Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2479652 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

boycek
Srdjan Jovanovic
musicman
Beograd

Član broj: 208940
Poruke: 42
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2009. u 19:27 - pre 185 meseci
pozdrav svima.
procitao sam skoro celu temu "Toplotne Pumpe" ja sam elektronicar i jasan mi je princip ali nemam zivaca za budzenjem i zato se bavim drugim poslom koji ima elektronike manje (i manje boli glava he,he he ),salu na stranu, vidim ima dosta nagadjanja i a i ljudi koji nesto znaju!!! Konkretno pitanje za geo tempusa ili jos nekog ko je u poslu , DOBRO IZOLOVANA Kuca 350m2, oko 40m3 podno a ostalo Global 600 radijatori jednocevni sistem !! (((neke radijatore cu skinuti i postaviti FEN C.a visak redijatore dodati na ostale radijatore zbog male temp. vode !)) KOLIKO PARA TREBA za TOPLOTNU PUMPU,voda/voda ,(proverenog proizvodjaca,a moze i naseg domaceg) sa busenjem rupe do nalazenje vode recimo 20-30m gde ima vode npr. I MONTAZE . pozdrav !!
"
 
Odgovor na temu

voks
elektronika

Član broj: 195351
Poruke: 18
79.101.206.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2009. u 20:47 - pre 185 meseci
moj projekat za kucu od 130 kvadrata nebi smeo preci 5000-6000 evra sa uracunatom zaradom

3-4 rupe od pedesetak metara
umesto fancoila unutrasnje jedinice od klime prepravljene da idu na vodu
rezervar toplote nekoliko kubika peska u izolovanoj kutiji sa par stotina metara jeftinijih cevi
1 LG 12 btu i jedna 24 btu zavisi od potrebe
dvo tarifno broilo tako da sistem nocu kad je struja 4 puta jeftinija zagreje taj silni pesak pa preko dana ne mora ni da se pali u koliko nije jako hladno
naravno kuca bi trebala da je izolovana

sve ovo leti hladi zimi greje
a trosi smesno malo
grejanje na klasicnu grejalicu u srednjoj tarifi 30.000 din
grejanje na toplotnu p ovog tipa 2.300 din za isti uzitak
 
Odgovor na temu

boycek
Srdjan Jovanovic
musicman
Beograd

Član broj: 208940
Poruke: 42
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2009. u 21:46 - pre 185 meseci
voks
elektronika

ne razumem sta 5000-6000,, creva, 2 klime ;; pojasni mi ??
 
Odgovor na temu

boycek
Srdjan Jovanovic
musicman
Beograd

Član broj: 208940
Poruke: 42
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.01.2009. u 21:56 - pre 185 meseci
koliko kosta busenje rupe doci do vode ,, do nekih 20-30 m, malo vise sam stavio jer ne znam na brdu kod mene na kojoj je voda dubini !! (2 rupe) ,jedna za dovod a druga za odvod!, fan coil znam da je do nekih 320 e,, a toplotna pumpa za 350m3 koliko?? znam da variraju cene! fonko ili neke druge jer vidim da ih ima dosta ???a jde dajte predloge,,!
 
Odgovor na temu

geotempus
geotempus
novi sad

Član broj: 199614
Poruke: 38
82.208.254.*

Sajt: www.geotempus.rs


Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.01.2009. u 10:48 - pre 185 meseci
pozdrav,

Busenje rupa za potrebe tp ne bi trebalo da predje 50eur/m precnik 125mm kljuc u ruke , nama nasi partneri to rade za toliko, tu staje potapajuca pumpa ta cena vazi do 50 metara kasnije je nesto skuplje
Sonde kostaju cca 1200 eur sa busenjem i punjenjem, iz jedne vadimo oko 4,5 kw u zavisnosti od izdasnosti zemlje gde se postavlja(direktna ekspanzija)
Sto se tice dobro izolovane kuce od 350 m2 tp pumpa od 20kw snage bi bila knap , zbog pripreme sanitarne tople vode, najverovatnije bi funkcionisala dobro to ne znam dok nevidim objekat, stolariju itd... kuca bi mogla da se zavrsi za oko 10000 sa akumlacijom,i sanitarnim bojlerom od 300 lit, potapajucom pumpom,elektronikom za komunikaciju. Fan coil nije za jednocevni sistem i tu bi bio problem zbog protoka...Ti elementi imaju sertifikate,sve ateste i testirani su pre isporuke, znam da te domace pumpe i domaca radinost je jeftinija...ali i jugo je jeftiniji od bmw-a!?

