes nista da gradis na tom terenu ako temelji idu na dubinu kolektora
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
176.106.126.*



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.02.2013. u 05:52 - pre 136 meseci
Ovako. Kolektor ide na dubine veće od 1m što je negde malo više od tačke dokle može da zemlja zamrzne. U suštini preporučuje se dubina od 1,2 m . Nepreporučuje se dubina veća od 2m jer sunčeva energija akumulirana je u gornjem sloju do 2m. Kolektor u Bukovcu je kopan na 1,3m. Zatim je stavljen pesak 5 cm pa na njega cev pa opet 5cm peska. Zadatak peska da štiti cev od fizičkog oštećenja usled nečistoća (kamenčići i sl.) . Ali njegova uloga je još važnija. Naime kako fluid u kolektoru se očekuje da padne ispod nule on ima zadatak da upija vlagu sa spoljašnjeg omotača cevi i na taj način spreči formiranje ledenog omotača. Led je savršen izolator i može da napravi problem. Taj pesak je uvek vlažan tako da provodi toplotu i nije izolator.
Sasa za ono si upravu. Nisko rastinje pa i kukuruz ajd da kažemo da može. Ali problem je to što je to najčešće dvorište gde ljudi hoće drvo, garažu i sl. Ti im uzmež 500 kvadrata placa gde nedolazi u obzir ni drvo da zasade.
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.02.2013. u 08:07 - pre 136 meseci
Gavro,moje dvoriste je park star preko 50 godina.A kada se rade vodovodne instajacije nikada se ne postavljaju na manje od 80cm dubine da ne bi zimi smrzavale ej,a to je negde oko 0C a nama za dobar COP treba 11-12C.Sve sto sam video na youtube postavljaju na min 6-8 ft.Jedan fit je 30cm.Iz dubinske sonde se dobija i 14-15c,otkud onda tamo ta temperatura ako sunce greje samo prva 2m? Proveri ove moje navode.Mislim da ti je 1,3m jako plitko i zato nemas ni COP kakav bi mogao biti ni izdasnost za celu sezonu. Savetovao sam se sa sumarskim inzinjerom pre postavljanja sondi i kaze da nema nikakvih problema i za nisko ni za visoko rastinje zato sto je sve pa i cetinari u toku zime u fazi mirovanja jedino mu se nije svidela ideja da preko leta sa solarnog kolektora deponujem u zemlju toplotu i od toga sam odustao.Pothladjenje usled dejstva sondi listopadi nece ni osetiti a cetinari isto ili ce to samo prepoznati kao malo jacu zimu a njima zima nikako ne smeta sto znaci da mozes da sejes i sadis sta god hoces.

[Ovu poruku je menjao sasalabud dana 07.02.2013. u 09:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Lyinx
Gradevinar
Biro

Član broj: 310629
Poruke: 27
*.dial-up.dsl.siol.net.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.02.2013. u 17:00 - pre 136 meseci
Evo ovako
kolektor se u principu stavlja na dubinu 1,2 do max 2 m zbog regeneracije koju omogucava kisa naime ako stavis kolektor u vecu dubinu postoji mogucnost dakle mogucnost da okolina kolektora zimi zamrzne sto nije neobicno a zbog dubine na kojoj je kolektoir povrsinska voda leti nije u stanju da istopi taj led i to je to naravno sve zavisi kakva je zemlja na tom podrucju
Za info: po 1 m kolektora mozete dobiti 20-40w toplinske energije zavisi od tipa zemlje a nesto malo i od tipa cevi (alkatena)

a sto se tice vertikalnih sonda to je potpuno druga prica:
imate sonde koje se stavljaju u dubinu 100m + dakle ove sonde koriste geotermalnu energiju zemlje naime na svakih 25 m dubine je zemlja toplija u principu za 1 st/C opet zavisi od podrucja dakle kod ovih se koriste zatvoreni sistem kruzenja tekucina ide dole ugrije se i vraca u TP
A imate i krace sonde koje u stvari nisu sonde nego koriste podzemnu vodu
a te opet mozete da koristite na dva nacina prvi je da crpite ovu vodu do TP pa je onda kroz drugu busutinu vracate ovo moze ako je voda cista i ima dovoljno veliki protok inace su problemi
ili stavite dovoljnu veliku povrsinu sondi/koletora u taj nivo podzemnih voda i koristite zatvoreni sistem dakle isto kao kod geotremalnih sondi ili povrsinskog kolektora dakle oduzimate energiju podzemnim vodama kroz cev-alkaten sto je po meni bezbednije naime nema prjavstine u sistemu i kad slucajno nema dovoljno podzemne vode sistem radi dalje samo sa manjom snagom

[Ovu poruku je menjao Lyinx dana 07.02.2013. u 18:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
..c10f45351.gis.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.02.2013. u 08:45 - pre 136 meseci
Mozda nisam bio dovoljno observantan kad sam propustio srz pitanja?

