Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2480242 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vlaki1
Jankovic Vlastimir
Beograd

Član broj: 35943
Poruke: 239
93.190.160.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.12.2008. u 13:23 - pre 186 meseci
Sistem "OCTOPUS" je ovde detaljno objašnjen ali nažalost na jezicima koje slabo ko poznaje. Ako neko zna nek pročita, možda nešto i ubode.
http://www.octopusenergi.pl/
I mene zanima kako "ledeni štapić" funkcioniše s obzirom na nagomilavanje leda na spoljnjem izmenjivaču, ako znamo da led slabo provodi toplotu.
 
Odgovor na temu

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
93.86.61.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.12.2008. u 13:32 - pre 186 meseci
Da to je tacno... Ono sto oni prikazuju na sajtu zvuci dosta ubedljivo... Naime to je sasvim dovoljno za dobro izolovanu kucu i podno grejanje... A ima samo spoljni "stapic", TP i izmenjivac za sistem za grejanje... Ali kako to radi s bozirom na temperature ugradnje i led na isparivacu...

Still going strong...
 
Odgovor na temu

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
93.86.61.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.12.2008. u 14:25 - pre 186 meseci
Interesantno je videti i ovaj podatak:

Octopus Sweden u brosuri navodi kao fluid R290.
Njihov zastupnik u Irskoj kao fluid u tabeli anvodi R417.

Da li je to mozda zbog zakonske regulative, razlika u tipu fluida?

Still going strong...
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
91.102.231.*



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.12.2008. u 15:31 - pre 186 meseci

R 290 je propan (HC3HC2HC3)
R417 je mešavna gasova;
R134A 50%
R125 46.6%
BUTAN 3.4%
i jedna je od zamena za R22
 
Odgovor na temu

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
93.86.61.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.12.2008. u 11:46 - pre 186 meseci
Pa dobro ljudi,
da malo teoretisemo o DIY octopusa...

Dakle, ostopus je direktna ekspanzija, dakle freon predaje toplotu sistemu grejanja.
Kad bi uzeli neku klimu i prepravili je :

=spoljasnja jedinica bi bila ledeni stapic
=unutrasnja jedinica bi bila izmenjivac u recimo nekom kotlu uz dodatak nekog el.grejaca za hladne dane

dobili bi manje vise taj princip.

Nije mi jasno (i dalje) kako to funkcionise s obzirom na led? Koristi energiju koja se stvara prilikom zaledjivanja vode? Velika povrsina "stapica" preuzima tu energiju itd...

Generalno gledano, to nije neka velika prica, sam uredja nema mnogo delova, dakle spoljna jedinica, kompresor sa automatikom, eksp.sud, izmenjivac toplote...

Sta vi mislite o tome?

Moze li da se to odradi na taj nacin? Ili recimo da se kupi scroll kompresor 5 kw i polako...


Dodatak:

Kad bi se ledeni stapic stavio pod neki staklenik?
Ili da se greje vodom iz bunara?

Cisto razmisljanje naglas....
Still going strong...
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
*.soyaprotein.com.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.12.2008. u 12:28 - pre 186 meseci
Povremeno se led otapa sa površine isparivača,kad već jako odebja i već nema efekta .
Na primer:
tc 35C, te -10C , cop 4.03
tc 35C, te -25c, cop 2.70
Znači pustimalo toplog gasa u isparivač i padne led.
tc-temp. kondenzacije
te-temp. isparavanja
 
Odgovor na temu

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
93.86.61.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.12.2008. u 12:45 - pre 186 meseci
Znaci da bi morali da merimo optimalne temperature napolju i unutra i u skladu sa tim da podesavamo temperaturu...

Samo sta se desava sa toplom vodom u sistemu grejanja kad pustis topao freon na stapic?
Dolazi do pada temperature u izmenjivacu? Eventualno bi mogla da se iskljucuje cirkulaciona pumpa na sistemu grejanja u tom periodu...
Da li to znaci da takav sistem mozes da koristis i za hladjenje uz podno grejanje?
A tu bi trebalo znaci da se okrece "smer" freona, kao kad klima greje pa zatim hladi...

A tc i te zavise od rashladnog fluida i kompresora, jel da?

Usput, sta bi bilo kad bi stapic koristili ispod nekog staklenika, verovatno da bi dobili nesto... staklena basta itd...


