Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2484743 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.10.2016. u 08:49 - pre 91 meseci
Svakako jača. I ta od 14kw na -10 daje manje od pola, ne računajući gubitke u prenosu i na AT koji svakako postoje.
Kad sam ja o tome razmišljao, čak i sa rashodovanom klimom (košta 0 dinara) je bilo puno skuplje od gotove TP.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

Vlaja 011
Vlada Filipović
VD naučnik
Srbistan Info
Bg

Član broj: 333854
Poruke: 178
87.250.46.*

Jabber: Vlaja 011


+6 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.10.2016. u 13:27 - pre 91 meseci
Orijentaciona cena jeftinije varijante (sa CM akumulatorom) je:

Tosh.spoljna jed. 2500, žicani kontroler oko 100, Grundf.Mag.3 oko 300,
SWEP 250, CM akumulator 450.
Suma sumarum oko 3600, plus cevni materijal, i rad.

Tek treba da utvrdimo da li će trebati i Toshibin DX kontroler. Ja mislim
da ćemo koristeci mogućnosti Grindf.Magna 3 pumpe, stvar rešiti sa jed-
nostavnijim kontrolerom, ali to će automatičar da odredi.

Alternativa je standardni "paket" aranžman, u kojem samo hidro modul košta
oko 3150, i koja bi sa AT, i ugradnjom kostala 6500-7000.

Za sanitarnu vodu imam 2 varijante - grejanje sa TP (iz AT), i Termoradov prokronski
bojler, od 280l koji bi se grejao samo nocu , po 4 puta jeftinijoj tarifi.

Mislim da će se sve to postepeno upasovati, ali je poenta da izaberem racionalniju TP.

Zato sam i postavio pitanje:

Koja Estia je bolje rešenje za toplotne potrebe moje kuće - 11kw ili 14kw?
(kuća 200m2, toplotni gubitak 10Kw na -15C, plus zagrevanje sanitarne vode; planiram i da
dogodine izolujem i kamenu coknu kuće, od čega očekujem bar 20% smanjenje toplotnog gubitka)

Uz važnu napomenu, da mi je cilj MAKSIMALNA EKONOMIČNOST!

Tj. ne treba da mi TP greje kucu na -15C,sa COP=2.
Nisam toliko lenj da 5-10 dana godišnje, danju ložim, a noću uključim el.kotao.
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2028
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.10.2016. u 13:42 - pre 91 meseci
mozda se neki nece sloziti sa mnom, ali na inverteru ti uopste ne treba akumulacija. samo gomilas kotlarnicu bez veze, i onda kad sracunas, mozes dobar brend inverter da 11kw nadjes za malo vise para nego sto si ti ukalkulisao i dobijes sve fabricki ustimano.
znam da 11kw sa automatikom za sanitarnu vodu mozes zavrsiti za malo vise od 5000 sa sve rukama.

i nije mi jasno zasto ne bi koristio pumpu sa cop 2 u hladnim danima?
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.10.2016. u 15:09 - pre 91 meseci
Citat:
Vlaja 011: Orijentaciona cena jeftinije varijante (sa CM akumulatorom) je:

Tosh.spoljna jed. 2500, žicani kontroler oko 100, Grundf.Mag.3 oko 300,
SWEP 250, CM akumulator 450.
Suma sumarum oko 3600, plus cevni materijal, i rad.

Tek treba da utvrdimo da li će trebati i Toshibin DX kontroler. Ja mislim
da ćemo koristeci mogućnosti Grindf.Magna 3 pumpe, stvar rešiti sa jed-
nostavnijim kontrolerom, ali to će automatičar da odredi.

Alternativa je standardni "paket" aranžman, u kojem samo hidro modul košta
oko 3150, i koja bi sa AT, i ugradnjom kostala 6500-7000.

Za sanitarnu vodu imam 2 varijante - grejanje sa TP (iz AT), i Termoradov prokronski
bojler, od 280l koji bi se grejao samo nocu , po 4 puta jeftinijoj tarifi.

Mislim da će se sve to postepeno upasovati, ali je poenta da izaberem racionalniju TP.

