Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2480154 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

galileo5

Član broj: 16101
Poruke: 72
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.10.2010. u 16:01 - pre 164 meseci
@ mali genije

Ne interesuje me parapetna jedinica vec ono sto sam napisao, a odgovor da tako nesto ne postoji mi nije prihvatljiv, mozda se ne zove tako, recimo da je to obican isparivac sa centrigugalnim ventilatorom.
Koji su razlozi nefunkcionisanja ovog sistema sa ventilima ?
Shema koju sam dao je ideja, naravno da nije kompletna i da se mora resiti jos monogo toga.
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
..c10f45351.gis.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.10.2010. u 16:28 - pre 164 meseci
galileo5
Posto mi je u prirodi posla da od ideja pravim gotova resenja odma da uprostimo.

Imas u semi ventile koji su flip-flap tipa, dakle naizmenicni i to 2 komada.
Za ovakvim resenjem apsolutno nema potrebe jer su dovoljna na potisnoj strani 2 obicna ventila. Posto vodis do 2 razlicita kondenzatora, nema potrebe da imas i njihove izlaze upravljane ventilima, taj deo moze da ostane pasivan. Dakle, samo obicna sponica sa 3 kraka.

Kad ti je otvoren ventil prema "parnom grejanju" drugi drzis zatvorenim i obratno..

Toliko sa tehnicke strane. Moras racunati da je pritisak koji ventil treba da drzi suprotan kontraptitisku protoka kroz otvoreni kondenzator a to moze da ide na nivoe 40-45 Bara istim da upotrebljujes ventile koji su deklarisani za bar 50% veci sigurnosni mariginal.

Da bi ventili funkcionisali besprekorno najbolje je da njihovo operativni momenat bude u trenutku kad kompresor ne radi , cak koji minut posle kad dodje do smanjenja pritiska.
Na taj nacin se obezbedis da ventili nemaju stres prilikom prebacivanja.

Dakle, ovo je cisto teoretsko tehnicko resenje za to sto si nacrtao.
Praksa moze da pokaze da je izbir ventila bio pogresan jer nisu mali pritisci u pitanju.
To sto je olaksavajuce je da kompresor po paljenju suksesivno dize pritisak tako da izbor vantila ne bi trebalo da bude pretezak.
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

galileo5

Član broj: 16101
Poruke: 72
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.10.2010. u 16:56 - pre 164 meseci
Upravo takva je bila prvobitna ideja ali nisam imao pojma da postoje ventili koji mogu drzati i kontra pritisak, bavim se auto-gas uredjajima i znam da ventili koje koristim ne drze u suprotnu stranu, a jasno je i zbog cega.

onda bi vise licilo na ovako nesto




a sta bi se desilo kad bih stavio ventila na povratnom vodu, onda bi ventili uvek bili optereceni sa prave strane, samo sto bi u tom slucaju i jedan i drugi izmenjivac bili pod pritiskom, sto mozda i nije lose u slucaju prebacivanja s jednog na drugi. a sve pod uslovom da je jedan uvek otvoren .

U tom slucaju bi kod hladjenja nastao problem... ma da stavim 4 ventila na svaku po jedan i da resim pitanje ??? poceo sam da lutam :-)
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
178.22.216.*



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.10.2010. u 17:31 - pre 164 meseci
@galileo5
pa vidi ovako nebih da pametujem ali zna se sta je fancoil a sta unutrasnja jedinica i koja je razlika
ali ti verovatno neznas da objasnis sta ti treba jer po tvom predhodnom objasnjenju je to
unutrasnja parapetna jedinica a tebi mozda treba kanalna ima jos dosta toga ali ako neznas
sta ti treba niko ti ne moze pomoci
 
Odgovor na temu

galileo5

Član broj: 16101
Poruke: 72
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.10.2010. u 17:55 - pre 164 meseci
Citiraću samog sebe :

Citat:
Planiram jedan fancoil na fasadi u prizemlju koji ce biti na fasadi koja je zatvorena i nista se nece videti, a onda termo kanalima ili kako se ves to zove da izvrsim razvod u prostorijama.

odmah sam rekao „ili kako se već to zove“

ovo sam imao tamo >



samo zaboravi na gas furnace, ostalo je isto stim što bi dodao i mogućnost grejanja ...

OK nazovimo to većom unutrasnjom jedinicom ali je napolju i ima kanale za razvod ili kanalnom jedinicon ili kako god, postoji li neko konkretno ime za tako nesto da ne bih lupao >?

