Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469349 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BaneKI
Branislav
Magacioner,ANG
Kikinda,Srbija

Član broj: 299851
Poruke: 11
77.243.20.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.02.2012. u 21:26 - pre 147 meseci
I ja da se javim na ovu temu, uopsteno prvi put sam ovde. Treba da radim grejanje u kuci, pa me zanima sto sta, ako je neko u mogucnosti da mi odgovori! Ocekujem iskrene odgovore! Procitao sam svih 62 str. i mogu vam reci da mi jos uvek nisu jasne neke stvari. Grejanje i hladjenje pomocu TP. voda-voda ili vazduh-voda!? Da bi vam lakse bilo, dacu vam neke parametre:
Kuca je prizemna i ima 100m2, grejna povrsina je 90m2. Zidovi su od cigala, maltera, izolacije(stiropor 5cm) i bavalita, prozori su drveni dvokrilni(menjam ih na prolece za PVC). Trenutno se grejem na cvrsto gorivo(carobna pec) i plinskim pecima, kako gde. Treba da radim na prolece potkrovlje od 60m2, grejne 45m2. Stavio bih dva krovna i dva zidna prozora (PVC), izolaciju (gips ploce, folija, stiropor 5cm, mineralnu vunu, daske, paropropusnu-vodonepropusnu foliju i crep), plafon ce biti na 2,2m i kosi krovovi negde do poda a negde na pola metra od poda (tako je uradjena gradja krova). Na pod bih stavio parket. Toliko od mene, malo je opsirno ali msm da vredi za razmatranje. Hvala svima u napred za pomoc! Primetio sam dosta pametnih ljudi ovde. p.s. POMOZITE MI!!!
DB
 
Odgovor na temu

BaneKI
Branislav
Magacioner,ANG
Kikinda,Srbija

Član broj: 299851
Poruke: 11
77.243.20.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.02.2012. u 21:30 - pre 147 meseci
Zaboravio sam da dodam da nemam veliko dvoriste, 10x3, ne znam kako bi to valjalo za TP voda-voda. Mada, kanal Dunav-Tisa-Dunav je na 1.5km i imamo dosta podzemnih voda.......Hvala jos jednom na odgovore, ako ih ima!
DB
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa25.02.2012. u 05:10 - pre 147 meseci
Pa evo da ja pokušam za početak...
Kakvu vrstu grejanja bi bio raspoložen da uradiš? Govorim o kućnoj instalaciji.
Klasično radijatorsko, podno ili kombinaciju ta dva?