Inace za ovog kolegu odgovor iz sapca koji ubedjuje da je ovo jako skupa igra...

pouzdano ti kazem da vec na kuci od 400m2 ugraditi gas ili tp cena je vec jednaka... a stedi sa hladjenjem preko 2000 eura godisnje...
na kucama od 200-350m2 treba cekati maks 3-4 godine to je referentno a ne teorija...
A ti stavi u banku na kamatu i grej se na naftu kukuruz sta god...to je tvoj izbor i cenim to!
Toplotna pumpa i nije za svakog
Geotempus
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.01.2009. u 12:06 - pre 185 meseci
Pitanje za @geotempus ili za nekog stucnjaka koji poznaje ovu tematiku!
Razgovarao sam sa nekoliko ljudi koji poprilicno poznaju ovu oblast i kad sam im rekao da cu busiti rupe za geo-sonde oni mi tvrde da ja za to nemam potrebe jer sam na moru gdje temperatura rijetko kad padne par stupnjeva ispod nule, savjetuju mi da je bolje da ulozim vise novca u kvalitetniju TP zrak-voda. Nisam jos nista odlucio....
Drugo moje pitanje je za fan coilere, posto su mi stanovi opremljeni i ne mogu preradjivati na podno grijanje, sta odabrati iz tog programa...koji su se pokazali kao dobri odnosno faktor kvalitet/cijena. Jos jedno pitanje, imam dnevni boravak cca 45m2, (10X4,5) koliko je fan coila potrebno za takav prostor. Koji su najpoznatiji proizvodjaci...orjentacione cijene?
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

vlaki1
Jankovic Vlastimir
Beograd

Član broj: 35943
Poruke: 239
93.190.160.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.01.2009. u 13:40 - pre 185 meseci
Citat:
geotempus: ...
Inace za ovog kolegu odgovor iz sapca koji ubedjuje da je ovo jako skupa igra...

pouzdano ti kazem da vec na kuci od 400m2 ugraditi gas ili tp cena je vec jednaka... a stedi sa hladjenjem preko 2000 eura godisnje...
na kucama od 200-350m2 treba cekati maks 3-4 godine to je referentno a ne teorija...
A ti stavi u banku na kamatu i grej se na naftu kukuruz sta god...to je tvoj izbor i cenim to!
Toplotna pumpa i nije za svakog


plašim se da si ovim prozvao mene a ne kolegu iz Šapca jer sam ja navodio cene i sl. Ja se ni u jednom trenutku ne odričem toplotnih pumpi samo kažem da su cene bušenja i TP "poznatih" proizvođača visoke i ništa više.

Pitanje:
"Sonde kostaju cca 1200 eur sa busenjem i punjenjem, iz jedne vadimo oko 4,5 kw ", kolika sonda (50 m)?
 
Odgovor na temu

Billi
Dalibor Bilinovic
Novi Sad

Član broj: 207517
Poruke: 18
*.tippnet.co.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.01.2009. u 14:29 - pre 185 meseci
Citat:
pantic68: Pa ne bi radio bez proracuna eto kad proracunam koliko kosta sistem koji se pominje ispada da samo od kamate mogu da se grejem. Drugo o ekologiji neka brinu oni koji imaju mesta za ustedu ja zivim asketski, ne grejem ni bazen ni sta slicno i nisam u poziciji da brinem tako velike brige. Neka naprave gradske toplane na to sigurno se vise isplati nego svako da kopa svoju rupu. I ne filozofiraj mnogo oko tehnikalija, znam sta pricam. Kao u onoj reklami za leviske za idealne rezultate prati mlakom vodom bez deterdzenta, susiti prevrnute a za nesto slabije vuci autom kroz bare i susiti okacene na antenu. Moze stvar da se odradi na razne nacine samo je pitanje koliko se isplati uloziti.