Vidim da je CBC već razumeo šta hoću
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
178.22.216.*



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.10.2010. u 17:56 - pre 164 meseci
e treba ti ovo
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

galileo5

Član broj: 16101
Poruke: 72
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.10.2010. u 18:06 - pre 164 meseci
Eto, vidis da razumes ...

E sad idemo dalje...
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
178.22.216.*



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.10.2010. u 18:11 - pre 164 meseci
samo da ti kazem da sam ovo slikao pre 10min kod mene u garazi pa ako ti treba hehe)
ne zaboravi i risiver da stavis i obrati paznju na to da ce deo freona ostati zarobljen u
isparivacu kad ti ventili prebace tok na izmenjivac za grejanje
 
Odgovor na temu

galileo5

Član broj: 16101
Poruke: 72
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.10.2010. u 18:28 - pre 164 meseci
Da li ovo drži vodu ?



 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
..c10f45351.gis.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.10.2010. u 20:10 - pre 164 meseci
Jedna stvar koja mi nije jasna posto je Srbija jedna od zemalja koje imaju sistem jeftine struje nocu da se niko nije pozabavio sa nocnom akumulacijom energije u rezervoare u pomoc toplotne pumpe.

Upravo radim na razradjivanju i izboru faznog izmenjivaca, penta je da se poveca akumulativno svojstvo energije u vodi kao nosiocu za recimo reda 80-90% i da se akumulator puni nocu kad je struja jeftinija. Sistem zahteva mocno predimenzionisanu pumpu jer treba da akumulira energiju za potrosnju u periodu od 16 sati + da izda energiju u periodu preko noci. Dakle seo sistem oko toplotne pumpe treba da bude dimenzionisan po redu 300% od nominalnog efekta.

Zasto se na ovome neradi kad su sistemi poznati i u opticaju jos od 70-ih godina proslog veka. Da li stvarno toliko kasnimo?

// CBC
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
178.22.216.*



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.10.2010. u 20:34 - pre 164 meseci
Citat:
CBC: Jedna stvar koja mi nije jasna posto je Srbija jedna od zemalja koje imaju sistem jeftine struje nocu da se niko nije pozabavio sa nocnom akumulacijom energije u rezervoare u pomoc toplotne pumpe.

Upravo radim na razradjivanju i izboru faznog izmenjivaca, penta je da se poveca akumulativno svojstvo energije u vodi kao nosiocu za recimo reda 80-90% i da se akumulator puni nocu kad je struja jeftinija. Sistem zahteva mocno predimenzionisanu pumpu jer treba da akumulira energiju za potrosnju u periodu od 16 sati + da izda energiju u periodu preko noci. Dakle seo sistem oko toplotne pumpe treba da bude dimenzionisan po redu 300% od nominalnog efekta.

Zasto se na ovome neradi kad su sistemi poznati i u opticaju jos od 70-ih godina proslog veka. Da li stvarno toliko kasnimo?

// CBC

ma radi se ali je problem finansija jer se ovde ugradjuje samo ono sto mora a po nekad ni to do kraja
i veliki je problem sa strucnoscu instalatera cast izuzetcima
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
..c10f45351.gis.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.10.2010. u 20:46 - pre 164 meseci
Koje PCM materije su u opticaju najvise kad je akumulacija u pitanju? Soli ili sa cime radite ako vec radite?

Sta treba biti posebno strucan za ugradnju suntovanih akumulatora? :S
Ili je i ova delatnost na putu nizbrdo kao i sve druge koje su priuceni kocijasi iskvarili, recimo Autogas ugradnje (navodim posto Galileo kaze da se bavi gasom ali neciljajuci na njega - znam ko je). Srecom po vas je ovo malo komplikovanije da se neusudjuju svi da udju u rad sa TP jer zahteva malo vise znanja u osnovi.


cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

Bunar_Pa
Zoran Stojmenovic
Privatna furma
Pancevo

Član broj: 271441
Poruke: 3
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.10.2010. u 21:06 - pre 164 meseci
mali genije bio bih zahvalan na informaciji,i jos bih dodao da je CBC u pravu za akumuliranje energije,jer postoje realne mogucnosti da ideja bude izvodljiva jer ako je za rad TP dovoljno i 12 stepena a vodu ugrejemo tokom noci na 40 realno dobijese 3 puta veca zapremina vode za jutarnji rad TP kada je u sustini i najvise potrebno
 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.10.2010. u 21:21 - pre 164 meseci
Ideja o akumulaciji je na mestu ali mi se cini da treba ipak malo ozbiljnijeg proracuna od toga da se voda zagreje na 40 stepeni pa pomnozi za kolicinom x3 od potrebne u realnom vremenu... Treba uzeti u obzir jos parametara ili se varam? Cini mi se da treba.