Pošto kažeš da ispod kuće imaš vodu na nekoj pristupačnoj dubini, rešenje voda/voda bi blo ono koje bih sebi uradio.
Temperatura tla a ujedno i vode se teško menja i ne zavisi mnogo od atmosferskih uticaja. Saznaj na kojoj je dubini voda, njenu temperaturu i njen fizički sastav i kakva je poroznost zemljišta. U Banatu ima dosta slatine i glinene podloge koja nije baš pogodna za neku veću količinu što se tiče cirkulacije. Isisavanje i ponovno vraćanje u drugi bunar, eventualno odliv u kanalizaciju ako postoji.
Što se tiče sistema vazduh/voda, znam da je Kikinda prilično vetrovita i sa relativno velikim brojem dana u toku zime sa niskim temperaturama. Tada je pumpa sa dosta smanjenim COP-om.
Imaš li neku prostoriju, recimo podrum u koji bi mogao da smestiš posudu koji bi služila kao rezervoar tople vode?
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa25.02.2012. u 09:07 - pre 147 meseci
Citat:
BaneKI: I ja da se javim na ovu temu, uopsteno prvi put sam ovde. Treba da radim grejanje u kuci, pa me zanima sto sta, ako je neko u mogucnosti da mi odgovori! Ocekujem iskrene odgovore! Procitao sam svih 62 str. i mogu vam reci da mi jos uvek nisu jasne neke stvari. Grejanje i hladjenje pomocu TP. voda-voda ili vazduh-voda!?
Mislim da bi redosle odluka trebao biti sledeći:
1. Izračunati gubitke kuće sa predviđenom izolacijom (naravno sa nekoliko varijanti, predlozi su ispod),
2. Preračunati potrebnu energiju u KW na prosečnu zimu (kod tebe se može slobodno računati sa +5*C),
3. Odlučiti se za tip grejanja: podno (pretpostavljam da je preskupo i prekomplikovano ako već živiš u toj kući i ako nemaš ništa protiv pločica u celoj kući), radijatorsko ili vazdušno; sve ima svoje prednosti i mane,
4. Odlučiti se za izvor grejanja: vezano je za prethodnu, a posebno tačku 2. Jedini kriterijum je vreme povraćaja investicije.
Citat:
BaneKI: Kuca je prizemna i ima 100m2, grejna povrsina je 90m2. Zidovi su od cigala, maltera, izolacije(stiropor 5cm) i bavalita, prozori su drveni dvokrilni(menjam ih na prolece za PVC). Trenutno se grejem na cvrsto gorivo(carobna pec) i plinskim pecima, kako gde. Treba da radim na prolece potkrovlje od 60m2, grejne 45m2. Stavio bih dva krovna i dva zidna prozora (PVC), izolaciju (gips ploce, folija, stiropor 5cm, mineralnu vunu, daske, paropropusnu-vodonepropusnu foliju i crep), plafon ce biti na 2,2m i kosi krovovi negde do poda a negde na pola metra od poda (tako je uradjena gradja krova). Na pod bih stavio parket. Toliko od mene, malo je opsirno ali msm da vredi za razmatranje. Hvala svima u napred za pomoc! Primetio sam dosta pametnih ljudi ovde. p.s. POMOZITE MI!!!
Ja imam potkrovlje od 70m2 i govorim ti iz ličnog iskustva.
Stavio sam krovne prozore Velux 78x120cm 3 komada i to GZL (valjda), dakle ništa posebno: kada ima snega na krovu ja sa ulice do zadnjeg centimetra ne vidim gde je prozor! Sneg se ne topi ništa brže na prozoru. Izuzetno su dobro urađeni. Kad sam obratio pažnju po kućama skoro na svakoj sam mogao da vidim gde je krovni prozor, komšija mi je imao problem i sa curenjem što znači da mu opšiv nije dobar. Jesu skuplji ali se kupuju jednom i nikad više.
Vrlo je važno da ispoštuješ da u potkrovlju bude prozora 10% od površine. Imam 2 dečije sobe u potkrovlju 4x4m (kosina je 1.3m) a zidni prozor 1.0x1.4m i krovni 0.78x1.2m. Ne mogu ti opisati svoje zadovoljstvo što sam stavio taj krovni prozor: soba je svetla, izgleda velika. Bilo je saveta i od majstora "to nije važno, 8% je blizu...". Ne nasedaj: važno je!
Idi kod nekog ko ima potkrovlje i kosina mu počinje od poda. Tih 1-2m u kosini su neupotrebljivi i daju samo osećaj teskobe i nedostatka visine. Eventualno da se stave vrata od npr ormančića po celom zidu ali i to ne sme biti preduboko.
Izolaciju stavi koliki god ti je prostor do daske tj debljinu rogova. Trebalo bi i više. Moji rogovi su 15cm i sve je popunjeno mineralnom vunom. Tu su i nosači za gips ploče pa je izolacija i deblja. Na plafonu potkrovlja je 15cm mineralne vune (oko 50m2). Ilustracija važnosti izolacije: dok nisam imao potkrovlje imao sam 5 cm mineralne vune i energetske gubitke od 15000w/h. Kad sam napravio potkrovlje, dobio sam 70m2 korisne površine a gubitke cele kuće SMANJIO za 20% na 12000w/h. Inače na celom potkrovlju imam 3 panelna radijatora 1+1+0.8m.
I ja sam odužio. Valjda će ti biti korisno.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

BaneKI
Branislav
Magacioner,ANG
Kikinda,Srbija

Član broj: 299851
Poruke: 11
77.243.20.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa25.02.2012. u 16:46 - pre 147 meseci
Hvala momci na pomoci, znaci mi vasa misljenja i ideja.
[quote]rade.zrnic: Pa evo da ja pokušam za početak...
Kakvu vrstu grejanja bi bio raspoložen da uradiš? Govorim o kućnoj instalaciji.
Klasično radijatorsko, podno ili kombinaciju ta dva?
Najbolju mogucu, trenutno se informisem sta je najbolje. Ne volim da su mi svuda plocice, hocu parket na pod da stavljam. Zato bih zidnu ili radijatorsku instalaciju.
Imaš li neku prostoriju, recimo podrum u koji bi mogao da smestiš posudu koji bi služila kao rezervoar tople vode?
Podrum nemam, svega 10x3 prostorije imam u dvoriste. To i jeste moj problem razmisljanja o svemu tome.
Tihi2......moje prostorije nece biti vece od 9,10m2, bice ih 5. Sto se tice izolacije, to sam vec napisao kako cu, mislim i da je tako najbolje.
Hvala ti na tvom iskustvu, znacilo mi je.