U Švajcarskoj postoje toplane za manja naselja koje rade sa toplotnom pumpom! Kod nas vladaju gasni lobiji koji dobijaju novac da lobiraju za gas. Njih nije briga što je ovo jeftiniji način grejnja i što bi se ovim smanjio deficit. Njima su braća Rusi veliki prijatelji od kojih dobijaju pare! Dok cela Evropska Unija traga za novim obnovljivim i ekološkim vidovima energije, kod nas jedva da po neki političar progovori koju reč o tome!
Inače da završimo temu o tome dali postoji neki jeftiniji način grejnja! Kuća od 150m2 koja se greje toplotnom pumpom podno grejnje utrošila je za novembar 300kW električne energije, za decembar 500kW, januar do danas 400kW! Kod ove toplotne pumpe EER se kreće oko 5!
 
Odgovor na temu

vlaki1
Jankovic Vlastimir
Beograd

Član broj: 35943
Poruke: 239
93.190.160.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.01.2009. u 14:38 - pre 185 meseci
Billi, koji toplotni izvor?
 
Odgovor na temu

geotempus
geotempus
novi sad

Član broj: 199614
Poruke: 38
82.208.254.*

Sajt: www.geotempus.rs


Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.01.2009. u 15:37 - pre 185 meseci
Nisam tebe prozvao,nezelim nikog da prozivam, samo treba neke stvari razlikovati... ok je da geotermika i jos neki imaju malo jeftinije pumpe i da se to sve moze napraviti ali razlika je velika...rucno pravljeni izmenjivaci koji imaju takav otpor da treba 1,1 kw pumpa da je probije pa gde je tu usteda? ja 1,1 kw moze da se greje 80 kvm izolovane kuce na -20 stepeni. treba uporediti karakteristike i videti ko sta i kako nudi...
i slazem se da ako neko ima 100 kvm objekat da je za njega veca investicija i duze vreme treba za povracaj...
sonde koje sam pomenuo su punjeni r 407 c pogonska energija je kompresor pumpe, duzina rova ili rupe je 35 m po sondi ali to sam vec gore naveo
25% austrije koristi direktnu eksp. Vece je korisno dejstvo nego sa sondama voda glikol cca 25% i to nisam ja izmislio. a i logicno je.
Fan coil uredjaji su sa cenama slicni od 300- do 450 eur zavisnosti od kapaciteta dobro je uzeti malo jace da na manjem rezimu rada postignu zeljeni efekat zbog manje buke,konvektore koje ja imam imaju 33-35 db. pozdrav
Geotempus
 
Odgovor na temu

geotempus
geotempus
novi sad

Član broj: 199614
Poruke: 38
82.208.254.*

Sajt: www.geotempus.rs


Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.01.2009. u 16:03 - pre 185 meseci

citat iz ranijih poruka G. Trifunovic.
Takodje, buduci da je direktnom ekspanzijom izbegnut kompletan sistem izmenjivanja toplote u niskotemperaturnom delu, interesuje me da li se u praksi primenjuje isto i u visokotemperaturnom delu (sipati R407c direktno u radijatore ili fan coil). To bi trebalo dati jos bolje iskoriscenje toplotne pumpe, ali radja dodatne probleme (buku, vibracije, otezanu detekciju curenja, skupe opravke (prilikom curenja), nemogucnost iskljucivanja pojedinacnih radijatora i sl.


ne primenjuju prvenstveno zbog velikog pritiska na toploj strani 25-30 atmosfera i niz razloga kao sto ste i naveli... pozdrav
Geotempus
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
*.soyaprotein.com.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.01.2009. u 16:16 - pre 185 meseci
Pozdrav
Ako je pritisak(30 bar) tako veliki na R 407 ta toplotna pumpa baš nekog visokog kvaliteta.
 