Na prvom metru naravno, ali, samo je pitanje vremena dok se povrsinski deo neohladi toliko da se najefektivniji deo ( sa najvecim delta T) nespusti nize gde je konstantniji priliv energije (manji atmosferski poremecaj). Sama dubina koja je optimalna zavisi od podzemnih voda i od konstinencije povrsinskog sloja, dakle, postoje izvesne i znacajne geografske razlike koje se moraju uzeti u obzir. Generalno, za recimo Svedsku vazi jedno pravilo kada se ide na vertikalne sonde, samo tada kada neraspolazete dovoljnom povrsinom na placu za postavljanje horizonalne slinge ili ukoliko nezelite da vam dvoriste bude raskopano sto izaziva nove troskove i vreme za restauraciju travnjaka. Ovde su cene izvodbe prilicno izjednacene bilo da je vertikalna ili horizontalna izvodba, vise je postala stvar estetike.

Edit: Kolektor zahteva oko 400 kvadrata za normalnu kucu u Svedskoj, poleze se na oko 1m dubine ( varajacija na klimatsku zonu). Postoji i novi kompaktni kolektor patentiran i isproban i radi na svega ukupnih 40 kvadrata, dakle 10 puta manje povrsine.

U pitanju je ozbiljan i renomiran proizvodjac, tako da nesumnjam u korektnost podataka.

http://www.ivt.se/pages/product.asp?lngID=261&lngLangID=1

Visina kolektora je 2m i ubacuje se u zemlju na dubini GORNJEG DELA od 1m gde su i prikljucuje u mreezu sa drugima. Svaki kolektor sadrzi 40m cevi i ima zapreminu od 40l.


[Ovu poruku je menjao CBC dana 08.02.2013. u 10:00 GMT+1]
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.02.2013. u 08:59 - pre 136 meseci
Svaka sonda i horizontalna i vertikalna rade celom svojom duzinom.Sto duza to bolja.Sto vise vremena voda provede putujuci kroz sondu,vise ce energije pokupiti usput.Kad stavis dzezvu na vrelu ringlu voda ne prokuva odmah,sto duze stoji sve je toplija i na kraju prokuva.U RTB-Bor u takozvanoj Borskoj jami postoji kafic na jednom napustenom horizontu na 400m dubine i tamo je temperatura stalno 16C i prilicno je vlazno,ovo pominjem usput zbog one kisnice,pogledajte na youtube.Kad bih mogao da spustim sondu na tu dubinu i dobijem jedno petnaestak stepeni moja bi TP valjda radila sa COP 8. Sa 15C na 35 za podno-ajde tihi sta kaze racunica?
 
Odgovor na temu

anon301718

Član broj: 301718
Poruke: 452



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.02.2013. u 09:51 - pre 136 meseci
Mozda ja nisam bas lepo ispratio o cemu ste pisali ali cini mi se da se ovde pricalo o DUBINI na kojoj je idealno postaviti sondu-izmenjvac--zato sam pitao na kom METRU --mislio sam na dubinu zemlje......da li je bolje plice ili kopati duboko........
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
..c10f45351.gis.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.02.2013. u 11:58 - pre 136 meseci
Citat:
sasalabud:
Svaka sonda i horizontalna i vertikalna rade celom svojom duzinom.Sto duza to bolja.Sto vise vremena voda provede putujuci kroz sondu,vise ce energije pokupiti usput.Kad stavis dzezvu na vrelu ringlu voda ne prokuva odmah,sto duze stoji sve je toplija i na kraju prokuva.U RTB-Bor u takozvanoj Borskoj jami postoji kafic na jednom napustenom horizontu na 400m dubine i tamo je temperatura stalno 16C i prilicno je vlazno,ovo pominjem usput zbog one kisnice,pogledajte na youtube.Kad bih mogao da spustim sondu na tu dubinu i dobijem jedno petnaestak stepeni moja bi TP valjda radila sa COP 8. Sa 15C na 35 za podno-ajde tihi sta kaze racunica?