Posto se ne razumem u grejanje, ni sam ne znam sta mi se najvise isplati da radim. Ja bih da to bude zglavno uradjeno i da se isplati....

DB
 
Odgovor na temu

BaneKI
Branislav
Magacioner,ANG
Kikinda,Srbija

Član broj: 299851
Poruke: 11
77.243.20.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa25.02.2012. u 18:03 - pre 147 meseci
Zaboravio sam da postavim pitanje, da li neko zna koja je razlika u ceni izmedju TP-i, voda-voda i vazduh-voda!? U pitanju je kao sto sam naveo u prethodnim porukama kuca sa potkrovljem od 150m2. Hvala, u napred!!!
DB
 
Odgovor na temu

milan.mihajlovic
obezbedjenje,KPZ

Član broj: 216436
Poruke: 21
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.02.2012. u 21:30 - pre 147 meseci
Evo rezultata za februar, uzecu u razmatranje cetri zadnje nedelje 05 nedelja 2012 godine pumpa je radila 153 sata potrosila 296.5 kW/h (1.94kW/h po satu rada) i zabelezila najnizu temperaturu -14 c, 06 nedelja 163sata rada 369kW/h potrosnja (2.26kW po satu) temperatura -17, 07 nedelja 165 sata rada 286.3 kW/h potrosnja (1.74 kW po satu rada) temperatura -11 i 08 nedelja 166 sati rada 184.7 kW/h potrosnja (1.11kW po satu rada) temperatura -2c Racunam da ce racun iznositi oko 8500 din. Da dodam i da je elektro grejac zabelezio 3 sata rada u prvom stepenu 3kW i to kada je bilo -17. Misljenja sam da je temperatura bar jos 3 stepena niza jer je senzor zalepljen na fasadu na oko pola metra os prozora (uvek mi se razlikuje temperatura na pumpi i u autu). Da ne ureknem pumpu radila je po ekstremnim uslovima izvan mojih ocekivanja. Grejac je palila svega tri sata za mesec dana i uspevala je da postigne 38-39 stepeni u polazu, sada je 35-36 u polazu.

Za kolegu iz Kikinde Ja sam imao dilemu voda-voda ili vazduh-voda i odlucio se za vazduh iz razloga sto sam za 6 000 dobio nemacki proizvod dok su mi za vodu trazili i do 12 000 i to za FONKO. Mislim da je vazduh-voda u prednosti zbog jednostavnosti sistema nize cene i radi se o inverter tehnologiji, dok kod voda-voda to nije slucaj. Ono sto su mi rekli predstavnici proizvodjaca od kojih sam uzeo pumpu ( inace rade i voda-voda) da se voda-voda isplati u slucajevima gde ima vode u izobilju (ne postoji mogucnost da presusi bunar) i na vecim objektima, poslovne zgrade, hale itd.
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.02.2012. u 05:57 - pre 147 meseci
@milane,
6000? Pretpostavljam da govoriš o evrima? Iskreno, ja sam zaprepašćen... Šta su ti ugradili za tolike pare, jel' bi mogao da navedeš ili da slikaš? Živo me interesuje.
Na 56. strani ove teme @bela rada je prikačila link o radu čoveka koji greje bazen sa vodom a i ja sam dodao dve fotografije sa TP koju sam lično ugradio.
Govorim sad o čoveku koji greje bazen sa vodom. Kompletna njegova skalamerija sa sva tri erkondišna, (da budu novi ne sa otpada) nemože da košta više od 2000 evra zajedno sa radom. Recimo da je platio nekog ko će da polemi instalaciju i upusti u rad. 6000 mi je vrtoglavo puno.
Inače inverter je moguć i kod sistema voda/voda. Nema razlike.