Odgovor na temu

geotempus
geotempus
novi sad

Član broj: 199614
Poruke: 38
82.208.254.*

Sajt: www.geotempus.rs


Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.01.2009. u 17:38 - pre 185 meseci
Nisam navodio toplotnu pumpu pricamo o toploj strani , pitao covek ako hladnu saljemo u zemlju dali toplu mozemo u fan coil i ako je 17 bar ni onda ne moze...:) moze teoretski...pozdrav
Geotempus
 
Odgovor na temu

voks
elektronika

Član broj: 195351
Poruke: 18
79.101.206.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.01.2009. u 17:57 - pre 185 meseci
to sa direktnom ekspanzijom je bila moja prvobitna zamisao malo sam se bojao cene bakarnih cevi i kolicine koju moram da upotrebim al izbeci troskove pumpe izmenjivaca nije mala stvar
 
Odgovor na temu

vlaki1
Jankovic Vlastimir
Beograd

Član broj: 35943
Poruke: 239
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.01.2009. u 19:06 - pre 185 meseci
geotempus - Znači Vaša sonda zamenjuje klasičnu od oko 90 m, da li se mnogo remeti temperatura zemlje oko sonde i koliko to utiče na rad pumpe, s obzirom da njoj ipak pogoduje konstantna ulazna temperatura?
Kolika je ustvari temperatura na izlazu iz isparivača? Pozdrav
 
Odgovor na temu

geotempus
geotempus
novi sad

Član broj: 199614
Poruke: 38
89.216.96.*

Sajt: www.geotempus.rs


Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.01.2009. u 20:39 - pre 185 meseci
jedna sonda sa punjenjem bušenjem postavljanjem komplett kosta cca 1200 eur, tp korisi paralelno sonde i uvek vuce iz najizdasnije to kontrolise TP.
taj deo su izracunali pametniji ljudi od mene i to tako radi i daje rezultate ima tu jos caka kako se postavljaju da pude dobra izmena itd...
bio sam u objektima u susedenoj drzavi gde funkcionise super, mi smo sad trebali da instaliramo na jednom objektu al u zadnjem trenutku bunardzija je nasao dovojnu kolicinu vode i idemo na vodu, to je objekat u Besci ispod mosta. za tu temperaturu cu proveriti i javiti da ne lupam napamet... Pozdrav
Geotempus
 
Odgovor na temu

Stojan Trifunovic

Član broj: 15156
Poruke: 366
*.rs
Via: [es] mailing liste



+8 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.01.2009. u 20:57 - pre 185 meseci
Mislim da je ovde potrebno malo teorije.

Toplotne pumpe geotempus-a daju bolje iskoriscenje (cak 25%) od klasicnih, upravo zbog sistema direktne ekspanzije. To je potpuno logicno sa strane prenosa toplote.

Ukoliko imate cevi sa glikol-vodom koje ukopavate u zemlju, najpre one moraju preuzeti toplotu iz zemlje, a tek onda je u izmenjivacu toplote predati rashladnom gasu. Znaci, imate dva prenosa toplote (zemlja - voda-glikol i voda-glikol - rashladni gas).

Sto vise izmena toplote to je manji stepen iskoriscenja.

Sigurno se ne mozete nadati da ce rashladni gas u izmenjivacu toplote od vode-glikola uspeti primiti istu kolicinu toplotne energije kao kada bi bio direktno ukopan u zemlju. Ukoliko je temperatura rashladnog gasa u izmenjivacu toplote npr. -30C, temperatura vode bi mogla biti negde oko -25C.

Kod direktne ekspanzije R407 direktno hladi zemlju, bez ikakvih posrednika. Otud tolika usteda.

Naravno, sa strane stepena iskoriscenja idealno bi bilo kada bi se i u stanovima kao visokotemperaturnom delu izbegli posrednici, vec kada bi R407 direktno mogao predavati temperaturu prostoriji, a ne vodi koja kruzi kroz radijatore ili fan-coil. Iz gore navedenih razloga, ocigledno je da se ovo ne primenjuje.