Still going strong...
 
Odgovor na temu

edo_ze
informaticar
Zenica

Član broj: 177359
Poruke: 83
*.telekabel.ba.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.12.2008. u 14:22 - pre 186 meseci
Citat:
johnnie: Usput, sta bi bilo kad bi stapic koristili ispod nekog staklenika, verovatno da bi dobili nesto... staklena basta itd...


hehe dobili bi gomilu smrznutog povrća...
Šala mala...
To što vidiš nisu štapići bukvalno već cijevi oko kojih se nalaze aluminijska rebra (kao kod nekih radijatora). Preko ekspanzionog ventila kompresor rasplini freon koji je do tada u tečnom stanju. Prilikom rasplinjivanja freona temperatura mu se spušta na neki debeli minus recimo -25 stepeni (isto kao kad fizioterapeuti fudbalerima onim sprejevima rashladjuju uboje na nogama) , tada tako rashladjen plin prolazeći kroz ove "štapiće" zagrijavaju se vanjskim zrakom koji je -10 stepeni (pri tome se vanjski zrak na štapićima spušta na još nižu temperaturu, zato su zaleđeni).
S druge strane kompresor sabija tako "zagrijan" freon i pritome mu nekim od onih izo... procesa povećava temperaturu na 45 stepeni koju onda koristimo u izmjenjivaču.
Prosto ko pasulj (onaj iz staklene bašte)...
 
Odgovor na temu

vlaki1
Jankovic Vlastimir
Beograd

Član broj: 35943
Poruke: 239
93.190.160.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.12.2008. u 14:45 - pre 186 meseci
I ja sam razmišljao na temu da se povremeno u isparivač pusti topao freon i otopi led, samo mislim da bi to morali da radimo jako često, onda ništa od grejanja.
Neznam da li ste primetili kako izgleda štapić na slikama kada je u funkciji. Kao da je na njih pao sneg a ne led. Možda je svaranje "leda" drugačiji proces pri naglom hlađenju i tako niskim temperaturama pa "sneg" sam spada sa štapića????????
Uostalom i to se vidi na slikama. (Pogledajte stranu 8 u brošuri)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
93.86.61.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.12.2008. u 14:52 - pre 186 meseci
He he, dobra fora, smrznuto voce (i povrce)..

Znaci, mozemo da napravimo hladnjacu zimi i tu da drzimo kiseli kupus i pivo... a leti onda mozes da napravis neku foru saune ili sl...

Ok, kontam ja da je taj "stapic" ustvari veliki aluminijumski "hladnjak" koji svojom povrsinom apsorbuje toplotu i njom greje rashladni medij koji ide u kompresor....
Samo sam mislio da se efektom "staklene baste" malo zastiti od prevelikih temp razlika u bas hladnim danima... posle gledam slike octopusa i vidim da u podnozju stapica ima leda koji je otpao, sto znaci da je tacna tvrdnja da kad se mnogo zaledi, okrenes mu smer gasa i poslajes mu malo toplog, te otpadne deo leda...

Sustina je u tim finim intervalima grejanja "stapica", znaci da ne preteras...

Mada, negde sam nesto na brzinu procitao i sad ne mogu da nadjem ponovo: otprilike je prica da se prilikom prelaska vodene pare iz vazduha u led stvara dodatna energija, koju taj "stapic" koristi...

Inace, po svakom suncanom danu, bey obyira na spoljnu temperaturu, sigurno je da ce tako velika povrsina aluminijuma preuyeti dobar deo toplote...

Ispravite me ako gresim...

Generalno, ako napravis tako nesto, sigurno da ima ucinka, narocito sa podnim grejanjem... vidis u njihovom prospektu koje povrsine greju sa kojim kompresorima... cak i sa tako dobro izolovanim kucama kao sto su u Svedskoj... Npr. 265 m2 greju sa modelom 48x, koji ima kompresor snage 3 kW!

Ako uzmemo da ta kuca ima energetske potrebe npr. 50W/m2, to izlazi oko 13 kW. Koliko je onda COP Octopusa, 4.4?


Still going strong...
 