Razumemo se ali za neke koji nevide koincidenciju, vise kracih sondi u paraleli takodje rade isti posao, usporuje cirkulaciju po svakoj sondi dok u sumi nosi istu energiju jer je protok u jedinici vremena isti (ciljno). Uz sve to se da manipulisati sa materijalom koji je bolji termicki provodnik ali uvek ima ono ali koje srecu kvari, naime, iako materijali koji se koriste za kolektor nisu najbolji termicki provodnici, besmisleno je raditi sa boljim jer je ovako ograniceno po svakom duznom metru kolektora i dato vremena zemlji da se termicki "regenerise". Odatle proizilazi da je tvrdnja da sto je duza linija aktivnog kolektorskog dela da je i efikasnost bolja. Posebno bitno za horizontalne kolektore a manje za vertikalne jer vertikalni na dubinama na kojima su vec se nalaze permanento u "zizi", elem opkruzeni su 360° sa izvorom energije koji je homogen za razliku od plitko polozenih horizontala. Odatle i cinjenica da vertikalninkolektori nose vise energije sa sobom (u istom protoku).
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
..c10f45351.gis.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.02.2013. u 12:06 - pre 136 meseci
Citat:
Zoran Petrović:
Mozda ja nisam bas lepo ispratio o cemu ste pisali ali cini mi se da se ovde pricalo o DUBINI na kojoj je idealno postaviti sondu-izmenjvac--zato sam pitao na kom METRU --mislio sam na dubinu zemlje......da li je bolje plice ili kopati duboko........


Zelis li tacno tempiranje za klimtske uslove gde si i o zemljistu gde nameravas da postavis kolektor, jos nije kasno, zrtvuj 20ak € i kupi na pijaci 3-4 elektronska termomentra ili kod kineza?

Zakucaj cev od vodovoidaneku od pola cola do dva metra dubine, izvuci je pa naguraj sondu od termometra na dva metra, na metar i po i trecu na metar, zatrpak nazad zemljom i vrsi observaciju razlike temperature na raznim dubinama u zavisnosti od spoljne temperaturere.
Neces morati nikog vise da pitas isto pitanje jer ces sam znati najbolje sta vazi za tvoje uslove.

Moja omiljena izreka je: meriti je znati.
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.02.2013. u 11:52 - pre 136 meseci
Preporucujem da se suzdrzite od licnog prozivanja, ovo sto je dosad napisano je vec dovoljno za udaljavanje sa foruma.

Nemam nameru da glumim policajca, dobili ste upozorenje.

Hvala!
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.02.2013. u 16:35 - pre 136 meseci
Možda malo pogledati kako rade oni koji od toga žive i imaju zilione evra za istraživanje... pa makar ukrasti koju ideju...
http://www.rehau.com/RS_sr/gra...269786/raugeo_pe-xa_sonda.html
http://www.rehau.com/RS_sr/gra.../raugeo_helix_pe-xa_sonda.html
ugradnja krajnje komplikovana, vidi se na
http://www.youtube.com/watch?v=c2mO0pI_tCE
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
176.106.126.*



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.02.2013. u 08:24 - pre 136 meseci
Citat:
sasalabud:
E hvala ti,ali pitanje je bilo upuceno ovom sto je odrzao predavanje i hoce dolare da bih ga stimulisao da stavi prst na celo i malo razmisli,i on i onaj iz Banjaluke i onog sto im je ispricao te gluposti o kisnici i da sunce greje samo plitko.A najvise me iznenadjuje Gavra.Izvini Gavro ali cela pokrajina lezi na vodi a i ti pricas o kisnici i postavljas sondu na 1,30 gotovo na granici da mrzne od gude, i od nje ocekujes da extrakuje toplotu iz zemlje.Ako zagudi na -35 - 37 a nije nemoguce,smrznuce ti kolektor od gude a ne od freona zato sto si bukvalno shvatio pojam povrsinski kolektor.I jos nesto,eej,da sam ti ja direktor,nebi se ti kod mene leba najeo.Pa Gavro,cigani sipljivog konja hvale kad prodaju a ti firmu koju predstavljas kao prodavac kudis u svakom postu pricom o tome kako ste najskuplji od svih.Ti razjuris i ono malo potencijalnih kupaca takvom antipropagandom firme za koju radis.Ja takvog trgovca jos nisam sreo.Izvini brate ali morao sam da ti kazem,ja te tako vidim.