Radio sam rashladnu komoru 5X5X4 metra sa sendvič panelima od 100 mm kompresor Dorin 4kW i sve zajedno sa inox kliznim vratima je koštala oko 12000 evra. Naravno i rad je ukalkulisan.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

aviator

Član broj: 288046
Poruke: 36
91.194.216.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.02.2012. u 10:27 - pre 147 meseci
Nikakav problem, podaci za kontakt poslati kao PP
 
Odgovor na temu

aviator

Član broj: 288046
Poruke: 36
91.194.216.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.02.2012. u 13:08 - pre 147 meseci
Nadovezujem se na Milanovu poruku jer imam isti uredjaj kao i on (da napomenem samo da grejem dosta vise - 170 m2 sa pumpom vazduh/voda iste jacine - 8Kw)
Ja jos nemam gotove podatke za februar jer mi obracun struje stize 15-tog u mesecu tako da cu to postaviti kasnije.
Podatke o potrosnji u prethodnim mesecima sam postavio u ranijoj poruci (16.12.2011) ovde na forumu gde su definisati svi parametri merenja, a evo potrosnje struje SAMO za grejanje za decembar i januar:
- Decembar 2011 je 6380 dinara
- Januar 2012 je 15046 dinara (iako izgleda mnogo, to je na nivou moje predjasnje potrosnje cvrstog goriva = 1 tona briketa je oko 150 eur)
Ova zima je bila odlicna za testiranje ovog uredjaja i za definitivno utvrdjivanje osnovne cinjenice da TP vazduh voda moze da greje objekat moje velicine na radijatorskom sistemu bez pomoci elektricnog grejaca do spoljne temperature oko -6 stepeni.
Sta ovo znaci u praksi: prvo moramo da sebi zadamo parametre koje hocemo da postignemo a u mom slucaju je to temperatura u objektu od oko 24 stepena - ponavljam ne 21-22 nego punih 24, sto nije malo, imajuci u vidu da svaki stepen povecanja temperature u kuci utice sa oko 6% povecanja potrosnje energije.
Dakle, dok spoljna temperatura nije pala na -6 ja sam imao oko 23,5 - 24 stepena u kuci, kako je temperatura pala ispod toga pojavila se potreba za ukljucivanjem integrisanog elektricnog grejaca (to je podeseno automatski definisanjem tzv "bivalentne tacke" u mom slucaju se grejaci pale bas na -6).
Tu je sad glavno pitanje POTREBNA TEMPERATURA VODE ZA GREJANJE NA IZLAZU iz TP.
Ova pumpa (kod mene) moze da postigne temperaturu na izlazu od 42 stepena i do -10 spoljne temeperature. Pitanje je samo da li je ova temepratura dovoljna tj. kolika temperatura na izlazu je potrebna da bi se odrzala temperatura u kuci od 23-24 stepena ? Za ovaj uslov, na spoljnim temperaturama nizim od -6 stepeni, ja moram da imam temperaturu vode u radijatorima izmedju 45-48 stepeni. Da bi se ta temperatura vode postigla, definitivno je neophodno dodatno dogrevanje nekim uradjajem, bilo da su to ugradjeni elektricni grejaci, bilo da je to kotao na cvsto gorivo. Ja sam se opredelio da to za pocetak budu grejaci i racun za grejanje u januaru jasno pokazuje da je kod mene struja dosta "radila" da bi premostila razliku od mogucih 42 toplotne pumpe do potrebnih 48 stepeni u radijatorima.
Da imam podno grejanje, procenjujem da bih verovatno celu zimu zavrsio bez upotrebe elektricne energije jer citam da je 42 dovoljna temperatura za takav sistem grejanja (kod Milana je dovoljno i 39), ali moji radijatori traze vise pa vise i kosta.
Bilo je jos nekoliko faktora sa kojima sam se susreo u ovom periodu - nestanci struje ili nestanci jedne faze – desavalo se da po ceo dan neceg nema, tako da se kuca hladila vise nego uobicajeno pa je u najhladnijim danima temperatura unutra bila 22 umesto 24. U najhladnijim danima sam promenio program grejanja tako da je sistem radio 24 sata bez prekida (kad je bilo struje), sto je takodje imalo za rezultat povecanje u potrosnji struje, tako da je u vrsnom danu bilo potroseno oko 100 kW u visoj tarifi i 50 Kw u nizoj tarifi nasuprot regularnih 48 kWh/15kWh ostalim danima (ovo je ukupna kucna potrosnja struje i grejanja ali je dovoljno ilustrativno). Da sam ceo mesec morao da se grejem uz dodatak struje, bilo bi veselo...