Odgovor na temu

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
93.86.61.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.12.2008. u 15:06 - pre 186 meseci
Sta me zezate za bastu... vidite u brosuri da covek gaji cvece... evo i slika, haha...
Still going strong...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
93.86.61.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.12.2008. u 15:10 - pre 186 meseci
Ja kazem lepo da se to ostakli ... i imas lale i ruze i gladiole i gerbere itd...


to prodajes i jos brze isplatis investiciju...
Still going strong...
 
Odgovor na temu

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
93.86.61.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.12.2008. u 15:12 - pre 186 meseci
Usput. kako se okrece smer freona? Preko nekih ventila, sta li je...
Still going strong...
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
91.102.231.*



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.12.2008. u 15:44 - pre 186 meseci
Optimalno treba da bude sistem grejanja prema toplotnoj pumpi ili obrnuto,a zbog velikog obsega spojašne temperature preko zime za regulaciju potrebno dosta ozbijno upravjanje sa elektronskim expazionim vetilom .
Otapanje kratko traje ,pogotovo prema podnom i zidnom grejanju jer su to troma grejanja.
Da bi koristio za hlađenje terbaju fancoili i to predimenzionisani.
A tc i te zavise najviše od temperature izvora toplote i temperature sa kojom se grejemo pa onda od kvaliteta izmenjivača,anajmanje od tipa gasa i kompressora .
 
Odgovor na temu

vlaki1
Jankovic Vlastimir
Beograd

Član broj: 35943
Poruke: 239
93.190.160.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.12.2008. u 14:27 - pre 186 meseci
za "johnnie ": Teško da će bela površina leda apsorbovati neku znatnu količinu toplote. Znači samo temperatura vazduha tj. vlaga iz njega imaju znatan uticaj na prijem toplote.
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa26.12.2008. u 20:14 - pre 186 meseci
Procitao sam pazljivo gotovo cijelu temu, i vidim tu je par dobrih profesionalaca, dosta entuzijasta, inovatora i ljudi sa idejama, pa se i sam zelim ukljuciti u raspravu o ovoj veoma ozbiljnoj i korisnoj temi. Princip rada TP mi je dobro poznat kao i vecini vas koji ste diskutirali. Godinama vec planiram napraviti centralno grijanje, naravno cijelo vrijeme je u planu bilo konvencionalno grijanje na loz ulje, ali kako pratim nove tehnologije, a i samo poskupljene energenata me navelo na promjenu plana tako da sam se ipak odlucio na TP pa se pokusavam sto vise educirati o ovoj temi kako bi sa strucnjacima mogao razgovarati sa nekim predznanjem. Iznenadilo me koliko njih vrlo malo zna o TP, a kad vide da ja poprilicno znam o tome pokusavaju pobjeci od teme. Meni to dobro dodje jer na taj nacin vec mogu selektirati strucnjake koji ne prihvataju nove tehnologije vec guraju ono sto su naucili prije 20-30 godina. Ipak mislim da se mogu naci profesionalci koji poznaju ovu materiju. Za pocetak cu postaviti par pitanja pa se nadam da ce neko od ovih ljudi koji imaju iskustva u ovom poslu dati neke konkretne odgovore.
1.Prvo pitanje je vezano uz postavljanje geo-termalne sonde ili vertikalnog kolektora. Kako zivim u Rijeci, gradu koji je bukvalno sav na stijeni, a poprilcno sam visoko iznad razine mora znaci busenjem najvjerovatnije ne mogu doci ni do kakve vode sto znaci da bi rupa bila gotovo sva u stijeni. Zanima me da li neko ima iskustva kolika je korisnost jedne takve sonde koja bi bila u kamenu u odnosu na one koje su u zemlji ili vlaznom terenu, odnosno da li je stijena prednost ili nedostatak. Mozda je ovo i nedostatak ali bar imam prednost sto zivim u primorju gdje temp. rijetko kad padne ispod nule, a ima i dosta sunca. Istina ima i bure ali to je godisnje desetak - petnaestak dana.

2. Kod busenja rupa za sonde da li je bolje busiti jednu duboku rupu ili 2-3 ili vise njih sa manjom dubinom.

3. Kod busenja rupa da li je cijena busenja ista za 2 rupe po 50m ili za jednu od 100m. Busenje u stijeni je sigurno mnogo teze nego u samoj zemlji, i pretpostavljam da se ti poslovi mogu obaviti samo sa profesionalnim velikom strojevima a nikako amaterski. Usput zna li neko kolika je cijena busenja rupa u stijenovitom podrucju po metru dubine.