Ne taman posla pogotvo kada takav komentar dobijem od tebe, pošto je očigledo da o 90% stvari o kojim pričaš nemaš pojma. Pre svega u kolektor se stvalja etilen glikol tako da se sigurno neće zamrznuti. Toplota koju Zemlja akumulira od Sunca zadržava se na dubini od 1-2m . Toplota koja dolazi od unutrašnjoosti zemlje počinje od 10 m dubine.
I još nešto. Voleo bih da mi pokažeš kolektor koji si ti napravio na 4m dubine pa da vidim kako ćeš ga prvenstveno izvesti i koliko će to da košta a onda kako će funkcionisati.
I prestani pričati o stvarima o kojima nemaš pojma.
 
Odgovor na temu

Lyinx
Gradevinar
Biro

Član broj: 310629
Poruke: 27
*.dial-up.dsl.siol.net.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa10.02.2013. u 16:25 - pre 136 meseci
Taj kolektor u dubini 4m od onog koji ima milione dollara (lol)
(a i trebat ce mu da sa bagerom ukopa u dubini 4m 300-600 metara cevi - iskopati 1000-2500 m3 zemlje i onda vratiti nije bas za jedan dan ;))
moze da radi samo
1. ako je teren od sljunka dakle voda moze iz povrsine bez problema do 4m dubine ali to i znaci da je potreban vrlo veliki kolektor naime sljunak ne sadrzava puno energije
2. ako je kolektor puno veci (skuplji) nego treba da bude pa tako ne dolazi do podhladjivanja kolektora
3. ako je kolektor stavljen na nivo podzemnih voda dakle uzima energiju vode ali onda to vise nije kolektor za TP zemlja voda nego voda voda (drugi principi)

ali to su sve specificke situacije...
u principu vazi ono vec napisano i da pametno je da se u kolektor stavi otopina glikola i vode (antifriz) mada ne treba puno glikola naime glikol kao takav smanjuje prenos energije








[Ovu poruku je menjao Lyinx dana 10.02.2013. u 17:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.02.2013. u 23:52 - pre 136 meseci
@tihi,
hvala ti sto se trudis,ali vidis da ne vredi,niti sta gledaju,niti citaju i nista do njih ne dopire
@Gavra,
stvarno ja ne razumem zasto si ukopao silne pare pod zemlju ako iz nje dobijas oko 0C i nize pa ti treba glikol.Veci COP bi imao da si isao na vazduh-vazduh i jos bi ti ostao pun dzak para.Sta li se to desava izmedju drugog i desetog metra dubine?
@Lyinx,
zivo me interesuje,koliko m3 zemlje mozes specificki da iskopas dnevno?
@lavbanjalucki,
ti bi mogao da budes malo pristojniji
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa12.02.2013. u 00:38 - pre 136 meseci
Citat:
CBC: Razumemo se ali za neke koji nevide koincidenciju, vise kracih sondi u paraleli takodje rade isti posao, usporuje cirkulaciju po svakoj sondi dok u sumi nosi istu energiju jer je protok u jedinici vremena isti (ciljno). Uz sve to se da manipulisati sa materijalom koji je bolji termicki provodnik ali uvek ima ono ali koje srecu kvari, naime, iako materijali koji se koriste za kolektor nisu najbolji termicki provodnici, besmisleno je raditi sa boljim jer je ovako ograniceno po svakom duznom metru kolektora i dato vremena zemlji da se termicki "regenerise". Odatle proizilazi da je tvrdnja da sto je duza linija aktivnog kolektorskog dela da je i efikasnost bolja. Posebno bitno za horizontalne kolektore a manje za vertikalne jer vertikalni na dubinama na kojima su vec se nalaze permanento u "zizi", elem opkruzeni su 360° sa izvorom energije koji je homogen za razliku od plitko polozenih horizontala. Odatle i cinjenica da vertikalninkolektori nose vise energije sa sobom (u istom protoku).