Medjutim, tu moram da se vratim na pricu koja se zove dimenzionisanje i odabir sistema: kada sam ulazio u celu pricu, prihvatio sam cinjenicu da sistem koji kupujem kosta koliko kosta i da pokriva 85% mojih godisnjih potreba za grejanjem. Dakle, ne ceo period grejanja, jer imam i stari kotao na cvrsto gorivo na koji sam racunao da ce mi pokriti 20 tak ekstremnih dana. Ali, ove godine, sam bas hteo da testiram kako se sistem ponasa i zakljucio da su obe varijante moguce - preduslov je samo da nema nestasica struje. Struja mi treba i za stari kotao jer nesto mora da pogoni pumpu, to cu za iducu sezonu resiti malim invertorom i akumulatorom ili agregatom, pa kada nestane struje da pumpa moze da radi dok koristim kotao na cvsrto gorivo (imam sad neki baj pas pored pumpe, ali to nije dovoljno da se cela kuca greje gravitaciono).
Kada sam trazio ponude za sistem, poredio sam cenu i mogucnosti – sistemi voda /voda su se cinili efikasniji, mada su meni u ponudama davali maksimalnu temp na izlazu od samo 42 stepena i to sa "delimicno zatvorenim ventilima na radijatorima" – to je isto sto sam dobio i sa ovom pumpom. Cena sa kopanjem bunara je bila dosta veca od ove, neizvesnost oko dubine i kvaliteta vode – to niko nije hteo da garantuje, a to se bas pokazalo kao problem kod poznanika koji je Bezanijskoj kosi uradio TP voda/voda i sistem je radio dok nije opao nivo Save, a tada je nestalo vode. On se ovu zimu grejao ponovo na ugalj, a sad ga ceka verovatno produbljivanje bunara i novi troskovi.
Cuo sam i za iskustva gde je vise ljudi u naselju kod Novog Sada iskopalo bunare pa im posle svima ponestalo vode jer su je jedni drugima odvlacili, pricao sam sa covekom kome su predimenzionisali pumpu pa trosi kao da se greje na struju i koji ima i problem da odvodni bunar ne moze da mu odvede svu vodu, pa ga ceo sistem do sada kosta vise destina hiljada eura pri cemu je on jako nezadovoljan – sve me je to odredilo prema izboru TP vazduh voda i moj zakljucak, danas, je da nisam pogresio, da sam dobio ono za sta sam platio a da sam spreman da u najekstremnijim danima potpalim i kotao na cvrsto gorivo ili ako necu da se prljam, da pustim grejace da odrade posao pa koliko god to kostalo.
Kao sto vidite, Milan na manjem objektu nego sto je moj i sa podnim grejanjem, ima dosta bolji rezultat - da sam platio za jaci uredjaj, verovatno bih i ja imao slican rezultat, ali se tu postavlja pitanje isplativosti ulaganja u razliku od par hiljada eur u odnosu na broj ekstremnih dana koje pumpa ne pokriva.
Mislim da bi i sa TP voda/voda rezultat bio slican – prema podacima koje sam procitao, cini mi se da bi mi i tada trebalo dogrevanje na nizim temperaturama (voleo bih da me demantuje neko ko se greje na ovakvu TP putem radijatora i da nam kaze podatke o postignutim temperaturama vode na izlazu pri spoljnim temperaturama ispod 0, tj ispod -5 ili oko -10).
Ja cu definitivno za celu zimu potrositi dosta manje novca nego kada sam se grejao na cvrsto gorivo, ali meni je vaznije zadovoljstvo sto ne mora da se lozi i sto vise nema prasine i imam prostoriju vise u kuci.
Vazduh definitivno greje - cena uredjaja je tolika koliko je rekao Milan, za par meseci mog istrazivanja to je bila najpovoljnija ponuda. Mozda mi jedino malo smeta samo sto pumpa nije fleksibilnija za programiranje tokom dana (ima prakticno samo dve moguce temperature – stalnu i redukovanu) i sto nemam kontrolu iz sobe (lenj da sidjem u podrum). Medjutim to ona nadoknadjuje inteligentnim radom jer se uopste ne bazira na merenju sobne temperature, nego poredi spoljnu temperaturu i temperature vode na izlazu i povratku, tako da, kada se jednom programira, mozete da zaboravite na nju. Spoljna jedinica mi stoji ispod prozora u kuhinji i kroz PVC stolariju jedva se cuje da radi, tako da buka nije problem.
Mislim da bi kolega rade.zrnic mogao da zaradi dosta novca ako stvarno moze za 2000 da postigne ovo isto sto postizu sistemi koji kostaju dosta vise - eto sugestije za elegantan biznis, dobro grejanje za malo para, a nama da bude krivo sto smo dali mnogo para za isti efekat.
Znam da niko ne voli da cita dugacke poruke ali se nadam da ce sve ove informacije biti od koristi onima koji traze objektivno misljenje. Pozdrav svima..