4. Gdje se moze kupiti materijal-beton ili kako se vec zove masa kojom se sonda zaliva i da li se to zalijeva strojno ili se zalijeva rucno dok se rupa ne zalije? Postoji li negdje neko objasnjenje kako se to prakticno izvodi...mozda neki link ili neka brosura.
5. Ovo pitanje mozda nije za ovu temu ali mozda neko zna o tome malo vise pa da ne otvaram novu temu. Naime pitanje je vezano za sam sistem podnog grijanja...jedne prilike sam citao neke komentare da ovaj sistem grijanja ima neke nedostatke, kao podizanje mikro cestica sa poda koje onda zbog podizanja toplog zraka lebde u zraku pa moze doci do alergija i sl. Drugi problem je navodno u tome sto je ljudski organizam naviknut da je tlo uvijek hladnije, odnosno da je temperatura stopala uvijek niza od temperature tijela pa dolazi do oboljenja zglobova. Sve ovo mozda i nije istina ali ima i razumnih osnova za takvo razmisljanje. Cak sam citao da su ljudi naknadno ipak ugradjivali radijatore, a neki izmijenili projekte pa presli na klasicne radijatore umjesto podnog grijanja. Za sada sam postavio i previse pitanja, a imat cu ih sigurno jos mnogo jer sam se definitivno odlucio za grijanje sa TP. Pozdrav i ocekujem odgovore od profesinalaca kojih ovdje sigurno ima nekoliko.

Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
91.102.231.*



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.12.2008. u 09:00 - pre 186 meseci
Pozdrav
Bušiti u steni je sigurno skup poduhvat,rupa za sondu se ispunjava sa glinom .
 
Odgovor na temu

vlaki1
Jankovic Vlastimir
Beograd

Član broj: 35943
Poruke: 239
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.12.2008. u 18:11 - pre 186 meseci
Evo, u slici i "reči" kako su ljudi to uradili.
Pogledaj sajt, ima jako zanimljivih stvari:

http://www.beodom.com/sr/journ...tallation-of-geothermal-probes
 
Odgovor na temu

srbijabunar
Djordje Kostic
Srbija Bunar
Beograd

Član broj: 180491
Poruke: 15
91.148.115.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.12.2008. u 18:33 - pre 186 meseci
busenje sondi u kamenu moze brzo da se uradi sa odgovarajucom masinom. odgovajajuca masina moze da izbusi i 100 m dnevno. sve zavisi koliko je tvrd kamen. sa odgovarajucom masinom brze se busi kamen nego materijali kao sto su gline i peskovi.
ako je teren kamen ne mora da znaci da ne moze da se nadje voda.
cena moze da bude ista za 50 i 100 metara ali ako je veca dubina raste i cena po metru zbog velicine posla. lakse i brze je izbusiti 3 rupe po 100m nego 1 od trista. 1 busotina se radi samo ako je mali prostor pa nema mesta za vise.
trebalo bi da se dobija ista kolicina energije iz jedne busotine od 300 m i iz 3 po 100. neki standard za ugradnju sonde je 100m. Mi trenutno busimo 1 u beogradu koja ce biti duboka 300 metara. To ce biti jedna od najdubljih sondi u evropi.

 
Odgovor na temu

cosovic
slobodan umjetnik

Član broj: 159727
Poruke: 5
*.adsl.alicedsl.de.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.12.2008. u 10:24 - pre 186 meseci
Lepo uradeno? Dobro bi bilo kad bi "Mali genije dovrsio svoju misao sa tim sto je "mhribijan" uradio sa svojom klimom i otkrio sta je ispod klime, sto je sliku poslao"(Izgleda fino i uredno )
Je li to unutrasnja jedinica klime, koja se nalazi oklopljena ispod klime ?
Obzirom da mali genije Kratko odgovara i sadrzajno dobro bi bilo da na ovom forumu nade malo vremena i da nam detaljno objasni, Kako bi se to "Klima, toplotna pumpa inverter" mogla preurediti za kucu da grije vodu.Imam osjecaj da dosta zna a da
na slamku odgovara.

Mali genije pokazi sad da si
veliki genije!

[Ovu poruku je menjao cosovic dana 28.12.2008. u 13:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2480242 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.