Jedno laicko pitanje: koja kolicina vode je u pitanju uopste? 200l? 500l? 1000l? I koja kolicina se dobija mnozenjem sa 3 i kako skladistiti pod kojim uslovima, u kakvim sudovima, ... Namece se veliki broj pitanja koja traze odgovor. Ipak mislim da je dobra ideja.

Mala digresija: isto tako sam mislio i odgovarali su me od recimo bojlera od 200l koji ce centralno snabdevati sva kupatila u kuci i kuhinju, a onda je bilo reci tipa sta raditi dok topla voda dodje do slavine? Medjutim, ugradnjom cirkulacione pumpe koju je potrebno ukljuciti 10 sekundi pre pocetka koriscenja tople vode vreme cekanja tople vode da prodje kroz instalaciju se svodi na milisekundu.

Mene zanima sledece: da li sa 10 rupa od 5m dubine i 45cm precnika moze uopste da se razmatra grejanje i hladjenje porodicnog doma i do koje velicine? Da li se radi o izmenjivacima ili je to sistem voda-voda zamisljen?

Izvinite na smetnji ako sam poremetio strucnu raspravu, ali kao laika me ovo interesuje.

Hvala.

Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

galileo5

Član broj: 16101
Poruke: 72
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.10.2010. u 21:32 - pre 164 meseci
Ja sam konkretno mislio na ovakve sonde >



sonde su u zavisnosti od vrste zemljista oko 400-500w u nekim slucajevima i vise

A ni ja nisam dobio odgovor da li uopste tako nesto dolazi u obzir i ima li potrebnog kapaciteta.

@CBC
Nisam siguran da se znamo ali to sa autogas-om je evidentno, kao i u mnogim drugim sferama al ajd sad...
Ne brinite necu sam praviti TP i necu nikom ukrasti zanat...obecavam !
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
..c10f45351.gis.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.10.2010. u 22:35 - pre 164 meseci
Bunar_Pa

Ako bi rekli ovako da je jednoj kuci potrebno 10 kw/h za grejanje dakle u periodu kad se koristi skuplja struja potrebno je da se skladisti u njega energija koja se moze vaditi u toku 16 sati (160kw/h) ali pumpa mora da da i pored toga kuci energiju koju koristi (racunam za ovde linearno radi primera) u nocnom periodu od 8 sati po 10kw/h dakle 80kw.

Sagledajuci ovo pumpa treba da da 10 kw za svaki sat za kucu i 160/8=20kw za akumulaciju u periodu od 8 sati.

Imajuci priliv od 30kw i odliv od 10kw ostaje u periodu od 8 sati 160kw energije za trosenje u skupom periodu.

Razumem da je odokativno uzeta jedinica reda 40C , radi boljeg COPa , ostao bi rado na sto nizoj temperaturi. Koriscenjem Fan Coila i podnog grejanja zadovoljava , recimo raditi na temperaturi da je masa vode za akumulaciju u distresu izmedju 45 stepeni kao pun a 35C kao termicki prazan rezervoar. Ova skala moze malo da se menja (moze i dosta ukoliko se igramo sa velikom kapacitivnosti vode u akumulatoru, tj. njenom zapreminom.

No, tamo gde sam stvarno udario je ostalo otvoreno pitanje:

PCM Phase Change Material, dakle razne soli ili alkoholna jedinjenja koja imaju tacku topljenja na oko 45 stepeni, gde se u trenutku izmene agregatnog stanja nagomilava ekstremno puno energije. (proces se koristi u toplotnim pumpama sa gasom - Galileo zna zasto koristi grejanje na isparivacima gasa takodje) dakle kao sto gasovi prilikom prelaska iz gasnog u tecno i kontra zahtevaju nelinearno energiju iz okoline tako i PCM materijali cine da akumuliraju nenormalne kolicine energije i takodje je predaju oko svoje tacke topljenja.