 
Odgovor na temu

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.02.2012. u 14:11 - pre 147 meseci
Citat:
aviator: Nadovezujem se na Milanovu poruku jer imam isti uredjaj kao i on...
Znam da niko ne voli da cita dugacke poruke ali se nadam da ce sve ove informacije biti od koristi onima koji traze objektivno misljenje. Pozdrav svima..
...........
E,vidiš,Aviator,nije potpuna istina da ljudi ne vole duge postove.Naime,pratim ovu temu već malo duže vremena,pročitao sam sve i jedno slovo,neke stvari i više puta i naročito me obraduje kad se pojave postovi iz ličnog iskustva kao što su tvoji,Milanovi,od Ivice iz Rijeke i da ne nabrajam dalje,to su informacije "ispod čekića" za nas koji smo u istoj dilemi u kojoj ste vi gore nabrojani bili prije konačne odluke,tako da nam je vaše iskustvo dobar reper prilikom izbora komponenti za grijanje sa TP:Vi ste se odlučili prije godinu dana(ali ja sam malo mlađi od vas pa mislim da ne kasnim puno,hehe) a ja ću u narednih par mjeseci.Ono što mene muči je to što je vrlo malo iskustava sa horizontalnim kolektorima te sam se obratio na PP ovdje našem prisutnom kolegi,došao je kod mene u Banjaluku,pregledali smo situaciju,preneo mi je neka svoja iskustva i do konačne odluke nije ostalo mnogo vremena.Ono što mi je on savetovao,odmah sam prihvatio a to je da u ceo sistem makačim i solarni kolektor pošto su moje potrebe za toplom vodom velike.Obratiću ti se na PP ako budeš imao vremena i volje da mi to onako,uživo prezentuješ kad dođem do Beograda,možda i sledeće nedelje.
Vazduh-grije(kao što ti reče),voda-grije,sunce-grije,nema potrebe da se smrzavamo,da ne bude ono "Bog nam dao al sve nam je džaba,selo go"...
Pozdrav svima
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.02.2012. u 17:38 - pre 147 meseci
@aviatore, kako reče @lav, nije tačno da su duži tekstovi zamarajući. Onga niko nebi pročitao "Rat i Mir"... Samo ti opiši što duže i podrobnije, niko se neće naljutiti, oni kojih se ova tema ne dotiče i ne čitaju...
Mislim, a to sam i napisao ranije da je ovo jedna od naprednijih i interesantnijih tema na čitavom forumu.
Pozdrav svim učesnicima...
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
195.252.121.*