Zato sam i postavio pitanje:

Koja Estia je bolje rešenje za toplotne potrebe moje kuće - 11kw ili 14kw?
(kuća 200m2, toplotni gubitak 10Kw na -15C, plus zagrevanje sanitarne vode; planiram i da
dogodine izolujem i kamenu coknu kuće, od čega očekujem bar 20% smanjenje toplotnog gubitka)

Uz važnu napomenu, da mi je cilj MAKSIMALNA EKONOMIČNOST!

Tj. ne treba da mi TP greje kucu na -15C,sa COP=2.
Nisam toliko lenj da 5-10 dana godišnje, danju ložim, a noću uključim el.kotao.

Ako si mislio na RAV model toshibe trebace ti DX kit i komplet ventila bez toga nece moci
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.10.2016. u 15:11 - pre 91 meseci
Citat:
Vlaja 011:Alternativa je standardni "paket" aranžman, u kojem samo hidro modul košta
oko 3150, i koja bi sa AT, i ugradnjom kostala 6500-7000.

Hidromodul je preskup, zašto ne monoblok? Takve TP nisu ni 10% skuplje od onih bez hidromodula. Jedina prednost je što je hidromodul u prostoriji i ne smrzava na minus temperaturi. Ali čak i moja kineska monoblok ima automatiku koja svakih 5 minuta provrti vodu 1 minut kada je napolju minus.

Citat:
Vlaja 011:Koja Estia je bolje rešenje za toplotne potrebe moje kuće - 11kw ili 14kw?
(kuća 200m2, toplotni gubitak 10Kw na -15C, plus zagrevanje sanitarne vode; planiram i da
dogodine izolujem i kamenu coknu kuće, od čega očekujem bar 20% smanjenje toplotnog gubitka).
Cokna (ako je to onih 40-60cm od zemlje do prizemlja kuće) sigurno ne nosi 20% gubitaka kuće.

Citat:
Vlaja 011:Uz važnu napomenu, da mi je cilj MAKSIMALNA EKONOMIČNOST!
Tj. ne treba da mi TP greje kucu na -15C,sa COP=2.
Nisam toliko lenj da 5-10 dana godišnje, danju ložim, a noću uključim el.kotao.
Maksimalna ekonomičnost grejanja ili maksimalna ekonomičnost investicije?
Ako je ovo prvo, zašto ne kupiš auto Tesla na struju, 100km košta oko 30din. Jedino što auto košta 80000evra. Ima najveću ekonomičnost.
Ako je ovo drugo, onda se prave krive ulaganja sa potrošnjom za razna rešenja i, zavisno od objekta i vrste grejanja, dobija se najekonomičnija investicija za npr. sledećih 10 godina.

COP=2 je jako lep i ne treba ga odbacivati. Ja za celu zimu imam COP=2.5 i prezadovoljan sam jer je ukupan račun za grejanje za celu zimu 50000din. Na ovim temperaturama je COP=3.5 što znači da je u januaru ponekad i COP=1.5. Da sam uložio 5000evra i da imam COP=3.5 za 10 godina bih ukupno platio 2000evra više nego sada. Investicije bi se izjednačile za više od 20 godina (kada nijedna više neće raditi).
Hoću da kažem da vijanje maksimalnog COPa u mom slučaju donosi godišnju uštedu od 130 evra.

Najveća stavka je investicija u sistem i za malo smanjenje mesečnih troškova treba veliko ulaganje na početku. Granicu treba izračunati.

Za inverter ne treba AT.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.10.2016. u 20:02 - pre 91 meseci
Vlaja 011

Ako bi isao na "classic" Estiu pre bi uzeo 14 ili 16 kW

Idealna varijanta (izuzev cene) je Estia Hi-power od 11 kW koja ima 11 kW na -15C sa COP 2,59

Kao sto rece mali genije za izmenjivac treba spoljna iz RAV serije plus DX kit zicana kontrola set ventila ne treba (za malog genija: samo kod VRF)

Estia (i slicni) pravi smisao dobijaju kad se upare sa bojlerom sanitarne vode solarnim grejanje i zonama grejanja

Nije bas potpuno tacno da ne treba akumulacija preporuka je ugradnja istog na primer ako se greje i sanitarna voda da bi odrzavao temperaturu u

sistemu grejanja dok uredjaj greje sanitarnu vodu.