Upravo sam to uradio.Postavio sam 20 x po 15m u vidu lepeze iz jedne sabirno-razvodne tacke i sve paralelno pocev sa 3 zavrsno na 5m dubine
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
176.106.126.*



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.02.2013. u 22:50 - pre 136 meseci
Citat:
sasalabud:
@tihi,
hvala ti sto se trudis,ali vidis da ne vredi,niti sta gledaju,niti citaju i nista do njih ne dopire
@Gavra,
stvarno ja ne razumem zasto si ukopao silne pare pod zemlju ako iz nje dobijas oko 0C i nize pa ti treba glikol.Veci COP bi imao da si isao na vazduh-vazduh i jos bi ti ostao pun dzak para.Sta li se to desava izmedju drugog i desetog metra dubine?
@Lyinx,
zivo me interesuje,koliko m3 zemlje mozes specificki da iskopas dnevno?
@lavbanjalucki,
ti bi mogao da budes malo pristojniji


Prvo i prvo ne dobijam 0C iz zemlje već njoj to šaljem da zagreje. A što se tiče ovog sistema vazduh-vazduh, predložiću u mojoj firmi da am ubuduće ti projektuješ takve sisteme
 
Odgovor na temu

Milos.Markovic011
student

Član broj: 311302
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.02.2013. u 12:05 - pre 136 meseci
Dobar dan. dobio sam ponudu za Termotech TP VAZDUH-VODA od 14kw Hybrid solution dakle unotrasnja jedinica ima bojler sa vodom od 500l koji je spojen sa kolektorima na krovu koji prikupljaju energiju za rad pumpe zimi (min.) i leti, ima Zubadan kompresor, radi do spoljne temperature od -25 nema dodatne grejace, za spoljnu jedinicu je COP-4.19 na +7 c a angazovana snaga 3,34 kw, na -10 c je COP-3,8 pa se sve racuna prema tome. Isto je i za vece modee od 22kw gde je angazovana snaga od 6kw... tek stigla na nase trziste, sta mislite o tome ? naravno cena je dupla u odnosu na klasicne pumpe ali i COP je veci... ako neko hoce mogu da mu posaljem prezentaciju pumpe na mail pa da mi uzvrati detaljnijom analizom sto bi mi znacilo!!! Pozdrav drugari! nemojte da se svadjate :)
 
Odgovor na temu

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.02.2013. u 13:02 - pre 136 meseci
Molim,pošaljite meni prezentaciju te TP biću Vam zahvalan,lepo zvuči,još da vidimo cenu i ostale karakteristike.
Hvala.
 
Odgovor na temu

kv74
zlatan jovanovic
nezaposlen
srbija

Član broj: 217534
Poruke: 82
*.opera-mini.net.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.02.2013. u 17:43 - pre 136 meseci
pozdrav!imam par pitanja u vezi podzemnih kolektora pa me interesuju vasa misljenja.konkretno razmisljam o prohronskim rebrastim gibljivim cevima da se iskoriste kao podzemni kolektor.debljina zida cevi je oko 0.3-0.4mm,precnika ima od 3/8" do 1" i cev 1/2" od 1m duzine ima 35-40% vecu povrsinu od ravne cevi. neka moja matematika,nisam siguran da je najtacnija,je da metal ima mnogo bolju toplotnu provodnost od plastike,a posto je povrsina cevi 35-40% veca,samim tim bi i duzina samog kolektora i iskopanih kanala bila puno kraca.interesuje me gde se moze naci toplotna provodljivost materijala,konkretno prohrona?hvala unapred na vasim misljenjima
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.02.2013. u 18:47 - pre 136 meseci
Moje mišljenje.
1. Debljina zida treba da je dovoljna da cev izdrži pritisak od 3-4 bara.
2. To što je rebrasta cev i ima veću površinu (po meni) je važno ako je cev u vodi ili vazduhu. Zemlja će teško to iskoristiti i gotovo sigurno će taj prostor između rebara cevi biti uvek neiskorišćen (zaleđen?).
3. Okiten i plastične cevi imaju provodljivost oko 0.30-0.35, a metali od 0.60 do 0.70 (bakar).

Po kojoj ceni nabavljaš te cevi? To se do sada nije radilo jer je preskupo. Svakako mora biti vodootporni a verovatno i kiselootporni inox...
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2484257 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.