To da toplotnoj pumpi pogoduje konstantna ulazna temperatura, ne znaci mnogo u odnosu na razliku izmedju sistema direktne ekspanzije i preko posrednika. Jeste, zemlja ce oko jedne sonde sa direktnom ekspanzijom biti hladnija nego sa sondom sa vodom-glikolom, ali ce zato moci upiti za 25% vise toplote. A koliko ce se tacno ohladiti, uopste nije bitno, osim ukoliko imate vise toplotnih pumpi (i vise sondi) u kraju.

Prednosti direktne ekspanzije su ocigledne. Nema izmenjivaca toplote, nema veceg broja (skupih) sondi, ali ima i mana.

Idealno bi bilo ukoliko u blizini objekta postoji protocna voda (bunar, reka...). Onda nema potrebe za toliko skupim sondama, jer ce obican izmenjivac toplote uz dovoljan protok i dovoljnu temperaturu vode imati isto tako dobre rezultate. Nema potrebe za sondom. Nazalost, nismo svi te srece da imamo bunar u dvoristu.

U samogradnji ipak jeste moguce smanjiti troskove koriscenjem prirucnog materijala. Uopste mi nije jasna sva ta prica oko dubinskih sondi i kopanja rupa. Ako su Vam dubinske sonde skupe, koristite povrsinske. Isti je postupak, samo je potrebno vise raskopati dvoriste, i upotrebiti vise materijala (cevi). Ovde je ipak potrebno naci kompromis u odnosu na cenu gotovih radova profesionalaca. Ukoliko geotempus-ova sonda kosta 1200e, a u sopstvenoj izvedbi se za cevi i cenu kopanja mora utrositi veca suma (zbog vise cevi, sondi ili veceg precnika cevi), onda nema svrhe gubiti vreme i novac.
 
Odgovor na temu

geotempus
geotempus
novi sad

Član broj: 199614
Poruke: 38
89.216.96.*

Sajt: www.geotempus.rs


Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.01.2009. u 21:41 - pre 185 meseci
Gospodine Stojane, Hvala na asistenciji.
Geotempus
 
Odgovor na temu

Billi
Dalibor Bilinovic
Novi Sad

Član broj: 207517
Poruke: 18
*.tippnet.co.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.01.2009. u 02:57 - pre 185 meseci
Citat:
geotempus: Nisam tebe prozvao,nezelim nikog da prozivam, samo treba neke stvari razlikovati... ok je da geotermika i jos neki imaju malo jeftinije pumpe i da se to sve moze napraviti ali razlika je velika...rucno pravljeni izmenjivaci koji imaju takav otpor da treba 1,1 kw pumpa da je probije pa gde je tu usteda? ja 1,1 kw moze da se greje 80 kvm izolovane kuce na -20 stepeni. treba uporediti karakteristike i videti ko sta i kako nudi...
i slazem se da ako neko ima 100 kvm objekat da je za njega veca investicija i duze vreme treba za povracaj...
sonde koje sam pomenuo su punjeni r 407 c pogonska energija je kompresor pumpe, duzina rova ili rupe je 35 m po sondi ali to sam vec gore naveo
25% austrije koristi direktnu eksp. Vece je korisno dejstvo nego sa sondama voda glikol cca 25% i to nisam ja izmislio. a i logicno je.
Fan coil uredjaji su sa cenama slicni od 300- do 450 eur zavisnosti od kapaciteta dobro je uzeti malo jace da na manjem rezimu rada postignu zeljeni efekat zbog manje buke,konvektore koje ja imam imaju 33-35 db. pozdrav


geotempus Zašto pričaš da su u toplotnim pumpama Geotermike pravljeni izmenjivači!? Kada na njihovom sajtu piše koje su komponente ugradjene! Ja sam video njihovu toplotnu pumpu i one se ne razlikuju od zapadnih pumpi, a jeftinije su zato što ih oni sami skalpaju. Kako sam gledao na tvom sajtu ti si trgovac i montažer toplotnih pumpi Makedonske firme Fonko, naravno i ljudi iz fonka imaju svoju zaradu pa kada se na nju doda i tvoja onda se dobije cena koja je skuplja od Geotermike