Monoblok TP uporediv odnosno da nije sklepan u nekoj kineskoj garazi nije mnogo jeftiniji od splita.
Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2028
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.10.2016. u 20:20 - pre 91 meseci
ne bih se slozio kolega, posebno ako se odabere komotna akumulacija za sanitarnu vodu (recimo 400 lit) i greje se nocu, a posebno u slucaju da je u kuci podno grejanje koje je samo po sebi akumulacija pa 30tak cak i vise minuta prekida i prebacivanja tp na grejanje rezervoara apsolutno ne moze da se oseti....
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

zoxor
Pancevo
Grappa doo Beograd
ovlasceni distributer za
Carrier i Toshiba

Član broj: 319673
Poruke: 1494



+70 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.10.2016. u 21:27 - pre 91 meseci
Nije to nesto pod mora to je samo moguca opcija koju toshiba preporucuje u nekoj vrsti ful varijante kod prostijih varijanti ga nema.




Toshiba Daiseikai VI velicina 10 komada 6 Grejem
150m2 na 22C i 50m2 na 17C Hladim 200m2 na
24C Zidovi cigla obostrano malterisana 45cm + 10cm
stiropor Podrum 10cm stiropor sokla 3cm stirodur
Potkrovlje 30cm vuna ventilirano kroviste + 10cm
vuna iznutra na spoljne zidove + gips Sestokomorni
PVC low-e velux krovni prozori
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.10.2016. u 23:34 - pre 91 meseci
Meni licno su bas zanimljive sve price oko akumulatora toplote u uslovima jedne prosecne Srpske kuce.Moram priznati da mi je @tihi 2 najinteresantniji sa svojim sistemom grejanja , jer ima , gasni kotao , kotao na cvrsto grejanje i neki uredjaj kao TP.
Generalno vrlo malo se prica i o toplotnim gubicima jednog AT a jos manje o povecanju kolicine vode u sistemu koji je potrebno zagrejati, i odrzavati temperaturu tolike kolicine vode !!!!
Ako se ulaze novac u sistem grejanja ja polazim od pretpostavke da je TP -- inverter tehnologije koja ipak ima i svoju modulaciju u kapacitetu rada.
Ja mogu da razumem kombinaciju podno grejanje + AT - bojler solarni kolektori + TP + nova gradnja objekta.,Mogu da shvatim i drva iz svoje sume , piroliza i AT , ili pelet i AT...............ali cemu razmisljanje o nekakvoj budzevini .
Generalno je @tihi 2 lepo rekao da postoji problem oko pogleda na ' jeftino ' grejanje jer je potrebno uzeti u obzir i cenu investicije.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.10.2016. u 01:27 - pre 91 meseci
Ovi moji kinezi preporučuju AT od 50l/kw i to sam usvojio. To isto preporučuju i proizvođači na čvrsto gorivo. Pošto imam i jedno i drugo, tako sam i uradio.
800l bi bilo dosta, ali AT od 800l je više nego duplo skuplji od onog od 1000l (Sunsystem od 1000l u Segedinu košta i sada 190evra).
Sigurno postoje gubici na veću količinu vode, a koliki su nemam pojma. AT ima 10cm izolaciju i skaj odgore. Ako na brzinu računam, grejem na 30-40*C tj prosečno 35*C, u kotlarnici je oko 15*C uvek pa je to razlika od 20*C i ispada da su toplotni gubici AT 1.2kw na 24h. Meni to zvuči prihvatljivo.
Alternativa je inverter ali je TP inverter daleko skuplja od on-off TP + akomulator.
A to "neki uređaj kao TP" neću da komentarišem...
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