Uz pomoc PCM materijala se moze povecati akumulacija energije na oko specificne tacke za do 2-3 puta u zavisnosti koja materija i koje su nominalne radne temperature. Za primer za fluid se lako oko 45 stepeni C moze povecati energetski konduktivitet za 2 puta oko tacke topljenja, za TP sisteme povoljno da je dakle oko 40 stepeni, sto znaci da se moze duplo duze vremena eksploatisati energija iz vode tj imati duplo sporiji pad temperature iste.

Recimo da koriscenje Parafina kao PCMa mozemo dobiti do 9 puta vise energije u njemu nego u vodi za razliku u temperaturi od 5 stepeni !!!

=====================

zmajurina

nije nerealna kolicina od oko 10m³ vode za jednu kucu za zahtevom od oko 10kw/h, uz koriscenje soli za akumulaciju 3-4m³ za skladistiti oko 160kw/h.

======================

galileo

ne ne, nemoj me pogresno razumeti, tebe sam uzeo za primer jer znam ko si (nisam rekao da znas ko sam ja, jer ja sam permanentno u Svedskoj - sve je bilo u pozitivnom kontekstu) i sa cim si se sve susreo u protekloj deceniji i da imas potpuno uvid u situaciju - naime znam od Dore iz NSa , ja sam osnivac Cannonball Community zajednice i znam ko je gde sta, sad se ucim novo trziste :P Jednostavno gledam gde sta ima od high tech koji bi nasao primenu u Srbiji za bolje sutra.

Pozz //






[Ovu poruku je menjao CBC dana 27.10.2010. u 23:49 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao CBC dana 27.10.2010. u 23:53 GMT+1]
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

galileo5

Član broj: 16101
Poruke: 72
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.10.2010. u 23:06 - pre 164 meseci
Pa vidim lik ima CBC nick, reko sta se bre ovaj krstio po forumu, a tek sad sam se setio da je ovo ES a ne CBC

 
Odgovor na temu

VeljaNi
Milan Veljkovic
DOO MIFIMIEnergy Nis
Nis

Član broj: 188665
Poruke: 40
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.toplotnepumpe.rs


+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.10.2010. u 23:50 - pre 164 meseci
Uf uf uf kako je ova tema odjednom lepo zaživela...

Što se tiče akumulacije energije, soli apsolutno nisu potrebne... Mi sada upravo projektujemo klimatizaciju za jednu stambenu zgradu koja je krenula sa zidanjem (1300kvm, 39 stanova) gde će investitor biti "gradska toplana" za stanare. Ideja je da se kompletna energija grejanja tj hlađenja spremi u toku noći (po jevtinoj struji) tako da investitor naplaćujući cenu "centralnog grejanja" ima 10-15 eura po kvm prostora godišnje čiste zarade. Ne bih baš da ulazim u detalje oko projektovanja akumulatora na javnom forumu, ali možete mi se obratiti na pp.

Što se tiče sondi, imamo jako lepe "igračke" koje smo počeli da uvozimo koje služe za direktnu ekspanziju energije zemlje (primaju 407micu do 20 bari pritiska). Sonde su 35m i izvlače između 3.5 i 4.5kW energije iz zemlje...

Elem, zakačiću vam ovih dana par fotkica da vidite kako izgleda jedan lep sistem TP pun automatike kojim pravimo sjajnu uštedu...

Pozdrav forumašima.
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
..c10f45351.gis.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.10.2010. u 00:35 - pre 164 meseci
Postrojenje MM21DHC je svetski najveci akumulator termicke energije, Japan ima nocu jeftiniju struju te se tako radi , od 1979 god je u pogonu.

Postrojenje skladisti , pazi sad, 106 MWh toplotne/rashladne energije za potrebe 180.000 ljudi koji tu stanuju i za 10.000 u biznis centrima.

U pitanju je svetski najveci LTES sistem na svetu, i tu nema tajni, upravo nevolim komercijalizaciju koja je puna tajni koje su javno dostupne.

Naravno da treba pomoci svima koji zele da se upuste u igru da to i urade, sta ima da se krije, niko od nas nije naucnik da cuva svoje patente vec stalno koristimo tudja resenja.

Neznam da li je na web prezentaciji postavljena shema postrojenja, potrazite sami,

http://www.mm21dhc.co.jp/english/dhc/index.php

Kako god, imam doktorat od jednog doktora nauka iz 2008. godine odradjen po ovom pitanju sa Umea univerziteta u PDF formatu sa svim sitnim crevcima vezanim za ovo postrojenje.