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.02.2012. u 17:49 - pre 147 meseci
Ja se grejem sa toplotnom pumpom voda-voda sa radijatorima.teperatura polazne vode 40c a kad je potrebno polaznu vodu dižem na 45c. pumpa radi sa r134a znači da nema najboji cop ali ja sam zadovojan grejem 70kv za januar sam platio između 3000 do 3600din za grejanje .
Kod toplotne pumpe voda-voda nema smanjenja snage ili cop kod smanjenja spojne temperature treba da radi samo toliko više koliko su se povećali gubici toplote na objektu, dok kod vazduh-voda smanjenjem spojne temperaure smanjuje se i snaga pumpe i cop a kod nekih modela samo cop (znatno vaća potrošnja struje).
Kod sistema voda-voda nema potrebe za inventorskim kompressorom jer je temperatura vode uvek ista, možda kod sistema sa zatvorenim krugom ili kod direktne exspanzije.
puštaosam u rad toplotne pumpe od više proizvođača voda-voda,sa vodom iz bunara nema problema ako se buši bunar a ne rupa ,kvalitet vode bi trebalo ispitati a i količinu vode,kad es buši bunar to se i uglavnom odradi.
eto pumpa voda-voda od 16kw sa 2 kopresora , sa elektromotornim expanzionim venilom, pokazivanjem: potrošnje ,ulaza geotermalne snage ,temperature ulaza i izlaza primarne i sekundarne strane vode ..... a cena je negde 4hijada i parstotina E.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Toplotna pumpa29.02.2012. u 10:29 - pre 147 meseci
Scrol,svaka čast,to su informacije koje mene zanimaju a i pumpu si opisao baš onakvu kakva meni treba,kao da si bio kod moje kuće.Ako ti nije problem,kaži mi ko je proizvođač i gde se to može pogledati.A da nebi nekoga reklamirali(mada ni tu ne vidim ništa loše) može na PP i dali je to cena sa PDV-om,pošto je to meni odbitna stavka?
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa29.02.2012. u 13:09 - pre 147 meseci
evo i ja da dodam.tp voda/voda radijatorsko grejanje polaz 45c
150m2 grejne povrsine januar mesec racun za ukupnu potrosnju 9200din
jutros ubelezeno stanje za februar 1100kw vise tarife i 700kw nize sto po kalkulatoru EV.iznosi 12,230 din za februar.
 
Odgovor na temu

mimiciju
Novi Sad

Član broj: 214308
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa29.02.2012. u 18:40 - pre 147 meseci
Kuća 260m2. 240m2 grejne površine. TP voda/voda 15kW. R407C. Fan Coil uređaji u sobama. Registri po kupatilima. Vođenje potisa (tj. povrata) po spoljnoj temperaturi. Tempeartura u svim prostorijama dan i noć 23 stepena. Za mesec februar 1149kWh viša tarifa i 633kWh niža tarifa. Ovo je podeljeno na dva brojila. Po mom kalkulatoru 10213 din za februar.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa29.02.2012. u 18:48 - pre 147 meseci
Citat:
mimiciju: Kuća 260m2. 240m2 grejne površine. TP voda/voda 15kW. R407C. Fan Coil uređaji u sobama. Registri po kupatilima. Vođenje potisa (tj. povrata) po spoljnoj temperaturi. Tempeartura u svim prostorijama dan i noć 23 stepena. Za mesec februar 1149kWh viša tarifa i 633kWh niža tarifa. Ovo je podeljeno na dva brojila. Po mom kalkulatoru 10213 din za februar.

zaboravio si da dodas PDV
 
Odgovor na temu

mimiciju
Novi Sad

Član broj: 214308
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa29.02.2012. u 18:54 - pre 147 meseci
Citat:
mali genije: zaboravio si da dodas PDV

Da.
To je inače potrošnja sa bunarskom i cirkulacionom pumpom.
 
Odgovor na temu

aviator

Član broj: 288046
Poruke: 36
*.cpe.vektor.net.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa29.02.2012. u 21:31 - pre 147 meseci
Citat:
mimiciju: Kuća 260m2. 240m2 grejne površine. TP voda/voda 15kW. R407C. Fan Coil uređaji u sobama. Registri po kupatilima. Vođenje potisa (tj. povrata) po spoljnoj temperaturi. Tempeartura u svim prostorijama dan i noć 23 stepena. Za mesec februar 1149kWh viša tarifa i 633kWh niža tarifa. Ovo je podeljeno na dva brojila. Po mom kalkulatoru 10213 din za februar.


Molim te za info sa kojom temperaturom izlaza vode postizes 23 u ovim "normalnim" zimskim danima i kada je bilo bas ledeno? Da li su Fan-ovi energetski efikasniji od radijatora? Koja je cena instalacije ovakve TP?
 
Odgovor na temu

sale_ch
savic sascha

Član broj: 155785
Poruke: 42
*.optiprint.ch.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa01.03.2012. u 06:59 - pre 147 meseci
Kuća 260m2. 240m2 grejne površine. TP voda/voda 15kW. R407C. Fan Coil uređaji u sobama. Registri po kupatilima. Vođenje potisa (tj. povrata) po spoljnoj temperaturi. Tempeartura u svim prostorijama dan i noć 23 stepena. Za mesec februar 1149kWh viša tarifa i 633kWh niža tarifa. Ovo je podeljeno na dva brojila. Po mom kalkulatoru 10213 din za februar.


Izvini kakava ti je izolacija i prozori?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469349 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.