Treba da kažeš i to ljudima da je površina sonde sa direknom ekspanzijom manja nekolko puta od sonde voda-glkol kao i da temperatura zemljišta na površini varira, a mislim da znaš kolko je bitana temperatura isparavanja. Tako da nema šanse da ti bude dovoljna jedna sonda, osim ako ne želiš da ti temperatura isparenja bude kao što ti je kolega Stojan Trifunovic naveo -30C
 
Odgovor na temu

boycek
Srdjan Jovanovic
musicman
Beograd

Član broj: 208940
Poruke: 42
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.01.2009. u 03:45 - pre 185 meseci
ZA GEOTEMPUSA,, ne rece mi koliko para je TP i od kog proizvodjaca,, i kako bez fen coila da se grejem, ja imam radijatore a ne pada mi na pamet da kopam po kuci,, a fan coil moze na jednocevni sistem,procitao sam negde da se ugradi uredjaj (zboravih mu ime ali videcu , samo da se setim gde videh),i to radi !! (ja govorim nemacki jer sam tamo ziveo 20 god, sve do 1993 god.kad sam se ovde vratio i poceo da radim i to dosta uspesno !!) a za uredjaj , to sam procitao na nemackom sajtu !! ,, izolacija je odlicna sendvic zid- giter blok ,presovana stakl.vuna ,cigla puna pa naravno malter a kad otopli uradicu neku silikonsku fasadu na 1 i 2 spratu a donje prizemlje , beton blok stiropor 5cm ,kondor4mm(hidro)+jos svasta neke folije cigla pa kamen 3cm struganicki kao fasada a unutra je isoover 10c vuna pa knauf 9mm, stolarija alu, ELVIAL 2200 Termo prekid, jedino sto cu mozda kasnije promeniti nisko emisono staklo sa gasom ali to pri kraju godine !! prizemlje 100m2 je ukopano pa je tu na radijatore sa 37c toplo u prostoru jer je 1.7m ukopana 2 strane, ostaje mi onih 250 m2 gde treba jaca toplota malo ima i podno oko 40m2 ali nije bas gusto u podu nego je malo redja zmija koliko se secam ,,ali mislim da ce TP od 20kw biti dovoljna,, a bojler me sada ne zanima jer planiram rehau ili visman ,imam vec cevi do krova i planiram vakum solar sa bojlerom a mogu i to da kasnije prikljucim na TP da koristim onda kad dodju tmurni dani ,,he he, trenutno imam neki protocni 21kw stibel elektron 20god.star ali dobro radi privremeno, jer lova odlazi opasno brzo a i bazen planiram da zavrsim stoji 2 god trebam kupiti tehniku i da dovrsim mozaik sto su zapoceli majstori pa sam ih oterao jer je bilo nema problema, a posle ja bolje lepim od njih !!! zato sada pazljivo radim a tada nisam imao vremena mnogo sam poslovnih obaveza imao,, a majstori svi sve znaju !! SRPSKA POSLA,, zato nam je i ovakva drzava !! letos sam sazidao i fasadiro letnjikovac 31m2 za bazen pa zato nisam stigo da njega zavrsim ! tako da ove god. planiram Boze Zdravlja , da dovrsim moj Home ! A i nisam te razumeo sta 1200 sonda ?? znaci dve rupe za vodu " dovod i odvod" tj. dva bunarceta !! znaci 2 rupe (crpna pumpa to znam ,malo para) Ali TP 20KW i montaza i kako da se grejem (i hladaim -nikako na radijatore) kad voda ima 55c i to bez fan coila sto ti rece! cekam odgovor i BIG Pozdrav ! Znam da si strucnjak zato te i pitam (( a ako ti treba neki savet za one .db - decibele tu ste malo kraci od mene, jer to radim 30god i od toga vrlo dobro zivim a kad cujem te fan coile mogu ti reci koliko lazu .db !!!))) pojasni mi ko detetu u skoli redom ,opet pozz!!!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2479652 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.