I nemoraju soli, moze bilo koja izolovana materija PCMa ako se imalo misli na zapreminu.

Inace me raduje da je neko poceo pa makar i komercijalno da se bavi sa ovim u Srbiji, jes da je 30 godina u zakasnjenu ali bolje ikad nego nikad.

U mom okruzenju se lako dolazi do aluminijumskih kaseta punjenim PCM-om za razne temperature tako da meni licno nije problem za nabavku, stvar je da je meni problem u transportu te radje biram put da iskopam dbru formulu pa se sve to zbrcka u Srbiji od domaceg materijala :)

Pozz



[Ovu poruku je menjao CBC dana 28.10.2010. u 02:43 GMT+1]
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

VeljaNi
Milan Veljkovic
DOO MIFIMIEnergy Nis
Nis

Član broj: 188665
Poruke: 40
*.static.sbb.rs.

Sajt: www.toplotnepumpe.rs


+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.10.2010. u 12:39 - pre 164 meseci
Pozdrav forumaši.
Pošto sam dobio packu po nosu, aj malo da se i ja raspišem...
Priprema energije u noćnom režimu bi definitivno svakom trebala da bude primat u istraživanju na ovom polju. Da još malo raširimo priču, ideja o velikim soil akumulatorima u kombinaciji sa solarnim panelima (priprema tople energije u letnjem periodu koja bi se koristila zimi) je defakto najjevtinija varijanta grejanja koja će ikada biti smišljena. Na žalost, u Srbiji se time gotovo niko ozbiljno ne bavi. U okviru svojih dr studija tražio sam sredstva od države za kreiranje prvog sistema akumulacije za korišćenje u celom zimskom periodu - nisam dobio ni dinara. Očigledno je državi problem energetske efikasnosti završen u domenu "stavi stiropor na zid i nakrivi kapu". Dokaz nezainteresovanosti države je i idiotizam gde TP još uvek podležu carinskoj stopi prilikom uvoza kao i najnovije plaćanje "ekološke takse" na TP koje su iste kao i recimo za "Smederevca"...

Tako da CBC mnogo je teško raditi to komercijalno, uzevši da je to naša osnovna i jedina delatnost.

Elem, za one koji imaju prostora i vremena za igranje, dva stručna rada koja su definitivno ostavila utisak na mene su:

Takamijev metod iz 1977me godine
Hazamijev metod pomoću solarnih panela

Što se tiče našeg trenutnog istraživanja za veliki objekat mi smo trenutno usmereni u sledećem pravcu: instaliranje podzemnog dobro izolovanog rezervoara (sa delta t od 1 stepena na 24 sata) sa dvostrukim izmenjivačima. Što se tiče količine vode potrebne u tom rezervoaru, to je još uvek samo na papiru, čeka nas instaliranje umanjenog modela već ove zime (objekat 130kvm) gde ćemo ili potvrditi ili odbaciti pretpostavke. Kompletna računica uopšte nije naivna i oko količine vode u rezervoaru i oko snage toplotnih pumpi koje će u noćnom režimu pripremiti tu vodu. Naravno, stvar se usložnjava projektovanjem dnevne temperature (mi smo išli -10 u fazi grejanja, tj +35 u fazi hlađenja), gde se veći problem javlja oko ekstremnih temperatura i problema sa angažovanom snagom. O svemu tome ću više pisati na proleće. Drugi problem je razvoj kompletne automatike bajpasova u prelaznim režimima i definisanje opsega prelaznih režima (kada se vrši u toku dana dinamički prebacivanje sa hlađenja na grejanje i obrnuto). Tu se javlja dodatni problem da li treba možda pripremiti u rezervoaru dominantnu energiju u tom periodu ili odraditi klasični bajpas.

Elem da ne davim više, ovakav forumski deo rasprave očigledno ne drži vodu. U pripremi smo podizanja prvog bloga koji će biti potpuno posvećen energetski efikasnim sistemima, te ovim putem bih pozvao zainteresovane za pisanje svojih blogova. Mislim da ćemo na taj način biti mnogo učinkovitiji nego sada.

Za sada vas pozdravljam i željno čekam mišljenja za ova dva naučna rada. Ja ću verovatno na svojoj kući primeniti hazamijev metod.

Dodatak: Ovo liči na nešto što sam pre par dana (valjda) video na ovom forumu. Elem, možda će ovo nekog interesovati.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2480154 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.