SG kamikaza

Član broj: 332241
Poruke: 1652



+254 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.10.2016. u 13:57 - pre 91 meseci
Ja razumem da prosecna srpska kuca ima prosecna mesecna primanja neke prosecno razvijene zapadne zemlje,i da u izvrsenju bilo kojeg kapitalnog projekta ucestvuje u istom samo kao investitor a radove da obavlja neko obucen i skolovan za iste,za sta ce pri tom da garantuje. Isto razumem da je trenutno na ovim prostorima,gore navedeno retkost. Stoga razumem tihog sto je pokrio svoj objekat sa svim mogucnostima grejanja,jer ce cene kostanja energenata iz sezone u sezonu varirati,a spram toga ce se i on verovatno opredelhivati za tip grejanja. I na kraju razumem prosecnog srpskog domacina,koji je sam sebi i investitor i izvodjac radova,jer je vecinu tako prilika naterala,a skidam kapu i sve najbolje zelim onima koji mogu samo investitori da budu.
E sad sta ne razumem... ne razumem sta @anon u par prethodnih postova pokusava,sa u granicama internet pristojnosti pokusajima diskreditovanja trudda @tihi2.
covek je ulozio vremena i truda da svojim iskustvima pomogne gomili ljudi,sto je opet vise nego sto je neko ulozio truda da nadje idealno resenje za sebe. Verujem da je svoju investiciju otplatio,ili je jako blizu otplate,stoga je jako ruzno nazvati "neki uredjaj kao tp",je isti takav "uredjaj kao tp" imam i ja,samo ga meni nije pravio neki kinez,nego jedan milos a pomagao mu licno ja,i kostala je jeftinije nego njegova. Pa da li je zbog toga spada u kategoriju ispod "neki uredjaj kao tp"???? da li je nas maksimum trebao da bude kupovina dve,tri klime?
Da li je razlog za takvo komentarisanje ljubomora,zavist ili nesto trece nemam pojma....ali to bas ne razumem!
 
Odgovor na temu

Vlaja 011
Vlada Filipović
VD naučnik
Srbistan Info
Bg

Član broj: 333854
Poruke: 178
87.250.46.*

Jabber: Vlaja 011


+6 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.10.2016. u 14:33 - pre 91 meseci
Prvo, AT je neophodan za ekonomično grejanje na čvrsto gorivo.

A elementarna logika kaže, da i sa Inverterskom TP može rapidno da
smanji frekvenciju uključivanja TP, te time produži njen radni vek.

Eventualni toplotni gubici AT-a se lako mogu prepoloviti ušuškivanjem
AT-a sa par tabli stiropora, ili dvokomponentnom pur penom.

Tihi je vrlo pametno uočio srž problema, kojom se skoro niko ne bavi, a koja
bi trebala da bude osnov za kupovinu opreme: odnos cene opreme i uštede.

Ja sam pokušao upravo to, i zato sam sebi postavio cilj maksimalnu ekonomičnost.
Nevolja je što distributeri kriju tehničke podatke, pa je teško napraviti valjanu racunicu
i primorani smo na korišćenje intuicije i aproksimacije.

(Cokna mi je skoro metar visoka, pa njenim pokrivanjem i ukopavanjem stirodura još
pola m u zemlju, ubeđen sam da ću dobiti više od 20% uštede, jer time izolujem još
nepunu četvrtinu visine spoljašnjeg, izolovanog zida.
COP=2 je lep dok se od uštede ne oduzme amortizatica TP u tom režimu,....)


A o budzevini razmisljam iz inata! Nedam da me kulovi prave magarcem!
Da im za spoljašnju jedinicu dam 3150Eura, koja ne košta ni 1/3 od te cene, a najpametnija
cirk. pumpa na planeti, Magna 3, košta ovde, u Srbiju, bruto, 300 Eura!!! a ona je bar 1/3
pameti koja treba za sistem CG.

E ložiću vala, ako treba, dok ne rešim prepreke, ali nedam da me deru i prave magarcem.
I još neće čak ni da okaće najvažnije tehničke podatkje na svoje sajtove, da se ne mučimo.



zoxor-e,
Citat:

Ako bi isao na "classic" Estiu pre bi uzeo 14 ili 16 kW
ZAŠTO?

Ili, da te pitam ovako: Koja od navedenih Estija 4, daje pri -7C, 10Kw na OPTIMALNOM
režimu rada (i koji je), a koliko 11Kw Estija daje Kw pri -7C, i u kom režimu rada?
I, koliki je COP obe , pri temperaturi od -7C?



Ima li neko kakvih tehničkih i cenovnih saznananja o TP NEWGEN SI, koje nudi Etaž:
http://www.etazgrejanje.com/katalog/toplotna-pumpa-newgen-si/

Deluju kao solidna kineska kuća, a imaju i invertere u ponudi.
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2028
*.customer.telenor.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.10.2016. u 14:50 - pre 91 meseci
Redje ukljucivanje inverterskog kompresora? Trebao si malo bolje prouciti materiju cisto sebe radi. Inverter se ne pali i ne gasi on stalno radi i to je sustina istog. Eventualno ima gasenja kad je spoljna temperatura preko 15 stepeni.
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.10.2016. u 15:35 - pre 91 meseci
Citat:
Vlaja 011:

E ložiću vala, ako treba, dok ne rešim prepreke, ali nedam da me deru i prave magarcem.
I još neće čak ni da okaće najvažnije tehničke podatkje na svoje sajtove, da se ne mučimo.



Prvi put cujem da Japanski proizvodjaci kriju " Service manual " --- sve je dostupno jer Japanci nisu prevaranti....Evo ti...


http://www.toshibaclim.com/Por...Service%20Manual/A10-006-1.PDF


http://www.heronhill.co.uk/downloads/pdf/pdf627.pdf
http://www.heronhill.co.uk/downloads/pdf/pdf627e.pdf

Ti verovatno mislis na Kineske neke proizvodjace --- oni kriju podatke.
 
Odgovor na temu

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.10.2016. u 15:47 - pre 91 meseci
Citat:
Vlaja 011:

Ima li neko kakvih tehničkih i cenovnih saznananja o TP NEWGEN SI, koje nudi Etaž:
http://www.etazgrejanje.com/katalog/toplotna-pumpa-newgen-si/

Deluju kao solidna kineska kuća, a imaju i invertere u ponudi.


Solidno deluju vizuelno , samo jos da saznamo sta je unutra ???
 
Odgovor na temu

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.10.2016. u 16:13 - pre 91 meseci
Citat:
SG kamikaza:

Da li je razlog za takvo komentarisanje ljubomora,zavist ili nesto trece nemam pojma....ali to bas ne razumem!



Pa ja sam zato i napisao da @tihi 2 ima siroku lepezu uredjaja za grejanje i napisao njegove reci o ceni ekonomicnosti grejanja.
Covek kada zahladni koristi kotao na cvrsto gorivo ili gasni kotao a kada je toplo , ondu ukljuci tu TP koju ima.To je realno i verovatno isplativo.
Tu nema nikakve ljubomore , zavisti ili bilo sta drugo sto ti pominjes.
Jedino moze biti lupetanja i gluposti ako neko tvrdi da cele zime koristi samo TP -- valjda nema takvih fanatika , da vredjaju zdrav razum normalnih i obicnih citaoca teme .

 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2028
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.10.2016. u 16:38 - pre 91 meseci
mozda si se pogresno izrazio, ali ja na primer koristim iskljucivo tp za grejanje tokom cele zime, i to bez AT ili bilo kakvog dodatka na sistemu. a ne smatram se fanatikom niti zelim da vredjam bilo ciji zdrav razum....
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

anon3017188

Član broj: 318285
Poruke: 2722



+33 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.10.2016. u 17:21 - pre 91 meseci
Pise u " potpisu " , ko sta koristi. Tebi pise Japanska inverter TP -- meni je to dovoljna informacija koja ima smisla i logiku.
 
Odgovor na temu

tvrdoglavi
mdv elektronik Novi Sad

Član broj: 326421
Poruke: 2028
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mdv-elektronik.com


+160 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.10.2016. u 17:25 - pre 91 meseci
onda si se pogresno izrazio malopre
FUJITSU WATERSTAGE 14KW
 
Odgovor na temu

Vlaja 011
Vlada Filipović
VD naučnik
Srbistan Info
Bg

Član broj: 333854
Poruke: 178
87.250.46.*

Jabber: Vlaja 011


+6 Profil

icon Re: Toplotna pumpa16.10.2016. u 17:51 - pre 91 meseci
anon3017188-e,

Da je srewće to bi bilo na sajtu svakog našeg distributera- dilera,
i to vidljivo istaknuto, a ne da idemo na put oko sveta i prekopavamo
na destine sajtova na stranim jezicima, da bi došli do elementarnih podataka.

Zašto neko mora da zna engleski i poznaje internet da bi saznao najbitnije
podatke neke TP?

Pa većina naših distributera nema čak ni cene, ni garantne uslove na sajtovima,
tako da su nama najbitnije karakteristike misaona imenica za njihovu poslovnost....

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2484743 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.